Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole miały niezwykłą oprawę. 8 listopada dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. O 11.11 na hasło dane przez dyrektora placówki p. Mirosława Sarzyńskiego został odśpiewany hymn państwowy. W ten sposób Społeczność włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”, zaś 10 listopada o godzinie 16.00 w sali widowiskowej koprzywnickiego domu kultury uczniowie wystąpili w koncercie patriotycznym obok zespołu Soul Sanok p.dr.Moniki Brewczak. Zaprezentowali przepiękne widowisko teatralne, w którym poprzez muzykę, recytację, taniec oraz ciekawą scenografię przypomnieli drogę Polski do niepodległości. W koncercie wystąpił również miejscowy zespół "Powiślanie". Uczniów przygotowali nauczyciele Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy: Beata Dębowska, Bożena Grzyb, Katarzyna Łukawska-Słowik, Agnieszka Sośniak, Anna Babiak, Beata Szemraj, Anna Wiśniewska. Opiekę techniczną sprawował Piotr Turbak. Artyści otrzymali słowa uznania i gorące brawa od Dyrekcji Zespołu, a także wszystkich zgromadzonych gości.
11 listopada wzięli udział w przemarszu oraz Mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w kościele św. Floriana, a także w Apelu Poległych przy koprzywnickim murze straceń, gdzie wartę honorową pełnili uczniowie klasy I mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Koprzywnicy.
5 listopada cały świat zamienia się w bajkową krainę, gdyż tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Nie inaczej było w naszej zerówce. Odwiedzili nas różni bohaterowie kreskówek, komiksów i filmów animowanych! Był Hulk, Spiderman, Strażak Sam, Chudy z Toy Story, Merida Waleczna, Anna z Krainy Lodu, Tęczowa Wróżka, Dzwoneczek, Motylek, Myszka Minnie, a nawet Zorro! Przed dziećmi stało mnóstwo ciekawych zadań do wykonania. Dopasowywały charakterystyczne rekwizyty z bajek do postaci, odszukiwały w klasie różnych elementów układanki obrazkowej, układały na czas puzzle z postaciami z bajek, oddzielały niczym Kopciuszek groch od fasoli, a także ustaliły Kodeks Dobrych Praktyk Czytelniczych w ramach projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Tego dnia odwiedziła nas także pani wicedyrektor, Jolanta Bzduch w stroju króla, która przeczytała nam jedną z piękniejszych baśni H.Ch. Andersena- „Calineczkę”. Na koniec zrobiliśmy magiczny wulkan przepisu Baśniowej Wróżki, a potem oddaliśmy się tanecznym pląsom przy piosenkach z ulubionych bajek!!! To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i uśmiechów!!!!
25 października 2019 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy miało miejsce ważne wydarzenie szkolne – Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość rozpoczął pan dyrektor Mirosław Sarzyński witając zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców, uczniów i bohaterów dnia – pierwszoklasistów. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pani Aleksandra Klubińska, zastępca Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Koprzywnica pan Paweł Cukierski, proboszcz parafii p.w. św. Floriana ks. Jerzy Burek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Zdzisław Nasternak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Kodyra z zastępcą panią Katarzyną Bała oraz panie wicedyrektor-Jolanta Bzduch i Agnieszka Chmielowiec, a także wychowawczyni i dziećmi z grupy ,,O’’ –pani Anna Ciach. Na początku pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a następnie odbył się akt ślubowania. Następnie złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły obiecując być dobrym uczniem, a w przyszłości dobrym Polakiem. Zgodnie z tradycją szkolną chłopcy i dziewczęta przystąpili również do ceremonii pasowania na uczniów. Pasowania na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy im. Władysława Jasińskiego dokonał pan Dyrektor Mirosław Sarzyński. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy dołączyło 35 uczniów z dwóch klas –I,, a’’ i I ,,b’’. Pierwszoklasiści z okazji tak ważnego dla nich wydarzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy od Dyrekcji Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy oraz upominki od zaproszonych gości. Po uroczystym ślubowaniu na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dla upamiętnienia tak ważnej uroczystości pierwszaki posadziły na placu szkolnym swoje drzewko –dąb.
Zapewne te wydarzenia na zawsze pozostaną w pamięci uczniom klas pierwszych, którzy poprzez uroczystość ślubowania zostali włączeni do społeczności szkolnej. Miejmy nadzieję, że swoją pracą, nauką i zachowaniem zasłużą sobie na miano dobrego ucznia i szlachetnego człowieka, czego im bardzo gorąco życzymy.
M.Chamerska, R.Kaczor-Zwolska, A.Skolak
W dniu 17.10.2019 r. w Sandomierzu chłopcy U-12 z naszej szkoły wzięli udział w corocznej edycji w turnieju piłki nożnej na szczeblu gminnym „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarka". W zawodach wzięło 12 drużyn z całego powiatu sandomierskiego. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Każda drużyna chciała awansować do dalszego etapu. Po emocjonujących zmaganiach zajęliśmy V miejsce.
Skład drużyny:
Janiszewski Dawid, Nikurzak Szymon, Skrok Michał, Złotek Kacper, Grela Dawid, Wiśniewski Jakub, Bednarz Krystian, Dywan Patryk, Głodowski Szczepan, Jaworski Igor.
Turniej piłki nożnej kat. dziewcząt „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarka" na szczeblu gminnym został rozegrany w Klimontowie w dniu 22.10.2019 r. W turnieju wzięło udział 5 drużyn U-12. Po rozegraniu 4 meczy ostatecznie zajęliśmy III miejsce wygrywając 2 mecze i 2 przegrywając.
Skład drużyny:
Biskup Nikola, Majewska Katarzyna, Grębowiec Julia, Bokwa Emilia, Krakowiak Martyna, Oliwia Wójcik, Żmuda Julia, Weronika Kubicka.
W dniu 7 października 2019r. w klasie IIa odbyła się lekcja edukacyjna połączona z wyciskaniem świeżych soków z owoców i warzyw oraz ich degustacja. Zajęcia poprowadził Pan Wojciech Pasik, który w sposób bardzo atrakcyjny i profesjonalny zaprezentował uczniom wyciskanie i mieszanie różnych owoców i warzyw, aby uzyskać ciekawy smak. Propozycji było kilka. Od tradycyjnej marchewki z jabłkiem, pomarańczy z kiwi, bananem i gruszką, poprzez sok pomidorowy, skończywszy na buraku ćwikłowym z selerem. Każdy mógł odnaleźć swój ulubiony smak. Wrażenia były różnorodne, od zachwytu po wylanie soku do wiaderka. W trakcie degustacji dzieci mogły dowiedzieć się, dlaczego warto pić świeżo wyciśnięte soki, a nie te kupione w sklepie. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do picia soków w ich naturalnej formie i do eksperymentowania w domu. Czy cel został osiągnięty? Uczniowi zgodnie twierdzili, że będą wyciskać swoje ulubione soki w domu. Czy tak będzie? Zależy to przede wszystkim od rodziców.
Dziękujemy Panu Wojciechowi i jego żonie za poświęcony czas i za wzorowe przygotowanie się do prezentacji oraz pokazanie skarbnicy witamin, którą można znaleźć w naszych przydomowych ogródkach.
Wychowawca klasy IIa: Barbara Sulicka
Dnia 8.10.2019r. klasa I b odwiedziła gospodarstwo sadownicze państwa Agnieszki
i Jarosława Ordonów w Błoniu. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego, jakim jest sad. Uczniowie rozpoznawali różne gatunki drzew owocowych uprawianych w sadzie oraz dowiedzieli się jakie prace wykonuje się
w gospodarstwie przez cały rok. Zwiedzali i podziwiali piękny i rozległy sad, po którym oprowadzali nas gospodarze. Dzieci z ochotą zbierały jabłka , zachwycone dorodnymi owocami mieniącymi się w blasku słonecznych promieni. Dzięki uprzejmości gospodarzy uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda przechowalnia owoców oraz maszyny, które ułatwiają pracę sadownikom. Na zakończenie wycieczki czekała na dzieci niespodzianka: ognisko w pobliskim parku, pieczenie kiełbasek i ziemniaków oraz gry i zabawy.
Wycieczka ta była dla uczniów sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu
i obcowania z przyrodą.
Składamy serdeczne podziękowania dla państwa Agnieszki i Jarosława Ordonów
oraz państwa Anny i Piotra Krakowiaków za przygotowanie spotkania
i zapewnienie pierwszoklasistom wielu atrakcji.
Aneta Skolak
Renata Kaczor- Zwolska
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, 26 września została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne.
Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na boisku przed szkołą, w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Akcja Sprzątanie Świata, to międzynarodowa kampania, która wywodzi się
z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, gdy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu.
Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.
Tematem tegorocznej edycji jest hasło:
"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".
W Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, na każdym etapie edukacji uczniowie zdobywają wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów. Nauczyciele przyrody przy udziale wychowawców uświadamiają uczniom,
że segregację należy rozpoczynać we własnym domu, a wpojone zasady przenoszą uczniowie na odpowiednie zachowanie w każdym miejscu, również
w szkole.
20 września 2019 roku, nasi wychowankowie bardzo dokładnie i sprawnie wyszukiwali śmieci ,które trudno było zobaczyć, gdyż często schowane były
w zakamarkach, kątach , pod roślinami a nawet już przykryte przez jesienne liście. Chętnie porządkowali tereny sąsiadujące ze szkołą integrując się
przy tym we wzajemnej pomocy.
Podczas tegorocznej akcji sprzątania świata ,nauczyciele zachęcali uczniów
do podejmowania działań, dzięki którym nauczą się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będą stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.
W konsekwencji dzięki temu, nie będą zaśmiecać, ani zużywać i niszczyć środowiska .
W związku ze zbliżającym się Dniem Święta Ziemi nazywanym Sprzątaniem Świata uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy – Szkoła Podstawowa zainicjowali akcję „ Zazieleniamy Naszą Planetę”. Z tej okazji klasa III a w raz z wychowawczynią panią Ewą Dziubą i panią wicedyrektor Jolantą Bzduch posadziła drzewka na placu szkolnym. Rozpoczynając tym samym powyższą akcję której pomysłodawcą jest Zespół do Promocji Szkoły.
Aneta Drypa
Marta Lasota
4 września sztandar szkoły wraz z pocztem, dyrekcja szkoły oraz nauczycielka historii uczestniczyli w pogrzebie kpt. Stefana Świerczka ps. „Lew”, jednego z dwóch ostatnich żyjących żołnierzy legendarnego oddziału partyzanckiego “Jędrusie”. Stefan Świerczek już przed wojną związany był z organizacją “Strzelec”. W czasie wojny walczył w szeregach partyzanckiego oddziału „Jędrusie”. Brał udział w wielu akcjach, w wyniku których był poważnie ranny. Wielokrotnie był gościem w naszej szkole. W trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą opowiadał o czasach wojny. Przybliżał dzieciom postać patrona i Jego wojenne dokonania. Pan Stefan Świerczek na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
.
Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020 w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, poprzedzona Mszą Świętą odprawioną w kościele św. Floriana, odbyła się w hali sportowej przy ul. Szkolnej 9 o godz. 9.00. Dyrektor Zespołu p. Mirosław Sarzyńskiwraz z paniami wicedyrektorkami: Jolantą Bzduch oraz Agnieszką Chmielowiec serdecznie powitał zgromadzonych na uroczystości gości: p.Aleksandrę Klubińską-burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica, p. Marka Kubickiego-przewodniczącego Rady Miejskiej w Koprzywnicy wraz z przewodniczącą komisji oświaty p. Anną Kulzą, ks. proboszcza Jerzego Burka, p. Martę Kiliańską-dyrektora Domu Kultury w Koprzywnicy, przewodniczących Rad Rodziców Zespołu: p. Magdalenę Bąk, p. Dorotę Knap, p. Ireneusza Gawrona, a także przedszkolaków z Przedszkola „Pod Sosnami”, uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły. W przemówieniu inauguracyjnym pan dyrektor nawiązał do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Złożył wszystkim życzenia, aby nowy rok szkolny był rokiem spokojnej pracy, zdobywania wiedzy, kształtowania charakteru. Życzenia uczniom i nauczycielom złożyła również pani burmistrz. Po wysłuchaniu części artystycznej uczniowie spotkali się w salach ze swymi wychowawcami.
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy informuje, że inauguracja roku szkolnego2019/2020 dla wszystkich placówk Zespołu odbędzie się 2 września 2019 roku o godz. 900 w hali sportowej przy ul. Sportowej 9
Msza św. inauguracyjna zostanie odprawiona o godz. 800 w kościele św. Floriana.
Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy informuje, że została utworzona klasa licealna po gimnazjum i trwa dodatkowa rekrutacja uczniów.
Serdecznie zapraszamy.
Nauczyciele, Pracownicy Obsługi i Administracji,
Rodzice i Uczniowie
Zespołu Placówek Oświatowych
w Koprzywnicy!
Niech tegoroczne wakacje będą czasem wspaniałego, bezpiecznego odpoczynku, radości i spokoju!
Niech nie zabraknie słońca i chwil wytchnienia w gronie rodziny!
Niech uda się zrealizować przynajmniej małą część wakacyjnych marzeń i planów!
Do miłego zobaczenia we wrześniu!
Dyrekcja
Zespołu Placówek Oświatowych
DRODZY UCZNIOWIE! TO WSZYSTKO DLA WAS!
NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE NASZEJ SZKOŁY!
W bieżącym roku szkolnym oddano do dyspozycji uczniów i nauczycieli naszej szkoły pracownię ekologiczno- przyrodniczą, której całkowity koszt to 30000 zł, gdzie dofinansowanie z WFOŚiGW to 24 000 zł, zaś dofinansowanie ze strony Urzędu Gminy w Koprzywnicy to 6 000zł.
W ramach tego projektu został zakupiony sprzęt dydaktyczny, odbyło się szkolenie podnoszące kwalifikacje nauczycieli w zakresie przyrodniczo – środowiskowym. Dla uczniów przeprowadzony został cykl zajęć dodatkowych. Ponadto uczniowie uczestniczyli w innych przedsięwzięciach związanych z ekologią. Były to konkursy: „Odnawialne źródła energii”, „Świat oczami młodych”.
W czerwcu zakończył się również projekt pt. „Czas na Tik – innowacje w Koprzywnicy”, w ramach którego szkoła pozyskała sprzęt komputerowy. Całkowity koszt projektu to: 280 937,50 zł. ,w tym dofinansowanie – 246 037,50zł. Projekt jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach projektu:
- zostały prowadzone zajęcia informatyczne dla 103 uczniów naszej szkoły ( 50 godzin )przez 8 nauczycieli naszej szkoły ,
- 30 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu „E- nauczyciel”,
- zakupiono:
Ponadto zakupiono ekran dotykowy, wyposażenie pracowni komputerowej nr 16 w stoliki i krzesła, burko dla nauczyciela oraz krzesło obrotowe, dziennik elektroniczny oraz sprzęt do radiowęzła. Sprzęt drobny w postaci myszek, głośników, klawiatur, listew komputerowych.
Ponadto szkoła napisała projekt na 2 tablice multimedialne o wartości 17 500 zł – kwota finansowana przez wydawnictwo Nowa Era to 14 000 zł, pozostała kwota - 3 500 zł sfinansowana przez Urząd Gminy w Koprzywnicy.
Szkoła oczekuje również na sprzęt komputerowy z projektu Urzędu Marszałkowskiego pt. „Pracownia od Marszałka”. Wielkość projektu to około 98 000zł. Z tego projektu szkoła otrzyma 25 laptopów.
Aneta Drypa
W dniu 13.06.2019 r. Szkołę Podstawową w Koprzywnicy odwiedził Pan Tomasz Marzec- ratownik medyczny i Pani Agnieszka Stylska - pielęgniarka. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami.
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Podczas spotkania uczniowie uczyli się, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno. W jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego oraz jak można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.
Ratownik wyjaśnił zasady postępowania na miejscu wypadku drogowego, jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować, ratując rannych. Pokazał uczniom, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.
Uczniowie wysłuchali też informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Mieli możliwość zastosowania w praktyce folii termicznej i bandaży.
Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego i pielęgniarki.
Dzięki takim zajęciom uczniowie zdobyli ważne informacje, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Naszym Gościom bardzo dziękujemy za profesjonalne szkolenie w zakresie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.
Wychowawczyni kl. b Iwona Kopeć
W dniu 21 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 27 edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2019”
W konkursie wzięło udział 37 uczniów z klas od czwartej do siódmej.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał w prezencie układankę przestrzenną w postaci kuli-breloczka.
Uczniowie klas czwartych rozwiązywali zadania w kategorii „ Maluch”, uczniowie klas piątych i szóstych rozwiązywali zadania w kategorii „Beniamin” natomiast uczniowie klas siódmych rozwiązywali zadania w kategorii „Kadet”.
Sukces w tym prestiżowym konkursie odniosło troje uczniów z naszej szkoły:
uczennica klasy IV a Aleksandra Ostrowska uzyskała wyróżnienie w kategorii „ Maluch”, uczeń klasy IV c Jakub Wiśniewski uzyskał wyróżnienie w kategorii „ Maluch”
uczeń klasy V c Filip Wyrazik uzyskał wyróżnienie w kategorii „Beniamin”.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym.
Uczniowie i nauczyciele ZPO w Koprzywnicy zakończyli XIII edycję programu edukacyjnego
pn. „Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady”. Program trwał od 1 września do 30 maja. W trakcie jego realizacji uczniowie uczestniczyli w różnych akcjach np." Sprzątania Świata", pogadankach ekologicznych, happeningach, przedstawieniach, teatrzykach oraz licznych konkursach. Odbyły się konkursy plastyczne, wiedzy, konkurs na najciekawszą ulotkę ekologiczną, zaś przez cały rok szkolny trwała zbiórka zużytych baterii. Dziękujemy wszystkim uczniom, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Konkurs plastyczny: Kamila Głodowska, Natalia Napieracz - klasa IIb
Konkurs wiedzy: Alicja Oszczudłowska, Katarzyna Kijania - klasa VIIIa,b
Konkurs na ulotkę: Hubert Lasota, Ksawery Kasprzycki - klasa VIIa
Baterie: Emilia Klocek - klasa VIIb
14.06.2019 roku uczniowie wraz z opiekunami wyjechali do Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki, gdzie otrzymali nagrody, a następnie cała grupa udała się do zakładu utylizacji odpadów
w Janczycach. Na miejscu wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o procesach, które dokonują się w tym zakładzie, jak również oglądaliśmy pracę ludzi, którzy dbają by żyło nam się przyjemniej - bez śmieci.
Jolanta Ordon
13 czerwca 2019r uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do RANCZA ALPAKA.
W trakcie spontanicznej zabawy zwiedzali mini zoo, poznawali różne gatunki zwierząt. Najwięcej emocji i radości było podczas bezpośredniego kontaktu z alpakami, które mogli karmić, głaskać i przytulać.
Świetnie bawili się też na zajęciach z animatorką i ściance wspinaczkowej.
Aktywnie brali udział w warsztatach z rękodzielnictwa wykonując maskotki alpak, które zabrali ze sobą na pamiątkę pobytu na ranczu.
Skorzystali również z możliwości zakupu pamiątek tematycznych.
Dzięki urokowi Alpak i pomysłowości organizatorów dzień spędzony na Ranczu Alpaka na długo zapadnie w ich pamięci.
Iwona Kopeć