Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
  • Międzynarodowy Dzień Kropki

    Międzynarodowy Dzień Kropki na lekcji plastyki w klasie IVa pod kierunkiem Pani Bożeny Grzyb.
    To święto kreatywności, odwagi, wiary w siebie i dobrej zabawy.

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    W dniu 13. IX. 2022 w Zespole Placówek Oświatowych odbyły się wybory do samorządu szkolnego.

     

    Wyniki wyborów wyglądają następująco:

    1.     Przewodniczący – Igor Jaworski z kl. VIIIb

    2.     Zastępca przewodniczącego- Aleksandra Mazur kl. VIb

    3.     Skarbnik- Gabriela Czuja kl. VIa

     

  • Inauguracja nowego roku szkolnego 2022/2023

        1 września uczniowie Zespołu Placóchwek Oświatowych w Koprzywnicy  rozpoczęli nowy rok szkolny. Zakończyły się tym samym słoneczne wakacje. Uroczystą Inaugurację  poprzedziły Msze Św. w kościele pod wezwaniem św. Floriana oraz w kościele Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. Następnie w szkole, w uroczystej atmosferze zadźwięczał pierwszy dzwonek. Uśmiechy na twarzach, głośne powitania i okrzyki dowodziły, że wszyscy z zapałem i nadziejami powrócili do pracy. 
       Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego  i odśpiewanie hymnu narodowego. W kolejnej części głos zabrał dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych pan Mirosław Sarzyński, który powitał wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Przekazał informacje dotyczące organizacji pracy szkoły, a następnie odczytał list Ministra Edukacji i Nauki skierowany  do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz uczniów. Następnie Podporucznik Sławomir Liśkiewicz reprezentujący Jednostkę Wojskową w Sandomierzu odczytał list Ministra Obrony Narodowej. Głos zabrała również burmistrz Aleksandra Klubińska, która w części swojego wystąpienia wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Anną Ossowską wręczyły stypendium Burmistrza Miasta i Gminy dla najzdolniejszego ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Koprzywnicy. Honorową nagrodę otrzymała absolwentka naszej szkoły Pani Kamila Wiśniewska. Głos zabrał również radny powiatu Pan Zdzisław Nasternak, który złożył wszystkim życzenia  z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. 
        Po okolicznościowych przemówieniach zaproszonych gości, wszyscy uczniowie w towarzystwie rodziców i pod opieką wychowawców udali się do sal lekcyjnych.

  • U PROGU NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2022/2023


    „Potrzeba szczególnej wrażliwości ze strony wszystkich, którzy pracują w szkole, ażeby stworzyć w niej klimat przyjaznego i otwartego dialogu. We wszystkich szkołach niech panuje duch koleżeństwa i wzajemnego szacunku, co było i jest charakterystyczne dla szkoły polskiej. Szkoła winna stać się kuźnią cnót społecznych, tak bardzo potrzebnych naszemu narodowi. Trzeba, aby ten klimat przyczynił się do tego, by dzieci i młodzież mogły otwarcie przyznawać się do swoich przekonań religijnych i zgodnie z nimi postępować. Starajmy się rozwijać i pogłębiać w sercach dzieci i młodzieży uczucia patriotyczne i więź z Ojczyzną”.
    Św. Jan Paweł II

    Nowy rok szkolny stawia przed Nauczycielami, Rodzicami i Uczniami nowe wyzwania, dlatego u jego progu życzymy wszystkim, aby kierując się przesłaniem Jana Pawła II, Świętego, Papieża, Polaka nie zabrakło im wrażliwości i entuzjazmu. Aby budowali w szkole atmosferę koleżeństwa i wzajemnego szacunku. Aby przekazywali wiedzę, wychowywali i kształtowali charaktery. Aby uczyli patriotyzmu. 
    Uczniom, szczególnie tym najmłodszym, życzymy, aby po prostu pokochali szkołę i dobrze się w niej czuli. 

