Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
  • 80 rocznica śmierci Patrona Szkoły

    Dziś przypada 80 rocznica śmierci Patrona Szkoły Władysława Jasińskiego.

    Apel z tej okazji odbędzie się 18 stycznia o godzinie 9.00, zaś w dniu dzisiejszym uczniowie oddali cześć Patronowi poprzez zapalenie znicza i złożenie kwiatów przy płycie pamiątkowej.

  • Ogólnopolski Konkurs Literacki ,, WSZYSCY ŚWIĘCI EUROPY- WPŁYW WYBITNYCH POSTACI NA CYWILIZACJĘ EUROPEJSKĄ I KULTURĘ POLSKĄ".

             W listopadzie uczniowie klas siódmych i ósmych: Krystian Klocek, Nikola Nawrot i Gabriela Bernyś wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,WSZYSCY ŚWIĘCI EUROPY – WPŁYW WYBITNYCH POSTACI  NA CYWILIZACJĘ EUROPEJSKĄ I KULTURĘ POLSKĄ”  zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku pod patronatem m.in. Ministra Edukacji i Nauki oraz  Lubelskiego Kuratora Oświaty.                            
     Celem konkursu było m.in. inspirowanie młodych czytelników do zgłębiania wiedzy o Świętych Europy, wybitnych postaciach i ich wpływie na cywilizację europejską i kulturę polską. Konkurs polegał na napisaniu rozprawki, opowiadania, listu lub wiersza związanego z wybraną postacią spośród Świętych Europy, uwzględniając ich wpływ na cywilizację europejską i kulturę polską.    
                12 grudnia 2022 r. jury konkursowe, po zapoznaniu się z 65 pracami z 51 placówek oświatowych, przyznało nagrody i wyróżnienia. Pomimo iż wśród nagrodzonych utworów  nie znalazły się prace naszych uczniów, pragniemy całej społeczności szkolnej je zaprezentować, gdyż Święci ukazani w pracach uczniów są bliscy naszej lokalnej społeczności . Dzięki św. Robertowi z Molesmes, powstał zakon, którego szczególnym dziedzictwem  jest tematyczny Szlak Cysterski, który obejmuje obiekty zakonu wznoszone od początku jego istnienia, w tym również Koprzywnicę, Święty Florian patronuje jednej z naszych parafii, zaś figurka św. Jana Nepomucena, pomalowana na biało, stoi na niewielkim postumencie na wprost zespołu klasztornego pw. św. Floriana.
        Prace uczniów powstały pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego: Iwony Pruś i Beaty Dębowskiej. Zapraszamy do lektury.


    Nasz obrońca


    Co to za świątek przy drodze stoi?
    Na jego głowie biret kapłański,
    Krzyż oraz palmę trzyma w swej dłoni,
    Co to za jeden- ten Sługa Pański?
    Spod daszku gontem dziś pokrytego,
    Na Koprzywiankę patrzy ukradkiem.
    Ludzie się modlą często do niego,
    By powódź znowu nie była ich faktem.
    On tajemnicy spowiedzi nie złamał,
    W nurty Wełtawy został wrzucony,
    Bogu i ludziom nigdy nie skłamał,
    Skąd przywędrował w te nasze strony?
    To czeski duchowny Nepomucenem zwany,
    Blask jego świętości, jak promienie słońca,
    Przed zatonięciem, powodzią wzywany,
    To święty Jan- nasz obrońca!
                                               Krystian Klocek

    Święty Florian!    

                                         
    W Koprzywnicy jest kościół Św. Floriana,
    Jest też pierwsza Msza odprawiana z rana.
    Nasz patron kościoła – żołnierz i męczennik,
    Podczas prześladowań zawsze Bogu wierny.
    Wierny Bogu, nawet gdy był chłostany, 
    Do ofiary innym często przymuszany.
    Przewieziony do obozu dalej wielbił Boga,
    Kazano Go biczować, to była wielka trwoga.
    W końcu utopiony z kamieniem na szyi,
    Radowali się żołnierze, co z nim wtedy byli.
    Szkoda, że Go wtedy Bóg nie uratował,
    By na świecie wiarę dalej propagował.
    Waleria odnalazła Jego martwe ciało,
    I z czcią pochowała – by świętym się stało.
    Relikwie Floriana po świecie wysłano,
    Większość do Krakowa naszego oddano.
    Wtedy tam dla Niego świątynię wystawiono,
    I o łaski święte gorąco w niej proszono.
    Stała się tragedia – pożar się pojawił,
    Lecz jego kaplicę bez szkody zostawił.
    Lud wówczas postanowił, że świętym zostanie,
    I patronem strażaków na zawsze się stanie.
    Modlą się do Ciebie też nasi strażacy,
    Gdy syrena wyje – gotowi do pracy.
    Broń nas od złego Florianie kochany,
    Bo Ty jesteś przez nas bardzo doceniany.
                                                             Nikola Nawrot

     

    Święty Robert z Molesmes, czyli rolnicy w habitach


        Właśnie wybiła północ. W przesyconym modlitwami półmroku męskie postacie w pośpiechu dążą do prezbiterium kościoła. Zaczął się długi dzień średniowiecznego zakonnika. Jak wyglądał? Odpowiedź wyrażająca istotę rzeczy wydaje się oczywista – modlił się. Ale czy na pewno?
        Święty Benedykt, twórca reguły zakonu benedyktynów, napisał: ,,Vere monachi sunt, si labore manuum suarum vivunt” (Prawdziwie mnichami są, jeśli żyją z pracy własnych rąk).
        Zasadą tą – modlitwy i pracy – kierował się zakon cystersów założony w XI wieku przez Roberta, opata Molesmes skupiający benedyktynów przeciwnych rozluźnieniu Reguły zakonnej. Do dzisiejszego dnia nie przetrwało zbyt wiele informacji dotyczących średniowiecznego świętego. Urodził się najprawdopodobniej 17 kwietnia 1024 roku  we Francji, w starej rodzinie szlacheckiej. W wieku piętnastu lat rozpoczął formację zakonną w klasztorze benedyktyńskim. Od początku życia cechowała go wielka gorliwość w realizacji reguły zakonnej, umiłowanie modlitwy, milczenia i samotności. Po dwóch latach formacji przyjął święcenia kapłańskie, a przymioty duchowe świętego sprawiły, że został opatem klasztoru benedyktyńskiego św. Michała w Burgundii. Zastał tam jednak wspólnotę zakonników, którzy nie respektowali Reguły klasztornej. Zrezygnował więc    z przewodzenia zakonowi, by w Molesmes stworzyć nową wspólnotę. Zakonnicy sami wybudowali kaplicę,  a całe zgromadzenie utrzymywało się z własnej pracy. Żyli ubogo, samotnie, zachowywali milczenie i żarliwie się modlili. Dla wielu z nich  wymogi życia zakonnego okazały się  jednak zbyt surowe.
        Przyszły święty nie osłabł w gorliwości, gdy jej zabrakło braciom. Mimo starszego wieku wciąż szukał nowych możliwości realizacji swojego powołania. Zabrał ze sobą dwudziestu braci i przybył z nimi do Citeaux, łac. Cistercium,  gdzie założył nowe opactwo. Było to 21 marca 1098 roku. Datę tę przyjmuje się za rok założenia zakonu cystersów, który miał ogromny wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Europy i Polski.
        Zakon kładł szczególny nacisk na powrót do apostolskiej tradycji i całkowitą izolację od świata. Opactwa budowano z daleka od osiedli ludzkich, na pustkowiach, by kontakt  ze światem był jak najbardziej ograniczony. Mimo to cystersi – jakby mimochodem – wywierali ogromny wpływ na lokalne społeczności, a miejsca, do których dotarli, zawdzięczają im czasy swej świetności    
              Cystersi żyli według reguły ,,ora et labora’’,  czyli módl się i pracuj. Mnisi musieli wyrzec się wszelkiego bogactwa,  żyć w samotności i ciszy. Zgodnie ze wskazaniami reguły zakonnej podstawą bytowania każdego opactwa miała być uprawa ziemi. Cystersi bardzo szybko stali się więc typowym ,,zakonem rolniczym”. Ponieważ potrzebowali pomocy zarówno w polu jak i przy budowie ogromnej bazyliki przyjmowali do zakonu konwersów. Byli to zakonnicy, którzy nie byli prawdziwymi mnichami, ale żyli na terenie klasztoru w zgodzie z zasadami tam panującymi. Mnisi uprawiali zboże, zakładali sady, ogrody warzywne i ziołowe, hodowali bydło i ryby, w ten sposób zapewniając sobie pożywienie.Trudnili się zielarstwem, a także kształcili w dziedzinie medycyny, leczyli ludzi w prowadzonych przez siebie szpitalach. Mnisi wymieniali między sobą nasiona    i sadzonki, jarzyny i owoce. Np. jabłko zwane szarą reneta wędruje z Marimond do licznych filii opactwa. Dziełem cystersów jest tez m..in. produkcja cydru, napoju  z jabłek. 
    Bardzo często zdarzało się, że ludzie świeccy obserwujący działania zakonu przekazywali swoje ziemie na rzecz klasztoru. Wokół zakonu zaczęły tworzyć się grupy służebne złożone  z okolicznej ludności wykonujące różne zawody, a tym samym pomagające zakonnikom. Mnisi nie tylko pracowali na roli, dużo czasu poświęcali również   na przepisywanie ksiąg. Bardzo dużo z nich biegle mówiło po łacińsku.   
        W Polsce, podobnie jak w innych krajach, klasztory cysterskie stawały się ośrodkami życia duchowego i gospodarczego. Zajmowały się one hodowlą, ogrodnictwem, sadownictwem i pszczelarstwem. Zakonnicy zakładali stawy rybne i winnice, uprawiali chmiel i budowali browary, prowadzili młyny i tkalnie. 
      Historycy odnotowują ogromny zapał, z jakim cystersi odnosili się do technologii.              
      W swojej działalności zakonnicy wykorzystywali jedną z najważniejszych średniowiecznych nowości – młyn wodny. Wszędzie tam, gdzie było pod dostatkiem drzewa i rudy żelaznej zakładali kuźnie. Cystersom wąchockim przypada w udziale rola pionierów przemysłu górniczego i hutniczego w dolinie Kamiennej.
               Zakon bardzo szybko się rozrastał. W Europie powstało 343 klasztory, a do końca XIII wieku istniało już siedemset opactw, w tym około trzydzieści na ziemiach polskich. Najstarsze opactwo cysterskie powstało w 1140 roku w Brzeźnicy, na terenie dzisiejszego Jędrzejowa.              
        W Małopolsce, kilkadziesiąt lat później, działała już duża sieć klasztorów cysterskich – w Sulejowie, w Wąchocku czy w Koprzywnicy. Obecnie w Polsce są cztery opactwa: w Szczyrzycu, Krakowie, Jędrzejowie i w Wąchocku, w których przebywa około stu trzydziestu zakonników. Zakony to miejsca pielgrzymek. Opactwa i kościoły, chociaż mają charakter religijny, są również obiektami turystycznymi. Szczególnym dziedzictwem cystersów jest tematyczny Szlak Cysterski, który obejmuje obiekty zakonu wznoszone od początku jego istnienia, w tym również Koprzywnicę.
              Dzięki św. Robertowi z Molesmes, którego kult zatwierdził w 1221  roku papież   Honoriusz III,   powstał zakon, który pełnił nieocenioną rolę w świeckim społeczeństwie Europy i Polski. Ich przybycie zawsze stanowiło niewątpliwie ważny czynnik cywilizacyjny: osuszali bagna, uzdatniali pola pod zasiewy, karczowali puszcze. Opactwa cysterskie dawały okolicznej ludności pracę i utrzymanie, a bracia konwersi uczyli nowych metod uprawy.
        Z czasem zakony cysterskie straciły na znaczeniu. To, co pozostało z dorobku kultury materialnej i duchowej to sztuka, którą możemy podziwiać w obiektach sakralnych i pamięć o wielkim świętym Europy, założycielu zakonu – Robercie z Molesmes.
       
