UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęły msze święta odprawione o godz. 8.00 w obu koprzywnickich parafiach. We wspólnej modlitwie wzięli udział: władze samorządowe, dyrekcje szkół, uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy obsługi i administracji. Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Na wstępie pani dyrektor Beata Dębowska powitała przybyłych na uroczystość gości, a następnie oddala głos uczniom klas szóstych, którzy w sposób szczególny dziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły za lata nauki w murach szkoły podstawowej i żegnali się z koleżankami i kolegami. Elementem ceremonii pożegnania ze szkołą było przekazanie sztandaru szkoły kolegom z klas piątych. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody książkowe uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, zdobyli prestiżowe tytuły szkolne: DUMA SZKOŁY, PRZYJACIEL NAUKI oraz NADZIEJA SZKOŁY, osiągnęli najlepsze wyniki w czytelnictwie czy też najwyższą frekwencję. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała gronu pedagogicznemu oraz pracownikom obsługi i administracji za twórczą i rzetelną pracę, życzyła uczniom i pedagogom dobrego wypoczynku. Do życzeń i podziękowań przyłączyli się również zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca, przewodnicząca Rady Miejskiej w Koprzywnicy pani Aleksandra Klubińska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Zdzisław Nasternak, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Koprzywnicy pani Anna Witas.
Wycieczka dla aktywnych uczniów Vb w Góry Pieprzowe
13 czerwca, bez żadnych uprzedzeń i przesądów związanych z datą, w znakomitych humorach, 13 uczniów klasy Vb pod kierunkiem wychowawcy B. Miklas - w roli przewodnika udało się na wycieczkę do rezerwatu przyrody - Góry Pieprzowe. Wyruszyliśmy szlakiem czerwonym, który wiódł nas w górę i w dół i znów w górę. Wędrowaliśmy przez spłaszczoną powierzchnię łupków kambryjskich, wśród roślinności stepowej, poprzez obszar zadrzewiony, doliną Wisły wzdłuż starorzecza. Droga była miejscami stroma i kręta. Wąskie przejścia i brak podpór wzbudzały dreszczyk emocji. Zjazdy „na pupie”, wspinaczka na kolanach połączone z pięknymi widokami pozostawiły niezapomniane wrażenia. Jednak oprócz przygody była to wspaniała lekcja przyrody. Góry Pieprzowe zbudowane są z bardzo starych skał, które powstały ponad 500 milionów lat temu. Są to łupki kambryjskie, przypominające swoim kolorem zmielony pieprz, stąd prawdopodobnie nazwa pochodzi nazwa gór. Rezerwat jest największym w Polsce skupiskiem dziko rosnących róż, występuje tam też wisienka stepowa. Większość uczestników wyprawy uległa czarowi Gór Pieprzowych i była zachwycona widokami ze szczytu na malowniczą dolinę Wisły oraz przepięknie wyglądający w promieniach słońca Sandomierz .
B.Miklas
Wycieczka klas V do Krakowa i na Wyżynę Krakowsko – Częstochowską.
25 maja 2016r. uczniowie klas Va i Vb uczestniczyła w wycieczce do Krakowa i na Wyżynę Krakowsko Częstochowską. Pierwszym celem podróży było krakowskie ZOO. Zwiedzając piękny ogród zoologiczny, uczestnicy podziwiali wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata, dowiadując się wielu ciekawostek na temat trybu ich życia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in.: zebry, wielbłądy, słonie, hipopotamy, małpy, tygrysy, pantery, rysie, a nawet króla zwierząt – lwa. Ponadto piękne aranżacje drzew i krzewów iglastych z cudnie kwitnącymi w maju różanecznikami i azaliami. Krakowski ogród zoologiczny okazał się skarbnicą wiedzy przyrodniczej – „pocztówką” ze świata zwierząt. `
Po zwiedzaniu ZOO, udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem, który poprowadził nas tzw. ,,Królewskim szlakiem” na Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, a następnie na Wawel . Tu zakończyliśmy krótki pobyt w stolicy Małopolski i autokarem udaliśmy się na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską - do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie zaczęliśmy od Jaskini Nietoperzowej. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących nietoperzy. To właśnie w tej jaskini bytuje najmniejszy krajowy nietoperz-podkowiec mały, nam udało się go zobaczyć podczas wędrówki ciemnymi korytarzami. Jaskinia położona 447m n.p.m. ma 306m długości. Jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Pewną ciekawostka, jest fakt, ze we wnętrzu tej jaskini kręcono zdjęcia do ekranizacji "Ogniem i mieczem". Po godzinie znów udaliśmy się do autokaru, by doliną Prądnika ruszyć do Pieskowej Skały, gdzie weszliśmy na dziedziniec pięknie odrestaurowanego zamku. Ostatnim etapem wycieczki było ,,zmierzenie się” z Maczugą Herkulesa – najbardziej charakterystycznym wapiennym ostańcem na tej wyżynie. Dawniej skała ta nazywała się Sokolicą, ponieważ na jej czubku robiły gniazda sokoły, ale że do parku często przyjeżdżali pisarze nazwali ją romantycznie ,,Maczugą Herkulesa”. Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy. Miała charakter turystyczny, krajoznawczy, ale również mocno edukacyjny w zakresie historii i przyrody. Wyjazd był bardzo udany, dopisała pogoda i kondycja wszystkich uczestników. Opiekunami były wychowawczynie p. B. Miklas i T. Majczak oraz p. P. Jasiński i siedmioosobowa grupa rodziców.
wychowawcy klas V
KONKURS RECYTATORSKI "POEZJA DZIECIĘCA"
„Najpiękniejsza poezja - to są zwykłe słowa"
/Jerzy Liebert/
Poezja dostarcza dziecku nowych doświadczeń, rozszerza jego horyzonty, rozwija zainteresowania, daje możliwość zrozumienia innych ludzi i otaczającego świata. Wygłaszanie i inscenizowanie wierszy ośmiela dzieci w kontaktach społecznych, uczy odpowiedzialności i współdziałania, wpływa na kształtowanie poprawnego wypowiadania się pod względem artykulacji, intonacji, modulacji i siły głosu.
Kierując się m. in. tymi racjami Hufiec ZHP w Sandomierzu po raz kolejny zorganizował Konkurs Recytatorski „Poezja dziecięca”. Odbył się on 11 czerwca 2016 r. w Ośrodku Promocji Akcji Kulturalnej w Sandomierzu.
Tematyka prezentowanych utworów była związana z hasłem konkursu „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Reprezentanci 15 Gromady Zuchowej „Przyjaciele Lasu” wzięli udział w tym spotkaniu. Zuszek Diana Żak w kategorii klas I-II zajęła I miejsce pięknie deklamując wiersz Elizy Rozdoby- „Hipopotamica Hania”. Miłosz Gach z wierszem Jana Brzechwy pt. „Bajka o królu” uplasował się na III miejscu. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami książkowymi. Zuchowe gratulacje!
JEMY OWOCE I WARZYWA
W roku szkolnym 2015/ 2016, już kolejny raz Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, brała udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Jest to program prowadzony z ramienia Unii Europejskiej, który został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych dzieci, a w szczególności niewystarczającego spożywania warzyw i owoców.
Jednym z działań podjętych w naszej szkole w ramach realizacji programu była wycieczka do Sortowni Owoców i Warzyw w Samborcu. Na zaproszenie p. Jerzego Marcjana uczniowie klas III wraz z wychowawcami odwiedzili to nowoczesne i prężnie działające przedsiębiorstwo. Podstawą działalności sortowni jest handel produktami ogrodniczymi i konfekcjonowanie owoców , głównie jabłek. Dzieci mogły dowiedzieć się jak przechowywane są owoce, jak należy je sortować i właściwie pakować, aby zachowały wszelkie walory smakowe. Ogromne chłodnie, nowoczesne urządzenia sortujące i pakujące zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Swoją wiedzę uzupełnili słuchając ciekawego wykładu gospodarza zakładu, p. Jerzego Marcjana, który posiada szeroką wiedzę w ramach zagadnienia.
Wycieczka zakończyła się smakowaniem pysznych i soczystych jabłek, które przygotował dla zwiedzających p. Jerzy Marcjan.
Organizatorzy
KLASY DRUGIE W MAGICZNYCH OGRODACH
Klasy drugie w Magicznych Ogrodach.
23 maja klasy drugie gościły w rodzinnym parku tematycznym ,,Magiczne Ogrody”.
Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów staliśmy się częścią niezwykłego świata zamieszkałego przez magiczne istoty.
Wśród kwitnących drzew i krzewów, skrzatów , wróżek, magicznych ptaków i Krasnoludów poczuliśmy baśniowy klimat ogrodów. Każda kraina oferowała inne atrakcje wspierające rozwój zmysłów i wyobraźni dzieci. Dodatkowo aktywnie spędziliśmy czas podczas gier i zabaw zorganizowanych przez animatorów. Po wizycie w Magicznych Ogrodach ruszyliśmy w rejs statkiem po Wiśle do Kazimierza Dolnego, gdzie zwiedziliśmy starówkę.
Pogoda nam dopisała,więc i zabawa była wspaniała.
SZKOLNY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
,, Agresji i przemocy STOP” pod takim hasłem 9 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Szkolny Dzień bez Przemocy, którego głównym celem było zwrócenie uwagi na problem przemocy i agresji. Z tej okazji uczniowie klas czwartych zaprezentowali całej społeczności szkolnej scenki, których tematyka dotyczyła życia codziennego oraz różnych sytuacji szkolnych. Miały one pokazać uczniom niebezpieczeństwa wynikające z zachowań agresywnych, nauczyć ich, jak zapobiegać wszelkim przejawom agresji i właściwie na nie reagować. Powodów, dla których zachowujemy się agresywnie jest wiele. Przedstawione w scenkach sytuacje mamy nadzieję, zmobilizowały uczniów do przepracowania własnych zachowań w sytuacjach trudnych oraz dostarczyły wiedzy i umiejętności, jak unikać zagrożenia i bronić się przed przemocą. Uczniowie mieli możliwość uświadomienia sobie, że mówienie komuś dorosłemu o przemocy nie jest skarżeniem tylko pomocą osobie krzywdzonej. Ważnym akcentem tego dnia był występ grupy tanecznej dziewcząt prowadzonej przez p. Małgorzatę Ciach, które zaprezentowały taniec, jako alternatywę i pomoc w rozładowaniu negatywnych emocji.
Elżbieta Grdeń
Jolanta Ordon
PIELGRZYMKA KLAS SZÓSTYCH DO SULISŁAWIC
25.05.16 r. uczniowie klas VI brali udział w pielgrzymce ,,Szkół Jędrusiowych” do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach Wraz z księdzem Pawłem Sobanią i wychowawczyniami wyruszyli o godzinie 800 Sacro - Turystycznym Szlakiem Pątniczym. W drodze odmówili różaniec i wspólnie śpiewali różne pieśni religijne. Po dwugodzinnej wędrówce o godzinie 10.00 dotarli na miejsce, gdzie spotkali się z uczniami klasy VI Publicznego Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „JĘDRUSIE” w Sulisławicach i wspólnie z nimi w asyście pocztów sztandarowych uczestniczyli we Mszy Świętej dziękczynnej za sześć lat nauki w szkole podstawowej. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie modlili się za poległych ,,Jędrusiów” i złożyli wiązanki kwiatów na wspólnej mogile partyzantów. Po zakończeniu uroczystości uczniowie naszej szkoły zwiedzili Izbę Pamięci poświęconą ,,Jędrusiom”, a następnie wyruszyli w drogę powrotną. Przy świetlicy w Beszycach odbyło się ognisko przygotowane przez rodziców. Dzieci miło spędziły czas odpoczynku piekąc kiełbaski, korzystając z boiska, placu zabaw i siłowni. Pielgrzymka należała do udanych, gdyż wszyscy uczniowie wracali zadowoleni, natomiast duchowa strona pozwoliła na chwilę refleksji nad własnym życiem.
M. Komorowska
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
,,Błąd w mowie i piśmie to jak brzydka plama na fotografii matki, którą kochasz.”
Janusz Korczak
Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego, który w tym roku odbył się dnia 19 maja. Cieszy nas duże zainteresowanie tą trudną dziedziną, szczególnie w dobie komputerów, które umożliwiają korygowanie błędów ortograficznych. Konkurs odbywa się już po raz piąty i jest świetną motywacją do poprawnego pisania. W V edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego obok reprezentantów naszej szkoły, wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach i Szkoły Podstawowej w Postronnej. Byli to uczestnicy, którzy przeszli I etap konkursu. O godz. 12 00 uczestników konkursu powitała pani dyrektor Beata Dębowska. Następnie dzieci napisały dyktando. Drugą część konkursu – tradycyjnie już stanowiły zadania zawierające ćwiczenia z trudnościami polskiej pisowni, wyjaśnianie zasad ortograficznych w podanych wyrazach, rozwiązywanie zagadek ortograficznych oraz rebusów. Po tych zmaganiach uczniowie udali się na słodki poczęstunek, natomiast komisja składająca się z przybyłych na konkurs nauczycieli języka polskiego sprawdzała prace stwierdzając, że wszyscy uczestnicy konkursu z roku na rok prezentują wyższy poziom wiedzy i umiejętności. Uczniowie perfekcyjnie opanowali zasady ortograficzne, które potrafią zastosować w piśmie. Po bardzo zaciętej i emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami. MISTRZ ORTOGRAFII OTRZYMAŁ STATUETKĘ.
I miejsce – Aleksandra Piątkowska-Koprzywnica
II miejsce –Wiktoria Kaczmarska -Niedźwice
III miejsce –Oliwia Paruch- Niedźwice
Słowa wdzięczności kierujemy do zaproszonych gości i nauczycieli polonistów - emerytów, stanowiących komisję konkursową. Mamy nadzieję, że konkurs w dalszym ciągu będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, a z uczniowskich zeszytów znikną błędy. Gratulujemy i zapraszamy za rok.
A. Kolasińska
I miejsce w konkursie ekologicznym
Dnia 6 czerwca 2016r. na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe odbyło się uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród X edycji programu edukacyjnego ,,Zbieramy, segregujemy i przetwarzamy odpady" organizowanego przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki. Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody p. B. Miklas wykonali wszystkie zadania przewidziane w regulaminie konkursu. W tej jubileuszowej edycji starowało aż 43 szkoły, a nasza znalazła się w grupie szkół najwyżej ocenionych i w nagrodę otrzymała urządzenie wielofunkcyjne – laserową drukarkę ze skanerem i kserokopiarką. Nagrody otrzymali również uczniowie I i II miejsc w szkolnych konkursach zorganizowanych według regulaminu EZGDK: konkurs plastyczny ,,Drugie życie elektrośmieci”: Michał Kolasiński – torbę turystyczną, i Emilia Stec – zegarek na rękę , konkurs wiedzy o elektrośmieciach: Emilia Krakowiak- słuchawki bezprzewodowe i Jakub Milarski – kalkulator, za największą ilość zebranych baterii: Krzysztof Płaza –plecak i Julia Śliwińska – mysz bezprzewodowa. Uczniowie całej szkoły otrzymali zeszyty promujące selektywną zbiórkę odpadów. Wszystkim, którzy wspierali działania moje i uczniów, przyczyniając się w ten sposób do zwycięstwa i zdobycia cennej nagrody dla szkoły serdecznie dziękuję.
B.Miklas
XVII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty
W dniu 3 czerwca 2016 r. odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół z Gawłuszowic, Sulisławic oraz Koprzywnicy. Placówki te łączy wspólne imię patrona i od 17 lat spotykają się, by zachować pamięć o bohaterach - „Jędrusiach”. Konkurs rozwija postawy patriotyczne, a także rozbudza wrażliwość na piękno języka ojczystego i poetyckiego.
Goście, którzy przyjęli zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie to: senior środowiska kombatantów „Jędrusiów” p. Jan Gałuszka, major Wojciech Targowski z małżonką, p. J. Ordon, regionalista p. Andrzej Wawrylak, emerytowana nauczycielka Stanisława Gawrońska, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu miasta i gminy oraz nauczyciele z partnerskich szkół.
Dyrektor szkoły p. Beata Dębowska przypomniała zebranym dokonania profesora Zbigniewa Kabaty, a następnie powitała zebranych, ze szczególną atencją kombatantów, którym wręczyła piękne bukiety kwiatów.
Część konkursową poprowadzili p. Teresa Majczak i p. Paweł Jasiński. Wspaniale przygotowani uczniowie przystąpili do rywalizacji, zgodnie z regulaminem , w dwóch kategoriach wiekowych. W trakcie obrad komisji na scenie zaprezentowali się, w patriotycznych piosenkach, utalentowani uczniowie naszej szkoły. Wszystkim bardzo podobał się występ Bartosza Biskupa z kl. IV, który zaprezentował swoje umiejętności gry na skrzypcach.
Następnie ogłoszono wyniki konkursowej rywalizacji. Pierwsze miejsce w kategorii młodszej
zdobyła nasza uczennica Paulina Podkowa za przepiękną interpretację wiersza pt. „Urna”. Miejsce drugie zajął Michał Miś z Gawłuszowic, który wydeklamował wiersz „Mój kraj”, zaś trzecie -Joanna Dąbrowska również z Gawłuszowic. Joanna zaprezentowala wiersz „Na alei leśnej”.
W starszej grupie wiekowej zwyciężyła Aleksandra Bartkowicz z Gawłuszowic recytacją wiersza „Wara” przed Wiktorią Piątek, która wybrała utwór „Urna”. Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Swatek. W jej wykonaniu usłyszeliśmy wiersz „Do młodych” .
Poziom recytacji był wysoki. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Po wspólnej fotografii goście oraz recytatorzy zostali zaproszeni na poczęstunek.
Teresa Majczak
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
18 maja 2016 roku w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową dla uczniów klas czwartych.
Podstawa programowa nauczania techniki w szkole podstawowej zobowiązuje do przygotowania i przeprowadzenia dla uczniów, którzy ukończyli 10 lat życia egzaminu na kartę rowerową.
Zgodnie z tym zobowiązaniem już od stycznia na lekcjach techniki trwały przygotowania do tego ważnego dla uczniów i bezpieczeństwa na drodze egzaminu.
Uczniowie na lekcjach techniki zaczęli poznawać podstawowe informacje o rowerze i o odpowiedzialnym uczestnictwie w ruchu drogowym jako rowerzysta. Następnie stopniowo omawialiśmy zasady ruchu rowerzysty. Każdy musiał dokładnie poznać obowiązki i zakazy dotyczące rowerzysty w ruchu drogowym. Każdy uczeń w czasie przygotowań poznał pionowe i poziome znaki drogowe dotyczące rowerzysty i wykazał się ich znajomością w czasie lekcji. Poza tym uczniowie poznali zasady pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania, sygnały w ruchu drogowym i zasady zachowania szczególnej ostrożności na drodze.
W kwietniu na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie z zaangażowaniem ćwiczyli "ósemkę" , czyli prawidłowe sygnalizowanie i poprawne wykonanie manewru skręcania w lewo i w prawo.
Część teoretyczną egzaminu przeprowadzili policjanci z Komisariatu w Koprzywnicy p. Strojnowski i p.Abramczyk, zaś część teoretyczną policjanci wydziału ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.
Systematyczna praca dzieci i nauczycieli, pomoc rodziców oraz ogromna motywacja samych uczniów do zdobycia tak ważnego dla nich dokumentu zaowocowała bardzo dobrym wynikiem.
Wszyscy uczniowie klas czwartych zdali egzamin i w ocenie policjantów prezentowali wysoki poziom sprawdzanej wiedzy i umiejętności.
GRATULUJEMY I WSZYSTKIM NOWYM UŻYTKOWNIKOM DROGI ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH POWROTÓW DO DOMU.
Nauczyciel zajęć technicznych-Marta Bochyńska
Nauczyciel wychowania fizycznego-Grzegorz Zwolski
Konkursy piosenki angielskiej
W maju uczennice naszej szkoły wzięły udział w dwóch konkursach piosenki angielskiej: I Wojewódzki Konkurs Piosenki Angielskiej „Songowanie 2016”, który odbył się w Klimontowie oraz V Konkurs Piosenki Angielskiej w Niedźwicach. Celem takich konkursów jest zawsze rozwijanie wśród uczniów zdolności wokalnych, popularyzowanie piosenek anglojęzycznych oraz motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Ocenie podlegały: zdolności wokalne, poprawność językowa, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
Z naszej szkoły w konkursie „Songowanie 2016” w Klimontowie wzięła udział uczennica klasy IVa Gabrysia Kozik, która przepięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Sam Brown „Stop”, zajmując II miejsce.
Natomiast w Niedźwicach wystąpiły: Julia Mianowska z piosenką Adele „Rolling Into Deep”, Dominika Szwed zaśpiewała piosenkę z repertuaru Lenki „The Show” wyśpiewując II miejsce. Natomiast Gabrysia Kozik zachwyciła wszystkich piosenką z repertuaru Kate Melua „Spider’s Web” zajmującI miejsce.
Konkursy przyniosły wiele niezapomnianych wrażeń, ponieważ wszyscy uczestnicy byli wspaniale przygotowani i prezentowali bardzo wysoki poziom, dlatego jury miało niezwykle trudną decyzję do podjęcia.
Subtelność głosów i urok młodych wokalistów połączony z zawiłością angielskiej fonetyki oczarował wszystkich zebranych.
Monika Różyc
KONKURS PIOSENKI MARYJNEJ
MATKA! -ileż ciepła i treści zawiera to słowo! To właśnie w sercu Maryi, tak jak w sercach naszych ziemskich mam, zawsze znajdujemy pocieszenie i siłę. Niedaleko nas, w Sulisławicach, bije serce matczyne i zaprasza wszystkich do siebie.
Dlatego też , Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie , z wielką radością przyjęli zaproszenie do udziału w VII Gminnym Konkursie Piosenki Maryjnej, która miała miejsce 30 maja w Sanktuarium Maryjnym. Atmosfera towarzysząca śpiewom i pląsom, potęgowała umocnienie więzi koleżeńskich, które wytworzyły się pomiędzy wszystkimi tam obecnymi. W rezultacie I MIEJSCE wyśpiewała sobie nasza uzdolniona Gabriela Kozik z klasy IV a .Również I MIEJSCE w kategorii klas I-III zdobyła Milena Papka z klasy II c, druga uzdolniona solistka. Jury zwróciło też uwagę na zespół reprezentujący naszą szkołę .Miłosz Gach, Kamila Floras i Milena Papka , piosenką pt ;”Pozdrawiam Ciebie Matko” wyśpiewali I MIEJSCE! Miłe wspomnienia i radość pozostały w naszej pamięci, za które serdecznie dziękujemy Organizatorom , zapewniając jednocześnie , ze zawsze chętnie skorzystamy z takich zaproszeń!
Jolanta Ordon
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w naszym kraju w kolejne rocznice uchwalenia przez Sejm Wielki w 1791 r. tego ważnego dokumentu, którego celem było wzmocnienie, poprzez postępowe reformy, osłabionego państwa. 3 Maja to drugie, co do znaczenia, święto narodowe Polaków.
Z tej okazji 4 maja społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej temu wydarzeniu. Po wprowadzeniu szkolnego sztandaru przez przedstawicieli klas szóstych, wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. W kolejnej części przedstawiony został program artystyczny w wykonaniu chóru oraz uczniów klasy V a. Ważnym jego elementem były dwie scenki. Pierwsza prezentowała treść dialogu pomiędzy władcami trzech sąsiadujących z Polską krajów, które dokonały rozbioru naszych ziem. Druga ukazała władcę Królestwa Polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego, składającego przysięgę na wierność uchwalonej konstytucji.