                                                                                     Dyrekcja
                                                                                         Zespołu Placówek Oświatowych 
                                                                                 w Koprzywnicy

  • Tak bawili się uczniowie klas VIII na ostatniej wspólnej zabawie w murach ZPO w Koprzywnicy . Te wspólne chwile na długo zostaną w naszych sercach

  • Wycieczka klas VIII do Oświęcimia

           Wyjazd do Oświęcimia zaplanowany był przez wychowawców klas ósmych: p. Beatę Dębowską, p. B. Grzyb i p. Ewę Tenderendę od dawna.  
    Fakty na temat hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau są powszechnie znane, ale warte nieustannego przypomnienia.
    Święty Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski powiedział, że Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać, ale trzeba przy odwiedzinach pamiętać z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści. 
        Wyjeżdżając do  Oświęcimia uczniowie klas ósmych chcieli na własne oczy ujrzeć to miejsce, w którym  w tak okrutny sposób podeptano godność człowieka. Swoją obecnością oddali   jednocześnie cześć i hołd ich pamięci. 
    O godzinie 16:00 uczniów powitali przewodnicy zapoznając ich z harmonogramem zwiedzania  i krótko z historią  obozu, na terenie którego znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje.  Następnie w milczeniu uczniowie przeszli pod bramą z napisem ,,Arbeit macht frei”     i udali się do budynku , w którym na ścianach wisiały obrazy przedstawiające życie w obozie i portrety niektórych  więźniów. W kolejnej sali zobaczyli pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, ubrania, talerze oraz zdjęcia. W trakcie dalszego zwiedzania, m.in. w oddalonym o kilka kilometrów  obozie w Brzezince, uczniowie dowiedzieli się w jakich warunkach żyli więźniowie, poznali liczbę ofiar, usłyszeli o sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. 
    Żegnając się z uczniami pani przewodnik przytoczyła słowa pana Mariana Turskiego,byłego więźnia Auschwitz, które wypowiedział podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau. 
    ,,...chciałbym powiedzieć mojej córce, (...) chciałbym powiedzieć moim wnukom. Rówieśnikom mojej córki, moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają: w Polsce, w Izraelu, w Ameryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej. To bardzo ważne. Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. (...)  Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące (…)  Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.   
             Przejęci, ale świadomi faktów, które należy znać, uczniowie opuścili to smutne miejsce. Wychowawcy klas ósmych mają jednak nadzieję, że ich wychowankowie do przyjętego przez nich kanonu cywilizacyjnego dziesięciorga przykazań dołączą 11. przykazanie, które wymyślił prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Roman Kent. Brzmi ono tak: ,,Nie bądź obojętny”.                                                                                   
                                                                                                                               Beata Dębowska             


     

  • Serce dla Dziewczynek z Mielżyna. Dzieci dzieciom.


          
                  Mielżyn to niewielka wieś w województwie wielkopolskim. Uczniowie  klas ósmych nigdy nie byli  w tej miejscowości, ale od niedawna wiedzą o niej dużo. Nie tylko to, że w roku 1852 niewielkie miasteczko zasłynęło z odkrycia skarbu złotych monet, ale przede wszystkim, że obecnie działa  tam Dom Opieki Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Św. Dominika.
    Siostry od ponad 50 lat służą pomocą tym, którzy jej potrzebują. Ostatnio Siostry Dominikanki zwróciły się z prośbą do naszej społeczności szkolnej  o pomoc w zakupie środków higienicznych dla dziewczynek z z domu opieki społecznej. Na apel Sióstr odpowiedzieli uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami: p. Beatą Dębowską, p. Bożeną Grzyb i p. Ewą Tenderendą. Koordynatorem tej akcji charytatywnej została  p. Bożena Grzyb, która zajęła się również dostarczeniem zgromadzonych środków higienicznych Fundacji Sióstr Św. Dominika. Ponadto uczniowie klasy VIII b wraz z wychowawczynią p. Bożeną Grzyb wycięli piękne serca, którymi przyozdobili  paczkę ze środkami higienicznymi.
        Wychowawcy klas ósmych starali się uświadomić swoim wychowankom, że choć dziś żyjemy w kulturze wielkiego pośpiechu, warto się choć na chwilę zatrzymać i dostrzec na swojej drodze kogoś, kto potrzebuje pomocy. Ważne, aby była to pomoc płynąca z potrzeby serca, nie zaś  zwykła, krzykliwa przysługa.  Warto wybrać drogę dobroci, bo jak mawiał św. Augustyn nadmiar dobroci jeszcze nikomu nie zaszkodził.
                                                                                                                  Beata Dębowska

  • Wycieczka klas IIIb i Vb do Bochni

    Kopalnia Soli Bochnia – najstarsza kopalnia soli w Polsce i Centrum Aktywności Fizycznej BOREK to miejsca, które warto zobaczyć.

