Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
Marek Tuliusz Cyceron
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w Polsce 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto ma w naszym kraju już 17-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, wkrótce po rozpoczęciu kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Nasza szkoła również włączyła się w to ważne wydarzenie kulturalne, które jest okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Koordynatorzy akcji: pani dyrektor Jolanta Bzduch, pani Agnieszka Materkowska i pani Beata Dębowska zaproponowały w apelu skierowanym do państwa nauczycieli i rodziców, aby 28 września był dniem inaugurującym program codziennego, głośnego czytania dzieciom, bo jest to najlepsza inwestycja w ich rozwój. W tym dniu każde zajęcia edukacyjne rozpoczynały się od głośnego czytania fragmentów ulubionych przez uczniów i nauczycieli książek oraz czasopism. Dla uatrakcyjnienia zajęć nauczyciele poloniści nawiązali do metody Kamishibai, która wywodzi się z japońskiej tradycji czytania i opowiadania. W trakcie czytania dzieci oglądały ilustracje do swoich ulubionych lektur, wierszy i bajek. Ponadto tego dnia zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym prace plastyczne uczniów z klasy IV b, V a i V c będące projektami okładek ich ulubionych książek.
Kolejny Dzień Głośnego Czytania dopiero za rok, ale do cichego i głośnego czytania zachęcam każdego dnia.
Beata Dębowska
W Szkole Podstawowej w Koprzywnicy duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci.
Na początku każdego roku szkolnego dzieci z klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic i na przejściach dla pieszych.
W ramach edukacji w tym kierunku 04.10.2018r odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z funkcjonariuszką policji starszą sierżant Agnieszką Otrębską pracującą na co dzień w Wydziale Ruchu Drogowego w Sandomierzu. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjantka rozmawiała z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omówiła zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Zwróciła uwagę na bezpieczne poruszanie się - lewą stroną drogi i obowiązek noszenia kamizelek oraz elementów odblaskowych przy ubraniu i tornistrze, szczególnie w porze wieczornej na terenie niezabudowanym. Mocno zaakcentowała obowiązek właściwego i bezpiecznego przewożenia dzieci w odpowiednich fotelikach. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali dużo pytań.
Dzięki takim spotkaniom dzieci utrwalają sobie zasady poruszania się po drodze i policjant kojarzy się im, jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji mogą zwrócić się o pomoc.
Iwona Kopeć
W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci 4 października br. dzieci z oddziału ,,0'' uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszką policji starszą sierżant Agnieszką Otrębską pracującą na co dzień w Wydziale Ruchu Drogowego w Sandomierzu. Prowadząca spotkanie pani policjant zwracała uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominała zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.
Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami.
Oczywiście nie obyło się bez pytań ze strony dzieci które dotyczyły przekazywanych informacji, jak również innych aspektów pracy policjanta. Pani policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Ćwiczenia odbyły na skrzyżowaniu w pobliżu szkoły. Spotkanie było interesujące i pouczające. Na zakończenie każde dziecko otrzymało z rąk gościa element odblaskowy. Uczniowie podziękowali prowadzącej za wartościową i interesującą pogadankę, zapewniając, że będą przestrzegać zasad ruchu drogowego.
Aneta Skolak
Renata Turbak
19 września uczniowie klasy VII a zaprezentowali program słowno – muzyczny uświetniający jubileusz Złotych Godów, który świętowało 25 par, mieszkańców naszej gminy. Spotkanie w domu kultury poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele Matki Bożej Różańcowej. Jubilaci otrzymali okolicznościowe medale. Przyjęli wiele ciepłych życzeń, w tym również od dyrekcji Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy. Uczniów przygotowały panie: Jolanta Bzduch, Agnieszka Kolasińska.
14 września dzieci z klasy III a wraz z wychowawczynią p. Martą Chamerską wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Koprzywnicy. Dzięki uprzejmości pani naczelnik Elżbiety Łukasiewicz uczniowie zwiedzili pocztę, obserwowali pracę pocztowców, a także poznali drogę, którą list pokonuje od nadawcy do adresata. Jednak głównym powodem odwiedzenia placówki pocztowej było wysłanie własnoręcznie napisanych kartek z życzeniami do Powstańców Warszawskich. Trzecioklasiści wysyłając kartki do Powstańców zainicjowali w naszej szkole akcję BohaterON.