Uwagę uczniów przyciągały piękne stroje występujących oraz ich aktorskie talenty. Nawet dzieci
z najmłodszych klas w całkowitym skupieniu przyglądały się i słuchały z zaciekawieniem.
Integralną częścią występu były tematyczne wiersze oraz pieśni i piosenki patriotyczne
w wykonaniu chóru oraz utalentowanych solistów. Na zakończenie została odśpiewana „Rota”.
Program przygotowały p. T. Majczak i p. A. Kolasińska oraz p. M. Różyc.
T. Majczak
„Serce w plecaku"
Pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie zagrzewały Polaków do walki, wyrażały miłość do Ojczyzny. Dziś przybliżają tamten czas i często wzruszają do łez. Na swoistą lekcję polskiej historii zaprosiła nas Dyrekcja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Gawłuszowicach. Reprezentanci naszej szkoły 29 kwietnia 2016r. uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych (partyzanckich) w Gawłuszowicach. Miłosz Gach uczeń kl. IIc zaśpiewał piosenkę żołnierską pt. „Bo w piechocie fajno jest”, za co otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Julia Mianowska uczennica kl. IVb zajęła I miejsce wykonując utwór pt. „Dziś idę walczyć mamo”, została uhonorowana nagrodą wraz z dyplomem. Gratulacje!
Ewa Dziuba
WYCIECZKA DO KOMUNALNEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W KOPRZYWNICY
29.04.2016r. uczniowie klasy Vb w ramach działań ekologicznych wzięli udział w wycieczce do Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Koprzywnicy. Kierownik zakładu p. Czesław Pyszczek w roli przewodnika wycieczki zapoznał uczniów ze źródłami zanieczyszczenia wód i schematem działania oczyszczalni (oczyszczanie mechaniczne i biologiczne). Uczniowie dowiedzieli się, że jest to jedyna oczyszczalnia na terenie gminy, która działa od 1994r. Uczniowie podczas zwiedzania oczyszczalni poznali kolejne procesy oczyszczania ścieków m.in.: usuwanie skratek ze ścieków, usuwanie piasku, oczyszczanie biologiczne (w 4 komorach). Oczyszczalnia jest skomputeryzowana i obsługuje ją jedna osoba.
W stacji krat zaskoczył uczniów bardzo brzydki zapach, szum przepływających ścieków, odpowiednie przeznaczenie szeregu rur i efekt końcowy skomplikowanego procesu oczyszczania – czysta woda.
Na koniec uczniowie zwiedzali dyspozytornie i podziwiali niezliczone ilości przycisków, lampek, szafek i plątaninę kabli, które monitorują pracę całej oczyszczalni.
B. Miklas
Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Przełajowych Biegach Indywidualnych i Drużynowych
W dniu 22.04.2016r. jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych Indywidualnych i Drużynowych, które odbyły się w Rytwianach. W zawodach uczestniczyło ponad 700 uczniów w różnym wieku. W kategorii szkół podstawowych zarówno u chłopców jak i dziewcząt startujących było ponad 130, więc rywalizacja była ogromna.
DZIEŃ ZIEMI
20 kwietnia z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie kl. Vb wraz z nauczycielem przyrody p. B. Miklas przygotowali apel ,,Chroń środowisko”, w którym zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Inscenizacja opowiadała historię kosmitów, którzy w poszukiwaniu leczniczych ziół przylecieli na nasza planetę i wylądowali w lesie, gdzie spotkali różne zwierzęta. To właśnie im udało się odnaleźć zioła, dzięki którym chora ,,kosmitka” odzyskała zdrowie. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i informacje na temat Dnia Ziemi, jego powstania i tradycji. Ciekawym akcentem kończącym występ uczniów był ,,Ekologiczny rap” z przesłaniem skierowanym do wszystkich uczniów naszej szkoły, aby dbali o czystość w szkole, w środowisku, działając w ten sposób na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Elementami dekoracji były plakaty wykonane przez uczniów kl. IV pod kierunkiem J. Ordon, nawiązujące do hasła tegorocznego Dnia Ziemi : ,,Palący temat-niska emisja”.
B. Miklas
KONKURS ORTOGRAFICZNY
Szanowni Dyrektorzy i Nauczyciele Poloniści!
Mamy zaszczyt zaprosić
Państwa Szkołę
do udziału
w
V Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym,
którego etap finałowy odbędzie się 19 maja 2016 r.
o godzinie 1200
w sali nr 8
Szkoły Podstawowej
im. Władysława Jasińskiego
w Koprzywnicy.
Miło nam będzie Państwa gościć
Dyrekcja i Nauczyciele
Szkoły Podstawowej
im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
Sprawozdanie z Mistrzostw Powiatu Sandomierskiego w Biegach Przełajowych Indywidualnych i Drużynowych
W dniu 12.04.2016r. nasza szkoła była współorganizatorem Mistrzostw Powiatu Sandomierskiego w Biegach Przełajowych Indywidualnych i Drużynowych, w których to uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki:
Drużyna chłopców w biegu na 1000m. - 2 miejsce
Drużyna dziewcząt w biegu na 800m. - 2 miejsce
Indywidualne biegi przełajowe chłopców i dziewcząt
1000m. Jakub Milarski - 2 miejce
800m. Paulina Szal - 4 miejsce, Justyna Charszla - 5 miejsce
Indywidualne biegi przełajowe w kategorii klas IV dziewczęta bieg na 500m.
2 miejsce – Katarzyna Ordon
3 miejsce – Kinga Słowik
6 miejsce – Karolina Kapała
Sprawozdanie z Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu Powiatowym
W dniu 08.04.2015r. uczeń naszej szkoły Adam Gach wziął udział w OTWP na szczeblu powiatowym, który odbył się w Sandomierzu.
Do turnieju wiedzy pożarniczej przystąpiło dziewięcioro uczniów z naszego powiatu. Test składał się z 30 bardzo trudnych pytań. Adam otrzymał dyplom za udział w turnieju, ale niestety nie zakwalifikował się do etapu na szczeblu wojewódzkim, jednak byliśmy zadowoleni z udziału i możliwości sprawdzenia się na tym poziomie.
Wojciech Mrozik
,,…Jestem, bo jesteś.”
Słowa ks. Jana Twardowskiego stały się mottem przewodnim refleksyjno-poetyckiej uroczystości, która odbyła się w naszej szkole 13 marca 2016 roku. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny inspirowany poezją księdza Jana Twardowskiego z okazji 10 rocznicy śmierci tego wyjątkowego duchownego, a zarazem poety, którego wiersze pełne zachwytu nad światem uczą autentyzmu i sensu tego, co w życiu najważniejsze. Uroczystość stała się również okazją, aby przyjaciołom szkoły podziękować za wszelkie przejawy życzliwości i wsparcia.
O godz. 14:00 w budynku szkoły zgromadzili się licznie przybyli goście, którzy w skupieniu wysłuchali głęboko refleksyjnych wierszy ks. Twardowskiego mówiących o życiu, cierpieniu, dobroci i miłości w interpretacji uczniów: Julii Chmiel, Oliwii Chmiel, Pauliny Podkowy oraz Mikołaja Jaworowskiego. Dopełnieniem uroczystości były nostalgiczne pieśni w wykonaniu Julii Mianowskiej, Katarzyny Kijania, Gabrieli Kozik, Dominiki Bryły i Emilii Żurek. Jednak niedzielna uroczystość to nie tylko poetyckie i muzyczne emocje.
Z inicjatywy rodziców i przy dużym ich zaangażowaniu tego dnia odbył się kiermasz wielkanocnych dekoracji. Dzięki wspólnej pracy wielu ludzi dobrej woli- rodziców, nauczycieli i uczniów powstały piękne aranżacje wiosenno- świąteczne. Kupujący mieli do wyboru całą gamę świątecznych elementów: palm, pisanek, baranków i wiosennych kwiatów. W przerwie uroczystości przeprowadzono aukcję prac podarowanych organizatorom na ten cel. Licytację z wielkim profesjonalizmem poprowadzili pani Monika Starzyńska, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców oraz pan Paweł Jasiński, nauczyciel matematyki.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży świątecznych dekoracji zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych dla uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klas I-VI wzruszającymi piosenkami podziękowali wszystkim za obecność, życzliwość i wsparcie.
Koncert prowadziła pani dyrektor Beata Dębowska.
Podsumowując akcję należy podkreślić, że to nie tylko zyski w postaci zebranych pieniędzy są ważne. Najważniejsze to wspólne zaangażowanie nauczycieli, rodziców i uczniów w działania, które integrują naszą społeczność i udowadniają, że wspólnymi siłami można osiągnąć zamierzony cel.
Dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i w jakikolwiek sposób zaangażowali się w akcję charytatywną na rzecz naszej szkoły.
Beata Dębowska
Sprawozdanie z Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym
W dniu 18.03.2016r. w naszej szkole odbył się na szczeblu gminnym Ogólnopolski Turnieju Wiedzy Pożarniczej, na którym to uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę. W rywalizacji wzięło udział dziewięciu uczniów z trzech szkół z naszej gminy:
SP Koprzywnica
SP Niedźwice
SP Gnieszowice
Najlepszą wiedzą wykazał się Adam Gach, który jest uczniem naszej szkoły. Drugie miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Gnieszowicach, natomiast trzecie miejsce wywalczyła również uczennica naszej szkoły Dominika Bryła. Jak co roku była zacięta rywalizacja i niepewność, ponieważ do turnieju na szczeblu powiatowym przechodzi tylko jedna osoba. Każdy uczestnik oraz opiekun otrzymali wspaniałe upominki, a także nagrody przygotowane przez Panią Barbarę Toś.
Wojciech Mrozik
Konkurs ekologiczny ,,Zrób coś ładnego prawie z niczego”
W kategorii 0 –III nagrodzeni zostali następujący uczniowie:Komisja nagrodziła aż 27 prac. wykorzystanie łatwo dostępnych materiałów ekologicznych i surowców wtórnych do zrobienia dowolną techniką praktycznych przedmiotów, zabawek, gadżetów z plastikowych butelek, talerzyków, tworzyw sztucznych, tektury, korków, drewna, papierów, materiałów z odzysku itp. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów – wpłynęło 64 prace o wysokich walorach artystycznych. celem było którego,,Zrób coś ładnego prawie z niczego”, W naszej szkole z inicjatywy nauczycieli przyrody odbył się konkurs
I miejsce: Klocek Emil (Ic), Radzim Amelia (IIa), Kulza Gabriela (IIc)
II miejsceRadzim Patryk (IIIa), Kijania Mateusz (IIIb) : Krakowiak Michał (gr.0), Podlewski Konrad (Ic), Szumowska Oliwia (IIb),
III miejsce: Kosiński Aleksander (Ic), Klocek Weronika (IIa), Podlewski Patryk (IIIb)
wyróżnienie: Płaza Krzysztof (IIIb) Krupa Sebastian (IIc), Śmidowski Mateusz (IIIb), Głodowski Szczepan (Ib), Kolasiński Michał (Ic), Osuch Patrycja (IIa), Michałowska Julia (IIb),
W kategorii IV –VI nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
I miejsce: (Vb), Motyl Grzegorz (VIa) Kijania Katarzyna
II miejsce: Gołębiowska Martyna (IVb), Juda Alan (Va), Bryła Dominika (Vb)
III miejsce: Podlewski Michał (Va), Olszewski Kacper (Vb)
wyróżnienia: Domań Zofia (IVa), Rutkowska Estera (Va), Duracz Michał (Vb), Kosiński Przemysław (Vb), Mucha Karina (VIa)
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za ogromne wsparcie orazpomoc ze strony rodziców uczniów.
B. Miklas
Szkolny konkurs wiedzy ekologicznej:
,,ELEKTROODPADY ZAGRAŻAJĄ ŚRODOWISKU"
16.03.2016r. odbył się szkolny konkurs wiedzy ekologicznej pt. ,, Elektroodpady zagrażają środowisku". Konkurs został przeprowadzony zgodnie z regulaminem X edycji programu edukacyjnego ,,Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady. Uczniowie w ramach przygotowania do konkursu brali udział w zajęciach programu edukacyjnego ,,Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”. W konkursie brało udział 16 uczniów z klas V-VI. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce Emilia Krakowiak - kl. VIa
II miejsce Jakub Milarski - kl. VIa
Zdobywcy I i II miejsca otrzymają nagrody ufundowane przez EZGD Koprzywianki.
III miejsce: Piątkowska Aleksandra – Va
Podkowa Paulina – VIa
Zając Julia - Va
B. Miklas
Zapisy dzieci do klasy pierwszej
Dyrektor Szkoły Podstawowej im.Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy ogłasza rozpoczęcie zapisów dzieci do klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017.
Dane dziecka w karcie zapisu muszą być zgodne z aktem urodzenia.
Karty zapisu dzieci dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej w zakładce Dla rodzica.
Zapisy w sekretariacie szkoły do 31.03.2016r.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
13 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Święta Patrona Szkoły Władysława Jasińskiego w 73 rocznicę Jego śmierci i 49 rocznicę nadania imienia szkole. Myślą przewodnią uroczystości były słowa „Aby pamięć przetrwała”. Obchody Święta Patrona Szkoły rozpoczęła Msza św. odprawiona w budynku szkoły. Mszę św. koncelebrowali: ks. kanonik Jerzy Burek, ks. kanonik Jerzy .Rybusiński i ks. Paweł Sobania. W wygłoszonej homilii ks. Jerzy Burek przypomniał wielkie bohaterstwo patrona szkoły Władysława Jasińskiego i jego piękną postawę życiową w tak trudnych czasach walki o wolność Ojczyzny. Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny poświęcony Patronowi Szkoły. Z widowiska teatralnego przygotowanego przez uczniów emanowało przesłanie o bogatej osobowości Władysława Jasińskiego, jego wielkim zaangażowaniu w walkę o wolną ojczyznę. Uczniowie ukazali Człowieka-Patriotę, który jest doskonałym wzorem do naśladowania dla każdego z nas. Pani dyrektor Beata Dębowska przypomniała najważniejsze fakty z życia bohatera. Po części artystycznej piękne wspomnienia-żywe do dziś, skierował do naszych uczniów pan major Wojciech Targowski, żołnierz Armii Krajowej. Pan Major podkreślił, że czuje się zaszczycony mogąc uczestniczyć w uroczystości, podczas której oddaje się hołd obrońcom ojczyzny-bohaterom czasów wojny i okupacji. Słowa do uczestników uroczystości skierowali drogą listową również: p. Stefan Świerczek, członek oddziału Jędrusie, przyjaciel Władysława Jasińskiego oraz p. Kazimierz Gul, żołnierz Armii Krajowej. Odczytała je pani wicedyrektor Jolanta Bzduch. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie znicza przez delegację uczniów pod płytą poświęconą Władysławowi Jasińskiemu. Święto Patrona Szkoły obchodziliśmy w gronie naszych gości i sympatyków. Uroczystość przygotowali: p. T. Majczak, p. A. Kolasińska, p. M. Komorowska, p. M. Bochyńska, p. E. Tenderenda, ks. P. Sobania, p. M. Różyc wraz z uczniami naszej szkoły.
M. Bochyńska
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe to dla dzieci wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły szczęśliwie muszą one pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów przygotowaliśmy gazetkę tematyczną pt. ,, DOBRE RADY NA ZIMOWE WYPADY’’, której celem było uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa , ostrożności i rozwagi podczas zabaw zimowych i w czasie uprawiania zimowych sportów. Nieważne, gdzie spędzamy ferie, ważne są zasady, o których należy zawsze pamiętać. To, czy zabawa będzie bezpieczna
w dużej mierze zależy od nas samych.
Miłego i bezpiecznego wypoczynku!
„TYLKO MIŁOŚCIĄ MÓJ BÓG DA SIĘ NAKARMIĆ… ‘’
Cytatem z wiersza księdza Jana Twardowskiego pani dyrektor Beata Dębowska rozpoczęła tegoroczne Jasełka w naszej szkole. Święta Bożego Narodzenia są okazją do spotkań w gronie najbliższych, najukochańszych osób, dlatego też na widowni, wśród nas zasiedli przede wszystkim burmistrz miasta i gminy Koprzywnica- pan Marek Jońca, sekretarz- pani Dorota Kruszec- Nowińska, ksiądz proboszcz- Jerzy Burek, ksiądz Jerzy Rybusiński, dyrektor MOKiSw Koprzywnicy- pani Alicja Stępień, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu miasta i gminy, radny- pan Zenon Papka, rodzice uczniów. Na tę tradycyjną uroczystość przygotowano misterium o Narodzeniu Pańskim. Uczniowie jak zwykle z ogromnym zaangażowaniem podjęli się nowych ról oraz scenicznych kreacji, postaci Świętej Rodziny i witających Pana: Trzech Króli, pasterzy i Aniołów. Następnie Zuchy z drużyny Przyjaciele Lasu przekazali gościom Światełko Betlejemskie. Uroczystość zakończyła pani dyrektor wręczeniem nagród uczniom biorącym udział w konkursach świątecznych. Tego dnia wszyscy udający się do swoich domów integrowali się ze sobą przekazując najlepsze życzenia miłości, spokoju i dobra.
Jolanta Ordon
ŚWIĄTECZNA AKCJA ,, DAR SERCA”
Tegoroczna świąteczna akcja ,,Dar Serca”, która na stałe wpisała się w życie naszej szkoły trwała od 8 do 18 grudnia. W zbiórkę produktów żywnościowych i chemii gospodarczej włączyli się: lokalni przedsiębiorcy, władze samorządowe, radni, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz społeczność szkolna. Dzięki podjętej inicjatywie przed Świętami Bożego Narodzenia udało się obdarować 23 rodziny najbardziej potrzebujących uczniów. Wszystkim, którzy podzielili się z innymi, serdecznie dziękujemy.
Dyrekcja szkoły
Pedagog szkolny
Samorząd Szkolny wraz z opiekunami
W AKCJĘ WŁĄCZYLI SIĘ:
„ZAUWAŻ CZŁOWIEKA”
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Już po raz 25 Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w niedzielę polscy harcerze w Zakopanem odebrali od słowackich skautów. O godzinie 18.00 13 grudnia 2015 roku Światło dotarło do Sandomierza. W tym ważnym momencie uczestniczyły m. in. zuchy z 15 Gromady Zuchowej „Przyjaciele Lasu” wraz z rodzicami. Sandomierscy harcerze uroczyście wnieśli Ogień do Kościoła św. Michała Archanioła, przekazując je na ręce ks. podharcmistrza Dariusza Sidora. Następnie odbyła się msza święta. Po mszy harcerze dzielili się ogniem, rozprowadzając go na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Diecezji Sandomierskiej. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał poświęcony w czasie mszy wigilijny opłatek oraz harcerski kalendarz na 2016 rok. Koprzywnickie zuchy zabrały światło do swoich domów oraz przekazały Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Tegorocznej sztafecie przyświecało hasło -„Zauważ człowieka”. W obecnym czasie, w szybkim tempie życia, gdzie przeważa egoizm, króluje nastawienie na zaspokojenie własnych potrzeb, zauważenie człowieka nie jest takie oczywiste. Chciejmy więc m. in. poprzez tę akcję skupić uwagę na drugim człowieku, odnajdźmy w nim bliźniego, druha, a może przyjaciela.
dh phm. Ewa Dziuba
SZKOLNE ZAWODY MIKOŁAJKOWE W HALOWĄ PIŁKĘ NOŻNĄ
W dniu 09.12.2015r. odbyły się zawody mikołajkowe w halową piłkę nożną, w których wzięło udział 4 drużyny: FC Szewce (kl. V a), Piątacy (kl. V b), Święci (kl. VI a), Cieniasy (kl. VI b).
1. miejsce Święci (kl. VI a)
2. miejsce Cieniasy (kl. VI b)
3. miejsce FC Szewce (kl. V a)
4. miejsce Piątacy (kl. V b)
Nagrody indywidualne (Dyplomy)
Król strzelców – Milarski Jakub
Najlepszy bramkarz- Nyrnberg Maciej
Dyplom dla jedynej dziewczyny uczestniczącej w turnieju- Zając Julia
Wszystkie zespoły grały z wielkim zaangażowaniem i determinacją, zawodnicy przestrzegali zasad „fair play”. Zawody przebiegły w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.
WYSTAWA PRAC MALARSKICH
Uczniowie klas szóstych odwiedzili zorganizowaną przez Miejski Dom Kultury wystawę obrazów Klubu Plastyka Amatora. Głównym celem wyjścia było obejrzenie galerii obrazów oraz spotkanie z uczestniczkami klubu plastycznego.
Jak poinformowała nas opiekun i instruktor klubu pani Helena Pilecka –malarka z Tarnobrzega uczestniczki zajęć malują pastelami suchymi lub akrylami, a obecnie również farbami olejnymi. Najczęśćiej malowane tematy to pejzaże, martwa natura i kwiaty.
Z licznej grupy do dziś aktywnymi uczestniczkami klubu są panie Maria Kalinowska, Halina Dobrowolska, Wacława Stelmach, Anna Grzenkiewicz, Janina Materkowska.
Panie z wielką pasją opowiadały o swojej przygodzie z malowaniem, starały się również przekazać naszym uczniom, że w każdym tkwi jakiś talent, trzeba tylko go odkryć. Jednym udaje się to w młodości a innym dopiero na emeryturze.
Naszym uczniom bardzo podobały się wystawione obrazy, oglądali je z zainteresowaniem i podziwem.
Ciekawym punktem spotkania z Klubem Plastyka Amatora były przygotowane przez panie praktyczne ćwiczenia w malowaniu w których uczniowie chętnie uczestniczyli.
Spotkanie to było ciekawą lekcją plastyki.
M. Bochyńska
Znajdź się wśród życzliwych….
25 listopada 2015r. to dzień podsumowania działań podjętych w ramach tygodniowych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka i Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wspólne spotkanie uczniów klas 0-VI oraz nauczycieli w sali gimnastycznej było wyjątkowe. Z tej okazji oprócz przesyłania sobie słonecznych uśmiechów i okazywania gestów dobroci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w realizacji sympatycznych zadań, dyskutowali o prawach dziecka, obowiązkach ucznia. Starali się być dobrzy, życzliwi i koleżeńscy. Prezentacja multimedialna na temat Praw i Obowiązków Dziecka/Ucznia zaprezentowana przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego spotkała się z dużym zainteresowaniem i uwagą społeczności szkolnej, a wizerunek kulturalnego ucznia przedstawiony z humorem przez czwartoklasistów, mamy nadzieję, zyskał wielu naśladowców. Klasowe wybory najżyczliwszych uczniów budziły wiele pozytywnych emocji. Najżyczliwsi zostali odznaczeni przez p. dyrektor Medalami Życzliwości. Byli to: : Jakub Kapała, Aleksandra Ostrowska, Dawid Janiszewski, Emilka Bokwa, Amelka Radzim, Nikola Żuraw, Miłosz Gach, Martynka Gawron, Paweł Wilk, Kasia Ordon, Aleksandra Piątkowska, Dominika Szwed, Emilka Krakowiak, Patryk Łukawski. Jednym z podjętych działań, o którym warto wspomnieć były DNI DOBRYCH UCZYNKÓW i ZABAWA W ANIOŁA STRÓŻA, podczas których głównym zadaniem było czynienie dobra dla swoich koleżanek, kolegów, rodziny, znajomych. Każdy z uczniów był Aniołem Stróżem i miał swojego Anioła Stróża, mógł doświadczyć dobra, ale także je dawać. Nie zapominajmy więc, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty, sprawiają, że to co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Pomagajmy więc sobie, dziękujmy za drobiazgi, okazujmy życzliwość w szkole, w domu, w autobusie czy na ulicy, a świat będzie piękniejszy.
Bądźmy życzliwi każdego dnia, codziennie, nie tylko od święta!!!
Elżbieta Grdeń
POLSKA ZNOWU JEST WOLNA
-OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.
Słowa: „Miłość Ojczyzny naszym prawem” stały się mottem obchodów przez uczniów naszej szkoły 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Rocznica ta była obchodzona w sposób niezwykle uroczysty. 10 listopada o godzinie 11.00 w murach szkoły rozpoczął się wykład starszego inspektora z Instytutu Pamięci Narodowej z Kielc, doktora Tomasza Domańskiego pt. „Święto Niepodległości 11 Listopada w okresie drugiej wojny światowej”, który przybył na zaproszenie dyrekcji szkoły. Dr T. Domański mówił m.in. o początkach okupacji i aresztowaniach prewencyjnych w związku z 11 Listopada 1939 r., a w dalszej części wykładu wspomniał o trzech miejscach i trzech wydarzeniach związanych z 11 Listopada 1943 r.: Zgrupowaniach Partyzanckich AK Ponury na „Szczytniaku”, Oddziale por. Mieczysława Tarchalskiego „Marcina” i akcji na stację kolejową Włoszczowa oraz o tragicznych wydarzeniach w Brześciach. A oto fragment wykładu Gościa: „W dystrykcie radomskim pierwsze przekazy mówiące o pojawieniu się oddziałów zbrojnych podszywających się pod polską partyzantkę odnoszą się do 1943 r. Potwierdzone przypadki dotyczyły funkcjonariuszy z pododdziałów III batalionu 17. pułku policji SS kwaterujących w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu. Policjanci kwaterowali w Chrobrzu w sile około 50 - 60 ludzi. Część z nich rekrutowała się z synów kolonistów niemieckich i doskonale znała język polski.
Do najtragiczniejszej w skutkach akcji prowokacyjnej doszło jesienią 1943 r. w Brześciach koło Pińczowa. Bezpośrednio wiązała się ona ze Świętem Niepodległości 11 Listopada. Początki wydarzeń sięgają 11 października 1943 r., kiedy udający partyzantów żandarmi z Chrobrza przybyli do żołnierza Batalionów Chłopskich Stanisława Religi. Ten nie rozpoznawszy nic podejrzanego wyjawił im przynależność organizacyjną oraz wskazał inne osoby należące do konspiracji. W trakcie tej sytuacji podawali, że „Niemcy cofają się na froncie wschodnim”, w związku z czym ludność „ma być gotowa w pomocy dla partyzantów i wojska radzieckiego”, a oni dostarczą broń potrzebną do walki. Dokładnie miesiąc później, 11 listopada, żandarmi ponownie przybyli do tej samej wsi, i także w strojach cywilnych. Ubrani byli w czarne płaszcze z błyszczącego materiału. Na piersiach mieli przymocowane latarki elektryczne. Przedstawiali się, jako partyzanci idący na akcję przeciwko okupantom, aby uczcić święto 11 listopada. Jednego z mieszkańców, Stanisława Szczepkę, namawiali aby poszedł z nimi. Ten jednak wobec nasuwających się podejrzeń (byli jednakowo uzbrojeni w niemiecką broń i jeden z nich źle mówił po polsku), co do rzeczywistych zamiarów przybyszów nie chciał wyjść. W związku z czym został siłą wyciągnięty z łóżka i wyprowadzony na podwórko. Dopiero podczas obezwładniania przez napastników i krępowania rąk rzemiennym postronkiem Szczepka zauważył u jednego z nich wystające spod płaszcza charakterystyczne niemieckie spodnie do jazdy konnej. Zeznania Stanisława Szczepki dowodzą całkowitego zaskoczenia wśród zatrzymanych, którzy nie spodziewali się podstępu. Do zabudowań Szczepki żandarmów doprowadził bowiem niczego nieświadomy inny bechowiec – Jan Gręda.
Dysponując listą nazwisk żandarmi w kilku grupkach udawali się do poszczególnych domów i dokonywali aresztowań połączonych z rabunkiem mienia członków BCh. Z domu Franciszka Wcześniaka ukradli np. płyty gramofonowe, zegarki oraz płaszcz. Łącznie policjanci aresztowali w Brześciach czternastu mężczyzn, z których udało się zbiec Stanisławowi Szczepce oraz Józefa Mazura ps. „Bosfor”, ze wsi Podłęże, dowódcy OS BCh w gminie Złota. Z pozostałych trzynastu mężczyzn: Franciszek Gorzałek, l. 29 Jan Romaniec, l. 61, Adam Romaniec, l. 21 zostali zastrzeleni w obrębie własnych zabudowań; Jan Badurak (Stanisław?) l. 29; Franciszek Wrześniak, l. 45, Franciszek Wcześniak, l. 38, Franciszek Wolski, l. 50, Jan Gręda, l. 28, Ludwik Rajkowski, l. 22, Piotr Gądek, l. 41, Michał Wrobel, l. 26, Franciszek Wróbel, l. 22 zostali zastrzeleni w dwóch miejscach „w wąwozie biegnącym w stronę wzgórz na południe od wsi Brzeście”. Józef Mazur został zabrany na posterunek do Chrobrza. Tam policjanci znęcali się nad nim i torturowali. Został zastrzelony przy próbie ucieczki. Zwłoki Mazura w późniejszym czasie zostały wykopane przez partyzantów i pochowane na cmentarzu w Pińczowie. Stanisława Religę wywieziono do KL Auschwitz, a następnie do KL Buchenwald. Zdołał przeżyć pobyt w obozach koncentracyjnych.
Sprawa aresztowania i egzekucji partyzantów BCh w Brześciach znalazła tragiczny epilog w okresie stalinowskim. Wśród oskarżeń kierowanych pod adresem komendanta posterunku Policji Polskiej w Złotej Edwarda Krepskiego, a jednocześnie członka Narodowych Sił Zbrojnych pojawił się zarzut wydania tych ludzi w ręce niemieckie. Przebieg wydarzeń w Brześciach i śledztwo przeprowadzone w tej sprawie przez b. OKBZH w Kielcach jednoznacznie wskazuje, że była to prowokacja niemiecka”.
Wykładu wysłuchały władze gminy, dyrektorzy placówek oświatowo-kulturalnych, radni komisji oświaty Rady Miejskiej, księża z tutejszej parafii, przedstawiciele rodziców naszych uczniów, uczniowie najstarszych klas ze szkół z terenu miasta i gminy Koprzywnica. Następnie uczniowie pod kierunkiem pań: M. Komorowskiej, A. Kolasińskiej, a także ks. P. Sobani zaprezentowali ciekawy program artystyczny ukazujący tęsknotę Polaków za wolnością. Każde słowo wiersza i piosenki miało bogatą metaforykę. Oryginalna scenografia i elementy gry scenicznej zmuszały widza do refleksji, pobudzały wyobraźnię, przenosiły w lata, kiedy Polacy po 123 latach niewoli, po krwawych walkach wreszcie odzyskali wolność, która dla naszego narodu jest wartością bezcenną, okupioną krwią milionów Polaków. Scenografię przygotowała p. M. Różyc.
11 listopada 2015r.sztandar szkoły, dyrekcja, przedstawiciele grona pedagogicznego, uczniów i rodziców wzięli udział w II Wielkim Marszu Niepodległości, który o 9.45 wyruszył z Rynku w Koprzywnicy do kościoła św. Floriana. Pomysłodawcą Marszu był burmistrz p. Marek Jońca. II Wielki Marsz Niepodległości poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Koprzywnicy. W Marszu wzięły udział ponadto:
A także władze samorządowe miasta i gminy Koprzywnica, radni wszystkich szczebli, pracownicy samorządowi, kombatanci, członkowie Zespołu „Powiślanie”, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych z terenu miasta i gminy, przedstawiciele służby zdrowia, pracownicy fundacji, grupa taneczna mażoretek, przewodniczący rad osiedlowych, sołtysi, strażacy, dzieci, młodzież, mieszkańcy miasta i gminy Koprzywnica. Uczestnicy, dając świadectwo swojej miłości do Ojczyzny przeszli do kościoła p.w. św. Floriana, gdzie uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej sprawowanej przez ks. kanonika Jerzego Burka i ks. Pawła Sobanię w intencji Ojczyzny i Jej bohaterów. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod Mur Straceń, gdzie delegacje złożyły kwiaty oddając hołd bohaterom. Szczególnie wymownie zabrzmiały wypowiedziane w tym miejscu słowa burmistrza Koprzywnicy pana Marka Jońcy:
„Czcigodny księże Kanoniku, szanowni Państwo.
Przychodzimy do tego symbolicznego miejsca pamięci każdego roku, w tym szczególnym dniu, by oddać hołd bohaterom, obrońcom Ojczyzny, którzy złożyli ofiarę ze swego życia za Jej wolność, za niepodległość. Dziś, w 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oddajemy hołd setkom tysięcy Polaków, którzy na przestrzeni 123 lat zginęli na drodze do niepodległości. Polegli w różny zrywach narodowych, powstaniach, wojnach, byli pędzeni w kibitkach na Syberię, mordowani w więzieniach, cytadelach. To Im oddajemy cześć. Pochylamy się nad ich ofiarą i przypominamy, że łatwo jest stracić Ojczyznę, ale Jej odzyskanie, jak pokazała historia, zawsze było okupione najwyższą ceną, krwią milionów Polaków. Droga do niepodległości wiodła tak wiele razy także przez Koprzywnicę. To na tej Ziemi, w ostatniej bitwie pod Sperandą, zginęli powstańcy, żołnierze Powstania Styczniowego. Tu przelali krew obrońcy Koprzywnicy, mieszkańcy naszego miasta i gminy w maju 1915 roku. Wybuch I wojny światowej odcisnął trwałe piętno na historii gminy Koprzywnica. Ówczesny proboszcz koprzywnickiej parafii – ksiądz prałat Stanisław Puławski był świadkiem bardzo tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w maju 1915 roku w Koprzywnicy. Opisał je na łamach Rocznika Diecezji Sandomierskiej. Jego relacja jest bez wątpienia wiernym przekazem, oddającym atmosferę tamtych dni. Ksiądz Prałat tak zapamiętał tamto wydarzenie: „Po ulokowaniu się wojsk w okopach, dla Koprzywnicy rozpoczął się dzień sądny. Ustępujące wojska rosyjskie zapalały przedtem pojedyncze domy i stodoły, a teraz tysiące pocisków armatnich poszły na miasto. Rozpoczynano zwykłe strzelanie o 8-ej lub 9-ej rano i strzelano bez przerwy do 12-ej lub 1-ej, a potem od 4-ej po południu do późnego wieczora. Codziennie gorzały dziesiątki zabudowań w Koprzywnicy i na Cegielni. Przeszło dwa tysiące ludności skryło się do zabudowań plebańskich i ogrodu plebańskiego, a 72 osoby były na plebani. Było nas trzech kapłanów kanonicy: Wyrzykowski, Rokoszny i ja. Jak mogliśmy dodawaliśmy ducha tej małej przelęknionej rzeszy, odmawialiśmy wspólnie różaniec. I dalej pisał: Dnia 21 maja zaczęły z całą siłą uderzać granaty i szrapnele na kościół. Siła pocisków zdołała z całego kościoła zerwać miedź i dachówkę i wreszcie o godzinie 3-ej po południu jeden z pocisków zapalił dach na prezbyterium i cały kościół w kilka chwil stanął w płomieniach razem z przepiękną wieżą. Gdym wpadł do wnętrza kościoła, widziałem już palącą się ambonę, buchały płomienie z palącej się wieży. Pod gradem kul wyniosłem przenajświętszy sakrament szczęśliwie na plebanię, a dzielni mieszczanie rzucili się wraz z kapłanami do wnętrza kościoła na ratunek pozostałych ołtarzy i ławek. Obrona była niemożliwie trudna, bijące pociski nie pozwoliły przynieść wody z pobliskiej rzeki, zebrano się więc i ubraniem przytłumiono tlejące się ławki, rozebrano jeden z ołtarzy i za łaską bożą nie pozwolono rozszerzyć się żywiołowi tak, że uratowano kilka ołtarzy i część ławek starożytnych, konfesjonały i zakrystię. Ogółem zniszczenia Żydów i chrześcijan sięgnęły około milion rubli. Wszystkich zabudowań zniszczono 1413, rozebrano dla okopów 31 domów, 117 stodół i 142 obory (...). W czasie bombardowania zabito 21 osób i raniono 42.”
Szanowni Państwo.
Dziś warto zastanowić się, dlaczego tak wiele razy w dziejach naszej Ojczyzny historia tak straszliwie nas, Polaków, doświadczyła. Mam na myśli okres poprzedzający odzyskanie wolności. Nastąpił wtedy całkowity rozpad struktur państwa, rozwinęła się agresywna polityka sąsiadów, życie publiczne nacechowane było przekupstwem i malwersacją. Liberum veto i złota wolność szlachecka doprowadziły do ubezwłasnowolnienia sejmu, do ograniczenia znaczenia inteligencji. Konsekwencją nieudolnej, naiwnej polityki zagranicznej państwa były wojny i zdegradowanie znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Utrata przez mniejsze miasta takie jak Koprzywnica charakteru rzemieślniczo – handlowego, a także brak jakichkolwiek reform, doprowadziły nie tylko do zacofania gospodarczego. Sprawiły, że zahamowany został również rozwój społeczeństwa. Stawało się ono coraz uboższe, nie tylko materialnie, ale też intelektualnie. Postępujący proces wyludnienia miast i wsi, zubożenie wsi i zatrzymanie produkcji i upraw rolnych, sprowadzanie żywności z zagranicy, a także osłabienie militarne doprowadziły do upadku Polski.
A dziś, czy historia nie zatoczyła koła? Czyż nie ma analogii do tamtego okresu? Ale dziś mamy nadzieję. Idzie nowe. Mamy nową władzę i naród, który ma ogromną energię i potencjał. Razem jesteśmy w stanie odbudować niepodległe Państwo.
Naczelnik Piłsudski mówił: „Polska ma przed sobą wielką pracę. Polska ta wyśniona, wymarzona ma wszelkie cechy, którymi my, wychowani w niewoli cieszyć się możemy: wielkie wojsko, wielkie triumfy, wielką zewnętrzną siłę, wielką potęgę, którą i wrogowie, i przyjaciele szanować i uznawać, chociaż nie musieli, muszą. A potem dodał: Mamy Orła białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy. Lecz uderzmy się w piersi. Czy mamy dość wewnętrznej siły? Czy mamy dość tej potęgi ducha? I zadał Naczelnik jedno z kluczowych pytań: Przed Polską leży i stoi wielkie pytanie, czy ma być państwem równorzędnym z wielkimi potęgami świata, czy ma być państwem małym , potrzebującym opieki możnych?”
Szanowni Państwo! Bądźmy solidarni. Mamy wielki potencjał, jesteśmy wielkim narodem. Mamy wreszcie ziemię, która żywi nas i broni. Nie pozwólmy zabrać sobie wolności. Utrwalajmy ją poprzez pracę, prawdę, uczciwość. Pamiętajmy o przeszłości, ale też ostrzegajmy przyszłe pokolenia przed skutkami wspomnianych wcześniej zjawisk. Koprzywnica jest naszą małą Ojczyzną, warto dla niej pracować. Mamy w niej tak wiele do zrobienia.
Swoje wystąpienie p. M. Jońca zakończył apelem o solidarność i jedność w działaniu dla dobra Ojczyzny, tej dużej-Polski i tej małej-Koprzywnicy. Obchody Święta Niepodległości w Koprzywnicy zakończył koncert pieśni patriotycznych, który rozpoczął się o 18. 30 w MGOK i S w Koprzywnicy. W koncercie wystąpili również uczniowie naszej szkoły, którzy poprzez godne uczestnictwo w obchodach 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę stali się cząstką historii naszej Ojczyzny.
J. Bzduch
„ŚNIADANIE DAJE MOC”
W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, w dniu 6 listopada 2015 r., społeczność klas 0- III Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólne śniadanie zostało zorganizowane w sali gimnastycznej, a dzieci spożywały je w towarzystwie p. dyrektor Beaty Dębowskiej, p. wicedyrektor Jolanty Bzduch, wychowawców klas i rodziców. Z tej okazji przypomnieliśmy uczestnikom jak powinien wyglądać najważniejszy, pierwszy posiłek dnia ,przygotowany w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Nasi uczniowie wiedzą, że właśnie dzięki śniadaniu wszyscy mają energię do nauki, lepiej się koncentrują na lekcji i mają siłę do zabawy. Wiedzą również, jak spożyć posiłek, pamiętając o kulturalnym zachowaniu przy stole. Wspólne śniadanie umilały nam wesołe plakaty tematyczne rozmieszczone w sali gimnastycznej, które przygotowali uczniowie klas IV- VI. Należy dodać, że akcja „Śniadanie daje moc” została poprzedzona spotkaniem z p. Barbarą Dziubek- higienistką szkolną, która dzień wcześniej wprowadziła dzieci w tematykę zdrowego odżywiania. W zorganizowaniu śniadania wsparli nas rodzice naszych uczniów. Jak zawsze spisali się na medal. Dzięki nim na stole znalazły się kolorowe „wyspy owocowo- warzywne” ,jogurty, sery, wędlina i ciemne pieczywo, a do popicia soki i woda. Ze zdrowych produktów uczestnicy komponowali swoje kanapki i koreczki Potrawy wyglądały bardzo apetycznie, więc w szybkim tempie znikały ze stołu. Uśmiechnięte buzie dzieci mówiły same za siebie: „mniam, mniam”. Było smacznie i zdrowo!!! Na zakończenie posiłku uczniowie gromkim okrzykiem ”śniadanie daje moc” potwierdzili słuszność tego hasła. Pokazaliśmy, że edukacja zdrowotna nie musi być nudna. Warto organizować tego typu akcje, ponieważ utrwalają one zdrowe nawyki u dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.
Organizatorzy
SPOTKANIE Z AKWARELISTĄ MARKIEM HABRATEM
5 listopada 2015 r. na zaproszenie p. Marty Chamerskiej na zajęcia plastyczne do kl. III a i kl. III b przybył pan Marek Habrat – artysta malarz, akwarelista i rzeźbiarz z Rudnika n. Sanem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały podstawowych informacji o warsztacie pracy artysty, a także miały możliwość obejrzenia z bliska ponad 30 prawdziwych dzieł sztuki. Jednak największą atrakcją dla trzecioklasistów było obserwowanie, jak powstaje dzieło sztuki. Artysta omówił kilka zagadnień związanych z techniką malarską, jaką jest lawowanie. Korzystając ze zbiorów fotografii Domu Kultury w Koprzywnicy namalował kościół Matki Bożej Różańcowej w Rynku. Na zakończenie spotkania pan Marek Habrat ofiarował dwa swoje dzieła naszej szkole przekazując je na ręce dyrekcji szkoły. Spotkanie z ciekawym człowiekiem przyczyni się do rozbudzenia dziecięcych talentów malarskich i na pewno przyniesie owoce, bowiem uczniowie z pewnością wykorzystają wskazówki artysty w swoich pracach.
OWOCOWO-WARZYWNA REWIA MODY
29 października 2015 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się Gala Finałowa Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. Celem konkursu było: propagowanie zasad zdrowego żywienia, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, promowanie oraz informowanie o produktach rolnych i żywnościowych, metodach ich produkcji a także systemach jakości produktów rolnych i żywnościowych. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem ,,Owocowo-warzywna rewia mody’’ i była adresowana dla uczniów klas I-III szkół podstawowych w regionie świętokrzyskim. Uczniowie przygotowywali prace wybraną przez siebie techniką: rysunkową, malarską, przestrzenną bądź płaską. Młodym artystom, autorom najlepszych i najciekawszych prac Robert Szwagierczak – Dyrektor OT ARR w Kielcach wręczył pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody. Spośród 662 nadesłanych prac wyróżniono 40, w tym dwie prace uczniów z naszej szkoły – Patryka Podlewskiego z kl. III b (kategoria - rysunek) i Kacpra Słowika z kl. II b (kategoria –praca przestrzenna). Dzieci przybyły na tę uroczystość w obecności rodziców i szkolnych wychowawców. Wzięły udział w zabawach, grach i konkursach przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Jedną z atrakcji przygotowaną dla dzieci przez OT AAR w Kielcach był spektakl kukiełkowy pt. ,,Wesoła Szkoła” prezentowany przez Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza. Spektakl edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zdrowym odżywianiu i dobrym wychowaniu został gorąco przyjęty przez młodą widownię, a występujący w bajce skrzat Witaminka dał dzieciom wiele cennych rad i wskazówek dotyczących właściwości witamin oraz ich zawartości w poszczególnych produktach. Podczas ogłaszania wyników konkursu ,,Owocowo-warzywna rewia mody” policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Kielcach przeprowadzili konkursy dotyczące bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Dzieci, także poprzez wspólną zabawę, mogły zobaczyć jak kierować ruchem, a na koniec policjanci zaprezentowali im służbowy motocykl.
Marta Chamerska
MŁODY OBYWATEL „NA SPORTOWO" - RUCH Z SENSEM
Z inicjatywy dyrekcji szkoły i przy aktywnej współpracy z członkami Komisji Oświaty Kultury, Ochrony Zdrowia, Opieki społecznej, Sportu i Turystyki– pana Pawła Jasińskiego, pani Agnieszki Ordon, pani Niny Szymańskiej w szkole realizowany jest projekt MŁODY OBYWATEL „NA SPORTOWO". Honorowy patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca.
Młody Obywatel to program, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogą efektywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Ponadto dzięki projektowi mieszkańcy uczą się aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Dodatkowo, promując sport, można pomagać innym, integrować mieszkańców, zmienić swoją okolicę na lepsze, a do tego świetnie się bawić! W ramach programu uczestnicy wybrali następujący temat: „Ruch z sensem” polegający na zorganizowaniu zajęć sportowych dla mieszkańców gminy. Program będzie trwał jeden semestr szkolny, od września 2015 do lutego 2016 roku. Zajęcia, w których uczestniczy systematycznie około 30 sportowych zapaleńców, odbywają się w każdy piątek w godzinach od 18.00 do 20.00 w sali gimnastycznej koprzywnickiej podstawówki. Uczestnicy są w różnym wieku, ale to nie przeszkadza im doskonale się bawić. Głównie rozgrywają mecze piłki siatkowej, ale również grają w tenisa stołowego. Opiekunką grupy jest pani Marta Chamerska, która ukończyła m.in. studia podyplomowe z wychowania fizycznego.
Program Młody Obywatel jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego.
SPOTKANIE SZKOLENIOWE
23 października w naszej szkole odbyło się spotkanie szkoleniowe dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatów sandomierskiego i opatowskiego poświęcone zmianom w prawie oświatowym w zakresie sprawdzianu szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego, sposobu dostosowania warunków i form sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego oraz podsumowania tegorocznej sesji egzaminacyjnej. Spotkanie szkoleniowe przeprowadził kurator p. Jan Korczyński.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
W dniu 22 października 2015 r. do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy dołączyło 54 pierwszoklasistów. Podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych miesiącach nauki. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po programie artystycznym Pani Dyrektor Beata Dębowska dokonała uroczystego pasowania uczniów, którzy ślubowali „(..) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły (…). Życzenia dzieciom złożyli zaproszeni goście i dyrektor szkoły, którzy zgodnie stwierdzili, że uczniowie klas pierwszych są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Po uroczystości była chwila na pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie pięknie prezentowali się w galowych strojach, biretach i kolorowych kokardach. Następnie wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie licznie przybyli rodzice przygotowali dla nich i dla zaproszonych gości smaczny poczęstunek. W klasach wychowawcy wręczyli pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy, upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marka Jońcę oraz przedszkolaków z Przedszkola „Pod Sosnami”.
Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: proboszcz parafii pod wezwaniem św. Floriana ks. Jerzy Burek, pani sekretarz Dorota Kruszec- Nowińska, wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy pan Mirosław Żyła, pani dyrektor Przedszkola Pod Sosnami Marta Marczewska, wiceprezes Zarządu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koprzywnicy pan Marian Walewski. Ślubowanie i pasowanie na ucznia pozostanie na zawsze w pamięci pierwszoklasistów oraz ich rodziców, którzy swoje podziękowanie wyrazili w życzeniach i w bukietach kwiatów wręczonych dyrekcji szkoły oraz wychowawcom. Serdecznie wszystkim dziękujemy za obecność i pomoc w przygotowaniu tej jakże ważnej dla naszych uczniów uroczystości.
Wychowawcy klas pierwszych:
Barbara Sulicka, Bożena Jarecka i Bożena Grzyb
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 14 października 2015 roku o godz. 9:00 w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji jednego z ważniejszych świąt szkolnych- Dnia Edukacji Narodowej.
Dzień 14 października stał się w naszej szkole okazją, by docenić pracę i osiągnięcia nie tylko nauczycieli, wychowawców, ale też twórców i animatorów życia kulturalnego w naszym mieście. Gościliśmy proboszcza parafii pw. św. Floriana w Koprzywnicy księdza Jerzego Burka, panią sekretarz Dorotę Kruszec- Nowińską, pracowników Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu panią Aleksandrę Olszewską, pracowników Biblioteki w Koprzywnicy panią Mirosławę Komaniecką oraz panią Annę Adamczak, nauczycieli, emerytów, pracowników naszej szkoły oraz Szkolną Radę Rodziców. Zgromadzonych powitała pani dyrektor Beata Dębowska, która w swoim przemówieniu przypomniała zasługi Komisji Edukacji Narodowej oraz nawiązała do myśli Papieża św. Jana Pawła II na temat wychowania młodego pokolenia i wierszy współczesnych poetów. Pani dyrektor powiedziała między innymi:,, … Praca nauczyciela jest szczególnym powołaniem, powołaniem w każdym czasie niezwykłym i trudnym. Wymaga bowiem umiejętności rozumienia miłości do ucznia przy jednoczesnym zachowaniu autorytetu. Miłość do dziecka jest wartością ponadczasową, to ona nadaje sens pracy nauczyciela. Tylko wówczas nauczyciel może powiedzieć, że dobrze wypełnił swoje zadanie, jest nauczycielem spełnionym, pozostającym w pamięci swoich wychowanków, którzy być może po latach powiedzą jak Zbigniew Herbert w wierszu Pan od przyrody: Nie mogę przypomnieć sobie jego twarzy, ale on pierwszy pokazał nam świat… i wprowadził w życie…”
Następnie pani dyrektor wyraziła wdzięczność wszystkim nauczycielom uczącym dawniej i obecnie za zaangażowanie i trud włożony w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia życząc jednocześnie spełnienia marzeń, urzeczywistniania pięknych pomysłów, cierpliwości i wytrwałości oraz, aby służba dzieciom i całemu środowisku zrodziła wiele dobrych owoców.
Następnym, ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i wyróżnień. Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica otrzymali: pani dyrektor Beata Dębowska, pani Barbara Sulicka, pan Grzegorz Zwolski. Za szczególne osiągnięcia w pracy, nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy otrzymali nauczyciele: p. wicedyrektor Jolanta Bzduch. p. Magdalena Komorowska, p. Agnieszka Kolasińska, p. Marta Bochyńska, p. Wojciech Mrozik, p. Barbara Miklas, p. Elżbieta Grdeń, p. Jolanta Ordon, p. Ewa Dziuba, p. Barbara Sulicka oraz pracownicy administracji i obsługi: p. Ewa Jasińska, p. Teresa Krakowiak, p. Agnieszka Wieczorek , p. Stanisław Kornacki.Po wręczeniu nagród głos zabrali zaproszeni goście: pani sekretarz Dorota Kruszec- Nowińska, ks. Jerzy Burek oraz przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców p. Magdalena Bąk. Padło wiele ciepłych i miłych słów adresowanych do nauczycieli i tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do kształcenia i wychowania dzieci młodzieży. Na zakończenie zgromadzeni obejrzeli piękny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas trzecich pod kierunkiem wychowawców: p. Renaty Kaczor- Zwolskiej i p. Marty Chamerskiej, chóru szkolnego prowadzonego przez p. Agnieszkę Kolasińską oraz Samorządu Szkolnego z opiekunem p. Moniką Różyc. Uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze, którą umilił słodki poczęstunek przy kawie, za który składamy serdeczne podziękowania: Szkolnej Radzie Rodziców, pani Barbarze Goryckiej oraz p. Krzysztofowi Strobelowi.
DZIEŃ DRZEWA
10 października 2015 roku nasza szkoła obchodziła ,,ŚWIĘTO DRZEWA”. Głównym celem szkolnych obchodów tego święta jest edukacja, która podnosi świadomość ekologiczną społeczeństwa szkolnego w zakresie ochrony środowiska oraz zmian klimatu na Ziemi. Uczniowie młodszych klas wraz ze swymi wychowawcami udali się na wyprawę do lasu. Podczas spaceru dzieci rozpoznawały różne rodzaje drzew. Obserwowały również zmiany jakie zachodzą jesienią w przyrodzie. Klasy starsze przygotowały ciekawą wystawę dotyczącą wielu odmian i rodzajów drzew i krzewów oraz gazetkę tematyczną na korytarzu szkolnym. Od kilku lat w naszej szkole, w dniu Święta Drzewa, prowadzona jest akcja sadzenia „drzewka – ku pamięci” przez uczniów klas VI. W tym roku był to GŁÓG BIAŁY, bardzo interesująca odmiana krzewu kwitnąca na przełomie maja i czerwca. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego zawsze pamiętają, jak cenne są drzewa! Dbają, by jak najdłużej produkowały tlen i by mogli wypoczywać w ich cieniu!
Jolanta Ordon
DOPALACZE-ZAGROŻENIE OSOBOWOŚCI I ŻYCIA
Dnia 08.10.2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas V i VI z funkcjonariuszami policji: p. Krzysztofą Abramczyk i p Andrzejem Strojnowskim. To profilaktyczne spotkanie przebiegało pod hasłem: ,,Dopalacze- zagrożeniem osobowości i życia”. Na wstępie nasz dzielnicowy p. A. Strojnowski wyjaśnił zebranym uczniom, że dopalacze to nazwa potoczna różnego rodzaju substancji lub ich mieszanek o działaniu psychoaktywnym: stymulującym, relaksującym, halucynogennym. W dalszej części spotkania zaprezentowano uczniom krótki film i prezentację, w których przedstawione zostały kwestie związane z przepisami prawnymi i legalnością dopalaczy. Uczniowie dowiedzieli się, czym może grozić nabywanie i zażywanie tego rodzaju substancji. Prelegenci podali uczniom liczne przykłady szkodliwości "dopalaczy" i apelowali do nich o rozwagę, asertywność i świadome podejmowanie decyzji, które mogą mieć wpływ na ich całe późniejsze życie. Takie spotkania mają uświadomić dzieciom i młodzieży jak wiele zagrożeń niesie zażywanie dopalaczy, które choć różnią się od narkotyków mają podobne działanie psychoaktywne i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia każdego człowieka.
B. Miklas
Sprawozdanie Mistrzostw Powiatu Sandomierskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
W dniu 02.10.2015r. nasza szkoła wraz z ZSO im. Jana Pawła II i Szkolnym Związkiem Sportowym była organizatorem Mistrzostw Powiatu Sandomierskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych, w których wzięli udział nasi uczniowie w składzie:
Dziewczyny: Charszla Justyna ,Juda Gabriela Lipczyńska Monika, Szal Paulina, Nowińska Karolina, Malecka Kinga, Duda Wiktoria, Słowik Aleksandra, Piątkowska Aleksandra, Żurek Anna, Chmiel Julia, Stylska Wiktoria, Zając Julia, Ordon Katarzyna.
Chłopcy: Bokwa Hubert, Nasternak Bartłomiej, Twaróg Michał, Sabat Marcin, Juda Alan, Milarski Jakub, Zwolski Bartosz, Nikurzak Piotr, Zaręba Mateusz, Motyl Grzegorz, Ciach Dawid.
Po bardzo ciekawych i emocjonujących zmaganiach naszych reprezentantów, dziewczęta zajęły I miejsce, natomiast chłopcy wywalczyli II miejsce, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ jest to bardzo duże osiągnięcie na szczeblu Powiatowym.
Wojciech Mrozik
DZIEŃ CHŁOPAKA 2015
30 września swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy pod kierunkiem nauczycieli i ze współpracą Samorządu Uczniowskiego już po raz kolejny została zorganizowana sympatyczna impreza szkolna ,,Dzień Chłopaka’’. Uczniowie wzięli udział w dyskotece, ale także w licznych konkursach i zabawach. Konkurencje przygotowane przez panią Martę Chamerską i panią Renatę Kaczor - Zwolską przebiegały w dwóch grupach wiekowych: młodszej – klasy I - III i starszej – klasy IV – VI.
Trzyosobowe jury w składzie : pani Monika Różyc - przedstawiciel nauczycieli, pani Katarzyna Nawrot - przedstawiciel rodziców i Dawid Ciach - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego czuwało nad poprawnością wykonywanych zadań i po bardzo zaciętej i emocjonującej rywalizacji wybrało mistrzów poszczególnych konkurencji, w których chłopcy i dziewczynki musieli wykazać się umiejętnościami: skakaniem na skakance, budowaniem najwyższej budowli z pudełek po zapałkach, tańczeniem z jabłkiem, dmuchaniem balonów i puszczaniem baniek mydlanych. Wyłonieni mistrzowie i mistrzynie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dużym powodzeniem w tym dniu cieszyły się jabłka, bo dziewczęta obdarowywały nimi chłopców.. A po skończonej konkurencji par tańczących z jabłkiem wszystkich uczniów naszła ochota, by zjeść nasze polskie, czerwone, dorodne jabłka. Tak więc akcja ,,Owoce w szkole” przebiegła w tym dniu dwukrotnie i pokazała, że dzieci chcą się zdrowo odżywiać. Wystarczy tylko zapewnić im dużo zabawy i dużo ruchu. Po tak zdrowym akcencie kończącym pierwszą część imprezy rozpoczęła się dyskoteka, którą poprowadził pan Grzegorz Zwolski. Wszyscy miłośnicy tańca mogli do woli wykazać się na parkiecie.
Na tę uroczystość przybyli również rodzice, którzy mogli podziwiać zmagania i dopingować najmłodszych zawodników, szczególnie z klas pierwszych.
Wyniki z konkurencji z Dnia Chłopaka 2015 roku.
MISTRZ BUDOWNICTWA
Grupa młodsza: Karol Grądziel kl. II c
Grupa starsza: Kacper Strójwąs kl. V a
MISTRZ SKOKÓW PRZEZ SKAKANKĘ
Grupa młodsza: Wiktoria Kolasińska kl. III b
Grupa starsza: Zuzanna Brzezińska kl. VI b
Grupa młodsza: Mateusz Siudak i Jakub Ziomkowski kl. III b
Grupa starsza: Marcelina Wroczek i Marcin Sabat kl. V b
MISTRZ DMUCHANIA BALONÓW
Grupa młodsza: Katarzyna Karbowniczak kl. III b
Grupa starsza: Patryk Ziomkowski kl. VI b
MISTRZ PUSZCZANIA BANIEK MYDLANYCH
Grupa młodsza: Nikola Nawrot kl. I a
Grupa starsza: Dominik Chuchnowski kl. VI b i Dawid Karbowniczak kl. IV b
Dla przypomnienia podajemy wyniki z konkurencji z Dnia Chłopaka 2014 roku.
MISTRZ BUDOWNICTWA
Grupa młodsza: Patryk Podlewski kl. II b
Grupa starsza: Kinga Malecka kl. V a
MISTRZ SKOKÓW PRZEZ SKAKANKĘ
Grupa młodsza: Oliwia Surowiec kl. II a
Grupa starsza: Julia Cieciura kl. IV b
MISTRZ TAŃCA Z JABŁKIEM
Grupa młodsza: Katarzyna Ordon i Kalina Lubera kl. III b
Grupa starsza: Gabriela Podkowa i Patryk Galek kl.VI a
Marta Chamerska
28 września 2015 roku uczniowie klas II a i II b pod opieką wychowawców i pani dyrektor Beaty Dębowskiej udali się na wycieczkę do Sandomierza na przedstawienie edukacyjne pt. „Brzechwolandia" przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacyjny im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Bohaterowie przedstawienia - lalka, pajacyk, niedźwiadek, robot, Krzyś, Kasia przenieśli uczniów w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki - Brzechwolandię. Przypomnieli o często zapomnianych zasadach dobrego zachowania w domu, w szkole, na podwórku. Spektakl stał się również okazją do poznania wspaniałych, niekiedy już zapomnianych wierszy Jana Brzechwy: „Leń", „Samochwała", „Skarżypyta", „Znaki przestankowe", „Atrament''.
W ramach wycieczki odwiedziliśmy zbrojownię, gdzie w gotyckich wnętrzach kamienicy znajdują się bogate zbiory należące do Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Miecze, kusze, łuki, czy szable to tylko nieliczne eksponaty zbrojowni, które uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, może doświadczyć żywej lekcji historii. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam rycerze opowiadający fascynujące historie. Każdy z nas mógł przymierzyć średniowieczne stroje, a nawet zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie.
Weszliśmy również na szczyt Bramy Opatowskiej i z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicy. Naszą wycieczkę zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem na tle Ratusza. |
A. Skolak
ŻEGNAJ, LATO NA ROK, JESIEŃ CZEKA ZA MGŁĄ
27 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie plenerowej pod hasłem „Pożegnanie lata”, która odbyła się na ryku w Koprzywnicy. Nasi utalentowani soliści zaśpiewali następujące piosenki: Kamila Floras – „Dziś będzie bal”, „Fantazja”
Gabriela Kozik – „Słowa wokół nas”, „Esencjonalna”
Milena Papka – „Margarita”, „Fantazja”
Emilia Żuraw – „Rytm i melodia”
Organizatorem imprezy był MGOKiS w Koprzywnicy. Uczennice przygotowała pani Agnieszka Kolasińska.
V ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
„MŁODZI SPRAWDZAJĄ CZY STARSI TABLICZKĘ ZNAJĄ”
W dniu 25 września 2015 roku w naszej szkole obchodziliśmy „V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Jest to akcja, której głównym celem jest propagowanie nauki matematyki poprzez zabawę. Przygotowania do obchodów tego dnia trwały w naszej szkole od początku roku szkolnego. Uczniowie klas IV-VI zapoznali się z regulaminem akcji, przygotowali kampanię informacyjną oraz materiały reklamowe w postaci plakatów, balonów gazetek. Uczniowie, którzy wykazali się znajomością trudnych przykładów tabliczki mnożenia, zostali powołani do patroli egzaminujących dorosłych. Do egzaminu przystąpiły panie dyrektorki, nauczyciele, pracownicy szkoły, a także niektórzy mieszkańcy Koprzywnicy. Wśród nich byli także pracownicy firmy diagnostycznej, pracownicy sklepu „Lewiatan”, pracownicy banku i urzędu gminy. Wszyscy dorośli wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia.
Koordynatorami akcji w naszej byli: p. Ewa Tendereda, p. Paweł Jasiński.
P. Jasiński
PAN POLICJANT WŚRÓD NAJMŁODSZYCH
23 września 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem panem Andrzejem Strojnowskim, który jest dzielnicowym Miasta i Gminy Koprzywnica. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy 0, Ia, Ib i Ic, czyli około 80 uczniów. Pan policjant zapoznał naszych wychowanków z podstawowymi zasadami, które obowiązują w ruchu drogowym. Uczniowie wykazali się dużą znajomością wiedzy w tym zakresie, ponieważ na zadawane pytania odpowiadali prawidłowo i bardzo wyczerpująco.
Na przykładzie pani Basi pan dzielnicowy zaprezentował użycie pałki policyjnej. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały przebieg całej akcji i stwierdziły, że lepiej być grzecznym i nie dokuczać. To spotkanie było bardzo owocne, ponieważ uczniowie jeszcze bardziej utrwalili sobie wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Żałowali tylko, że w spotkaniu nie uczestniczył również pies policyjny.
B. JARECKA
POŻEGNANIE LATA PRZY OGNISKU
Wykorzystując ostatnie upalne dni kalendarzowego lata 2015 roku klasa III b wraz z wychowawczynią Martą Chamerską udała się tradycyjnie we wrześniu na ognisko klasowe. I tym razem odbyło się ono w ogrodach cysterskich przy kościele św. Floriana. Nie zabrakło również rodziców, na pomoc których przy organizacji imprez klasowych możemy liczyć. Dzieci jadły nie tylko pieczone kiełbaski, ziemniaki i jabłka, ale miały okazję spróbować smacznych ekologicznych gruszek z cysterskich ogrodów. Naszą grupę odwiedzili, także goście: ks. proboszcz Jerzy Burek, pan Jan Burek, pani dyrektor Alicja Stępień i pan Paweł Jasiński. Dzieci spędzały czas uczestnicząc aktywnie w zabawach na boisku sportowym. Jednak najbardziej uczniom spodobała się zabawa ,,Questing - szukanie cysterskiego skarbu’’. Trzecioklasiści zwiedzając i bawiąc się jednocześnie w ciekawej formie zapoznawały się z historią zabytkowego kościoła i klasztoru. Na pamiątkę uczestnictwa w ,,Questingu’’ każde dziecko otrzymało folder z tą zabawą opatrzony pieczęcią - herbem miasta Koprzywnica.
Po trzech godzinach aktywnie spędzonego czasu zmęczone, ale radosne dzieci wróciły do szkoły z niesamowitymi wrażeniami, które zostaną na długo im w pamięci.
M. Chamerska
FINAŁ AKCJI,,SPRZĄTANIE ŚWIATA” W NASZEJ SZKOLE!
,,Sprzątanie Świata" to międzynarodowa kampania odbywająca się corocznie na całym świecie, zawsze w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety z zapałem ruszają sprzątać śmieci. Bez czystego środowiska nasza przyszłość będzie trudna. Tegoroczna akcja ,,Sprzątania Świata-Polska” ruszyła pod hasłem ,,Wyprawa-poprawa”. 21września 2015 roku Szkoła Podstawowa
im. Władysława Jasińskiego również włączyła się do tej zaszczytnej, wspólnej misji poszanowania środowiska. Sprzątanie zostało poprzedzone pogadankami przeprowadzonymi w klasach I - VI przez wychowawców i nauczycieli dotyczącymi celu akcji, segregowania odpadów i procesu recyklingu. Uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani celem akcji ruszyli w teren. Najmłodsi porządkowali boisko szkolne i najbliższe uliczki prowadzące do szkoły, natomiast starsi uczniowie sprzątali ulicę Sportową i teren najbliższego lasu.
Ta wspólna lekcja uświadomiła uczniom, że ich codzienne wybory decydują, w jakim środowisku żyjemy.
J. Ordon
76 ROCZNICA ŚMIERCI PRZEWOŹNIKÓW
76 ROCZNICA ŚMIERCI PRZEWOŹNIKÓW
13 września 2015 roku poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie wzięli udział we mszy świętej odprawionej w k ościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Łukowcu w 76 rocznicę śmierci z rąk niemieckiego okupanta cichych bohaterów Powiśla- Stefana Józefczaka i Józefa Nasternaka. W tym dniu przypadła również 3 rocznica wmurowania tablicy upamiętniającej tamto wydarzenie. Rangę uroczystości podkreślał udział Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marka Jońcy. Uroczystość zgromadziła, poza mieszkańcami Łukowca, licznie przybyłą rodzinę zamordowanych, która w darze za pamięć o bohaterstwie najbliższych złożyła na ręce proboszcza parafii ks. Marka Dziuby wotum-krzyż. Burmistrz Koprzywnicy w swym wystąpieniu skierowanym do uczestników uroczystości podkreślił, że: „strzały, jakie padły 1 września 1939 roku z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein w kierunku polskich pozycji obronnych na półwyspie Westerplatte zmieniły historię Polski, Europy i świata, ale zmieniły również życie mieszkańców nieistniejącej już wsi Radowąż, których pamięci i bohaterstwu poświęcona jest dzisiejsza uroczystość. To oni, kiedy Niemcy spalili most w Baranowie umożliwiający przejście wojsk polskich, przewozili żołnierzy promem przez Wisłę. Dla polskich żołnierzy przejście przez rzekę oznaczało nie tylko szansę na przeżycie, ale i możliwość kontynuowania walki z wrogiem na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Przewóz ten odbywał się w skrajnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, pod obstrzałem najpierw niemieckich samolotów, a potem karabinów maszynowych zbliżających się ku Wiśle Niemców. Dzięki ogromnemu poświęceniu przewoźników uratowano setki polskich żołnierzy. Jednak 10 września opanowując szosę prowadzącą z Koprzywnicy do Radowąża, Niemcy uniemożliwili dalszą pracę promu. Przewoźnicy widząc kolejne nadciągające nad Wisłę polskie oddziały, podjęli próbę przeprowadzenia wojska przez rzekę, wpław. Znając każde miejsce na Wiśle wiedzieli o brodzie znajdującym się poniżej Tarnobrzega. 13 września udało się im przeprowadzić wielu polskich żołnierzy. Niestety, za swoje czyny zostali zamordowani przez Niemców. Gromadzimy się tu każdego roku, aby młodzieży i dzieciom przekazać prawdę o naszych bohaterach, aby zawsze ją pielęgnowali i czcili Ich pamięć”.
Wnuk jednego z przewoźników-pan Janusz Błachowicz podziękował proboszczowi, burmistrzowi oraz dyrekcjom szkół, nauczycielom, uczniom i mieszkańcom Łukowca za udział w uroczystości i pamięć o bohaterach, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przy tablicy pamięci.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole poprzedziła Msza Św. w kościele pod wezwaniem św. Floriana oraz w kościele Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. O godz. 915 sala gimnastyczna budynku szkoły wypełniła się uczniami. Po ich minach można było wywnioskować, że do szkoły wracają wypoczęci i gotowi do nowych wyzwań.
Część oficjalną inauguracji rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Beata Dębowska, która powitała wszystkich zgromadzonych- gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. W swoim okolicznościowym przemówieniu pani dyrektor nawiązała do tragicznych wydarzeń historycznych sprzed 76 lat i bohaterskiej postawy naszych rodaków, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swoje życie, abyśmy my dziś mogli żyć w niepodległym kraju. Na zakończenie pani dyrektor złożyła nauczycielom i dzieciom życzenia efektywnej pracy w bieżącym roku szkolnym i zacytowała wszystkim obecnym słowa Wielkiego Polaka Papieża św. Jana Pawła II: ,, Edukacja ma pomagać uczącym się, aby tam gdzie żyją z każdym dniem doskonalili się jako ludzie, by coraz bardziej ,,byli”, a nie tylko ,,mieli”.
Inaugurację uświetniły również okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości i życzenia skierowane do nauczycieli i uczniów z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Następnie pani wicedyrektor Jolanta Bzduch i pan Paweł Jasiński przekazali informacje dotyczące organizacji pracy szkoły, zwrócili uwagę na bezpieczeństwo uczniów i życzyli sukcesów w nauce i pracy. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zakończyła się odśpiewaniem przez całą społeczność szkolną hymnu szkoły,, Jędrusiów my spadkobiercy”.
http://help.edupage.org/Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat Twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: