„Cicha Noc - Stille Nacht” został napisana w oryginale w języku niemieckim, w 1818 r. przez austriackiego proboszcza Josepha Mohra. W 2011 została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO ze względu na wartości zawarte w jej treści: „ … pokój niesie ludziom wszem…”
W celu upamiętnienia rocznicy jej powstania odbył się w grudniu 2018 r. w ZPO konkurs pod hasłem: 200 - letnia rocznica powstania kolędy „CICHA NOC” - kolędy pokoju.
Zadaniem uczestników było zaśpiewanie w oryginale trzech zwrotek kolędy.
Wyniku konkursu:
Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Emilia Burdzy
II miejsce – Michał Skrok
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce – Gabriela Kozik
II miejsce - Karolina Fudala
Kategoria klas III GIM / I LO
Gratulujemy zwycięzcom
Maria Kossak-Błajszczak
Wizyta św. Mikołaja w klasie Ic
Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wszystkie dzieci z kl Ic już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały ,, Mikołajkowych dzwonków’’. Pomimo braku białego puchu, jak co roku w asyście swoich pomocników około godziny 9:00 zastukał do sali nr 5 wyczekiwany gość. Uczniowie klasy Ic bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Po chwili wszystkie dzieci rozmawiały z Mikołajem. Przybyły gość wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Oprócz pełnego prezentów worka św .Mikołaj przyniósł ze sobą dużo uśmiechu. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów klasy Ic, a zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.
Bożena Grzyb
Na wycieczkę po króweczkę
Z pewnością wszyscy znają najsłynniejsze krówki, czyli Krówki Opatowskie. Ich niepowtarzalny smak uwielbiają milusińscy. Dlatego też w dniu 05.12.2018r uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią p. Bożeną Grzyb wybrali się na wycieczkę do Fabryki Krówek w Opatowie. W zakładzie produkcyjnym mieli okazję obserwować pełen proces przygotowania krówek z przeszklonego pomieszczenia. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy na temat produkcji tych słodkości. Krówka opatowska ma lekko ciągliwą konsystencje, przechodzącą w delikatną kruchość a w środku charakterystyczną łezkę. Wyrób produkowany jest z naturalnych produktów: mleka w proszku, cukru syropu ziemniaczanego i tłuszczu roślinnego. Jest to ręczna robota. Jedna z pracownic w czasie 8 godzin pracy jest w stanie zapakować 100 kg cukierków. Zwiedzanie zakładu było częścią krówkowych warsztatów, które odbyły się w firmowej kawiarence –Krówkarence. Rozpoczęły się pokazem multimedialnym oraz przedstawieniem historii Krówki Opatowskiej. Następnie uczestnicy mogli opanować sztukę zawijania krówek we własnoręcznie przygotowane etykietki. Zajęciom towarzyszył słodki poczęstunek w formie gofrów na patyku z gorącą herbatą. Na pamiątkę pobytu w Opatowie każdy uczestnik dostał własnoręcznie zawinięte, w oryginalne etykiety i spakowane w unikalny kuferek krówki. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i w słodkich humorach.
Bożena Grzyb
W dniu 05.12.2018 r. odbył się turniej piłki nożnej, w którym swoje umiejętności zaprezentowali chłopcy z klas V-tych i VI-tych. W meczach między drużynami można było zaobserwować zaangażowanie chłopców oraz chęć zwycięstwa. Zawody stały na wysokim poziomie, ale jednak bezkonkurencyjną ekipą okazali się chłopcy z klasy V c, którzy to zwyciężyli wszystkich swoich rywali strzelając 12 bramek i tracąc tylko jedną. Emocjonujące były również rzuty karne pomiędzy Hubertem Biskupem, a Kamilem Surowcem, które to wyłoniły króla strzelców.
Nagrody indywidualne:
Król strzelców - Kamil Surowiec
Najlepszy zawodnik - Hubert Biskup
Najlepszy bramkarz - Maciej Kućmira
Grudzień to wyjątkowy miesiąc dla dzieci za sprawą starszego Pana z siwą brodą. To magiczny czas szczególnie dla najmłodszych. Część z nich niestety, spędza go w szpitalnych łóżkach-walcząc o życie czy zdrowie. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy z inicjatywy pani Bożeny Grzyb po raz kolejny zorganizowali akcję charytatywną, tym razem pod hasłem ,,Zaczytani’’. Akcja polegała na zbiórce książek, książeczek, kolorowanek dla dzieci ze szpitala św. Ducha w Sandomierzu z Oddziału Pediatrycznego. Celem akcji było obdarowanie małych pacjentów drobnymi upominkami i wprowadzenie ich w atmosferę zbliżających się świąt. Zebrane upominki zostały wręczone chorym dzieciom 6 grudnia. Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia, radości i uśmiechu od Dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów przekazali je: pani Bożena Grzyb, pani Monika Starzyńska oraz uczniowie: Aleksandra Samulska, Karolina Ostrowska i Paulina Kuranty. Takie chwile uświadamiają nam, że aby sprawić komuś radość wystarczy bardzo niewiele. Proste gesty są najpiękniejsze, ponieważ płyną prosto z serca i niewiele kosztują. Mamy nadzieję że mali pacjenci choć na chwilę zapomnieli o swoich problemach zdrowotnych i mogli cieszyć się chwilą.
Dnia 29.11.2018r w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Tego dnia w sali nr 5 pojawiły się różne postacie m.in. czarodzieje i wróżki. Przyczynili się do tego rodzice i wychowawczyni p. Bożena Grzyb, którzy przygotowali różnorodne wróżby. Dzieci poznały andrzejkowe zwyczaje, wróżyły sobie zabawowo przyszłość i jaki zawód zdobędą jak dorosną. Największą atrakcją spotkania było oczywiście lanie wosku przez klucz i odczytywanie znaczeń z powstałych figur. Imprezie towarzyszył skromny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Było wiele radości i śmiechu. Uczniowie klasy Ic bawili się doskonale!
Bożena Grzyb
Dzień Pluszowego Misia staje się coraz bardziej popularnym świętem, które chętnie obchodzą dzieci jak i dorośli. W klasie Ic 27.11.2018r hucznie obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, dzieciństwo, miłość i ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas chronić od zła i niebezpieczeństwa. W tym dniu w klasie Ic najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo dużych. Ponadto gościem specjalnym tego dnia w klasie Ic był ogromny pluszowy miś, przy którym dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć. Na początku spotkania dzieci poznały historię pluszowego misia. Tego dnia na uczniów klasy Ic czekało wiele niespodzianek: zabawy w misiowej krainie, konkursy z nagrodami, quizy, zgadywanki, zabawy plastyczne i ruchowe .W trakcie spotkania dzieci miały okazję wykazać się posiadaną wiedzą na temat najpopularniejszych misiowych bohaterów znanych z bajek telewizyjnych, oraz dziecięcych książeczek. Uczniowie klasy Ic w tym wyjątkowym dniu chętnie z uwaga wysłuchały czytanych przez rodziców fragmentów książek o misiach. W odświętnych strojach recytowały pięknie wyuczone wiersze i śpiewały piosenki takie jak : ,,Jadą ,jadą misie i ,,Pokochaj pluszowego misia’’. Na zakończenie imprezy czekała dzieci słodka niespodzianka- przepyszny TORT. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej atmosferze.
Bożena Grzyb
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA W ZERÓWCE W RAMACH PROJEKTU ,,MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY''.
26.11.2018r. roku obchodziliśmy w naszej grupie Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowana została w ramach realizowanego przez dzieci z zerówki ogólnopolskiego projektu pt. ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury''.
Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.
Wszystkie dzieci przyszły do szkoły ze swoim przyjacielem Misiem. Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Tego dnia dzieci zaprosiły panią wicedyrektor Jolantę Bzduch, aby przeczytała fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa .Pani wicedyrektor przeczytała fragment ,,Kubusia Puchatka'', a czytała tak pięknie, że dzieci słuchały jak zaczarowane. W nagrodę za uważne słuchanie dzieci otrzymały z rąk pani wicedyrektor medale ,,Przyjaciel Pluszowego Misia''. Medal z rąk dzieci otrzymała też pani wicedyrektor .Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. Dalszą część dnia dzieci spędziły na wspólnej zabawie przyniesionymi przez siebie maskotkami. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Aneta Skolak
Renata Turbak
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy .W dniu 16.11.28r obchodziliśmy w naszej klasie dzień „Śniadanie Daje Moc”. Spotkanie rozpoczęło się przypomnieniem zasad zdrowego odżywiania a następnie z pomocą rodziców pierwszoklasiści przygotowali zdrowe i kolorowe kanapki, które wspólnie spożyliśmy. Promocja śniadania jako najważniejszego posiłku dnia przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Celem spotkania było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennym życiu.
W dniu 09.11.2018r uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią p. Bożeną Grzyb przeszli ulicami Koprzywnicy w Marszu Niepodległościowym . Dzieci ubrane były w barwy narodowe niosąc biało-czerwone flagi. Zakończeniem marszu było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz wykonanych przez uczniów biało-czerwonych serduszek w miejscach pamięci narodowej . Cała uroczystość była pięknym świadectwem dziecięcego patriotyzmu.
07.11.2018r w klasie Ic odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem,,!00 kokard na 100-lecie Niepodległości’’. Zajęcia poprowadziła pani Irena Guźla –rękodzielniczka z Gminy Samborzec. Podczas spotkania każdy chętny mógł zrobić rozetkę z białej i czerwonej bibuły lub papieru w tych samych kolorach . Pierwszoklasiści wspólnie z rodzicami wykonali biało-czerwone kotyliony, które ozdobiły ich piersi w czasie uroczystej akademii w szkole. Warsztaty odbyły się w ramach przygotowań do Święta Niepodległości. Przygotowane podczas warsztatów biało-czerwone kotyliony były symbolem jedności i radości ze wspólnego świętowania 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada. "
Ryszard Przymus
W naszej szkole dni od 05 do 09 listopada miały niecodzienny charakter. Obejmowały bowiem cykl wydarzeń pod wspólną nazwą Tydzień wspomnień o Niepodległej. W poniedziałek uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wychowawców, języka polskiego i historii, zaangażowali się w pracę nad stworzeniem prezentacji związanych z postaciami kształtującymi niepodległość. W ten sposób powstały piękne prace ukazujące sylwetki ludzi zasłużonych na polu nauki, kultury, polityki czy sztuki. Wtorek był dniem popularyzacji wiedzy o godle narodowym, jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa od początku jego dziejów do czasów obecnych. Orzeł Biały – nasza duma był mottem warsztatów plastycznych, w których wzięli udział uczniowie klas 0- III. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przedstawiali w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła. Natomiast uczniowie las IV-VIII na lekcjach języka polskiego i historii czytali fragmenty książki Marka Ruszczyca Opowieść o Orle Białym, ukazującą historię Polski zawartą w wizerunku naszego godła narodowego. W środę każda klasa pod kierunkiem nauczycieli plastyki, techniki i języka polskiego przygotowała kartkę z życzeniami dla Niepodległej. Uczniowie życzyli Ojczyźnie szczęścia, miłości, niepodległości i wolności na długie lata, mądrych rządzących, pracowitych i uczciwych obywateli, pokoju i rozwoju gospodarczego. W czwartek uczniowie odpowiedzieli na apel Prezydenta RP Andrzeja Dudy zachęcający do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o jubileuszowym roku. Spośród 44 utworów Antologii uczniowie najchętniej wybierali wiersze C.K. Norwida, A. Mickiewicza, M. Konopnickiej oraz Jana Pawła II. Tego dnia uczniowie klasy VIII b zapalili znicze na grobach i pomnikach bohaterów, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny, bądź zostali zamordowani za to, że byli Polakami. 9 listopada był dniem szczególnym. Szkoła udekorowana w biało- czerwone barwy nadawała temu dniu szczególnego piękna. Dodatkowym akcentem podkreślającym rangę Narodowego Święta Niepodległości były stroje galowe wszystkich uczniów i kotyliony. O godz. 1000 rozpoczęło się wspólne świętowanie. Występy dzieci i młodzieży pod kierunkiem p. Agnieszki Chmielowiec, Beaty Dębowskiej, Barbary Miklas, Beaty Szemraj, Anny Wiśniewskiej pozwoliły poznać burzliwe dzieje Polski wyrażone w wierszach i pieśniach patriotycznych. Nauczyciele i uczniowie mogli również obejrzeć niecodzienną formę przedstawienia- taniec z szarfami. Za jego pomocą została zobrazowana sytuacja zniewolonej Polski i jej droga do odzyskania niepodległości. Występ przygotowały uczennice z klasy V b pod kierunkiem p. Barbary Miklas. Śpiewając pieśni patriotyczne uczniowie opowiadali o Polsce, o wolności, o wszystkim, co naprawdę w życiu ważne. Tytuły takich pieśni jak: Taki kraj, Warto jest wierzyć, Miejcie nadzieję, Polska krajem chleba, Tango na orkiestrę i jeszcze jeden głos uczniowie zapewne zapamiętają na długo. Piątkowe przedpołudnie było również wyjątkowe z uwagi na udział naszej szkoły w akcji bicia Rekordu dla Niepodległej, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. O godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4- zwrotkowy hymn narodowy, odpowiadając w ten sposób na apel Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości pan dyrektor wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe zwycięzcom konkursów zorganizowanych w naszej szkole z okazji 100- lecia niepodległości. Na zakończenie obchodów głos zabrał dyrektor szkoły, pan Mirosław Sarzyński, który w swoim okolicznościowym przemówieniu podkreślił, że 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Nasze świętowanie zakończyło wypuszczenie w powietrze stu balonów w kolorach białym i czerwonym w hołdzie dla Niepodległej. Ten dzień był piękny, biało-czerwony i pełen refleksji, mam nadzieję, że uczniowie naszej szkoły zapamiętają tę szczególną Rocznicę.
Beata Dębowska
Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole poprzedziły zorganizowane z tej okazji dwa konkursy: poetycki zatytułowany „Mojej Biało – Czerwonej” oraz fotograficzny p.t. „ Urokliwe miejsca Niepodległej - Koprzywnica”. Ich nadrzędnym celem było uczczenie tej ważnej rocznicy Święta Niepodległości oraz pogłębienie wiedzy o historii naszego państwa, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, rozumienia patriotyzmu w naszej „małej ojczyźnie” i ukazania dumy z bycia Polakiem.
Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie fotograficznym była wizualizacja własnego poczucia patriotyzmu na fotografii. Każdy uczestnik miał zaprezentować trzy zdjęcia. Złożone prace były zgodne z tematyką konkursu, posiadały wysokie walory artystyczne, a ich autorzy wykazali się wielką kreatywnością pokazując najpiękniejsze zakątki, miejsca i zabytki naszej „małej ojczyzny”. Konkurs pokazał, jak liczna jest w szkole grupa uczniów pasjonujących się fotografią.
Komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce Karolina Fudala kl. VIIb
II miejsce Weronika Mikus kl. VIII b
III miejsce Hubert Lasota kl. VII a
wyróżnienie Weronika Klocek kl. V a
Konkurs poetycki umożliwił uczniom przeżycie literackiej przygody, wykazanie się kreatywnością, kształtował ich wrażliwość poetycką. Na ręce komisji konkursowej wpłynęło ponad 40 prac. Wszystkie były poprawne językowo, ortograficznie i interpunkcyjnie, były bogate w środki stylistyczne i oryginalne treściowo. Oceny dokonano w dwóch kategoriach wiekowych, przyznając następująco:
w kl. I-III I miejsce Filip Ostrowski kl. I b
II miejsce Michał Sucharski kl. III b
III miejsce Lena Kołacz kl. II b
wyróżnienie Mateusz Turbak kl. I c
w kl. IV-VI I miejsce Weronika Klocek kl. V a
II miejsce Anna Starzyńska kl. VI b
III miejsce Wiktoria Kolasińska kl. VI a
wyróżnienie Aleksandra Ostrowska kl. IV a
Konkursy opracowały i przeprowadziły: fotograficzny Teresa Majczak i Sylwia Marcjan.
poetycki Teresa Majczak i Marzanna Urbańska
Szczęśliwie dotarliśmy do ostatniego dnia października, a tym samym, do ostatniego naszego rozważania. Mamy nadzieję, że dzieci nie porzucą od jutra swojego różańca, ale będą z niego korzystać jak najczęściej, szturmując niebo w przeróżnych intencjach i odrzucając szatańskie pokusy. Październik nazwany jest miesiącem różańcowym. Jesteśmy wezwani do zdania się na prowadzenie przez Maryję w tej prastarej i ciągle nowej modlitwie, która jest Jej szczególnie droga, prowadzi bowiem wprost do Jezusa ,jest modlitwą serca. Dziękujemy wszystkim, a w sposób szczególny dzieciom za tak liczną obecność na modlitwie różańcowej
w naszym kościele. Dziękujemy również Rodzicom za dowożenie swoich pociech , jak też za wsparcie w Konkursie na NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC. Wszystkie prace zostały nagrodzone pięknymi dyplomami, książkami i różańcami które dzieci otrzymały z rąk księdza proboszcza Jerzego Burka. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły różańce wykonane przez Agnieszkę Łukawską z klasy II A, Bartosza Iwanickiego z klasy II A, Zuzannę Zwolską z klasy III B. W kategorii uczniów starszych pierwsze miejsce zdobyła Diana Żak, kl. VC, a na drugim miejscu uplasowała się Kinga Skrok z klasy V B. Na koniec naszych październikowych spotkań uczestniczyliśmy w ognisku, które przyniosło wiele radości i uśmiechu naszej wspólnocie. Odbyło się ono przy altanie i boisku sportowym obok kościoła św. Floriana. Takie spotkania są doskonałą okazją do odkrywania przeróżnych talentów…Dziękujemy i niech radość trwa…
Jolanta Ordon
Krystyna Piątek
W dniu 24 października 2018 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy uczestniczyli w rozgrywkach Powiatu Sandomierskiego XIX Turnieju „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, który odbył się na stadionie Wisły w Sandomierzu. Z naszej szkoły w turnieju wzięła udział 1 drużyna chłopców w kategorii U -12. W turnieju uczestniczyło wiele drużyn z naszego powiatu min: SP nr 1 w Sandomierzu, SP Klimontów, SP Zawichost, SP Złota, ZSO Koprzywnica, SP Samborzec, SP Głazów, SP Świniary, SP Goźlice. Turniej był rozgrywany systemem grupowym. Nasza szkoła zajęła 2 miejsce w grupie i zapewniła sobie udział w półfinale. W półfinale niestety lepsza okazała się szkoła z Klimontowa. W końcowej klasyfikacji nasza szkoła zajęła 3 miejsce w turnieju.
ZPO KOPRZYWNICA w składzie :
1. Cieciura Hubert
2. Jędrzejewski Damian
3. Słowik Kacper
4. Stec Mateusz
5. Biskup Hubert
6. Zwolski Kamil
7. Kosiorowski Mateusz
8. Głodowski Rafał
9. Krupa Sebastian
10. Ostrowski Adrian
Dnia 17 października przedszkolaki z grupy „0” odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy w Koprzywnicy.
Zaciekawione dzieci słuchały informacji o pracy urzędnika poczty. Dzięki tej wycieczce dowiedziały się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Dzieci obejrzały hol, w którym znajdują się okienka pocztowe, poznały wyposażenie poczty, zwracały uwagę na skrzynki pocztowe, worki na listy i logo poczty. Przedszkolaki dowiedziały się, jaka jest droga listu od nadawcy do adresata. Wycieczka okazała się bardzo interesująca, a dzieci wracały do szkoły z bagażem miłych wrażeń. Teraz na temat pracy Urzędu Pocztowego nasze przedszkolaki wiedzą już prawie wszystko!
Serdecznie dziękujemy pracownikom poczty za miłą atmosferę i poświęcony czas.
Renata Turbak
Aneta Skolak
Z okazji Światowego Dnia Chleba, który przypada każdego roku na
16 października, dzieci z grupy „0” wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy.
Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Słuchając opowiadania pana Łukasza Stefaniaka, zwiedziły pomieszczenia, w których nieustannie wre praca. Zostały w ciekawy sposób zapoznane z procesem wypieku pieczywa. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku.
Zobaczyły również wielki piec oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Na zakończenie pobytu każdy przedszkolak otrzymał świeżutką bułeczkę.
„Jak powstaje chleb?” – na to pytanie i wiele innych dzieci z oddziału przedszkolnego już doskonale znają odpowiedź.
Renata Turbak
Aneta Skolak
”Dyniowe inspiracje”- Święto Dyni w grupie „0”
Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Dla przedszkolaków z naszej szkoły jedną z nich okazała się dynia- niewątpliwa królowa warzyw, której święto obchodziliśmy 19 października. Chcieliśmy udowodnić, że Święto Dyni może być naszym, polskim świętem i nie tylko Halloween musi kojarzyć się z dynią.
Nasze spotkanie miało charakter warsztatowy, w którym uczestniczyli też rodzice. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem i uśmiechem na twarzy, a na naszej dyniowej wystawce od rana pojawiały się lampiony i różne stworkowate dyniaczki-cudaczki, które dzieci wykonały z pomocą swoich rodziców. Było na co popatrzeć – wiele różnych stworów i postaci stworzonych na bazie dyni nie tylko zachwycały efektem końcowym, ale również i pomysłowością!
Dyniowe Święto pozostanie na długo w naszej pamięci.
Renata Turbak
Aneta Skolak
Dnia 24 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych, która wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale również dla ich rodziców. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście. Wszystkich zebranych powitał dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy pan Mirosław Sarzyński. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Uczniowie musieli wszystkich przekonać, że są już do szkoły przygotowani i wiedzą jak należy zachowywać się w szkole, czego będą się uczyć w pierwszej klasie i czy wiedzą kim są i w jakim kraju mieszkają. Po zakończonej prezentacji wszyscy zgodnie potwierdzili, iż pierwszaki były wspaniałe. Doniosłym momentem uroczystości był akt Ślubowania i Pasowania na ucznia, którego ogromnym ołówkiem dokonał dyrektor pan Mirosław Sarzyński. Pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Niespodzianką, która wywołała wiele emocji było wystrzelone konfetti i ogromny tort z fajerwerkami. Na koniec dyrektor i zaproszeni goście złożyli dzieciom życzenia i obdarowali ich prezentami. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a uczniowie w klasach dostali pamiątkowe dyplomy. Takich dni się nie zapomina! Wierzymy, że nasi pierwszoklasiści na długo zachowają go w pamięci. Dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, a naszym uczniom życzymy samych sukcesów w nauce!
Wychowawcy klas pierwszych: p. Bożena Grzyb, p. Iwona Kopeć i p. Barbara Sulicka
Obchody jubileuszu Koprzywnicy zainaugurowała Msza św., która została odprawiona w kościele św. Floriana w Koprzywnicy 12 października o godz.10.00. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. dr hab. prof. Leon Siwecki. We Mszy św., oprócz władz samorządowych i mieszkańców Koprzywnicy, uczestniczył poczet sztandarowy wraz ze sztandarem szkoły podstawowej, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Po Mszy św. w kapitularzu klasztornym odbył się wernisaż wystawy „Koprzywnica w świetle najstarszych fotografii”, gdzie zaprezentowano unikatowe obrazy miasta sprzed 100 lat. W godzinach wieczornych 12 października odbyła się promocja dwu pozycji książkowych wydanych w związku z jubileuszem. W jednej zatytułowanej „Kalendarium Dziejów Koprzywnicy” zaprezentowano najważniejsze wydarzenia z bogatej historii miasta. Kolejna przedstawia kształtowanie się miasta i samorządności. 13 października w domu kultury odbył się cykl konferencji naukowych, w trakcie których historycy mówili o prehistorii miejsca, kształtowaniu się administracji kościelnej i miejskiej oraz o współczesnych dziejach miasta i zachowanych zabytkach. Jubileusz zakończyła Msza św. odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej oraz koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej, a także teatr ognia, którego spektakl został zaprezentowany na koprzywnickim rynku.
J. Bzduch