Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego już po raz kolejny przystąpiła do XII edycji programu edukacyjnego ,,Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady”, którego organizatorem jest Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki.
Po otrzymaniu regulaminu konkursu został opracowany przez nauczyciela przyrody plan działań na okres jego trwania. Nawiązując do głównych celów XII edycji programu wiele działań dydaktycznych przeprowadzonych w naszej szkole związanych było właśnie z tymi zagadnieniami.
Jako nauczyciel przyrody odpowiedzialny za realizację programu zgodnie z regulaminem starałam się, aby działania podejmowane w naszej szkole miały charakter ciągły i zaplanowany. O konkursach, które miały być przeprowadzone
w szkole uczniowie wiedzieli wcześniej i mieli czas na przygotowanie się do nich.
W naszej szkole na każdym etapie edukacji uczniowie zdobywają wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów i korzyści z tego wynikających. Już najmłodsi wiedzą, co to jest recykling i jakie może być drugie życie śmieci. Prowadzone są różne formy zajęć, często poprzez zabawę, przybliżające uczniom właściwą wiedzę w tym temacie. Nauczyciel przyrody przy udziale wychowawców uświadamiają uczniom, że segregację należy rozpoczynać we własnym domu, a wpojone zasady przeniosą uczniowie na odpowiednie zachowanie w każdym miejscu, również w szkole. Rozdzielenie poszczególnych rodzajów śmieci umożliwia ich dalszą przeróbkę i wykorzystanie. Budującym jest fakt, że uczniowie wyrobili nawyk segregacji odpadów, czego potwierdzeniem są rozmowy prowadzone z uczniami i ich rodzicami. Konkurs „Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady” obejmował cztery podstawowe działania.
1. Zbiórka baterii.
I MIEJSCE Kacper Bąk kl. II B
II MIEJSCE Krzysztof Płaza kl. V B
2.Konkurs Wiedzy Ekologicznej
I MIEJSCE Emilia Klocek kl.VI B
II MIEJSCE Katarzyna Sykutowska kl. VI A
3. Konkurs plastyczny „Nie wyrzucaj, tylko wrzucaj”
I MIEJSCE Michał Kolasiński kl. III C
II MIEJSCE Kamila Głodowska kl. I B
4. Konkurs na krzyżówkę ekologiczną
I MIEJSCE Wiktoria Kolasińska kl. V A
II MIEJSCE Emilia Skóra kl. VI B
Ponadto uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dodatkowych działaniach o tematyce ekologicznej. Była to Akcja „Sprzątania Świata”, Akcja „Czysta Woda”, w czasie której uczniowie poznawali pobliską rzekę Koprzywiankę i badali czystość wody za pomącą narzędzi przyrodniczych i własnych obserwacji oraz Dzień Ziemi z przedstawieniem ekologicznym pt. „Jak rozweselić Ziemię”.
18.06.2018r. w Baćkowicach zostały wręczone nagrody dla zwycięzców i dla naszej szkoły.
Jolanta Ordon
,,Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”
Jan Paweł II
Pod takim hasłem w dnia 09.06.2018 roku w ogrodach cysterskich odbył się piknik zorganizowany przez wychowawców, uczniów z klas Va, Vb, i IIb, rodziców
oraz księży z parafii św. Floriana dla wychowanków Domu Dla Dzieci i Młodzieży
w Łoniowie. Celem spotkania była integracja uczniów z naszej szkoły i zaproszonych gości. W czasie imprezy dzieci brały udział w grach i zabawach, rozgrywkach sportowych i ognisku. Młodzież z Oazy działającej przy parafii zorganizowała również zawody, zabawy oraz malowanie twarzy dla wszystkich uczestników pikniku. Spotkanie zakończyło się mszą św. w kościele św. Floriana, po której wszyscy uczestnicy zadowoleni i w dobrych humorach udali się do domów. Goście podziękowali za zaproszenie i udaną zabawę, zaś pani dyrektor skierowała do nas zaproszenie na spotkanie następnym razem w placówce Łoniowie i wyraziła zadowolenie ze współpracy, która została nawiązana.
M. Komorowska
,,…Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, (…) poezja i dobroć …”
C.K. Norwid
W tym roku mija 135 lat od śmierci Cypriana Kamila Norwida, poety, dramatopisarza, prozaika, rzeźbiarza i malarza, człowieka, o którym ks. Jełowicki napisał: Geniusz, który dlatego dzisiaj nie dość ceniony, iż o sto może lat za wcześnie na świecie się pojawił. Dla uczczenia tej rocznicy uczniowie klas IV a, IV c i VII b pod kierunkiem pani Beaty Dębowskiej przystąpili do projektu, którego celem było poszerzenie wiadomości o życiu i twórczości C. K. Norwida. Efektem pracy zespołów uczniowskich jest wystawa przybliżająca postać tego wielkiego Polaka. Kompozycja jest ciekawa i mówi dużo o tym wybitnym poecie. Ukazuje kalendarz życia, twórczość literacką i plastyczną, a także prace plastyczne uczniów do wiersza Moja piosnka II. Dziś mówi się, że twórczość Norwida, choć plastyczna i harmonijna, do łatwych w odbiorze nie należy. Jednak i z tym zadaniem dobrze poradzili sobie uczniowie klasy VII b. W klasowym konkursie recytatorski poezji C.K. Norwida wykazali się dojrzałą interpretacją wybranych utworów tego wielkiego romantyka. Nauczyciela języka polskiego oraz pozostałych uczniów najbardziej zachwyciły recytacje: Julii Chmiel, Dominiki Szwed, Marceliny Wroczek, Dominika Bernysia, Katarzyny Kijania i Julii Marczewskiej, którzy zaprezentowali wysoki poziom opanowania tekstu oraz ekspresję wypowiedzi. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali nagrody w postaci najwyższych ocen z recytacji.
Mam nadzieję, że przygoda z poezją C. K. Norwida dla uczniów naszej szkoły dopiero się zaczyna.
Beata Dębowska
Dnia 29.05.2018 roku po raz siódmy odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii”. Uczniowie z naszej szkoły walczyli o tytuł ,,Mistrza Ortografii” z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Niedźwicach. Uczestnicy brali udział w sześciu konkurencjach: pisali dyktando, słuchali tekstu i wypisywali z niego wyrazy z trudnością ortograficzną, rozwiązywali rebusy ortograficzne, wskazywali odpowiednie reguły ortograficzne, poprawnie zapisywali dyktowane wyrazy i brali udział w slalomie ortograficznym. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, świetnie znali zasady ortograficzne i potrafili je zastosować
w praktyce. Komisja konkursowa po podliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji wyłoniła Mistrza Ortografii i przyznała II i III miejsce.
Mistrzem Ortografii został uczeń klasy V a z naszej szkoły Patryk Radzim
II miejsce zajęła uczennica Natalia Mysłek ze szkoły w Niedźwicach,
III miejsce uczennica kl. V b z naszej szkoły Patrycja Ostrowska
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
M. Komorowska
A nade mną i we mnie, wiatrem wyprężona,
rozwinięta przepychem swej dwubarwnej glorii,
flaga groźna i słodka i biało- czerwona
śpiewała pieśń odwieczną mej własnej historii…”
Z. Kabata „Bobo”
XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty
8 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy już dziewiętnasty raz wybrzmiały strofy przepięknej, patriotycznej poezji profesora Zbigniewa Kabaty. Podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce „Bobo” wstąpił w szeregi organizacji „Odwet” utworzonej przez patrona naszej szkoły Władysława Jasińskiego, a następnie jako partyzant oddziału „Jędrusie” uczestniczył w wielu brawurowych akcjach skierowanych przeciw Niemcom. Znany na całym świecie jako wybitny naukowiec i intelektualista, resztę życia spędził na obczyźnie nieustannie tęskniąc za rodzinnym krajem. Konkurs rokrocznie integruje szkoły noszące imię Władysława Jasińskiego, uczy patriotyzmu i szacunku dla dokonań minionych pokoleń, oddaje hołd bohaterom, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie oraz budzi wrażliwość na piękno języka poetyckiego. Tegoroczna edycja mająca miejsce w roku szczególnego jubileuszu - 100-lecia niepodległości Polski została dedykowana właśnie „Naszej Biało-Czerwonej”. Recytatorzy wystąpili na tle przepięknej dekoracji w narodowych barwach, przygotowanej przez p. Monikę Różyc. Witając gości Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Pan Mirosław Sarzyński uroczyście dokonał otwarcia zmagań konkursowych.
W konkursie wzięli udział recytatorzy z „Rodziny Jędrusiowych Szkół” z Sulisławic, Gawłuszowic, Mielca i Koprzywnicy.
Wśród zaproszonych gości była Pani Maria Praska, córka jednego z „Jędrusiów” Jana Tosia ps. „Kapciuch”. Zebrani wysłuchali niepowtarzalnych interpretacji przepięknej poezji Zbigniewa Kabaty.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I m. Ewa Bochyńska - „ Polska mowa”, - SP im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy
II m. Michał Miś- „Armia Krajowa” – Gimnazjum im. Wł. Jasińskiego w Gawłuszowicach
III m. Karolina Morytko -„A jeżeli padnę od kuli” SP im. Wł. Jasińskiego w Gawłuszowicach
Wyróżnienie- Paulina Pawłowska , „Jesień”- S P im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”
w Sulisławicach.
Uczestnicy konkursu, goście i uczniowie klas V i VI wysłuchali również koncertu pieśni patriotycznych zatytułowanego „Niepodległa pieśnią malowana” przygotowanego przez
p. Agnieszkę Kolasińską, w wykonaniu solistek z naszej szkoły: Julii Mianowskiej, Gabrieli Kozik, Kamili Floras i Mileny Papki. Konkurs prowadziły p. Teresa Majczak i p. Iwona Pruś
Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe ufundowane przez: p. Jolantę i Mateusza Ziarków-właścicieli firmy FHU Łuknat, p. Justynę i Marcina Mikusów- właścicieli firmy Gold Fruit, p. Michała Śmiałka - prezesa firmy Geo-Wiert.
Teresa Majczak
W dniu 04.06.2018 r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka na sportowo. Dzięki pięknej pogodzie nasi uczniowie mogli na placu szkolnym bawić się i rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Mogli między innymi przeciągać linę, ścigać się skacząc w workach, rzucać do celu kółkami ringo, grać w badmintona oraz grać w "dwa ognie". Chłopcy ze starszych klas uczestniczyli w turniejach piłki nożnej, w których pięć drużyn rozegrało mecze „każdy z każdym”. W turnieju tym nie było klasyfikacji pucharowej. Chłopcy się świetnie bawili strzelając piękne bramki na miarę Roberta Lewandowskiego!!!:) Zakończeniem Dnia Dziecka była gra w siatkówkę, gdzie pani Maria Kossak-Błajszczak, pan Grzegorz Zwolski i ja zmagaliśmy się z dziewczynami z klasy VI „a”.
Dzień dziecka w naszej szkole przebiegł wesoło i szczęśliwie. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach pokazując swoje umiejętność ruchowe.
W. Mrozik
Miesiąc maj to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Dlatego też, w tym miesiącu przypada jedno z najpiękniejszych świąt – Dzień Mamy.
Chcąc wyrazić swą miłość dla mam uczniowie kl. II a pod kierunkiem wychowawczyni wykonali własne prezenty na tę okazję. Były to laurki z napisanymi życzeniami i własnoręcznie zrobione korale z makaronu. Dzieci bardzo starannie pisały życzenia. Była to forma utrwalenia poznanej umiejętności w klasie drugiej. Robiąc korale chłopcy i dziewczynki doskonalili sprawność manualną rąk i żmudnie nawlekali na igłę makaron typu ,,gwiazdki’’.
Tak przygotowane prezenty ucieszyły mamy, a wykonana biżuteria sprawiła, że mamy poczuły się dumne z małych artystów.
Marta Chamerska
28 maja br. uczniowie klas I-VI oraz maluchy z oddziału przedszkolnego wzięły udział w przedstawieniu profilaktyczno-edukacyjnym pt. „W krainie bajtów”. Spektakl zaprezentowała grupa teatralna "Inspiracja" z Krakowa. „W krainie bajtów” to satyryczna opowieść o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych osób od telewizji, Internetu i gier komputerowych. Aktorzy w satyryczny sposób opowiedzieli historię chłopca, który jak sam twierdził, przed monitorem spędzał 25 godzin na dobę. Osadzony w nierealnym świecie nie miał kolegów i zaniedbywał obowiązki domowe. Prawdziwą tragedią była dla niego awaria komputera. I właśnie w tym momencie przybył do niego z wirtualnego świata mistrz komputerowy. Wciągnął go do sieci, pokazując od drugiej strony, z jakimi zagrożeniami wcześniej się spotykał. Uczniowie dowiedzieli się, co robić ze spamem i dlaczego nie powinno się otwierać maili od nieznanych nadawców. Kiedy Paweł próbował podać nieznajomemu zbyt wiele danych o sobie, ten symbolicznie próbował złapać go w sidła. Paweł czuł się coraz bardziej samotny i zdezorientowany. Pragnął znowu wrócić do swojego pokoju, do realnego świata. Jednak, aby się tam przenieść musi na nowo nauczyć się wykorzystywać nowe media. W czasie spektaklu dzieci wspaniale się bawiły, ale przede wszystkim uczyły się jak bezpiecznie i mądrze posługiwać się Internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać. Uczniowie dowiedzieli się, że "surfując" w sieci można być narażonym, na wiele niebezpieczeństw. Teraz wiedzą, że nie należy: odpowiadać na nieznane maile, zdradzać swoich danych osobowych, siedzieć przy komputerze więcej niż 30 minut dziennie, zaniedbywać przyjaciół i swoich obowiązków. Tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się wakacje, a czas spędzony z przyjaciółmi na świeżym powietrzu jest doskonałą alternatywą dla samotnego przesiadywania przed komputerem.
J. Bzduch
Mama — to słowo, jakie większość dzieci wymawia jako pierwsze. Mama- to najważniejsza osoba w naszym życiu, która kocha bezwarunkowo. Nic więc dziwnego, że na całym świecie obchodzone jest święto, podczas którego chce się mamie za wszystko podziękować. 24 maja 2018r. uczniowie klasy Ia poprzez recytację wierszy i śpiewanie piosenek uczcili Święto Matki. Okazali w ten sposób swoim mamom szacunek, miłość i podziękowanie za trud włożony w wychowanie. Dzieci obdarowały swoje mamy własnoręcznie wykonanymi prezentami, a były to portrety mam w ozdobnej ramce oraz słoneczne medaliony. Były to miłe i wzruszające chwile. Spotkanie mam i ich pociech zakończył słodki poczęstunek przy herbacie. Wszystkim Mamom życzymy, by zawsze były szczęśliwe i kochane przez swoje dzieci małe i duże.
Ewa Dziuba
Dzień Matki - to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu roku, wypełnione kwiatami, serdecznymi i ciepłymi życzeniami oraz tysiącami całusów. Dlatego też co roku w klasie IIIc przygotowywany jest program słowno-muzyczny pomagający dzieciom wyrazić ich miłość. Tegoroczne świętowanie odbyło się na placu rekreacyjno-sportowym przy parafii św. Floriana w Koprzywnicy. Spotkanie zostało poprzedzone udziałem dzieci i ich rodziców w nabożeństwie majowym. Następnie przeszliśmy pod altanę, gdzie w miłej i serdecznej atmosferze mamusie wysłuchały przygotowanego programu artystycznego przygotowanego przez dzieci. Były wiersze, piosenki, życzenia. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Przygotowany poczęstunek na świeżym powietrzu smakował znakomicie. Nie brakowało też atrakcji dla dzieci. Chłopcy i dziewczynki grali w piłkę, piekli kiełbaski, wspólnie się bawili. Po zakończonym spotkaniu wszyscy w wesołych nastrojach wrócili bezpiecznie do domu.
Bożena Grzyb
Bożena Grzyb
W dniu 23.04.2018r. uczennica naszej szkoły Dominika Bryła wzięła udział w OTWP na szczeblu powiatowym, który odbył się w Sandomierzu. Do turnieju wiedzy pożarniczej przystąpiło jedenastu uczniów z całego powiatu. Test składał się z 30 bardzo trudnych pytań. Dominika otrzymał dyplom za udział w turnieju, ale niestety nie zakwalifikowała się dalej, ponieważ tylko osoba, która zajęła pierwsze miejsce otrzymuje prawo udziału w turnieju na szczeblu wojewódzkim.
Wojciech Mrozik
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
W MISTRZOSTWACH POWIATU SANDOMIERSKIEGO
W MINI PIŁKĘ NOŻNĄ CHŁOPCÓW
W dniu 26.04.2018r. dwie reprezentacje chłopców z naszej szkoły wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu Sandomierskiego w Mini Piłkę Nożną, które odbyły się w Obrazowie. Pierwsza drużyna składała się z chłopców klasy szóstej natomiast II drużyna z chłopców klasy czwartej. Do Mistrzostw zgłosiło się 7 drużyn, więc zawody rozgrywane były w systemie grupowym. W I grupie były 3 zespoły natomiast w II grupie 4.
I grupa
Koprzywnica I ( kl. VI)
Wilczyce
Bilcza
II grupa
Koprzywnica II (kl. IV)
Daromin
Obrazów
Chobrzany
Nieoczekiwanie chłopcy grający w Koprzywnicy II (kl. IV) wygrali cały turniej zwyciężając wszystkie mecze, jeden remisując i pokonując w finale Wilczyce 5:2 potwierdzili, że są najlepsi w powiecie w piłkę nożną.
SKLAD DRUŻYNY I
Nikurzak Krystian, Rak Michał, Nyrnberg Piotr, Gawron Mateusz, Staszczak Kamil, Skolak Michał, Lasota Hubert, Kasprzycki Ksawery.
SKŁAD DRUŻYNY II
Cieciura Hubert, Zwolski Kamil, Wyrazik Filip, Surowiec Kamil, Słowik Kacper, Stec Mateusz, Rutkowski Jakub, Ostrowski Adrian, Biskup Hubert.
Wojciech Mrozik
„Dla Niepodległej” to hasło Gminnych Obchodów 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w których wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, dyrekcja, przedstawiciele grona pedagogicznego i społeczności uczniowskiej. Obchody gminne tej ważnej w historii Polski rocznicy zostały poprzedzone obchodami szkolnymi. W każdej szkole Zespołu w ostatnich dniach kwietnia odbyły się patriotyczne montaże słowno-muzyczne, w których uczniowie przygotowani przez swoich pedagogów przybliżyli koleżankom i kolegom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. I chociaż uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej wyśpiewali inne piosenki o tamtych wydarzeniach niż uczniowie klas najstarszych, to jednak z wszystkich wierszy i piosenek wybrzmiał wspólny ton i jedna myśl: „Polacy to dumny naród, naród, który buduje przyszłość pamiętając o swojej historii, o swoich korzeniach. W historii naszego narodu nie brakowało pięknych kart i odważnych bohaterów, którzy potrafili służyć Ojczyźnie, a także oddać za nią życie”. 3 maja o godzinie 11.00 w kościele Matki Bożej Różańcowej została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. proboszcz Wiesława Surma. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz Koprzywnicy, zaproszeni goście, dyrekcje szkół i placówek kultury, strażacy oraz mieszkańcy miasteczka przeszli pod Mur Straceń, gdzie delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki oddając w ten sposób cześć bohaterom Ojczyzny. Uroczystość rocznicową zakończyło przemówienie pana Burmistrza.
J. Bzduch
27 kwietnia poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z dyrekcją oraz przedstawicielami nauczycieli i uczniów wziął udział w uroczystości trzydziestolecia nadania imienia Władysława Jasińskiego Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach. Elementem uroczystości, poza Mszą świętą oraz montażem słowno –muzycznym, w którym uczniowie przybliżyli historię szkoły, był koncert pieśni patriotycznych, w którym wystąpiła Julia Mianowska z klasy VI „b” z piosenką „Dziewczyna z granatem”. Julię przygotowała pani Agnieszka Kolasińska. Uroczystość była doskonałą okazją do spotkania przedstawicieli szkół połączonych ideałami Władysława Jasińskiego. Środowisko to tworzą szkoły w Smerdynie, Sulisławicach, Mielcu, Połańcu, Koprzywnicy i Gawłuszowicach. Żywą legendą, Osobą, która tworzyła historię oddziału partyzanckiego Jędrusie oraz walczyła przy boku dowódcy oddziału-Władysława Jasińskiego był Stefan Świerczek ps. „Lew”. Pan Świerczek, honorowy Gość uroczystości w Gawłuszowicach, bardzo często był gościem na uroczystościach Jędrusiowych w naszej szkole. Przesłał dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom obsługi i administracji oraz uczniom Zespołu serdeczne pozdrowienia. Pani wicedyrektor w imieniu pan dyrektora Mirosława Sarzyńskiego przekazała panu Świerczkowi gorące zaproszenie na XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty, który w czerwcu odbędzie się w naszej szkole. Odpowiedział z uśmiechem: „Jeżeli Bóg pozwoli, będę na pewno”. Czekamy panie Stefanie!
Jolanta Bzduch
23 kwietnia 2018 roku, z okazji Dnia Ziemi,
uczniowie klasy II a zaprezentowali przedstawienie ekologiczne pt. ,,Jak rozweselić Ziemię”.
Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie ochrony przyrody, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych i rozwijanie odpowiedzialności za najbliższe środowisko. Młodzi aktorzy opowiadali o zanieczyszczeniu wody, gleby, powietrza i zmniejszającej się populacji roślin i zwierząt. Następnie,w zabawny sposób wskazywali działania, których celem jest przywrócenie równowagi w naturze. Dla uczniów była to dobra okazja zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy ekologiczne oraz mądrej i ciekawej zabawy. Reakcja widzów wskazywała, że przedstawienie to efektowny sposób edukacji ucznia w kwestii ochrony środowiska. Drugą część obchodów Dnia Ziemi realizowaliśmy z klasami starszymi. Uczniowie zadbali o wiosenne porządki w ogródku przed szkołą. Pod opieką nauczyciela przyrody wyszli z narzędziami ogrodniczymi, aby wygrabić, oczyścić i przyciąć krzewy i rośliny. Natomiast uczniowie klas VI –tych porządkowali tereny okolic, w których mieszkają. Pozytywny i odpowiedzialny stosunek do przyrody powinien stać się trwałym elementem systemu wartości młodego człowieka.
Marta Chamerska
Jolanta Ordon
W dniach od 9 do 13 kwietnia 2018 roku miało miejsce w naszej szkole ważne i piękne wydarzenie kulturalne- Tydzień Kultury Języka Polskiego.
Mottem przewodnim tegorocznych obchodów były słowa Janusz Korczaka, pedagoga, pisarza oraz prekursora działań na rzecz praw i interesów dzieci: Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali. Koordynatorami obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego były : pani Dyrektor Jolanta Bzduch, pani Beata Dębowska i pani Magdalena Komorowska. Zaproponowane w programie obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego działania miały na celu stworzenie wszystkim chętnym uczniom naszej szkoły możliwości aktywnego uczestnictwa w różnorodnych formach obcowania uczniów ze słowem pisanym i tradycjami literackimi na co dzień. Cały tydzień obfitował więc w konkursy ortograficzne, recytatorskie, czytelnicze, plastyczne, turnieje językowe oraz spotkania z animatorami życia kulturalnego naszej okolicy. Tydzień Kultury Języka Polskiego był także czasem poświęconym pamięci wspaniałych postaci kultury: Jana Brzechwy, Adama Mickiewicza, Janusza Korczaka, obchodzących w tym roku jubileuszowe rocznice. Na lekcjach języka polskiego nauczyciele poloniści przekazali uczniom informacje na temat XXVI Ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Języka Polskiego zwracając uwagę na cele i założenia programowe, poinformowali również o przebiegu Tygodnia Kultury Języka Polskiego w szkole. Uczniowie klas IVa, IVc, VIIb pod kierunkiem pani Beaty Dębowskiej zorganizowali wystawę promującą XXVI Tydzień Kultury Języka Polskiego w naszej szkole. Na godzinach wychowawczych podejmowano tematy związane z kulturą języka polskiego w życiu codziennym. Na drzwiach każdej z klas zawisły barwne plakaty ortograficzne, na których pojawiły się dziesiątki ważnych słów rozbudzających wyobraźnię uczniów i wywołujących na ich twarzach uśmiech. W poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r. uczniowie klas II- VII wykazali się znajomością zawiłości ortograficznych biorąc udział w konkursie ortograficznym O piórko gżegżółki. W grupie wiekowej uczniów klas II- III najlepiej poradzili sobie:
Gabriela Bernyś, Aleksander Kosiński, Jan Olszewski, Aleksandra Ostrowska i Michał Skrok zajmując ex aequo I miejsce
Emilia Stec- II miejsce,
Michał Sucharski- III miejsce.
W grupie wiekowej uczniów klas IV- VII tytuł Mistrza Ortografii otrzymali:
ex aequo: Patryk Radzim i Nikola Żuraw,
Patrycja Ostrowska – II miejsce,
Gabriela Kulza- III miejsce.
Wtorek przebiegał pod hasłem: Książki zawsze w modzie. Tego dnia uczniowie klas IV – VII sprawdzali umiejętność czytania ze zrozumieniem powieści: Król Maciuś Pierwszy J. Korczaka, Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, Szatan z siódmej klasy K. Makuszyńskiego oraz komedii Aleksandra Fredry Zemsta. Zdobywcy nagród to:
Anna Starzyńska i Patryk Podlewski – I miejsce;
Patrycja Ostrowska – II miejsce;
Miłosz Gach i Natalia Zych – III miejsce.
Młodsi uczniowie tego dnia na zajęciach z edukacji plastycznej prezentowali własne wyobrażenia o ulubionym bohaterze literackim. Zdobywcy nagród to:
Aleksander Kosiński i Natalia Napieracz- I miejsce,
Martyna Krakowiak i Wiktoria Ślęzak- II miejsce,
Kornelia Jarosz i Dorota Kopeć – III miejsce.
Środa, 11 kwietnia 2018 r. przebiegała pod hasłem: Poezja robi z łez perły.
Jury wysłuchało wierszy Jana Brzechwy i Adama Mickiewicza w interpretacji uczniów klas
I-VII. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności recytatorskich. Jury najbardziej zachwyciły wiersze Jana Brzechwy i Adama Mickiewicza w wykonaniu: Emilii Stec –
I miejsce,
Gabrieli Czuja i Wiktorii Ślęzak- II miejsce,
Oliwii Jakubowskiej – III miejsce
Katarzyny Ordon i Julii Mianowskiej – I miejsce,
Gabrieli Szymoniak – II miejsce,
Nikoli Żuraw – III miejsce.
W czwartek na lekcjach języka polskiego odbyły się krasomówcze popisy – uczniowie redagowali opowiadania o swojej klasie z użyciem wybranych związków frazeologicznych. Fragmenty najciekawszych prac zostały zaprezentowane na apelu podsumowującym.Tego dnia uczniowie klas VI b i VII b wraz z nauczycielami języka polskiego: panią Magdaleną Komorowską i Beatą Dębowską udali się do Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Koprzywnicy. Spotkanie prowadziła Pani Dyrektor Mirosława Komaniecka, która omówiła zasady korzystania z biblioteki, przedstawiła księgozbiór biblioteczny, oprowadziła uczniów po jego działach, zaprezentowała nowości oraz poleciła książki do czytania. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich wiadomości oraz zadeklarowali chęć zapisania się do biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję posłuchać wierszy Jana Brzechwy, które zaprezentowali im uczniowie z klasy IVa i IVc. Uczniowie pod kierunkiem pani Beaty Dębowskiej przygotowali i zaprezentowali również inscenizację do wybranych wierszy Brzechwy. Dziękując starszym kolegom za spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego zaśpiewały piękną piosenkę o wiośnie.
W piątek podczas apelu podsumowującego Tydzień Kultury Języka Polskiego w naszej szkole nastąpiła prezentacja wszystkich laureatów konkursów oraz wręczenie dyplomów i nagród książkowych przez Dyrektora szkoły Pana Mirosława Sarzyńskiego.
Pan Dyrektor podziękował nauczycielom języka polskiego oraz wszystkim wychowawcom za popularyzację kultury słowa oraz przygotowywanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze.
Zaproponowane w programie obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego działania nie tylko wzbudziły zainteresowanie uczniów językiem polskim uwrażliwiając ich na piękno i potęgę słowa, ale wzmocniły również wiarę we własne możliwości oraz w pewnym stopniu uatrakcyjniły proces nauczania.
Beata Dębowska
Zakończyliśmy akcję charytatywną na rzecz bezdomnych zwierząt. Jak zawsze mogliśmy liczyć na ofiarność i dobre serca wszystkich uczniów naszej szkoły. Udało nam się zgromadzić duży zapas suchej i mokrej karmy dla psów i kotów. Nie zabrakło także ciepłych kocyków, misek, zabawek a także innych akcesoriów przeznaczonych dla zwierzaków. Mamy nadzieję, że zebrane dary pomogą podopiecznym schroniska z Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia ,,Chrońmy Zwierzęta’’. Inicjatorkami akcji były pani Bożena Grzyb wraz z klasą III c oraz pani Aleksandra Sławek z Samorządem Szkolnym. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi dzieci na los zwierząt oraz uświadomienie im, jak należy dbać o zwierzęta, otaczać je opieką i szacunkiem, a przede wszystkim nie krzywdzić. Podsumowanie akcji miało miejsce 13 kwietnia na sali gimnastycznej, gdzie specjalnie na tę okazję zostały zaproszone przedstawicielki tarnobrzeskiego schroniska dla zwierząt, którym przekazano zebrane dary. Panie wyjaśniły dzieciom na czym polega praca w schronisku, przedstawiły historię kilku psów, a także przyprowadziły ze sobą pieska Bonzo, który został zaadoptowany przez jedną z opiekunek. To cenne przedsięwzięcie utwierdziło nas w przekonaniu że edukacja prozwierzęca niezbicie wpływa na kształtowanie pozytywnych relacji człowiek-zwierzę. Niewątpliwą zasługą w realizacji akcji było zaangażowanie nauczycieli, wychowawców, rodziców oraz całego środowiska uczniowskiego, za co serdecznie wszystkim dziękujemy. Byliście, jak zwykle, wspaniali !
Koordynatorzy akcji:
B. Grzyb
A. Sławek
Konsultacje psychologiczno-pedagogiczne to forma indywidualnego kontaktu ucznia lub rodzica ze szkolnym specjalistą, psychologiem w sprawie różnego rodzaju problemów szkolno-wychowawczych polegającego na pojedynczych lub wielokrotnych spotkaniach. Są pomocne w sytuacjach, w których zawiodły strategie radzenia sobie z problemami dziecka/ucznia. Służą tym, którzy chcą uzyskać większy wgląd w proces wychowywania oraz pragną bardziej świadomie towarzyszyć swoim dzieciom/uczniom w ich drodze rozwoju. W naszej praktyce szkolnej oferujemy konsultacje z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu – psychologami adresowane dla rodziców, nauczycieli i nierzadko uczniów. W bieżącym roku szkolnym, dzięki staraniom dyrektora pana Mirosława Sarzyńskiego oraz pani pedagog Elżbiety Grdeń w naszej szkole konsultacje z psychologiem odbywały się już kilkakrotnie. Służyły zorientowaniu się w problemie, określeniu rodzaju pomocy psychologiczno-pedagogicznej i na tej podstawie udzieleniu psychologicznego wsparcia oraz ewentualnych wskazówek, co do możliwości zaplanowania dalszej, najodpowiedniejszej formy tej pomocy.
Konsultacje są szansą dla ucznia, rodzica i nauczyciela, żeby nie tylko przymierzyć się do rozwiązania nurtującego ich problemu, lecz także poznać człowieka, który ma im pomóc. To również okazja do zadawania wszelkich pytań, zebrania koniecznych informacji, wyjaśnienia różnych wątpliwości.
Szkolny Konkurs plastyczno- logopedyczny pt.:
„Zostań twórcą gry i pomocy logopedycznej”
Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy logopedycznej, troska o poprawność językową oraz kształcenie kreatywności.
Regulamin konkursu:
Na konkurs należy przygotować grę lub pomoc, w której będą występować wybrane głoski:
szeregu syczącego (s,z,c,dz) ,szumiącego ( sz, rz, cz, dż) ,ciszącego ( ś, ź , ć, dź), r, k, g.
Czas trwania konkursu: od 16.04 - do 30.05.2018.
Dodatkowych informacji udziela opiekun konkursu: Sylwia Sado
W marcu br. odbył się konkurs pod hasłem: „Koprzywnickie bziuki”, zorganizowany przez gazetkę szkolną „Uczniowski Głos” . Zadaniem konkursu było opisanie i zobrazowanie w formie bajki lokalnej tradycji wielkanocnej – bziukania.
Komisja w składzie: p. Jolanty Bzduch, p. Teresy Majczak, p. Marty Bochyńskiej,
p. Marii Kossak – Błajszczak oceniała wartość językową, graficzną i historyczną bajki.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasy I-III
I miejsce – Gabriela Czuja
II miejsce – Amelia Marcjan
III miejsce – Milena Wiśniewska
Klasy IV – VI
I miejsce – Hubert Lasota
II miejsce – Wiktoria Kolasińska
III miejsce – Wiktoria Grela
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.
„Uczniowski Głos” i Komisja Konkursowa