„Jędrusiów my spadkobiercy” - historia hymnu Szkoły Podstawowej
im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy może poszczycić się tym, że posiada własny hymn. Pomysł jego przyjęcia zrodził się w 1997 roku z inicjatywy dyrektora szkoły, pana Tadeusza Grzesiaka. Wówczas rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego tekstu, który oddawałby charakter szkoły oraz jej historyczne i patriotyczne dziedzictwo. Nauczycielka historii, pani Teresa Majczak, zaproponowała wykorzystanie wiersza Zbigniewa Kabaty pt. „Jędrusiów my spadkobiercy”.
W styczniu 1998 roku pani Teresa spotkała się z panem Tadeuszem Szewerą, pseudonim ,,Tadek Łebek”, byłym „Jędrusiem”, aby zdobyć nuty do wybranej pieśni. Okazało się, że znajdują się one w posiadaniu harcerzy z Nowej Dęby. Równocześnie podjęto działania związane z opracowaniem warstwy muzycznej. Podkład przygotował rodzic jednego z uczniów - pan Tadeusz Murek, natomiast roboczą wersję hymnu wykonała i nagrała na kasetę magnetofonową jego córka Anna, wówczas uczennica klasy VIII b. Swój udział w dopracowaniu warstwy brzmieniowej miał również dyrektor naszej szkoły, pan Mirosław Sarzyński.
Po przygotowaniu całości utworu, został przedstawiony Radzie Pedagogicznej, która na posiedzeniu w dniu 13 października 1998 roku zaakceptowała jego formę. Od tego momentu rozpoczęto przygotowania do uroczystego wprowadzenia hymnu do życia szkoły.
Kulminacją tych działań była uroczystość, która odbyła się 8 stycznia 1999 roku. Tego dnia hymn został oficjalnie przyjęty przez społeczność szkolną i stał się ważnym elementem jej tożsamości, podkreślając więź szkoły z tradycją „Jędrusiów” oraz wartościami patriotycznymi. Uroczystości tej towarzyszył podniosły charakter. Szczególnego znaczenia temu wydarzeniu nadał fakt, że autor słów hymnu - Zbigniew Kabata, z wielką radością przyjął wiadomość o wyborze jego utworu na hymn szkoły. Po otrzymaniu tej informacji skierował list do pani Teresy Majczak, w którym wyraził wzruszenie i wdzięczność, że jego słowa będą towarzyszyć kolejnym pokoleniom uczniów. Podczas uroczystości pani Teresa odczytała zgromadzonym fragment listu autora.
W swoim liście, napisanym 5 listopada 1998 roku w Pacific Biological Station w Nanaimo w Kanadzie, Zbigniew Kabata pisał, że jest mu niezwykle miło, iż jego wiersz stał się hymnem szkoły w Koprzywnicy - miejscu, z którym wiązał wiele osobistych wspomnień, zarówno słonecznych, jaki mrocznych. Podkreślał, że nigdy nie przypuszczał, iż jego słowa trafią do polskich domów i szkół. Wspominał również, że swoje wiersze pisał przede wszystkim dla dawnych towarzyszy broni, aby w trudnych latach (komunistycznych) pamiętali o swojej godności i zasługach dla Ojczyzny.
Autor podzielił się także historią powstania pieśni „Jędrusiów my spadkobiercy”. Opisał dramatyczne losy wojenne i powojenne, konieczność opuszczenia kraju w 1945 roku oraz drogę prowadzącą przez Czechy do żołnierzy 2 Korpusu Polskiego generała Andersa. Wspominał pobyt w obozie dla wysiedleńców w Pradze oraz melodię zasłyszanej tam piosenki, która stała się dla niego symbolem młodzieńczej odwagi, wiary i nadziei. To właśnie do tej melodii, po latach, napisał słowa pieśni dla harcerzy ze szczepu imienia „Jędrusiów” z Łodzi. Jak zaznaczył, chciał, aby utwór dodawał młodym ludziom siły, wiary w przyszłość oraz poczucia odpowiedzialności za kolejne pokolenia.
List stał się dla społeczności szkolnej cennym świadectwem pamięci, miłości do Ojczyzny i więzi autora z tradycją „Jędrusiów”. Do dziś pozostaje ważnym elementem historii szkoły oraz dowodem na to, jak wielkie znaczenie mają wartości przekazywane młodym pokoleniom poprzez hymn i szkolne uroczystości patriotyczne.
Odbywający się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniew Kabata stał się również okazją do przeżywania innych, ważnych i podniosłych wydarzeń. Dnia 27 maja 2011 roku Medalem „Pro Memoria” został odznaczony sztandar Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy. Podobne odznaczenie otrzymały panie Teresa Majczak, Jolanta Bzduch oraz Bożena Grzyb.
Medal „Pro Memoria”, ustanowiony 25 stycznia 2005 roku przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przyznawany jest za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Uroczystego aktu odznaczenia dokonał pułkownik Roman Stefański, Naczelnik Wydziału Odznaczeń i Mianowań Departamentu Wojskowego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w asyście seniora Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” pana Jana Gałuszki oraz ówczesnej dyrektor szkoły, pani Teresy Majczak.
Wydarzenia te pokazują, że pamięć o Zbigniewie Kabatacie i tradycji „Jędrusiów” jest w naszej szkole nie tylko pielęgnowana, ale wciąż żywa
i obecna w działaniach kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli.
Tekst opracowała: Agnieszka Kolasińska