                                                                                                          Gabriela Bernyś
     

  • Jasełka 2022r.

    Bóg się rodzi… to myśli przewodnia, która przyświecała wykonawcom tegorocznych Jasełek w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, które odbyły się w miniony czwartek. Być może nie zawsze pamiętamy, że Jasełka mają wielowiekową tradycję, to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
    W tym roku nasi młodzi wykonawcy z klas czwartych, drugich i trzecich zestawili i spróbowali zobrazować ze sobą dwa równoległe  światy. Akcja widowiska prowadzona jest równocześnie. Widzimy  świat  ponad dwa tysiące lat temu, kiedy  Maryja z Józefem witają w betlejemskiej Stajence Pastuszków i Trzech Króli. Drugi równoległy, bliski nam,  to współczesna rodzina  pielęgnująca tradycje ,która wraca z ostatniej Mszy Roratniej. Wszyscy wymieniają dobre czyny , które udało im się zrealizować w czasie Adwentu. Oczywiście było to nawiązanie do realnych  uczynków, jakie spełniali nasi uczniowie w wielu szlachetnych akcjach charytatywnych. Występ uświetniły kolędy i znane świąteczne piosenki w wykonaniu dzieci. Nie mogło zabraknąć elementu zaskoczenia – dzieci z klas drugich i trzecich  wykonały taniec z lampionami, przygotowany pod kierunkiem pani Bożeny Grzyb. Tradycyjne bożonarodzeniowe przedstawienie wywołało wiele wzruszeń zarówno wśród zaproszonych Gości, w osobie Pani Aleksandry Klubińskiej - Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica, Pani Anny Ossowskiej - Przewodniczącej Rady Miejskiej ,Pana Krzysztofa Pitry - Dyrektora MGOKiS w Koprzywnicy, Pani Edyty Kodyry i Katarzyny Bały, Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców jak i Uczniów naszej szkoły. Na zakończenie Pan Mirosław Sarzyński - Dyrektor ZPO w Koprzywnicy złożył wszystkim życzenia świąteczne.


    Jasełka przygotowały:  Bożena Grzyb, Jolanta Ordon
     we współpracy z nauczycielami:  Beatą Dębowską, Sylwią Rzepką, Małgorzatą Mazur, Martą Lasotą, Moniką Różyc, Anną Kitlińską oraz przygrywającymi na gitarach, księdzem Michałem Wroną i panem dyrektorem Mirosławem Sarzyńskim.

  • Konkurs plastyczny ,,Mój Anioł Stróż” rozstrzygnięty!

