Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Archiwum

Rok szkony 2011/2012

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

Minęły wakacje.Rozpoczął się kolejny rok szkolny-2011/2012. Przed nami wiele nauki, spotkań, rozmów, ciekawych przygód a nawet wycieczek.
Ten rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. a następnie akademią w szkolnej sali gimnastycznej.
Pani Dyrektor P. Teresa Majczak powitała serdecznie wszystkich zebranych,a szczególnie uczniów którzy pierwszy raz przyszli do naszej szkoły.
Miłe i serdeczne słowa z garścią życzeń na nowy rok szkolny skierowali do zebranych przybyli goście.
Po oficjalnej części uczniowie i nauczyciele spotkali się w gronie swoich klas.
                                             

                                                  Wszystkim życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

Jesienne spotkanie przy ognisku

W ostatnią sobotę września uczniowie należący do Świetlicy Socjoterapeutycznej, Ministrantów, Oazy i Scholi spotkali się wspólnie na ognisku, które miało na celu zintegrowanie całej grupy.  Pogoda i humory wszystkim dopisywały, więc zabawa była znakomita. Uczniowie opracowali scenariusz spotkania, z którego korzystano w czasie imprezy. Wszyscy aktywnie i chętnie uczestniczyli w licznych konkursach, piosenkach, nie zabrakło również  śmiesznych dowcipów i żartów, ale najbardziej  wszystkim smakowała kiełbaska i ciasto, o które zatroszczyli się;  ks. Jerzy Burek proboszcz parafii św. Floriana w Koprzywnicy oraz rodzice: Pani Materkowska i Pani Cieciura.

 

Opiekunowie:

Jolanta Ordon

ks. Paweł Paterek

ks. Krystian Kusztyb

Sprzątanie Świata

            "Sprzątanie Świata -2011 "

Dnia 19 września 2011r. w godz. 10.50 - 12.30 w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy przeprowadzono akcję "Sprzątania Świata". Hasło tegorocznej kampanii „Sprzątanie Świata - Polska” nawiązuje do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Lasów 2011 i brzmi:  ,,Lasy to życie – chrońmy je”.  Celem akcji było uświadamianie młodzieży celowości segregacji odpadów oraz uporządkowanie terenu w obrębie naszej szkoły. 
   W tym roku udział w akcji sprzątania wzięli wszyscy  uczniowie  klas 0 - VI. Uczniowie pod opieką nauczycieli wyposażeni w rękawiczki ochronne i worki na śmieci (przekazane nam przez Urząd Miasta i Gminy) sprzątali teren przy szkole oraz pobliski las. Sprzątanie zostało poprzedzone pogadankami przeprowadzonymi w klasach (0 - III ) przez wychowawców  i nauczycieli przyrody (IV-VI), dotyczącymi celu akcji, segregowania odpadów i procesu recyklingu.          
        Akcja została przeprowadzona sprawnie i w miłej atmosferze. Zebrano w sumie ponad 20 worków odpadów, które zostały odebrane przez Urząd Gminy, a następnie przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki.

                                                                                                                                      B. Miklas

Wycieczka klas IV

Wspólna wycieczka klas czwartych

Dzień 29 września 2011r. był dla niektórych  uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy dniem innym niż typowe dni spędzone w szkolnej ławie.

Tego bowiem dnia uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami i opiekunami pojechali na wycieczkę klasową do Rzeszowa i Kolbuszowej.

Wycieczkę  rozpoczęliśmy od obejrzenia spektaklu zatytułowanego „Pinokio” w Teatrze „Maska” w Rzeszowie. Po spektaklu i krótkim zwiedzaniu budynku teatru poszliśmy na  spacer po rzeszowskiej Starówce.

Następnie udaliśmy się do Skansenu w Kolbuszowej. Tam mieliśmy możliwość przeniesienia się wstecz w czasie. Chaty pokryte strzechą, młyn, studnia z żurawiem to tylko nieliczne z dostępnych eksponatów, które zobaczyliśmy. Zwiedzanie skansenu zakończyliśmy wspólnym grillem i pieczeniem kiełbasek.

Wszyscy wracali do Koprzywnicy w radosnym nastroju i z piosenką na ustach.

 

                                                                                                                                                             Maria Kossak-Błąjszczak

 

Pożegnanie lata w leśniczówce

Korzystając z ostatnich chwil lata, uczniowie klas szóstychSzkoły Podstawowej w Koprzywnicydnia 15 IX 2011 roku udali się pod opieką wychowawców i rodziców do leśniczówki należącej do członków Koła Łowieckiego ,, Ziemi Sandomierskiej”. Mieliśmy możliwość podziwiania piękna koprzywnickiej przyrody - bo pogoda tego dnia była wspaniała. 
       Trasa wycieczki wiodła przez Cegielnię, następnie pięknym traktem leśnym. Uczestnicy, przestrzegając zasad ruchu drogowego bezpiecznie dotarli do leśniczówki. Wjechaliśmy na teren domku myśliwskiego, gdzie czekało na nas ognisko oraz wielka gościnność i otwartość gospodarzy. Tam powitał nas weteran Koła Łowieckiego pan Franciszek Sieciarski oraz podłowczy koła  pan Mieczysław Surowiec.
     Przy płonącym ognisku, otoczeni leśną głuszą, uczniowie słuchali opowieści związanych z historią działalności Koła Łowieckiego. Pan Franciszek Sieciarski w malowniczy sposób  snuł opowieści na temat prac wykonywanych przez myśliwych, sposobności przywracania liczebności zwierzyny łownej, form walki z kłusownictwem, sposobów dokarmiania zwierzyny łownej i porozumiewania się myśliwych. Opowiadał humorystyczne anegdoty, które  na stałe zapisały się w życiu bractwa łowieckiego.
        Podłowczy koła,  pan Mieczysław Surowiec zaprezentował broń myśliwską i omówił zasady jej działania. Następnie uczniowie w towarzystwie pana Franciszka Sieciarskiego zwiedzili domek myśliwski pełen trofeów, dyplomów i pamiątek z działalności koła.
      Wielką radość sprawiły dzieciomzabawy i gry na świeżym powietrzu. Nasi uczniowie spacerowali po lesie, podziwiając uroki przyrody i nadsłuchując pięknego śpiewu ptaków, który zrelaksował  wszystkich uczestników. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć.

Leśna lekcja zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, pieczeniem kiełbasek i chleba.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń. Pozwoliła na aktywny wypoczynek, a przede wszystkim była żywą lekcją przyrody.

Za miło spędzone chwile, przedstawiciele grupy uczniowskiej z wychowawcamii rodzicami podziękowali myśliwym za gościnność, miłą atmosferę i poświęcony im czas.
           W radosnych nastrojach uczniowie wrócili do domów zgodnie twierdząc, iż był to bardzo udany dzień.

 

                                                                                                                               Wychowawcy klas VI.

Ślubowanie klas I

7 października 2011 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy odbyło się ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły p. Teresa Majczak witając zaproszonych gości, wśród których znaleźli się sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec- Nowińska, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koprzywnica p. Anna Paluch, dyrektor przedszkola p. Marta Marczewska, przewodnicząca Rady Rodziców p.Agnieszka Garnuszek.
 Bardzo serdecznie p. Dyrektor powitała także rodziców uczniów klas pierwszych, wychowawczynie grup”0” wraz z przedszkolakami, nauczycieli i uczniów klas I- III naszej szkoły. Najcieplejsze słowa skierowała do bohaterów uroczystości PIERWSZAKÓW.
         Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania złożony na sztandar szkoły. Do grona społeczności szkolnej zostało przyjętych 41 uczniów. Zgodnie z tradycją Pierwszaki przystąpiły  do ceremonii pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, którego dokonała Dyrektor szkoły p. Teresa Majczak.
         Goście z uwagą i uśmiechem wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas pierwszych pod kierunkiem wychowawczyń:  p. Ewy Dziuby i p. Elżbiety Beksińskiej-Kontow.
         Pierwszoklasiści z okazji tak ważnego dla nich dnia otrzymali pamiątkowe dyplomy od dyrekcji szkoły, upominki od Burmistrza Miasta i Gminy  Koprzywnica oraz dyrekcji „Przedszkola pod Sosnami” w Koprzywnicy.

                                                       Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych małych żaków.

Wycieczka do Czarnolasu i Zwolenia

23 września 2011 r. uczniowie klas V – tych wraz z opiekunkami: p. Małgorzatą Gawrońską, p. Magdaleną Komorowską, p. Marzanną Łuczak i p. Jolantą Bzduch wzięli udział w wycieczce do Czarnolasu i Zwolenia.
Czarnolas to urocza miejscowość położona w okolicach Radomia. Miłośnikom literatury nazwa kojarzy się z życiem i twórczością słynnego polskiego poety, nazywanego „ojcem literatury polskiej”- Janem Kochanowskim. W Czarnolesie, w dworku należącym przed wiekami do poety, odnaleźliśmy atmosferę staropolskiej literatury. Pani przewodnik zapoznała nas z faktami z życia i twórczości poety. Po zwiedzeniu dworku, udaliśmy się do pobliskiego parku, na poszukiwanie słynnej czarnoleskiej lipy opisanej w jednej z fraszek przez mistrza Jana. Chociaż wiemy, że lipa nie przetrwała, z radością przyjęliśmy informację, że leżący na miejscu, gdzie kiedyś rosła, kamień, pamięta czasy Jana Kochanowskiego. Nas nauczycieli, szczególnie ucieszyło zapewnienie pani przewodnik, że kto posiedzi chwilę na kamieniu, raz na zawsze pozbędzie się kłopotów z ortografią. Wszyscy skwapliwie skorzystaliśmy z tej możliwości i siedząc na kamieniu wygrzewaliśmy się w promieniach jesiennego słońca.
Z Czarnolasu udaliśmy się na żywą lekcję przyrody do rezerwatu leśnego „Miodne”, należącego do Nadleśnictwa Zwoleń. Po przywitaniu się z leśnikami, zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia „Izby Edukacji Leśnej Miodne”. Tam uczniowie zapoznali się z wystawą eksponatów roślin i zwierząt leśnych, trofeami myśliwskimi oraz pracami artystycznymi np. „Obrazy ze skrzydeł motyli”, a także przeprowadzili obserwacje mikroskopowe szkodników drzew leśnych oraz obejrzeli film o życiu żółwia błotnego. Następnie, pod opieką leśnika udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczo – leśną „Miodne”. Można tu było zaobserwować różne etapy rozwoju lasu, od upraw szkółkarskich do dojrzałych drzewostanów. Nazwa rezerwatu „Miodne” wiąże się z silnie rozwiniętym w dawnych czasach w Puszczy Kozienickiej bartnictwem. Końcowym etapem wycieczki było ognisko przygotowane przez leśników, pieczenie kiełbasek i chleba. Podczas pożegnania z leśnikami uczniowie otrzymali pamiątkowe foldery i długopisy. W dobrych humorach i z zapachem leśnego ogniska wróciliśmy bezpiecznie do domu.

 

                                                                                                                                                                                  M. Gawrońska

                                                                                                                                                                                   J. Bzduch

Ciekawi świata

Łążek Garncarski, Janów Lubelski, Momoty – oto miejscowości które w 22 X 2010 roku odkrywali  i poznawali uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy należący do świetlicy socjoterapeutycznej, oazy, scholi i koła turystycznego. Bardzo atrakcyjny okazał się pobyt w warsztacie garncarskim. Uczniowie wysłuchali opowiadania o procesie wytwarzania naczyń ceramicznych a następnie mogli sami toczyć na kole z małych bryłek gliny różne naczynia. Przeważnie były to małe miseczki, tylko niektórzy sprawnymi ruchami dłoni wytwarzali dzbanki.
    Kolejnym etapem wycieczki był Janów Lubelski z pięknym kościołem oraz muzeum w którym uczniowie oglądali szaty, naczynia i przedmioty liturgiczne-i między innymi tron papieski, na którym Jan Paweł II zasiadał podczas wizyty w Sandomierzu.
Na koniec wszyscy podziwiali piękno drewnianego kościółka w Momotach z licznymi zdobieniami własnoręcznie wykonywanymi przez księdza, który był proboszczem w tej parafi.
      W otoczeniu słonecznego krajobrazu ze śpiewem na ustach, na ognisku upieczono kiełbaski i po takiej uczcie, ze słodkim deserem na koniec, wszyscy wyruszyli w powrotną podróż do swoich domów.

Jan Paweł II-człowiek modlitwy

12 X 2011 roku w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy odbył się apel pt. ,,Jan Paweł II-człowiek modlitwy”
Wszyscy wiemy jak wielką troską, miłością i modlitwą otaczał nas papież Polak. Kochał wszystkich ludzi, bo uważał, że wszyscy są równi i potrzebni światu. Szczególne uczucia kierował do ludzi młodych. Miał On nadzieję bowiem, że to dzięki dzieciom i młodzieży świat będzie lepszy, gdyż oni są nadzieją i siłą! Jego osoba znana była wszędzie, tym bardziej my, pokolenie J.P.II. nie możemy o Nim zapomnieć. Stąd też scenariusz naszej uroczystości zawierał w swej treści krótki życiorys Ojca Świętego.
Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy całym sercem ,,Barkę”– ulubiona pieśń Jana Pawła II.                          

Dzień Edukacji Narodowej

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

„Jakże nie płonąć w podzięce”  to hasło tegorocznej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się 13 października 2011r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Swoją obecnością zaszczycili nas rodzice: p. A. Garnuszek - przewodnicząca Rady Rodziców, p. A. Żwirek – wiceprzewodnicząca, p. A. Żwirek i p. W. Wawrzeń – skarbniczki. p A. Garnuszek, z okazji święta złożyła życzenia wszystkim pedagogom, dziękując jednocześnie za pasję, z jaką przekazują wiedzę dzieciom, a pracownikom szkoły za opiekę nad nimi.
Uczniowie wierszami i piosenką podziękowali pedagogom i pracownikom obsługi za opiekę, naukę  i wychowanie.
W trakcie trwania uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na „Najsympatyczniejszego nauczyciela szkoły”. W kategorii klas I-III wygrała p. Renata Kaczor-Zwolska, a w kategorii klas IV-VI  p.Wojciech Mrozik.
W uroczystości wzięli udział uczniowie z  klasy IVc, Samorządu Szkolnego i chóru szkolnego. Nad  przygotowaniami i przebiegiem uroczystości czuwały: p. Bożena Grzyb, p. Anna Ostrowska, p. Monika Różyc, p. Elżbieta Beksińska-Kontow, p. Maria Kossak-Błajszczak i p. Marta Bochyńska.

                                                                                                                                                    Maria Kossak-Błąjszczak

Święto szkoły

4 listopada 2011 roku obchodziliśmy II Święto Szkoły - 44 rocznicę jej powstania. Uroczystość odbyła się pod hasłem „Przeszłość zachowana w pamięci staje się teraźniejszością”, bo przeszłość kształtuje nowe pokolenia, pokazując to, co osiągnęli przodkowie i pozwala wzorować się na ich postawach.

Obchody Święta Szkoły rozpoczęła Msza święta odprawiona w sali gimnastycznej naszej szkoły przez proboszcza parafii św. Floriana ks. Jerzego Burka oraz ks. Krystiana Kusztyba. Uczestniczyli w niej m.in. Sekretarz Miasta i Gminy pani Dorota Kruszec – Nowińska, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy pani Anna Paluch, zaproszeni absolwenci: p Alicja Stępień dyrektor MGOKIS w Koprzywnicy, p. Krystyna Piątek wicedyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Koprzywnicy, p Mirosław Sarzyński dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Koprzywnicy, p. Marek Majkowski lekarz, p. Andrzej Furman komendant Policji w Koprzywnicy, p. Paweł Ćwiertniewski właściciel firmy Maxipol, emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy, przedstawiciele Rady Rodziców naszej szkoły oraz cała społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym. W homilii ks. K. Kusztyb przypomniał, że Patron - Władysław Jasiński, „Jędruś” oddał życie za wolną ojczyznę i może być wzorem dla współczesnych pokoleń. Podkreślił ważną rolę uczniów tej szkoły, bo od ich wykształcenia będzie zależała przyszłość Polski.

Po Mszy św. nastąpiła krótka przerwa, w czasie której goście mogli obejrzeć dekoracje sali gimnastycznej, korytarzy szkolnych, wystawy prac uczniowskich, efekty przeprowadzonych konkursów. Całość podkreślała rangę uroczystości i stała się wspaniałą okazją, by powrócić wspomnieniami do bogatej historii naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Teresa Majczak, która z wielką radością powitała licznie przybyłych gości, a następnie zaprosiła na środek absolwentów szkoły pełniących  ważne funkcje środowisku lokalnym i uhonorowała ich symbolicznymi kotylionami.
Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły było obejrzenie bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej na temat aktualnej pracy szkoły. Podczas pokazu zaproszeni goście  zapoznali się z  bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych i ich różnorodnością, dzięki której uczniowie mogą wszechstronnie się rozwijać. Przedstawione materiały potwierdziły: realizację projektów unijnych, liczny udział uczniów w konkursach wiedzowych, artystycznych i zdobywanie wysokich not, ponadto współpracę z wieloma instytucjami, dzięki którym uczniowie zdobywają nowe doświadczenia. To wszystko dowodzi, że placówka działa na różnych płaszczyznach.
W części artystycznej zebrani wysłuchali ciepłych piosenek poświęconych szkole, wychowaniu, ojczyźnie, a także wierszy o tematyce patriotycznej, regionalnej oraz fragmentów obrazujących malownicze i korzystne dla rozwoju położenie naszej miejscowości.

Na zakończenie części artystycznej w sali zapanował wesoły nastrój, w który wprowadził śpiew piosenki pt.,, Kocham cię szkoło” napisanej specjalnie na tę okazję przez panią Marzannę Łuczak –  polonistkę  pracującą w naszej szkole. Jej słowa odzwierciedlają panującą tu wspaniałą atmosferę i to, co jest dla nas pedagogów najważniejsze:

,, Za patriotyzm, honor, empatię, trwałe przyjaźnie, pierwsze sympatie.

I za patrona, jego postawę, która jest dla mnie w życiu przykładem,

Za to, że uczysz i wychowujesz, za to, że dobrze się tutaj czuję,

Za to ci dzisiaj dziękuję szkoło, bo ja po prostu kocham cię…”   

         Następniepani dyrektor wręczyła nagrody za udział w konkursach: wiedzowym i plastycznym przeprowadzonych z okazji tego święta. .

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim zebranym za przybycie i zaprosiła na wspomnienia przy herbacie.

 

                                                                                            M. Komorowska

Andrzejkowa dyskoteka

Andrzejki to magiczny wieczór poświęcony wróżbom i dobrej zabawie.

24 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa, na którą tłumnie przybyli uczniowie wszystkich klas.  Na tę okazję Samorząd Uczniowski przygotował kącik z wróżbami, gdzie każdy mógł sobie powróżyć i zobaczyć co czeka go w przyszłości. Nie zabrakło też wesołych zabaw na sali. Był taniec z balonami, dziewczyny przekładały buty, żeby dowiedzieć się, która pierwsza z nich wyjdzie za mąż oraz inne atrakcyjne konkurencje, w których uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli. Szaleństwu nie było końca, a wieczór andrzejkowy upłynął w niezwykle miłej i radosnej atmosferze.

 

11 Listopada

         11 Listopada to kolejna rocznica odzyskania niepodległości i kolejna sytuacja wychowawcza sprzyjająca utrwalaniu postawy patriotycznej uczniów.
Z tej okazji uczniowie klas IV a i Vi c wspólnie z chórem szkolnym przygotowali pod kierunkiem p. E. Tenderendy, p. B. Grzyb i p. M. Bochyńskiej program artystyczny, który został zaprezentowany podczas okolicznościowego apelu szkolnego w dniu 10.11.2011r. Uczniowie piosenką i przedstawioną lekcją historii przybliżyli wszystkim zebranym fakty dotyczące wydarzeń sprzed 93 lat.
Nawet najmłodsi uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tej trudnej akademii.
     Wyrazem uczczenia tego święta przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły była też obecność ze sztandarem szkoły na paradzie patriotycznej i okolicznościowej Mszy Św. w kościele św. Floriana odprawionej w intencji Ojczyzny, a potem pod Murem Pamięci, gdzie znajdują się symbole upamiętniające poległych w czasie II wijny światowej pochodzących z naszej gminy uczestnicząc w podniosłej uroczystości. Przedstawiciele wszystkicj organizacji z terenu gminy złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów ku czciTych, którzy polegli za naszą wolność. W tej grupie byli również uczniowie naszej szkoły.
     W czasie uroczystości wsoją obecność pięknie zaznaczyli harcerze szkolnej drużyny pełniąc wartę honorową w miejscach pamięci.

                                                                            M. Bochyńska, E. Tenderenda

Wycieczka klas czwartych

Wycieczka do kina Helios w Rzeszowie na film „Artur ratuje Gwiazdkę”. 

Dnia 7 grudnia z okazji mikołajek klasy czwarte pojechały do kina Helios w Rzeszowie na bajkę „Artur ratuje Gwiazdkę”. Opiekę w tym dniu objęli wychowawcy klas czwartych: p. Bożena Grzyb, p. Ewa Tenderenda oraz p. Aleksandra Ferra. W kinie oczywiście nie obyło się bez obowiązkowego popcornu na seans filmowy  oraz licznych konkursów świątecznych zorganizowanych przez obsługę kina. W kinie spotkaliśmy również Św. Mikołaja, który rozdawał prezenty pod jednym warunkiem: dzieci musiały coś zaśpiewać dla Mikołaja. Postanowiliśmy więc zaśpiewać mu piosenkę świąteczną „ We wish You a Merry Christmas!”, za co uczniowie dostali drobne upominki. Uczniowie po obejrzeniu filmu nie mogli przestać opowiadać o wspaniałych efektach jakie oferuje nam nowoczesne kino 3D. Bajka jest o młodszym synu Św. Mikołaja, który postanawia za wszelką cenę dostarczyć prezent dziewczynce, do której prezent nie został dostarczony przez pomyłkę.

Nastała pora powrotu do domu, a więc wszyscy z uśmiechami powróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali rodzice na swoje pociechy.

Projekt-Bezpieczna droga do szkoły

Wychowanie komunikacyjne stanowi niezbędny element nowoczesnego modelu edukacji. Uczestnictwo w ruchu drogowym to praktyczny sprawdzian wiadomości, postaw, umiejętności i przygotowania do funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim, którego najwyższą wartością jest poszanowanie wiedzy, prawa, zdrowia i życia.
Dlatego od  października 2011 roku w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy rozpoczęła się realizacja projektu pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, który potrwa do maja 2012 roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.
Projekt ten powstał w odpowiedzi na zbadane potrzeby edukacyjne placówki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i realizowany w partnerstwie z firmą miliTar z siedzibą
w Grębowie. Skierowany jest do wszystkich uczniów klas I –VI, a także Grona Pedagogicznego.
Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa chłopców i dziewcząt oraz atrakcyjności oferty edukacyjnej placówki w zakresie wychowania komunikacyjnego.
            W ramach projektu prowadzone są bezpłatne zajęcia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z instruktorem nauki jazdy dostosowane do wieku i dojrzałości uczestników.
Ponadto uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach z ratownikiem medycznym.
Ich celem było poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy i właściwego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu. W kwietniu 2012 roku planowane są zajęcia z policjantem i strażakiem.
             Realizując zajęcia w ramach projektu mamy na celu rozwój wyobraźni, logicznego myślenia, pracy w grupie i indywidualnej, spostrzegawczości, sprawności motorycznej, umiejętności bezpiecznego reagowania oraz udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na drogach. 

Marzanna Łuczak

Mikołajki

MIKOŁAJ - ŚWIĘTY, KTÓRY ROZDAJE PREZENTY…

          W dniu 06.12.2011 r. naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Starszy Pan z siwą brodą został gorąco powitany przez wszystkie dzieci, którym przyniósł wiele prezentów.

         Swą wędrówkę po szkole św. Mikołaj rozpoczął od wizyty w gabinecie pani dyrektor T. Majczak, a następnie zabrał się do ciężkiej, ale jakże miłej pracy tj. do rozdawania prezentów. Wraz ze swoimi Śnieżynkami wyruszył do najmłodszych. Dzieci z zerówek przygotowały piękne powitanie gościa z dalekiej Laponii. Były piosenki, wierszyki, życzenia. Po części artystycznej Mikołaj rozdawał podarki, a każde dziecko zrobiło sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy obiecali, że będą grzeczni, a Święty z uśmiechem na ustach poszedł uszczęśliwiać resztę dzieci. Miłą niespodziankę sprawiły Mikołajowi dzieci z klasy I „b”, obdarowując go pięknymi rysunkami. Dzieci z klas starszych były mile zaskoczone odwiedzinami poczciwego starca, który dobrym słowem poprawiał humory uczniów i nauczycieli.

Na koniec św. Mikołaj udał się do świetlicy szkolnej, gdzie przebywające tam dzieci prosiły go o autografy. Święty z wielką chęcią wpisywał się do pamiętników uczniów.

Wychodząc ze szkoły jeszcze raz pozdrowił wszystkie dzieci i obiecał, że za rok znów się spotkają.

Turbak Piotr

Konkurs poezji Jana Brzechwy

                     We wtorek 20XII 2011r. odbył się konkurs recytatorski pt.”Poezja Jana Brzechwy”. Konkurs był skierowany do uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Chętne pierwszaki z pomocą wychowawców wybrały z książki „Brzechwa Dzieciom” wiersze do nauki na pamięć. Przygotowując się do tej imprezy dzieci zapoznały się z kanonami pięknej recytacji. W szranki  konkursu-dla niektórych pierwszej w życiu rywalizacji-stanęło 14   małych  artystów. Publiczność    stanowili  uczniowie   klasy   I b i rodzice. Świadkiem  artystycznych zmagań    siedmiolatków   była  także  pani dyr. Teresa Majczak.

        Popisy   słowem oceniała   komisja, w    skład której wchodzili nauczyciele pracujący  w   SP  w   Koprzywnicy.  Nad   całością   czuwały       organizatorki przedsięwzięcia - pani Ewa Dziuba i pani Elżbieta Beksińska–Kontow.Po powitaniu   gromadzonych   i    przedstawieniu    komisji   wraz   z podaniem kryteriów  oceniania  nastąpiło  krótkie  zapoznanie z   postacią Jana Brzechwy. Recytacja wierszy przez uczestników konkursu przeplatana była zapowiedziami,rymowankami, zagadkami i pląsami.
    W finale spotkania przewodnicząca jury-pani Magdalena Komorowska ogłosiła wyniki konkursowych zmagań, a  pani dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody książkowe. A oto i wspomniani szczęśliwcy:

 I miejsce -  Katarzyna  Kijania –ucz.kl.Ib

II miejsce -  Dominik Bernyś – ucz. kl.Ia

III miejsce  – Julia Chmiel i Paweł Simko –uczniowie kl.Ia

Wyróżnienia – Julia Cieciura -ucz. kl.Ia ;Julia Marczewska -  ucz..kl. Ib

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy.

Sponsorem nagród był pan Leszek Cieciura-PPHU- Błonie oraz dyrekcja szkoły, za co serdecznie w imieniu dzieci dziękujemy.

           Poezja dla dzieci powinna bawić,uczyć,wzruszać i wychowywać.Wiersze Jana Brzechwy jak najbardziej spełniają swoją rolę. Pełne humoru teksty przekazują wiedzę o świecie, kształtują postawy życiowe i charakter. Konkurs recytatorski adresowany do pierwszaków był jedną z form rozbudzania wśród dzieci zainteresowań czytelniczych,uczył sztuki deklamacji.

Ów  kontakt  z    pięknym   słowem  był   także  okazją  do  rozwoju talentówi aktywności twórczej siedmiolatków – co było założeniem projektu.

                                                     

                                                                                                  Organizatorzy

Aranżacja stołu świątecznego

Podziwiamy bożonarodzeniowe dekoracje.

19 grudnia 2011r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami mieli możliwość obejrzeć wystawę bożonarodzeniowych stołów zorganizowaną przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.  
         Uczniowie podziwiali różne aranżacje, w tym przygotowaną przez opiekunów i członków koła florystycznego z naszej szkoły. Wszystkich nas zachwyciła różnorodność sposobów nakrywania i dekorowania świątecznego stołu. Uczniowie z uwagą przyglądali się ręcznie wykonanym ozdobom tj. bombki czy choinki. Zadziwiała ich możliwość wykonania tak pięknych ozdób  z suszonych owoców, szyszek, orzechów, kolorowego materiału. Uwagę przyciągała szeroka paleta kolorów i ich zestawienie np. tradycyjnego połączenia złota  i czerwieni.

O dużym zainteresowaniu uczniów wystawą, świadczyć mogą robione zdjęcia i zachwyt jaki wyrażali oglądając poszczególne stoły, a także chęć do wykonania podobnych ozdób w domu.
Na pewno za rok chętnie też obejrzymy podobną wystawę.

 

                                                                                                                                                                 Aneta Skolak  

Światło, które prowadzi

                          „ ŚWIATŁO, KTÓRE PROWADZI”  


      Reprezentacja  zuchów   z  15  Gromady  Zuchowej  „Przyjaciele Lasu” ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy 21 grudnia 2011r. udała się do Sandomierza po Betlejemski Ogień.
     Na  Rynku Starego  Miasta o  15.30   ogniem z Betlejem  zostało   rozpalone ognisko, wokół którego zgromadzili się harcerze, zuchy, instruktorzy, władze sandomierskiego hufca, klerycy i mieszkańcy Sandomierza.
Komendant hufca hm Czesław Rączkiewicz złożył wszystkim świąteczne życzenia, a  biskup sandomierski  Krzysztof Nitkiewicz udzielił zgromadzonym świątecznego błogosławieństwa. Następnie zebrani odpalili świece  Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Spotkanie zakończył braterski krąg i odśpiewanie pieśni harcerskiej ”Bratnie słowo”.
    Zuchy z koprzywnickiej gromady zuchowej przywiozły Betlejemskie Światło Pokoju do naszej szkoły, skąd powędrowało do domów na wigilijny stół.
     W  tym roku  Betlejemskie  Światło Pokoju dotarło do Polski po raz dwudziesty pierwszy, a jego  hasło  przewodnie  brzmi ”Światło, które prowadzi”. Światło to jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów. 
Jest znakiem nadziei życia pozbawionego  konfliktów i waśni.
Brać harcerska i zuchowa roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju  niesie pokój i ideę braterstwa.
                                                                                                                                                               phm Ewa Dziuba

Jasełka szkolne

BÓG MIĘDZY NAMI

Nietypowe, bo bardzo współczesne Jasełka zostały przygotowane prze uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy w dn.22.12.2011r.
 Zamysłem układających scenariusz było zwrócenie uwagi na przeszłość oraz współczesność, a w niej problemy związane z kryzysem wartości i zanikiem duchowości. Przygotujmy Chrystusowi miejsce w Betlejem naszych serc! Oto słowa wypowiadane przez młodych artystów. Miłość i troska  do bliźniego, dobroć, nadzieja, wiara-oto fundamenty współczesnej Stajenki, w której z pewnością zechce zamieszkać Chrystus. Całości występu dopełniały przepiękne kolędy wyśpiewane przez chór szkolny, stroje artystów i w tej bardzo świątecznej atmosferze pani dyrektor Teresa Majczak powitała szanownych Gości w osobach; sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Koprzywnicy p. Doroty Kruszec-Nowińskiej, przewodniczącej  Rady Gminy Koprzywnica, p. Anny Paluch, pana Pawła Ćwiertniewskiego -  właściciela firmy Maxipol, panów Sylwestra i  Eugeniusza Kolasińskich- właścicieli sklepów  w Koprzywnicy, którzy wielokrotnie wspomagali naszą szkolę. Niezawodnie jak zwykle przybyły panie reprezentujące Radę Rodziców koprzywnickiej podstawówki; Agnieszka Garnuszek, Agnieszka Źwrek, Agnieszka Sabat, Wioletta Wawrzeń  i Lucyna Klubińska. Następnie pani dyrektor złożyła wszystkim serdeczne  z serca płynące życzenia, a w dalszej kolejności przekazała Światełko Betlejemskie przedstawicielom poszczególnych klas.

Jolanta Ordon

Bożena Grzyb

Wigilie klasowe

Wigilie klasowe

"Ten szczególny dzień się budzi...
To dobroci dzień dla ludzi,
Tylko jeden w całym roku taki dzień...
I nadejdzie noc pojednań
Tylko jedna w całym roku taka noc.
Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa
Przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak."

Świąteczny nastrój zawitał w środowy ranek 21.12.2011 roku do Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy.     
Od kilku lat tuż przed świętami uczniowie wspólnie z wychowawcami i rodzicami przygotowują spotkania wigilijne w klasach, ponieważ zbliżają wszystkich do siebie. Nasza szkoła szczególnie kultywuje tę piękną, polską tradycję. W tym roku takie uroczyste wieczerze odbyły się w klasach Vb, Vc, VIa, VIb, VIc. W świątecznej scenerii, w podniosłej, serdecznej atmosferze obok choinek przy wspólnych pięknie nakrytych stołach zgromadzili się uczniowie, wychowawcy, rodzice, nauczyciele uczący w tych klasach oraz dyrekcja, aby podzielić się opłatkiem, porozmawiać, śpiewać kolędy.
Celem tych spotkań było przybliżenie tradycji świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w polskich domach oraz uwrażliwienie na ducha pokoju i miłości, której oczekują od nas ludzie na co dzień.    

 

Wycieczka do kina


    06.12.2011 roku uczniowie klas Va, Vb, VIa, VIb wraz wychowawcami w ramach mikołajkowego prezentu wybrali się do kina Helios w Rzeszowie na film pt. „Tupot Małych Stóp 2” w 3D. Film wszystkim się bardzo podobał, a wersja 3D dostarczyła dodatkowych wrażeń.
Najwięcej radości sprawiło spotkanie z Mikołajem w kinie, kiedy to uczniowie brali udział w wielu konkursach i zdobywali atrakcyjne nagrody oraz podczas spotkania z całym zaprzęgiem św. Mikołaja w Galerii Millenium Hall, gdzie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i otrzymali słodkie upominki.
   Po dniu pełnym wrażeń wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domów.

Nasze kolędowanie

    Dnia 6 stycznia 2012r. w święto Trzech Króli w MGOKiS w Koprzywnicy odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Wzięło w nim udział wielu młodych, utalentowanych artystów z terenu naszej gminy. Wśród licznych wykonawców znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej,  którzy pod kierunkiem p. Bożeny Grzyb zaprezentowali przygotowane na ten dzień utwory.
W miłej i świątecznej atmosferze zgromadzona publiczność wysłuchała pięknych kolęd i pastorałek. Po zakończonym koncercie publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, a organizatorzy podziękowali za udział w spotkaniu i zaprosili do wspólnego odśpiewania kolędy ,,Znak pokoju”.
 

    W dniu 12 stycznia 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Papieża Jana Pawła II odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Impreza stworzyła możliwość zaprezentowania swoich talentów i umiejętności wokalnych przez młodych wykonawców.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VI należący do chóru szkolnego.
Jury biorąc pod uwagę dobór repertuaru, aranżacje, interpretacje, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny postanowiło przyznać nam II miejsce.
Zdaniem jurorów uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom, wykonując wiele ciekawych utworów.
Konkurs był okazją do popularyzowania wspólnego śpiewania kolęd, a przede wszystkim do podtrzymywania polskiej tradycji bożonarodzeniowej.


                                                                                                                                                                   Bożena Grzyb
 

Nasz udział w WOŚP

           8 stycznia 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy wzięli udział w imprezach związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Z tej okazji wybrali się do MGOKiS w Koprzywnicy, gdyż właśnie tam odbywały się główne uroczystości. Otwarcie nastąpiło o godz. 1500.
 Program tegorocznej imprezy był bardzo bogaty i ciekawy. Występy dzieci i młodzieży przeplatane były aukcją przedmiotów na rzecz Orkiestry. Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się z programem słowno-muzycznym przygotowanym na tę okazję.
Już od samego początku wolontariusze chodzili z puszkami, do których chętnie wrzucano datki.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa przedmiotów przekazanych przez uczniów naszej szkoły.
Całą imprezę zakończyło „światełko do nieba”.

                                                                                                                      Bożena Grzyb

Dzień Babci i Dziadka

Babciu miła, Dziadku drogi !

      Babcia i Dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak babcia i nikt nie potrafi zrobić takiego karmnika jak dziadek.
Uczniowie naszej szkoły tj. grupa 0a i 0b, klasy IIb i IIIb, również pamiętali o swoich babciach i dziadkach, przygotowując dla nich programy artystyczne.
      Goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które tyle wysiłku włożyły w przygotowanie uroczystości. Na twarzach można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Wiele przyjemności sprawiły babciom  i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, wręczone przez wnuki. Nie obyło się także bez konkursów i zabaw z zaproszonymi gośćmi. Babcie świetnie radziły sobie z odbijaniem paletkami piłeczek pingpongowych, a dziadkowie z zaplataniem warkoczy. Wspólny poczęstunek był okazją do umacniania więzi rodzinnej, miłego spędzania czasu i bliższego poznania się    w gronie klasowym.
Atmosfera tych uroczystości była wspaniała, podziękowań ze strony gości nie było końca.
        Dzień Babci i Dziadka na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak  i dziadków.

                                                                                                                                                                                 Aneta Skolak
 

Spotkanie z piłkarzem

Sprawozdanie ze spotkania uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy z piłkarzem Jackiem Kurantym absolwentem naszej szkoły.
W dniu 27.01.2012r. odbyło się spotkanie ze znanym piłkarzem pochodzącym z naszego regionu Jackiem Kurantym. W spotkaniu uczestniczyło dwudziestu naszych uczniów z klas IV-VI.  Sportowiec opowiadał o przebiegu swojej kariery sportowej, prezentował kluby w których miał okazję występować oraz opowiadał o znanych piłkarzach z którymi  miał  przyjemność zagrać. Uczniowie naszej szkoły słuchali z wielką ciekawością i skupieniem, zadawali wiele pytań gościowi, a on na wszystkie odpowiadał obszernie i rzetelnie.
Po rozmowie Pan Jacek przeprowadził krótki, ale bardzo ciekawy trening sprawdzający umiejętności piłkarskie naszych podopiecznych.
Uczniowie wzięli udział w konkursie związanym z karierą naszego bohatera, w którym główną nagrodą była koszulka reprezentacji polski oraz drobne upominki dla naszych małych sportowców.
Na zakończenie spotkania Pan Jacek Kuranty otrzymał od uczniów kwiaty oraz podziękowanie za przybycie i bardzo ciekawe przedstawienie swoich osiągnięć sportowych związanych z piłką nożna.
 

Nowa-stara ósemka

            Uczniowie klasy V „a” to aktywny i twórczy zespół, chętnie podejmujący różnorodne wyzwania i aktywnie uczestniczący w życiu szkoły. W wielu inicjatywach uczniom zawsze towarzyszą rodzice, służąc wsparciem i pomocą. Już na jesiennym spotkaniu z wychowawcą p. J. Bzduch rodzice zaplanowali na czas ferii malowanie sali lekcyjnej, nad którą klasa sprawuje opiekę. Jest to pracownia polonistyczna –sala nr 8.

15 lutego rozpoczęło się malowanie, które trwało trzy dni. Licznie przybyli rodzice wynieśli meble, przygotowali ściany, a następnie pomalowali je. Klasa została pięknie odnowiona. Nauka w niej będzie prawdziwą przyjemnością.

            Dyrekcja szkoły wyraziła wdzięczność rodzicom uczniów klasy V „a” za pracę na rzecz klasy i szkoły.

Jola Bzduch

Walentynki 

W zimowe mroźne dni nieco ciepła przynosi nam data 14 lutego. Wspominamy wtedy św. Walentego – patrona zakochanych. Choć nie jest to zwyczaj polski, to Walentynki – bo tak popularnie się je nazywa – zostały u nas przyjęte z wielka życzliwością. Jest to czas okazywania sobie uczuć, czy wzajemnej sympatii i  życzliwości, a taką najbardziej popularną formą jest wysyłanie kartek. Dlatego też i w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Przez kilka dni uczniowie wrzucali walentynki do specjalnie przygotowanego czerwonego pudełka umieszczonego w świetlicy szkolnej. Następnie w piątkowy poranek, walentynkowe amorki dostarczyły tę wyjątkową pocztę wszystkim adresatom. Był to bardzo ciepły i sympatyczny dzień po którym wszyscy udali się na zasłużone ferie.

                                                                                      Monika Różyc

Sukcesy w konkursach

Aleksandra Łuczak  została zakwalifikowania do III etapu konkursu humanistycznego, którego organizatorem jest Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Ola uzyskała najwyższy wynik w powiecie sandomierskim. Gratulujemy serdecznie Oli oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczennicę do konkursu: p. T. Majczak, p. M. Komorowskiej  i  p. B. Grzyb. 

Michał Nowiński został  zakwalifikowany  do III etapu konkursu  matematyczno-przyrodniczego, którego organizatorem jest Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Również Michał  uzyskał najwyższy wynik w powiecie sandomierskim. Gratulujemy serdecznie Michałowi  oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczenia do konkursu: p. B. Miklas  i  p. E. Tenderendzie

Oli i Michałowi życzymy sukcesów na III  etapie konkursów,  które odbędą się w Kielcach:

3.03.2012r. – konkurs humanistyczny i 17.03.2012r. – konkurs matematyczno-przyrodniczy.

Kampania dobra wystartowała

W 1500 szkołach wystartowała właśnie akcja „Warto być dobrym” organizowana przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, kuratoriów i UNESCO. Jest to unikalne i innowacyjne przedsięwzięcie, które łączy w sobie promowanie wśród dzieci dobrych postaw z ciekawym podejściem do fundraisingu na rzecz projektów edukacyjnych w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu.

 

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca  w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków do końca roku w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku, dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały  w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower. 

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek jednak tylko jedną na szkołę. Oczywiście szkoła to miejsce w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. Dziesięć najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się  z deklarowanych zadań do wszystkich uczniów, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który, wybiorą dzieci.

„Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcje i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych – także z uwagi na czasy kryzysu, zrealizować ją przy wsparciu bardzo wielu mniejszych firm oraz osób prywatnych. Każdy może przyłożyć rękę do czynienia dobra.” – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”. W szkołach, które zdecydowały się na udział w akcji uczy się ponad 0,5 mln dzieci, jeśli wszystko pójdzie po myśli stowarzyszenia, w kolejnych edycjach będzie brało udział co raz więcej szkół i samych dzieci.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 10 lat jest największą organizacja pozarządowa działająca  w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji  w polskich szkołach, przekazując im całe środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

 

W rocznicę powstania Armii Krajowej

         Z okazji 70 rocznicy utworzenia  Armii Krajowej nakładem Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN ukazało się trzecie wydanie książki prof. Zbigniewa Kabaty, ps. "Bobo"  "Byłaś radością i dumą", która została poprawiona i uzupełniona.
        Zbigniew Kabata, ps. "Bobo", to uczony, polski badacz, mieszkający w Kanadzie. Podczas okupacji był oficerem AK w oddziale partyzanckim "Jędrusie", działającym głównie na Kielecczyźnie. W "Jędrusiach" był również redaktorem, drukarzem i kolporterem prasy podziemnej "Odwet". Zaraz po wojnie - ścigany przez NKWD i UB.
Zbigniew Kabata jest autorem wielu pieśni i wierszy o tematyce partyzanckiej. Spod jego pióra wyszedł wiersz "Armia Krajowa", nieoficjalny hymn środowisk AK. Doceniony został wkład prof. Zbigniewa Kabaty wniesiony do światowej nauki. Kilka lat temu został wyróżniony najwyższym kanadyjskim odznaczeniem państwowym Order of Canada Member. Do tej pory prof. Zbigniew Kabata utrzymuje kontakt z redakcją "Odwetu", pisma wznowionego kilka lat temu przez Stowarzyszenie Kombatantów „Jędrusiów” Żołnierzy Armii Krajowej, ich Rodzin i Sympatyków z siedzibą  w Połańcu.
To właśnie z wiersza pt. „Armio Krajowa”  został wzięty tytuł książki, która doczekała się trzeciego, uzupełnionego wydania.
We wstępie do książki, który napisał Pan Leszek Kalinowski – przyjaciel Zbigniewa Kabaty -znajduje się informacja o Szkole Podstawowej w Koprzywnicy, w której od 2000 roku  organizowany jest Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty.
Jego pomysłodawczynią jest pani dyrektor Teresa Majczak.
Jak napisał Leszek Kalinowski: „ Pani Teresa Majczak (…) od wielu lat zajmuje się patriotycznym wychowaniem dzieci i młodzieży. Zauroczona pięknem poezji „Boba” zorganizowała konkurs recytatorski poezji Polski Walczącej, a w szczególności autentycznego żołnierza oddziału „Jędrusie” – „Boba”. (…) zmobilizowała do działania władze szkolne i samorządowe, komitety rodzicielskie i społeczność sześciu miejscowości: Koprzywnicy, Mielca, Gawłuszowic, Połańca, Sulisławic, Staszowa, swoją postawą uaktywniła mieszkańców regionu”.     Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty jest bardzo popularny w środowisku Koprzywnicy, cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i  mieszkańców.
     My – nauczyciele tej szkoły – jesteśmy dumni, że nasze wspólne działania i praca mająca na celu rozbudzenie w młodych sercach uczniów patriotyzmu, budowanie szacunku dla Ojczyzny, historii oraz popularyzowanie piękna i wartości kultury narodowej znalazły odzwierciedlenie w publikacji wybitnego intelektualisty, jakim jest Zbigniew Kabata.
Książka pt. „Byłaś radością i dumą” jest dostępna w bibliotece szkolnej.
                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Marzanna Łuczak

Góra grosza

 

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie” – z tą myślą w dniach od 2 grudnia 2011 roku do 13 stycznia 2012 roku została przeprowadzona XII edycja akcji Góra Grosza. Organizatorem tej akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem jest zbieranie funduszy dla dzieci z zawodowych rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

W naszej szkole akcję Góra Grosza zorganizował i przeprowadził Samorząd Szkolny. Zbieranie pieniążków miało poprawić los dzieci potrzebujących, ale również uświadomić uczniom naszej szkoły, że każdy grosz zebrany w dużej ilości może pomóc w poprawie losu innych ludzi. Społeczność uczniowska bardzo chętnie włączyła się w tą akcję charytatywną.  Uczniowie wykazali hojność i dobre serce. Pieniądze dzieci wrzucały do puszek i słoików w klasach pod czujnym okiem wychowawców. Po zakończeniu akcji odbyło się uroczyste usypanie Góry Grosza, a następnie liczenie wszystkich monet. W tym roku dzięki życzliwości parafii pw. Św. Floriana w Koprzywnicy, która użyczyła maszynę do liczenia monet Samorząd Szkolny miał ułatwione zadanie. Jednak liczba monet była tak duża, że trzeba było też liczyć pieniądze ręcznie. Była to żmudna i trudna praca, ale sprawiła uczniom wiele zadowolenia i satysfakcji.

Ogółem podczas XII edycji akcji Góra Grosza w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy zebrano 589,45zł.

Dziękujemy wszystkim za udział i ogromne zaangażowanie w akcję Góra Grosza.

 

Anna Ostrowska

Uroczysty apel

"Żyć dla innych,to żyć dla kraju, dla Ojczyzny.
Ojczyzna to my. Oto dzisiejsza miara patriotyzmu'' 


Dnia 11 stycznia 2012 roku obchodziliśmy 69 rocznicę śmierci Patrona szkoły Władysława Jasińskiego. Z tej okazji uczniowie klasy IVa przedstawili montaż słowno- muzyczny przypominający sylwetkę patrona.
Wzruszające wiersze oraz piosenki partyzanckie wykonane przez chór szkolny splotły się w całość skłaniającą do zadumy i refleksji nad dziejami  narodu polskiego.
My, następcy Władysława Jasińskiego ,,Jędrusia'' przyjmujemy jego postawę jako wzór do naśladowania w pełnieniu obowiązków służenia Ojczyźnie.
                                                                               

                                                                                                   Apel przygotowały : Anna Wilk, Jolanta Bzduch, Bożena Grzyb.   
 

Czas na zdrowie-apel szkolny

NAKRĘCENI NA ZDROWIE”

 

Pod takim hasłem odbył się w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, apel z okazji Dnia Ziemi. Zwykle tematyka takich uroczystości poświęcona była działaniom ekologicznym na rzecz naszej planety. Tym razem, w centrum zainteresowania był człowiek i jego działania dla zdrowia.

         Poprzez ciekawe dialogii, humorystyczne scenki i wesołe piosenki, uczniowie klas VI b i II a wprowadzili szkolnych słuchaczy w tematykę zdrowego stylu życia. Bohaterami scenek byli: chore Zdrowie u lekarza, duch Kluch w dialogu ze sportowcami oraz Baba Jaga z wizytą u dentysty.

         W dalszej części apelu prowadzący zaprosili społeczność szkolną do udziału w nowym projekcie Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Czs na zdrowie”. Projekt promuje ideę zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i aktywności fizycznej.

         Jednym z założeń projektu było powołanie dziesięcio osobowego zespołu uczniowskiego do realizacji zadań.

         Członkowie zespołu przybliżyli wszystkim tematykę projektu:

  • nazwę zespołu „Nakręceni na zdrowie”,
  • rodzaje i czas realizacji zadań,
  • propozycje zaangażowania jak największej liczby uczestników (rodziców, rodzeństwo, znane w środowisku osoby),
  • termin i plan przebiegu Festynu Zdrowia,
  • ustalenie każdej środy Dniem Zdrowej Kanapki,
  • możliwość aktywnego spędzania długiej przerwy śródlekcyjnej ćwiczeniami z aerobiku.

 

Na zakończenie apelu, pani dyrektor T. Majczak wręczyła nagrody i dyplomy uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca w różnych konkursach tematycznych.

 

                                                                                                                                      opracowała  Gawrońska Małgorzata

 

W świecie Greków i Rzymian

23 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy odbył się międzyszkolny konkurs historyczny pt,, W świecie Greków i Rzymian’’

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas piątych. Do udziału w rywalizacji zaproszeni zostali uczniowie ze szkół gminy Koprzywnica. Uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej oraz historii starożytnej.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Adrian Kawecki – Szkoła Podstawowa w Postronnej

II miejsce – Damian Widanka – Szkoła Podstawowa w Postronnej

III miejsce – Kacper Piątkowski – Szkoła Podstawowa w Gnieszowicach

Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Każdy  z uczestników  również otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.

                                                                                                                    Anna Wilk

Szlachetne zdrowie

„Szlachetne zdrowie,

nikt się nie dowie,

jako smakujesz,

aż się zepsujesz.”                              

 

J. Kochanowski

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

W nawiązaniu do słów fraszki Jana Kochanowskiego, uczniowie kl. VI b i II a ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy, pod opieką pani dyrektor T. Majczak oraz  nauczycieli – M. Bochyńskiej i M. Gawrońskiej zaprezentowali Zasady Zdrowego Odżywiania mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu.
Wyjazd odbył się w dn. 09. 05. 2012 roku na zaproszenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sandomierzu w ramach Obchodów Świętokrzyskich Dni Profilaktyki.
Młodzi aktorzy, świadomi dbałości o zdrowie własne i innych, przestrzegali w formie humorystycznych scenek: z Duchem Kluchem, Babą Jagą i Chorym Zdrowiem przed skutkami niewłaściwego odżywiania się. Mali artyści, natomiast śpiewali o wielkiej roli witamin w codziennej diecie, przekonując jednocześnie publiczność, że dobry humor ma znaczący wpływ na zdrowie.
   Temat zdrowia zainspirował również naszych uczniów do napisania własnych wierszy, które zostały zaprezentowane przez samych autorów. Na zakończenie programu pani M. Bochyńska przedstawiła prezentację multimedialną „10 zasad zdrowego odżywiania” oraz negatywne skutki błędów żywieniowych.
   Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej byli szczerze wzruszeni grą aktorską naszych uczniów, nagradzając każdy występ gromkimi brawami. U niektórych widzów pojawiły się łzy wzruszenia. Może dotyczyły one wspomnień o własnych wnukach, może zamyśleń nad „Kochanym Zdrowiem”.
    Dla uczniów naszej szkoły, takie spotkanie ze starszymi ludźmi było pouczającą lekcją wychowawczą na żywo.
    Obserwując pensjonariuszy, rozmawiając z nimi, uczniowie przekonali się jak ważne są kontakty i relacje międzypokoleniowe. Obie strony czerpią dla siebie wiele korzyści, nowe doświadczenia, cenne rady i wskazówki. W każdym wieku człowiek potrzebuje wsparcia, szacunku, odrobinę radości i okruszek serca. Tak mało trzeba nam i dużo tak, żeby szczęśliwym być.

 

                        Opracowała  M. Gawrońska

Polska biega

Nasza szkoła w ramach realizacji projektu ,,Czas na zdrowie” zorganizowała   18 maja nad zalewem w Koprzywnicy bieg w ramach akcji ,,Polska biega”. Bieg w Koprzywnicy organizowaliśmy po raz pierwszy. Chociaż początki bywają trudne to mimo to cieszy nas, że ruszyliśmy z akcją i na pewno za rok również pobiegniemy.
W I edycji wystartowało 38 osób - wszyscy biegacze to nasi uczniowie. Pogoda dopisała, humory również,  uczestnicy spisali się super!!!  Za wyznaczenie trasy i przebieg biegu odpowiadali nauczyciele wychowania fizycznego  : W. Mrozik i T. Oszczudłowski.
Bieg odbywał się w III kategoriach:  
I uczniowie klas I-III: 1 miejsce Patryk Karbowniczak, 2 miejsce Mateusz Zaręba, 3 miejsce Krzysztof Wojcieszek
II dziewczęta z klas IV-VI: 1 miejsce – Barbara Zwolska, 2 miejsce – Magdalena Krawczyk,  3 miejsce Aleksandra Łuczak, III chłopcy z kl. IV-VI: 1 miejsce- Karol Bednarz, 2 miejsce- Jakub Floras, 3 miejsce- Damian Kata.
Najmłodszym uczestnikiem biegu był Bartosz Zwolski, a najstarszym Michał Wólczyński. Po biegu było jeszcze wspólne ognisko, które przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego.

                                                                                                                                                                                                                                       koordynator akcji B. Miklas

 

Konkurs Recytatorski poezji Zbigniewa Kabaty

      25 maja 2012 r.o godz.1100  w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty. Profesor Z. Kabata jest autorem hymnu koprzywnickiej podstawówki. Celem konkursu jest integrowanie uczniów Rodziny Jędrusiowych Szkół, którą tworzą placówki oświatowe z Mielca, Gawłuszowic, Sulisławie, Smerdyny , Połańca i  Koprzywnicy.
      Honorowy patronat nad tegorocznym konkursem objęła Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Zgodnie z regulaminem każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów wyłonionych w eliminacjach wewnątrzszkolnych. Z naszej szkoły wystąpiła Joanna  Mianowska  z   klasy VI – tej oraz Aleksandra Wołek z klasy V – tej. Tegorocznej uroczystości wyjątkowo towarzyszył sztandar naszej szkoły, ponieważ 25 maja 2011 roku decyzją kierownika Urzędu do Spraw  Kombatantów i Osób Represjonowanych szkoła została wyróżniona medalem „Pro memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Dekoracji sztandaru dokonał pan pułkownik Roman Stefański podczas ubiegłorocznego konkursu.

Swoją obecnością zaszczycili nas:   kombatanci   p. Stefan   Świerczek, p. Wojciech Targowski, p. Jan Wieczorek syn „Chebonsa”, przedstawiciel Delegatury IPN z Kielc p. dr Ryszard Śmietanka- Kruszelnicki, przedstawiciele władz samorządowych p. Dorota Kruszec- Nowińska i p. Anna Paluch, dyrektorzy placówek oświatowych p. Marta Marczewska, p. Mirosław Sarzyński,  prezes  Stowarzyszenia  Hipoterapeutycznego  p.  Jerzy Marcjan, p. Katarzyna Ciźla i p. Małgorzata Polasz z Biblioteki Miejskiej w Sandomierzu  oraz przedstawiciele instytucji z terenu naszej gminy, przedstawiciele Rady Rodziców oraz sponsorzy.

     Recytatorzy zachwycili słuchaczy interpretacją i dykcją, ujęli zaangażowaniem, oczarowali treścią wygłaszanych utworów, dlatego też komisja, której przewodniczącą była  dyrektor   Biblioteki  Miejskiej w   Koprzywnicy p. Mirosława   Komaniecka i członkowie, opiekunowie recytujących uczniów, mieli bardzo trudne zadanie.

  Wyniki konkursu: w kategorii szkół podstawowych:

I m.  -   Patrycja Woźniak, Mielec, „Gdybym spotkał się…”

II m. -  Joanna Mianowska, Koprzywnica, „Nie przypinajcie mi…”    

III m.-   Ilona Obonia, Smerdyna, „Sztandar”

  w kategorii gimnazja i liceum:

I m. –   Aleksandra Kieszkowska, Połaniec, „Urna”

II m. –  Katarzyna Dobrowolska, Połaniec, „Ballada o cekaemie”

III m. – Sandra Rogala, Czajków, „Była młodość…”

   Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody i po wspólnej fotografii podzielili się z innymi refleksjami i wrażeniami przy obiedzie.

I                                                                                                                                  

                                                                     Jolanta  Bzduch

 

Dzień otwartej furty

1 maja 2012 r. grupa 56 uczniów z klas 2 – 6  naszej szkoły wraz z księżmi katechetami, odwiedziła mury Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, uczestnicząc w Dniu Otwartej Furty. W sumie przybyło około 6 tysięcy dzieci i młodzieży z całej diecezji sandomierskiej. Spotkanie rozpoczęła Msza święta w ogrodzie seminaryjnym. Po Eucharystii dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych grach i zabawach sportowych w seminaryjnym ogrodzie, loterii fantowej, koncertach. Wiele radości sprawiły trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie. Odważniejsi pod okiem sandomierskiej drużyny Związku Strzeleckiego „Strzelec” mogli spróbować swoich sił na strzelnicy , na której można było sprawdzić umiejętności strzeleckie, bądź odbyć konną przejażdżkę na pięknych konikach polskich.

Punktem kończącym seminaryjne spotkanie było nabożeństwo majowe w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła.  Po jego zakończeniu, pełni pozytywnych wrażeń wszyscy zadowoleni powrócili do domów.

Ks. Krystian Kusztyb

Jak Adaś został strażakiem

JAK ADAŚ ZOSTAŁ STRAŻAKIEM

   Adam Gach to uczeń klasy II „b” Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, z którego każdy z nas powinien brać przykład.  Adaś został strażakiem w wieku 3 lat. Tą pasją zaraził go dziadek, który jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciszycy, zaś wujek kierowcą wozu strażackiego. Podczas powodzi dzielny chłopiec pomagał w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w swojej miejscowości. Chętnie bierze udział we wszystkich akcjach gaśniczych i ratunkowych, doskonale zna musztrę oraz obowiązujące przepisy.

        Podczas uroczystego apelu, dnia 11 maja 2012 r. młody strażak otrzymał od Burmistrza  M. i Gm. Koprzywnica pana Marka Jońcy medal za pięcioletni staż w OSP Ciszyca. Obecni byli również: Sekretarz M. i Gm. pani Dorota Kruszec- Nowińska, Przewodnicząca Rady M. i Gm. pani Anna Paluch, Komendant OSP Koprzywnica pan Stefan Chmielowiec, Prezes Honorowy OSP Ciszyca pan Marian Rak oraz kapitan Zawodowej Straży Pożarnej w Sandomierzu pan Piotr Drypa. Uczeń otrzymał także nagrody rzeczowe. Pięknie prezentował się w galowym mundurze i przepisowo salutował. Podczas dekoracji obecna była mama młodego strażaka, otrzymując liczne gratulacje za wspaniałe wychowanie syna. To nie pierwsze wyróżnienie Adasia, gdyż może się on poszczycić medalem „Wzorowego strażaka”.

         Adasiowi serdecznie gratulujemy odwagi oraz pasji  i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                         Dominika Stylska

Potyczka pod Sperandą

POTYCZKA POD SPERANDĄ

     22  kwietnia  2012 r.  uczniowie  naszej  szkoły  wraz  z  opiekunami  p. Jolantą  Bzduch, Bożeną Grzyb oraz p. wicedyrektor Barbarą Miklas wzięli udział w uroczystości odsłonięciai poświęcenia tablicy upamiętniającej potyczkę powstańców z oddziałem rosyjskim w 1863 roku, która miała miejsce na terenie Ciszycy, Świężyc oraz nieistniejącej już wioski Speranda. Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele w Łukawcu. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy dokonane przez ks. doktora Marka Kozerę z Sandomierza miało miejsce w Ciszycy. Po okolicznościowych przemówieniach nasi uczniowie zaprezentowali montaż słowno –muzyczny o tematyce patriotycznej, składający się z poezji i pieśni z okresu powstania styczniowego. Pani dyrektor Barbara Miklas wygłosiła referat, w którym przybliżyła fakty historyczne dotyczące walk powstańczych z 1863 roku.

                                                                                       

 

                                                                                               J. Bzduch

Konstytucja Majowa

KONSTYTUCJA MAJOWA

27 kwietnia 2012 roku w murach naszej szkoły odbył się apel poświęcony 221-szej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Apel przygotowali uczniowie klas V a i b pod kierunkiem p. J. Bzduch i p. M. Komorowskiej. Uczniowie nawiązali do minionych wydarzeń, przypomnieli fakty historyczne związane z tamtymi wydarzeniami i podkreślili korzyści płynące z uchwalenia tej niezwykle postępowej konstytucji. Apel był dla słuchaczy bardzo ciekawą lekcją historii.

                                                                                                                       J. Bzduch

Karta rowerowa dla uczniów klas IV

KARTA ROWEROWA DLA UCZNIÓW KLAS IV.

    Podstawa programowa nauczania techniki w szkole podstawowej zobowiązuje do przygotowania
 i przeprowadzenia dla uczniów, którzy  ukończyli 10 lat życia egzaminu na kartę rowerową.
Zgodnie z tym zobowiązaniem już od stycznia na lekcjach techniki trwały przygotowania do egzaminu. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela poznawali obowiązki rowerzysty i wszystkie zasady ruchu  zapisane w Kodeksie Drogowym dotyczące prawidłowego poruszania się po drodze. Do części praktycznej uczniowie byli przygotowywani przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Poznanie znaków drogowych dotyczących rowerzysty też było niełatwym zadaniem dla uczniów.   Prowadzony od początku roku szkolnego  wśród uczniów projekt „Bezpieczna droga do szkoły” dał nam możliwość dodatkowej pracy z uczniami klas IV na  ten temat. 
Systematyczna praca na lekcjach techniki, pomoc rodziców, wytrwała praca oraz ogromna motywacja samych uczniów do zdobycia tak ważnego dla nich dokumentu zaowocowała bardzo dobrym wynikiem. Wszyscy uczniowie klas czwartych, którzy przystąpili do egzaminu i uczniowie klas piątych, którzy nie posiadali jeszcze tego dokumentu z przyczyn losowych zdali egzamin.
   Poziom przygotowania uczniów do egzaminu w ocenie obecnego w komisji egzaminacyjnej  policjanta,  dzielnicowego pana Marka Stylskiego był bardzo wysoki.
Wszystkim uczniom życzymy, aby poziom ich bezpieczeństwa na drodze i kultura jazdy była równie wysoka w każdej sytuacji drogowej.

M. Bochyńska

Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego

WYCIECZKA ROWEROWA DO MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO W TARNOBRZEGU

Wypełniając założenia realizowanego w tym roku szkolnym projektu „Bezpieczna droga do szkoły” dnia 31 maja została zorganizowana wycieczka rowerowa do Miasteczka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.
Uczestnikami wycieczki było 27 uczniów klas IV a,b,c, którzy uzyskali wysokie wyniki w teście
 z zakresu bezpieczeństwa w ruchu rowerzysty i pieszego przeprowadzonym w ramach projektu. Opiekunami byli nauczyciele wychowania fizycznego p. W. Mrozik,  p. T. Oszczudłowski i współrealizująca projekt p. M. Bochyńska. Wycieczka była przeprowadzona w godzinach popołudniowych, przy bardzo odpowiedniej tego dnia pogodzie. Grupa stworzyła dwie kolumny rowerowe, których uczestnicy jadąc zgodnie z wyuczonymi zasadami ruchu rowerzysty bezpiecznie dotarli do celu. W miasteczku wszyscy mogli w  bardzo bezpiecznej ale praktycznej sytuacji sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności jazdy na rowerze z zastosowaniem poznanych zasad i przepisów. Takie praktyczne ćwiczenia jazdy na rowerze z pewnością dały uczniom informację na temat ich wiedzy i poczucie pewności swoich umiejętności, co jest niezwykle ważne dla” młodych rowerzystów” .
  W drodze powrotnej dodatkową atrakcją było odwiedzenie piekarni-zakładu produkującego żywność, w którym dzieci zostały zapoznane z procesem produkcyjnym chleba.
  Wycieczka w ocenie uczniów i opiekunów była bardzo miłą formą spędzenia czasu.

M. Bochyńska

Spektakl pt. „Mity Reaktywacja”

Spektakl pt. „Mity Reaktywacja”

Kim był Dedal, Orfeusz, Persefona, Zeus? Na te i wiele innych pytań z pewnością odpowiedzą uczniowie klas IV - VI ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, którzy
23 maja 2012 r. wraz z opiekunami  wybrali się na spektakl do Katolickiego Domu Kultury
w Sandomierzu. Celem było obejrzenie sztuki pt. ,,Mity reaktywacja'', zaprezentowanej przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Źródła i inspiracje zaczerpnięte zostały
z „Mitologii” Jana Parandowskiego i mitów Greków i Rzymian.
„Mity reaktywacja”  to spektakl, w którym młoda publiczność razem z głównym bohaterem odbywa niezwykłą  podróż w antyczny świat bogów i herosów.
Akcja przedstawienia rozpoczyna się w dalekiej przyszłości, w roku 2299, gdy historia ludzkości została  zapisana w pamięci Centralnego Komputera Ziemskiego. Książki całkowicie zastępuje sieć serwerów internetowych, z których ludzie czerpią wiedzę o swoich przodkach. Kiedy na jednym z serwerów pojawia się wirus wymazujący dane historii starożytnej, dzieje ludzkości są zagrożone unicestwieniem.
W wirtualny świat mitologii wyrusza specjalny agent, z misją naprawienia systemu. Od niego zależeć będą losy świata. Komediowy scenariusz oraz zaskakujące efekty specjalne to niezaprzeczalne atuty tego przedstawienia. 

„Mity reaktywacja” to spotkanie przyszłości z przeszłością, to spektakl, który budząc wyobraźnię młodego widza, odkrywa przed nim tajemnice świata mitologii.

Z pewnością sztuka na długo pozostanie w pamięci widzów.

Marzanna Łuczak
Agnieszka Kolasińska
Magdalena Komorowska

Środowiskowy Festyn Zdrowia

 

1.06.2012 w naszej szkole odbył się Środowiskowy Festyn Zdrowia pod hasłem ,,Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”. Główne punkty festynu to podsumowanie projektów ,,Czas na zdrowie” i ,,Nie pal przy mnie proszę”, projekcja filmu ,,Śmietnik w mojej głowie”, degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez rodziców oraz zabawy i gry sportowe. Przez trzy miesiące  szkoła realizowała ogólnopolski projekt edukacyjny Czas na zdrowie, którego  celem  była promocja zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej. Organizatorem Projektu  była Fundacja Banku Ochrony Środowiska.  Projekt prowadzony był w  dwóch etapach: pierwszy polegał na  powołaniu zespołu uczniów, zdobyciu wiedzy na temat zdrowego odżywiania, wypromowaniu jej wśród społeczności szkolnej i lokalnej oraz  organizacji apelu, drugi etap to przygotowanie i organizacja  Środowiskowego Festynu Zdrowia  - co było  kluczowym elementem Projektu. Największą atrakcją w tym dniu dla naszych uczniów była degustacja różnorodnych, zdrowych  potraw przygotowanych przez licznie przybyłych rodziców. Festyn, który odbył się w Dniu Dziecka był jednocześnie okazją do zabaw i gier sportowych, w których uczestniczyli wspólnie rodzice i dzieci oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół w gminie: uczniowie z Publicznej Szkoły im. S. Żeromskiego w  Niedźwicach i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gnieszowicach prowadzonej przez Stowarzyszenie Hipoterapeutyczne. Podczas festynu odwiedziło nas wielu znakomitych gości na czele z władzami miasta i gminy: burmistrz MiG Koprzywnica p. Marek Jońca, sekretarz MiG Koprzywnica p. Dorota Kruszec-Nowińska, przewodnicząca Rady MiG  p. Anna Paluch, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w  Sandomierzu p. Róża Szcześniak, dietetyk szpitala w Sandomierzu p. Iwona Żyłka, kierownik NZOZ w Koprzywnicy p. Marek Majkowski,  prezes GS w Koprzywnicy p. Andrzej Zając.                                              

                                                                              B.M.

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich

23 maja  w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego  Dnia Książki i Praw Autorskich. Święto to – na całym świecie obchodzone jest 23 kwietnia. Ustanowione zostało  w 1995 roku  przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). Oprawa Święta, które coraz bardziej rozpowszechnia się także
w Polsce, nawiązuje do starego katalońskiego zwyczaju obdarowywania się książką i różą oraz ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Jak co roku z tej okazji uczniowie klas V c i VI a przygotowali okolicznościowy apel, na który składała się część informacyjna o tradycji święta oraz krótkie przedstawienie. 
            Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu bibliotecznego, który został przeprowadzony wśród uczniów z tej okazji. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu w dowolnej formie ulubionej postaci z książek Janusza Korczaka.
Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach:

- klasy I-III
- klasy IV-VI
              W kategorii klas I-III przyznano dwie równorzędne nagrody dla:
- Bartłomieja Nasternaka – kl. Ib
- Michała Duracza - kl. I b
             W kategorii klas IV–VI zwyciężyli:
I miejsce – Weronika Kopeć – kl. VI c
II miejsce – Weronika Cupicha – kl. VI a
III miejsce – Anita Listopad – kl. V c
III miejsce - Maja Mazurkiewicz – kl. IV a
            Na apelu rozstrzygnięto również konkursy czytelnicze dla klas IV –VI zorganizowane z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka. Zadaniem uczniów było przeczytanie jednej z książek Janusza Korczaka i rozwiązanie testu nawiązującego do lektury.

Oto wyniki konkursu:
Klasy IV
I miejsce – Patryk Bajak – kl. IV a
II miejsce – Karolina Klubińska – kl. IV b
III miejsce – Kewin Janeczko – kl. IV a
Klasy V:
I miejsce – Wiktoria Misiak – kl. V c
II miejsce – Kacper Stąpór – kl. V c
III miejsce – Wiktoria Swatek – kl. V a
III miejsce - Nadia Komorowska – kl. V c
Klasy VI:
I miejsce – Aleksandra Podlewska – kl. VI a
II miejsce – Dominika Grzesik
III miejsce – Emilia Lichocka – kl. VI a

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Marzanna Łuczak
Agnieszka Kolasińska

Śpiewamy Maryi

   Maj to miesiąc obfitujący w różne ważne uroczystości. Jedną z nich jest Konkurs Piosenki Maryjnej, który już od trzech lat wpisuje się w pejzaż Sulisławic.
Tradycyjnie 30 maja 2012 roku, do zaprzyjaźnionej szkoły należącej do „Jędrusiowej Rodziny”, wybrali się nasi uczniowie.
  Wśród dźwięków instrumentów i radosnego śpiewu młodych artystów Jury wyłoniło zwycięzców.
W kategorii klas I – III, drugie miejsce zdobyła solistka Emilia Krakowiak – uczennica kl. II „a”. 

W kategorii klas IV – VI, pierwsze miejsce przyznano Emilii Lichockiej.

Natomiast zespół w składzie: Michał Klusek, Karolina Klusek, Karolina Pękala, Weronika Oszczudłowska, Wiktoria  Oszczudłowska zajął drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Konkurs Piosenki Maryjnej pomaga w promowaniu nowych talentów muzycznych oraz jest okazją do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami innych szkół.

                                                                                                      Opiekunowie:

                                                                                                      Jolanta Ordon

                                                                                                      Bożena Grzyb 

Dzień rodziny

Dzień Rodziny w klasie 0 b

      15 czerwca 2012 roku uczniowie klasy 0 b razem z mamą i tatą obchodzili Dzień Rodziny. Były życzenia, wiersze i piosenki, w których dzieci wyraziły swoim rodzicom jak bardzo ich kochają. Wręczyły też własnoręcznie wykonane upominki.
      Następnie rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w przedstawieniu ,,Królewna Śnieżka”. Mali aktorzy w pięknych, kolorowych strojach starali się jak najlepiej odegrać swoje role, ale emocje związane z obecnością mamy i taty sprawiły, że były łzy oraz pomyłki. Mimo to każdy rodzic z dumą i wzruszeniem patrzył na swoje dziecko, a każda nieporadność wywoływała tylko uśmiech.
     Po spektaklu goście i dzieci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego mogli podzielić się wrażeniami. Wszyscy opuszczali szkołę zadowoleni z miło spędzonego popołudnia.

 

Wychowawca – Elżbieta Kalinowska

Wycieczka do Sandomierza

Wycieczka do Sandomierza

      25 maja 2012 roku uczniowie klas zerowych uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza. Najpierw dzieci podziwiały sandomierski Rynek z pięknymi kamieniczkami, Ratuszem i Bramą Opatowską, zwiedziły też zbrojownię rycerską. Ogromne wrażenie, głównie na chłopcach zrobiły zbroje, miecze i tarcze rycerskie, dziewczynki czuły się trochę niepewnie wśród takiej ilości broni. Wszystkich zaciekawiły jednak narzędzia tortur i armaty.
      Następnie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt. ,,Cudowna lampa Alladyna” w wykonaniu aktorów krakowskich, który odbył się w Domu Katolickim. Niezwykła baśniowa opowieść pełna humoru, iluzji, czarów i efektów specjalnych, wzbogacona projekcjami video na długo zapisała się w dziecięcej pamięci.
      Jednak najfajniej, według maluchów było na statku, którym odbyliśmy rejs po Wiśle, a pan Kapitan wszystkim przybił na rękach pirackie pieczątki. Tu można było też kupić pamiątki z Sandomierza. Dodatkową atrakcją był plac zabaw, na którym dzieci mogły bezpiecznie pobawić się czekając na autokar. Trochę zmęczone, ale pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły, gdzie czekali już na nich rodzice.

 

Wychowawcy – Elżbieta Kalinowska i Justyna Sabat

 

Święto rodziny

Sprawozdanie z przebiegu uroczystości z okazji

,,Dnia Mamy i Taty” w kl. 0,,a”

                Dnia 6.06.2012r. w swojej udekorowanej sali lekcyjnej odbyła się uroczystość klasowa z okazji ,,Dnia Mamy i Taty” przygotowana przez dzieci z klasy 0a.

         Na wstępie Pani Dyrektor Teresa Majczak powitała zebranych gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim rodzicom z okazji ich święta.

         Dzieci w odświętnych strojach przedstawiły swój program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze, inscenizacja, tańce i okolicznościowe piosenki. Potem odśpiewały swoim rodzicom ,,sto lat”. Kulminacyjną częścią programu słowno- muzycznego był wspólny taniec dzieci i rodziców przy piosenkach:  ,,Mamo i Tato”, ,,Cudownych rodziców mam”.

         Swoim występem artystycznym dzieci wyraziły rodzicom miłość i wdzięczność za opiekę i cierpliwość oraz trudy wychowania.

         Po części oficjalnej rodzice obdarowali swoje pociechy upominkami, a dzieci rodziców słodyczami.

         Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze. Na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci i rodziców.

                                                       

                                                                      J. Sabat

 

Wiosenne inspiracje

Wystawa „Wiosenne Inspiracje”

 

         Dnia 7 kwietnia 2012 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się wystawa „Wiosenne Inspiracje”, gdzie można było podziwiać bardzo ciekawe aranżacje  stołów wielkanocnych. Tak jak poprzednim razem nasza szkoła także zaprezentowała swój pomysł.
         Kilka dni wcześniej, po ustaleniu koncepcji rozpoczęły się przygotowania. W ramach koła florystycznego uczniowie przygotowali piękne i kolorowe pisanki oraz przynieśli potrzebne materiały do udekorowania naszego stołu.
         W przygotowaniach i prezentacji wzięli udział uczniowie: Gabriela Podkowa, Karolina Klubińska i Kornelia Floras wraz z opiekunami
p. Agnieszką Drożdżal, p. Elżbietą Beksińską-Kontov, p. Moniką Różyc,
p. Aleksandrą Ferra oraz p. Anną Ostrowską.

                                                                                                M. Różyc

Ludzie są jak kwiaty

„Ludzie są jak kwiaty: stworzeni do tego, aby się rozwijać”

  Kształtując wśród naszych uczniów postawę wrażliwości plastycznej oraz kultywowania tradycji sięgającej korzeni naszych pradziadów, koło florystyczne gościło w roku szkolnym 2011/2012 Panią Alicję Krawczyk mieszkankę okolicznej miejscowości – Trzykosy, której pasją jest tworzenie kompozycji kwiatowej z krepiny i bibuły. Pani Krawczyk przygotowała dla uczniów ciekawą prezentacje multimedialną w pełni ukazującą dokonania i dorobek artystyczny.
  Prace uczniów prezentowane były nie tylko w naszej szkole, stanowiąc element wystroju klas szkolnych czy dekoracji na różne uroczystości, ale również na szerszym forum.
  Kompozycje kwiatowe zdobiły kartki okolicznościowe z okazji 8 marca dla pań z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sandomierzu, jak również stół wielkanocny w MGOKiS w Koprzywnicy.
Pani Alicja Krawczyk otrzymała od pani dyrektor Teresy Majczak list z gorącymi podziękowaniami za cenne wskazówki udzielone uczniom na temat różnych technik wykonywania kompozycji kwiatowych.

 

Aby kwiaty przemawiały do wszystkich cudownym językiem,
                                                               a obcowanie z nimi sprawiało członkom szkolnego koła florystycznego

 ogromną przyjemność

życzy opiekun: Agnieszka Drożdżal Al-Haj

Rowerem do Sulisławic

„Sulisławice”

   Nawet najmniejszy ruch sprawia, że nasze ciało pięknieje…

   Kierując się tą myślą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy będący członkami Koła Turystycznego i Świetlicy Socjoterapeutycznej 23czerwca 2012 roku udali się na wycieczkę rowerową do pobliskich Sulisławic. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały, a jazda rowerem przez las dodawała wszystkim energii. Po drodze można było zaobserwować piękno przyrody oraz zainteresowania i pasje różnych ludzi, np. podczas pracy leśników, służby drogowej, rolników i stolarzy, którzy obrabiali z drzewa piękne altanki, huśtawki, stoliki itp.

   W Sulisławicach wszyscy pomodlili się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Sulisławskiej za naszych tatusiów w dniu ich Święta. Następnie zapalono znicz na grobie Władysława Jasińskiego- patrona naszej szkoły, zwiedzano Izbę Pamięci, zaś po spożyciu posiłku wszyscy udali się w powrotną drogę do Koprzywnicy.

Jolanta Ordon

Bożena Grzyb

Wycieczka do Kazimierza Dolnego

Sprawozdanie z wycieczki do Kazimierza Dolnego

 

27 czerwca klasy IV a, b, c wraz z opiekunami: panią Ewą Tenderendą, Aleksandrą Ferrą i Bożeną Grzyb wybrały się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.

Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem PTTK na Rynku kazimierzowskim. Pan przewodnik opowiedział nam ciekawą historię na temat elewacji budynków, które znajdują się na Rynku Głównym. Poznaliśmy pomnik psa – Werniksa, króla kazimierskich kundli i ulubieńca malarzy oraz jego historię spełniania marzeń po dotknięciu nosa. Stąd pieszo wybraliśmy się na Górę Trzech Krzyży, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę  miasteczka oraz rzekę Wisłę. Z Góry Trzech Krzyży schodami legendarnej Wielkiej Stopy zeszliśmy w stronę Małego Rynku, gdzie w okresie letnim roi się od straganów z pamiątkami. Następnym punktem naszej wycieczki było Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny gdzie zobaczyliśmy dziedziniec wewnętrzny Ojców Franciszkanów zwany Wirydarzem. 

Po obejrzeniu pięknego kościółka wybraliśmy się w rejs statkiem „PIRAT”, który był najweselszą atrakcją dla naszych uczniów.  Podczas 20 minutowej podróży statkiem towarzyszyły nam łase na ciastka i chleb mewy, które w locie łapały rzucane im jedzenie, a także zabierały z rąk naszych uczniów kawałki ciastek. Statek zabrał nas na drugi brzeg rzeki Wisły, gdzie czekała już na nas ciuchcia, którą po 30 minutach jazdy dotarliśmy do ruin zamku w Janowcu, gdzie podziwialiśmy przepiękne historyczne kafle i zastawy stołowe. Kiedy weszliśmy na najwyższy punkt widokowy ruin zamku mogliśmy zobaczyć panoramę Kazimierza Dolnego z drugiej strony rzeki.  Po pożegnaniu się z ruinami pieszo powędrowaliśmy do Dworu Szlacheckiego, w którym zobaczyliśmy, jak ludzie żyli w dawnych czasach, a także do Spichlerza, gdzie podziwialiśmy wystawę wystawę etnograficzną.

Pod Dworem Szlacheckim czekała już ciuchcia, która zawiozła nas na przystań, skąd statek zabrał nas w rejs powrotny do Kazimierza Dolnego.

Po przybyciu do miasteczka podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi, a następnie przyszedł czas na zakup pamiątek i „kazimierskich kogutów”. Zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do autokaru,  w którym z uśmiechami na twarzy i śpiewem na ustach wracaliśmy do Koprzywnicy, gdzie pod szkołą czekali już rodzice na swoje pociechy.

Szkolny Dzień Bez Przemocy

 DZIEŃ SZKOŁY  BEZ PRZEMOCY

 

         25 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy świętowali Dzień Szkoły bez Przemocy. Impreza była podsumowaniem całorocznych działań w ramach ogólnopolskiego programu,, Szkoła bez przemocy”.

         Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz trzeci święto tych wszystkich, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

        Dzień ten rozpoczęliśmy inscenizacją baśni Hansa Christiana Andersena

 pt:  „Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu uczniów ze szkolnego koła teatralnego pod kierunkiem p. Magadaleny Komorowskiej. Swoje recytatorskie talenty zaprezentowali też uczniowie z koła recytatorskiego,  którego opiekunem jest p. Jolanta Bzduch. Mali artyści doskonale przekazali widzom treść baśni, sens poezji, co pozwoliło na oderwanie się od rzeczywistości i mamy nadzieję przyczyni się do lepszego zrozumienia siebie i innych.

         Kolejną godzinę poświęciliśmy na prelekcję na temat:,, Bezpieczne wakacje”.

Przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego udzielali praktycznych porad jak bezpiecznie spędzić wakacje, nad wodą, w lesie, na wsi,

w mieście. Przypomnieli  dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się jako pieszego, rowerzysty w ruchu drogowym, potencjalne zagrożenia pożarowe oraz  praktyczne porady dotyczące udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej.

         W myśl hasła przewodniego VI edycji ,, Szkoły bez Przemocy” Kibicuję Fair Play zorganizowana została dwugodzinna rywalizacja sportowa i pokazy kibicowania z podziałem na klasy 0-III i IV-VI. Gry i zabawy sprawnościowe dla klas 0-III poprowadził p. Piotr Turbak natomiast turniej piłki nożnej ,, MINI EURO” dla klas IV-VI p.Wojciech Mrozik i p. Tomasz Oszczudłowski. Do rozgrywek stanęły drużyny reprezentujące poszczególne klasy. Każda drużyna wraz z kibicującymi im kolegami przygotowała zestaw niepowtarzalnych strojów,  gadżetów oraz sportowych okrzyków dopingujących do sportowej gry. Emocje były ogromne. Kibice wykorzystywali cały potencjał przygotowanych wcześniej akcesoriów, gardeł i rąk, aby jak najefektywniej zmobilizować swoich kolegów, koleżanki do gry. Entuzjazm nie zakłócił jednak atmosfery fair play i świetnej zabawy.
         Na zakończenie imprezy uczniowie wypuścili czerwona balony, jako symbol protestu przeciwko agresji i przemocy.
         Podsumowując należy stwierdzić, że impreza Dnia Szkoły bez Przemocy była okazją do integracji całej społeczności szkolnej, a także  sportowej rywalizacji i kibicowania w myśl zasady fair play, która powinna i mamy nadzieję, że będzie stosowana w codziennych działaniach, zajęciach, codziennej konkurencji.

Elżbieta Grdeń

Jesteśmy z nich dumni

 

JESTEŚMY Z NICH DUMNI

 

Najlepsi uczniowie w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego na koniec roku szkolnego zostali szczególnie uhonorowani.

Tytuł Duma Szkoły otrzymali następujący uczniowie klas szóstych:

Emilia Lichocka - za reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym oraz osiąganie wysokich miejsc i wyróżnień w licznych konkursach;
Michał Klusek – za reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym oraz osiąganie wysokich miejsc i wyróżnień w licznych konkursach;
Aleksandra Łuczak – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego;

  • finalistka Olimpiady Liturgicznej o Słudze Bożym Wincentym Granacie;
  • wyróżnienie w regionalnym Konkursie Ekologicznym „Przyjaciel Przyrody”;
  • uzyskanie najwyższej średniej ocen z przedmiotów nauczania i wzorowe zachowanie;

 Michał Nowiński – finalista Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego;

 Wiktoria Surowiec - I miejsce w XII Regionalnym Konkursie Ekologicznym „Przyjaciel Przyrody”;

 

Tytuł Przyjaciel Nauki otrzymali następujący uczniowie klas piątych:

Agnieszka Krala - wyróżnienie w regionalnym Konkursie Ekologicznym „Przyjaciel Przyrody”;

       -III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematyczno – Przyrodniczym dla klas V – tych;
 Aleksandra Wołek - II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematyczno – Przyrodniczym dla klas V – tych;

  • II miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Jersz – Łowcy Talentów Sprachdoktor 2012”;
    uzyskanie najwyższej średniej z przedmiotów nauczania i wzorowe zachowanie

Michał Ordon – V miejsce w województwie w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej;
              Nadia Komorowska – I miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Jersz – Łowcy Talentów Sprachdoktor 2012”

Finał akcji WARTO BYĆ DOBRYM

Koprzywnica, 25 czerwca 2012 r.

Wielki finał akcji „WARTO BYĆ DOBRYM”

Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy  bierze udział w I edycji akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki w ramach akcji, laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki KROSS.

25.06.2012 r. podczas „Szkolnego dnia bez przemocy” nastąpiło losowanie „szczęśliwca”, który odjechał do domu nowym rowerem. Laureatem został Tomasz Napieracz, uczeń klasy V „a”.
Los mu sprzyjał ale rzeczywiście Tomek w pełni zasłużył na tę nagrodę. Jest to chłopiec bardzo grzeczny, uczynny, lubiany przez kolegów w klasie i szkole. Dobrze się uczy, a w tym roku szkolnym z rąk pani dyrektor Teresy Majczak otrzymał nagrodę za 1oo procentową frekwencję, zatem nie zmarnował żadnego dnia aby czynić dobro w klasie, szkole i społeczeństwie.

Z całego serca gratulujemy Tomkowi i Państwu Napieraczom wychowania syna, zaś naszym uczniom życzymy aby nigdy nie ustawali w czynieniu dobra, bo dobro z serca ofiarowane wraca z podwójną mocą. Dlatego niech akcja „WARTO BYĆ DOBRYM „ trwa nieustannie!

                                                                                                                                   szkolny koordynator akcji Jolanta Ordon

 

Wyprawa do piekarni w Błoniu

WYPRAWA DO PIEKARNI W BŁONIU

22 czerwca uczniowie klasy V „a” wraz z wychowawczynią p. J. Bzduch odbyli wycieczkę do piekarni w Błoniu. Na miejscu właścicielka piekarni, p. Maria Cieciura bardzo ciekawie przybliżyła historię powstania piekarni oraz zapoznała nas z procesem wypiekania chleba. Następnie, z dużym zaciekawieniem, grupa uczniów zwiedziła piekarnię. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani pysznymi bułeczkami. Smakowały wyśmienicie. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy miło i pożytecznie spędzili czas.                                                         

                                                                                    J. Bzduch

Zbieram nakrętki

„ZBIERAM NAKRĘTKI, POMAGAM…”

Każdy z nas przynajmniej raz słyszał o akcji zbierania plastikowych nakrętek. Jest to bowiem jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno – ekologicznych. Oddzielając nakrętki od butelek, a zarazem zbierając je, mamy swój udział w segregacji odpadów. W ten sposób pozyskujemy surowiec wtórny, który jest kupowany przez firmę recyklingową. Uzyskane ze sprzedaży nakrętek środki finansowe przeznaczane są na różne cele społeczne. Wiadomość o  zbiórkach szerzy się "pocztą pantoflową" i w ten sposób również dotarła  do nas. Stwierdziliśmy, że Szkołę Podstawową w Koprzywnicy stać na samodzielnie zorganizowaną akcję charytatywną. Za stwierdzeniem poszło postanowienie, że Samorząd Szkolny  zajmie się jej organizacją. W porozumieniu z panią dyrektor Teresą Majczak ustalono, że środki uzyskane z tej akcji zostaną przekazane na operację uczennicy z naszej szkoły. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zbiórce nakrętek plastikowych. Każdy uczeń przynosił na bieżąco tyle nakrętek ile zdołał zebrać: parę sztuk, kilogram lub więcej. Zebraliśmy 230 kg! W akcji zbierania nakrętek wspomogła nas młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Koprzywnicy.

Wszystkim gorąco dziękujemy za udział w akcji!

Anna Ostrowska

Wycieczka rowerowa klasy V

WYCIECZKA ROWEROWA KLASY V „A”

   26 czerwca odbyła się wycieczka rowerowa uczniów klasy V „a”. Wyprawa łączyła wypoczynek, poznawanie terenu gminy oraz miejscowej historii. Trasa wycieczki wiodła z Koprzywnicy przez Krzcin, Łukowiec, Ciszycę do Błonia. W Ciszycy uczniowie zapalili świece przy płycie poświęconej 149 rocznicy zwycięstwa oddziału powstańczego pod Sperandą. Dowiedzieli się, że w tym miejscu odbyła się jedna z ostatnich potyczek powstania styczniowego. W Błoniu wszyscy spędzili miło czas przy ognisku piekąc kiełbaski. Potem uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej.

             Wycieczka nie odbyłaby się bez pomocy rodziców, którym serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                                                                              J. Bzduch

Warsztaty plastyczne kl I-III

WARSZTATY PLASTYCZNE

 W dniu 29 maja 2012r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne pt. „ Projektowanie okładki do książki pt. Król Maciuś Pierwszy J.Korczaka”, w których wzięły udział dzieci  klas pierwszych i trzecich z udziałem zaproszonego gościa –plastyka panią Heleną Pilecką, która poprowadziła zajęcia.
Młodzi uzdolnieni plastyczne artyści wzięli udział w warsztatach w ramach PROGRAMU OBCHODÓW ROKU 2012 USTANOWIONEGO ROKIEM JANUSZA KORCZAKA. 
    Zadaniem uczestników było  własne zaprojektowanie okładki do tejże książki. Treść rysunku była absolutnie dowolna, natomiast technika opierała się na malowaniu pastelami olejnymi, ważne było, by  pomysł był zainspirowany  projekcją  filmu pt. „Król Maciuś Pierwszy”.
   Akcja poprzedzona została zajęciami w klasach, podczas których uczniowie zostali zapoznani z osobą Janusza Korczaka, jego działalnością, fragmentami jego twórczości dla dzieci oraz projekcją filmu pt.” Król Maciuś Pierwszy”.
   W trakcie spotkania artysta plastyk p. Helena Pilecka objaśniła  krok po kroku, jak stworzyć okładkę do książki, jak umiejętnie zapełnić przestrzeń  kartki. Podczas trwania warsztatów praca dzieci przebiegała pod okiem prowadzącej. Pod   koniec zajęć nastąpiło podsumowanie i omówienie wykonanych prac. Wszystkie prace zostały  zaprezentowane na wystawie w holu szkoły.

Dzieci dzięki tym warsztatom poznały nową technikę malowania  jaką jest malowanie pastelami olejnymi.

 

                                                                                                                                                                      Organizatorzy

 

Magiczny Kraków

Magiczny Kraków

       Wycieczka szkolna do Krakowa odbyła się 6 czerwca 2012r. Wzięli w niej udział uczniowie klas II wraz z wychowawcami. Punktualnie o godzinie 6.30 wyruszyliśmy z Koprzywnicy. Podróż zajęła nam około dwóch godzin. Kraków przywitał nas piękną pogodą.
       Na początku udaliśmy się do kina Cinema City na film przyrodniczy 3D „Pod Taflą Oceanu”. Film wzbudził ogromne emocje. Następnie razem z panią przewodnik udaliśmy się na zwiedzanie zabytków miasta. Na Rynku Głównym uczniowie mogli kupić wspaniałe pamiątki. Ostatnim punktem wycieczki była wyprawa do Zoo. Uczniowie mogli zobaczyć wspaniałe, egzotyczne zwierzęta.

        Po dniu pełnym ciekawych atrakcji wszyscy zadowoleni wrócili do domów.

Dominika Stylska

Przedstawienie KOT W BUTACH

,,Kot w butach”

 Dnia 08.02.2012 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.,,Kot w butach”. Spektakl przygotowała kl. IV b na zajęciach koła teatralnego. W czasie spotkań dzieci uczyły się tekstów, właściwej gry scenicznej, współpracy w grupie i poznawały tajniki aktorstwa.
         Podsumowaniem pracy w semestrze I było zaprezentowanie baśni uczniom klas 0-IV.
      Dzieci przygotowały odpowiednią scenografię, piękne dekoracje i stroje oraz samodzielnie wykonały barwne afisze teatralne i zaproszenia dla każdej klasy. Przedstawieniu towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka oraz ciekawe efekty dźwiękowe, które ubogaciły treść i sprawiły, że widzowie poczuli się jak w prawdziwym teatrze.

                                                                                                                        Magdalena Komorowska

Dzieci z ,,Przedszkola pod sosnami” .

Dzieci z ,,Przedszkola pod sosnami” na przedstawieniu
pt. ,, Księżniczka na ziarnku grochu”.

26.06.2012 roku w naszej szkole gościły dzieci z ,,Przedszkola pod sosnami”, które zostały zaproszone przez Panią dyrektor na spektakl pt. ,,Księżniczka na ziarnku grochu” przygotowany przez uczniów klasy IV b na zajęciach koła teatralnego.
   W pięknie przygotowanej scenerii, w bogato zdobionych strojach, przy dźwiękach wesołej muzyki oraz odpowiednio dobranych efektów dźwiękowych uczniowie odgrywali sceny z życia rodziny królewskiej.
Mali goście byli zachwyceni pięknymi strojami księcia i księżniczek, co wyrażali głośnymi komentarzami podczas spektaklu, a po zakończeniu przedstawienia podziękowali starszym kolegom gromkimi brawami.
      Panie uczące w przedszkolu podziękowały za zaproszenie na przedstawienie przygotowane przez dawnych wychowanków, a na koniec wręczyły małym aktorom słodycze.

                                                                             Magdalena Komorowska

Od ziarenka do chleba

Od ziarnka do chleba – z wizytą w piekarni w Koprzywnicy

    Dnia 28 czerwca 2012r.  przedstawiciele koła turystycznego wspólnie ze swoim opiekunem   p. Bożeną Grzyb  wybrali się z niecodzienną wizytą do tutejszej piekarni . Dzięki uprzejmości prezesa GS „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy p. Mariana Walewskiego uczniowie mogli zgłębić tajniki wypieku pieczywa. Obserwowali, jak w ogromnej dzieży miesza się składniki na pieczywo. Mogli zobaczyć również z jaką precyzją piekarze porcjują przygotowane ciasto. Gotowe, ukształtowane bochenki pracownicy wkładali do obsypanych mąką foremek , które ustawiali na specjalnym „piętrowym łóżku” . W dalszej kolejności foremki z ciastem wkładano do wielkiego pieca. Upieczony chleb za pomocą specjalnej łopaty  wyjmowano i układano na regały. W koprzywnickiej piekarni pieczywo wypieka się metodą tradycyjną na naturalnym zakwasie . Nie zawiera ono konserwantów i sztucznych barwników. Ta wspaniała wycieczka dostarczyła dzieciom dużo wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci. Było bardzo interesująco , smacznie i pachnąco . Podziękowania kierujemy w stronę prezesa GS w Koprzywnicy pana M. Walewskiego oraz wszystkich pracowników piekarni za okazaną gościnę i serdeczną atmosferę. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zostały obdarowane pysznymi koprzywnickimi bułeczkami. 

                                                                                                                                                                           Bożena Grzyb

Wycieczka do Bochni i Krakowa

                             Wycieczka do Krakowa i Bochni

Dnia 12 czerwca odbyła się wycieczka klas V i VI do Krakowa i Bochni. Opiekę nad dziećmi sprawowały wychowawczynie Małgorzata Gawrońska, Magdalena Komorowska i Agnieszka Kolasińska. Celem wycieczki było poznanie piękna ojczystego kraju.

Dzieci rozpoczęły zwiedzanie od trasy turystycznej w kopalni w Bochni. Była to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August (176 m głębokości) i poziomie VI Sienkiewicz (223 m głębokości). Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających. 
Zwiedzanie zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Podczas ok. 30 minutowego pobytu można było skorzystać z boiska sportowego140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajdował się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych, gdzie dzieci przyjemnie spędziły czas.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Krakowa podziemnego. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków miasta.W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią Rynku, uczniowie mogli  zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego miasta. Można zobaczyć m.in. pozostałość średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego oraz około 700 przedmiotów codziennego użytku. Niesamowitą atrakcją dla zwiedzających okazał się widok odsłoniętych pozostałości murów ogromnego cmentarzyska, osady przedlokacyjnej, Kramów Bogatych i Wielkiej Wagi, na której dzieci mogły się zważyć w różnych jednostkach wagi.

Wspaniała ekspozycja została wykonana z użyciem zaawansowanej techniki, która umożliwia szeroką interakcję ze zwiedzającym. Ekrany dotykowe, plazmowe i 3D, hologramy, projektory, oświetlenie i nagłośnienie, sprzęt do prezentacji obrazów, filmów, dźwięków i animacji stwarzały iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę tamtego miasta.

                                                                                                                                                       Magdalena Komorowska

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

      W tym roku klasa VI c zdecydowała się na wspólne spędzenie kilku dni razem. Zamiast planowanej jednodniowej wycieczki pojechaliśmy na trzydniową wyprawę w Góry Świętokrzyskie. Dla dzieci bardziej atrakcyjny okazał się wyjazd „bez wygód”.
Niski koszt wycieczki pozwolił pojechać wszystkim chętnym uczniom z klasy. Grupą 18 uczniów opiekowały się wychowczyni M. Bochyńska,  pedagog szkolny   p. E. Grdeń i mama jednego z uczniów pani J. Mordka. Bazą noclegową było przyparafialne schronisko młodzieżowe w Nagorzycach z własnym wyżywieniem-czyli samodzielnie przygotowanymi posiłkami. I właśnie w takich warunkach dzieci bardzo dobrze funkcjonowały, były bardzo zintegrowane i zmobilizowane do pomocy.
  Pierwszego dnia pięknym Szlakiem Królewskim weszliśmy na Święty Krzyż, gdzie noclegowy gospodarz ks.W. Grzegorczyk oprowadził nas po sanktuarium i w ciekawy sposób opowiedział historię jego powstania. Tutaj też zwiedziliśmy muzeum misyjne pokazujące elementy niezwykłej kultury dalekich zakątków świata.
Drugiego dnia zwiedziliśmy kwaterę partyzanta II wojny światowej „Ponurego”-domu, w którym się urodził i mieszkał. Tego dnia pogada pozwoliła nam również wejść na Górę Witosławską położoną w Paśmie Jeleniowskim i w pobliżu Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który również odwiedziliśmy.
Bardzo atrakcyjnym elementem było wspólne wieczorne grillowanie, oglądanie filmów i  rozgrywki tenisa stołowego. Niezwykłe miłym i niezapomnianym okazał się wspólny pogodny wieczorek z przyjemnym śpiewaniem przy gitarze.  
     Te wspólnie spędzone dni i długie wieczorne rozmowy z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. To był bardzo udany wyjazd, który pozwolił pokazać uczniom wiele pozytywnych cech osobowych. Wszyscy wróciliśmy bardzo wypoczęci, zadowoleni i z dużym zapasem pozytywnej energii. 

                                                                                                                                                                       Marta Bochyńska

Pielgrzymka do Sulisławic

PIELGRZYMKA DO SULISŁAWIC

   Zgodnie z trzyletnim zwyczajem dnia 31 maja uczniowie klas szóstych udali się pielgrzymką do sanktuarium w  Sulisławicach, aby wspólnie z „Rodziną Szkół Jędrusiowych” modlić się za dusze poległych „Jędrusiów”.
 Pogoda pozwoliła nam pielgrzymować pieszo, dlatego już o godz. 7 pod przewodnictwem ks, Pawła Paterka wyruszyliśmy w trasę. Droga wypełniona wspólną modlitwą i śpiewem minęła nam szybko i spokojnie. Wszyscy bez żadnych przeszkód dzielnie i sprawnie pielgrzymowali w pogodnych nastrojach.
  W Sulisławicach została odprawiona Msza Św. przez miejscowego ks. proboszcza M. Mazura i ks. P. Paterka w obecności pocztów sztandarowych przybyłych szkół. W czasie kazania kustosz sanktuarium w ciekawy i prosty sposób przedstawił związek „Jędrusiów” z Sulisławicami. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz do grobu „Jędrusiów”, gdzie każda ze szkół z należnym szacunkiem złożyła kwiaty zapaliła znicze. Po wspólnej modlitwie uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci poświęconą "Jędrusiom"  znajdującą się w części starego kościółka.                                                                                                                                                                                                                                           M. Bochyńska

Cała Koprzywnica czyta dzieciom

            „Cała Koprzywnica czyta dzieciom’’

   ,,Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne, głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka” – ta myśl stała się inspiracją  do włączenia Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy  do akcji „Cała  Polska czyta dzieciom’’ poprzez organizację szkolnej edycji. Działania nasze zostały ujęte w projekt pod nazwą „Cała Koprzywnica czyta dzieciom’’ i połączone z upamiętnieniem wybitnego Polaka – Janusza Korczaka w związku z ustanowieniem roku 2012 –Rokiem Janusza Korczaka. 
Celem naszego przedsięwzięcia było kształtowanie nawyku czytania, rozwijanie języka, pamięci,i wyobraźni dziecka oraz  budowanie mocnych więzi emocjonalnych między dorosłym a dzieckiem.
Akcję naszą przeprowadziliśmy 15.06.2012r . Tego dnia w naszej szkole zaproszone osoby  czytały wybrane przez nauczycieli książki. W tym dniu swój czas poświęciły na czytanie dzieciom znane i szanowane osoby z naszej gminy, a mianowicie:
Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy pani Alicja Stępień, Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca, Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Medyk’’ w Koprzywnicy pan Marek Majkowski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pani Teresa Majczak.
   Dzieci z klas 0-III z wielkim zainteresowaniem słuchały czytanych fragmentów książek tj. ,,Króla Maciusia I’’ Janusza Korczaka, baśni H.CH. Andersena-,,Nowe szaty cesarza’’, ,,Piątki z Zakątka’’ Krystyny Drzewieckiej i ,,Koszmarnego Karolka’’ –Franceski Simon. Mamy nadzieję, że ta akcja zachęci uczniów do oderwania się od komputera czy telewizora i sięgnięcia po  książkę, bo przecież lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które każdy człowiek miewa w życiu, zamieniać na godziny radości".

                                                                                                                                R. Kaczor-Zwolska i A. Skolak

 

Wycieczka do Parlamentu Europejskiego

W dniach od 28 maja do 2 czerwca siedmioro uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy wraz z opiekunem uczestniczyło w wycieczce autokarowej do Parlamentu Europejskiego. W tym gronie znaleźli się uczniowie, którzy w ostatnim roku nauki uzyskali najwyższą średnią z przedmiotów nauczania i otrzymali wzorowe zachowanie. Byli to: Małgorzata Klubińska, Ola Podlewska, Martyna Żwirek, Weronika Solpa, Wiktoria Surowiec, Jakub Floras, Karol Stępień. Opiekunką uczniów była pani Jola Bzduch. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce już po raz trzeci dzięki staraniom pani dyrektor Teresy Majczak, na zaproszenie europosła pana Pawła Zalewskiego.

Autokar wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki wyruszył z Warszawy. Grupa z Koprzywnicy dołączyła do grupy wycieczkowej około godziny 18.00. 29 maja szkolni turyści spędzili cały dzień w Berlinie, z którego zabytkami zapoznał ich pan Jarek. W stolicy Niemiec zwiedzili: Stadion Olimpijski, Reichstag, zobaczyli Bramę Brandenburską i Mur Berliński. Usłyszeli historię tych miejsc. Ponieważ pogoda była wspaniała, w czasie wolnym grupa spacerowała ulicami Berlina chłonąc specyficzną atmosferę tego europejskiego miasta.

30 maja rano grupa dotarła do malowniczo położonego w belgijskich Ardenach Polskiego Ośrodka Wakacyjnego „Millenium” Centre Polonais de Vacances w Combain – la- Tour, gdzie po zakwaterowaniu się zwiedziła najbliższą okolicę. Wieczorem odbyła się wspólna biesiada, podczas której uczestnicy wycieczki z różnych części Polski mogli się lepiej poznać.

Kolejnego dnia po śniadaniu wszyscy wyruszyli na spotkanie z panem posłem Pawłem Zalewskim w Parlamencie Europejskim. Przed spotkaniem podziwiali Atomium. Wizyta w Parlamencie Europejskim trwała dwie godziny. Na wstępie pan poseł wyjaśnił struktury Parlamentu i opowiedział młodzieży o swojej działalności parlamentarnej. Pani Jola Bzduch, w imieniu pani dyrektor Teresy Majczak oraz społeczności szkolnej wręczyła panu Posłowi tomik poezji Zbigniewa Kabaty, autora hymnu koprzywnickiej podstawówki. Następnie po zrobieniu pamiątkowych zdjęć grupa wysłuchała ciekawego wykładu na temat parlamentu i zwiedziła jego najważniejsze części. Pozostała część dnia upłynęła na spacerach po rynku brukselskim i zwiedzaniu Katedry św. Michała i św. Guduli.

W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w Kolonii, aby zwiedzić zabytki tego miasta. Do Koprzywnicy uczniowie dotarli wraz z opiekunką 2 czerwca około godziny 8.00. Wycieczka dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci.

Jolanta Bzduch

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Dnia 29 czerwca odbyło się długo już oczekiwane uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Pierwszym i bardzo ważnym elementem tego dnia była Msza św. odprawiona w intencji dziękczynnej dla całej społeczności szkolnej. Po wspólnej modlitwie nastąpiła oficjalna część uroczystości na sali gimnastycznej.
    W centrum naszego zainteresowania byli kończący naukę w naszej szkole uczniowie klas szóstych. Jako gospodarze uroczystości wdzięcznym słowem i piosenką podziękowali za wspólne lata nauki i wychowania. Przekazali też symbole szkoły młodszym kolegom z klasy piątej i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły oraz przybyłym gościom.
Rodzice żegnających się ucziów również skierowali do zebranych pedagogów miłe słowa podziękowania, a w geście wdzięczności wręczyli  wiązanki kwiatów pani dyrektor Teresie Majczak i zastępcy dyrektor pani Barbarze Miklas.
Swoją obecnością uroczystość  uświetnili Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy p. Anna Paluch, Proboszcz parafii  pod wezwaniem Św. Floriana ks. Jerzy Burek, szkolna higienistka p. Barbara Dziubek, przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej Generali oraz Szkolna Rada Rodziców.
   Po części oficjalnej nastąpiło wręczanie przez panią dyrektor Teresę Majczak nagród i wyróżnień uczniom za szczególne osiągnięcia i bardzo dobre wyniki w nauce. Zaś wychowawcy klas I-III zgodnie z regulaminem wyróżnień odczytali nazwiska uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.
    Wśród tych wyróżnień szczególnie ważne są nadawane przez Radę Pedagogiczną honorowe tytuły "DUMA SZKOŁY", "PRZYJACIEL NAUKI" i "NADZIEJA SZKOŁY". Rodzicom uczniów z klas VI, którzy otrzymali tytuł "DUMA SZKOŁY" zostały wręczone listy gratulacyjne.
    Cała uroczystość miała miły i podniosły charakter pełen oczekiwania na wakacyjny odpoczynek. Uczniowie po krótkich spotkaniach z wychowawcami w klasie z radością rozpoczęli wakacje.

                                                                                                                                                      M. Bochyńska 

      

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć