Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Archiwum

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

I ZNÓW JESTEŚMY RAZEM!


1.09.2010, gdy na zegarach wybiła godzina ósma rano, w kościele Matki Bożej Rózańcowej oraz św. Floriana, zebrali się opaleni, pełni wrażeń, radośni i wyszykowani na galowo, uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Wspólnie z panem burmistrzem Markiem Jońcą , panią dyrektor Teresą Majczak i Barbarą Miklas, gronem pedagogicznym oraz rodzicami modlono się o pomyślność w roku szkolnym 2010/2011.
Następnie w szkole, w uroczystej atmosferze zadżwięczał pierwszy dzwonek. Spotkanie na sali gimnastycznej, a  potem w klasach.
Niekończące się opowieści, poznanie  planu lekcji na następne dni i tak oto zaczęto pisać kolejne karty historii Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy.         

Ślubowanie klas I

8 października 2010 roku w  Szkole Podstawowej w Koprzywnicy im. Wł.Jasińskiego miało miejsce ważne wydarzenie szkolne –Ślubowanie  uczniów klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor mgr Teresa Majczak witając zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców, uczniów i bohaterów dnia – pierwszoklasistów.   

Na uroczystość przybyli: sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica mgr Dorota Kruszec – Nowińska, proboszcz parafii św. Floriana ks. Jerzy Burek, Przewodnicząca Rady Rodziców pani, wychowawczynie grup ,,O’’ – pani mgr Grażyna Milarska i pani mgr Renata Turbak z dziećmi. Na początku wystąpiły dzieci z grup zerowych, które pożegnały dawnych kolegów z przedszkola. Następnie odbył się akt ślubowania. Siedmiolatkowie złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły obiecując być dobrym uczniem, a w przyszłości dobrym Polakiem. Zgodnie z tradycją szkolną chłopcy i dziewczęta przystąpili również do ceremonii pasowania na uczniów. Pasowania na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy dokonała pani dyrektor mgr Teresa Majczak. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy dołączyło 47 uczniów.  Zaproszeni goście i rodzice mieli okazję wysłuchać dzieci w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyń: 

mgr Renaty Kaczor–Zwolskiej, mgr Marty Chamerskiej.

Pierwszoklasiści z okazji tak ważnego dla nich dnia otrzymali pamiątkowe dyplomy od Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy oraz upominki od Burmistrza Miasta i Gminy w Koprzywnicy i Dyrekcji Publicznego Przedszkola w Koprzywnicy.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

NAGRODY Z OKAZJI DEN

 

NAGRODA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO KURATORA OŚWIATY

 

            Każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej zasłużeni nauczyciele otrzymują podziękowania, odznaczenia i nagrody resortowe.

            14 października w teatrze im. St. Żeromskiego w Kielcach odbyła się wojewódzka uroczystość z okazji święta edukacji, którą uświetnili swoją obecnością wojewoda PaniBożentyna Pałka-Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas.

Wśród kilkudziesięciu nauczycieli z województwa świętokrzyskiego zaproszonych na te obchody była dyrektor Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy Pani Teresa Majczak, która otrzymała nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty z rąk Pani Kurator Małgorzaty Muzoł.

Obchody zakończył koncert muzyczny w wykonaniu kieleckich artystów.

                                                                                        

 

 

Nagroda Burmistrza MiG Koprzywnica- dyr szkoły Teresa Majczak

                                                                                   Agnieszka Kolasińska

                                                                                   Iwona Kopeć

 

Nagrody Dyrektora SP w Koprzywnicy:

                                    Barbara Miklas

                                    Bożena Grzyb

                                    Marzanna Łuczak

                                    Małgorzata Gawrońska

                                    Magdalena Komorowska

                                    Jolanta Bzduch

                                    Marta Bochyńska

                                    Barbara Sulicka

                                    Monika Różyc

                                    Maria Kossak-Błajszczak

                                    Aleksandra Ferra

                                    ks. Paweł Paterek

                                    Teresa Kornacka

                                    Ewa Jasińska

                                    Teresa Krakowiak

                                    Małgorzata Zwolska

                                    Dorota Rynkowska

                                    Joanna Kitlińska

 

 

 

Dnia 13 października 2010r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali program artystyczny, a chór szkolny zatroszczył się o stronę muzyczną.

W trakcie uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na"Najsympatyczniejszego Nauczyciela Szkoły".

W kategorii klas I-III zwyciężyła p.Renata Kaczor-Zwolska,

natomiast w kategorii klas IV-VI p.Wojciech Mrozik.

             Spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej stało się także okazją do pożegnania p. Teresy Kornackiej, która przeszła na emeryturę. Pani dyrektor podziękowała jej za wieloletnią pracę     z dziećmii zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły.

Uroczystość została przygotowana przez p. Monikę Różyc, p. Elżbietę Beksińską-Kontov, p. Marię Kossak-Błajszczak, p. Bożenę Grzyb,

p. Agnieszkę Drożdżal, p. Annę Ostrowską i p. Ewę Tenderendę.

Moda na czytanie

,,Nie trzeba wielkich mieć bibliotek, by przyjacielem książki zostać”

                                                                                                                H. Łochocka.

Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować, czytając dziecku dla przyjemności. Jednak ważną rzeczą jest to, aby czytanie kojarzyło się z radością, nigdy
 z przymusem, karą czy nudą.
           Obserwując ciągły spadek czytelnictwa i mniejsze sięganie uczniów po lekturę, nauczyciele bibliotekarze podejmowali wiele różnych działań mających na celu podniesienie stanu czytelnictwa, gdyż zadaniem biblioteki jest rozbudzenie  zainteresowania dzieci literaturą.  
           Już w maju – w ramach obchodów Światowego Dnia Książki - został przygotowany apel i przeprowadzono konkurs pod hasłem „Moja własna książka”. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a poziom prac wysoki, dlatego też postanowiono kontynuować te działania poprzez realizację projektu pt. „Moda na czytanie”.
          Celem głównym  projektu ogłoszonego przez Urząd Gminy w ramach  Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich było zapoznanie dzieci z literaturą, rozbudzanie motywacji do samodzielnego sięgania po książki oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.  

Projekt skierowany był do uczniów klas II-V Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w liczbie około 50 osób. Grupa została wybrana na podstawie wywiadów i rozmów
z wychowawcami oraz indywidualnych obserwacji i kart czytelnika z ubiegłego roku szkolnego. Do projektu zostali zakwalifikowani najlepsi czytelnicy, zwycięzcy konkursów czytelniczych oraz uczniowie mający trudności w nauce, z ubogich i patologicznych rodzin, gdzie kontakt z książką jest znikomy, gdyż dzieci te nie mają wsparcia ze strony rodziców i opiekunów.

Realizując zadania objęte projektem  zainicjowano zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów oraz pedagogizację rodziców pt. „Rola czytelnictwa w edukacji szkolnej”.

Wzbogacono także księgozbiór biblioteczny poprzez zakup nowych książek i prenumeratę czasopism m. in . "Victor Junior"i „Kumpel”. W ich doborze  kierowano się  tematyką dostosowaną do wieku uczniów i ich zainteresowań.
     Warsztat pracy bibliotekarza wspomaga miesięcznik nauczycieli bibliotekarzypt. „Biblioteka w szkole’’

            Mając na uwadze nie tylko ofertę czytelniczą, ale także atrakcyjność samego miejsca, jakim jest biblioteka, w ramach realizacji projektu odnowiono jedno pomieszczenie biblioteki  i zakupiono nowe biurko.
            Jednak największą atrakcją dla uczestników projektu była wizyta w Centrum Bajki w Pacanowie.
Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów.To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także i dorosłych.  Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat”  utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając ECB dzieci i dorośli znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek.

Realizacja projektu nie była działaniem jednorazowym, chcąc utrwalić w dzieciach nawyk sięgania po książki i podnosić stan czytelnictwa nauczyciele bibliotekarze nieustannie podejmują i podejmować będą szereg działań promujących czytanie. Pierwszym krokiem
 do osiągnięcia zamierzonego celu było uroczyste podsumowanie projektu, które odbyło się 22.10.2010 roku. Efekty pracy uczestników projektu można było podziwiać na przedstawieniach „Świat baśni Andersena” i „Księżniczka na ziarnku grochu”. Licznie zgromadzeni goście byli pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej oraz kunsztu artystycznego małych aktorów.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

P. Marek Jońca – burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica, Stanisław Baska – koordynator regionalny PPWOW, Anna Mianowska – koordynator gminny PPWOW, Agnieszka Szczucińska – dyrektor biura LGD w Sandomierzu, p. Alicja Stępień – dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy, ks. Jerzy Burek – proboszcz parafii pw. św. Floriana w Koprzywnicy, p. Agnieszka Garnuszek – przewodnicząca Rady Rodziców,
p. Krystyna Piątek – dyrektor ZSO w Koprzywnicy, p. Marta Marczewska – dyrektor przedszkola w Koprzywnicy, p. Jolanta Struska – reprezentująca Szkołę Podstawową w Gnieszowicach, p. Krzysztof Chmielowiec – dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwicach.

Przybyły także delegacje uczniów z okolicznych szkół.

                                                                                               Agnieszka Kolasińska

                                                                                                Marzanna Łuczak

 

Święto Szkoły

Tegoroczny kalendarz imprez szkolnych został wzbogacony o Święto Szkoły obchodzone 5 listopada, w 43 rocznicę powstania Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy. Uroczystość odbyła się pod hasłem „Pamiętając o przeszłości budujemy przyszłość”. Przeszłość kształtuje nowe pokolenia, bowiem pamięć o dokonaniach tych, którzy odeszli, pozwala wzorować się na ideałach, którym byli wierni. Na szkole zaś spoczywa ogromny obowiązek wychowywania nowych pokoleń tak, aby o przeszłości mówili z szacunkiem, jednocześnie odważnie krocząc w przyszłość. Warto podkreślić, że pomysłodawczynią obchodów tego święta była pani dyrektor Teresa Majczak, która jako nauczycielka historii najlepiej rozumie jej rolę w wychowywaniu młodych pokoleń.

Obchody Święta Szkoły rozpoczęła Msza święta odprawiona przez proboszcza parafii św. Floriana ks. Jerzego Burka w kościele parafialnym. Uczestniczyli w niej m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca, Sekretarz Miasta i Gminy pani Dorota Kruszec – Nowińska, Prezes Świętokrzyskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego pani Wanda Kołtunowicz,emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy, przedstawiciele Rady Rodziców naszej szkoły, dyrekcja szkoły, grono nauczycielskie i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym. W homilii ks. J. Bureknawiązał do patrona szkoły - Władysława Jasińskiego, „Jędrusia”, który oddał życie za wolną ojczyznę. Mówił o tym, że dla współczesnych pokoleń Władysław Jasiński może być autorytetem. Przykładem człowieka, dla którego najważniejszą wartością była ojczyzna. Po Mszy św. odświętnie ubrani uczniowie przeszli do budynku szkoły, gdzie po krótkiej przerwie rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Centralnym miejscem odchodów była szkolna sala gimnastyczna, bo tylko tam mogli zmieścić się licznie przybyli goście i gospodarze. Każdy detal, zarówno wystrój sali gimnastycznej, tematyczne gazetki, wystawy prac podkreślały rangę uroczystości i były inspiracją do snucia wspomnień o minionych 43 latach istnienia naszej szkoły.

Tę część uroczystości rozpoczęła pani dyrektor. Jako absolwentka tej szkoły szczególnie ciepło powitała gości, wśród których była m.in. pani Kazimiera Nowakowska, pierwsza wychowawczyni obecnej pani dyrektor. W dowód wdzięczności za trud wychowania, zaszczepienie pasji nauczycielskiej, pani T. Majczak wręczyła swojej wychowawczyni bukiet kwiatów. Ten moment wzruszył wiele osób, bowiem dwie trzecie aktualnej kadry to absolwenci tej szkoły, więc kwiaty wręczone jednej z wychowawczyń stały się niejako symbolem całej łąki dobrych życzeń i podziękowań złożonych na ręce innych nauczycieli emerytów. Pani dyrektor w swoim wystąpieniu powiedziała: „Jako dyrektor wielką wagę przykładam do budowania właściwych postaw społecznych i obywatelskich naszych wychowanków, dlatego też odnoszenie się z szacunkiem do dorobku minionych pokoleń stało się w tej szkole priorytetem. Widniejący zaś na szkolnym sztandarze napis „Słowa uczą, przykłady pociągają” towarzyszy nam w nieustającym, codziennym procesie wychowawczym”. Następnie pani dyrektor wręczyła statuetki Przyjaciela Szkoły osobom, które w sposób szczególny w minionych latach wspierały jej działalność. Honorowe tytuły przyznane przez powołaną do tego kapitułę otrzymali: pani Maria Jasińska, synowa Wł. Jasińskiego oraz pan Mieczysław Korczak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów "Jędrusiów" Żołnierzy Armii Krajowej, ich Rodzin i Sympatyków. Niemniej ważnym punktem obchodów Święta Szkoły było obejrzenie bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej na temat historii i aktualnej działalności szkoły. Wszyscy, a szczególnie nasi uczniowie, z zainteresowaniem obejrzeli zdjęcia swoich nauczycieli, którzy przed wielu laty uczyli się w murach tej samej szkoły. Niejednemu łza zakręciła się w oku, kiedy wspominani byli ci nauczyciele, którzy odeszli na zawsze. W części artystycznej zebrani wysłuchali ciepłych i rzewnych piosenek poświęconych szkole, wychowaniu i ojczyźnie, a także fragmentów z kroniki szkoły prowadzonej od 1941 roku przez ówczesnego kierownika szkoły pana Antoniego Żgutowicza, który opisywał, z jakimi trudnościami dydaktycznymi i lokalowymi borykał się, zanim podjęto decyzję o budowie, a następnie wybudowano obecną szkołę. Owe wydarzenia na kartach kroniki wspomina w następujący sposób: "Z czasów przedwojennych brak kroniki, bo akta szkoły zostały spalone w czasie działań II wojny światowej. Przybyłem jako nauczyciel do szkoły w Koprzywnicy w dn. 31 marca 1941 roku i od tego czasu kreślę kilka zdań o losach szkoły.(...)W ciężkich warunkach rozpoczęła się nauka w dn. 3 września 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Budynek częściowo w gruzach, brak w ogóle sprzętu i pomocy naukowych. W dwóch salach, w których okna deskami zabito rozpoczęto naukę. Za ławki służyły zwykłe deski. Piecami do ogrzewania w zimie były zwykłe piecyki. Nauka odbywała się tylko w dni cieplejsze w porze zimowej. Stopniowo remontowano budynek, zakupywano ławki i pomoce z funduszów Komitetu Rodzicielskiego, a budżet gminy na oświatę był skromny”.

Funkcję dyrektorów szkoły na przestrzeni lat pełnili: wspomniany już pan Antoni Żgutowicz, pan Jan Czajkowski, pan Tadeusz Grzesiak, pani Iwona Kopeć i obecnie od 2009 r. pani Teresa Majczak.

         Następnie w obecności gości, dyrekcji szkoły i przedstawicieli Samorządu Szkolnego ks. J. Burekpoświęcił wyremontowaną kuchnię, po czym wszyscy przy herbacie w świetlicy szkolnej snuli wspomnienia o latach przeżytych w szkole. Miłym akcentem tej części uroczystości było odczytanie przez panią wicedyrektor Barbarę Miklaswspomnień absolwenta szkoły ks. dr hab. Ignacego Bokwę, który napisał:

Szkoła Podstawowa w Koprzywnicy – wspomnienie

 

Moje pierwsze wspomnienie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy wiąże się z egzaminem dla przedszkolaków, stwierdzającym ich przydatność do rozpoczęcia nauki szkolnej. Wiem, że ten mój pierwszy w życiu egzamin zdawałem przed Panem Janem Czajkowskim, w budynku późniejszego przedszkola. Pytania dotyczyły życia codziennego, ale i tak poziom przejęcia się tym faktem był wysoki – wiadomo, egzamin to egzamin! Pozostało mi wspomnienie człowieka uśmiechniętego, życzliwego. Później spotkaliśmy się z Panem Czajkowskim w V klasie, już w nowej szkole, która stoi po dziś dzień.

Moje pierwsze spotkanie z nową szkołą w Koprzywnicy nastąpiło 1 września 1968 roku. Z głośników na sali gimnastycznej słychać było słowa ówczesnego ministra oświaty, prof. Henryka Jabłońskiego, który gdzieś w terenie otwierał nową szkołę i zachęcał do wytrwałej pracy. Wraz ze starszymi kolegami z moich rodzinnych Sośniczan przycupnęliśmy gdzieś w kącie i umilaliśmy sobie czas rozmową. Niespodziewanie wyrosła postać Pani Kazimiery Nowakowskiej, która nie podzielała naszego sposobu uczestnictwa w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego i zwróciła nam uwagę. „No, ładnie zacząłem”, pomyślałem sobie. Fakt ten nie miał jednak najmniejszego wpływu na przebieg mojej dalszej kariery w Szkole w Koprzywnicy. Okres czterech lat tu spędzonych wspominam z coraz większym sentymentem. Najbardziej interesowały mnie przedmioty humanistyczne, z których na pierwszym miejscu stał język polski, potem historia. Jako że nie posiadam daru orientacji w terenie, spore kłopoty miałem z geografią, zwłaszcza z długością i szerokością geograficzną. Wstyd przyznać, ale właśnie za nieznajomość tego fragmentu wiedzy otrzymałem moją jedyną ocenę niedostateczną podczas czterech lat nauki w Koprzywnicy. Los chciał, że za ten sam defekt zostałem podobnie oceniony w I klasie II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu! Do dziś uśmiecham się na myśl o tych moich niepowodzeniach. Za to w tym samym czasie mogłem popisać się gramatycznym i logicznym rozbiorem zdania, co, prócz pisania wypracowań, uwielbiałem podczas nauki języka polskiego w Koprzywnicy.

Czas mojej szkoły podstawowej – i w Sośniczanach (1964-68), i w Koprzywnicy, wspominam z wielką wdzięcznością. Miałem szczęście spotkać dobrych i bardzo dobrych nauczycieli. Jestem im wdzięczny za to, że kochali swoją pracę, wkładali w nią swoje serce, a nas znosili z cierpliwością. Jest taka zasada, która mówi, że pomimo całego bagażu pedagogicznej wiedzy teoretycznej, w wykonywaniu zawodu nauczyciela czy pełnienia misji kapłańskiej instynktownie naśladuje się swojego nauczyciela czy katechetę. Bez przesady powiem, że już w czasie mojej nauki w szkole podstawowej zrodziła się we mnie myśl o podjęciu pracy nauczycielskiej. Potem przerodziła się ona w postać powołania kapłańskiego, które od 21 lat realizuję jako nauczyciel akademicki.

Moim Nauczycielkom i Nauczycielom z Koprzywnicy serdecznie dziękuję za szlachetność, naturalny autorytet i wielki trud. Dla Zmarłych proszę o życie wieczne, a dla żyjących o wszelkie łaski na długie, dobre, spełnione lata życia.

 

Z wyrazami dziecięcej wdzięczności i szacunku

ks. Ignacy Bokwa

 

Sośniczany, 04.11.2010 r.

 

Następnie Ola Łuczak, uczennica klasy V – tej odczytała napisany przez siebie wiersz, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie poetyckim „Szkoła wierszem malowana” ogłoszonym z okazji święta

W tym czasie w klasach odbyły się konkursy wiedzy o życiu i dokonaniach Patrona szkoły, a także o historii szkoły. Na sali gimnastycznej w analogicznym konkursie uczestniczyli uczniowie klas VI - tych. Około 12.00 sala gimnastyczna znowu wypełniła się uczniami i gośćmi. Uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach: plastycznym, wiedzowym i poetyckim ogłoszonych z okazji Święta Szkoły,  wręczono nagrody.

Na zakończenie warto zacytować inny fragment z kroniki szkoły pisanej przez pana A. Żgutowicza: ,,10 lat mojego starania o nową szkołę (…) bardzo dużo godzin i całych dni pracy zostało uwieńczone pełnym sukcesem – piękna, nowa szkoła i wspaniałe warunki pracy będą służyły przyszłym pokoleniom do osiągnięcia lepszych wyników nauczania (…)”.

 Jako, przed laty, uczennica, a teraz nauczycielka koprzywnickiej podstawówki, mogę powiedzieć, że rzeczywiście szkoła, z takim trudem budowana przez jej dawnych nauczycieli i sympatyków, a rozwijana przez kolejne pokolenia dyrektorów, nauczycieli, przyjaciół i uczniów służy nam wszystkim i jako nowoczesna placówka oświatowo – dydaktyczna i jest wspaniałą wizytówką naszego miasteczka.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                               Jolanta Bzduch

Uczniowskie wybory

Konkurs na Najsympatyczniejszego Nauczyciela w naszej szkole

 

Podczas jednego ze spotkań Samorządu Szkolnego, uczniowie wyszli z inicjatywą zorganizowania konkursu na Najsympatyczniejszego Nauczyciela w naszej szkole.

Dnia 11 października odbyło się tajne głosowanie. Uczniowie klas I-III oraz IV-VI mogli oddać jeden głos na wybranego przez siebie nauczyciela, który ich zdaniem jest najbardziej sympatyczny.

W wyniku głosowania w klasach I-III , konkurs wygrała p. Renata Kaczor-Zwolska,
natomiast w klasach IV-VI tytuł ten otrzymał p. Wojciech Mrozik.

Ogłoszenie wyników nastąpiło na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a zwycięzcy zostali uhonorowani specjalnym medalem oraz dyplomem.

Andrzejkowy wieczór

25 listopada w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy odbyła się zabawa andrzejkowa, na którą tłumnie przybyli uczniowie wszystkich klas.  Na tę okazję Samorząd Uczniowski przygotował kącik z wróżbami, gdzie każdy mógł sobie powróżyć i zobaczyć co czeka go w przyszłości. Nie zabrakło też wesołych zabaw na sali. Był taniec z balonami, taniec z krzesełkami oraz inne atrakcyjne konkurencje, w których uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli. W trakcie imprezy został także rozstrzygnięty konkurs na Najoryginalniejsze Nakrycie Głowy, w którym jury oceniało głównie pomysłowość i własne wykonanie. Najlepiej spisali się nasi najmłodsi uczniowie: Julia Cieciura i Dominik Bernyś z kl.0 oraz Dominik Chuchnowski z klasy Ib, którzy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.  Szaleństwu nie było końca, a ci najbardziej zmęczeni mogli udać się do klas, gdzie częstowali się smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Wieczór andrzejkowy upłynął w niezwykle miłej i radosnej atmosferze przy dźwiękach najnowszych hitów muzycznych.

 

                                                                                     Monika Różyc

Odwiedził nas Świety Mikołaj

Dzień 6 grudnia jest szczególnym dniem dla najmłodszych  członków społeczności szkolnej , w tym dniu zgodnie z tradycją  na prośbę Samorządu Szkolnego do szkoły zawitał Święty Mikołaj.
Od wczesnego ranka uczniowie naszej szkoły z niepokojem oczekiwali przybycia niezwykłego gościa.
Mikołaj miał worek pełen niespodzianek, z czego dzieci najbardziej się ucieszyły. Wszystkie zgodnie twierdziły, że były grzeczne. Obiecały, że również w przyszłym roku  nie zawiodą swoich bliskich i nauczycieli. Mikołaj odwiedził  wszystkich uczniów i tym którzy byli grzeczni rozdawał prezenty, a niegrzecznym rózgi. Gość z Laponii chodził od klasy do klasy wysłuchiwał piosenek i wierszyków, a potem już tylko obdarowywał upominkami.
Dziękujemy Ci Święty Mikołaju, że o nas pamiętałeś.
Dziękujemy również wszystkim Rodzicom, którzy wysłali listy do Mikołaja, wskazali mu drogę do naszej szkoły i pomogli dźwigać ogromne worki z prezentami.