     

            Każdego roku w naszej szkole w okresie świąt Bożego Narodzenia organizowane są konkursy związane z tematyką świąt. W tym roku nauczyciele plastyki, religii i języka polskiego zaproponowali uczniom udział w konkursie plastycznym  pt. ,,Mój Anioł Stróż” w ramach corocznego przedstawienia jasełkowego.                            Głównym celem konkursu było ukazanie prawdy, że Anioł Stróż jest naszym opiekunem danym nam przez Boga, który w Księdze Wyjścia mówi do nas: ,,Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem”. Konkurs stwarzał również uczniom możliwość rozwijania wyobraźni  i twórczych umiejętności.    
             Na konkurs wpłynęło 54 prace. Wszystkie wykonane były na bardzo wysokim poziomie , wyrażały wyobrażenia dzieci o aniołach w oryginalny sposób i charakteryzowały się różnorodnością zastosowanych technik. Dlatego jury konkursowe przyznało 47 uczniom pierwsze miejsce, 7 uczestnikom wyróżnienia.  Dzieci otrzymają pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, punkty dodatnie z zachowania oraz cząstkowe oceny celujące z plastyki.                   
     Prace uczniów zostały wyeksponowane w holu szkoły, a w dzień przedstawienia jasełkowego stanowiły tło do wydarzeń rozgrywających się na scenie. 
                                                                                                                       
                                                                                                          Organizatorzy:
                                                                                  Bożena Grzyb, Jolanta Ordon, Beata Dębowska
      
                                                 

  • PODZIĘKOWANIE

  •  OGŁOSZENIE


     Nauczyciele plastyki, religii i języka polskiego serdecznie zapraszają wszystkich uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy  do udziału w konkursie plastycznym  pt. MÓJ ANIOŁ STRÓŻ” organizowanym w ramach corocznego przedstawienia jasełkowego. 
    Celem konkursu jest ukazanie prawdy o tym, że każdy  z nas ma swojego ANIOŁA STRÓŻA, który jest naszym opiekunem oraz rozwijanie wyobraźni  i twórczych umiejętności. 
    Prace plastyczne muszą być wykonane indywidualnie,  w dowolnej technice, w formacie A4. 
    Prace należy dostarczyć do organizatorów do dnia  16 grudnia 2022 r. 
    Komisja konkursowa oceniać będzie prace w czterech  kategoriach wiekowych: 
    Oddział ,,0”, 
    I-III klasa, 
    IV-VI klasa,          
    VII-VIII klasa. 
    Wręczenie nagród zwycięzcom  odbędzie się dnia 22 grudnia 2022 r.   podczas uroczystego apelu bożonarodzeniowego.
    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z plastyki oraz pozytywne punkty z zachowania zgodnie z WSO.  
     Konkursowe prace będą wyeksponowane w holu szkoły podstawowej. 
                                         Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
                                                                                                                            Organizatorzy: 
                                                                                                                             p. Bożena Grzyb
                                                                                                                             p. Jolanta Ordon
                                                                                                                             p. Beata Dębowska
                                                                       
     

  • Finał akcji charytatywnej ,,Kubek dla Seniora”.

     

         Październik  i listopad to miesiące, w których z jeszcze większą troską i uczuciem myślimy o seniorach. W tych bowiem miesiącach obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych,  Europejski Dzień Seniora czy Ogólnopolski Dzień Seniora. Święta te zainspirowały społeczność naszej szkoły do udziału w akcji charytatywnej ,,Kubek dla Seniora”, której finał organizatorzy projektu: pomysłodawca- pani Bożena Grzyb oraz nauczyciele- pani Beata Dębowska, pani Marta Lasota i pani Jolanta Ordon zaplanowali na dzień 6 grudnia.  Tego dnia  uczniowie sprawili ogromną radość podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji La Zebra        w Krzcinie. Zaprezentowali zebranym piękny montaż słowno- muzyczny przybliżający postać Św. Mikołaja, tajemniczego i niezwykłego biskupa z Miry, o którym legenda żyje po dziś dzień. Historię o biskupie Mikołaju uzupełniały współczesne teksty piosenek o ogromnej sile pomagania i miłości do drugiego człowieka. Po występie uczniowie wręczyli podopiecznym domu samopomocy kubeczki i pyszne słodkości, bo 6 grudnia każdy może zostać Świętym Mikołajem.  Pracownicy oraz podopieczni ŚDS Fundacji La Zebra również przygotowali dla uczniów  i nauczycieli miłą niespodziankę. Spotkaniu przy wspólnym stole towarzyszyły zabawy                   w rozwiązywaniu krzyżówek i  rebusów  o tematyce świątecznej oraz warsztaty w tworzeniu kartek bożonarodzeniowych. Uczniowie otrzymali w prezencie świąteczne puzzle oraz słodkie upominki. Atmosfera tego spotkania była wspaniała.    
          Organizatorzy akcji ,,Kubek dla Seniora” składają serdeczne podziękowania Dyrekcji szkoły, Wychowawcom, a przede wszystkim Uczniom i ich Rodzicom za pomoc i ogromne zaangażowanie w realizację tego pięknego projektu.
                                                                                                              Beata Dębowska

  •  Finał akcji charytatywnej ,,Rzeka mleka dla Kamerunu” - spotkanie z siostrą Nazarią Czernek z Fundacji Sióstr św. Dominika.

                           

              Nasza szkoła to placówka, która zawsze reaguje na potrzeby osób wymagających pomocy  i wsparcia. Tym bardziej, jeżeli są to najmłodsi potrzebujący. Dlatego z ogromnym zaangażowaniem cała społeczność szkolna przyłączyła się do apelu sióstr z Fundacji św. Dominika o pomoc w zakupie mleka zastępczego dla małych dzieci z Kamerunu. Akcja charytatywna ,,Rzeka mleka dla Kamerunu” została zainicjowana na terenie naszej szkoły przez panią Bożenę Grzyb dzięki przychylności dyrekcji szkoły oraz zaangażowaniu nauczycieli: p. Jolanty Ordon i p. Beaty Dębowskiej.Postanowiliśmy przyłączyć się do tej szlachetnej akcji, bo bardzo wzruszyły nas słowa siostry Racheli Kaczmarek,  pracującej od kilku lat w Kamerunie: ,,Codziennie naszą misję odwiedza kilka Bobasów. Oczywiście nie przypełzają tutaj same. Zazwyczaj przynosi je ich babcia lub młoda ciocia- często są to kilkunastoletnie dziewczyny. Owe Bobasy to osierocone dzieci, którym mamy zmarły przy porodzie lub chwilę po. Wiadomo czym taki Bobas zajmuje się przez pierwsze kilkanaście miesięcy: głównie śpi i je. Chodzi o mleko zastępcze od 0 do 2 roku życia”.   
       Finał akcji w naszej szkole został zaplanowany na dzień 25 listopada. Tego dnia odbyło się spotkanie uczniów klas I-V oraz wychowawców z siostrą Nazarią Czernek z Fundacji Sióstr  św. Dominika. Dzieci powitały siostrę wzruszającymi słowami i pięknymi piosenkami o ogromnej sile pomagania i solidarności. Siostra opowiadała uczniom o realiach życia mieszkańców Kamerunu, ich zwyczajach i obyczajach, ale przede wszystkim o różnicach w wychowaniu dzieci   w Europie i Kamerunie. Dziękowała również całej społeczności szkolnej za piękne serca otwarte na drugiego człowieka. Dzięki ofiarności uczniów, ich rodziców i nauczycieli  udało się zgromadzić i przekazać siostrze około 50 opakowań mleka Bebiko 2.                          
        Nasza szkoła dokłada wszelkich starań, aby pomaganie stało się dobrym nawykiem, a motywuje nas do tego fakt, że nasza placówka ma dwóch nietuzinkowych patronów: bohatera walk z niemieckim okupantem- Władysława Jasińskiego oraz największego misjonarza świata – Papieża św. Jana Pawła II, który mówił, że więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu.

                                                                                                               Beata Dębowska

  • ,, Gorączka srebra i złota”

     

    Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu ,, Gorączka srebra i złota”. Grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła PCK oraz członkowie Samorządu Szkolnego zorganizowali zbiórkę monet groszowych. Zebrane fundusze były przeznaczone na realizację niezbędnych potrzeb dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialno-bytowej, dofinasowania wypoczynku i ciepłych posiłków dla dzieci oraz zadań statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża. Oprócz pozyskania środków kampania ma również wymiar społeczny: promowana jest idea wolontariatu - bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w akcję przekazując drobne monety. Efekt zbiórki to kwota 682 zł - I miejsce wśród 10 placówek oświatowych biorących udział w kampanii i zdobycie Pucharu ,, NAJWIĘKSZY ZBIERACZ SREBRA I ZŁOTA 2022 ”.

    W bieżącym roku szkolnym kampania pod hasłem ,, Gorączka Złota PCK’’ będzie kontynuowana. Gorąco zachęcamy do udziału. Pamiętajmy, że ,, Dobro powraca”.

     

    Opiekunowie

    Szkolnego Koła PCK i Samorządu Szkolnego

  • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

              … A w tej naszej ojczyźnie wiatr piosenkę nam gwiżdże. Szumią kłosy i brzozy, i sosny. Lecz najmilsz

    ym w niej dźwiękiem polska mowa brzmi pięknie... czytamy  w wierszu  Hanny Łochockiej pt. ,,Słowa ojczyste”.                      
         Piękne słowa na temat  Ojczyzny wybrzmiały dziś w naszej szkole  w przeddzień Święta Niepodległości. Uczniowie ze szkoły podstawowej zaprosili zebraną w budynku hali sportowej społeczność szkolną na widowisko słowno- taneczno - muzyczne, na opowieść o przeszło stu latach historii naszej Ojczyzny, opowiedzianej w poezji, muzyce i tańcu.              
         W pierwszej odsłonie inscenizacji  uczniowie przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej  i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. Wspominali więc momenty bolesne oddając jednocześnie cześć tym wszystkim, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli ofiarę ze swojego życia.                       
          W drugiej odsłonie wszyscy okazywali radość z powrotu Polski na mapy Europy jako niepodległego, suwerennego kraju. Cieszyliśmy się wszyscy z tego, że Polska spełniła nasze marzenia, marzenia wielu pokoleń Polaków. Uczennice z klas piątych pod kierunkiem p. Anny Babiak zaprezentowały zachwycający taniec  z biało-czerwonymi wstęgami w rytm nostalgicznej melodii. Piękny występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliła oryginalna dekoracja, którą wykonała p. Monika Różyc. Oprawę muzyczną widowiska przygotowała p. Bożena Grzyb.                 
            Piękna oprawa Dnia Niepodległości- stroje galowe, kotyliony przypięte do białych ubrań, podniosła atmosfera i uroczysty nastrój niejedną dorosłą osobę na sali przyprawiły o łzy wzruszenie, a młodym uświadomiły, że dzięki odzyskaniu niepodległości mogą z dumą recytować ,,Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy zaczynający się od słów:   Kto ty jesteś/Polak mały…                 
        W okolicznościowym przemówieniu dyrektor szkoły, p. Mirosław Sarzyński, zwracając się do uczniów podkreślił, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień wtedy, gdy szanujemy symbole narodowe, pamiętamy o ważnych wydarzeniach, rocznicach – jak chociażby o tej 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dbamy o język polski, a przede wszystkim  o szacunek w naszych wzajemnych relacjach.
                                                                                                                 

    Beata Dębowska


     

  • Klasa IV a na wycieczce w Kielcach.