  • Lapbook dla Marii Konopnickiej z okazji Roku Pisarki

     

                                                                                          ,, Ja lubię słyszeć mądre słowo! 
                                                       Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi.
                                         Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł”
                                                                                                            Maria Konopnicka ,,Mendel Gdański”.

              W 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej doceniając Jej  dorobek literacki oraz wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. 
        Uczniowie klas: VIa, VIIIa, VIIIb, VIIIc  pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego i plastyki, p. Beaty.  Dębowskiej i p. Bożeny Grzyb,  postanowili włączyć się w obchody jubileuszu pisarki wykonując własnoręcznie lapbooki dla Marii Konopnickiej. Lapbooki, czyli ,,książki na kolanach” uczniowie stworzyli  z zastosowaniem kopert, kieszonek w różnych kształtach, skrytek wypełnionych informacjami, ilustracjami, ciekawostkami, cytatami czy zdjęciami z życia pisarki. Nauczyciele języka polskiego i plastyki  zachęcili uczniów do poznania biografii i twórczości Marii Konopnickiej- Patronki Roku 2022, rozbudzając jednocześnie indywidualne zdolności   i umiejętności plastyczne.                                              

    Zapraszamy do galerii uczniowskich prac, życząc jednocześnie miłej lektury.
                                                                                                        
                                                                                                            Beata Dębowska, Bożena Grzyb

  • Ognisko klas ósmych

              Uczniowie klas ósmych mają swoje upodobane zabawy i przyjemności. Jeden lubi kino, drugi dobrą książkę, inny komputer i serwowanie po Internecie. Dla większości jednak miłą formą relaksu było ognisko klasowe – wspólna zabawa uczniów klas VIII a, VIII b, VIII c po trzech dniach egzaminacyjnych zmagań. Ognisko klasowe odbyło się dnia 26 maja, a jego organizatorami byli wychowawcy klas: p. Beata Dębowska, p. Bożena Grzyb i p. Ewa Tenderenda.
          Czas beztroskiej zabawy poprzedziło nabożeństwo majowe, podczas którego proboszcz parafii pod wezwaniem św. Floriana w Koprzywnicy, ks. Jerzy Burek powierzał opiece Matki Bożej uczniów klas ósmych kończących wkrótce naukę w szkole podstawowej.
         Później odbyły się gry i zabawy w ogrodzie , pieczenie kiełbasek i  wspólne rozmowy. Uczniowie nie zapomnieli również, że dzień 26 maja to Dzień Matki- święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Z tej okazji dzieci wykonały dla swoich mam plakat w kształcie serca, w którym umieszczały skojarzenia ze słowem ,,mama”. Dzieci udowodniły, że słowo ,,mama” ma wyjątkową moc i dla każdego znaczy coś szczególnego. 
       Ognisko klasowe uczniów klas ósmych było wyrazem potrzeby wspólnego działania i przeżywania. Tym spotkaniem uczniowie dowiedli, jak bardzo się ze sobą zaprzyjaźnili i zżyli.

                                                                                                                      Beata Dębowska
     

  • I Edycja Projektu Edukacyjno-Zawodowego Powiatu Sandomierskiego „Poznaję, Wybieram, Działam! – Zawodowy Zawrót Głowy” - szkolny konkurs plastyczny

     

    W dniu 11.05.2022 r. odbyło się posiedzenie szkolnej komisji I Edycji Projektu Edukacyjno-Zawodowego Powiatu Sandomierskiego „Poznaję, Wybieram, Działam! – Zawodowy Zawrót Głowy”. W ramach tego projektu uczniowie mieli wykonać samodzielnie dowolną techniką pracę plastyczną na temat: “Mój wymarzony zawód” i “Pocztówka mojego zawodu”. Organizatorem konkursu była:

    · Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie - Powiatowy Punkt Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego,

    · Publiczna Szkoła Podstawowa w Obrazowie - Powiatowy Punkt Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego,

    · Kuratorium Oświaty w Kielcach – Oddział w Sandomierzu.

    Konkurs skierowany był dla uczniów szkół podstawowych powiatu sandomierskiego. Głównym celem konkursu było:

    · przybliżenie uczniom zagadnień ze świata zawodów i rynku pracy,

    · wzbudzanie refleksji i pobudzanie zainteresowania własną przyszłością zawodową,

    · przygotowanie uczniów do podjęcia trafnej decyzji edukacyjno-zawodowej,

    · rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej dzieci i młodzieży poprzez ekspresję plastyczną,

    · promowanie idei konkursu w zakresie znaczenia i roli doradztwa edukacyjno- zawodowego na każdym etapie kształcenia.

    Komisja konkursowa oceniała prace uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-8, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

    · zgodność z tematyką konkursu,

    · czytelność, oryginalność przekazu,

    · walory artystyczne i estetyczne wykonanej pracy.

    Na konkurs dostarczono 75 prac, które były zróżnicowane pod względem ujęcia tematu i techniki wykonania. Ostatecznie komisja konkursowa w składzie:

    · pani Jolanta Bzduch - wicedyrektor szkoły

    · pani Marta Bochyńska - nauczycielka plastyki

    · pani Bożena Grzyb - nauczycielka plastyki

    · pani Marzanna Urbańska - nauczycielka plastyki

    · pani Lidia Skrzynecka – szkolny doradca zawodowy

    przyznała następujące miejsca:

    · w kategorii wiekowej klas 1-3

    I miejsce – Patryk Majkowski kl. 1b

    II miejsce – Wiktoria Ordon kl. 1a

    III miejsce – Zuzanna Olechowska kl. 1a

    Wyróżnienia: Maria Woźniak kl. 1b, Wiktoria Sieradzka kl. 1b, Jan Łach kl. 3a.

    · w kategorii wiekowej klas 4-8

    I miejsce – Michalina Babiak kl. 6b i Emilia Bokwa kl.7c

    II miejsce – Lidia Żmuda kl. 4b, Gabriela Radzim kl.7b, Kacper Słowik kl. 8b

    III miejsce – Kamila Głodowska kl. 5b, Piotr Drypa kl. 5a, Kornelia Jarosz kl. 6b, Dawid Kodyra kl. 7a i Artur Zimoląg kl. 7a.

    Prace uczniów pierwszego i drugiego miejsca w kategorii wiekowej klas 1-3 oraz prace uczniów pierwszego miejsca w kategorii wiekowej klas 4-8 będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatu sandomierskiego. Gratuluję laureatom i życzę powodzenia na kolejnym etapie. Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe zostaną wręczone uczniom podczas apelu okolicznościowego.

     

    Lidia Skrzynecka

    Prace laureatów i wyróżnienia

    Pozostałe prace

  • Życzenia dla Ósmoklasistów

     

    Drodzy Ósmoklasiści, dziś ważny dla Was dzień- dzień, w którym przystępujecie do pierwszego, ale jakże ważnego  w Waszym życiu egzaminu. Egzamin ósmoklasisty jest bowiem zwieńczeniem Waszego ośmioletniego wysiłku w szkole podstawowej.  
    W tym wyjątkowym czasie niech Wam nie braknie  pogody ducha oraz wiary we własne siły i możliwości. Wierzymy, że lata nauki w szkole podstawowej przyniosą oczekiwane efekty.  

     Życzymy Wam satysfakcjonujących wyników, które otworzą drzwi do przyszłości w wymarzonej szkole.
    Trzymamy za Was kciuki!  
                                                     Wychowawcy: Beata Dębowska, Bożena Grzyb, Ewa Tenderenda.

  • Uczniowie klas VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy wraz z nauczycielami u Tronu Matki Bożej Częstochowskiej

            W piątek, 20 maja do Częstochowy udali się  uczniowie z klas ósmych razem z katechetami,  ks. Michałem Wroną i  p. Jolantą Ordon oraz wychowawcami- p. Beatą Dębowską, p. Bożeną Grzyb, p. Ewą Tenderendą. Uczniowie przejechali wiele kilometrów, aby spotkać się  z  Maryją  Jasnogórską i  zawierzyć Jej swoje młodzieńcze sprawy- radości, tajemnice, pragnienia i marzenia na przyszłość, a także obawy przed pierwszym i ważnym egzaminem ósmoklasisty.  Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie  z Matką Bożą Częstochowską. Katecheci oraz wychowawcy mają jednak nadzieję, że nie będzie ono dla uczniów  jedynym, że zostawi ślad na lata w ich sercach i miłych wspomnieniach. 
          Pielgrzymka do Częstochowy to wydarzenie religijne. Dlatego podczas podróży na Jasną Górę dzieci zostały przygotowane do właściwego przeżywania spotkania z Jasnogórską Panią poprzez modlitwy i pieśni religijne pod kierunkiem księdza Michały Wrony i pani katechetki Jolanty Ordon.
    O godzinie 11:00 w bazylice jasnogórskiej została odprawiona Msza święta. Ojcowie paulini skierowali do naszych uczniów słowa powitania i podczas  modlitwy powierzali Matce Bożej  ich  sprawy, ich życiowe wybory i całe życie, by było mądre, odpowiedzialne i szczęśliwe. 
    Uczniowie klas ósmych zakończyli  swoje pielgrzymowanie nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich oraz zwiedzaniem Skarbca.
        Do domu uczniowie wracali zmęczeni, ale pełni duchowych emocji z modlitwą i śpiewem pieśni maryjnych na ustach. 
        Św. Jan Paweł II – wielki czciciel Jasnogórskiej Królowej Polski mówił: ,,Jasna Góra jest sanktuarium Narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego Miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki”.  Katecheci oraz wychowawcy klas ósmych mają nadzieję, że i dla ich wychowanków jasnogórskie sanktuarium stanie się miejscem szczególnym, miejscem, gdzie serce zabije mocniej, na samo spotkanie z cudownym obliczem Czarnej Madonny.

                                                                                                                Beata Dębowska
     


     

  • XVI Rocznica nadania szkole w Sulisławicach imienia Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie"

  • Kongres Eucharystyczny

    Kongres Eucharystyczny to zgromadzenie katolików mające na celu umocnienie i zdynamizowanie więzi osobowej z Chrystusem, dzięki pogłębianiu tajemnicy Eucharystii. W ramach kongresów odbywają się wykłady, seminaria i dyskusje oraz adoracje Najświętszego Sakramentu.  W Koprzywnickich parafiach Kongres rozpoczął się 26.04.2022r.i potrwał do 28.04.2022r.Tego dnia dzieci i młodzież Zespołu Placówek Oświatowych, szkoły podstawowej, pod opieką katechetów i nauczycieli odwiedzali na lekcji religii Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wspólna adoracja w cichej świątyni pozwoliła na świętowanie obecności. Była to prosta radość z samego faktu obecności Jezusa i uczniów. To SPOTKANIE - dało im radość i pewne nowe doświadczanie. Uczniowie dziękowali, przepraszali i prosili w ciszy i głośno. Śpiewem i modlitwą. Prosili o pokój na świecie i w Ukrainie, za swoje rodziny, kolegów i przyjaciół. Byli blisko Pana Jezusa. Otwierali swoje serca przed Panem...

  • Święto Flagi

            ,, Ma Polska trzy skarby bezcenne, rzecz oczywista, to hymn narodowy, godło i sztandar- flaga ojczysta…” czytamy w pięknym wierszu pani Beaty Szurowskiej. Uczniowie naszej szkoły znają również pozostałe strofy wiersza ,,Polskie skarby”, wiedzą także, że Flaga Polski doczekała się swojego święta, które przypada na 2 maja.                               
     Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski wychowawcy klas ósmych zachęcili uczniów do patriotycznych gestów. Na lekcjach plastyki,  pod kierunkiem pani Bożeny Grzyb, dzieci wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające flagę Polski. Cała społeczność szkolna mogła je podziwiać już od 28 kwietnia wyeksponowane na szkolnym korytarzu.  Dnia 29 kwietnia na lekcji języka polskiego odbył się szkolny turniej wiedzy, którego celem była popularyzacja wśród uczniów znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych.  Uczniowie klas ósmych wykazali się w tym zakresie dużą wiedzą oraz  patriotycznym przemyśleniem. Wśród uczniów, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania konkursowe opracowane przez panią Beatę Dębowską znaleźli się:  Daria Czerwińska, Kamila Floras, Weronika Klocek, Milena Papka, Amelia Radzim, Zofia Sarzyńska, Klaudia Staszczak, Magdalena Wentykier oraz Katarzyna Wiśniewska. 
          Dzień Flagi jest bardzo uroczyście obchodzony w naszym kraju, dlatego dyrektor szkoły, pan Mirosław Sarzyński, zachęcił uczniów, aby dnia 2 maja wyeksponowali biało- czerwoną  flagę przed swoimi domami  pokazując tym samym swoje przywiązanie do Ojczyzny.
           
                                                                                                                                    Beata Dębowska
                

     

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi - najważniejsze święto ekologiczne. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali prace plastyczne zachęcające do dbania o naszą planetę. W Dzień Ziemi na szkolnych korytarzach można było podziwiać piękne prace plastyczne.

    Bożena Grzyb

  • Rekolekcje Wielkopostne!

    W dniach od 6 do 8 kwietnia 2022r. odbyły się długo oczekiwane rekolekcje dla dzieci i młodzieży naszej szkoły, które poprowadził ojciec Tymoteusz oraz bracia ; Antoni i Michał, cystersi z Wąchocka.
    Pierwszego dnia odbyły się spotkania w szkole i kościele. Uczniowie wysłuchali Słowa Bożego, a następnie pięknej, pouczającej nauki. Nie zabrakło również śpiewu i ciekawych zabaw tematycznych.
    W kolejnym dniu rekolekcji, dzieci z klas 1-3 po wspólnej modlitwie wróciły do szkoły na dalsze spotkanie, zaś starsi uczniowie pozostali w kościele przygotowując się do sakramentu pokuty. 
    Piątek był ostatnim dniem wspólnej modlitwy uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Razem przeżyliśmy Drogę Krzyżową i Uroczystą Mszę Świętą prosząc o pokój w Ukrainie i na całym świecie oraz powierzając nas wszystkich opiece Pana Boga i Matce Najświętszej. 
    Oto kilka wypowiedzi dotyczących przeżyć i refleksji na temat tegorocznych rekolekcji, którymi dzielą się uczestnicy.
    "Będąc na tych spotkaniach uświadomiłam sobie, że aby dobrze przygotować się do Świąt Wielkanocnych trzeba wsłuchać się w to, co do mnie mówi Jezus. Moje postanowienie z rekolekcji: modlitwa w intencji znajomych i tych, którzy nie przyszli na rekolekcje. Jeśli ja miałam możliwość bycia na tych spotkaniach, to bardzo za nie dziękuję, bo wiem, że bardzo wiele mi dały. Przede wszystkim to, że sama bez Chrystusa nic nie mogę zrobić. On jest moim jedynym, prawdziwym przyjacielem, który nigdy nie zawiedzie".

    "Rekolekcje jest to czas, który powinniśmy wykorzystać na wyciszenie, odnalezienie siebie, zastanowienie się nad swoimi grzechami... Nauki rekolekcyjne bardzo mi się podobały, gdyż były w nich zawarte sytuacje z życia codziennego każdego człowieka".
    "Rekolekcje są potrzebne, szczególnie tak młodym ludziom, jakimi teraz jesteśmy. W naszym wieku jest tyle problemów i jakoś trudno o nich rozmawiać. Gdy ksiądz rekolekcjonista opowiada o ludziach podobnych do nas, to pomaga. Rekolekcje skłaniają do refleksji o człowieku i jego relacjach z Bogiem".
    Uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych dało dzieciom i młodzieży szansę na bardziej świadome, czynne i owocne relacje z Panem Bogiem. Oby zaowocowało w ich codziennym życiu.

  • ,,Podaruj seniorom świąteczne życzenia".

               Zespół Placówek Oświatowych to szkoła, która nie tylko przekazuje uczniom wiedzę, ale również buduje system wartości uniwersalnych tj. dobro, życzliwość, empatię, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Mając to na uwadze nauczyciele języka polskiego i plastyki zainspirowali uczniów klas IV-VIII do wykonania kartek wielkanocnych i zredagowania życzeń  z okazji świąt Wielkiej Nocy dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Sandomierzu oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera w Koprzywnicy w ramach akcji charytatywnej ,,Podaruj seniorom świąteczne życzenia”.                                                                         
          We wtorek, tj. 12 kwietnia uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców: pani Bożeny Grzyb i pani Beaty Dębowskiej udali się do Sandomierza, gdzie w Domu Opieki Społecznej spotkali się z pracownikami  i podopiecznymi tego ośrodka. Ręcznie wykonane kartki wielkanocne i piękne życzenia świąteczne od całej społeczności naszej szkoły wzruszyły seniorów do łez. My, ze swej strony obiecaliśmy, że nie będzie to nasza ostatnia wizyta.
       W środę, 13 kwietnia uczniowie z klas młodszych wręczyli na ręce Pani Lucyny Majkowskiej, kierownika Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera w Koprzywnicy, kartki świąteczne dla pracowników i podopiecznych tego stowarzyszenia. W zamian otrzymali słodkie upominki, podziękowania i ciepłe życzenia dla całej społeczności naszej szkoły.
            W rozmowie z nauczycielami uczniowie przyznali, że wizyta w obydwu ośrodkach była dla nich trudnym, ale i radosnym  przeżyciem, bo parafrazując słowa pisarki Doroty Terakowskiej radość, którą daje pomaganie chorym i cierpiącym jest Mocą, która ich leczy.
                                                                                                                                        
                                                                                                                                 Beata Dębowska
     

  • Wycieczka klas VIII

                W ramach edukacji teatralnej i filmowej uczniowie naszej szkoły, każdego roku wyjeżdżają    na  przedstawienia teatralne i seanse filmowe. Edukacja ta zajmuje ważne miejsce w nauce języka polskiego, dlatego w miarę możliwości uczniowie systematycznie biorą udział w tych przedsięwzięciach.
       W tym roku, 11 kwietnia  uczniowie klas ósmych  wyjechali do Kielc, gdzie  w Teatrze im. Stefana Żeromskiego spotkali się z aktorem Dawidem Żłobińskim, a następnie w kinie Helios obejrzeli film przygodowy pt. ,,Uncharted”. Aktor Dawid Żłobiński opowiadał uczniom o swojej pracy w teatrze na przestrzeni lat, mówił, jakie są wyzwania związane z pracą w teatrze, wspominał aktorów, z którymi miał okazję pracować. Zdradził też uczniom, czym zajmuje się w wolnym czasie, jakie ma pasje i umiejętności. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było świetną okazją do bliższego poznania twórcy teatru z młodymi widzami.
    Film pt. ,,Uncharted” bardzo się uczniom podobał. Po projekcji dzielili się swoimi wrażeniami. Uczniom podobała się gra aktora Toma Hollanda, który wcielił się w rolę Nathana Drake’a, młodego poszukiwacza skarbów, dowcipne teksty oraz niezwykłe efekty specjalne. 
    Opiekę nad uczniami tego dnia sprawowali nauczyciele: Beata Dębowska, Bożena Grzyb, Sławomir Grzyb. 
          Wyjazd uczniów poprzedzony był lekcją języka polskiego, podczas której uczniowie wyjaśniali  podstawowe terminy związane z teatrem, czytali  zasady kulturalnego zachowania się podczas przedstawienia teatralnego, a także utrwalili  różne formy informowania i zapraszania na imprezy publiczne. Lekcja ta odbyła się 28 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego na dzień 27 marca.  Na lekcji nauczyciel języka polskiego przeczytał  również uczniom  fragmenty  orędzia do polskiego środowiska teatralnego przygotowane przez Kolektyw Dramatyczny w roku 2022.  Orędzie rozpoczynają wzruszające słowa: ,,To jest orędzie na czas wojny, która trwa i na czas pokoju, który nadejdzie. Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy. Orędzie dla świata, który musimy zmienić, by go ocalić. Orędzie dla życia.
        Mam nadzieję, że wyjazd do Kielc uczniowie zaliczą do udanych, że dostrzegą, iż wielką zaletą edukacji teatralnej i filmowej jest możliwość łączenia wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin, które mogą być zastosowane również w praktyce.
                                                                                                         Beata Dębowska


     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć