Marzenie jest życzeniem wypowiedzianym przez serce
Cytat z bajki Kopciuszek
W ramach edukacji filmowej uczniowie klas: V a, V c i VIIIb w dniu 05 czerwca obejrzeli w kinie ,,Wisła” w Tarnobrzegu film ,,Aladyn”. Reżyser filmu Guy Ritchie przeniósł widza na Bliski Wschód, do fikcyjnego miasta Agrabah, by mógł obejrzeć przygody sprytnego, ulicznego rozrabiaki Aladyna, wesołego dżina, pięknej księżniczki Dżasminy i nikczemnego Dżafara. Film bardzo się uczniom podobał. Dzieci wysoko oceniły grę Naomi Scott, która wcieliła się w rolę księżniczki Dżasminy. Córka sułtana, pełna uroku i wdzięku księżniczka, emanuje jednocześnie charyzmą i silnym charakterem. Uczniowie wysoko ocenili również wizualną warstwę produkcji. Piękne kostiumy, dekoracje oraz efekty specjalne korzystnie wpływają na odbiór filmu.
Uczniowie polecają ten film wszystkim, którzy chcieliby choć przez chwilę przenieść się do fikcyjnej arabskiej krainy, a może i potrzeć zaczarowaną lampę, która spełnia trzy życzenia…
Beata Dębowska
Dnia 31 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole VIII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii dla uczniów klas piątych.
Konkurs ma na celu aktywizowanie środowiska szkolnego na rzecz pracy z uczniem zdolnym poprzez kształtowanie kompetencji ortograficznych u uczniów klas piątych szkół podstawowych z terenu Gminy Koprzywnica.
Honorowy patronat nad konkursem objęła pani Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica oraz Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, zaś organizatorami były panie: Beata Dębowska i Agnieszka Materkowska-Fudala.
Przedsięwzięcie to jest od wielu lat wpisane w tradycję naszej szkoły i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były słowa P. Coelha: Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.
Konkurs był dwuetapowy, a jego zmagania obejmowały dyktando i test ortograficzny. Mistrzem Ortografii VIII Edycji Konkursu została uczennica klasy V c Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy -Gabriela Kulza, tytuł wicemistrza otrzymała również uczennica naszej szkoły Nikola Żuraw ( klasa V b). Laureaci zostali nagrodzeni przez dyrekcję szkoły podczas uroczystego apelu podsumowującego osiągnięcia edukacyjne uczniów naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu przyznali, że udział w ortograficznych potyczkach był dla nich budującym doświadczeniem, dawał nie tylko możliwość gruntownego powtórzenia zasad ortograficznych, ale przede wszystkim pozytywnie motywował do samodzielnego myślenia i podjęcia ortograficznego wyzwania.
Beata Dębowska
KONKURS RYSUNKOWY
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
p.n. BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ
,,Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym”.
Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na apel Zarządu Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach dotyczący promowania bezpiecznych zachowań dzieci, młodzieży i osób dorosłych nad wodą. Organizatorzy zaproponowali uczniom ze szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego udział w konkursie rysunkowym propagującym zasady bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży nad wodą.
Swoje prace uczniowie z klasy Va i V c wykonali pod kierunkiem pani Beaty Dębowskiej wykorzystując różne techniki plastyczne np. frotaż czy rysowanie pastelami. Tematyka prac dotyczyła zasad bezpiecznej kąpieli i wypoczynku nad wodą, pracę ratowników WOPR oraz bezpieczne korzystanie ze sprzętu pływającego. Na konkurs wpłynęło osiem prac. Wyróżnione rysunki zostały wysłane na adres Organizatora.
Beata Dębowska
Gościu, siądź pod mym liściem,a odpocznij sobie! Jan Kochanowski
Generalna modernizacja ekspozycji o Janie Kochanowskim dała powód, aby uczniowie klasy V a, Vc i VIII b wybrali się do rodzinnej posiadłości poety 18 maja, w Noc Muzeów 2019. To jedyny taki dzień w roku, kiedy wystawy muzealne w całej Polsce udostępniane są za darmo lub za niewielką opłatą. Wydarzenie
promuje polską kulturę, tradycję i osiągnięcia naszych przodków.
Pierwszym etapem podróży 27 uczniów naszej szkoły śladami Jana Kochanowskiego był Zwoleń. Tam w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego uczniowie zwiedzili barokową kaplicę ufundowaną w roku 1610 przez Adama Kochanowskiego, bratanka Jana. Uczennica klasy VIII b Julia Chmiel odczytała strofy Pieśni XXV Czego chcesz od nas Panie widniejące na suficie kaplicy. Uwagę uczniów przykuło również epitafium poety z jego marmurową podobizną znajdujące się na bocznej ścianie kaplicy. Uczniowie zatrzymali się również przy krypcie rodu Kochanowskich. W Muzeum Regionalnym najbardziej podobało się uczniom drzewo genealogiczne rodu Kochanowskich.
Kolejnym etapem naszej podróży był Czarnolas i znajdujące się tam Muzeum im. Jana Kochanowskiego. Położony w pięknym parku dworek nie pamięta już co prawda czasów, gdy żył i tworzył tu Jan Kochanowski, ale ekspozycja muzealna bazuje na odtworzeniu klimatu epoki. Uczniowie oglądali m.in. drukowane renesansowe książki, złoty zaręczynowy pierścionek, włoskie meble z XVI wieku, portrety władców oraz figury woskowe przedstawiające Jana Kochanowskiego z rodziną, mecenasów i przyjaciół poety oraz królewską rodzinę. Dzieciom podobały się żelazne, zdobione rozetami i kratownicą renesansowe drzwi oraz fotel kryty złoconym kurdybanem i zwieńczony barokową dekoracją z herbem Kochanowskich- Korwin. W miejscu słynnej lipy, pod którą według tradycji siadał i pisał Jan Kochanowski uczniowie zobaczyli kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki, córki poety oraz popiersiem Piotra Kochanowskiego, bratanka Jana.
Po godzinnym zwiedzaniu muzeum uczniowie odpoczęli na ławeczkach podziwiając piękny park, dwa stawy znajdujące się na jego terenie oraz fontannę. Kto chciał robił pamiątkowe zdjęcia wnętrza muzeum i parku.
Mam nadzieję, że wrażenia z oglądanych atrakcji w ramach 16.edycji Nocy Muzeów 2019 na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Beata Dębowska
W marcu klasa IIa przystąpiła do akcji „Wielka mapa Polski” skierowanej do uczniów klas 1-3 autorstwa Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego. Akcja ma na celu wymianę pocztówkową pomiędzy szkołami w Polsce. Od wydawnictwa otrzymaliśmy dużą mapę fizyczną Polski oraz adresy klas partnerskich. Na lekcjach dzieci z klasy IIa poznawały atrakcyjne miejsca wielu województw. Artykuły , zdjęcia, filmy pozwoliły im poznać piękne zakątki kraju. W ramach zajęć uczniowie uczyli się pisać życzenia, adresować pocztówki. Na mapie dzieci odnajdowały i zaznaczały miejscowości, z których przyszły karty pocztowe. Miały także okazję odwiedzić Urząd Pocztowy, poznać pracę urzędników i wcielić się w rolę petentów. Wysłaliśmy do szkół w Polsce jedenaście pocztówek prezentujących i promujących Koprzywnicę. Akcja miała duży walor edukacyjny.
Ewa Dziuba
W czwartek 16 maja 2019 roku klasy pierwsze odwiedził niezwykły gość, pan Józef Hara, który jest pszczelarzem. Uczniowie z uwagą słuchali ciekawych opowieści o życiu pszczół. Dowiedzieli się między innymi jak powstaje miód, czym żywią się pszczoły, jaki jest podział obowiązków w pszczelej rodzinie, jakie zwyczaje są w niej przestrzegane, kiedy zbierać miód, aby był najlepszy, na czym polega praca pszczelarza, jakie są rodzaje miodu… Wiedza pana Józefa na temat życia tych pożytecznych owadów jest ogromna. Przybył do nas ze swoimi pszczołami zamkniętymi w słoiku. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają trutnie, kraty przegrodowe, w których znajduje się miód zalepiony pszczelim woskiem. Uczeń kl. Ia, Janek Hara jest wnuczkiem pana Józefa. Zaprezentował wszystkim prawdziwy strój pszczelarza, który uczniowie mogli dokładnie obejrzeć. Na koniec każde chętne dziecko spróbowało wafla z miodem, przyniesionym przez gościa. Potwierdzeniem zainteresowania tematem była lawina pytań, którymi pan Józef został przez uczniów „zasypany”. Odpowiadał na nie z ogromną cierpliwością.
Dziękujemy panu Józefowi za ciekawą lekcję przyrody i za poświęcony czas!
Wychowawcy klas pierwszych
Jednym z celów edukacji społeczno-przyrodniczej w edukacji wczesnoszkolnej jest poszerzenie wiedzy dotyczącej życia codziennego, w tym m. in. zapoznanie dzieci z etapami powstawania chleba, poznanie zawodu piekarza i budzenie szacunku do jego trudnej pracy. W tym celu klasa IIa 13 maja 2019r. wybrała się na wycieczkę do piekarni w Koprzywnicy.
Pan Marian Walewski wiceprezes zarządu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koprzywnicy był naszym przewodnikiem i pokazał dzieciom pomieszczenia produkcyjne, zapoznał z etapami powstawania chleba i ciekawie opowiadał o blisko siedemdziesięcioletniej tradycji wypieku chleba koprzywnickiego. Na koniec wycieczki uczniowie zostali obdarowani smacznymi bułkami. Ta forma pracy dydaktyczno-wychowawczej była doskonałym źródłem poznania tradycji związanych z wypiekiem chleba, który jest wizytówką Ziemi Koprzywnickiej.
Ewa Dziuba
29 kwietnia miał miejsce kolejny konkurs muzyczny. Uczennice: Gabriela Kozik, Julia Mianowska oraz Amelia Marcjan zaprezentowały się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Osieku. Śpiewały w Rejonowym Konkursie Piosenki Papieskiej, ŚPIEWAMY DLA CIEBIE OJCZE ŚWIĘTY. Mimo dużej konkurencji raz jeszcze wyśpiewały zaszczytne miejsca: Gabriela Kozik I miejsce, Julia Mianowska II miejsce, Amelia Marcjan III miejsce.
Opiekun : Marzanna Urbańska
Jesteśmy dumni, że Ciebie mieliśmy,
że tak jak Ty jesteśmy Polakami.
Ty słowem Bożym przemieniałeś świat
i dla każdego dobrą radę miałeś.
Słuchali Cię wszyscy, duzi i mali,
Twój uśmiech radosny dodawał nam wiary.
2 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca 14 rocznicę śmierci naszego Wielkiego Polaka – Świętego Jana Pawła II.
Nasz Papież był wyjątkową postacią. Łamał wszystkie sztywne bariery ; dobrym słowem i szczerym uśmiechem. Wybrał służbę miłości, którą potwierdzał w czynach a jego wielkość w tym dniu ukazaliśmy w wierszach i pieśniach. Prezentacja multimedialna przypomniała nam ważne i cenne momenty z życia Papieża. Był to niezwykły czas refleksji i wyciszenia.
Na zakończenie uroczystości młodzież przy wtórze werbli złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed tablicą pamiątkową Jana Pawła II.
Organizatorzy:
Marzanna Urbańska, Katarzyna Bąk, Sylwia Marcjan
3 maja Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych wraz ze sztandarem Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego, będącym symbolem najwyższych wartości, honoru i tradycji, a także zobowiązaniem dla całej społeczności szkolnej, uczestniczyła w uroczystych obchodach 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowanych przez Panią Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica.
Uroczystość rozpoczęła Msza święta z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego sprawowana w intencji Ojczyzny w kościele św. Floriana. Po Mszy świętej nastąpił przemarsz pododdziałów i uczestników obchodów pod Miejsce Pamięci, gdzie po złożeniu meldunku dowódcy Garnizonu Sandomierz o gotowości pododdziałów do uroczystości, zebrani odśpiewali hymn państwowy z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Koprzywnicy. Po wysłuchaniu przemówień okolicznościowych odbył się apel poległych. W imieniu Placówek Oświatowych Gminy Koprzywnica wiązankę na Pomniku Pamięci złożyli: dyrektor Zespołu –Pan Mirosław Sarzyński, zastępca-Pani Jolanta Bzduch, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach - Pan Krzysztof Chmielowiec. Uroczyste obchody uświetniła salwa honorowa oraz defilada kompanii honorowej Wojska Polskiego.
Udziałem w tej pięknej patriotycznej uroczystości społeczność szkolna podkreśliła narodową dumę, patriotyzm i poczucie tożsamości, wartości, które są w szkole kultywowane i wpajane.
J. Bzduch
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych informuje, że dzień 2 maja 2019 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Od 8.00 do 10.00 w świetlicy budynku gimnazjum będzie sprawowana opieka nad uczniami, którzy tego dnia przyjdą do szkoły. Opiekę będzie pełnił pan Sławomir Gołąb.
Ponieważ 2 maja jest Dniem Flagi, Dyrektor Zespołu prosi uczniów o wywieszenie flagi państwowej w swoich domach.
W imieniu Organizatorów Dyrektor zaprasza Grono Pedagogiczne, Pracowników obsługi i administracji, Rodziców uczniów oraz Uczniów na obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpocznie Msza Święta sprawowana w kościele św. Floriana w dn. 3 maja o godz. 14.00. Po Mszy Św., przy płytach pamięci, zostanie oddana salwa honorowa.
Mirosław Sarzyński
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy informuje, że od 25 kwietnia zajęcia w każdej klasie Zespołu będą się odbywać według planu lekcji.
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy informuje, że z powodu strajku nauczycieli od 24 kwietnia 2019 roku lekcje w klasach 0-III będą się odbywać według dotychczasowego planu.
Dla uczniów pozostałych klas odbędą się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach od 8 do 12. 35 według następującego planu:
kl. IV A - A. Kolasińska, p. M. Baj, (8.45) -s. 16
kl. IV B - p. A. Drożdżal, -s. 8
kl. IV C - p. Ż. Kosowska-Paś, s.14
kl. VA- p. B. Miklas, p. S. Sado-s. 9
kl. VB-- p. B. Dębowska, A.Sidor-s. 7 (9.40)
kl. V C- p. p. E. Tenderenda, I. Pruś -s. 13 (9.40)
kl. VI A - p. M. Różyc- s. 11
kl. VI B- A. Drypa - s. 15
kl. VII A- p. A. Kitlińska- s. 14
kl. VII B- p. A. Materkowska -Fudala, p. M. Komorowska(9.40)- s. 12,
kl. VIII A- p. T. Majczak - s. 22
kl. VIII B- p. J. Ordon - s. 23
kl.III A - ks. dr A. Drabowicz-s. 25
kl. III B - ks. P. Piędzio-s.24
kl. I LO, kl. I BR - p. M. Banaś - s. 20
p. P. Jasiński-świetlica od 11.00-14.00
p. P. Turbak - świetlica od 7.10-11.00
p. R. Turbak - świetlica (opieka połączona) od 14.00 do 16.00
Poza nauczycielami zapisanymi niebieskim kolorem, wszyscy nauczyciele pracują od godziny 7.30 zgodnie z przewidzianą na ten dzień ilością godzin. Każdy nauczyciel pełni dyżur na korytarzu przy swojej sali od 7.30.
Dożywianie odbywa się według dotychczasowego planu.
Przywóz uczniów rano zgodnie z obowiązującym rozkładem. Odwóz uczniów o godzinie 12.45.
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną,
kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa
pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci,
zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”.
Św. Jan Paweł II
Niech zmartwychwstały Jezus Chrystus napełni wszystkie serca Bożym pokojem, radością i miłością, abyśmy potrafili dzielić się nimi z każdym napotkanym człowiekiem. Spokojnych Świąt Wielkanocnych Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom obsługi i administracji, Rodzicom uczniów, Uczniom
życzy Dyrekcja
UWAGA ! UWAGA!
K O C H A N I!
JUŻ WKRÓTCE W NASZEJ SZKOLE PRACOWNIA INTERNETOWA
XXII WIEKU
ORAZ
NOWE TABLICE INTERAKTYWNE!!!
W naszej szkole dobiega końca realizacja projektu „Czas na TIK-innowacje w Koprzywnicy”, dzięki któremu szkoła pozyskała nowy sprzęt komputerowy tj. 15 komputerów stacjonarnych, 25 laptopów, kamerę cyfrową , drukarkę kolorową, 4 routery, oprogramowanie Office oraz 4 tablice interaktywne. Celem projektu jest kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych trzydziestu nauczycieli i stu uczniów klas od IV do VIII szkoły podstawowej w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji oraz doposażenie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania w zakresie kształcenia ogólnego.
Projekt został napisany przez szkołę w ramach działania: RPSW.08.03.00 Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego. Podziałanie: RPSW.08.03.03 Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK.
Wartość projektu to 280 937,50 zł. w tym dofinansowanie ze środków unijnych– 246 037,50zł, pozostała wartość projektu to wkład własny szkoły.
Kolejna dobra wiadomość to taka, że ZPO wystąpił z wnioskiem dotyczącym zakupu tablic interaktywnych dla Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w ramach działania rządowego: „Aktywna tablica”. Projekt obejmuje zakup tablicy interaktywnej z projektorem ultra ogniskowym oraz interaktywnego monitora dotykowego .Wartość projektu rządowego to 17 500,00 zł. W tym 3 500 zł. dofinansowane przez Organ Prowadzący.
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy informuje Rodziców, że od 18 kwietnia 2019 roku Przedszkole „Pod Sosnami” funkcjonuje zgodnie z ramowym planem dnia w godzinach od 7.00 do 17.00.
M. Sarzyński
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Koncert charytatywny
Wyśpiewajmy dobro
na rzecz chorej Marcelinki Biało
Dnia 7 kwietnia 2019 roku odbył się w naszej szkole koncert charytatywny Wyśpiewajmy dobro na rzecz chorej Marcelinki Biało. Cała społeczność szkolna, poruszona historią małej mieszkanki Koprzywnicy, postanowiła przyłączyć się do akcji i wesprzeć rodziców w gromadzeniu pieniędzy na rehabilitację chorej dziewczynki.
W przygotowanie uroczystości zaangażowali się wszyscy: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie, po to, aby w naszej szkole słowa: miłość, dobroć, pomoc zabrzmiały głośno i urzeczywistniły się.
Koncert Wyśpiewajmy dobro był nie tylko wyjątkowym widowiskiem, ale przede wszystkim niezwykłym spotkaniem fantastycznych ludzi, których połączyła bezinteresowna chęć do czynienia dobra. Koncertowi towarzyszyła m.in. zbiórka pieniędzy do puszek oraz akcje dodatkowe, mające na celu zwiększenie zebranych środków na rehabilitację chorego dziecka. Pani Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy przeprowadziła licytację obrazów namalowanych przez babcię małej Marcelinki. Społeczność szkolna przygotowała na ten dzień mnóstwo atrakcji. Stoiska oferowały wiele atrakcyjnych, wielkanocnych ozdób wykonanych przez uczniów, nauczycieli i rodziców. W trakcie przerwy na gości czekał słodki poczęstunek, którego darczyńcami byli rodzice oraz sponsorzy. Na scenie prezentowali się uczniowie, perfekcyjnie przygotowani przez swoich nauczycieli. Występ dzieci stanowił fantastyczne i jedyne w swoim rodzaju połączenie energii, ciepła i empatii.
Koncert był doskonałym czasem na wyrażenie podziękowań wobec wszystkich ludzi dobrej woli, których obecność w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy była dowodem serdeczności, hojności, współczucia wobec cierpienia małego dziecka i ludzkiej solidarności.
Beata Dębowska
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy informuje, że na wypadek strajku nauczycieli Zespołu od 8 kwietnia szkoła zapewni uczniom, w razie potrzeby, opiekę w świetlicy szkolnej w godzinach od 7.10 do 12.00. Przywóz uczniów odbędzie się według codziennego harmonogramu. Odwóz o godzinie 12.10.
W Przedszkolu „Pod Sosnami” nauczyciele będą pracować w czterech grupach od 7.00 do 12.00 Posiłki dla dzieci będą wydawane według codziennego harmonogramu. Dzieci odjadą o 12.10.
Egzaminy zewnętrzne odbędą się zgodnie z planem.
Mirosław Sarzyński