        A teatr jest po to,
         żeby wszystko było inne niż dotąd.
         Żeby iść do domu w zamyśleniu,w zachwycie
        I już zawsze w misce księżyc widzieć…
                                                             Joanna Kulmowa  Po co jest teatr [frag.]


               Dnia 4 listopada 2022 roku uczniowie klasy IV a pod opieką nauczycieli: p. Beaty Dębowskiej, p. Bożeny Grzyb oraz  p. Sławomira Grzyba wybrali się na wycieczkę do Kielc. Najważniejszym założeniem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych wśród uczniów w zakresie odbioru przedstawienia teatralnego oraz zachowania w teatrze poprzez udział w taneczno- muzycznym widowisku pt. ,,Kopciuszek”. Przedstawienie odbyło się na deskach Kieleckiego Teatru Tańca. 
         Ta oryginalna wersja baśni o Kopciuszku zrealizowana środkami szeroko pojętego tańca jazzowego i neoklasycznego bardzo się uczniom podobała. Z podziwem przypatrywali się pracy choreografów, którzy wprowadzili dodatkowe sceny i postaci do tradycyjnej historii o ubogiej dziewczynie szlachetnego serca, którą ciężko doświadczył los. Na scenie pojawiły się więc kury, koguty, gęsi, kaczki, indyki oraz przebiegłe lisy, a z ogromnego jajka wykluła  się Kaczka- Dziwaczka. Dzieci zachwyciły również kostiumy aktorów. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej i rękodzielniczej. Muzyka również przypadła uczniom do gustu, dzięki połączeniu muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Dodatkową muzyczną atrakcją był udział dwóch skrzypaczek oraz dziecięcego chóru. 
           O tym jak bardzo widowisko się uczniom podobało niech świadczy fakt, że wielokrotnie przerywali akcję oklaskami, a na zakończenie zgotowali aktorom prawdziwą owację. Długo klaskali na stojąco oczekując na ponowne pojawienie się aktorów na scenie. 
             Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Zabawy i  Zabawek oraz malowniczego miejsca -Kadzielni. W Muzeum Zabawy i Zabawek dzieci z zaciekawieniem obejrzały wystawy, które przedstawiały m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samolotów, samochodów, statków, domki dla lalek czy teatrzyk cieni. Te eksponaty wzbudziły wśród uczniów największe zainteresowanie. 
    Przed spektaklem uczniowie zrelaksowali się spacerując alejkami dawnego kamieniołomu, a na   wzgórzu harcerskim,  przy pomniku Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.     W rozmowie z nauczycielami uczniowie stwierdzili, że wszystkie miejsca, które zobaczyli polecają kolegom i koleżankom ze szkoły. 
                                                               

                                                                                        Beata Dębowska, Bożena Grzyb, Sławomir Grzyb

  • Pamiętamy o zmarłych- finał akcji #SzkołaPamięta

    Pamiętamy o zmarłych- finał akcji #SzkołaPamięta    

    Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
    Tutaj napis i kwiat pozostanie.
    Ale zmarły gdzie indziej mieszka
    na wieczne odpoczywanie.
    Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
    ale dla nich są wysokie, jasne światy.
    Zapal świeczkę.
    Westchnij.
    Pacierz zmów.
    Odejdź pełen jasności skrzydlatej.

                                  Joanna Kulmowa „W Zaduszki” [fragm.]

                    Zgodnie z polską tradycją w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców udali się na cmentarz, aby zapalić symboliczne znicze na grobach bliskich i mogiłach poległych na polu chwały żołnierzy w dowód pamięci i szacunku.  Uczniowie zapalili znicze na zbiorowej mogile poległych na polu chwały w walce  o wolność ojczyzny w latach 1863-1864, 1914-1917, 1939-1944, mogile kpr. Józefa Glenia oraz nieznanego żołnierza - poległych 11 września 1939 roku w walce z Niemcami na terenie osady Koprzywnica. Nie zapomnieli również o mogile pani Ewy Łutowicz, członka Armii Krajowej, naczelniczce Urzędu Poczty w Koprzywnicy, rozstrzelanej 15 marca 1943 roku przez gestapo.
            Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. 

                                                                                                                             Beata Dębowska
                                                                                                                             Bożena Grzyb

  • Szkoła pamięta

    Kolejny dzień akcji #SzkołaPamięta przebiegał w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy w klimacie  wspomnień o wyjątkowej postaci, patronie  szkoły, Władysławie Jasińskim. Uczniowie wspominali patrona szkoły m.in. dlatego, że jest on dla wielu wzorem do naśladowania. Władysław Jasiński pokazał, że dla Polski należy się uczyć, dla Polski należy pracować, ale również jeśli trzeba złożyć dla Polski największą ofiarę.     Pracując metodą projektu nad pogłębianiem  wiedzy na temat legendarnego ,,Jędrusia”, uczniowie zaprezentowali wyniki swoich działań  na lekcjach plastyki i języka polskiego. Dzieci stworzyły piękną galerię portretów  Władysława Jasińskiego oraz  kalendarium życia i działań patrona szkoły.  Uczniowie wykazali się kreatywnością, samodzielnością i odpowiedzialnością. Zapraszamy do galerii uczniowskich prac.


    Koordynatorzy projektów: 
    Beata Dębowska
    Bożena Grzyb

  • Szkoła Pamięta

                   W drugim dniu akcji #SzkołaPamięta tj. 27 października,  koordynatorzy podjętych na terenie szkoły inicjatyw zabrali uczniów z klas: IV a, V c, VII a na wycieczkę patriotyczną  do Sulisławic. 
    Po wspólnej modlitwie za poległych partyzantów z oddziału ,,Jędrusie”w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach uczniowie udali się do Izby Pamięci, gdzie obejrzeli m.in. zdjęcia  z archiwów rodzin partyzantów, dokumenty, odznaki, egzemplarze tajnej gazety ,,Odwet” oraz rzeczy osobiste partyzantów. Z dużą uwagą  uczniowie przyglądali się wejściu do piwnicy, które zostało przykryte szkłem, dzięki czemu, dzieci mogły zobaczyć zrekonstruowaną drukarnię tajnej gazetki ,,Odwet”.
    Następnie uczniowie przemaszerowali pod pomnik ,,Jędrusiów”, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze poległym partyzantom z tej niezwyklej organizacji.

                                                                                                                     Beata Dębowska
                                                                                                                     Bożena Grzyb
                                                                                                                     ks. Michał Wrona

  • Szkoła Pamięta

                   
                      Szkoła Podstawowa  od wielu lat w sposób szczególny kultywuje i pielęgnuje tradycje patriotyczne związane z patronem szkoły Władysławem Jasińskim, jak również dokłada wszelkich starań, aby popularyzować pamięć o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość na przestrzeni wieków. Dlatego chętnie odpowiedzieliśmy na apel Ministerstwa Edukacji i Nauki zachęcający do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. 
                W poniedziałek, tj. 24 października uczniowie klas VII a i VII b odwiedzili lokalne miejsca pamięci, aby w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie zapłaciło za niepodległość Ojczyzny. 
    Na pomniku pamięci pod murem straceń uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty. Nie mogło nas również zabraknąć pod krzyżem i tablicą upamiętniającą członków legendarnej organizacji ,,Odwet”- ,,Jędrusie”.  ,,Jędrusie” są  dla naszej społeczności szkolnej symbolem bezkompromisowych i brawurowych partyzantów.   Hołd oddaliśmy również ofiarom katastrofy smoleńskiej na czele z prezydentem RP, Lechem Kaczyńskim, przy pamiątkowej płycie upamiętniającej to tragiczne wydarzenie. Nie zapomnieliśmy również uczcić pamięć przewoźników znad Wisły -J. Nasternaka i S. Józefczaka, cichych bohaterów ze wsi Radowąż , którzy ponieśli śmierć z rąk okupanta za przeprawę oddziałów wojska polskiego na drugi brzeg Wisły.  
          Nasza obecność w tych miejscach pamięci jest dowodem ogromnego szacunku do osób, którzy służbę dla Ojczyzny uznali za pierwszy, największy i święty obowiązek.

                                                                                                                   Beata Dębowska
                                                                                                                   Bożena Grzyb

  •  29 września   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                         29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Głównym celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, aby w niedalekiej przyszłości same  odczuwały przyjemność z czytania i słuchania. Już XVI – wieczny francuski pisarz i humanista - Michał de Montaigne- podzielił się z czytelnikami swoją uwagą na temat czytania książek. Stwierdził, że kiedy atakują go ponure myśli, nic nie pomaga mu tak bardzo, jak bieganie do swoich książek, które szybko go wchłaniają i usuwają chmury z  jego umysłu. Czytanie książek to nie tylko wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu, to przede wszystkim pomysł na to, jak odnieść sukces w szkole. Czytanie rozwija bowiem wyobraźnię, język i pamięć. Warto więc ten przepis na sukces wypróbować!    Próby tej podjęli się dziś uczniowie klas V c oraz IV a na lekcjach języka polskiego.  Dzieci czytały fragmenty ze swoich ulubionych książek oraz wiersze znanych polskich poetów. W dalszej części lekcji uczniowie wykonali piękne plakaty ukazujące życie i twórczość Janiny Porazińskiej. Ta wybitna polska pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach, jest bowiem patronką dzisiejszego wydarzenia. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. 
        Parafrazując słowa Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, życzę wszystkim uczniom naszej szkoły, aby czytanie książek stało się dla nich najwspanialszą zabawą.
                                                                                                                     Beata Dębowska


     

  • ,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania"



                  Za nami 11. edycja Narodowego Czytania, którego lekturą były ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
    Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
    – Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
    – Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.
        Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej uczniowie klasy V c i VII a  przystąpili do realizacji projektu, którego celem było graficzne opracowanie dwóch ballad Adama Mickiewicza ,,Pani Twardowskiej” i  ,Powrót taty” w formie krzyżówki. W ten sposób uczniowie zagłębili się w tajemniczy świat  ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Przygotowane  przez  nich  prace okazały się świetną pomocą w wizualnym odtworzeniu fabuły utworu, a także jej zapamiętaniu. W rozmowie z nauczycielem języka polskiego, uczniowie przyznali, że czas, który poświęcili na przygotowanie projektu krzyżówki  był  również czasem spędzonym wspólnie                   z rodzicami nad lekturą  ballad  Adama Mickiewicza.              
        Mam nadzieję, że dzięki tegorocznej akcji uczniowie nie pozostaną obojętni na udział  w kolejnych odsłonach Narodowego Czytania, a czytanie klasyki okaże się dla nich  także interesującym przeżyciem. Do czego gorąco zachęca nauczyciel języka polskiego, Beata Dębowska.


     

  • FINAŁ KONKURSU EKOLOGICZNEGO!

     

    19.09.2022r.uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy wzięli udział w podsumowaniu Konkursu ekologicznego "Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady", organizowanego przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki, mającego miejsce w Baćkowicach. Już po raz kolejny nasza szkoła podjęła szereg przedsięwzięć mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej. Na każdym etapie edukacji uczniowie zdobywali wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów i korzyści z tego wynikających.  Już najmłodsi wiedzą, co to jest recykling i jakie może być drugie życie śmieci. Prowadzone były różne formy zajęć, przybliżające uczniom właściwą wiedzę w tym temacie. Nauczyciele zorganizowali: 
    - teatrzyk ekologiczny,
    - konkurs plastyczny dla klas I-III " Nie wyrzucaj do śmieci wszystkiego jak leci",
     I miejsce uzyskał Miłosz Słowik, II miejsce Edyta Zając.
    - konkurs na wykonanie Eko-Zakładki: 
    I miejsce Oliwia Jakubowska, II miejsce Milena Wiśniewska. 
    -Odbył się również konkurs na zbiórkę baterii. 
    I miejsce uzyskali ex aequo Szymon Misiur i Zygmunt Żyła z rezultatem po 94 kg. 
    W sumie zebrano 300kg baterii. W tej edycji nasza szkoła uzyskała 94 pkt na 100 i w nagrodę otrzymała laminarkę. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konkursu.
    `Nauczyciele odpowiedzialni za przebieg konkursu:
    Marta Lasota
    Renata Kaczor-Zwolska
    Beata Szemraj
    Jolanta Ordon
     

  • Akcja charytatywna  Rzeka mleka w Kamerunie

     

    Ogłoszenie

          Serdecznie zapraszamy całą społeczność naszej szkoły do włączenia się w akcję charytatywną pod hasłem ,,Rzeka mleka w Kamerunie” zainicjowaną przez Fundację Sióstr św. Dominika . Siostra Rachela gorąco prosi o mleko dla dzieci z Kamerunu. Chodzi   o mleko zastępcze do 2 roku życia. 
    Wszystkich gotowych do niesienia pomocy prosimy  o zakup mleka w proszku ,,Bebiko 2”lub wsparcie akcji symboliczną złotówką. W dniach od 22 września do 20 października 2022 roku  wrzucamy do puszek datki, aby pomóc siostrom w zakupie mleka dla potrzebujących maluchów   z Kamerunu.
    Mamy nadzieję, że rzeka mleka popłynie do nich wartkim nurtem, a nasza pomoc będzie silnym dopływem. 
         Zgodnie z WSO uczniowie biorący udział w akcji charytatywnej otrzymają punkty dodatnie   z zachowania.
             Niech pomaganie stanie się w naszej szkole dobrym nawykiem – do czego gorąco zachęcają organizatorzy: dyrekcja szkoły oraz nauczyciele-p. Bożena Grzyb p. Beata Dębowska, p. Jolanta Ordon.
     

  • Wiele dróg, jeden cel…

    Dnia 7 września obchodziliśmy Świtowy Dzień Fair Play ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości estetycznych zarówno w sporcie jak i w życiu – „staramy się uczynić świat miejscem lepszym do życia i dorastania poprzez przykład uczciwej gry w sporcie”.

    Z okazji Światowego Dnia Fair Play w naszej szkole został zorganizowany „Bieg Fair Play”, w którym wzięli udział dzieci z klas IV – VI. Uczniowie poznali także przykłady zachowań fair play w sporcie i w życiu codziennym. Dzięki tej akcji nasi uczniowie dostrzegli znaczenie uczciwości, zdrowej rywalizacji oraz stosowania się do ustalonych zasad na co dzień.

    Wspólnie z naszymi uczniami wierzymy w to, że sport i uczciwa gra zawsze zwyciężą, a przemoc jest niedopuszczalna.

     

                                                                                                             Nauczyciele wychowania fizycznego

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć