Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Archiwum

Rok szkolny 2014/2015

ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO W KOPRZYWNICY

9 stycznia 2015 r. społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi uczciła dwie ważne rocznice: 47 rocznicę nadania szkole imienia oraz 72 rocznicę śmierci patrona Władysława Jasińskiego „Jędrusia”.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili goście: Proboszcz Parafii p.w. św. Floriana w Koprzywnicy ks. Jerzy Burek, Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca, Sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec-Nowińska, Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Aleksandra Klubińska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Zenon Papka, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Sandomierzu p. Robert Pytka, Członek Zarządu Rady Powiatu p. Zdzisław Nasternak, p. Jan Ordon sympatyk szkoły, dyrektorzy szkół i instytucji kultury z terenu miasta i gminy, przyjaciel szkoły p. Paweł Ćwiertniewski, przedsiębiorca p. Jerzy Wieczorek, Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy p. Kazimierz Gorycki, Wiceprezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy p Zdzisław Cebuchowski, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy p. Stefan Chmielowiec, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą p. Agnieszką Sabat, przedstawiciele oddziałowych Rad Rodziców. Przedstawiciel mediów p. Marcin Gabrka, redaktor Radia Leliwa. Gościem honorowym uroczystości był partyzant oddziału „Jędrusie”, przyjaciel Władysława Jasińskiego i Zbigniewa Kabaty, autora hymnu szkoły p. Stefan Świerczek ps. „Lew”, który przybył z Gawłuszowic

Spotkanie rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył Proboszcz Parafii p.w. św. Floriana w Koprzywnicy ks. Jerzy Burek. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę uczniów na wielkie bohaterstwo i umiłowanie ojczyzny przez Władysława Jasińskiego, wzbudzając refleksję nad współczesnym patriotyzmem. Następnie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, dyrektor p. Beata Dębowska oficjalnie powitała gości. W swoim wystąpieniu przypomniała, że za wybitne dokonania w popularyzacji pamięci o ludziach i ich czynach podczas II wojny światowej i wychowywanie uczniów w duchu patriotyzmu, sztandar szkoły oraz kilku nauczycieli zostało odznaczonych Medalem Pro Memoria. Pani Dyrektor podkreśliła, że „szkoła z wielkim pietyzmem kultywuje tradycje patriotyczne związane z jej patronem. W dniu Święta Szkoły cała społeczność powraca wspomnieniami do wydarzeń II wojny światowej oddając hołd Patronowi i wszystkim żołnierzom oddziału partyzanckiego „Jędrusie”.

W drugiej części Święta wszyscy zebrani wysłuchali i obejrzeli widowisko słowno – muzyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły, które w swojej tematyce nawiązywało do bohaterstwa żołnierzy oddziału partyzanckiego „Jędrusie” oraz do dumy z bycia uczniem Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy.

Szczególnie piękną i wzruszającą była chwila, w której głos zabrał Jędruś p. Stefan Świerczek ps. „Lew”. Powiedział, że Koprzywnica jest w Jego życiu miejscem szczególnym, zawsze chętnie tu wraca, bo cała społeczność szkolna szczególnie ceni pamięć o bohaterskich czynach Jego kolegów, partyzantów. Pan Stefan snuł wspomnienia o czasach wojennych, zaś na koniec  zaśpiewał hymn „Jędrusiów”:

„Kto życie ze śmiercią sprzęga,

Ten prawo ma gwizdać na ten świat.

Nam nie straszna germańska potęga,

A kula nam w czerepie wierny brat.

Naprzód! Naprzód wciąż dążymy

Naprzód! Naprzód!  Wciąż dążymy

Do celu wrót!

I śmierci w pysk wprost patrzymy.

Naprzód! Naprzód! Naprzód!”

Pan Poseł Marek Kwitek podziękował za wspaniałą ucztę duchową podkreślając, że uroczystość była przepiękną lekcją historii i patriotyzmu. Pan Burmistrz Marek Jońca przypomniał, że Koprzywnica jest miasteczkiem, w którym szczególnie dba się o miejsca pamięci, utrwala czyny bohaterów zarówno tych, którzy oddali swoje życie w walkach w Powstaniu Styczniowym w 1864 r., jak i tych, którzy przyszli z pomocą wycofującym się polskim oddziałom we wrześniu 1939 roku, a także tych rozstrzelanych pod murem w Koprzywnicy w 1943 roku. Ponadto zaznaczył, że w kwietniu, w 75-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej dwóch mieszkańców naszej Gminy - prawnika Jana Błasiaka z Ciszycy oraz Władysława Beksińskiego, agronoma z Koprzywnicy, którzy zginęli w Katyniu.

Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: T. Majczak, M. Łuczak, B. Grzyb, M. Komorowską, ks. T. Gawlaka i A. Drożdżal i poprowadzona przez J. Bzduch.

 

  JAN  BRZECHWA- CZARODZIEJ SŁOWA  I  POETA  DZIECIĘCEJ  RADOŚCI

                  Tak mówią o Nim inni autorzy. Popularność Brzechwy wśród kilku już pokoleń czytelników jest niezwykła. Jego utwory mocno trafiają do psychiki dziecka, jego zainteresowań i sposobu myślenia. Poeta uczy i wychowuje humorem, żartem literackim oraz elementami satyry. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej mając na uwadze powyższe oraz budzenie zainteresowań czytelniczych, rozwój talentów i propagowanie piękna poezji polskiej wśród dzieci zorganizowali Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Brzechwy, który odbył się 28 I 2015r. w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci klas O-III, którzy pod opieką wychowawców uczyli się sztuki pięknej recytacji. Świadkami artystycznych zmagań dzieci byli rodzice, pani dyr. Beata Dębowska, pani wicedyrektor Jolanta Bzduch oraz szanowne jury w składzie: emerytowane nauczycielki nauczania początkowego- pani Maria Staszewska, pani Anna Ozdoba, pani Mirosława Ostrowska, pani sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica- Dorota Kruszec- Nowińska, pani Anna Adamczak- pracownik Biblioteki Publicznej w Koprzywnicy oraz pan Jan Burek. Wszystkich zebranych serdecznie powitała  pani dyr. B. Dębowska, która w swym wystąpieniu m. in. życzyła dzieciom odwagi, radości i sukcesów na drodze rozwoju  talentów oraz tego, by pamiętali słowa Jana Brzechwy: „Z ludźmi jest tak jak z zegarkiem! Najważniejsze jest to co mają w środku”. W dalszej części spotkania uczennice kl.IVa przedstawiły krótkie informacje dotyczące biografii poety. Potem   scena należała do   małych artystów. Recytacja wierszy była przeplatana rymowankami, ćwiczeniami oddechowymi, zabawami z głoskami przygotowanymi przez prowadzących. W  końcowej części spotkania pani dyr. B. Dębowska i przewodnicząca jury- pani M. Ostrowska ogłosiły wyniki zmagań konkursowych i wręczyły wszystkim uczestnikom dyplomy wraz z nagrodami. A oto zwycięzcy:  

I miejsca: Gabriela Kozik – ucz. kl.IIIa

                   Gabriela Bernyś- ucz. kl.O

II miejsca:  Diana Żak- ucz. kl.c

                      Katarzyna Ordon – ucz. kl. IIIb

III miejsce: Mikołaj Jaworowski – ucz. kl. IIIb

Wyróżnienia: Emilia Bokwa – ucz. kl. O

                          Kacper Kowalski – ucz. kl. IIa

                          Ewa Bochyńska – ucz. kl. IIIa

Sponsorami nagród byli: pan Jan Burek, pani Maria Staszewska oraz dyrekcja szkoły, za co serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci.

„Tak to z wierszami Pana rozstać się nie mogę,

Bo mi codziennie, permanentnie wchodzą w drogę,

Lecz mimo to, a może za to właśnie,

Chcę podziękować Panu za Jego baśnie,

Bajeczki, żartobliwe wiersze i figielki,

Za cały „Brzechwa dzieciom” twórczy okres wielki,

Za te perełki i humoru, i języka

I za życzliwość Twą, co wszystko przenika”. Halina Cieszkowska ”Ach, Panie Janie”

                                                                                                                                                                   Ewa Dziuba

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE W KLASIE II A .

Mimo obowiązkowych zajęć z techniki i plastyki, w naszej szkole dostrzegamy ogromny potencjał twórczy dzieci. Stąd pomysł na zrealizowanie zajęć – warsztatów, które rozwiną zainteresowania najmłodszych artystów w tym kierunku, oraz dadzą możliwość twórczego wyrażania własnych myśli, uczuć i emocji. Zajęcia takie odbyły się 30 stycznia w klasie IIa, a poprowadziła je babcia jednego z naszych uczniów Michała Żwirka, pani Elżbieta Floras. Dzieci miały okazję własnoręcznie spróbować robótek na drutach, na szydełku, poznały trudne arkana sztuki wyszywania i haftowania. Najwięcej emocji wzbudziły wydziergane na drutach ubranka dla lalek, którymi zachwycały się dziewczynki. Pani Elżbieta Floras zademonstrowała nam także misterną sztukę orgiami, dzięki której z papieru powstają prawdziwe cuda. Dzieci samodzielnie nauczyły się jak składać i łączyć drobne elementy, aby uformować z nich koszyczki, łabędzie, jajka.

Na efekty warsztatów nie trzeba było długo czekać, ponieważ w ciągu następnych dni pojawiły się w klasie własnoręcznie wykonane przez uczniów małe dzieła sztuki, które podczas spotkania wywiadówkowego podziwiali Rodzice .

Warsztaty rękodzielnicze realizowaliśmy z nadzieją, że zajęcia te staną się zachętą do samodzielnego szukania pomysłów na nudę w czasie zbliżających się ferii zimowych, a dodatkowo rozwiną myślenie twórcze ,wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, nauczą cierpliwości, dokładności i dyscypliny.

 

                                                                                              R. Kaczor- Zwolska

 

PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ „GÓRA GROSZA”

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie” z tą myślą nasi uczniowie przystąpili do kolejnej już edycji akcji „Góra Grosza”. Celem jej było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych. 

Do akcji bardzo ochoczo i z wielkim zaangażowaniem włączyły się wszystkie klasy naszej szkoły. Dnia 28 stycznia w obecności pani pedagog oraz opiekunów samorządu nastąpiło oficjalne zsypanie góry grosza. W tym roku uczniowie naszej szkoły zebrali 668,6 zł, a najwyższą kwotę uzbierała klasa IIIa, która została wyróżniona na forum szkoły.

Aby uatrakcyjnić zbiórkę, samorząd ogłosił konkurs klasowy na najładniejsza puszkę do zbiórki monet. Wyniki konkursu zostały ogłoszone na szkolnym apelu.

 

                                                                                                          Monika Różyc

 

WALENTYNKI

Ostatni tydzień przed feriami upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni i z całym mnóstwem serduszek na szkolnych korytarzach i w klasach. A wszystko to z okazji zbliżających się Walentynek, sympatycznego święta przypadającego
na dzień 14 lutego. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek, czerwonych, najczęściej w kształcie serca, opatrzonych walentynkowym wierszykiem. Aby i w naszej szkole zachować ten zwyczaj, Samorząd Szkolny zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona piękna czerwona skrzynia, do której uczniowie mogli wrzucać swoje kartki, wyrażając w ten sposób swoje sympatie dla koleżanek i kolegów. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Z takim miłym i ciepłym akcentem uczniowie rozeszli się na ferie.

                                                                                                                                                              Monika Różyc

 

73 ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy w sposób szczególny kultywuje i pielęgnuje tradycje patriotyczne związane z patronem szkoły Władysławem Jasińskim, jak również inne ważne dla Polski rocznice historyczne.

10 lutego 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę powstania największej wśród organizacji wojskowych - Armii Krajowej.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: proboszcz Parafii p.w. św. Floriana w Koprzywnicy ks. Jerzy Burek, burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca, dyrektorzy szkół i instytucji kultury z terenu miasta i gminy, emerytowani nauczyciele historii i języka polskiego w osobach: p. dyr. Jan Czajkowski, p. Urszula Lipińska, p. Maria Kalinowska, p. Stanisława Gawrońska, p. Jan Ordon twórca ludowy i pasjonat lokalnej historii, uczniowie ZSO im. Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy wraz z nauczycielami-p. Małgorzatą Baj, p. Danutą Majkowską, p. Iwoną Pruś, p. Materkowską- Fudalą, Agatą Czerwińską, Anną Wiśniewską, uczniowie klasy VI SP im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach wraz z nauczycielem – p. Ewą Początek. Honorowym gościem obchodów 73 rocznicy powstania AK był starszy inspektor p. dr Tomasz Domański pracownik Delegatury IPN w Kielcach

Pani dyrektor Beata Dębowska po powitaniu gości podkreśliła, że Armia Krajowa była największą, podziemną organizacją walczącą w czasie II wojny światowej. Była precedensem w skali światowej, a po dziś dzień trwają badania dotyczące jej fenomenu. Większość uczniów szkoły podstawowej na pytanie, czy słyszało o Armii Krajowej odpowiada twierdząco. Jednak poza nazwą niewielu wie, jaką rolę odegrała w walce o odzyskanie niepodległości.

Zaproszony na uroczystość p. dr Tomasz Domański przybliżył uczniom rys historyczny, cele i zakres działalności AK, a następnie snuł rozważania o jej wyjątkowości. (wykład dostępny w zakładce Dla ucznia)

Burmistrz p. Marek Jońca zwracając się szczególnie do młodzieży powiedział: „Wasze pokolenie powinno nie tylko czerpać dumę z historii oddając jednocześnie hołd wszystkim żołnierzom, którzy dla Polski narażali życie i za nią ginęli, ale również kontynuować ich dzieło, ich postawę i determinację w działaniu dla dobra wspólnego i Polski”.

Dodatkowym elementem obchodów 73 rocznicy powstania Armii Krajowej był  program poetycki o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów klasy V pod kierunkiem p. Agnieszki Kolasińskiej i p. Bożeny Grzyb. Oprawę plastyczną przygotowały panie: A. Drożdżal Al.-Haj i Monika Różyc.

Na zakończenie uroczystości p. dyrektor Beata Dębowska zacytowała słowa Zbigniewa Kabaty: ,,Pieśń cię weźmie, legenda przechowa, wichrem chwały w historię popłyniesz, Armio Krajowa. Słowa te w sposób poetycki wyraziły fenomen Armii Krajowej.

 

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca br. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym oraz  dyrekcją i nauczycielami uczestniczyła w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu. Święto poświęcone jest żołnierzom tak zwanej drugiej konspiracji, czyli niepodległościowego podziemia, którzy w 1945 roku nie złożyli broni. Zostało ono wprowadzone na mocy ustawy z 3 lutego 2011 r. jako wyraz hołdu dla męstwa i patriotycznej postawy „Żołnierzy Niezłomnych”. Data obchodów związana jest faktem, iż  1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców 4-go Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, kontynuującej dzieło Armii Krajowej.  Uroczystości patriotyczne w Sandomierzu rozpoczęła Msza Święta w intencji Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego, której w kościele Świętego Józefa w Sandomierzu przewodniczył proboszcz parafii ks. kanonik dr Jerzy Dąbek. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów przeszli na Cmentarz Katedralny, gdzie przy symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” dowódcy 2 Pułku Piechoty Legionów AK, rozpoczęła się dalsza część uroczystości. W swoich wystąpieniach do zebranych zwrócili się: Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, Marek Kwitek Poseł na Sejm RP, Zbigniew Kondracki wychowanek "Kruka” oraz Wojciech Targowski żołnierz Armii Krajowej. Modlitwę za poległych bohaterów uroczystości odmówił dr Marek Kozera kapelan sandomierskich "Strzelców".  Tuż po przemówieniach okolicznościowych przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed symboliczną mogiłą ppłk. Antoniego Wiktorowskiego. W uroczystości uczestniczył również Burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca.

 

 

„KOBIETA JEST GWIAZDOM PODLEGŁA I KWIATOM”

J. Słowacki        

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy uroczyście obchodziliśmy Święto Kobiet. Z tej okazji nasi Panowie i Chłopcy pomyśleli o pięknych kwiatach, słodkich upominkach i laurkach. Uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny, który ukazał oblicze kobiety i mężczyzny w literaturze dziecięcej. Słuchaliśmy wierszy Brzechwy, Tuwima, Woroszylskiego i Konopnickiej, a mali recytatorzy i wokaliści z klas I- III sprawili ,że uśmiech nie schodził z ust Kobiet i Dziewczynek.

Pani dyrektor Beata Dębowska zaskoczyła uczniów ciekawym quizem, dotyczącym znajomości postaci kobiet, które znacząco zapisały się w historii. Oczywiście szóstoklasiści poradzili sobie śpiewająco, rozszyfrowując wszystkie karkołomne zagadki. 

Na koniec artyści  odśpiewali dużym i małym Kobietom „sto lat”. Uwieńczeniem uroczystości było zaś złożenie życzeń i wręczenie pięknych tulipanów wszystkim naszym Paniom.

Wszystkiego co najlepsze drogie Panie!

 

WARSZTATY FILMOWE

Dnia 10.03.2015 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach filmowych ,, Jak stworzyć Świat Fantasty” zrealizowanych przez Teatr Show.

W czasie wspólnej pracy z widownią ekipa filmowa skonstruowała świat fantasty.
Na podstawie zasadniczych cech tego gatunku stworzone zostały kreacje filmowe, uczniowie zobaczyli zastosowanie najprostszych i możliwych do samodzielnego zastosowania efektów specjalnych. Zbudowana została zamknięta i skończona opowieść. Całość zajęć warsztatowych była rejestrowana wizualnie i realizowana w formie przekazu na żywo na dużym ekranie. Uczniowie znaleźli się na planie filmowym, w realistycznym studio telewizyjnym, gdzie mogli zobaczyć etapy powstawania scen fantastycznych, sposoby ich realizacji, a także słownictwo związane z planem filmowym i filmem. Z wykorzystaniem rekwizytów i scenografii aktorzy i statyści wybrani z widowni zagrali w scenach filmowych, które na koniec stworzyły zamkniętą opowieść. Na zakończenie zajęć uczniowie zobaczyli trailer, czyli skrótową zapowiedź swojego dzieła. Ekipa razem z uczestnikami przeanalizowała aspekty moralne gatunku fantasty: walkę dobra ze złem, zmagania natury z kulturą, przeciwstawienie swój - obcy. Zrealizowany podczas zajęć materiał filmowy został przekazany do profesjonalnego studia postprodukcji w celu zmontowania, udźwiękowienia i dodania efektów komputerowych, a gotowy film organizatorzy prześlą do szkoły, by wszyscy uczniowie mogli go obejrzeć.

PIERWSZAKI I DRUGAKI W DOMU KATOLICKIM W SANDOMIERZU

10 marca 2015 roku uczniowie klas I i klasy II a wzięli udział w Interaktywnych Warsztatach Telewizyjnych, które odbyły się w Domu Katolickim w Sandomierzu.

W trakcie zajęć ,,odkrywane” były trzy karty Tajemniczej Księgi Przygód. Każda z nich przedstawiała inny świat, w każdym panowały inne zasady. Co łączy krainę Dzikiego Zachodu, Kowbojów i Indian z magicznym królestwem księżniczek, czarowników i smoków oraz ze światem robotów i kosmitów? Jakie elementy są niezbędne, aby takie światy powstały i były rozpoznawalne? Tego wszystkiego dzieci dowiedziały się w trakcie warsztatów.
W specjalnie zbudowanym studiu filmowym dzięki pracy z reżyserem, operatorami kamer i montażystami dzieci poznały podstawy pracy na planie filmowym, najważniejsze sformułowania i komendy, istotę współdziałania w grupie. Poznały różne techniki i efekty filmowe np. animacje. Przebieg zajęć można było obserwować na żywo na dużym ekranie.
Efektem pracy podczas warsztatów będzie film zrealizowany z udziałem naszych małych aktorów, którego fragmenty zobaczyliśmy już pod koniec zajęć. Niecierpliwie czekamy na premierę.

 

„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

20 marca 2015 roku o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy rozpoczęły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Na wstępie pani wicedyrektor Jolanta Bzduch powitała Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica pana Marka Jońcę, panią Barbarę Toś pracownika Urzędu Gminy w Koprzywnicy, pana Mariana Raka Prezesa OSP w Ciszycy, pana Piotra Frańczaka Prezesa Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Koprzywnicy, pana Zdzisława Cebuchowskiego Wiceprezesa OSP w Koprzywnicy, a także opiekunów, którzy przygotowali uczniów do turnieju oraz uczestników turnieju. Następnie głos zabrał Burmistrz pan Marek Jońca, który podkreślił, że każdego dnia media informują o wielu tragicznych wydarzeniach, które dotykają społeczeństwo. Są to nie tylko pożary, ale także wypadki drogowe, zaginięcia osób starszych czy dzieci. W tych akcjach uczestniczą strażacy nierzadko narażając własne życie. Ich praca wymaga odwagi i bohaterstwa. Bardzo ważne jest to, aby nowe pokolenia rozwijały swoją wiedzę pożarniczą, aby kiedyś, w dorosłym życiu móc służyć społeczeństwu będąc członkami ochotniczej czy zawodowej straży pożarnej. Zwracając się do opiekunów pracujących z uczniami powiedział: „Dziękuję za Wasze zaangażowanie w przygotowanie uczniów. Od lat rokrocznie obserwuję zmagania uczestników turnieju i jestem pełen podziwu dla ich wiedzy. Wiem, że to Wasza zasługa, ponieważ potrafiliście rozpalić w tych młodych umysłach płomień zainteresowania strażacką służbą”.Uczestnikom turnieju pan Burmistrz życzył jak najlepszych wyników. Powiedział: „Jesteście naszą dumą i chlubą. Kontynuujecie i pogłębiacie swoją wiedzę, chcecie być najlepsi i za to należą Wam się słowa uznania. Życzę wszystkim najlepszych miejsc i wspaniałych nagród.”

Zmagania turniejowe odbywały się w trzech kategoriach:

-uczniowie szkół podstawowych

-uczniowie gimnazjów

-uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

W każdej kategorii uczniowie rozwiązywali test.

ZWYCIĘZCY:

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE

I miejsce-Wiktor Fudala - SP w Koprzywnicy

II miejsce- Bartłomiej Stańczyk - SP w Niedźwicach

III miejsce – Adam Gach – SP w Koprzywnicy

Na zakończenie eliminacji głos zabrał prezes pan Piotr Frańczak, który podziękował uczniom za udział w konkursie, opiekunom za przygotowanie uczniów oraz dyrekcji szkoły za pomoc w zorganizowaniu turnieju. Pani wicedyrektor Jolanta Bzduch pogratulowała zwycięzcom i podkreśliła, że dla szkoły to zaszczyt móc podejmować tak wspaniałych gości. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody i słodkie upominki. Z uczniami naszej szkoły pracował pan Wojciech Mrozik.

 

DZIEŃ OTWARTY W ZSO IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W KOPRZYWNICY

20.03.2015 roku uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami wzięli udział w Dniu Otwartym w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy. Obok naszych uczniów w murach ZSO gościli również szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Niedźwicach i Postronnej. 

Goście obejrzeli pokazy doświadczeń z fizyki i chemii przygotowane przez  gimnazjalistów. Dowiedzieli się m.in. jak otrzymać dwutlenek węgla z sody oczyszczonej
i octu oraz jak przy pomocy tych składników można nadmuchać balon. Następnie uczniowie zwiedzili budynek szkolny i obejrzeli prezentację multimedialną. Z kolei wszyscy udali się na halę sportową, gdzie ogromny podziw i entuzjazm wzbudziły pokazy sportowe zaprezentowane przez uczniów ZSO. Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli koncert  przygotowany przez zespół muzyczny. Szóstoklasiści otrzymali słodką niespodziankę oraz ulotkę informacyjną o planowanym naborze na rok szkolny 2015/1016.

Uczniowie naszej szkoły z dużym zainteresowaniem oglądali prezentowane pokazy
i doświadczenia. Mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną, bazą dydaktyczną, osiągnięciami uczniów i organizowanymi uroczystościami szkolnymi. Uzyskali także wyczerpujące informacje dotyczące zasad rekrutacji.

Wychowawcy klas VI.

 

 

WIOSNA W NASZEJ SZKOLE

Ranek i przedpołudnie 24 marca br. wyglądały w naszej szkole inaczej niż typowy dzień szkolny. W ten marcowy wtorek w mury naszej szkoły zawitała Pani Wiosna. Powitaliśmy Ją w tym roku w języku angielskim. Przybliżenie zwyczajów związanych z przywitaniem wiosny w krajach Europy, hasło dnia  „Co kraj, to obyczaj” i prezentacje artystów w języku angielskim, miały na celu uświadomienie uczniom istoty tradycji dla każdego narodu, a także zachęcenie ich do nauki języka obcego poprzez zapoznanie ich z kulturą, zwyczajami, słynnymi postaciami, krajami Wielkiej Brytanii, a także poprzez udział w konkursach.

I tak grupa najmłodszych kolegów i koleżanek przywitała wszystkich zebranych piosenką „Let’s start”, klasa I a dostarczyła nam porannej porcji ćwiczeń piosenką „Head and shoulders”. Z uczniami klasy I b powtórzyliśmy kolory, a z I c nauczyła nas angielskiej wersji „Panie Janie”. Uczniowie klasy II a zaśpiewali utwór o emocjach, a jak właściwie zachować się na drodze, pokazali nam koledzy z klasy II b. Artyści z III a zaśpiewali piosenkę o pogodzie, a z III bo piratach. Występy uczniów klas młodszych zakończyły się rozstrzygnięciem konkursu na najciekawsze przebranie bohatera pochodzącego z krajów Wielkiej Brytanii. Wyniki konkursu  przedstawiają się następująco:

I miejsce: Alan Rutkowski z klasy I a

II miejsce: Hubert Lasota z klasy III a

III miejsce: Alicja Macias z klasy II a

 

Także uczniowie klas starszych zaprezentowali się znakomicie na szkolnej scenie. Mieliśmy okazję obejrzeć angielską wersję „Czerwonego Kapturka” w wykonaniu uczniów klasy IV b. Byliśmy na herbatce u królowej Elżbiety II i poznaliśmy najwybitniejszych Anglików, za których przebrali się artyści z klasy IV a. Kraje Wielkiej Brytanii i Londyn przybliżyła nam grupa z V a, a Kamila Wiśniewska zmontowała i zaprezentowała film z udziałem V b o „Języku angielskim wokół nas”. Scenkę z życia wziętą pt. „Na lotnisku”, zaprezentowali aktorzy z VI a. Swoje umiejętności językowe i wokalne zaprezentowałanam Gabrysia Kozik z III a, w utworze „Say something”.Rozstrzygnięte zostały dwa konkursy.

Konkurs na najciekawsze przebranie bohatera pochodzącego z krajów Wielkiej Brytanii.

I miejsce: Paweł Simko, kl. IV a, Dawid Ciach, kl. V a

II miejsce: Dominik Czuchnowski, kl. V b

III miejsce: Kacper Strójwąs, kl. IV a

 

Konkurs wiedzy o krajach Wielkiej Brytanii:

I miejsce : Julia Chmiel, kl. IV b

II miejsce : Patryk Łukawski, kl. V b

III miejsce:  Andrzej Młynarczyk, kl. VI a,  Wiktor Fudala, kl. VI b

IV miejsce: Julia Olszewska, kl. VI a

V miejsce:  Grzegorz Motyl, kl. V a.

 

Tego dnia uczniowie mieli też okazję do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu cyberprzemocy i odpowiedzialności nieletnich za nadużycia w Internecie (kl. IV-VI) i bezpieczeństwa w domu, szkole i na ulicy (kl. O-III). Pogadanki z uczniami przeprowadził dzielnicowy pan Andrzej Strojnowski.

 

A na koniec uroczystości, żeby stało się zadość naszej polskiej  tradycji, spaliliśmy Marzannę – symbol odchodzącej zimy.

                                                                                       Maria Kossak-Błajszczak.

 

„KOCHAĆ BOGA PONAD WSZYSTKO”

25 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne. Ponieważ w tym roku przypada X rocznica śmierci Papieża świętego Jana Pawła II, dlatego też spotkania rekolekcyjne upływały pod Jego patronatem.  „Kochać Boga ponad wszystko”- oto hasło, które stało się myślą przewodnią rozważań rekolekcyjnych dla społeczności uczniowskiej. Pierwszego dnia Rekolekcji, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele i uczniowie udali się do pobliskiego kościoła św. Floriana. Tuż po wspólnej modlitwie głos zabrała pani Beata Dębowska, dyrektor naszej szkoły. Powiedziała: ,,Przyszliśmy dziś wszyscy do świątyni; uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej z Koprzywnicy, z Gnieszowic i Niedźwic po to, aby w skupieniu wsłuchać się w Słowo Boże, a czas rekolekcji wykorzystać na pogłębianie naszej relacji z Chrystusem. Tegoroczne rekolekcje przeżywamy w Roku św. Jana Pawła II. Ten Gigant ducha i umysłu przekonywał nas słowami, przykładem życia, że musimy stale uczyć się modlitwy. Przyszliśmy więc po to, aby się modlić, a przez modlitwę zyskać motywację i siły do tego, aby ciągle odnajdywać tę właściwą drogę będącą przygotowaniem do ponownego przeżywania Wielkiej Tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Króla. ,,Kochać Boga ponad wszystko”, to hasło tegorocznych rekolekcji. Parafrazując słowa Jana Pawła II mamy nadzieję, że Bóg przemieni zamknięte oczy nasze w oczy szeroko otwarte na Piękno rzeczywistsze, na Miłość i Dobro, a miły podmuch duszy drgającej w szczelinach róż otoczy nas tu wszystkich ciepłym wiatrem”. Następnie uczniowie powitali księdza Pawła Zyśko, który przybył do nas z Wiązownicy. W dalszej części uczestniczyliśmy w nabożeństwie Słowa, a następnie mogliśmy poznać szkołę postaw i gestów liturgicznych. Drugiego dnia rekolekcji, tj. 26 marca 2015 roku również wspólnie wyszliśmy do kościoła, aby uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej. Uczniowie klas 0, I, II mieli w tym czasie zajęcia na sali gimnastycznej naszej szkoły. Ostatniego dnia rekolekcji znów udaliśmy się razem do kościoła, gdzie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej oraz wspólnej Mszy Świętej. Podczas spotkań uczniowie mogli pogłębić podstawowe prawdy związane z naszą wiarą , przyjąć sakrament pokuty i po raz kolejny rozpocząć prawdziwą przygodę kroczenia za Jezusem. Zajęcia w kościele i szkole ,nabożeństwa, przynoszenie pod krzyż Chrystusa naszych słabości i grzechów wyrysowanych przez uczniów i złożonych na Ołtarzu w czasie Mszy Świętej, to kolejna szansa odnowienia zaniedbanej więzi z Chrystusem i solidne przygotowanie do przeżycia Świętego Triduum Paschalnego. W czasie tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych wielu uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu plakatu zapraszającego i reklamującego te doniosłe wydarzenia .Z naszej szkoły najlepsze plakaty przygotowały: Patrycja Osuch z klasy I „a” oraz Paulina Podkowa - klasa V „a”. Serdecznie gratulujemy !

 

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY – KRAJOBRAZY POLSKI

30 marca 2015r. w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny konkurs przyrodniczy –Krajobrazy Polski. Celem konkursu było m.in.motywowanie uczniów do poszerzenia swojej wiedzy, utrwalenie wiadomości o krajobrazach Polski oraz integracja uczniów z różnych szkół w regionie. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci szkół podstawowych z Łoniowa, Sulisławic i Koprzywnicy,którzy pod okiem swoich nauczycieli przyrody przygotowywali się do tego konkursu. Zaproszenie na konkurs przyjęli i swoją obecnością zaszczycili nas:sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica pani Dorota Kruszec-Nowińska, nauczyciele emeryci pani Zofia Komorowska i pan Jan Beksiński. Konkurs otworzyła p. wicedyrektor szkoły Jolanta Bzduch, życząc wszystkim uczniom osiągnięcia jak najlepszego wyniku w konkursie. Następnie uczniowie przystąpili do pisania testu. Po zakończonej części konkursowej uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców uczniów klasy IVb, a komisja konkursowa sprawdzała testy konkursowe. Po zakończeniu prac komisji, jej członkowie ogłosili wyniki wręczając zwycięzcom nagrody książkowe i dyplomy.

Zwycięzcami konkursu zostali:                              

I miejsce : Jakub Milarski – SP Koprzywnica    
II miejsce: Adam Gach – SP Koprzywnica   
III miejsce: Łukasz Cieciura – SP Łoniów                                        

wyróżnienia:

Emilia Krakowiak – SP Koprzywnica                                                         

Sandra Listopad – SP Koprzywnica                                                                              

Krystian Dąbek – SP Łoniów

Piotr Niekurzak – SP Koprzywnica

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich nauczyciele oraz nauczyciele emeryci-członkowie komisji, otrzymali drobne upominki. Sponsorami nagród i upominków byli: Liga Ochrony Przyrody, Wydawnictwo Nowa Era oraz Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

                                                                                                          Barbara Miklas

 

 

 NIETYPOWA LEKCJA PRZYRODY W NASZEJ SZKOLE-SĄD NAD CZŁOWIEKIEM

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Ziemi ,,Z energią zmieńmy źródła”, uczniowie klasy VIb pod kierunkiem nauczyciela przyrody p.Barbary Miklas przedstawili młodszym kolegom z klas V-III ,,Sąd nad człowiekiem”. Aktorzy inscenizacji wcielając się m.in. w rolę prokuratora, obrońcy i sędziego dokonali sądu nad człowiekiem, zarzucając mu nierozważne i nadmierne korzystanie ze źródeł energii nieodnawialnej, przyczyniając się w ten sposób do nieodwracalnych zmian w klimacie. Prokurator zachęcał oskarżonego człowieka do korzystania w jak największym stopniu z odnawialnych źródeł energii, które nie wytwarzają gazów cieplarnianych. Inscenizacja wzbogacona była o prezentacje multimedialną o skutkach ocieplenia klimatu. W całym przedstawieniu uczniowie zachęcali swoich rówieśników do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego m.in. przypomnieli sposoby oszczędzania energii. Zmiany klimatu to problem o znaczeniu ogólnoświatowym. Dlatego też, uświadomiliśmy naszym uczniom, że musimy wszyscy od najmłodszych lat troszczyć się o nasza planetę i popularyzować korzystanie z odnawialnych źródeł energii, które w mniejszym stopniu wpływają niekorzystnie na nasz klimat. Rewelacyjną gra aktorską popisała się prokurator – Oliwia Kołacz i oskarżony człowiek – Wiktor Fudala. Również bardzo dobrze w roli obrońcy zaprezentowała się Edyta Zięba, a w roli sędzi Klaudia Kasprzycka. Była to bardzo pouczająca, nietypowa lekcja przyrody w naszej szkole.

                                                                                              Barbara Miklas

 

WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS IV DO ZAKŁADU UTYLIZACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH W JANCZYCACH I RUIN ZAMKU KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE.

9 kwietnia 2015r. uczniowie klas IV uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Janczyc i Ujazdu. W pierwszej części wycieczki zwiedzali Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach. Pracownik zakładu w roli przewodnika zapoznał uczniów z historią powstania przedsiębiorstwa. Uczniowie z sali monitoringu obserwowali pracę w nowoczesnej hali sortowni, oddanej do użytku w 2014r. gdzie posegregowane odpady trafiają w celu wydzielenia surowców wtórnych: (m.in. papieru, kartonu, tworzyw, szkła i metalu.  Wydzielone surowce wtórne trafiają do specjalnych firm zajmujących się recyklingiem. Odpady komunalne są wstępnie przetwarzane, a wydzielona z nich frakcja organiczna w części jest kompostowana. Pozostałość jest deponowana na składowisku. Uczestnicy wycieczki obejrzeli poszczególne stanowiska zakładu, a duże zaciekawienie uczniów wzbudziły maszyny pracujące na składowisku. ZUOK w Janczycach jest zarządzany przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki, do którego należy też gmina Koprzywnica.  W drugiej części wycieczki uczniowie zawitali do Ujazdu, gdzie stoją ruiny zamku Krzyżtopór, wzniesionego w latach 1631-1644, z fundacji Krzysztofa Ossolińskiego. Ta XVII-sto wieczna rezydencja o ogromnych rozmiarach, oczarowuje swoją architekturą i historią powstania. Jest ona typowym przykładem tzw. ,,palazzo in fortezza”, czyli reprezentacyjnej rezydencji przystosowanej do obrony. Pani przewodnik przedstawiła nie tylko historię tego zamku, ale również kilka opowieści i legend z nim związanych. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o zastosowaniu podczas budowy symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczestnikom wielu ciekawych informacji na temat recyklingu śmieci oraz faktów i legend związanych z historią zamku Krzyżtopór. Organizatorami wyjazdu byli wychowawcy klas IV: p. Teresa Majczak i p. Barbara Miklas, opiekę nad grupą sprawowała także p. Monika Różyc.

MISTRZOSTWA POWIATU SANDOMIERSKIEGO W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH INDYWIDUALNYCH I DRUŻYNOWYCH

W dniu 09.04.2015r. na stadionie „Koprzywianki” odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Biegach Przełajowych, których współorganizatorem, jak każdego roku, była nasza szkoła wraz z ZSO im. Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy. W zawodach, które przebiegły bardzo sprawnie, wzięły udział zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Na widocznie oznakowanych trasach rywalizowali zawodnicy ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Ogromnym sukcesem naszych chłopców było zdobycie:

 I miejsca drużynowo.

 I miejsce indywidualnie zdobył Kacper Mazur

II miejsce - Jakub Wiśniewski

Jesteśmy dumni z reprezentacji zarówno dziewcząt jak i chłopców.

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ NA SZCZEBLU POWIATOWYM

W dniu 10.04.2015r. uczeń naszej szkoły Wiktor Fudala wziął udział w OTWP na szczeblu powiatowym, który odbył się w Samborcu. Na 9 uczniów reprezentujących swoje gminy Wiktor zajął I miejsce uzyskując 23 punkty z testu, co przyniosło mu awans do eliminacji wojewódzkich.

Wojciech Mrozik

 

SUKCESY W FINALE WOJEWÓDZKICH IGRZYSK W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

W dniu 16.04.2015r. w Rytwianach koło Staszowa odbył się Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych i Drużynowych Biegach Przełajowych, w których udział wzięło około 1000 uczniów w różnym wieku z całego województwa. Wspaniale wypadła drużyna chłopców z naszej szkoły w biegu drużynowym, bo na ponad 20 szkół  zajęliśmy II miejsce, natomiast bezkonkurencyjnym zawodnikiem w biegu indywidualnym okazał się nasz uczeń Kacper Mazur, który na 139 startujących chłopców w tej kategorii wiekowej zajął I miejsce, zaś Jakub Wiśniewski zajął VII miejsce.

Koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”

19 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy odbył się uroczysty koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość” upamiętniający drogę do świętości Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II. 10 lat temu 2 kwietnia 2005 roku do Domu Ojca odszedł Człowiek, który przerósł wszelkie autorytety i stał się fundamentem naszej tożsamości narodowej. Mottem przewodnim uroczystości były wzruszające słowa z homilii wygłoszonej do wiernych w Poznaniu w roku 1997: „Bądźcie na tym świecie nauczycielami wiary i nadziei Chrystusa, żyjąc miłością na co dzień. Bo wiara, nadzieja i miłość to jakby trzy gwiazdy które pojawiają się na niebie naszego życia duchowego, aby prowadzić nas ku Bogu”. Montaż słowno-muzyczny był nie tylko wspomnieniem o Janie Pawle II, ale przede wszystkim stał się inspiracją do odkrywania na nowo prawdy, że chrześcijanin to człowiek wiary, nadziei i miłości. Ojciec Święty zawsze powtarzał, że: „dzisiejszemu światu potrzeba czytelnego świadectwa wiary, nadziei i miłości”. Taką właśnie wymowę miały prezentowane przez młodych artystów poetyckie rozważania na temat Jana Pawła II i wspomnianych wartości. Liryczne pieśni wspaniale korelowały z tematyką koncertu i poruszały do głębi swoją wymową i niepowtarzalną interpretacją młodych wykonawców ze szkół podstawowych w: Koprzywnicy, Niedźwicach, Gnieszowicach, a także z grupy wokalnej działającej w MGOKiS w Koprzywnicy. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały również materiały archiwalne ilustrujące dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały Ojca Świętego. Zacytowane fragmenty encyklik, orędzi, homilii i przemówień wygłoszonych z okazji kolejnych Światowych Dni Młodzieży czy pielgrzymek do naszego kraju były niezapomnianym powrotem do źródeł. Szczególnej wymowy nabrały słowa Jana Pawła II: „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga”, ponieważ Papież odszedł do domu Pana w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży 2016 roku w Krakowie „Błogosławienie miłosierni” odśpiewany przez jedną z uczennic zabrzmiał w tym kontekście szczególnie przejmująco. Dewizą pontyfikatu Jana Pawła II stały się słowa pochodzące z modlitwy z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny „Totus Tuus”- cały Twój. Ojciec Święty apelował: „Nadzieja zawieść nie może. Dlatego z mocną nadzieja klękaj do codziennej modlitwy i podejmuj swoje obowiązki. Dzięki pomocy Boga możesz przeżywać modlitwę i pracę w duchu Totus Tuus” Dopełnieniem tych słów była wzruszająca pieśń „Ave Maryja”.

Koncert poprowadziła pani dyrektor Beata Dębowska, która na zakończenie, zwracając się do przybyłych gości powiedziała: „Szanowni Państwo! Ludzie od dawna zastanawiają się, jak osiągnąć harmonię między pracą, rodziną i światem. A odpowiedź jest tak blisko, prawie na wyciągnięcie dłoni. Otóż ścieżki trzeba przecierać wciąż, bo mogą zarosnąć na nowo. Przecierać je trzeba tak długo, aż staną się proste prostotą i dojrzałością wszystkich chwil, a w każdej z nich znajdziesz ziarno wieczności. Podnieście głowy, mówił Papież. Nie lękajcie się patrzeć w wieczność. Tam czeka ojciec Bóg, który jest miłością”. Ostatnim akordem koncertu była wspólnie odśpiewana ulubiona pieśń Ojca Świętego „Barka”.

Organizatorami koncertu byli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Koprzywnica.

 

APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI

22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie kl. IVb pod kierunkiem nauczyciela przyrody p. B. Miklas przygotowali apel ,,Ekologia na wesoło”. W I części młodzi aktorzy, którzy wcieli się w rolę śmieci z ubolewaniem przedstawiali swój los. W humorystyczny sposób wierszem i piosenką apelowali do ludzi, aby zajęli się problemem ,,śmieciowym” i właściwą ich segregacją zakończoną recyklingiem. II część apelu to wizyta w telewizyjnym studio, gdzie zaproszeni goście w dyskusji o problemach współczesnego świata, podjęli zagadnienia związane z ograniczeniem produkcji śmieci i przetwarzaniem ich na nowe przedmioty. Apel zakończył się przesłaniem skierowanym do wszystkich uczniów naszej szkoły, aby dbali o czystość w szkole, w środowisku, działając w ten sposób na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Wszyscy występujący uczniowie zakończyli występ słowami piosenki:

I zrobimy porządeczek              
raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy
Żeby w innym żyły świecie
dzieci, dzieci.

                                                                                                                B. Miklas

 

SPRAWOZDANIE Z OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM

W dniu 24.04.2015r. w Kielcach odbył się OTWP na szczeblu wojewódzkim, w którym wziął udział uczeń naszej szkoły Wiktor Fudala. W Turnieju brało udział 13 uczniów z 13 powiatów. Test był bardzo trudny, ilość zdobytych przez uczniów punktów różniła się minimalnie. Wiktor Fudala zdobył 20 punktów na 30 pytań, uzyskując tym samym świetny wynik.

Wojciech Mrozik

 

MISTRZOSTWA POWIATU SANDOMIERSKIEGO W MINI PIŁKĘ NOŻNĄ CHŁOPCÓW

W dniu 28.04.2015r. reprezentacja chłopców z naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Sandomierskiego w mini piłkę nożną, które odbyły się w Obrazowie. Do Mistrzostw zgłosiło się 3 drużyn, więc zawody rozgrywane były w systemie każdy z każdym. Pierwszy mecz był bardzo ciężkim wyzwaniem, ponieważ nasi chłopcy zremisowali z gospodarzem 1:1, ale następny mecz z Zawichostem zagrali rewelacyjnie wygrywając 8:1 i dzięki tej wygranej zajęli I miejsce w powiecie, z czego byli bardzo szczęśliwi.

UDZIAŁ UCZNIÓW W OBCHODACH 224 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 2015 roku poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie wzięli udział w obchodach 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które rozpoczęła msza św. odprawiona za Ojczyznę o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem św. Floriana w Koprzywnicy. We wspólnej modlitwie uczestniczyły władze samorządowe z burmistrzem p. Markiem Jońcą, kombatanci, strażacy, mieszkańcy miasta i gminy. Mszy świętej przewodniczył ks. profesor dr hab. Leon Siwecki. Na wstępie podkreślił, że msza św. jest sprawowana z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale również w modlitwie wspomina się ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku, a także 47 mieszkańców Koprzywnicy i okolicznych wiosek rozstrzelanych przez hitlerowców w 1943 roku w Koprzywnicy. Po mszy świętej nastąpiła druga część uroczystości patriotycznej. Delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Jędrusiów i Obelisku Prezydenckim upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Następnie uczestnicy obchodów rocznicowych udali się pod Koprzywnicki Mur Straceń, gdzie odśpiewano hymn państwowy, złożono kwiaty, a po wspólnej modlitwie poprowadzonej przez ks. kanonika Jerzego Rybusińskiego, wysłuchano przemówienia burmistrza p. Marka Jońcy. W pierwszej części przemówienia pan burmistrz przywołał fakty historyczne poprzedzające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, następnie podkreślił jej znaczenie i wyjątkowość. Potem wskazał na analogie współczesnej sytuacji polityczno – gospodarczej Polski do sytuacji osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej. Powiedział: W obrębie państwa prywatne interesy muszą być odróżnione i odseparowane od instytucji państwa i procesu stanowienia prawa, bowiem stanowią zagrożenie dla demokracji i dla państwa. Nierzadko są źródłem nieuzasadnionych przywilejów i towarzyszącego im często poczucia bezkarności. Pamiętajmy! Tylko państwo, które swego najsłabszego obywatela traktuje tak samo, jak najmożniejszego, jest państwem godnym akceptacji wszystkich i zdolnym zarazem do służenia całemu społeczeństwu. Dziś żyjemy w czasach IV polskiej Konstytucji, która wynikała z woli organów niepodległego państwa - z woli narodu. Ta IV Konstytucja ma dzisiaj szczególne znaczenie. Jest w Polsce najwyższym prawem. Tak jest i tak musi pozostać. Konstytucję można naprawiać, zmieniać, ulepszać, ale zawsze stoi ona ponad wszystkimi różnymi źródłami prawa. Demokracja w Polsce nie może być zagrożona, chociaż i w czasach współczesnych istnieją grupy, które w imię fałszywie pojętej demokracji będą bronić swoich przywilejów. Polsce potrzebna jest dzisiaj ciężka praca nad uzdrowieniem państwa, które musi dawać ochronę słabszym i nie bać się silnych. Bo wobec Rzeczypospolitej, wobec Polski wszyscy obywatele są równi. Wszyscy są takimi samymi obywatelami. Wszyscy muszą korzystać z ochrony państwa, a przede wszystkim muszą korzystać ci słabsi”. W dalszej części uroczystości uczniowie ZSO w Koprzywnicy przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny. Na zakończenie burmistrz p. Marek Jońca podziękował wszystkim za udział w uroczystości. Zgromadzeni odśpiewali pieśń: „Boże coś Polskę”.

GMINNE ODCHODY DNIA STRAŻAKA W KOPRZYWNICY

4 maja 2015 roku poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy, dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele uczniów wzięli udział w gminnych obchodach Dnia Strażaka w Koprzywnicy. Obchody tego święta rozpoczęła uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych, pododdziałów Ochotniczej Straży Pożarnej, władz samorządowych, gości i mieszkańców miasta i gminy na koprzywnickim rynku. Przemarsz do kościoła pw. św. Floriana poprowadził kapelmistrz Orkiestry Dętej w Koprzywnicy wraz ze swoimi wychowankami, których dużą część stanowią uczniowie naszej szkoły. Tuż za nim maszerowały ubrane w ciekawe stroje mażoretki. W czasie przemarszu delegacje strażaków złożyły kwiaty pod Murem Straceń. Mszę świętą koncelebrowaną w intencji strażaków odprawili: ks. dziekan Stanisław Chmielewski, ks. Piotr Klocek, ks. Kanonik Wacław Tomczyk, ks. Dariusz Wodka, zaś kazanie wygłosił ks. prof. dr hab. Leon Siwecki. Po procesji wokół kościoła i ucałowaniu relikwii św. Floriana wszyscy wspólnie świętujący Dzień Strażaka udali się nad zalew, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Jej głównym elementem było odznaczenie Złotym Znakiem Związku Ochotniczej sztandaru OSP w Koprzywnicy, a także wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom. Wśród nich znalazł się nauczyciel naszej szkoły pan Wojciech Mrozik, który został odznaczony Brązowym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Pan Wojciech Mrozik od lat z sukcesem przygotowuje uczniów naszej szkoły do OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM.”

Odznaczeń dokonali:

-Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca

-Poseł na Sejm RP p. Marek Kwitek

-Prezes Zarządu OSP w Sandomierzu p. Bolesław Gradziński

-Wiceprezes Zarządu OSP w Sandomierzu p. Waldemar Maruszczak

 

NASI UCZNIOWIE NAJLEPSZYMI HUMANISTAMI W POWIECIE

19 maja 2015 roku czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w II Edycji Konkursu Wiedzy Humanistycznej ŁAMI-GŁÓWKA „W kręgu świata starożytnego”, nad którym honorowy patronat objął Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz wójt Gminy Dwikozy. Konkurs odbył się w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach. Był adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy humanistycznej, rozbudzanie zainteresowań przedmiotami humanistycznymi oraz pobudzanie twórczego myślenia. Drużynę z naszej szkoły utworzyli:

Piotr Niekurzak- uczeń klasy V b

Wiktor Fudala – uczeń klasy VI b

Kamil Rączkowski – uczeń klasy VI a

Andrzej Młynarczyk – uczeń klasy VI a

Uczniowie zaprezentowali się fantastycznie zdobywając I MIEJSCE. Świetnie odpowiedzieli na pytania przygotowane przez komisję konkursową z przedmiotów humanistycznych: język polski, historia, plastyka. Wykazali się doskonałą znajomością mitów i terminów literackich z języka polskiego oraz wiedzą historyczną o świecie starożytnym. Przygotowali pracę plastyczną, a także wygłosili mowę w imieniu starożytnego trybuna. Pytania konkursowe miały formę rebusów, zagadek, krzyżówek. Otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

Z uczniami pracowały: p. J. Bzduch, p. M. Komorowska, p. T. Majczak.

 

„ZA PAN BRAT Z ORTOGRAFIĄ”- IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

 

      Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego, który w tym roku odbył się dnia 21 maja. Cieszy nas duże zainteresowanie tą trudną dziedziną, szczególnie w dobie komputerów, które umożliwiają korygowanie błędów ortograficznych. Konkurs odbywa się już po raz czwarty i jest świetną motywacją do poprawnego pisania.

       W IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego obok reprezentantów naszej szkoły, wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach i Szkoły Podstawowej w Gnieszowicach. Byli to uczestnicy, którzy przeszli I etap konkursu.

          O godz. 12.00 uczestników konkursu powitała pani wicedyrektor Jolanta Bzduch. Następnie dzieci rozpoczęły pisanie I części – testu czyli dyktanda. Drugą część konkursu – tradycyjnie już stanowiły zadania zawierające ćwiczenia z trudnościami polskiej pisowni, wyjaśnianie zasad ortograficznych
w podanych wyrazach, rozwiązywanie zagadek ortograficznych oraz rebusów.

            Po tych zmaganiach uczniowie udali się na słodki poczęstunek, natomiast komisja składająca się z przybyłych na konkurs nauczycieli języka polskiego sprawdzała prace stwierdzając, że wszyscy uczestnicy konkursu z roku na rok prezentują wyższy poziom wiedzy i umiejętności. Uczniowie perfekcyjnie opanowali zasady ortograficzne, które potrafią zastosować w piśmie.
            Po bardzo zaciętej i emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami.MISTRZ ORTOGRAFII OTRZYMAŁ STATUETKĘ.

I miejsce – Wiktoria Juda-SP Niedźwice

II miejsce – Wiktoria Rząsa-SP Niedźwice

III miejsce – Sandra Listopad-SP Koprzywnica

           

            Słowa wdzięczności kierujemy do zaproszonych gości i nauczycieli polonistów - emerytów, stanowiących komisję konkursową.

            Mamy nadzieję, że konkurs w dalszym ciągu będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, a z uczniowskich zeszytów znikną błędy.

 

                                                                                Gratulujemy i zapraszamy za rok.

 

                                                                               Agnieszka Kolasińska

 

 

 

 

 

,,ZAWSZE W MOICH MYŚLACH, MAMO”

Jest taki szczególny dzień w roku, w którym Kochane Mamy obchodzą swoje święto. 26 maja 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób uroczysty i wyjątkowy zapraszając swoje mamy na koncert słowno-muzyczny, którego mottem przewodnim były słowa poety Józefa Ratajczaka ,,Zawsze w moich myślach, Mamo”.

Licznie przybyłe mamy powitała pani dyrektor Beata Dębowska, która w swoim wystąpieniu nawiązała do myśli świętego Jana Pawła II o roli, jaką matki odgrywają w wychowaniu dzieci, przede wszystkim zapewniając im poczucie bezpieczeństwa i ufności, bez którego trudno byłoby dzieciom prawidłowo kształtować swoją osobową tożsamość i nawiązywać zdrowe relacje z innymi ludźmi. Powiedziała:,, Papież wskazywał na godność kobiety, jej niezastąpioną rolę w przekazywaniu i ochronie życia oraz w humanizacji świata. Wszystkie te określenia składają się na pojęcie godności kobiety.”

Uczniowie klas O-VI pod kierunkiem wychowawców klas pierwszych oraz nauczycieli muzyki wierszem, piosenką i tańcem dali wyraz temu, jak bardzo kochają swoje mamy, jak nieustannie potrzebują ich w codziennym życiu. Spotkanie dzieci i mam było więc wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowań za trud wychowania oraz okazania niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności. Taka forma wspólnego spędzania Dnia Matki zarówno mamom jak i dzieciom bardzo przypadła do gustu.

 

WŁODZIMIERZ GRUSZCZYŃSKI PS. JACH ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ

30 maja 2015 roku poczet sztandarowy, dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele uczniów uczestniczyli w mszy świętej pogrzebowej Włodzimierza Gruszczyńskiego ps. Jach jednego z ostatnich żołnierzy legendarnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie.”

Włodzimierz Gruszczyński urodził się w 1919 roku. Konspiracyjną przysięgę złożył w 1940 roku. Był zaangażowany w druk i kolportaż podziemnych wydawnictw. W listopadzie 1942 roku została ujawniona konspiracyjna działalność p. Gruszczyńskiego, więc chcąc uniknąć aresztowania, zaczął się ukrywać. 14 lipca 1942 roku przystąpił do oddziału dywersyjnego, nad którym bezpośrednia komendę sprawował dowódca łoniowskiej bojówki placówkowej AK Stefan Franaszczuk ps. Tarzan. Potem grupa bojówkowa połączyła się z oddziałem partyzanckim „Jędrusie”.

Włodzimierz Gruszczyński brał udział we wszystkich ostatnich akcjach „Jędrusiów”, a później w działaniach realizowanych w ramach akcji „Burza”. Tuż przed ofensywą radziecką przedostał się do Austrii, gdzie jako robotnik dotrwał do końca wojny. Po wojnie wrócił do Polski, gdzie był szykanowany przez organy PRL. Spoczął na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Włodzimierz Gruszczyński był częstym gościem w naszej szkole. Chętnie spotykał się z dziećmi, opowiadał im o swoich wojennych doświadczeniach.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 

 

UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNEJ W POSTRONNEJ

31 maja 2015 roku o godz.11.30 w Kaplicy p.w. św. Maksymiliana w Postronnej została odprawiona uroczysta msza św. z okazji 71 rocznicy zamordowania 11 mieszkańców wioski – członków ruch oporu, przez niemieckich okupantów w 1944 roku. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanonik Jerzy Burek. Druga część uroczystości religijno - patriotycznej, odbyła się przy pomniku upamiętniającym owo tragiczne wydarzenie usytuowanym na placu przy kaplicy. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, dyrekcja, uczniowie. Na wstępnie burmistrz Koprzywnicy pan Marek Jońca bardzo serdecznie i ciepło przywitał uczestników uroczystości. Następnie, nawiązując do wygłoszonej homilii, burmistrz pan Marek Jońca podkreślił: „Polacy winni zawsze pielęgnować i rozwijać idee patriotyczne, bowiem w krytycznych momentach historii to ta wartość motywowała ludzi walczących o naszą wolność. Patrioci pielęgnowali nasz język, kulturę i tradycję, którą przekazywali kolejnym pokoleniom, aby przetrwały do dziś. Przekazywali również pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych, o zrywach narodowych i my tę pamięć winniśmy pielęgnować i utrwalać. Zostawiać jej widoczne znaki i troszczyć się o nie. Znakami minionych wydarzeń są obeliski, tablice pamięci, pomniki. One mówią nie tylko o bohaterach II wojny światowej, ale także o bohaterach powstań narodowych. Dziś patriotyzm i świadomość narodowa budują poczucie naszej tożsamość i chronią przed zatraceniem. Miłość do ojczyzny nie jest przeżytkiem i anachronizmem – jest potrzebna także nam, żyjącym w III tysiącleciu.Umacnia w nas poczucie dumy za własny naród, jego rozwój i historię. Zawsze winniśmy być dumni z tego, kim jesteśmy”. Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali niezwykle przejmującej recytacji wiersza Iwony Krzepkowskiej– Bułat „Po co Wam to było, Chłopcy?” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Postronnej.

Dopełnieniem recytacji była piosenka „Nadzieja” wykonana przez Gabrielę Kozik z naszej szkoły. W dalszej części uroczystości głos zabrali goście, którzy zwracając się szczególnie do młodego pokolenia, zobowiązali je do zachowania pamięci o ważnych dla naszego narodu wydarzeniach historycznych. W końcowej części uroczystości uczniowie, władze gminy, kombatanci i strażacy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Zamordowanych. Na zakończenie burmistrz p. Marek Jońca podziękował mieszkańcom Postronnej oraz gościom za udział w tej doniosłej religijno – patriotycznej uroczystości.

 

XVI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ZBIGNIEWA KABATY

           W dniu 29 maja 2015 r. odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół z Gawłuszowic, Mielca, Smerdyny, Sulisławic oraz Koprzywnicy. Placówki te łączy wspólne imię patrona. Od 16 lat spotykają się, by zachować i utrwalać pamięć nie tylko o Władysławie Jasińskim, twórcy tajnej organizacji „Odwet” i oddziału partyzanckiego „Jedrusie”, lecz także o Jego towarzyszach walki. Konkurs jest także okazją do kontemplowania treści pięknej poezji.

            Gośćmi, którzy wysłuchali pięknych recytacji byli:

  • burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca;
  • sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec-Nowińska;
  • proboszcz parafii p.w. św.  Floriana ks. Jerzy Burek;
  • ks. kanonik Jerzy Rybusiński;
  • radni z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu RM: p. Nina Szymańska i p. Paweł Jasiński,
  •  dyrektorzy placówek oświatowych i ośrodków kultury z terenu miasta,
  • nauczyciele z partnerskich szkół,
  • były partyzant, przyjaciel Władysława Jasińskiego i Zbigniewa Kabaty p. Stefan Świerczek ps. „Lew”
  •  znany koprzywnicki twórca ludowy p. Jan Ordon.

            Po powitaniu zebranych dyrektor szkoły p. Beata Dębowska powiedziała: „Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego od wielu lat w sposób szczególny kultywuje i pielęgnuje tradycje patriotyczne związane z patronem szkoły Władysławem Jasińskim, jak również dokłada wszelkich starań, aby popularyzować pamięć o ludziach, ich czynach w walce o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej. Nazwisko profesora Zbigniewa Kabaty stało się nieśmiertelne i to nie tylko za sprawą jego zaangażowania w walkę o niepodległość, ale również dzięki dorobkowi naukowemu. Także za sprawą poezji. Często stwierdzał, że pisze wiersze wyłącznie „dla swoich zaskórnych potrzeb”, dla określonego wojskowego kręgu zainteresowanych i zorientowanych w temacie przyjaciół. „I chociaż czuję oddech idącej ciszy-pisał Kabata-wołania nie przestanę, może mnie kto usłyszy”. Dziś przepiękne wiersze usłyszą goście, którzy przyjęli zaproszenie na dzisiejszą uroczystość”.

             Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć zmarłych partyzantów: prof. Zbigniewa Kabaty oraz Włodzimierza Gruszczyńskiego ps. „Jach”. Następnie uczeń kl. V Jakub Milarski przypomniał sylwetkę „Boba”, po czym rozpoczęto część konkursową.

            Pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych zdobyła Emilia Mądry z Mielca, przepięknie interpretując wiersz pt. „Urna”. Miejsce drugie zajęła Maria Miś z Gawłuszowic wierszem „Wara”, zaś trzecie przypadło uczennicy z naszej szkoły Paulinie Podkowie za recytację utworu „Na alei leśnej”.

            W starszej grupie wiekowej zwyciężyła Aleksandra Bartkowicz z Gawłuszowic recytacją wiersza „Poeta Iwaniuk” przed Pauliną Grudzień z Sulisławic, która wybrała utwór „Urna”. Trzecie miejsce przypadło Wiktorii Piątek z Gawłuszowic oraz Katarzynie Swatek z Sulisławic. W ich wykonaniu usłyszeliśmy „Szkic biograficzny” i „Mój kraj”.

            Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Po wspólnej fotografii  goście oraz recytatorzy zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

                                                                                                                     

 

RAJ  DLA DZIECI

Wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski jest Bałtowski Kompleks Turystyczny. Właśnie tam, do największego obiektu rozrywkowego w Polsce 2 czerwca 2015r. udali się uczniowie z klasy Ic. Główną atrakcją tego miejsca są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata. JuraPark Bałtów to pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom. Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. Spacerując wzdłuż ścieżki prowadzącej przez park dzieci oglądały  ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń.  Z zaciekawieniem słuchały jak pani przewodnik wprowadza ich w świat sprzed milionów lat.   Kolejną atrakcją  naszej wycieczki było Prehistoryczne Oceanarium. Tu dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu.  To miejsce zachwyca pięknem raf koralowych, ale i przeraża bliskością ogromnych, naturalnej wielkości gadów,  a wszystko to w trójwymiarowym przekazie. Kulminacyjnym punktem naszego pobytu był Park Rozrywki, a więc eurobungy, urządzenia wodne, baseny z kulkami, kolejka szynowa, zjeżdżalnia „Formuła1”i inne. Wyjazd pierwszoklasistów był bardzo udany, o czym świadczą: zainteresowanie tematyką, radość i uśmiech dzieci płynący ze wspólnej zabawy no i wspaniała, czerwcowa pogoda.

                                                                             Ewa Dziuba

 

SUKCES W KONKURSIE EKOLOGICZNYM

8 czerwca 2015r. w Baćkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród IX edycji programu edukacyjnego ,,Zbieramy, segregujemy i przetwarzamy odpady" organizowanego przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki. Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody  p. B. Miklas  wykonali wszystkie zadania przewidziane w regulaminie konkursu. W tej edycji starowało 36 szkół, a nasza znalazła się w grupie szkół najwyżej ocenionych i w nagrodę otrzymała laptop Lenovo. Nagrody otrzymali również uczniowie I miejsc w szkolnych konkursach zorganizowanych według regulaminu EZGDK :Patryk Podlewski - plecak w konkursie plastycznym pt.,,Odnawialne źródła energii", Natalia Grzesiak - piłkę za konkurs wiedzy pt. ,,Odnawialne źródła energii", Hubert Bokwa - odtwarzacz MP4 za zbiórkę baterii i Wiktoria Grądz -pendrive również za zbiórkę baterii. Nagrodzona została także Sandra Listopad, która za zajęcie II miejsca w konkursie na logo schroniska zwierząt w Marianowie otrzymała aparat fotograficzny. Wszystkim, którzy wspierali działania moje i uczniów, przyczyniając się w ten sposób do otrzymania nagrody serdecznie dziękuję.                

B.Miklas

 

MATEMATYCZNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

19 marca 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 23 edycji  Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2015”. W konkursie wzięło udział 33 uczniów z klas od trzeciej do szóstej. Każdy uczestnik konkursu otrzymał w prezencie łamigłówkę matematyczną-magicznego węża. Uczniowie klas trzecich i czwartych rozwiązywali zadania w kategorii „ Maluch”, natomiast uczniowie klas piątych i szóstych rozwiązywali zadania w kategorii „Beniamin”.

Sukces w tym prestiżowym konkursie odniosło dwoje uczniów z naszej szkoły:

  • uczennica klasy V a Paulina Podkowa uzyskała wyróżnienie w kategorii „ Beniamin”
  •  uczeń klasy IV a Hubert Lasota uzyskał wyróżnienie w kategorii „Maluch”.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym.

 

ŚWIĘTOKRZYSKIE-MOJA MAŁA OJCZYZNA

 W dniu 12 czerwca odbyła się wycieczka klas czwartych do Kielc, Krajna i w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem wyjazdu była stolica naszego województwa, gdzie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej uczniowie zwiedzili interesującą, interaktywną ekspozycję prezentującą czasy komunizmu w Polsce. Następnie byli uczestnikami ciekawych warsztatów pt. „Świętokrzyskie-moja mała ojczyzna”. Opuszczając Ośrodek każde dziecko otrzymało książkę pt. „Sekrety Zamkowego Wzgórza”, która w niezwykle przystępny sposób opowiada o dziejach naszego kraju. W Krajnie zwiedzaliśmy „Park miniatur”, czyli najsłynniejsze budowle świata w miniaturowej wersji. U stóp Łysej Góry w Hucie Szklanej dzieci znalazły się w średniowiecznej osadzie, zapoznając się z codziennym życiem jej ówczesnych  mieszkańców. Z zaciekawieniem obserwowały produkcję skórzanych butów, ozdób z kolorowych lnianych nici oraz glinianych garnków. Ze smakiem degustowały pieczone podpłomyki.

Następnie pieszo udaliśmy się do klasztoru na Świętym Krzyżu, gdzie znajdują się relikwie drzewa Krzyża Świętego,   obejrzeliśmy   eksponaty  w  Muzeum  Misyjnym  Ojców  Oblatów  oraz  kryptę z ciałem hetmana Jeremiego Wiśniowieckiego. W Świętokrzyskim Parku Narodowym dzieci podziwiały gołoborze, czyli obszar bezleśny (goły od boru) znajdujący się na stokach  pasma Łysogórskiego. Gołoborza zbudowane są z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu.

Wycieczka była bardzo udana, dopisała pogoda i kondycja wszystkich uczestników. Miała charakter turystyczny, krajoznawczy, ale również mocno edukacyjny w zakresie historii i przyrody.
Opiekunami były wychowawczynie p.B.Miklas i T. Majczak oraz p. M.Bochyńska i ośmioosobowa grupa rodziców.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć