Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Archiwum

Rok szkony 2013/2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

   Dnia 2 września 2013 roku o godzinie 9.00 w naszej szkole nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i przypomnieniu o bolesnym, ale jakże ważnym wydarzeniu z historii naszego kraju – wybuchu II Wojny Światowej.

   Następnie p. dyrektor Teresa Majczak,  powitała zaproszonych gości, uczniów,  nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców. Szczególnie gorąco zwróciła się do uczniów klas „0” i klas I, dla których po raz pierwszy zabrzmi szkolny dzwonek .
Tradycyjnie z-ca dyr. p Barbara Miklas przedstawiła kadrę pedagogiczną oraz przekazała informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.
Miłe i serdeczne słowa z garścią życzeń skierowali do zebranych przybyli goście.
Po oficjalnej części uczniowie i nauczyciele spotkali się w gronie swoich klas.
                                             

                 Wszystkim życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

                                                              R. Kaczor-Zwolska

Dzień języków obcych

 

Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu znaczenia wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz wspieranie nauki języków obcych.

Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się  językami mniejszości.

26 września nasza szkoła zmieniła się na jeden dzień w wielojęzyczną Europę. Uczniowie każdej klasy porozumiewali się w różnych językach: słowackim, węgierskim, niemieckim, włoskim, greckim, czeskim etc. Witali i żegnali nauczycieli i siebie nawzajem zwrotami : Hallo!, Bonjour!, Hola!, Arrivederci! i in. Mimo tej wielojęzyczności porozumieli się znakomicie. Języki łączą ludzi!

                                                                                                                                                                 Maria Kossak-Błajszczak

Dzień Nauczyciela

 

„Chociaż trzeba mieć cierpliwość jak aniołów sto…” Takimi słowami rozpoczął się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez uczniów klasy VIb, chór szkolny i Samorząd Szkolny.

Na uroczystość  przybyli goście: Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca,  Sekretarz Miasta i Gminy pani Dorota Kruszec- Nowińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Koprzywnicy pani Anna Paluch  i przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców.
Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Teresa Majczak, która powitała gości i złożyła wszystkim pracownikom szkoły życzenia.

Następnie odbyła się część artystyczna, w której uczniowie przedstawili na wesoło lekcje języka polskiego
 i matematyki.
Po części artystycznej nastała pora na wręczenie nagród Burmistrza i Dyrektora.
W obecności zebrabych uroczyste ślubowanie złożyła kleżanka Agnieszka Drożdżal Al-Haj, która w czasie wakacji zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

Życzenia dla nauczycieli złożyła również przewodnicząca RR, p. Agnieszka Sabat.

Nad przebiegiem i przygotowaniami  uroczystości czuwały: p. Aleksandra Ferra, p. Bożena Grzyb, p. Monika Różyc, p. Agnieszka Drożdżal- Al- Haj oraz p. Elżbieta Beksińska Kontow.

  1. Ferra

Recytacja wierszy J. Tuwima

    W związku z obchodami Roku Juliana Tuwima 4 października 2013 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pn. ,,Poezja Juliana Tuwima”, w którym wzięły udział dzieci z klas zerowych, drugich i trzecich. Każdą klasę reprezentowało trzech uczniów. Poziom recytatorski małych wykonawców był bardzo wysoki i komisja miała wielki problem z wyborem laureatów. Po długich dyskusjach przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Gabriela Kozik z kl. II a

II miejsce – Paweł Simko z kl. III a

III miejsce – Katarzyna Kijania z kl. III b

oraz wyróżnienia dla Karoliny Fudali z kl. II b, Diany Żak z kl. O b i Emilki Bokwy z kl. O a.

   Finaliści konkursu szkolnego wzięli następnie udział w gminnym konkursie recytatorskim pn. ,,W barwnym świecie poezji Juliana Tuwima” organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koprzywnicy, który odbył się 21 października 2013 roku. Tu również okazało się, że nasi uczniowie prezentują naprawdę wysoki poziom recytacji. W grupie młodszej Diana Żak zajęła I miejsce, a Emilka Bokwa III miejsce. W grupie starszej Gabrysia Kozik zajęła I miejsce, a Kasia Kijania III miejsce.

                                                                                                                   E. Kalinowska

Sprzątanie świata

Sprzątanie świata – pod hasłem „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”

20 września 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pod opieką nauczycieli wzięli udział w sprzątaniu najbliższej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do tegorocznej  akcji „Sprzątania Świata”. Najmłodsi uczniowie porządkowali  boisko szkolne i najbliższe uliczki prowadzące do szkoły, natomiast starsi sprzątali ulicę Sportową, teren  pobliskiego lasu i okolice zalewu. Po zakończeniu akcji zgromadzone worki ze śmieciami  zostały odebrane przez  Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki.  Udział naszej szkoły w kolejnej akcji „Sprzątania świata” był pretekstem do tego, żeby każdego dnia, na nowo odpowiedzialnie korzystać i chronić najbliższe środowisko przyrodnicze.

                                                                                                                                        Barbara Miklas

Wystawa rękodzieła

Rękodzieło- co to takiego?   Wycieczka klas VI.

Rękodzieło to wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający walory artystyczne, najczęściej zawierający motywy typowe dla kultury, w której powstał.

Tak wyrób rękodzielniczy określa definicja. W rzeczywistości jest to coś znacznie więcej-emocje twórcy, zaangażowanie i chęć tworzenia, które są tak silne, że popychają do artystycznego działania człowieka, który nigdy nie kształcił się w kierunku plastycznym. Takich ludzi, którzy chcą i tworzą piękne przedmioty dla własnej przyjemności w naszej gminie jest wielu.
 „Wielu jest ludzi w naszej gminie z dużymi talentami” tak określiła swoje wrażenia uczennica po obejrzeniu wystawy „RĘKODZIEŁO TWÓRCÓW GMINY KOPRZYWNICA”.
Wystawa została zorganizowana w starym młynie w Trzykosach na podsumowanie projektu realizowanego przez MGOKiS w Koprzywnicy.

   Tę ciekawą wystawę 25 września obejrzeli uczniowie klas VI podczas zorganizowanej wycieczki przedmiotowej  z plastyki. Wspólnie z dziećmi klas VI wystawę zwiedziła pani dyrektor szkoły Teresa Majczak, wychowawcy klas pani Maria Kossak-Błajszczak i  pani Aleksandra Ferra oraz nauczyciel plastyki
klas VI Marta Bochyńska. Dla wszystkich odwiedzających była to niezwykła lekcja plastyki, która zapadnie na długo w pamięci.

                                                                                                                             Marta Bochyńska.

Ślubowanie pierwszoklasistów

Dnia 10 października 2013 r. pierwszoklasiści z klas I a i I b ,spotkali się na uroczystości "Ślubowania klas pierwszych ". Sala gimnastyczna wypełniła się zaproszonymi gośćmi, w gronie których znaleźli się burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca, sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec – Nowińska, przewodnicząca Rady Miejskiej p. Anna Paluch, dyrektor przedszkola p. Marta Marczewska, przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Sabat, higienistka szkolna p. Barbara Dziubek, wychowawczyni grupy „0” z przedszkola p. Grażyna Milarska. Licznie zgromadzili się rodzice.
          Główną rolę tego dnia odegrali jednak uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie  p. dyrektor Teresa Majczak pasowała dzieci na uczniów  Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy. Była to bardzo podniosła chwila dla uczniów i  ich rodziców
Pierwszaki zaprezentowały także  program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców: p. Marty Chamerskiej i p. Renaty Kaczor-Zwolskiej.  Ponieważ nasza szkoła szczególną wagę przywiązuje do kształtowanie postaw patriotycznych, dlatego ważnym punktem uroczystość było obdarowanie uczniów klas I biało- czerwonymi flagami. Przekazując ten symbol państwowy p. burmistrz  i p. dyrektor wyrazili nadzieję, że posłużą one do dekorowania domów podczas świąt narodowych.

  Pierwszoklasiści z okazji tak ważnego dla nich dnia otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także upominki od burmistrza Miasta  i Gminy  Koprzywnica oraz dyrekcji „Przedszkola pod Sosnami”  w Koprzywnicy.

                                                                            R. Kaczor-Zwolska

Spotkanie z policjantem

W dniu 13.09.2013 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy odbyło się spotkanie uczniów kl. O-I z policjantami  z Posterunku Policji w Koprzywnicy, którzy przybyli na zaproszenie wychowawców klas. Głównym tematem spotkania była problematyka bezpieczeństwa. Podczas spotkania policjanci przekazali uczniom wiele cennych  informacji dotyczących bezpieczeństwa:

  • w ruchu drogowym
  • w Internecie
  • w kontaktach z obcymi
  • podczas zabawy
  • w drodze do i ze szkoły

Dzieci zostały uwrażliwione na potrzebę bycia widocznym na drodze , czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy z uczniów dostał w prezencie. Ten mały element, jak mówił pan policjant, może niejednokrotnie uratować życie. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli zdobyć ważne informacje oraz wiadomości z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w inny, odmienny od codziennego sposób. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, o czym świadczyła ‘’ lawina pytań’’ skierowana do gości . Dla uczniów naszej szkoły była ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa .

Wychowawca klasy O ,,a’’

Bożena Grzyb

Uczymy historii

                         „Mieszkańcy  spod Jedenastki”  czyli o Niepodległości  inaczej.

4 i 7 XI 2013 roku zespół  klasowy IIIa uczestniczył w internetowych zajęciach  edukacyjnych pt. „Mieszkańcy spod Jedenastki”. Lekcje te możliwe były dzięki projektowi stworzonemu przez edukatorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ów interaktywny portal edukacyjny skierowany jest do dzieci najmłodszych i ich pedagogów. Program został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kanwą tych zajęć był animowany film opowiadający historię trójki przyjaciół zmagających się z tajemniczym murem, który powstał wokół ich domu. Ciekawa fabuła pełna szacunku dla indywidualnych wyborów, uwzględniająca wrażliwość dziecka, a także narracja wybitnego aktora to mądra rozrywka. Korzystając z komputerów, na podstawie filmu dzieci uczestniczyły w zabawach edukacyjnych, podczas których bohaterowie filmu prowadzili je przez nietypową lekcję o niepodległości. Uczniowie poznali narodowe emblematy, historyczne granice naszego państwa, współtwórców Polski Niepodległej, a wszystko przy okazji zabawowej formy zadań. A tych było dwa zestawy, po każdym z nich czekała na dzieci nagroda. Kolejną częścią tych niecodziennych zajęć była praca w zespołach. Zadaniem uczniów było wykonać plakat o tematyce historycznej związanej z Narodowym Świętem Niepodległości. Podsumowaniem lekcji było wręczenie przez wychowawcę dzieciom dyplomów uczestnictwa w projekcie „Mieszkańcy spod Jedenastki”. Dzięki popularyzacji tego programu w szkole uczniowie pogłębili swoją wiedzę z zakresu wychowania obywatelskiego i historii Polski, a także rozwinęli kompetencje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Natomiast nauczyciel wzbogacając swoje metody pracy miał możliwość   w sposób atrakcyjny i przystępny dla dzieci przekazać ideę niepodległości.

                                                                                                   Wychowawca IIIa-Ewa Dziuba

Święto Szkoły

 

5 listopada 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy obchodzono 46 rocznicę  nadania imienia. Uroczystość rozpoczęła  Msza święta odprawiona w szkolnej sali gimnastycznej przez proboszcza parafii św. Floriana ks. Jerzego Burka wraz z księżmi wikariuszami: Krystianem Kusztybem i Markiem Walczakiem. Homilię wygłosił ks. K. Kusztyb. We Mszy św. uczestniczyli m.in. Burmistrz M i G Koprzywnica pan Marek Jońca, Sekretarz M i G Koprzywnica pani Dorota Kruszec – Nowińska,  Przewodnicząca Rady  M i G  Koprzywnica  pani Anna Paluch, radny pan Kazimierz Kitliński,  dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu gminy, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja szkoły, grono nauczycielskie i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym. Uroczystość odbyła się pod hasłem „Przywróćmy czar tamtych dni”. Po Mszy św. rozpoczęła się druga część uroczystości, którą rozpoczęła  dyrektor pani Teresa Majczak. Po krótkim powitaniu  wręczyła  Listy Gratulacyjne pracownikom, którzy w tym roku szkolnym obchodzili 25 - lecie i 20 – lecie swojej pracy. Byli to: p. Bożena Grzyb, p. Iwona Krakowiak p. Grzegorz Zwolski, p. Jolanta Bzduch, p. Marta Chamerska, p. Elżbieta Toś. Innym, bardzo ważnym punktem uroczystości było przyznanie honorowego tytułu „Przyjaciela Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy” p. Pawłowi Ćwiertniewskiemu, właścicielowi firmy MAXIPOL, który od lat wspiera finansowo i rzeczowo działalność szkoły. Następnie przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty i zapalili znicz przed płytą Patrona szkoły Władysława Jasińskiego. Po obejrzeniu ciekawej części artystycznej zebrani wysłuchali wspomnień pani Marii Kalinowskiej, emerytowanej nauczycielki języka polskiego, opiekunki harcerzy, która na ręce pani dyrektor przekazała pamiątkowy medal wraz z dyplomem, który zdobyła wraz z drużyną w 1985 r. za całokształt pracy harcerskiej. Na dyplomie widnieje podpis Józefa Wiącka ps. „Sowa” drugiego dowódcy „Jędrusiów”.   Następnie zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia wygłoszonego przez pana burmistrza.

Z okazji Święta Szkoły biblioteka szkolna zorganizowała konkurs pod hasłem: „Rozpoznaj swoich nauczycieli, oni też byli dziećmi”. Zadanie uczniów polegało na rozpoznaniu nauczycieli na podstawie zdjęć z dzieciństwa po uprzednim zapoznaniu się z wystawą fotograficzną. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale także ich rodziców, dziadków i społeczności lokalnej.

W wyniku losowania dokonanego przez członków Samorządu Szkolnego zwycięzcami zostali:

w kategorii klas I –III:

I miejsce – Mikołaj Jaworowski kl. II b

II miejsce – Marcelina Wroczek kl. III b

III miejsce – Kamil Samulski kl. I b

W kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Mateusz Ordon kl. IV a

II miejsce – Anna Brzezińska kl. VI b

III miejsce – Kamila Trojanowska kl. VI b

 Odbył się również konkurs literacko- plastyczny pod hasłem: „Laurka dla szkoły”. Zadanie uczniów polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu kartki okolicznościowej z okazji jubileuszu 46-lecia naszej szkoły. Kartka powinna zawierać krótkie życzenia jubileuszowe dla szkoły.

W konkursie wzięło udział   16 uczniów z klas I – VI.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Patryk Radzim kl. I a

II miejsce – Oliwia Brudek kl. Ia

III miejsce – Maciej Wentykier kl. III b

Wyróżnienie – Estera Rutkowska kl. III b

 Na zakończenie pani dyrektor podziękowała księżom za sprawowaną ofiarę Mszy świętej, gościom za przybycie, nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły za pomoc w przygotowaniu uroczystości i zaprosiła wszystkich na spotkanie przy herbacie w świetlicy szkolnej.  

Jolanta Bzduch

11 listopada

Dzisiaj wielka jest rocznica - 11 listopada.

Tym, co zmarli za ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

8 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas VIc i IIIa w montażu słowno – muzycznym recytacją wierszy, piosenkami  i prezentacją: „Moja Mała Ojczyzna”  przypomnieli o wadze  tego dnia.  Szczególnie  tego dnia każdy Polak powinien być dumny z faktu  bycia Polakiem i obywatelem  swojej Małej Ojczyzny.

                                                                                                        Maria Kossak-Błajszczak

Wesołe kanapki

Uczniowie klas „0” znaleźli sposób na jesienną szarugę i postanowili zafundować sobie sporą dawkę witamin i dobrego humoru wykonując „wesołe kanapki”. 19 listopada dla „zerówek ” był dniem prawdziwej uczty! Tego dnia, z pomocą pań dzieci podjęły wielkie wyzwanie – samodzielne robienie kanapek!
Najpierw dzieci wymieniły produkty, które są zdrowe, a których należy unikać. Wyposażone w taką wiedzę mogły rozpocząć pracę. Wystarczyło tylko przygotować swoje stanowisko i gotowe! Do wyboru było wiele zdrowych produktów, które sprawiły, że kanapki „nabierały” coraz większej ilości witamin.
Wszyscy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą. Każdy „wyczarował” swoje wielkie dzieło kulinarne. Żaden pomysł się nie powtórzył. Powstały kanapkowe dziewczynki, kanapkowi chłopcy i wiele, wiele innych. Tego dnia jednak nie chodziło tylko o dobrą zabawę - jak wiadomo najlepiej smakują potrawy, które sami przyrządzimy. Tak było i tym razem! Po obejrzeniu wszystkich kanapkowych obrazków nastąpiła wspólna degustacja. Przy okazji dobrej zabawy udało nam się zachęcić nawet największych niejadków do próbowania nowych, nieznanych dotąd smaków. Zdecydowanie był to wielki sukces!
Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnej zabawy kulinarnej. Tym razem w planach jest pyszna owocowa sałatka!

E.Beksińska-Kontow

ANDRZEJKOWE „CZARY- MARY”

Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

 W odległych czasach wierzono, że dzień ten otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W zaczarowany świat magii przeniosły się dzieci z  grup zerowych. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane tym wydarzeniem, bajkowo ubrane tego dnia,  nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Tuż po śniadaniu do sali przybyły wróżki, które przy pomocy różdżki zaczarowały całą salę i wypowiedziały wspólnie z dziećmi zaklęcia: „Czary mary, hokus pokus, abra kadabra bęc!”.
Następnie wprowadziły maluchy w temat zwyczajów andrzejkowych. Przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać kiedy dorosną, gdzie udadzą się w podróż, przebijały igłą serduszka z imionami, a także przy pomocy ,,czarodziejskiej butelki ” dowiadywały się , co czeka  je w przyszłości. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Wesoła zabawa w gronie kolegów  i przybyłych  wróżek sprawiła, iż w zerówkach zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

E.Beksińska-Kontow

25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzeby Miś”

W Szkole Podstawowej w Koprzywnicy grupa przedszkolna O „b” obchodziła  uroczystość  111 urodzin pluszowego misia. Były to zajęcia otwarte dla rodziców. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki. Cała sala zapełniła się kolorowymi, pluszowymi małymi, bądź dużymi kosmatymi przyjaciółmi. Uroczysty dzień rozpoczął się od poznania historii pluszowego misia oraz zapoznania dzieci z podstawowymi informacjami    o życiu niedźwiedzi. Każdy opowiedział również o swoim ukochanym pluszaku i przedstawił go koleżankom i kolegom  z grupy. Podczas uroczystości nie zabrakło również pląsów i zabaw ruchowych przy znanych dzieciom piosenkach o misiach. Najwięcej emocji dostarczyły „misiowe konkurencje”, „wyjadanie miodku” z talerzyka bez pomocy rąk oraz malowanie wspólnie z rodzicami portretu „Misiowego przyjaciela” z  zasłoniętymi oczami.

Kolejnym punktem uroczystości było „Pasowanie na przyjaciela misia”, aby zostać przyjacielem misia każde dziecko musiało zjeść „małe co nieco”(chrupek umoczony w miodzie).

Gościem uroczystości  była również p. dyrektor Teresa Majczak, która dokonała pasowania na „Przyjaciela Pluszowego Misia” za pomocą łapki niedźwiedzia. Wszystkie dzieci złożyły przyrzeczenie i otrzymały emblemat „Przyjaciel Pluszowego Misia”. Dzieci  jednogłośnie  przyznały również emblemat p. dyrektor oraz wychowawczyni.
Największą nagrodą i atrakcja, był urodzinowy tort w kształcie misia, który zawdzięczamy naszym rodzicom. Efekt był imponujący. Po odśpiewaniu 200 lat  i zdmuchaniu świeczek przez wszystkich, nastąpiła wspólna degustacja urodzinowego tortu. Zabawa była znakomita! Szkoda, że dzień minął tak szybko! Na zakończenie imprezy Miś zaprosił dzieci do zdjęcia  na pamiątkę tego, jakże ważnego święta.
Tegoroczne obchody „Święta Pluszowego Misia” na długo zapadną w pamięci wszystkim dzieciom i utrwalą wielką miłość do pluszaków  w ich małych serduszkach.

Składam serdeczne podziękowania dla rodziców za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Wychowawczyni  kl. O „ b” Elżbieta Beksińska-Kontow

List do świętego Mikołaja

Wielkimi krokami zbliża się do nas dzień, w którym odwiedzi nas Mikołaj. Ułatwiając mu zadanie, aby nie  musiał  długo głowić się nad wyborem prezentów przedszkolaki narysowały świętemu, co chciałyby dostać w tym roku. Na papier dzieci przelały swoje najskrytsze marzenia, oczekiwania i życzenia. Wychowawczyniom nie pozostało nic innego, jak tylko potwierdzić, że przedszkolaki były bardzooooo grzeczne. Nasze listy włożyliśmy do wspólnej koperty  i zaadresowaliśmy do świętego Mikołaja,  a następnie udaliśmy się na pocztę, aby je wysłać.

Pani naczelnik poczty opowiedziała nam jaką drogę będzie musiał przebyć  nasz list zanim trafi do świętego Mikołaj. Wizyta na poczcie bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, że nasza przesyłka szybko dotrze do świętego Mikołaja.

E.Beksińska-Kontow

Warto być Polakiem

Dnia 1 grudnia 2013 r. o godz. 8.30 .przy kościele parafialnym p.w. św. Floriana w Koprzywnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy p.t. „Warto być Polakiem” poświęconej życiu i działalności politycznej wielkiego Polaka, patrioty, Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Otwarcia, które zostało poprzedzone Mszą św. odprawioną przez ks. prof. Ignacego Bokwę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej dokonał m. in. Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Marek Jońca oraz poseł na Sejm RP p. Krzysztof Lipiec.

Wystawę obejrzało wielu mieszkańców Koprzywnicy i okolicznych miejscowości. Wśród nich byli uczniowie klas IV –tych SP w Koprzywnicy wraz  z wychowawczyniami - p. J. Bzduch i p. M. Komorowską. Uczniowie z uwagą obejrzeli fotogramy przedstawiające sekwencje z życia Prezydenta RP.

                                                                                            J. Bzduch

Najwyższe resortowe odznaczenie

   Medalem Komisji Edukacji Narodowej – najwyższym odznaczeniem resortowym została uhonorowana p. Barbara Miklas  na wniosek Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu. Pani Miklas, nauczyciel przyrody, a także wicedyrektor w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy, ma w swoim dorobku zawodowym liczne sukcesy, odniesione wraz z uczniami, w dziedzinie edukacji ekologicznej. Nagrody w postaci urządzeń multimedialnych, wygrane w konkursach różnych szczebli, służą wszystkim uczniom. Realizuje w szkole innowacje pedagogiczne zaakceptowane przez władze kuratoryjne. Swoją pracę wykonuje z wielką pasją i zaangażowaniem. Za wybitne osiągnięcia pani Miklas była już doceniana dwukrotnie nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy, a także na wniosek dyrektora szkoły Medalem Srebrnym „Za Długoletnią Służbę” oraz Medalem Brązowym „Za Zasługi Dla pożarnictwa”. Medal KEN został wręczony w Sandomierzu   dn.12  listopada  przez   Świętokrzyskiego   Kuratora  Oświaty p. Małgorzatę Muzoł.  

                                                                                                             T. Majczak

Zajęcia otwarte dla rodziców z klasy IIa

W czwartek 19 grudnia 2013r. w klasie IIa odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Świąteczne spotkanie”. Mieli oni możliwość poznania niektórych form i metod pracy, a także mogli obserwować własne dziecko w trakcie zajęć.

Pierwsza część była podsumowaniem całego cyklu odbytych w ostatnim czasie zajęć na temat bożonarodzeniowych, polskich  tradycji. Uczniowie w grupach starali się wypisać nazwy tych zwyczajów, które udało im się zapamiętać. Rodzice mogli podpowiadać, ale właściwie nie było takiej potrzeby, bo dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Nagrodą były specjalne, klasowe brawa w wykonaniu rodziców, którzy musieli się ich nauczyć. Rytmiczny taniec dla małego Jezuska poprzedził następne zadanie. Była to praca w parach polegająca na ułożeniu życzeń świątecznych z rozsypanek  wyrazowych, a następnie ich zapisaniu na wcześniej samodzielnie przygotowanych kartkach świątecznych. Dzieci bardzo się postarały, bo gotową pracę wręczyły rodzicom.
W trakcie drugiej części uczniowie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe „Przy żłóbku”, nad którego przygotowaniem dzielnie pracowali  począwszy od zapoznania się ze scenariuszem, poprzez przydział ról, zaprojektowanie dekoracji, kostiumów, rekwizytów, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Nie zabrakło kolęd pięknie zaśpiewanych przez dzieci z wykorzystaniem Karaoke i życzeń świątecznych zarówno od wychowawcy jak i pani dyrektor Teresy Majczak.

Dziękujemy rodzicom, że tak licznie przybyli, aby pobyć z nami trochę w ten radosny, przedświąteczny czas.

Wychowawca: Barbara Sulicka

Dzień Patrona

„Nie ginie, kto za wiarę i wolność umiera"

Ojczyzna, kiedy myślę, wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam…pisał Karol Wojtyła.
Dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy Ojczyzna to miejsce i czas naszego życia, to miejsca, które są nam bliskie i ludzie, których dziś wspominamy. Trzeba znać środowisko lokalne, by kultywować jego dziedzictwo i angażować się w jego życie.Dlatego też, jak co roku, 10 stycznia 2014 w naszej szkole odbył się uroczysty apel,na którym po raz kolejny uczczono pamięć o naszym patronie Władysławie Jasińskimi wszystkich tych, którzy wywodząc się z koprzywnickiej  ziemi, nie szczędzili życia w walce o niepodległość.
Uczniowie klasy VI „b” oraz chór szkolny przypomnieli w montażu słowno-muzycznym biografię patrona oraz Jego walkę o wolność, która mogłaby być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.
  Pamięć o naszym patronie jest wciąż żywa. Wplata się w historię naszego miasta cieniami poległych, wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki spotykanych wśród nas każdego dnia. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Władysława Jasińskiego. Każdego roku Dzień Patrona jest dla nas świętem. I świętem pozostanie.

Marzanna Łuczak.

Niecodzienna lekcja przyrody


            28 stycznia 2014r.  uczniowie z klas III- VI uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przyrody. ,,Grupa zaelektryzowani” urządziła uczniom podróż ,,Śladami wielkich odkryć” , w czasie której  połączyła elementy teatru i lekcji przyrody oraz pokazała uczniom, jak bawić się i uczyć jednocześnie. Inspirujący podróżnik - Krzysztof Kolumna, wraz ze swym przyjacielem, lekko oszalałym alchemikiem - naukowcem, wprowadzili widownię szkolną w świat prawdziwej nauki. W toku wydarzeń uczniowie czytali mapę, obserwowali działanie kompasu, podziwiali eksperymenty chemiczne, słuchali elektryzujących opowieści przyrodniczych, poznali podstawowe zasady BHP, a przede wszystkim uczyli się, jak należy udzielać pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.Cała fabuła przedstawiona została w lekki, humorystyczny sposób, a  forma kabaretu umożliwiła uczniom aktywne uczestnictwo w przedstawieniu.

                                                                                                  B. Miklas

Licz kalorie- odżywiaj się zdrowo i bądź aktywny   

                   W ramach ogólnopolskiego programu  edukacyjnego Trzymaj formę! 30 stycznia 2014r. na lekcji przyrody w kl. VIb pod kierunkiem nauczyciela p. Barbary Miklas odbyły się warsztaty z udziałem rodziców i młodszego rodzeństwa niektórych uczniów. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jaki wpływ na nasz organizm mają spożywane posiłki oraz aktywność fizyczna. Uczniowie pracując w grupach koleżeńskich lub rodzinnych  przygotowali swoje śniadanie ucząc się tym samym, jak powinno wyglądać ono prawidłowo i ile dostarczać energii. Produkty na drugie śniadanie zostały przyniesione przez uczniów z domu, a soki i suszone talarki jabłkowe z cynamonem zapewniła firma ,,Sandomir – Frutt” z Kleczanowa, która dostarcza owoce i warzywa do szkoły w ramach akcji ,,Owoce i warzywa w szkole”.
W  trakcie warsztatów uczniowie i rodzice obejrzeli materiał filmowy z udziałem specjalisty w zakresie technologii żywności i żywienia oraz fragmenty prezentacji  multimedialnej przedstawiającej tabele wartości kalorycznych żywności i tabele wydatków energetycznych w czasie różnych form aktywności. Poprzez wypełnienie kart pracy sprawdzali wartość kaloryczną przygotowanego posiłku oraz proponowali ćwiczenia różnej aktywności fizycznej, aby wydatkować tyle energii ile dostarczymy do organizmu. Zajęcia, które zakończyły się wspólną konsumpcją skomponowanego przez siebie śniadania obserwowała dyrektor p. Teresa Majczak.

                                                                                                                    B. Miklas

Szkolne Jasełka

    Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy Narodzin Chrystusa, aby - nierzadko
w zabawny sposób – przypomnieć wydarzenia sprzed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Nie może więc w jasełkach zabraknąć takich postaci, jak pasterze, trzej królowie, Herod
no i oczywiście Józef i Maryja. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły przygotowują jasełka, wcielając się w role tychże postaci. Tegoroczne przedstawienie miało na celu ukazanie „MIŁOŚCI, BEZ KTÓREJ NIE MA DOBREGO ŚWIATA.” Hasło to było motywem przewodnim całego scenariusza. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością Szanowni Goście w osobach;   sekretarza  M . i G. Koprzywnica p. Doroty Kruszec-Nowińskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej p. Anny Paluch, proboszcza parafii św. Floriana w Koprzywnicy ks. Jerzego Burka,
p. Mariana Tokarskiego – organisty tejże parafii, p. Pawła  Ćwiertniewskiego – właściciela firmy Maxipol. Radę Rodziców reprezentowały: pani Agnieszka Sabat,
 pani Lucyna Radzim, pani Wioletta Wawrzeń.  Pięknie dziękujemy wszystkim za obecność i życzymy radosnych Świąt pełnych miłości i spokoju oraz szczęśliwego Nowego Roku .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                             J. Ordon

W krainie ozdób choinkowych

            Święta Bożego Narodzenia są ściśle powiązane z tradycją strojenia choinki. Ponieważ święta tuż,  tuż uczniowie kl I b i kl IV-V ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pod opieką pani Marty Chamerskiej i pani Bożeny Grzyb wybrali się do fabryki bombek  w Nowej Dębie.
Uczestnicy wycieczki obserwowali cykl ręcznej produkcji ozdób choinkowych od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie i malowanie. Dzieci zwiedziły wystawę bombek, które produkowane są w tym zakładzie. Bombki z fabryki pana Jana Bilińskiego to produkt rozpoznawalny przez znawców szklanych ozdób choinkowych na całym świecie.
            Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których można było wykazać się pomysłowością i kreatywnością malując własne bombki. Na pamiątkę pobytu w fabryce dzieci otrzymały bombki z własnym imieniem.
  Tegoroczne święta będą na pewno niezapomniane, bowiem na choinkach wielu dzieci z naszej szkoły będzie wisiała ich piękna kolorowa bombka-pamiątka z wycieczki.
   Wycieczka ta dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.

Bożena Grzyb   

Tajemnice Bajkowego Świata w Pacanowie

 

Dnia 02.10.13r. uczniowie klasy 0ab Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pod opieką pani Bożeny Grzyb i rodziców wybrali się w daleką i bardzo ekscytującą podróż do Pacanowa, który od pewnego czasu stanowi europejską stolicę bajki.

Czas oczekiwania na wejście do Centrum Bajki umilał nam przesympatyczny Koziołek Matołek, który na wstępie zapoznał nas z historią powstania tego miejsca, a później obdarowywał dzieci kolorowankami ze swoją podobizną. Gdy nadszedł czas wejścia w świat bajek, każdy mały uczestnik otrzymał tajemniczą mapę.

Już na samym początku było spotkanie z pędzącym pociągiem Koziołka Matołka. Wspaniała okazało się też spotkanie z wróżką, która zaprosiła wszystkie dzieci do podróży z bajką pod wodą, w kopalni, na lądzie i w kosmosie. Tam na dzieci czekały elfy, krasnale, trolle, syreny, smoki, Pan Twarowski i oczywiście Koziołek Matołek.
Mali podróżnicy z Koprzywnicy  w Sali kwiatów  podziwiali bajkowych bohaterów na ekranie, rozwiązując wirtualne zagadki. W sali kinowej obejrzeli film z przygodami Koziołka. Dzieci w niecodzienny sposób otwierały bajkowe szuflady i oglądały co każda z nich kryje. Po tak niewiarygodnych przygodach w Europejskim Centrum Bajki i w wirtualnej wystawie  „Bajkowy Świat” dzieci czuły się jak w wyśnionej bajce. Nie mogło zabraknąć też w programie wycieczki momentu na pamiątkowe zakupy.

Wycieczka była doskonałym sposobem na poznanie Pacanowa, do którego chciał koniecznie dostać się Koziołek Matołek. Wszyscy w doskonałych humorach oraz z dużą dawką emocji i wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do domów.

Bożena Grzyb

MÓJ BIEGUN – prawdziwa lekcja determinacji, woli życia i siły rodziny.

 

  5 grudnia 2013 r.   uczniowie klasy VIc z wychowawczynią  i p.  J. Ordon  zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Sandomierzu, a w kinie „Starówka” uczestniczyli w projekcji filmu pt. „Mój biegun”.

Film to historia Jaśka Meli oraz jego rodziny. Na skutek nieszczęśliwego wypadku śmierć ponosi brat Jaśka. Rodzina musi poradzić sobie ze stratą i poczuciem winy z powodu wypadku. Po kilku latach  dotyka ich kolejne nieszczęście: Jasiek zostaje porażony przez prąd, skutkuje to amputacją dwóch kończyn. Chłopiec, mimo swojej niepełnosprawności pokonuje swoją fizyczność – razem z polarnikiem Markiem Kamińskim w 2004 r. zdobywają północny i południowy biegun Ziemi. Tytuł – „Mój biegun” jest nieprzypadkowy. Biegunem dla rodziny Jaśka są spalony dom, śmierć jednego i kalectwo drugiego syna. Ale rodzina wychodzi z tej trudnej sytuacji obronną ręką.

Każdy  z nas w którymś momencie swojego życia musi się zmierzyć ze SWOIM biegunem. Dzięki pomocy najbliższych wejście na niego będzie łatwiejsze. Warto obejrzeć ten film, dla uczniów VI c był doskonałą lekcją życia.

                                                                                                                                                                                                                                                                              Maria Kossak - Błajszczak

Sprawozdanie z apelu na Święto Dnia Kobiet

W środę, 12 marca, odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Kobiet.

Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.

Apel poświęcony był wszystkim kobietom, których przecież jest tak wiele wokół nas: mamy, siostry, koleżanki, panie...

O godzinie 9:55 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie zaprezentowali apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy złożyli życzenia i rozdali kwiaty, następnie Pan Paweł Jasiński zaprosił wszystkie Panie na słodki poczęstunek.

Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Teresa Majczak, która podziękowała za życzenia w imieniu wszystkich pań. 

                                                                                                                             W. Mrozik

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny

            Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście wiosny. Wiosna, to czas wielu różnorodnych prac w gospodarstwach rolnych również z udziałem dzieci. Każde dziecko mieszkające na wsi pomaga swoim rodzicom w pracach, dlatego mając na uwadze poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym  rozpoczęliśmy obchody Dnia Wiosny od prelekcji na temat:

,, Jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie”, którą przeprowadzili pracownicy KRUS p. Antoni Michalski i Krzysztof Słapek.

Uczniowie klas 0-V wysłuchali interesującej pogadanki oraz obejrzeli pouczający film rysunkowy propagujący profilaktykę  oraz promujący pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich.

            Najciekawsza  część imprezy, na którą wszyscy czekali rozpoczęła się tuż po prelekcji. Było to przedstawienie "Kopciuszek” w wykonaniu członków koła teatralnego, które przygotowała p.Magdalena Komorowska. Gromkie brawa szkolnej  publiczności były nagrodą dla świetnej gry małych aktorów. W dalszej  części  w taktach wiosennych melodii prezentowały się "Panie  Wiosny” z poszczególnych klas, a jak wiemy wiosna lubi modę, urodę oraz cieszy oczy paletą różnobarwnych kolorów. Wiosenny nastrój udzielił się wszystkim uczniom, którzy w rytmach muzyki, tańca i śpiewu prezentowali najnowsze trendy mody, sprawność, aktorskie i wokalne zdolności, recytowali wiersze.

Wychowawcy klas 0-VI wykazali się dużą inwencją  w inspirowaniu swoich wychowanków do prezentowania się przed szkolną publicznością. O powodzeniu występów świadczyła reakcja zgromadzonej publiczności, która oklaskami nagradzała swoich rówieśników.

Ważnym momentem imprezy było wręczenie Pucharu "W zdrowym ciele zdrowy duch” za najwyższą frekwencję w szkole, który został przekazany przez p. dyrektor zwycięskiej klasie IV b.

Na zakończenie dnia wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz uczestniczący w tej imprezie rodzice przy pięknej i słonecznej pogodzie współuczestniczyli w widowiskowym, symbolicznym spaleniu Marzanny przygotowanej przez członków  Samorządu Szkolnego.

            Impreza była okazją nie tylko  do świetnej zabawy, ale przede wszystkim do pokazania przez uczniów swoich uzdolnień, zainteresowań i talentów.

                                                        Elżbieta  Grdeń

Elżbieta Kalinowska

SPRAWOZDANIE Z APELU Z OKAZJI DNIA ZIEMI, KTÓRY ODBYŁ SIĘ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO W KOPRZYWNICY W DNIU 29.04.2014. 

Inscenizację o tematyce ekologicznej przygotowali uczniowie klasy I a i klasy V b.

Zaczęło się od spotkania dwóch dziewczynek ze swoimi dziadkami. Uczennice chciały pozyskać informacje o Ziemi, o zagrożeniach naturalnego środowiska, a także jak postępować aby żyć w zgodzie z naturą. Źródłem wiadomości okazał się stary album ze zdjęciami przyrody w czterech porach roku. Dziadkowie pokazali piękno nieskażonej natury z czasów swojej młodości, porównali dawne miejsca z obecną sytuacją. Okazało się, że człowiek bezpowrotnie zniszczył wiele pięknych zakątków, zanieczyścił rzeki, powietrze i wykarczował lasy. Dziadkowie uświadomili młodemu pokoleniu konieczność odpowiedzialności za planetę, na której dane zostało mu życie. Każdy jest gospodarzem na tej Ziemi i powinien brać pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Następnie „ekoludki” z pierwszej klasy zaśpiewały ekologiczne piosenki, zapewniając w nich o sprzątaniu Ziemi, segregowaniu odpadów, oszczędzaniu wody i innych działaniach ekologicznych.

                                                                                                                   M. Gawrońska

JAN PAWEŁ II- ŚWIĘTY NASZYCH CZASÓW

27.04.2014r. w Watykanie miała miejsce Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Było to niezwykłe, historyczne wydarzenie, w którym wzięło udział dwóch żyjących papieży: papież Franciszek i emeryt papież Benedykt XVI oraz około 800 tysięcy pielgrzymów.
  Nasz Rodzak Jan Paweł II zapisał się jako osoba wyjątkowa w wielu krajach i cieszył się sympatią na całym świecie.
Wobec tych wydarzeń, uczniowie naszej szkoły nie mogli pozostać obojętni i w przeddzień, 25.04.2014r. zorganizowali uroczystą akademię. Podczas wzruszających wspomnień, które przedstawili nam młodzi artyści za pomocą poezji, prozy i piosenek towarzyszyło nam ogromne poczucie wdzięczności i radości. Na koniec usłyszeliśmy przesłanie Jana Pawła II do nas "Musimy od siebie wymagać, musimy być odważni i mocni wiarą, nadzieją i miłością..."

  Pokolenie J.P.II, my wszyscy jesteśmy dumni, że byliśmy świadkami historii, któa na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Organizatorzy

ks. K. Kusztyb, ks. M. Walczak

B. Grzyb,  J. Ordon

Obserwacja budki lęgowej

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy włączyli się do akcji Zarządu Okręgu LOP w Tarnobrzegu polegającej na czynnej ochronie  przyrody poprzez zawieszenie budki  lęgowej dla ptaków na placu szkolnym.  Celem akcji jest stworzenie w terenie zabudowanym, w okolicy szkoły, nowych miejsc lęgowych dla ptaków odgrywających ważną rolę w ekosystemie miejskim oraz poznanie przez uczniów zwyczajów lęgowych poprzez obserwację  budek lęgowych. Zawieszając budkę do drzewa zadbaliśmy o to, żeby jej wejście nie było skierowane na zachód lub południowy zachód. Zabezpieczy to pisklęta przed wiatrem i zacinającym deszczem, a z tych właśnie kierunków najczęściej wieje wiatr. 

           Niestety choć często sprawdzamy i obserwujemy budkę, to nadal jest ona pusta – żaden gość na razie się w niej nie zadomowił.

Ekologiczne heppeningi

W bieżącym roku szkolnym na lekcjach przyrody w klasach VI poświęciliśmy dużo czasu zagadnieniom  gospodarki śmieciowej, co jest kontynuacją zajęć realizowanych w roku ubiegłym w ramach innowacji programowej ,,Segreguję, więc zyskuję”. Aby zwrócić uwagę na pojawiający się nadal problem dzikich wysypisk i wypalanie traw zorganizowaliśmy z uczniami klas VI dwa happeningi: ,,Stop dzikom wysypiskom” i ,,Nie wypalaj traw”. Ulicami Koprzywnicy przeszedł barwny korowód uczniów, którzy trzymali plakaty i transparenty z hasłami promującymi ochronę przyrody, śpiewali piosenki oraz skandowali hasła zachęcające do dbania o środowisko. Głównym celem happeningu było kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców miasta oraz propagowanie i utwierdzenie społeczności lokalnej w przekonaniu, iż kwestia ochrony środowiska jest niezwykle istotna i wszyscy musimy poczuwać się do odpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody.

Ekologiczne grupy „O” z wizytą u Burmistrza

Dzień 19.05.2014r. dla uczniów klasy Oa i Ob, był  dniem podsumowującym program przedszkolnej edukacji antytytoniowej pod hasłem „Czyste powietrze wokół nas”, zorganizowany  przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sandomierzu.

Dzieci z grup „O” pod kierunkiem wychowawczyń: p.Elżbiety Beksińskiej-Kontow i p.Bożeny Grzyb od marca 2014r. uczestniczyły w zajęciach i nabywały umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu i skutków ich oddziaływania na zdrowie, ze szczególnym naciskiem na szkodliwości dymu papierosowego.

W ten piękny słoneczny dzień, po wyjściu ze szkoły w barwnym korowodzie dzieci wraz  z wychowawczyniami i rodzicami dotarły do Urzędu Miasta i Gminy  w Koprzywnicy, gdzie uczestniczyły w spotkaniu z burmistrzem panem Markiem Jońcą. Burmistrz  mile powitał najmłodszych  obywateli. Podczas spotkania, dzieci zadawały pytania panu burmistrzowi, dotyczące zdrowia i ekologii, zaśpiewały piosenkę  o „Dinku” i wręczyły specjalną petycję dotyczącą  dbania o nasze wspólne środowisko. Spotkanie z burmistrzem było także okazją do tego, by zapoznać się ze specyfiką pracy i zwiedzić budynek Urzędu Miasta i Gminy. Na  koniec dzieci wręczyły panu burmistrzowi oraz pracownikom administracyjnym własnoręcznie wykonane kwiatki z napisem „Nie pal przy mnie-proszę!” Pan burmistrz wręczył milusińskim słodką niespodziankę.

 Następnie dzieci z transparentami, plakatami przeszły ulicami miasta śpiewając piosenki o treści ekologicznej, wręczając napotkanym przechodniom kwiatki oraz ulotki dotyczące szkodliwości palenia papierosów, promując zdrowy styl życia. Marsz zakończył się w budynku szkoły, dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

                                                                                                                      E.Beksińska-Kontow

Poczytaj Bartkowi

                                                        „Poczytaj Bratkowi”

Szkoła Podstawowa im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy włączyła się w miesiącu maju do ogólnopolskiej akcji wydawnictwa OPERON „Poczytaj Bratkowi”. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie czytelnictwa u uczniów klas III oraz pomoc w adaptacji do szkoły najmłodszych uczniów- klas zerowych. W podroży po czytelniczym świecie towarzyszył dzieciom ich przyjaciel Bratek – maskotka. Nauczyciele edukacji przedszkolnej w swych salach zorganizowali z tej okazji kąciki czytelnicze „Poczytaj Bratkowi”. Zachęcając do czytania wierszem i piosenką uczniowie klasy trzeciej wprowadzili zerówkowiczów w atmosferę przyjacielskiego spotkania edukacyjnego. Trzecioklasiści czytali swoim młodszym kolegom krótkie opowiadania. Następnie zadawali maluchom pytania sprawdzając stopień zrozumienia przez dzieci przeczytanego tekstu. Przedszkolaki wykazały zainteresowanie i były zaangażowane w przebieg zajęć. Potem była kurtuazyjna wymiana prezentów, zdjęcia i wręczenie dyplomów najbardziej aktywnym w rozwoju czytelnictwa trzecioklasistom. Dzięki inicjatywie wydawnictwa i współpracy nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – oraz obecności Bratka- dzieci poznały radość płynącą z czytania.

                                                                                                                              Ewa Dziuba

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniom naszej szkoły została zaprezentowana treść, idea i okoliczności powstania tego dokumentu w apelu okolicznościowym. Apel zawierał również przypomnienie o Dniu Flagi i omówienie tego symbolu narodowego.

Uczniowie klas Va i VI a prozą, piosenką i poezją właściwie oddali rangę i nastrój tego wydarzenia historycznego. Całość doskonale dopełniał obraz prezentacji multimedialnych, które ilustrowały te doniosłe dla historii Polski wydarzenia.
W przygotowaniu apelu uczniów wspierały wychowawczynie: Ewa Tenderenda i Marta Bochyńska.

Konkurs Piosenki Maryjnej

   Szkoła Podstawowa  im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy zawsze chętnie uczestniczy  w różnych konkursach. Z początkiem maja przyjęliśmy zaproszenie na V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Maryjnej w Sulisławicach. W założeniu organizatorów to przedsięwzięcie ma być promocją chrześcijańskiej kultury, uwielbieniem Matki Bożej w piosence ,ale również pomagać w poznawaniu i promowaniu nowych talentów muzycznych.
Było nam bardzo miło, gdyż do konkursu przystąpiło około 90 wykonawców (soliści i zespoły)
a my wróciliśmy z licznymi nagrodami.
   W kategorii klas I-III
I miejsce zdobyła Gabrysia Kozik, która zaśpiewała pieśń „Ave Maryja” w języku łacińskim
II miejsce zespołowo zdobyły uczennice:
Paulina Stelmach kl. II a
Karolina Niekurzak II a
Gabriela Kozik II a
Dominika Bryła kl. III b
śpiewając piosenkę pt. „Czarna Madonno”.
   W kategorii klas IV-VI
II miejsce wyśpiewał Mateusz Lichocki z klasy V a  pieśnią „Modlitwa”.
Nasz zespół, który reprezentowały uczennice:
Anna Bulira kl. VI c
Karolina Pękala kl. VI a
Weronika Oszczudłowska kl. VI a
Wiktoria Oszczudłowska kl. VI a
Julia Olszewska kl. V a
wykonując piosenkę pt. „Mario spraw” zdobył III miejsce.
                                           Serdecznie gratulujemy.
                                                         

J. Ordon

TURNIEJ RUCHU DROGOWEGO

 

W dniu 23.05.2014 r. klasy „0” wzięły udział w IV Przedszkolnym  Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym  pod hasłem : „Jestem bezpieczny na drodze”, który odbył  się w Przedszkolu „Pod Sosnami” w Koprzywnicy.
     Klasy „0” reprezentowała 3-osobowa grupa dzieci w składzie:

  Nikola Żuraw, Diana Żak, Sebastian Krupa
    W turnieju dzieci zajęły II miejsce. Otrzymały dyplom, puchar, a także indywidualne nagrody.
Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej, które polegały na:

-prezentacji przez grupę wiersza i piosenki związanej z tematyką turnieju,

-odpowiedzi na pytania i rozwiązaniu zagadek,

-układaniu puzzli

-przejeżdżaniu ulicami Mini- miasteczka  ruchu drogowego na rowerku  trzykołowym i hulajnodze,

Turniej zmobilizował dzieci do utrwalenia umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach i poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.  

E.B.K

„Planeta Energii”                                                            

Klasa IIIa od grudnia 2013r. do marca 2014r. uczestniczyła w organizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim programie edukacyjnym „Planeta Energii” skierowanym do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy nt. energii elektrycznej – źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych i nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych. Honorowy patronat nad programem objęło m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej. W oparciu o scenariusze lekcji zamieszczone w zeszycie metodycznym pt. „ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego” wychowawca przeprowadził zajęcia edukacyjne o tematyce związanej z energią elektryczną. Jakie zagrożenia niesie ze sobą przebywanie w pobliżu obiektów energetycznych? Jakie są źródła energii odnawialnej? Dlaczego należy oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i inne pytania dzieci poznały w trakcie realizacji zadania edukacyjnego. Za udział w tym projekcie uczniowie klasy IIIa otrzymali dyplomy z tytułem Przyjaciela „Planety Energii”, a zaangażowanie nauczyciela było premiowane specjalnym certyfikatem.

                                                                                                              Ewa Dziuba

 

,,ZBIERAMY, SEGREGUJEMY I PRZETWARZAMY ODPADY”

KONKURS EKOLOGICZNY

,,ZBIERAMY, SEGREGUJEMY I PRZETWARZAMY ODPADY”

 

W VIII edycji  konkursu ekologicznego ,,Zbieramy, segregujemy i przetwarzamy odpady”, zorganizowanego przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki  nasza  szkoła  zajęła

 I miejsce, otrzymując w nagrodę projektor i ekran.

Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli  p. Barbary Miklas, p. Małgorzaty Gawrońskiej i p. Marty Bochyńskiej wykonali wszystkie zadania przewidziane w regulaminie konkursu. Nagrodę – plecak turystyczny za zwycięstwo w konkursie wiedzowym ,,W jaki sposób można wykorzystać odpady” zdobyła Karolina Klusek , a w konkursie plastycznym ,, Dzikie wysypisko niszczy środowisko” – piłkę do siatkówki otrzymała Karolina Bokwa.

Przedmiotem  oceny konkursowej były  też liczne działania ekologiczne podejmowane w  placówce, których celem jest kształtowanie zachowań i nawyków proekologicznych wśród uczniów w życiu codziennym. To już kolejne zwycięstwo szkoły w tym konkursie ekologicznym. Cieszy nas fakt, że liczne działania z dziedziny ekologii podejmowane przez  nauczycieli i uczniów zostały docenione przez komisję konkursową.

                                                                                                                      B. Miklas

Eko-ludek

SUKCES W KONKURSIE „EKO-LUDEK”

 

Sześciolatki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy  wraz z wychowawczynią Elżbietą Beksińska- Kontow  oraz rodzicami  odniosły sukces zajmując  I miejsce w IV edycji konkursu plastycznego  „Eko – ludek postać z bajki” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach i Krzyżanowicach Średnich.

Konkurs był przeznaczony dla dzieci w wieku 5 – 6 lat i miał na celu wyrabianie u nich właściwego stosunku do ochrony naturalnego środowiska oraz propagowanie dbałości o przyrodę w miejscu zamieszkania. Temat konkursu dotyczył  stworzenia przestrzennej pracy plastycznej  pt.  „Eko – ludek postać z bajki” z odpadów możliwych do powtórnego wykorzystania. Przedsięwzięcie to cieszyło się bardzo dużą popularnością, ponieważ na konkurs napłynęły 183 prace, wybrane spośród 926  Eko-ludków wykonanych w ramach konkursu w 132 placówkach oświatowych z terenu województwa świętokrzyskiego. W konkursie wzięło udział 2778 dzieci.

Z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy do organizatorów konkursu została wysłana praca przedstawiająca postać z bajki „Kot w butach” wykonana przez: Alana Rutkowskiego, Amelię Radzim, Natalię Motyl. Do wykonania naszej postaci  użyliśmy między innymi: plastikowych butelek, nakrętek, taśmy video, opakowania po cukierkach itp.

Z wszystkich nadesłanych prac komisja wybrała 10 prac finałowych, wśród których była praca sześciolatków  z oddziału przedszkolnego  Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. 13 czerwca 2014 r. podczas uroczystego spotkania autorów prac finałowych  i ich opiekunów, każde z dzieci otrzymała cenne  nagrody: dyplom, ogromnego pluszowego misia i pakiet gier dydaktycznych oraz książkę. Natomiast szkoła została obdarowana wielkim pakietem gier dydaktycznych oraz  III tomowym zestawem baśni  Hansa Christiana Andersena.

E. Beksińska-Kontow

Pielgrzymka do Sulisławic

30 maja uczniowie klas szóstych  udali się z pieszą pielgrzymką do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. Było to już piąte spotkanie uczniów kończących szkołę podstawową ze szkół noszących imię Władysława Jasińskiego lub oddziału partyzanckiego „Jędrusie”.

O godz. 8.00 uczniowie pod opieką wychowawców: p. Aleksandry Ferra, p. Ewy Tenderendy i p. Marii Kossak- Błajszczak wyruszyli w drogę.

Uroczystość w Sulisławicach rozpoczęto mszą świętą sprawowaną przez  proboszcza Sanktuarium o. Kazimierza Sawościanika oraz ks. Krystiana Kusztyba z Koprzywnicy w intencji młodzieży. Udział w niej wzięły  poczty sztandarowe ze szkół z Koprzywnicy, Sulisławic i Smerdyny. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie znajduje się mogiła Władysława Jasińskiego oraz krzyż – pomnik poświęcony poległym partyzantom „Jędrusiom”. Po krótkiej pogadance wygłoszonej przez p. dyrektor Teresę Majczak na temat historii „Jędrusiów” delegacje klas złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Pani dyrektor podziękowała ks. Proboszczowi za życzliwość i chęć goszczenia nas w tym miejscu, a wszystkim uczestnikom za przybycie.

AFerra

I Przegląd Pieśni Żołnierskiej i Partyzanckiej w Ossali

 

,, Historia Polski w słowach piosenki ‘’ pod takim tytułem 15 kwietnia odbyła się uroczystość patriotyczna w Szkole Podstawowej w Ossali . Przybyło na nią wielu znakomitych gości , między innymi : W. Gruszczyński , Jerzy Lech Ralski , Jan Gałuszka , Stefan Świerczek. W I Międzyszkolnym Przeglądzie Pieśni Żołnierskiej i Partyzanckiej udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z gminy Osiek oraz szkół noszących imię ,, Jędrusiów ‘’ z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Decyzją jury II miejsce zajął Mateusz Lichocki uczeń kl. Va Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy,  III miejsce Wiktoria Oszczudłowska uczennica kl. Via a wyróżnienie otrzymała Karolina Pękala uczennica kl. VI a .  Na koniec spotkania weterani opowiedzieli uczniom o swoich przeżyciach związanych z działalnością podczas okupacji . Wspominali najważniejsze bitwy i akcje . Była to wspaniała wyprawa w przeszłość

Bożena Grzyb

Ekologiczne śpiewanie w Tarnobrzegu

W dniu 05.06.2014r w WDK w Tarnobrzegu odbył się Konkurs Piosenki Ekologicznej . Organizatorem tego konkursu jest Zarząd Ligi Ochrony Przyrody. Celem konkursu jest rozbudzenie aktywności muzycznej , promowanie piosenek o tematyce ekologicznej , rozwijanie wiedzy ekologicznej poprzez edukacje muzyczną . Repertuar piosenek podczas konkursu był niezwykle zróżnicowany , a tematyka utworów związana z ochroną środowiska naturalnego , przyrodą i ekologią . Do konkursu na scenie stanęło wielu młodych wykonawców . Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych : szkoły podstawowe , gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Naszą Szkołę reprezentowali  Gabriela Kozik uczennica kl. II i Mateusz Lichocki uczeń kl. Va . Uczniów do konkursu przygotowała pani Bożena Grzyb. Mateusz Lichocki piosenką ,, Zapach pomarańczy ‘’ wyśpiewał sobie wyróżnienie. Jury powołane przez organizatorów oceniało między innymi : dykcję , intonację , poczucie rytmu i wrażenia artystyczne .

Bożena Grzyb

, My spadkobiercy Jędrusiów ‘’

Te słowa napawają dumą wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Gawłuszowicach . 30 kwietnia 20014 roku mieliśmy okazję wysłuchać młodych utalentowanych uczniów z zaprzyjaźnionych szkół  ,, Jędrusiowych ‘’. Wykonawcy mieli zaprezentować jedne utwór . Mogła to być pieśń żołnierska , legionowa lub patriotyczna . W kategorii kl. I-III naszą szkołę reprezentował 5 osobowy zespół z kl. IIIa , którego przygotowała do konkursu pani Ewa Dziuba. Kategorię kl. IV-VI reprezentował solista z klasy Va Mateusz Lichocki , przygotowany przez panią Bożenę Grzyb. W kategorii klas młodszych jury nie przyznało miejsc, doceniło trud wszystkich małych wykonawców , przyznając im dyplomy i drobne upominki . W kategorii kl. IV-VI Mateusz Lichocki wyśpiewał piosenką ,, Modlitwa ‘’ II miejsce.  Podczas konkursu swoją obecnością zaszczycili honorowi goście – kombatanci. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem .

Bożena Grzyb

Mój język świadczy o mnie

                                               

                                                                           „Jeśli Ojczyzna jest domem naszym,

                                                                         To język jest dachem ów dom osłaniającym.”

                                                                                                                             (Jan Paweł II)

Coraz mniejszą wagę przykłada się, także w życiu publicznym, do poprawności  językowej i kultury słowa. Zaniedbania na tym polu mogą przynieść wiele negatywnych skutków. Dbałość o czystość  i poprawność języka przyświeca nauczycielom przez cały rok. Warto jednak akcentować i promować działania mające na celu dbałość o język. Do takich należy apel szkolny, który przygotowała i przeprowadziła  26 II 2014r.klasa IIIa. Poezją, etiudą dramową  i piosenką  dzieci poruszały temat właściwego zachowania, przyjaźni i kultury słowa, zachęcały do postaw godnych naśladowania.

                                                                                                                   Ewa Dziuba

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477100

Galeria zdjęć