Zachęcamy uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich niezależnie od wieku do wysłania kartki z życzeniami do uczestników walk o stolicę drogą tradycyjną lub przez Internet. Bezpłatne kartki można pobrać na poczcie, w punktach lotto, na stacjach benzynowych. Mamy czas od 1 sierpnia do 2 października – dnia , w którym zakończyło się Powstanie Warszawskie (dla szkół akcja trwa do 31 października). Zachęcamy dzieci i młodzież także do wykonania jako upominku dla Powstańców prac plastycznycznych, laurek itp. o tematyce patriotycznej.
M.Chamerska
Ruszyła rekrutacja uczniów i nauczycieli do projektu pt. „Czas na TIK!” - innowacje
w Koprzywnicy” realizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy.
Projekt „Czas na TIK!” - innowacje w Koprzywnicy” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Oś Priorytetowa: RPSW.08.00.00 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie: RPSW.08.03.00 Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego. Poddziałanie: RPSW.08.03.03 Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK. Wartość projektu to 280 937,50 zł. w tym dofinansowanie – 246 037,50 zł.
Celem projektu jest kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych trzydziestu nauczycieli i stu uczniów klas od IV do VIII szkoły podstawowej w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji oraz doposażenie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania w zakresie kształcenia ogólnego.
Wszyscy uczniowie i uczennice otrzymają wsparcie w zakresie zajęć dodatkowych
z informatyki. W czasie zajęć rozwijane będą kompetencje cyfrowe uczniów w zakresie:
1. przetwarzania (wyszukiwania, oceny, przechowywania)informacji,
2. komunikacji,
3. tworzenia cyfrowej informacji, ze szczególnym uwzględnieniem programowania,
4. zachowania bezpieczeństwa,
5. rozwiązywania problemów technicznych.
Dla nauczycieli zorganizowane zostanie szkolenie „E-nauczyciel”.
Cele szkolenia:
Projekt zakłada wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt informatyczny, tj. routery, laptopy nowej generacji, oprogramowanie Office, komputery stacjonarne, tablice multimedialne, kamerę cyfrową, drukarkę kolorową.
Formularze zgłoszeniowe do projektu w formie elektronicznej dostępne są na stronie internetowej Zespołu Placówek Oświatowych: www.zsokoprzywnica.xip.pl
Wersję papierową formularzy zgłoszeniowych można pobrać oraz złożyć: w sekretariacie Zespołu Placówek Oświatowych (ul. Szkolna 9, 27-660 Koprzywnica).
I MY włączyliśmy się w obchody Europejskiego Dnia JęzykówJ
Europejski Dzień Języków - międzynarodowe święto obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W Zespole Placówek Oświatowych cała społeczność szkolna włączyła się tego dnia w obchody święta. Na językach obcych uczniowie pod kierunkiem nauczycieli języków obcych wykonali plakaty o językach, słuchali muzyki klasyków wiedeńskich, przebrali się za postaci z innych krajów.
Odbyły się także dwa konkursy:
„Najfajniejsza koszulka” i „Dzień dobry w różnych językach”
Najfajniejsze koszulki wykonali: Mikołaj Jaworowski z klasy 7a i Natalia Mazur z klasy 5 c.
Na korytarzach szkolnych można było usłyszeć i zobaczyć tego dnia różnorodność języków i flag. Chętni mogli wykonać sobie fotki w londyńskim autobusie lub w budce telefonicznej. Mamy nadzieję, że działania tego dnia zachęciły uczniów do nauki języków obcych i pokazały, że w jedności siłaJ
Nauczyciele języków obcych
Jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych obszarów pracy szkoły jest troska o uczniów. W pracy dydaktyczno-wychowawczej niemal codziennie pojawiają się sytuacje z udziałem uczniów, które wymagają szybkiej i skutecznej interwencji. W naszej szkole podejmujemy różne działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom na terenie placówki, w drodze do i ze szkoły. Tworzymy regulaminy, realizujemy projekty, wdrażamy bezpośrednio uczniów do działań promujących bezpieczeństwo. Zawsze zastanawiamy się nad tym, jak najatrakcyjniej dotrzeć do ucznia, by przekazywane treści nie umknęły wraz z dzwonkiem na przerwę, lecz były przestrzegane. W sposób szczegółowy zadania nauczycieli i innych pracowników w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę określa statut szkoły. Sama znajomość przepisów jednak nie wystarczy. W szkole funkcjonuje system bezpieczeństwa, który tworzą rozwiązania organizacyjne, przedsięwzięcia o charakterze profilaktycznym oraz zabezpieczenia techniczne. Rozwiązania organizacyjne to funkcjonujące procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych, zarządzenia, regulaminy min. dyżurów nauczycieli, wycieczek, korzystania z sal lekcyjnych, Program Wychowawczo-Profilaktyczny, Plan Pracy Szkoły, Statut. Przedsięwzięcia o charakterze profilaktycznym to wszelkiego rodzaju działania kształtujące wśród uczniów i dorosłych postaw nastawionych na zachowania bezpieczeństwa, uświadamiające możliwe zagrożenia i sposoby ich unikania. Wiele takich działań jest podejmowanych w naszej placówce min. zadania w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego, próbne ewakuacje, współpraca z instytucjami działającymi na rzecz dzieci i wspierającymi ich rozwój, pedagogizacje rodziców w formie prelekcji, prezentacji, ulotek mające na celu podniesienie świadomości w sferze opiekuńczo-wychowawczej, realizacja głównych kierunków polityki oświatowej państwa, kalendarza imprez i uroczystości oraz akcji charytatywnych, ewaluacje wewnętrzne, diagnozowanie potrzeb i oczekiwań uczniów i ich rodziców, które pozwalają na opracowanie wniosków i wdrożenie ich do realizacji. Zabezpieczenia techniczne to wyposażenie, urządzenia i środki gwarantujące bezpieczne użytkowanie, to min. znaki ewakuacyjne, wyposażenia przeciwpożarowe, monitorowanie obiektu szkolnego zewnętrzne i wewnętrzne- kamery i rejestr zapisu miejsc najbardziej niebezpiecznych.
Ważnym aspektem w planowaniu i podejmowaniu odpowiednich działań mających na celu podniesienie jakości pracy szkoły w zakresie bezpieczeństwa jest dokonywanie ewaluacji działań nauczycieli i innych osób gwarantujące bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza nią. Z przeprowadzonych badań wynika, że:
Realizacja zadań z obszaru bezpieczeństwa to nie tylko uświadamianie uczniom zagrożeń na jakie mogą być narażeni, to przede wszystkim rozmawianie z uczniami o bezpieczeństwie, zagrożeniach, rozumieniu potrzeb innych, umiejętności współpracy na zasadach koleżeństwa, przyjaźni, szacunku oraz pokazywanie im, w jaki sposób można minimalizować sytuacje kryzysowe przy jednolitym froncie i konsekwentnych oddziaływaniach wszystkich podmiotów (rodziców, dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi) na rzecz ich bezpieczeństwa.
,,Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie”.
Paulo Coelho
,,… chyży, gżegżółka, mrzonka…, to tylko niektóre trudne wyrazy, z którymi 18 września 2018 roku zmagali się finaliści Pierwszego Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół podstawowych powiatu sandomierskiego w trakcie konkursowego dyktanda o tytuł laureata. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Ewa Bochyńska z klasy VII a, Karolina Fudala z klasy VII b oraz Patryk Radzim z klasy VI b, którzy przeszli eliminacje szkolne i gminne. Uczniów do konkursu przygotowywały panie: wicedyrektor szkoły Jolanta Bzduch i Magdalena Komorowska.
Sprawdzian z ortografii języka polskiego odbył się w Bursie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, zaś organizatorami byli pracownicy: Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej, Starostwa Powiatowego oraz Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Sandomierzu. Tekst dyktanda przygotowała pani dr Danuta Paszkowska, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Humanistyczno- Przyrodniczej w Sandomierzu, która w dalszej części spotkania poprowadziła warsztaty ortograficzne dla uczestników konkursu. Dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie organizatorzy przygotowali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dyplomy podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu otrzymali również nauczyciele języka polskiego. W drodze powrotnej do szkoły nasi uczniowie przyznali, że choć emocje towarzyszyły im podczas pisania treści dyktanda, to cieszy ich udział w tym kulturalnym wydarzeniu. Było to budujące doświadczenie, które dawało nie tylko możliwość gruntownego powtórzenia zasad ortograficznych, ale sprawdzenia samego siebie. Gratulujemy uczniom podjęcia ortograficznego wyzwania i życzymy sukcesu, bowiem ogłoszenie wyników nastąpi już wkrótce- 12 października, podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Sandomierzu.
Beata Dębowska
20 września dzieci z oddziału ,,0” świętowały z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Po śniadaniu w doskonałych humorach rozpoczęliśmy naszą zabawę. Uroczystość uświetnili pan dyrektor Mirosław Sarzyński i pani wicedyrektor Jolanta Bzduch, którzy wręczyli dzieciom upominki. Po krótkim wprowadzeniu i sprawdzeniu wiedzy dzieci z zakresu znajomości zasad obowiązujących w grupie dzieci otrzymały z rąk p. dyrektora medale,, Super Przedszkolaka''.Oczywiście w takim dniu nie mogło zabraknąć tortu przygotowanego przez mamy, które też świętowały razem z dziećmi. Razem z tortem przybył do nas miś Tymek jako symbol rozpoczynającego się w naszej grupie projektu czytelniczego ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”.Kolejną atrakcją dnia było przejście w kolorowym korowodzie z balonami i transparentem po ulicach Koprzywnicy. Dzieci usłyszały wiele ciepłych słów i życzeń od napotkanych osób,za co bardzo dziękujemy. Po powrocie dzieci zostały jeszcze zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce. Każdy przedszkolak poszedł do domu radosny i dumny, bo bycie przedszkolakiem to wielka rzecz!
Aneta Skolak
Renata Turbak
18 września, w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie odbyło się uroczyste podpisanie umów na zapewnienie stu szkołom z terenu województwa świętokrzyskiego szerokopasmowego dostępu do internetu. Wśród placówek znalazła się nasza szkoła, którą reprezentował dyrektor pan Mirosław Sarzyński. Porozumienia zostały zawarte w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. - Jest to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
15 września przypadła 79. rocznica śmierci Józefa Nasternaka i Stefana Józewczaka- przewoźników ze wsi Radowąż rozstrzelanych przez hitlerowców za przeprawę oddziałów wojska polskiego na drugi brzeg Wisły we wrześniu 1939 r. W uroczystości upamiętniającej tamte wydarzenia uczestniczyli członkowie rodziny, przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy: pan Mirosław Sarzyński, pani Jolanta Bzduch, uczniowie i nauczyciele oraz mieszkańcy pobliskich wsi. Uroczystość zainaugurowała msza święta w kościele pw. MBWW w Łukowcu z udziałem pocztów sztandarowych UMiG Koprzywnica oraz Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy. Uroczystość uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli pani Marzanny Urbańskiej. Na zakończenie głos zabrał wnuk rozstrzelanego przewoźnika, dziękując przygotowanie uroczystości. Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą cichych bohaterów ze wsi Radowąż.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy poprzedziła Msza święta odprawiona z udziałem sztandaru Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego, władz samorządowych, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, pracowników oświaty, uczniów oraz rodziców w kościele p.w. św. Floriana. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku hali sportowej. Dyrektor ZPO Pan Mirosław Sarzyński, po powitaniu uczestników uroczystości, skierował ciepłe słowa życzeń do uczniów oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Życzył wszystkim, aby rozpoczynająca się w dniu inauguracji nowa przygoda edukacyjna zainspirowała do wytężonej pracy, była źródłem radości i prawdziwej satysfakcji. Szczególnie ciepło zwrócił się do uczniów rozpoczynających naukę w liceum, szkole branżowej, w klasie pierwszej szkoły podstawowej i w przedszkolu. Życzył im, aby szkoła stała się dla nich miejscem, do którego chętnie będą przychodzić i chętnie będą wracać. Przedszkolakom życzył uśmiechu, odwagi i dzielności. Na zakończenie wspomniał również bohaterów września 1939 roku, nawiązując tym samym do kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.
J. Bzduch
DZIĘKUJĄC SERDECZNIE
UCZNIOM, GRONU PEDAGOGICZNEMU,
PRACOWNIKOM OBSŁUGI I ADMINISTRACJI, RODZICOM
ZA WSPÓLNĄ PRACĘ, ZA WYSIŁEK I WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS,
ŻYCZYMY,
ABY WAKACJE BYŁY SPOKOJNE, BEZPIECZNE
I PEŁNE RADOSNYCH PRZEŻYĆ.
MIROSŁAW SARZYŃSKI
JOLANTA BZDUCH
MARTA MARCZEWSKA
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy rozpoczęła Msza święta dziękczynna sprawowana przez ks. kanonika Jerzego Burka w kościele św. Floriana. We Mszy świętej w obecności sztandaru Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy uczestniczyli uczniowie, dyrekcje szkół, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji szkół z terenu gminy oraz władze samorządowe gminy.
Druga część uroczystości zakończenia roku szkolnego dla uczniów Zespołu odbyła się w hali sportowej przy ulicy Szkolnej 9. Dyrektor ZPO Pan Mirosław Sarzyński powitał zaproszonych gości-władze samorządowe, przedstawicieli instytucji kultury z terenu miasta i gminy, partnerów szkoły, sponsorów i rodziców, a także grono pedagogiczne i pracowników obsługi i administracji, a nade wszystko gorąco powitał całą społeczność szkolną. Uczniom pogratulował sukcesów w nauce i sporcie, podziękował za godne reprezentowanie szkoły i życzył spełnienia marzeń i planów, a także bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Podziękował również wicedyrektorom szkoły, nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, władzom samorządowym, partnerom szkoły i sponsorom za kolejny rok efektywnej pracy i twórczej współpracy. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i wyróżnień przyznawanych przez Dyrektora szkoły uczniom, którzy osiągnęli sukcesy naukowe, sportowe, czytelnicze bądź uzyskali stuprocentową frekwencję. Niektórzy uczniowie za wybitne osiągnięcia otrzymali honorowe tytuły: Przyjaciel Nauki, Nadzieja Szkoły i Prymus Gimnazjum. Doskonałym dopełnieniem uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/2018 był program artystyczny przygotowany przez absolwentów gimnazjum oraz uczniów klasy III szkoły podstawowej. Uroczystość przygotowali: p. Anna Kitlińska, p. Marzanna Urbańska, p. Sławomir Gołąb, p. Iwona Kopeć, p. Bożena Grzyb, p. Renata Turbak, p. Sławomir Grzyb.
Po części oficjalnej uroczystości odbyły się spotkania uczniów z nauczycielami w klasach, a potem...już wreszcie wakacje!
J. Bzduch
Dnia 19 czerwca nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy. Uczniowie klas IIIa i 0 szkoły podstawowej uczestniczyli w pogadance, którą poprowadził komendant OSP w Koprzywnicy- - p. Stefan Chmielowiec, a towarzyszyli mu p. Mateusz Widuch i p. Grzegorz Materkowski.
W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie burzy, wypadku, czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Dzieci mogły nauczyć się, jak zabezpieczyć i przenieść na noszach poszkodowanego. Największą atrakcję strażacy zostawili na koniec spotkania- pokazali uczniom sprzęt i wyposażenie specjalistycznego wozu strażackiego. Dzieci mogły wejść do wozu, sprawdzić wyposażenie, a nawet podjąć próbę gaśniczą i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji. Zainteresowanie było ogromne. Chłopcy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Z pewnością wielu marzyło, że w przyszłości zostanie strażakami. Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. Dziękujemy strażakom za ciekawe spotkanie i życzymy wielu sukcesów.
R.T, A.S
Dnia 15 czerwca 2018r odbyła się jednodniowa wycieczka klas III b i c do Warszawy. Zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca stolicy, które przykuwają uwagę turystów. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem, który przedstawił nam program zwiedzania. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Łazienek Królewskich. W tym niezwykłym miejscu ogromne wrażenie na nas zrobił Teatr na Wyspie. Zachwycaliśmy się także florą i fauną tego przepięknego parku. Do zdjęć pozowały nam prześliczne pawie i liczne wiewiórki. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polski .Wszyscy byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym, co dzieje się w tym budynku na co dzień. Podczas zwiedzania uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentu, który tworzą 2 Izby-Sejm i Senat. Warto było zobaczyć to miejsce, które wygląda zupełnie inaczej niż w telewizji. Po zakończeniu zwiedzania Sejmu udaliśmy się w inne miejsce Warszawy m.in. na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki i Belweder. Zobaczyliśmy również Grób Nieznanego Żołnierza-symboliczną mogiłę upamiętniającą bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz Pomnik Smoleński upamiętniający 96 ofiar katastrofy polskiego Tu-154M w 2010r. Na starym mieście zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy. Podziwialiśmy również piękno Zamku Królewskiego. W porze obiadowej odwiedziliśmy KFC. Po smacznym obiedzie udaliśmy się w drugie niezwykle ważne dla uczestników wycieczki miejsce, na Stadion Narodowy. Było wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była dla wielu spełnieniem marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! Zobaczyliśmy między innymi boisko, szatnie, miejsce dla dziennikarzy itp. Wycieczka była bardzo udana. Trwała zdecydowanie za krótko. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócimy.
Bożena Grzyb
Klasa I a w roku szkolnym 2017/2018 realizowała projekt edukacyjny pt. „Mądre bajki z całego świata”. Pretekstem do napisania bajek były akcje pomocowe, które Kulczyk Foundation prowadziła w latach 2015-2017. Podstawą tego zamysłu jest 17 bajek z 9 krajów. Bajki zgromadzone na audiobooku czytają osoby znane ze świata kultury i mediów. Projekt ten stwarza okazję, by wprowadzić dzieci w świat wartości, które są życiowymi drogowskazami. Bajki mówią m. in. o uczciwości, szacunku, odwadze, sprawiedliwości, mądrości czy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Każda opowieść zawiera przesłanie moralne i ma swoje źródło w legendach i historiach kraju, z którego pochodzi. Uczniowie klasy Ia poznali bajki z Polski, Ugandy, Gruzji, Kambodży, Iraku i Madagaskaru. Na zajęciach dzieci pracowały z mapą, poznawały flagę lub godło danego państwa, zdobywały informacje o świecie roślin i zwierząt z danego kraju. Lekcje te wzbogacały wiedzę pierwszoklasistów, zaspokajały ich naturalną ciekawość i umożliwiały dyskusję na ważne tematy. Mądre bajki z całego świata pomogły nauczycielowi uatrakcyjnić zajęcia dydaktyczne oraz rozbudować program wychowawczy.
Ewa Dziuba
Celem Pikniku Cysterskiego, który odbył się 17.06.2018 r. w ogrodach przy parafii św. Floriana
w Koprzywnicy było przede wszystkim radosne świętowanie i odpoczynek w rodzinie parafialnej
i szkolnej. Do tego świętowania włączyli się uczniowie naszej szkoły razem ze swoimi nauczycielami, wychowawcami i opiekunami. Wielopokoleniowe spędzanie czasu, pobudzanie ducha rywalizacji stwarza możliwość odkrywania nowych talentów, integruje i daje radość! Tak więc na estradzie mogliśmy zobaczyć występy dzieci i młodzieży naszej szkoły, przedszkolaków, gromady Zuchów
i indywidualnych odważnych i utalentowanych młodych ludzi. Zobaczyliśmy jak wyglądają Cystersi, nasza młodzież promowała Zespół Placówek Oświatowych rozdając ulotki informacyjne i angażując się w liczne konkurencje sportowe. Co aktywniejsi mieli możliwość sprawdzenia swoich sił podczas biegów, rozgrywek szachowych, czy w piłkę nożną i siatkową. Były również konkurencje nietypowe: bieg w „kamiziołce”,szalony rower, wyścig w workach, przeciąganie liny, biegi w potrójnych spodniach, wyścig z „Babą”, czy salon piękności. Piknik Cysterski stał się aktywnym podsumowaniem roku szkolnego 2017/2018.
Jolanta Ordon
Dnia 15. 06. 2018 w parku w Błoniu odbył się piknik na zakończenie klasy III, zorganizowany przez rodziców uczniów klasy IIIa.
Był on też okazją do złożenia życzeń rodzicom z okazji minionego Dnia Matki i nadchodzącego Dnia Taty. Dzieci zaprezentowały krótki montaż słowno- muzyczny, w trakcie którego pojawiły się łzy wzruszenia.
Podczas imprezy odbyły się zabawy ruchowe takie jak: wyścigi rzędów, wyścigi w workach, przeciąganie liny, zabawy z chustą Klanzy. Chłopcy zorganizowali rozgrywki w piłce nożnej. Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich konkurencjach. Każdy mógł się posilić kiełbaską z ogniska i słodkościami.
Piknik, przebiegał w miłej atmosferze, czego wyrazem były uśmiechy na twarzach dzieci i ich rodziców. Dziękujemy wszystkim za pomoc i uczestnictwo w pikniku.