 

                                                                               E. Beksińska-Kontow

Szkolne Jasełka

Tu Jest Nasze Betlejem…

 

     Zimowe przedpołudnie 22 grudnia 2010 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy spędziła miło, radośnie i uroczyście,  niemal jak w rodzinne, przeżywając Wigilie klasowe, śpiewając kolędy i uczestnicząc w jasełkach  bożonarodzeniowych.
Przedstawienie rozpoczęło się tuż przed południem. Uroczystość otwarła pani dyrektor Barbara Miklas witając przybyłych gości wśród których byli; proboszcz parafii św. Floriana ksiądz Jerzy Burek, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Koprzywnicy pani  Dorota Kruszec- Nowińska, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy pani Anna Paluch, przedstawiciel Gminnej Spółdzielni w Koprzywnicy  pan Maciej Skrok,  Rada Rodziców naszej szkoły: pani Agnieszka Garnuszek- przewodnicząca, pani  Lucyna Klubińska- zastępca, pani Agnieszka  Żwirek  i pani Wioletta Wawrzeń- skarbnik oraz członkowie ; panie Marlena Wentykier, Agnieszka Podkowa , Beata Lasota, Marzena Klusek, Beata Maśloch, Agnieszka Wieczorek.
Tradycyjnie już przekazywanymi treściami były wydarzenia biblijne mówiące   o narodzeniu Jezusa Chrystusa, które ułożyli w scenariusz ksiądz Paweł Paterek i pani Jolanta Ordon. W ważne role Maryi, Józefa , pastuszków, trzech Mędrców i Aniołów wcielili się z dużym powodzeniem uczniowie naszej szkoły. Całość ubogacał piękny śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru pod czujnym okiem i uchem pani Bożeny Grzyb. Zaś o przepiękne dekoracje zatroszczyła się pani Ewa Tenderenda. To  były bardzo wzruszające chwile takim oto świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku  , by z pomocą Maleńkiej Miłości stawiać czoła naszej codzienności
w 2011 r.   

 

                                                                                                                                                                                              Jolanta Ordon

Wigilia klasy IV c

Okres przedświąteczny w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy to czas wzmożonej, spontanicznej i twórczej pracy uczniów, rodziców i nauczycieli związanej z przygotowaniami do głównej uroczystości szkolnej - Wigilii.
Od wielu lat nauczyciele i wychowawcy klas starają się przekazywać tradycje bożonarodzeniowe poprzez włączanie uczniów i rodziców w organizację wigilijnych uroczystości.
Radosne przeżycia towarzyszą uczniom w strojeniu choinki, ustawianiu szopki, przygotowywaniu stołu wigilijnego i przedstawienia jasełkowego. Szczególny uroczysty nastrój, atmosfera radości, bliskości i pojednania towarzyszy całej społeczności szkolnej podczas wieczerzy wigilijnej.
  W bieżącym roku szkolnym wspólnie z rodzicami zorganizowałam spotkanie wigilijne w klasie IV”c”. W uroczystości brali udział: p. wicedyrektor Barbara Miklas, pani katechetka Jolanta Ordon,  pani Zofia Komorowska – emerytowana nauczycielka i babcia jednej z uczennic, rodzice z klasowej Rady Rodziców oraz uczniowie klasy IV „c”
    Uroczystość wieczerzy wigilijnej została poprzedzona licznymi czynnościami przygotowawczymi, na które złożyły się : 
- ubieranie choinki,
- poznawanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia na lekcjach wychowawczych,
- wykonanie okolicznościowej gazetki i dekoracji klasy,
- układanie i zapisywanie życzeń na wykonanych ozdobnych kartkach świątecznych, 
- przygotowanie tradycyjnych potraw wigilijnych przez rodziców, 
- ustawianie, nakrywanie i przystrojenie stołu wigilijnego, 
    Wszystkim tym czynnościom towarzyszyła w klasie atmosfera radosnego oczekiwania. 
22.12.2010 r. wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżywaliśmy klasowe spotkanie wigilijne. Uczniowie pamiętali o opłatku, odpowiedniej dekoracji i stroikach. Dzięki pomocy rodziców na stole nie zabrakło wigilijnych potraw. Były również owoce, ciasta i inne słodkości. Jednak najważniejsza była niepowtarzalna świąteczna atmosfera wspólnego spotkania. Po wspólnej modlitwie, którą poprowadziła pani katechetka i odczytaniu fragmentu Pisma św. przy dźwiękach kolęd składaliśmy sobie życzenia i łamaliśmy się opłatkiem.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali wspomnień pani Komorowskiej o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia, potrawach wigilijnych i prezentach od św. Mikołaja. Zasypywali też naszego gościa wieloma ciekawymi pytaniami.
Po wspólnym kolędowaniu udaliśmy się na szkolne przedstawienie jasełkowe, które tradycyjnie kończy ten uroczysty przedświąteczny czas.
Była to dla wszystkich bardzo ważna uroczystość. Jej celem było nie tylko kultywowanie zwyczajów bożonarodzeniowych, ale także pogłębianie przyjaznych uczuć w relacjach wychowawca – rodzice – uczniowie oraz integracja wszystkich czestników spotkania.                                         Marzanna Łuczak

Zbieram nakrętki, pomagam przyrodzie i nie tylko

„Zbieram nakrętki, pomagam przyrodzie i nie tylko…”

         Pod tym hasłem, kryje się akcja charytatywna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, Dziecięcy Ruch Światło-Życie działający przy tejże szkole, a także przez parafię rzymsko-katolicką pod wezwaniem św. Floriana. Jej celem jest zaktywizowanie uczniów do czynnego wspomagania dzieł miłosierdzia. Poprzez zbieranie zakrętek plastikowych dzieci i młodzież uczą się poszanowania przyrody, zadbania o środowisko, a przede wszystkim tego, że pomoc drugiemu wcale nie musi wiele kosztować. Mały gest odkręcenia nakrętki z zużytego pojemnika i przekazanie go organizatorom akcji pociąga za sobą łańcuch dobroci. Każda jedna, nawet najmniejsza nakrętka, przyczynia się do powiększenia uśmiechu trzyletniego Tobiaszka Lichosika i jego rodziców.

Tobiasz urodził się w grudniu 2007 roku. Chłopczyk kończąc 1 rok swojego życia zachorował na cukrzycę typu I. Choroba ta jest spowodowana brakiem insuliny w skutek uszkodzenia komórek wytwarzających ten właśnie hormon, odpowiedzialny za spalanie cukru. Poza tym jest to postać cukrzycy szybko postępująca właśnie u dzieci. Tobiasz w szpitalu spędził miesiąc, w czasie pobytu zmagał się z różnymi infekcjami, podawaną miał insulinę strzykawkami ze względu na duże dawki insuliny. Kuty był 4 razy dziennie, co dla dziecka było bardzo męczące. Po pewnym czasie jego rączki, uda, pupa i brzuch były tak bardzo skute i obolałe, że Tobiasz na widok strzykawki płakał i nie chciał sobie dać zrobić zastrzyku. Dopiero pod koniec miesiąca pobytu w szpitalu dziecko zostało podłączone do pompy insulinowej, którą po wyjściu ze szpitala chłopcu wypożyczono na pewien czas. Dzięki tej pompie Tobiasz wrócił do równowagi, i powoli dochodzi do siebie, a nawet zaczął jeść. Niestety pompa insulinowa jest wypożyczona ze szpitala i kiedyś ją trzeba zwrócić, dlatego ze względu na trudną sytuację materialną rodzice chłopca zwrócili się o pomoc w zbiórce plastikowych nakrętek, z których ma być częściowo pokryty zakup pompy insulinowej. Sytuacja finansowa rodziny chorego chłopca nie jest najłatwiejsza, dlatego też liczą oni na każdy, nawet najmniejszy gest ze strony każdego z nas. Zebranie 12 ton tegoż surowca pomoże w realizacji jednego z największych marzeń naszego małego Bohatera. Plastikowe nakrętki można przekazywać zarówno Szkole Podstawowej w Koprzywnicy jak i parafii św. Floriana w Koprzywnicy.

Ks. Paweł Paterek

Wizyta w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Sandomierzu

Tuż przed Bożym Narodzeniem uczniowie Szkoły Podstawowej spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej  przy Stowarzyszeniu „Integracja” w Sandomierzu.
Więź jaka powstała pomiędzy obydwoma placówkami owocuje częstymi kontaktami, które w bardzo pozytywny sposób wpływają na właściwe kształtowanie postaw uczniowskich w sferze akceptacji osób niepełnosprawnych.
Tym razem grupa licząca ponad dwudziestu uczniów udała się wraz z Panią dyrektor Teresą Majczak
 i Panią Bożeną Grzyb z radosnym programem artystycznym, który niósł świąteczną atmosferę. Zarówno podopieczni jak i pracujący jak i pracujący tam instruktorzy obdarowani zostali przez naszych uczniów piernikowymi sercami.
Mieliśmy okazję zwiedzić pomieszczenia Warsztatu i poznać formy prowadzonych tam zajęć.
                Wprawdzie wyjeżdżaliśmy także z otrzymanymi upominkami, ale gromkie brawa za występ, promienne uśmiechy widowni i niezwykłe słowa  uznania od Pani kierownik Marioli Korytnickiej były najpiękniejszym podziękowaniem.

T.M.

Pracownia językowa

Nowa pracownia językowa w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy od stycznia 2011r. mają możliwość uczenia się języków obcych w nowej pracowni językowej.

W ramach „Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji w 2011r.” szkoła otrzymała oprogramowanie, głośniki, słuchawki z mikrofonami, laptopa, projektor z ekranem, nowe stoliki i krzesła na 22 stanowiska. Uczniowie mogą w nowej pracowni oglądać filmy obcojęzyczne, doskonalić umiejętność rozumienia ze słuchu i mówienia w językach obcych.

Pomoc rzeczowa udzielona szkole przez pana Adama Jakubasa- marszałka województwa świętokrzyskiego- przyczyniła się znacznie do uatrakcyjnienia zajęć z języków obcych a także umożliwiła nauczycielom stosowanie nowoczesnych metod nauczania.

 

                                                                                                                       Maria Kossak-Błajszczak

Święto patrona szkoły

W edukacji szkolnej niezbędne jest kształcenie kulturowe, historyczne, obywatelskie. Dla młodego pokolenia ważny jest dialog z przeszłością, z kulturą swojego narodu, regionu- swojej „małej Ojczyzny”, dialog z innymi, których uznają za wzór do naśladowania. Trzeba znać środowisko lokalne, by kultywować jego dziedzictwo, by angażować się w jego życie. Uczniowie naszej szkoły nieustannie kształtują swój  szacunek dla symboli narodowych, sztandaru szkoły, właściwą postawę przy śpiewaniu hymnu szkoły, oddawanie szacunku poległym za ojczyznę jak również szacunek dla patrona szkoły.

 Dlatego też, 12 stycznia 2011 roku, uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy upamiętnili swojego patrona uroczystym apelem, przypominając Jego walkę o wolność, która mogłaby być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.

Dzień Babci i Dziadka w klasie IVc

Jest taki jeden,

no może dwa dni w roku…

To Święto Babci i Święto Dziadka…

Łza wówczas się kręci w oku

 

Styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym mrozu i śniegu, ale są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto kochanych  Babć i Dziadków.
Dzień 22. 01.2011 r. był wyjątkowy w naszej szkole. Gościliśmy najukochańszych ludzi pod słońcem – Babcie iDziadków. To dla nich wnukowie popisywali się swoimi zdolnościami krasomówczymi i tanecznymi. Wśród uczniów wielu klas, które w tym dniu zaprosili swoich gości, byli uczniowie klasy IV „c”.

Uroczystość została poprzedzona licznymi przygotowaniami, na które złożyły się:

- przygotowanie zaproszeń

- wykonanie upominków

- dekoracja klasy

- przygotowanie części artystycznej

O poczęstunek dla zaproszonych gości zadbali Rodzice pod kierunkiem mam z klasowej Rady Rodziców.
22.01.2011 roku wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżywaliśmy uroczystość Babci i Dziadka.
Okolicznościowa dekoracja i piękne wiersze przeplatane nastrojowymi, wpadającymi w ucho piosenkami sprawiły, że u wielu Babć i Dziadków pojawiła się łezka w oku. Na koniec części artystycznej wszyscy wnukowie odśpiewali „Sto lat” i wręczyli przygotowane prezenty, składając wszystkim gorące życzenia. Dumne babcie i szczęśliwi dziadkowie gromkimi brawami dziękowali wnukom za występ i przygotowane upominki. Następnie wnuczki i wnukowie w humorystyczny sposób zaprosili swoich Dziadków do udziału w konkursach. Goście udzielali również wywiadów odpowiadając na wiele zabawnych i ciekawych pytań.
Była to dla wszystkich bardzo ważna uroczystość. Jej celem było spontaniczne, pełne ciepła wyrażenie uczucia miłości, wdzięczności i szacunku dla swoich dziadkóworaz integracja wszystkich uczestników spotkania.  
   Dyrekcja, uczniowie i organizatorzy uroczystości: M. Łuczak, M. Komorowska, J. Bzduch, M. Chamerska, R. Kaczor-Zwolska  dziękują dziadkom i rodzicom za tak liczne przybycie
i docenienie wysiłku dzieci.

Marzanna Łuczak

Dzień Babci i Dziadka w szkole w Sośniczanach

30 I 2011r. tuż przed feriami w Szkole Filialnej w Sośniczanach odbyła się wspaniała uroczystość z okazja Dnia Babci i Dziadka, która na stałe weszła do tradycji szkoły. Przychodzą na nią nie tylko babcie i dziadkowie, ale całe rodziny naszych uczniów, a nawet inni mieszkańcy Sośniczan. W tym roku zaszczyciły nas swoją obecnością p. dyr. Teresa Majczak i p. sekretarz Dorota Kruszec-Nowińska.
Najpierw dzieci w pięknych wierszach i piosenkach wyraziły dziadkom swoją miłość, przywiązanie i wdzięczność za ich opiekę, dobroć i cierpliwość. Odśpiewały „Sto lat”i wręczyły upominki – babciom bukiety bibułkowych kwiatów a dziadkom notesy.
      Następnie dzieci wystąpiły w pięknym przedstawieniu pt. „Zamieszanie w krainie bajek” prezentując prawdziwe talenty aktorskie. Całe zamieszanie wywołały Złe Wróżki, które za pomocą czarów powysyłały bajkowe postaci do różnych baśni. Wszystkim widzom żal się zrobiło nawet Baby Jagi, która na wielkiej miotle poszukiwała Jasia i Małgosi oraz Wilka płaczącego z powodu ucieczki Czerwonego Kapturka. Dopiero Król Baj zrobił porządek w Krainie Bajek i odesłał wszystkich bohaterów do swoich baśni.
            Babcie i dziadziusiowie ze wzruszeniem i dumą oglądali występy swoich wnuków. Wspaniałe stroje i sceneria bajkowego lasu były dziełem mam, bardzo przeżywających występy swoich pociech. Rodzice przygotowali także poczęstunek dla gości i dzieci, które jeszcze długo bawiły się przy muzyce.
         Dzień Babci i Dziadka to uroczystość integrująca trzy pokolenia. Dzięki niej dziadkowie mogą podziwiać swoje wnuki, ale i miło spędzić czas spotykając wielu znajomych.

Wizyta Biskupa w naszej szkole

Niezwykłe spotkanie w koprzywnickiej podstawówce

                                       

 „Sedno natury ludzkiej tkwi w dziesiątkach rzeczy codziennych aktów dobroci, które nadają kształt naszym dniom”…

  W dniu 18.02.2011 roku w ramach wizytacji kanonicznej w parafii św. Floriana Koprzywnicy, gościł w murach Szkoły Podstawowej
im. Władysława Jasińskiego ksiądz biskup Edward Frankowski. To  niezwykła chwila, wielka radość  i wielkie święto dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników i Braci uczniowskiej, ponieważ po raz pierwszy nasza szkoła gościła Pasterza Kościoła lokalnego.
    Po oficjalnym powitaniu dostojnego Gościa przez panią Teresę  Majczak – dyrektora szkoły oraz uczennicę Małgorzatę  Paruch – przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego i naszych milusińskich w osobach Radosława Pałysa z klasy II a, Natalii Grzesiak i Dawida Ciacha , uczniów klasy Ia, którzy wyrecytowali ; „Witamy Ciebie z weselem, bądź  naszym Nauczycielem ‘’, nastąpiło spotkanie na Sali gimnastycznej z całą społecznością szkolną.
    Ksiądz Biskup zwracając się do uczniów zaakcentował jak ważne jest dzieciństwo, młodość, nauka. Wskazał, że każdy powołany jest do świętości, którą można osiągnąć przez rzetelne wypełnianie swoich codziennych obowiązków. Pracownikom zaś życzył , aby nadal podejmowali trud kształcenia i wychowywania młodego pokolenia. Oczywiście nie zabrakło szczerego STO LAT  i radosnego śpiewu.
      Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa , wpisem pamiątkowym do kroniki szkolnej i zwiedzeniem sali katechetycznej.

Walentynki

16 lutego w Szkole Podstawowej w Korzywnicy odbyła się dyskoteka z okazji Walentynek. Organizatorami dyskoteki był Samorząd Szkolny oraz 22 drużyna harcerska Słoneczny Patrol.
   Podczas dyskoteki odbyły się konkursy i dla tych najmłodszych jak i dla starszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z klas 0-III mogły wziąć udział w konkursie jak najszybszego zawijania 2 metrowej wstążki na ołówek, zaś starsi uczniowie doskonale bawili się w tańcu na gazetach. Oczywiście wszyscy wygrywali, o co zadbali harcerze i harcerki, którzy rozdawali słodycze w kształcie serduszek.Za zajęcie pierwszych miejsc w konkurencjach nasi uczniowie otrzymali specjalnie przygotowane przez harcerkę Weronikę Kopeć aniołki z serduszkami z masy solnej. Podczas dyskoteki działała również Poczta Walentynkowa, która rozdawała kartki walentynkowe, na które uczniowie nie mogli się doczekać.
   Podczas dyskoteki można było podziwiać talent muzyczny harcerki Joanny Mianowskiej, która zaśpiewała rockową piosenkę Jon’a Bon Jovi’ego pt „ It’s my life”, z którą wystartowała w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej w Niedźwicach.

Na zakończenie dyskoteki rozdane zostały balony w kształcie serc, z których najwięcej pociechy mieli najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

Występ iluzjonisty

“Bo wszystko co wyobrażalne jest możliwe ...”

         Dnia 25 II 2011 roku  uczniowie koprzywnickiej podstawówki byli niezwykle zainteresowani tym, co działo się w sali gimnastycznej, bowiem wtedy szkołę odwiedził niecodzienny gość. Był nim iluzjonista , który zaprezentował wiele atrakcyjnych wizualnych efektów opatrzonych humorystycznymi dialogami. Dzięki efektom specjalnym zaangażowanie dzieci tworzyło niezapomniane widowisko. Okazuje się, że sztuka iluzji jest sprawdzonym sposobem na dostarczenie rozrywki podczas spotkań integracyjnych. Dzieciom spodobał się pokaz czarów i magii. Uczniowie śmiali się okazując w ten sposób zainteresowanie  widowiskowym spektaklem. Tego dnia, każdy występujący uczeń, czuł się ,,gwiazdą”, ponieważ miał możliwość pomocy podczas wykonywania sztuczek magicznych.
         Zdobyte doświadczenia i profesjonalne podejście zapewniło wszystkim, jedyne w swoim rodzaju, niezapomniane przeżycia. Jak się okazało to nie jest proste stanąć przed widownią, aby zaprezentować swoje umiejętności, ponieważ taka postawa wymaga pewnej odwagi. Teraz będzie łatwiej nieśmiałemu dziecku stanąć przed klasą i odpowiadać na pytania nauczyciela.
         Przygotowany i zaprezentowany pokaz, to kolejny krok ku temu, aby od najmłodszych lat kształtować osobowość twórczą.

Agnieszka Kolasińska

Szkolne kolędowanie

   16 stycznia 2011 w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy odbyła się  III Gala Kolęd i Pastorałek. Również nasza szkoła już tradycyjnie uczestniczyła w tym pięknym zwyczaju. Reprezentowali nas: Aneta Macias, Piotr Kolasiński, Dominika Sarzyńska, Emilia Lichocka, Michał Klusek. Anielskie dźwięki kolęd w wykonaniu naszych podopiecznych oczarowały wszystkich gości a przygotowała ich pani mgr. Bożena Grzyb.

4 stycznia 2011 grupa 35 uczniów przygotowanych przez Panią  Jolantę Ordon i Bożenę Grzyb wzięła udział w Dekanalnym Przeglądzie Jasełek organizowanych przez Parafię M.B.R w Koprzywnicy, Dekanat Koprzywnicki oraz MGOKiS. Nasza reprezentacja zdobyła II miejsce egzekwio z zespołem Szkół w Czajkowie. Ich występ był wielką radością i wyzwaniem.

Odznaczenie Pani Dyrektor

9 marca 2011 roku w murach Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Pani dyrektor Teresa Majczak, decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Bronisława Komorowskiego została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Odznaczenie to zostało ustanowione na mocy ustawy z dn. 4 lutego 1921 roku. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków kapituły ustanowionych przez Wielkiego Mistrza Orderu na pięć lat.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor witając zebranych, wśród których znaleźli się:

-Wojewoda Świętokrzyski- p. Bożentyna Pałka – Koruba

-Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – p. Lucjan Pietrzczyk

-Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koprzywnica - p. Anna Paluch

-Sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica – p. Dorota Kruszec – Nowińska

-były partyzant oddziału „Jędrusie”- p. Jan Gałuszka ps. „Mizerny”

-projektantka sztandaru szkoły, córka „Mizernego” – p. Anna Gałuszka

-Jan Wieczorek syn „Hebonsa”

-komendant hufca ZHP w Staszowie – p. Grzegorz Basiński

-były prezes Tarnobrzeskiego Zarządu Żołnierzy Armii Krajowej, znany tarnobrzeski adwokat - p. Rajmund Aschenbrenner

-dyrektorzy szkół noszących imię „Jędrusiów” z Mielca, Połańca, Sulisławic i Smerdyny,

-dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy – p. Alicja Stępień

-przewodnicząca Rady Rodziców   - p. Agnieszka Garnuszek wraz z zastępcą i skarbniczkami –p. Lucyną Klubińską, p. Agnieszką Żwirek, p. Wiolettą Wawrzeń.

-p. Mirosław Majczak

-nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie

-przedstawiciele mediów

Po powitaniu gości nastąpiła ceremonia odznaczenia, którą rozpoczęło odczytanie postanowienia wydanego w tej sprawie przez prezydenta.

 

TEKST POSTANOWIENIA:

Postanowieniem

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

z dnia 5 stycznia 2011r.

o nadaniu orderów

 

Na podstawie art. 138 w związku z art. 131 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach

odznaczona zostaje:

za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii Polski, za działalność na rzecz kształtowania patriotycznej postawy dzieci i młodzieży

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Teresa Majczak

 

                                                                                             Prezydent

Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

 

Kulminacyjnym punktem ceremonii było odznaczenie p. dyrektor Teresy Majczak, którego dokonała  Wojewoda Świętokrzyski p. Bożentyna Pałka - Koruba. Następnie pani Wojewoda wyraziła słowa uznania i podziwu dla dokonań pani dyrektor w dziedzinie wychowania. Podziękowała za dotychczasową pracę i zaangażowanie oraz pogratulowała sukcesu. Jako kolejna głos zabrała pani dyrektor Teresa Majczak, która powiedziała: „Jestem ogromnie wzruszona. Zdaję sobie w pełni sprawę z rangi odznaczenia. Jest ono dla mnie uznaniem, ale też ogromnym zobowiązaniem. Zabiegała o nie spora grupa osób: kombatanci, miłośnicy poezji patriotycznej, burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca. (…). Szukałam drogi wychowywania młodego pokolenia, bowiem jest to proces bardzo trudny, złożony i skomplikowany. Znalazłam taki sposób, jak się okazało dobry, poprzez konkurs poezji patriotycznej, ponieważ najlepiej wychowywać dając przykłady. Takim  wspaniałym przykładem człowieka patrioty, bohatera, był patron naszej szkoły Władysław Jasiński, ale jest też nim profesor Z. Kabata, niezwykła postać. Dziś mieszka w Kanadzie, z daleka od nas, ale sercem i duszą jest tutaj. Drodzy Państwo, cóż znaczyłyby moje starania, gdyby nie Dyrektorzy szkół noszących imię podobne, jak nasza szkoła. To oni przyjechali tu z uczniami, słuchali i recytowali tę poezję. Wszyscy się tu wzruszaliśmy i będziemy wzruszać. W tym roku będzie już XII konkurs, z czego naprawdę się cieszę i będziemy tak trwać, będziemy wychowywać. Ten order  jest wyróżnieniem dla Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy i wszystkim należą się brawa. Szczególnie  nauczycielom, którzy przez lata mnie wspierali. To jest również wyróżnienie dla Koprzywnicy, bo Konkurs sięga poza jej granice, poza granice województwa świętokrzyskiego. Wszystkim bardzo dziękuję. Brawa dla całej szkoły”.

Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów pani dyrektor złożyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości wysłuchali słów, które z okazji odznaczenia  przesłał prof.

Z. Kabata.

Droga Pani Tereso.

         Z drugiego końca świata, poprzez odległość oceanów i kontynentów staram się zobaczyć oczyma serca daleką Koprzywnicę i dużą grupę ludzi, którzy zebrali się tam, aby być świadkami tego, co mój przyjaciel Leszek Kalinowski nazwał „aktem sprawiedliwości”. Właśnie zostaje Pani odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Najwyższe władze państwa włączyły Panią do grona ludzi, którzy zasłużyli na wyróżnienie za swoją pracę dla dobra Kraju i społeczeństwa.

Dla mnie to wyróżnienie Pani ma bardzo osobisty wydźwięk. Zrządzeniem losu zmuszony zostałem na wygnanie. Nie danym mi było pracować dla dobra mojego Kraju. Mogłem tylko wyrażać mój żal i tęsknotę słowami wierszy, które leciały w pustą przestrzeń. Mogłem tylko mymi słowami przypominać młodemu pokoleniu drogę naszej historii i starać się wznieść nimi przy tej drodze drogowskaz.

W jednym takim wierszu napisałem:

Tak bardzo tego pragnę, ażeby moje słowa,

ażeby wiersz choć jeden

ktoś w pamięci zachował

w moim dalekim Kraju…

Moje chęci, moje starania drzemałyby do dziś w szufladzie, gdyby ich nie wyciągnął na światło dzienne mój drogi przyjaciel Leszek Kalinowski i gdyby ktoś nie przyprawił im skrzydeł. I to właśnie Pani, Pani Tereso, uskrzydliła moje słowa i jak dobroczynny deszcz rozpyliła nad głowami młodego pokolenia. Dzięki Pani wyrasta młodzież, która zna naszą przeszłość i rozumie wielkość stojącego przed nią zadania. To wszystko trwa już ponad 10 lat. Iluż młodych obywateli przeszło przez Pani ręce i opuściło mury szkolne nabywszy świadomości, co to znaczy być prawdziwym Polakiem? Najwyższy czas, aby ta zbożna praca została uznana. Niech ten Krzyż to uznanie potwierdzi i pokaże.

Ja sam dodam do tego uznania moją głęboką wdzięczność. Dzięki Pani mogę powiedzieć, że nie żyłem na próżno. Proszę przyjąć moje gratulacje i tę wdzięczność, płynącą z głębi mego serca.

Zbigniew Kabata

 

W dalszej części uroczystości głos zabrał wicekurator oświaty pan Lucjan Pietrzczyk. Wyraził wdzięczność pani Dyrektor za utrwalanie pamięci o przeszłości. Złożył również życzenia z okazji Dnia Kobiet. Do gratulacji i życzeń dołączyła się przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koprzywnica p. Anna Paluch, a także p. sekretarz Dorota Kruszec- Nowińska. Szczególnie ciepłe słowa gratulacji i podziękowań za wychowywanie dzieci w duchu patriotyzmu, za pamięć o dokonaniach Jędrusiów wyraził p. Jan Gałuszka, były partyzant.

Druga część uroczystości poświęcona była obchodom Dnia Kobiet. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali ciekawy, pełen ciepła i humoru program artystyczny z tej okazji. Na koniec pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy zadbali o uświetnienie tej uroczystości.

Praca z uczniami jest zawsze źródłem ogromnej satysfakcji dla pedagogów. Cieszą sukcesy i dokonania uczniów, ale szczególnie miło jest również wtedy, kiedy za swoje zaangażowanie, twórczą pasję, ciepło i serdeczność, podziękowania i słowa uznania otrzymują również nauczyciele.  Wyrazem uznania i szacunku jest odznaczenie pani Dyrektor, z którego jesteśmy dumni, my, nauczyciele i nasi uczniowie. Życzymy jeszcze wielu podobnych wyróżnień!

                                                                                             Jolanta Bzduch

Niezwyki goście w naszej szkole

RAZEM – TAK WIELE TO SŁOWO ZNACZY.

ZŁĄCZMY SIĘ RAZEM , NIECH ŚWIAT ZOBACZY.

PODAJ RĘKĘ PRZYJACIELU…

 

Ludzie  niepełnosprawni żyją wśród nas jako siostry , bracia , sąsiedzi , znajomi .Tylko od nas zależy, czy to będzie życie z nami, czy obok nas. Codzienność  bowiem stwarza wiele okazji ,  aby pomagać tym ludziom, a dobroć serca , to miara naszego człowieczeństwa.

25.III.2011 roku Szkoła Podstawowa w Koprzywnicy gościła podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sandomierzu wraz z panią kierownik Mariolą Korytnicką  oraz instruktorami. Wspólne spotkanie integracyjne rozpoczęła pani dyrektor Teresa Majczak wiosennymi , ciepłymi słowami powitania .,,RAZEM – tak wiele to słowo znaczy” , już po chwili mogliśmy się o tym przekonać słuchając pięknego śpiewu  Gości . Melodyjne piosenki wpadały w ucho i  zachęcały do wtórowania. W dalszej części spotkania prezentowali się gospodarze przedstawiając wesołe skecze i piosenki ,
a następnie mieszane drużyny Gości i gospodarzy wzięły udział w konkurencjach sportowych . Rywalizacja przebiegała w bardzo dobrej atmosferze , tym bardziej , że nie było najważniejsze kto zwycięży , ale sam fakt ukończenia konkurencji. Wszyscy bawili się doskonale, wspólnie śpiewając, nagradzając się brawami , a na koniec życząc sobie dużo zdrowia , szczęścia i radości.

Wspólnie spędzone chwile utwierdziły nas w przekonaniu o tym , że warto obdarzać innych dobrocią i przyjaznią , ponieważ radość dawania jest wówczas podwójna i oddawana taką samą miarą.

Pierwszy Dzień Wiosny

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

   Tegoroczny pierwszy dzień wiosny w naszej szkole przebiegał pod hasłem ,,Odkrywanie talentów’’. W tym celu uczniowie kl. 0 – III  przygotowali aranżację  do wybranego przez siebie utworu popularnego wykonawcy.  Natomiast kl. IV-VI przedstawiały skecze  o  różnorodnej tematyce.
               Tego dnia po czwartej godzinie lekcyjnej uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się w sali gimnastycznej. Wszystkich powitała pani dyrektor Teresa Majczak,  a następnie we własnej  osobie przybyła długo oczekiwana Pani Wiosna. Rozpoczęły się występy. Uczniowie byli świetnie przygotowani. Przedstawiciele kl.0-III rewelacyjnie wcielili się  w swoich ulubionych wykonawców, zarówno strojami jak i ruchem scenicznym. Skecze przygotowane przez   kl. IV-VI - po prostu ,, boki zrywać’. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a jednocześnie mogliśmy podziwiać zdolności aktorskie i pomysłowość młodych artystów. Atmosfera  wiosenna, jaka panowała w sali gimnastycznej na pewno była alternatywą dla wagarów w tym dniu.

Zabawa choinkowa

Elegancja, dynamizm i kunszt – tak bawiono się w koprzywnickiej podstawówce
w towarzystwie zabawnego wodzireja.

W sobotnie popołudnie 29.01.2011 roku w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy sala gimnastyczna rozbrzmiała dyskotekowymi rytmami, było słychać gwar i muzykę, gdyż odbywała się coroczna impreza - choinka szkolna. Tego dnia swoją obecnością zaszczycił nas wodzirej. Nasz niecodzienny gość miał  wesołe usposobienie, toteż  łatwo nawiązał kontakt z dziećmi. Wodzirej zapowiadał poszczególne punkty programu przeprowadzanej imprezy, angażował wszystkie dzieci do wspólnej zabawy, przez prowadzenie tańców i zabaw, wykorzystując w nich kolorowe i różnorodne rekwizyty, ponadto przeprowadzał konkursy. Stało przed nim niełatwe zadanie, ponieważ musiał sprostać oczekiwaniom wymagających tancerzy. Swoją obecność podkreślał barwnym strojem, który dodatkowo skupiał uwagę najmłodszych. Animator tak potrafił przeprowadzić zabawę choinkową, że stała się niezapomnianym przeżyciem. Spotkanie umilił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Karnawałowe harce trwały do późnego wieczora, a po zakończeniu zabawy uczniowie pod opieką rodziców udali się na zasłużony wypoczynek czyli ferie zimowe.

Od patyka do koszyka

Od patyczka do koszyczka

Rudnik nad Sanem to niewielkie miasteczko na Podkarpaciu, znane z tradycji wikliniarskich. Dla mieszkańców wiklina to tradycja, ale także sposób na życie. O tym  przekonali się nasi uczniowie podczas jednej z wypraw, którą zorganizowała 2 kwietnia w ramach koła turystycznego pani Bożena Grzyb. W wycieczce uczestniczyły również pani dyrektor Teresa Majczak, Magdalena Komorowska  i Agnieszka Kolasińska.
      Z wikliny można zrobić niemal wszystko, m.in. meble, zabawki, które cieszą się dużym uznaniem np. w Anglii. Najpopularniejsze jednak wciąż pozostają wiklinowe kosze poszukiwane na wszystkich kontynentach. Jak podkreślał podczas warsztatów pan Kazimierz Zygmund, żeby zrobić kosz, potrzebna jest przede wszystkim wiklina, wyobraźnia, wielka pasja, ale także ogromna cierpliwość.
      Nasi uczniowie przekonali się, że wiklinę się sadzi, a nie - jak to niektórzy uważają - sieje. Wiklina może być jednoroczna, dwuletnia i trzyletnia. Im dłużej rośnie, tym jest grubsza i służy do wyrobu mebli. Wiklinę ścina się na jesieni po pierwszych przymrozkach, kiedy opadną liście. Dawniej robiono to ręcznie,a dziś do tego celu stosuje się kosiarki. Dzieci poznały długi  proces produkcji wikliny. Zobaczyły, że  ściętą sortuje się według długości, wiąże w pęczki po kilkanaście sztuk i poddaje gotowaniu w wielkim kotle. Po blisko ośmiu godzinach obróbki cieplnej wiklina jest pozbawiana kory. Rzemieślnik wyjaśnił, że w tym procesie dawną, żmudną pracę ręczną dziś zastąpiły maszyny. Następnie jest suszona, a potem z powrotem wiązana i magazynowana. Przed przystąpieniem do wyplatania wiklinę należy zmoczyć. W ten sposób staje się giętka i łatwa do modelowania i wyplatania.
       Zanim dzieci przystąpiły do swojej własnej pracy twórczej dowiedziały się, że podstawą kosza jest krzyżak lub krzyż w zależności od tego, czy dno koszyka ma mieć owalny czy okrągły kształt. Wprawnemu rzemieślnikowi wyplatanie średniej wielkości kosza o skomplikowanym splocie zajmuje około trzech godzin – mówił pan Kazimierz Zygmund Liczba rodzajów koszy jest praktycznie nieograniczona, a każdy model, kształt i formy zdobnicze zależą od inwencji twórcy.
       Najpopularniejsze wyroby to kosze i meble; wyroby typowo dekoracyjne wytwarzane są z wikliny korowanej. Z kolei, z wikliny niekorowanej, niegotowanej, a jedynie parzonej robi się coraz bardziej popularne parkany czy inne ozdoby do ogrodów. Wiklinę można też lakierować i farbować. - Można to robić chemicznie za pomocą ekologicznych wodnych lakierów. Są także naturalne sposoby farbowania. Na przykład biały kolor uzyskuje się z wikliny ścinanej przeważnie na wiosnę, kiedy ma jeszcze drobne listki. Do tego celu można też wykorzystać tą ścinaną jesienią. Ważne przy tym, aby była ona magazynowana w pionie. Następnie - również w pozycji pionowej - materiał jest moczony w sztucznych basenikach. W ten sposób wiklina pobiera wodę i się rozwija. Kiedy wypuszcza listki, jest korowana. Efektem jest biała wiklina, z której wyroby są najdroższe.

Po zakończeniu interesujących warsztatów dzieci zabrały swoje małe dzieła, a następnie udaliśmy się do hurtowni, gdzie mogliśmy podziwiać bogatą gamę wyrobów wikliniarskich. Zauroczeni ich pięknem nie mogliśmy się oprzeć małym zakupom. Zadowoleni, pełni nowych doświadczeń oraz wrażeń wróciliśmy do domu.

 

 Bożena Grzyb

Magdalena Komorowska

                                                                          Agnieszka Kolasińska

Wizyta posła w naszej szkole

 

Dobrym patriotą może być tylko dobry obywatel

 

Podstawowym założeniem systemu wychowawczego  Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, jest wszechstronny rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny wychowanka. Zadaniem każdego nauczyciela jest kształtowanie postaw obywatelskichi nie zwalnia to nikogo od uznania tego problemu za bardzo ważny w hierarchii problemów narodu i państwa. Nasza szkoła kształtuje  postawy obywatelskie. Dąży do wytworzenia świadomości obywatelskiej, która będzie wspierać model sylwetki obywatela i jego powinności wobec ojczyzny.
            Nasze oddziaływania wychowawcze zmierzają do kształtowania  postaw społecznych i obywatelskich w duchu poszanowania dla tradycji narodowych, państwowych i lokalnych. W związku z  tym, staramy się tworzyć jak najwięcej  sytuacji, które wyzwalałyby emocjonalny związek z krajem ojczystym. Zapoznajemy uczniów z zasadami i instytucjami, które posiadają istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego kraju. Przygotowujemy młodych obywateli do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym.
   Nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat życia społecznego i politycznego państwa biorąc udział w konkursie pod hasłem „Chcę być dobrym obywatelem”, który odbył się 1 kwietnia.
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, gdyż oprócz nagród rzeczowych uczestnicy wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z posłem na SejmRP  Panem Markiem Kwitkiem, które odbyło się 12 kwietnia o godz. 1000
Nasz gość jest magistrem historii. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach. Został wybrany na Sejm w okręgu świętokrzyskim w 2007 roku i od tego czasu aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, pracując w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i Podkomisji stałej ds. finansów samorządowych.

Uczestnikiem spotkania był także burmistrz Miasta i Gminy w Koprzywnicy Marek Jońca oraz Grono Pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły.
   Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Teresa Majczak, która powitała zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał nasz gość, który przeprowadziłwspaniałą lekcję historii naszego kraju.Uczniowie byli bardzo zainteresowani podejmowanymi tematami. Mimo młodego wieku są bowiem świadomi tego, że zagadnienia poruszane w parlamencie mają wielki wpływ na losy naszego kraju. Ciekawi byli również, jak wygląda praca posła. Panująca podczas spotkania atmosfera spowodowała, że dzieci wprost „zasypywały” gościa bardzo dojrzałymi jak na swój wiek pytaniami. 
            Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy pt.„Chcę być dobrym obywatelem”.Poseł Pan Marek Kwitek wręczył nagrody zwycięzcom:

I miejsce – Aleksandra Podlewska – kl. V „a”

II miejsce – Magdalena Rak – kl. VI „b”

III miejsce – Aleksandra Łuczak – kl. V „b”

Następnie wszyscy obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną na temat ustroju politycznego Rzeczypospolitej Polskiej i działalności politycznej naszego gościa.  Ten element prezentacji okazał się dla niego wielkim zaskoczeniem i miłą niespodzianką.
Uwieńczeniem spotkania był krótki program artystyczny pt. ”Moja mała Ojczyzna”. Tematyka programu przedstawiała dzieje naszego kraju ukazane strofami najwybitniejszych  polskich poetów. Szczególnie wzruszającym momentem było nawiązanie do 71 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 1-ej rocznicy katastrofy smoleńskiej w piosence pt. List z Katynia”.
             To był bardzo ważny dzień dla naszych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jesteśmy dumni, że to właśnie nam – spadkobiercom „Jędrusiów” przyszło gościć wybitnego parlamentarzystę. Spotkanie na długo pozostanie nam w pamięci, tym bardziej, że otrzymaliśmy zaproszenie od Pana posła na wycieczkę do Sejmu, która odbędzie się 8 czerwca.

 

Aranżacja stołu wielkanocnego

Dnia 17 kwietnia 2011 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się wystawa poświęcona aranżacji stołu wielkanocnego w której nasza szkoła także zaprezentowała swój pomysł na świąteczny stół.
         Kilka dni wcześniej, po ustaleniu koncepcji rozpoczęły się przygotowania. W ramach koła plastycznego, pod czujnym okiem pani Agnieszki Drożdżal, uczniowie przygotowali piękne i kolorowe pisanki oraz przynieśli potrzebne materiały do udekorowania naszego stołu, którego inspiracją była budząca się do życia natura. Z brzeziny, bazi i bukszpanu został wykonany stelaż, który zdobiły kolorowe ozdoby i tradycyjna wielkanocna palma. Dobór jasnych kolorów i ażurkowej zastawy podkreślał lekkość i delikatnośc całej kompozycji.
         W przygotowaniach i prezentacji wzięli udział uczniowie: Weronika Cupicha, Kamila Klubińska, Karolina Klubińska, Ola Korona, Dominika Grzesik, Ola Podlewska, Natalia Cieciura, Basia Zwolska, Aneta Macias i Bartłomiej Olechowski wraz z opiekunami p. Agnieszką Drożdżal, p. Elżbietą Beksińską-Kontov oraz p. Moniką Różyc. Do przygotowań włączyła się także p. Marta Bochyńska, która upiekła tradycyjną babkę wielkanocną.

 

Wycieczka do Częstochowy

UCZNIOWIE KLAS SZÓSTYCH W CZĘSTOCHOWIE

         Dnia 31 marca uczniowie klas szóstych udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Tym samym, osobiście chcieli zanieść prośby przed tron Pani Jasnogórskiej o pomyślny przebieg sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej oraz podziękować za wspólne sześć lat nauki. W tym pielgrzymowaniu towarzyszyli im nauczyciele – wychowawcy, ksiądz, jak również rodzice. Duchowa stolica Polski powitała pątników piękną słoneczną pogodą sprzyjającą radosnemu przeżywaniu modlitwy. Swoje pierwsze kroki skierowali do kaplicy Matki Bożej, by tam uczestniczyć w Eucharystii. Po uroczystościach w kaplicy, pielgrzymi udali się na wały jasnogórskie, by tam ukoronować swoje modlitwy wspólnie odprawioną drogą krzyżową pod przewodnictwem ks. Pawła Paterka. Nad jej oprawą muzyczną pieczołowicie czuwały pani Bożena Grzyb i pani Renata Mazurkiewicz. Kończąc modlitwę uczniowie chcieli również zapoznać się z historią Jasnej Góry, czemu niewątpliwie przysłużyło się zwiedzanie skarbca klasztornego. Koprzywniccy pielgrzymi mieli również możliwość nabycia pamiątek, z której to bardzo chętnie skorzystali. Głód, który dawał o sobie znać został tradycyjnie pokonany w McDonaldzie. Niestety pogoda pogarszająca się w drodze powrotnej pokrzyżowała plany zwiedzenia ruin zamku w Olsztynie. Nie zaszkodziło to jednak humorom i atmosferze, która aż do samej Koprzywnicy była gorąca i napełniona śpiewem i radosnymi uśmiechami.

Beatyfikacja Papieża Polaka

„SANTO SUBITO…”

                Jak rozpocząć  tę opowieść o Wielkim, a zarazem skromnym człowieku…. Człowieku pełnym wiary i miłości… O człowieku z dobrym sercem, który kochał ludzi, ale nade wszystko ukochał Boga. Mając bowiem na uwadze  wielką duchową spuściznę, jaką przekazał swoim życiem papież Jan Paweł II pragniemy realizować Jego testament.
    Dlatego też już we wrześniu  w kalendarz uroczystości naszej szkoły wpisaliśmy pod datę 01.05.2011r. montaż słowno-muzyczny ku czci Wielkiego Rodaka.
„…Czytamy Twoją naukę, która jest listem do nas. Ojcze chociaż umarłeś –ona żyje. Jak meteoryty serca pogubione poprzez  gwiazdę spada wciąż na ziemię, na szczęście!”
  Te piękne słowa wypowiadali ze wzruszeniem uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych właśnie 1 maja  2011r. w dniu Beatyfikacji Jana Pawła II, w kościele św. Floriana w Koprzywnicy. Całość ubogacał melodyjny śpiew w wykonaniu chóru szkolnego.
    Ojciec Święty we wszystkim co robił był prawdziwy. Jego wpływ odnajdujemy na każdym kroku. Błogosławiony zjednoczył religie, społeczeństwa, załagodził spory. Jego wyjątkowość była wręcz krzycząca.
                29 kwietnia 2011r. w obecności całej społeczności szkolnej pani dyrektor Teresa Majczak wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Małgorzatą Paruch i zastępcą Maryną Żwirek dokonała posadzenia na placu szkolnym  „Jodły Papieskiej” jako żywego pomnika upamiętniającego Beatyfikację Jana Pawła II.
    Papież obudził nas z wiary zmęczonej i pchnął w nią życie! Dlatego wszyscy razem chcemy kroczyć drogą prawdy, miłości, przebaczenia, świętości i patriotyzmu, którą ukazywał nam całym swoim życiem.
Prosimy zatem Błogosławiony Janie Pawle II umacniaj nas w tym postanowieniu.

DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE, PRACOWNICY

ORAZ CAŁA SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO

W KOPRZYWNICY

Projekt 5 porcji owoców i warzyw, owoców i soku.

W tym roku szkolnym klasy trzecie przystąpiły do programu 5 porcji warzyw, owoców i soku który trwał od października 2010 roku do czerwca 2011roku W  listopadzie przeprowadziliśmy sondaż na temat zdrowego żywienia tj. spożywania owoców i warzyw przez dzieci szczególnie na śniadanie. Takie badanie zostało przeprowadzone w kwietniu na końcu programu (po ostatniej lekcji).
Dzieci są bardziej doedukowane, mają więcej wiadomości na temat zdrowego żywienia po czterech lekcjach niż na początku programu. Każda lekcja obejmowała cały dzień nauki, dodatkowo zrobiliśmy sałatkę jesienną, zimową oraz kanapki z warzywami tj. sałatą, ogórkiem, pomidorem, rzodkiewką, papryką i szczypiorkiem. Wykonaliśmy rysunki promujące zdrową żywność oraz plakaty zachęcające do spożywania owoców i warzyw. Dzieci chętnie pracowały na tych lekcjach, były aktywne, dużo się nauczyły i świetnie bawiły. Te lekcje należały do wesołych i ciekawych.

Turniej zerówki

W dniu 20.05.2011r. klasa „0” wzięła udział w I Gminnym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym pt. „Bezpieczny przedszkolak na drodze”, który odbył się w Publicznym Przedszkolu „Pod sosnami” w Koprzywnicy.
     Klasę „0” reprezentowała 5-osobowa grupa dzieci w składzie: Dominika Szwed, Karolina Fudala, Weronika Mikus, Kacper Strójwąs i Dominik Bernyś.
    W turnieju dzieci zajęły II miejsce. Otrzymały dyplom, puchar, książkę, a także indywidualne nagrody-samochody.
Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej, które polegały na:

-prezentacji przez grupę wiersza i piosenki związanej z tematyką turnieju,

-odpowiedzi na pytania i rozwiązaniu zagadek,

-układaniu puzzli (sygnalizator świetlny),

-prezentacji prac plastycznych,

-przejeżdżaniu ulicami miasteczka na rowerku  trzykołowym i hulajnodze,

-sprawnym ubraniu kolegi w kask.

Turniej zmobilizował dzieci do utrwalenia umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach i poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.

 

Egzamin na kartę rowerową

BEZPIECZNIE NA ROWERZE

    6 czerwca 2011r. uczniowie klas IV przystąpili do długo oczekiwanego egaminu na kartę rowerową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkoła przygotowuje i przeprowadza egzamin na kartę rowerową dla uczniów w wieku 10 lat.
     Rokrocznie w przeprowadzeniu egzaminu współpracuje z naszą szkołą Policja.
W naszej placówce przepisy dotyczące ruchu rowerzysty uczniowie poznają na lekcjach techniki, do części praktycznej egzaminu (przejazdu rowerem po ósemce) uczniowie są przygotowywani na lekcjach wychowania fizycznego. Nasza praca na lekcjach przygotowująca do egzaminu trwa już od stycznia. Zadaniem każdego ucznia jest przyswojenie dużej ilości przepisów ruchu drogowego, znaki drogowe dotyczące rowerzysty oraz zasady pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania. 
     Ta długa praca przyniosła wymierne efekty, ponieważ wszyscy uczniowie klas czwartych przystępujący do egzaminu zdali pomyślnie obie części egzaminu.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY WSZYSTKIM BEZIECZNYCH WYCIECZEK ROWEROWYCH. 

Realizujemy projekt dla klas I

Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego  w Koprzywnicy, uczestniczyła w projekcie „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą wiedzy”, który finansowany był przez Europejski Fundusz Społeczny. 7 czerwca 2011 r. ,uczniowie klasy I„a” realizujący III etap projektu, podczas pokazu efektów zaprezentowali swoje zdolności przed zaproszonymi gośćmi i rodzicami .

           Istotą projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów, skierowane na rozwój kompetencji kluczowych poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela. Na etapie młodszego wieku szkolnego każdy uczeń potrzebuje wsparcia dla efektywnej realizacji własnego potencjału intelektualnego. Proces kształcenia oparty na aktywności i samodzielności, wiązaniu poznania z działaniem i respektowaniu indywidualnego profilu inteligencji, to istota nowoczesnej szkoły. Warunkiem zdobywania doświadczeń i przekształcania ich w kompetencje jest aktywność własna ucznia.
       Powyższe założenia oparte na teorii Howarda Gardnera zapewniły uczniom klasy I a  Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, która uczestniczyła w projekcie start na miarę uzdolnień, możliwości i potrzeb, eliminując jednocześnie niepowodzenia szkolne.
       Po przeprowadzeniu obserwacji i zebraniu informacji od rodziców ,Renata Kaczor- Zwolska odpowiedzialna za przebieg III etapu projektu, dokonała diagnozy wstępnej każdego dziecka, określając  dominujące profile  inteligencji. Następnie opracowała autorski program zajęć pod hasłem „Ucząc się i bawiąc, poznajemy siebie i odkrywamy świat.”, który pozwolił rozwinąć indywidualne zdolności uczniów. Zajęcia rozplanowano na 50 godzin pozalekcyjnych. Prezentacja efektów projektu pod tytułem „Rodzina to klucz do szczęścia” ,łączyła wszystkie rodzaje aktywności dzieci i przeprowadzona została z wykorzystaniem środków dydaktycznych otrzymanych w ramach projektu. Najmłodsi wychowankowie zaprezentowali się świetnie. Śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach, recytowali wiersze, prezentowali umiejętności sportowe, aktorskie,  przyrodnicze  i interpersonalne .
     Pokaz efektów projektu swoją obecnością uświetnili m. in. burmistrz M i G Koprzywnica p. Marek Jońca, przewodnicząca
Rady M i G Koprzywnica
p. Anna Paluch, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koprzywnicy p. Mirosława Komaniecka . Dyrektor szkoły p. Teresa Majczak na zakończenie pogratulowała uczniom klasy I  sukcesów i nabytych umiejętności. Udział w projekcie był dla dzieci wspaniałą przygodą, niosącą wiele radości i pozytywnych emocji. Każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać.

 

Renata Kaczor- Zwolska

Rowerami do Błonia

Wycieczka rowerowa do Błonia dnia 28.05.2011

   W dniu 28.05.2011r odbyła się wycieczka rowerowa do Błonia która była połączona z ogniskiem. Grupą 20 osobową opiekowali się panie Renata Kaczor – Zwolska, Monika Różyc oraz panowie Grzegorz  Zwolski i Wojciech Mrozik. Mimo, że trasa do przebycia rowerami nie była długa, ale bardzo interesująca i malownicza.
    Po dotarciu na  miejsce długo nie czekając uczniowie rozpoczęli  grę w piłkę siatkową. Po rywalizacji grupa odpoczywała przy ognisku smażąc kiełbaski, opowiadając dowcipy i dobrze się bawiąc. Zjadłszy pyszne kiełbaski przyrządzone na grillu opiekunowie podzielili grupę na dwa zespoły i rozpoczęli mecz piłki nożnej. Po fascynującej grze i pięknych bramkach  mecz zakończył się remisem. Bawiąc się świetnie nie spostrzegliśmy się, że  nadchodzi godzina powrotu do domu, więc uporządkowaliśmy po sobie teren zabaw i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Spotkanie z Afryką

Spotkanie z Afryką

W dniu 27 kwietnia 2011 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Teresy Majczak gościliśmy w   Szkole Podstawowej w Koprzywnicy misjonarza Księdza Jana Kędziorę . W trakcie katechezy przybliżył On uczniom oraz nauczycielom problematykę misyjną. Opowieść o życiu dzieci w Afryce wysłuchało ok.350 uczniów naszej szkoły uwrażliwiając ich na problem głodu i biedy.  Podczas zajęć wykorzystane były różnego rodzaju rekwizyty (plansze, ubrania, przedmioty, dewocjonalia), prezentacja multimedialna oraz fragmenty filmu pt.:,, Dzieci Afryki”. Spotkanie z ks. Janem było bardzo ciekawe, gdyż uczniowie aktywnie w nim uczestniczyli - mogli założyć prawdziwe afrykańskie przebranie, maskę czarodzieja lub zagrać na afrykańskich instrumentach muzycznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem także wśród nauczycieli.

Marta Chamerska

Dzień Dziecka

W dniu 01.06.2011 z okazji Dnia  Dziecka w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Zmagania młodych sportowców poprzedził apel wprowadzający. Wszystkie  klasy począwszy od pierwszej, aż po szóstą aktywnie brały udział w rywalizacji sportowej. Ze względu na warunki fizyczne oraz wiek dokonano podziału na dwie grupy:

I grupa – kl. I- III,

II grupa – kl. IV – VI.

Młodsza grupa pod okiem  Pana Grzegorza Zwolskiego oraz pań Renaty Kaczor – Zwolskiej i Anety Skolak   rywalizowała  w następujących konkurencjach:

 

-wyścig w workach- zwycięzca kl. II a.

-tor przeszkód- zwycięzca kl. III a.

-rzuty karne – zwycięzca kl. II b.

- kręcenie hula hop- zwycięzca Martyna Woźniak kl. II b.

-rzut piłką lekarska (waga 1kg)- zwycięzca Charszla Cezary kl. III b.

Natomiast piecze nad grupą starszą obiął pan Mrozik Wojciech wraz z wychowawcami klas.

Konkurencje w których brali udział to:

 

-wyścigi w workach- zwycięzca kl. IV a.

-przeciąganie liny- zwycięzca kl. VI b.

- rzuty karne- zwycięzca kl.

-warcaby- zwycięzca egzekwio Jakub floras kl. V b., Pabian Maciej kl. VI b.  

-bieg wahadłowy na czas- zwycięzca Maciej Kowalski kl. VI c.

-rzut piłką lekarską (waga 3 kg)-zwycięzca Bartosz Korona kl. VI B.

 

Uczniowie bawili się wyśmienicie, między nimi była zdrowa i zacięta rywalizacja.

Kapitanowie klas jak i indywidualni zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne smakołyki, natomiast osoby które rzuciły najdalej piłkami lekarskimi otrzymały puchary Pani Dyrektor.

Medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa”

4 maja 2011r.w Koprzywnicy już po raz dziesiąty odbyło się Diecezjalne Święto Strażaków. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele św. Floriana  przez ordynariusza sandomierskiego biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Następnie strażackie poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy uroczystości przeszli na stadion sportowy, gdzie wszystkich oficjalnie powitał burmistrz miasta i gminy p. Marek Jońca. Podczas uroczystości zostały wręczone ,,Medale za Zasługi dla Pożarnictwa”. Wśród odznaczonych znalazł się nauczyciel naszej szkoły – p. Barbara Miklas, która została odznaczona  brązowym medalem. Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" został przyznany p. Miklas przez  Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej za wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej poprzez przygotowywanie uczniów do konkursów z wiedzy pożarniczej i osiągane sukcesy z tymi uczniami.

Wycieczka do oczyszczalni ścieków

15.06.2011r. klasa VIb pod opieką nauczycieli: p. Barbary Miklas i p. Moniki Różyc zwiedzali Komunalną Oczyszczalnię Ścieków w Koprzywnicy. Celem wycieczki było poznanie etapów oczyszczania ścieków, zapoznanie z historią powstania oczyszczalni oraz ogólna charakterystyka pracy urządzeń znajdujących się na terenie zakładu.

Oczyszczalnia ścieków jest zlokalizowana na północny – wschód od Koprzywnicy w rejonie rzeki Koprzywianki.  Kierownik zakładu p. Czesław Pyszczek w roli przewodnika wycieczki zapoznał uczniów ze źródłami zanieczyszczenia wód i schematem działania oczyszczalni (oczyszczanie mechaniczne i biologiczne).  Uczniowie dowiedzieli się, że jest to jedyna oczyszczalnia na terenie gminy, która działa od 1994r. Wydajność oczyszczalni wynosi 450m3 /dobę.  Obecnie liczba podłączy wynosi 570, a trwają prace projektowe nad rozbudową oczyszczalni w ramach II etapu. Uczniowie podczas zwiedzania oczyszczalni poznali kolejne procesy oczyszczania ścieków m.in.:

·        usuwanie skratek ze ścieków

·        usuwanie piasku

·        oczyszczanie biologiczne (w 4 komorach)

·        usuwanie azotu

·        usuwanie fosforu

Oczyszczalnia jest skomputeryzowana i obsługuje ją jedna osoba.

W stacji krat zaskoczył uczniów bardzo brzydki zapach, szum przepływających ścieków, odpowiednie przeznaczenie szeregu rur i efekt końcowy skomplikowanego procesu oczyszczania – czysta woda.

Szczególne zaciekawienie wśród uczniów wzbudził osadnik wtórny, który przeznaczony jest do końcowego klarowania-czyli oddzielenia osadu czynnego ze ścieków oczyszczonych, oraz poletka osadowe i plac składowania osadu. Pan kierownik wyczerpująco opowiadał uczniom w jaki sposób należy zalewać poletka w różnych porach roku i w zależności od warunków atmosferycznych. Podkreślił, że dwa razy w roku (maj i październik) osady z placu należy wywozić na składowisko odpadów komunalnych.

Na koniec uczniowie zwiedzali dyspozytornie i podziwiali niezliczone ilości przycisków, lampek, szafek i plątaninę kabli, które monitorują pracę całej oczyszczalni.

XII Międzyszkolny Konkurs Poezji Zbigniewa Kabaty

„ZASZCZYT I ZOBOWIĄZANIE”

27 maja 2011 roku w murach Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty. Sylwetka prof. Zbigniewa Kabaty jest znana każdemu uczniowi koprzywnickiej podstawówki, bowiem Profesor jest autorem hymnu szkoły „ Jędrusiów my spadkobiercy”, ponadto w szkole istnieje duże grono miłośników Jego poezji, dla których konkursy są prawdziwą duchową ucztą. Ich organizowanie stało się tradycją szkoły.

Zgodnie z regulaminem w konkursie wzięli udział przedstawiciele ze szkół z Sulisławic, Smerdyny, Gawłuszowic, Połańca, Staszowa, Mielca no i oczywiście Koprzywnicy. Społeczność tych szkół łączy fakt, że należą do Rodziny Szkół Jędrusiowych. Naszą szkołę reprezentowała dwójka uczniów klas piątych. Byli to: Michał Nowiński, który wydeklamował wiersz „Pierścieniu stalowy” fragm. oraz Joanna Mianowska, która zaprezentowała wiersz „Szkic biograficzny”. I chociaż wśród dwudziestu znakomitych recytatorów nie zabrakło prawdziwych artystów, to właśnie nasza dwójka zdobyła kolejno pierwsze i drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Obok Joasi na podium stanęła Ilona Obonia ze Smerdyny, która zaprezentowała wiersz: „Na powrót Ponurego”. Trzecie miejsce zajął Oliver Frąc z Mielca. Wyrecytował wiersz: „Partyzant”. W kategorii: gimnazja i licea nagrody zdobyli:

I miejsce - Małgorzata Kusik z Sulisławic za wiersz „Mój kraj”

II miejsce - Karolina Gromska z Sulisławic -„Tak bardzo tego pragnę’

III miejsce - Aleksandra Kieszkowska z Połańca - „Cóż wy nam dać możecie”

                  - Justyna Cepil z Połańca- „Urna”

Ponadto dyrektor każdej ze szkół, której uczniowie brali udział w konkursie otrzymał zestaw ciekawych książek, jako pamiątkę ze spotkania, a nauczyciele, którzy przygotowywali recytatorów zostali uhonorowani dyplomem. Z naszymi mistrzami recytacji pracowała pani dyrektor Teresa Majczak i p. Jolanta Bzduch.

XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty stał się okazją do przeżywania innych, równie ważnych i podniosłych wydarzeń.

 Otóż dnia 27 maja 2011 roku Medalem „Pro Memoria” został odznaczony sztandar Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy. Podobne odznaczenie otrzymały pani Bożena Grzyb i autorka niniejszego artykułu. Medal "Pro Memoria" został ustanowiony przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 25 stycznia 2005, za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Uhonorowani mogą być uczestnicy walk na wszystkich frontach oraz osoby fizyczne i prawne szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Uroczystego odznaczenia dokonał pułkownik p. Roman Stefański Naczelnik Wydziału Odznaczeń i Mianowań Departamentu Wojskowego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w asyście seniora Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” p. Jana Gałuszki i pani dyrektor Teresy Majczak. Świadkami tego wydarzenia byli zaproszeni goście:

-Sekretarz Powiatu Sandomierskiego – p. Antoni Kłosowski

-Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica- p. Marek Jońca

-Sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica – p. Dorota Kruszec – Nowińska

- p. Leszek Kalinowski – pełnomocnik Zbigniewa Kabaty

- Kombatanci „Jędrusie”

- Komendant Hufca ZHP w Staszowie p. Grzegorz Basiński

-pracownik MGOiS W Koprzywnicy – p. Aleksandra Olszewska

-nauczyciele z zaproszonych szkół

- recytatorzy

-sponsorzy

- przedstawiciele Rady Rodziców

oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, dla których odznaczenie miało szczególną wagę. Wśród zaproszonych gości był obecny pan Leszek Kalinowski, który został uhonorowany tytułem „PRZYJACIEL SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO W KOPRZYWNICY” otrzymując pamiątkowy dyplom i statuetkę.

XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty został zakończony uroczystym obiadem, podczas którego uczestnicy wysłuchali wspomnień i przemówień zaproszonych gości.

Konkurs nie miałby tak bogatej oprawy, gdyby nie hojność sponsorów, w  gronie których znaleźli się:

- Starosta Powiatu Sandomierskiego- p. Stanisław Masternak,

- Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica- p. Marek Jońca,

- p. Arkadiusz Rak,

- p. Paweł Ćwiertniewski,

- p. Maria Jasińska – synowa Władysława Jasińskiego.

W mojej relacji z tych bardzo ważnych dla szkoły, której od lat jestem cząstką, wydarzeń, nie może zabraknąć osobistej refleksji. Otóż moment odznaczenia uświadomił mi, że nauczanie to nie tylko gramatyka i testy z lektury, nie tylko nieustanne zachęcanie i mobilizowanie uczniów do wytrwałej, twórczej pracy. Nauczanie to także to szczególne poczucie wspólnoty z innymi nauczycielami, uczniami, szkołą i wszystkim tymi elementami, dzięki którym wiem, że znalazłam swoje miejsce na ziemi. Za te doznania i przeżycia wszystkim dziękuję.

                                     Jola Bzduch

Szkolne obchody Dnia bez Przemocy

Program społeczny „Szkoła bez Przemocy” to ogólnopolska kampania tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i starają się wypracować, aby szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Organizatorzy akcji poprzez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postawy wobec agresji oraz poprzez dostarczanie szkołom konkretnego wsparcia starają się przeciwdziałać przemocy w polskich szkołach.
         Media prawie codziennie przekazują wiadomości o pobiciach, agresji i przemocy wśród uczniów. Ważne jest zatem, aby już na etapie podstawowym uświadomić uczniom co to jest przemoc, jak jej zapobiegać, oraz że agresor nigdy nie będzie bezkarny.
     Dlatego 16 czerwca 2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy oraz Szkoły Filialnej z Sośniczan po raz drugi przyłączyli się do akcji „Szkolny Dzień bez Przemocy”. W ramach tego dnia każda klasa przygotowała piosenkę do Mini Listy Przebojów, która w swojej treści zawierała elementy nietolerowania przemocy, lub nakładała nacisk na miłość, radość i przyjaźń.
    Następnie naszą szkołę odwiedzili ważni goście: asp. Jacek Niezgoda i asp. Andrzej Zasuwa wraz z psem policyjnym Dżini z Komisariatu Policji w Koprzywnicy. Pogadanką z dziećmi panowie policjanci uświadomili wszystkim zebranym zagrożenia i konsekwencje stosowania przemocy wobec innych. Starali się również zmotywować wszystkich do pozytywnej postawy społecznej oraz przestrzegania norm i zasad. Asp. Andrzej Zasuwa przekazał również dzieciom jak należy zajmować się czworonożnymi przyjaciółmi oraz jak zachować się gdy atakuje nas pies. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na pokaz w wykonaniu psa Dżiniego i prezentację motocykla policyjnego, które odbyły się na zakończenie spotkania.
      Ostatnim akcentem „Szkolnego Dnia bez Przemocy” było ogłoszenie wyników konkursu literackiego na wiersz „STOP Przemocy” oraz wręczenie nagród wszystkim zwycięzcom.
         Ważnym punktem imprezy było utrwalenie współpracy między nauczycielami i rodzicami oraz udział rodziców w „Szkolnym Dniu bez Przemocy”.

 

Wycieczka do Sejmu

Uczniowie w Sejmie.

Jedno z najważniejszych miejsc, gdzie uchwalane jest prawo i toczą się ważne dla nas sprawy to Sejm. Wydawałoby się – to tylko miejsce dla polityków i VIP-ów. Nic podobnego. Jak się okazało, każdy może wejść
 i zwiedzić parlament. Taką przyjemność mieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, którzy  w dniu 08.06. 2011 roku wybrali się w długą podróż. Nasi podopieczni jechali w zadumie myśląc o tym co ich tam czeka.  Zadawali  pytania o wygląd Sejmu. Nie mogli  doczekać się dojazdu do Warszawy.
           Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Starówki. Pobyt
 w tym  niesamowicie pięknym miejscu został uwieczniony pamiątkowym zdjęciem pod Kolumną Zygmunta. Uwieńczeniem pobytu była degustacja zimnych lodów, które schłodziły nasze organizmy.
         Ogrody Letniej Rezydencji królewskiejto następny punkt zwiedzania Warszawy. Podziwialiśmy Pałac na Wodzie, pomnik Chopina, przy którym w każdą niedzielę odbywają się koncerty muzyki poważnej. Miejsce to zauroczyło nas panującą ciszą, spokojem oraz pięknymi królewskimi pawiami dumnie spacerującymi po dziedzińcu.
         Następnie grupa udała się ulicą Wiejską do gmachu Sejmu. Zwiedzanie odbywało się w towarzystwie przewodnika, który przedstawił krótką historię parlamentu. Z galerii zobaczyliśmy ,,na żywo” trwające obrady sejmu. Na słynnych schodach wykonaliśmy wspólną fotografię. Przemieszczając się korytarzem napotkaliśmy niejedną znaną z telewizji twarz polskiej polityki.
     Wspaniały obiad zjedliśmy w eleganckiej restauracji znajdującej się w Domu Poselskim, po którym szarlotka i schłodzone soki wyśmienicie smakowały każdemu. Opuszczając stolicę mieliśmy poczucie własnej ważności, bo byliśmy w najważniejszej instytucji państwowej, a ponieważ tekst nie może odzwierciedlić wszystkich wrażeń, polecamy taką żywą lekcję wychowania obywatelskiego innym rówieśnikom.

                                                                                                                            Uczestnicy wycieczki.

Nasi uczniowie w Brukseli

Lista uczestników wycieczki do Brukseli w dn. 21-24.06.11r

– Szkoła Podstawowa w Koprzywnicy,

ul. Szkolna 9, 27-660 Koprzywnica ,  tel. 15/8476123 k.669131122

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Data urodzenia

Adres

1.

Łuczak Aleksandra

Vb

12.03.1999

Błonie 38

2.

Ćwik Zuzanna

VIa

16.01.1998

Koprzywnica, ul. Piaskowa 33

3.

Nowiński Michał

Vb

22.05.1999

Koprzywnica, ul. Sportowa 18

4.

Witas Aleksandra

VIa

17.06.1998

Koprzywnica, ul. 11 Listopada 48

5.

Lichocka Emilia

Va

25.05.1999

Koprzywnica, ul. Rynek 21

6.

Klusek Michał

Va

20.12.1999

Koprzywnica, ul. Rynek 21

7.

Miklas Barbara

opiekun

10.05.1961

Sośniczany 73

 

Duma i nadzieja

                                          DUMA  I  NADZIEJA

 

   Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy w dniu 22 czerwca zakończyli kolejny rok nauki. W roku szkolnym 2010/2011 szkoła stwarzała liczne sytuacje edukacyjne poza obowiązkowymi zajęciami, dając uczniom wielorakie możliwości własnego rozwoju, takie, które pozwalają  swobodnie odnaleźć się we współczesnym świecie . Służyły temu  wycieczki do Brukseli, Warszawy, Krakowa, Kielc, Wadowic, Sandomierza oraz te po najbliższej okolicy, poznawanie Koprzywnicy i znajdujących się tu instytucji. Nie zabrakło pielgrzymek do Częstochowy i Sulisławic. Liczne były wyjazdy do muzeów, na spektakle teatralne i do kina. Organizowano spotkania ze znanymi i ciekawymi ludźmi, plenery malarskie, rozgrywki sportowe, różnorodne konkursy z wielu dziedzin i na różnych szczeblach, wycieczki rowerowe, ogniska oraz szereg imprez integrujących zespoły klasowe. Ważnym celem wychowawczym było też kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych, między innymi poprzez udział w uroczystościach rocznicowych i świętach państwowych. Szeroka gama zajęć pozalekcyjnych i koła zainteresowań pozwalały rozwijać się bardzo dobrym uczniom, a słabszym dawały możliwość nadrabiania zaległości.

  Za wybitne osiągnięcia edukacyjne, pracę społeczną oraz rozsławianie imienia szkoły uczniowie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi. Tytuł „Duma Szkoły” został nadany uczniom klasy szóstej: Aleksandrze Witas i Bartłomiejowi Kopciowi. Ich rodzice otrzymali na forum listy gratulacyjne. Tytuł „Przyjaciel Nauki” zdobyli uczniowie klas piątych: Emilia Lichocka, Aleksandra Łuczak, Wiktoria Surowiec, Michał Nowiński i  Michał Klusek. Nadia Komorowska z klasy czwartej zakończyła rok szkolny z tytułem „Nadzieja Szkoły”.
Świadectwa z wyróżnieniem z rąk dyrektora szkoły otrzymali:

 z kl. VI a: Aleksandra Witas, Dominika Sarzyńska, Łukasz Bryła, Zuzanna Ćwik,Bartłomiej Kopeć,

z kl. VI b: Magdalena Rak, Aleksandra Korona,

z kl. VI c: Weronika Hołody, Katarzyna Baran, Julia Dyl, Małgorzata Paruch,

z kl. V a: Aleksandra Podlewska, Emilia Lichocka, Michał Klusek, Weronika Cupicha,

z kl. V b:Aleksandra Łuczak, Małgorzata Klubińska, Jakub Floras,

z kl. V c: Michał Nowiński, Wiktoria Surowiec, Weronika Solpa, Martyna Żwirek, Michalina Toś, Kamil Mordka, Natalia Gawrońska,

z kl. IV a: Aleksandra Krakowiak, Gabriela Masternak, Michalina Papka, Bartłomiej Cieciura, Agnieszka Bokwa, Katarzyna Bryła,

z kl. IV b: Luiza Kurosad, Michał Ordon, Aleksandra Wołek, Daniel Bator, Kamil Żak, Anna Tenderenda, Michał Tenderenda, Jakub Solpa, Łukasz Strójwąs, Jakub Garnuszek,
z kl. IV c: Nadia Komorowska, Michał Cholewa, Wiktoria Misiak, Dawid Siudak, Aleksandra Niekurzak, Wiktoria  Figacz, Kamila Materkowska, Anita Listopad.

   Wychowawcy klas młodszych odczytali na forum 58 nazwisk najlepszych uczniów w edukacji wczesnoszkolnej. Dyrektor Teresa  Majczak podziękowała licznej grupie rodziców mocno zaangażowanych w życie szkoły, wręczając stosowne listy: Agnieszce Garnuszek, Lucynie Klubińskiej, Agnieszce Żwirek, Wioletcie Wawrzeń, Agnieszce Mazur, Renacie Mazurkiewicz,Małgorzacie Hołody, Barbarze Dyl, Bogusławie Stylskiej, Anecie Skolak, Joannie Surowiec, Marzenie Klusek, Rozalii Listopad, Ewie Partyce, Ewie Koronie.

   Niewątpliwym powodem do dumy stało się odznaczenie Dyrektora Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Szkoły i dwóch nauczycielek P. Bożeny Grzyb i P. Jolanty Bzduch medalami „Pro Memoria” za utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.  Wicedyrektor  Pani Barbara Miklas za wieloletnie sukcesy  z uczniami w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej uhonorowana została Brązowym Krzyżem Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

  Śmiało należy więc podkreślić, że był to bardzo udany rok dla koprzywnickiej podstawówki.

                                                                                                                                                             T.M.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć