Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 rozpoczęło się wspólną modlitwą w kościele św.Floriana w Koprzywnicy. Kontynuacją było wspólne spotkanie Dyrekcji, Nauczycieli i Wychowanków na szkolnej sali gimnastycznej.
Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Władzy Samorządowej Miasta i Gminy Koprzywnica.
Oczekujemy, że w czasie nauki spełnią się wszystkie przekazane uczniom życzenia.
Sprzątanie świata
Sprawozdanie z Akcji ``Sprzątanie Świata`` 2012r |
W dniu 14 września 2012 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu najbliższej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do akcji „Sprzątanie Świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem ,,Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”. Sprzątanie zostało poprzedzone pogadankami przeprowadzonymi w klasach (I - III ) przez wychowawców i nauczycieli przyrody (IV-VI), dotyczącymi celu akcji, segregowania odpadów i procesu recyklingu. Uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice (dostarczone przez Urząd Miasta i Gminy w Koprzywnicy) i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli w teren. Najmłodsi porządkowali boisko szkolne i najbliższe uliczki prowadzące do szkoły, natomiast starsi uczniowie sprzątali ulicę Sportową i teren najbliższego lasu. Po zakończeniu akcji worki zgromadzono przy stadionie, a następnie zostały odebrane przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki. |
B. Miklas
4 października 2012 r. uczniowie klas VI pod opieką nauczycieli p. M. Gawrońskiej i p. B. Miklas pojechali na wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki obejmował seans w Planetarium, zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, spacer po Starówce, obejrzenie Stadionu Narodowego i zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w planetarium. Motywem przewodnim seansu pt. ,,Słoneczna podróż” był ruch Ziemi i wynikające z niego zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. W trakcie seansu wybraliśmy się ku biegunowi, by poznać zjawisko polarnych dni i nocy, odwiedziliśmy tropiki i byliśmy świadkami ruchu Słońca na niebie w trakcie kolejnych pór roku.
Po pełnym wrażeń pokazie udaliśmy się na wystawy stałe w Centrum Nauki Kopernik .
Najnowszą atrakcją centrum była otwarta 2 października wystawa muzyczna ,,Wszystko gra, także ty! Pokazane na tej wystawie interaktywne eksponaty, pozwalają odkryć tajemnice fizyki dźwięku oraz słuchu człowieka. Mogliśmy poszaleć dotykając wszelkich możliwych eksponatów, poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach takich jak świat w ruchu, człowiek i środowisko, czy korzenie cywilizacji.
W Centrum należałoby spędzić wiele godzin, aby zobaczyć wszystkie jego atrakcje oraz ich możliwości. Wizyta w CN Kopernik to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. By trochę ochłonąć udaliśmy się na warszawska starówkę, po drodze oglądając jeszcze Grób Nieznanego Żołnierza. Pogoda nam dopisała, więc spacer od Zamku Królewskiego przez Plac Zamkowego ze słynną kolumną Zygmunta III Wazy i po Krakowskim Przedmieściu był prawdziwą przyjemnością. Następnym punktem naszej wycieczki (bardzo wyczekiwanym przez chłopców) było zwiedzanie otoczenia Stadionu Narodowego - wybudowanego na tegoroczne mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Na wszystkich uczestnikach wycieczki stadion zrobił ogromne wrażenie. Po wizycie na stadionie pokonując ,,warszawskie korki drogowe” dotarliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum przedstawia historię Powstania Warszawskiego w bardzo przystępny sposób. Ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem zawiera ponad 600 eksponatów i około 1000 fotografii. To wszystko pobudza wyobraźnię zwiedzających- mogliśmy nawet przejść kanałami, którymi przedostawali się powstańcy. Nie sposób w tym krótkim sprawozdaniu opisać wszystko to, co zwiedziliśmy w Warszawie. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do Koprzywnicy.
B. Miklas
Od kilku lat w naszej szkole 10 października, w dniu Święta Drzewa, prowadzona jest akcja sadzenia „drzewka – ku pamięci” przez uczniów klas VI. Pomysł ten zaczerpnęliśmy z programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych, ochrona i sadzenie drzew oraz popularyzacja znaczenia drzew w biosferze. W roku szkolnym 2012/13 nasi przyszli absolwenci posadzili na pamiątkę krzew o nazwie Weigela (krzewuszka cudowna).
Z radością informujemy, że współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy została doceniona i nagrodzona. Udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Czas na zdrowie" zaowocował drugim miejscem w kraju. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 9 października 2012 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Na uroczystość rozdania nagród zostali zaproszeni: dyrektor Teresa Majczak, nauczyciel nadzorujący realizację projektu w szkole Barbara Miklas oraz przedstawiciele uczniów tworzących zespół konkursowy ,,Nakręceni na zdrowie”: Kornelia Floras, Karolina Klubińska i Aleksandra Wołek. Ceremonię posumowania projektu i wręczenia nagród poprowadziła p. Alicja Koper - przedstawiciel Fundacji Banku Ochrony Środowiska, głównego organizatora projektu. Uroczystość otworzył swoim przemówieniem prezes Fundacji BOŚ p. Andrzej Pietrucha, który podziękował wszystkim nagrodzonym za ogromne zaangażowanie w realizację podjętych zadań. Obecni byli również przedstawiciele instytucji, które były patronami tego projektu: sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej p. Tadeusz Sławecki i Dyrektor Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego p. Piotr Kondraciuk. Po części oficjalnej organizatorzy przystąpili do wręczenia nagród. Odbyło się to w bardzo ciekawy sposób, bo podczas odbierania nagród przez każdą szkołę prezentowane były jej działania w ramach konkursu. Nas poproszono o zaśpiewanie na scenie piosenki ,,Zdrowe jedzenie, zdrowe życie", której słowa ułożone były specjalnie w celu promocji realizacji projektu w naszej szkole. Odbierając nagrody usłyszeliśmy tak wiele ciepłych słów o naszych dokonaniach, że dla samej tej chwili warto było być w Warszawie. Była to olbrzymia promocja naszej placówki na tak szerokim forum. W konkursie nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie, tworzący zespół ,,Nakręceni na zdrowie”, opiekun zespołu oraz szkoła, która otrzymała wysokiej klasy odtwarzacz DVD.
Wszystkim, którzy bardzo aktywnie włączyli się w realizację projektu ,,Czas na zdrowie” dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy składa ogromne podziękowania. Kolejny raz okazało się, że RAZEM możemy wiele. Serdecznie dziękujemy również p. burmistrzowi M i G Koprzywnica p. Markowi Jońcy za umożliwienie nam wyjazdu do Warszawy.
Barbara Miklas
.
10 Października klasy V a, b, c pod opieką nauczycieli: pani Bożeny Grzyb, Aleksandry Ferry oraz rodziców wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik pod figurą pielgrzyma Emeryka. Stamtąd czekała na nas prawie 2 kilometrowa wyprawa w górę Puszczą Jodłową na Święty Krzyż. Po wejściu na Święty Krzyż zmęczeni mogliśmy chwilę odpocząć i jednocześnie podziwiać piękne widoki z Łysej Góry.
Wypoczęci ruszyliśmy w dalsze zwiedzanie kolejno: Klasztoru na Łysej Górze, a tam krypty Oleśnickich; Muzeum Misyjnego, w którym nowicjusz opowiedział nam o celach misji oraz pokazał nam przepiękne przedmioty między innymi z Nigerii czy Kamerunu. Z Klasztoru udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego, które było niezwykle ciekawym miejscem ze względu na multimedialne pokazy filmowe, z których uczniowie mogli dowiedzieć się o ukształtowaniu terenu Gór Świętokrzyskich, zwierzynie tam żyjącej oraz przeróżnej roślinności.
Z muzeum udaliśmy się z panią przewodnik na taras widokowy, z którego zobaczyliśmy gołoborza, czyli tereny bezleśne, o których obecnie mowa jest na zajęciach przyrody w klasie piątej. Stamtąd udaliśmy się do miasteczka słynnej Baby Jagi, gdzie uczniowie obejrzeli jak pracuje kowal, bartnik, stolarz i tkacz.
Około godziny 19 uczniowie z uśmiechem na twarzy powrócili na plac szkolny do Koprzywnicy, gdzie czekali już na nich rodzice.
Aleksandra Ferra
Bożena Grzyb
W związku z prośbą Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty o podjęcie aktywnej współpracy z gazetą codzienną „Echo Dnia” w ramach dziesiątej edycji wielkiej akcji edukacyjnej „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły 2012/2013”, której celem jest między innymi przekazanie pierwszoklasistom najważniejszych informacji na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły, dnia 16 października 2012 r w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem – „Pierwszaki – bezpiecznie do szkoły”. Uczestnikami byli wszyscy uczniowie klas I-III.
Celami spotkania było: wdrażanie do właściwego zachowania się w ruchu drogowym, zapoznanie z nazwami podstawowych znaków drogowych, przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, uwrażliwienie uczniów na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, kształtowanie właściwej postawy wobec funkcjonariuszy Policji.
Co zrobiliśmy, aby je osiągnąć?
Pierwszoklasiści przygotowali część artystyczną, w której w bardzo czytelny i ciekawy sposób przypomnieli o najważniejszych zagrożeniach w drodze do szkoły, zasadach zachowania się na jezdni, zapoznali z podstawowymi znakami drogowymi, pokazali jak być widocznym na drodze, podkreślając znaczenie noszenia znaków odblaskowych. Wszyscy nauczyli się rymowanki: W Koprzywnicy, czy też w Łodzi uczeń z odblaskami chodzi !
Część artystyczną zakończył pokaz mody elementów odblaskowych, który wzbudził ogromne zainteresowanie.
Gościli u nas sandomierscy policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego komendy powiatowej policji: sierżant sztabowy Piotr Paruch, starszy posterunkowy Damian Gach, młodszy aspirant, oficer prasowy Jacek Kulita. W formie krótkiej pogadanki przekazali dzieciom informacje na temat zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas zabaw, oraz o czyhających na nie zagrożeniach na drodze. Nauczyciele klas I-III otrzymali od policjantów materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć o tej tematyce.
Oczywiście mundurowi goście musieli również odpowiedzieć na wiele pytań zadawanych przez naszych dociekliwych uczniów. Pierwszoklasiści wręczyli policjantom pamiątkowe laurki, dziękując za udzielone dobre rady.
Każdy pierwszak otrzymał od pani dyrektor Teresy Majczak element odblaskowy do zawieszenia na plecaku.
Mamy nadzieję, że założone cele spotkania zostały osiągnięte, a treści w nim zawarte zostaną tak długo w pamięci naszych uczniów, iż droga do szkoły będzie dla nich zawsze bezpieczna.
Wychowawcy klas pierwszych: Barbara Sulicka i Iwona Kopeć
Wojewódzka uroczystość obchodów Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 15.10.2012r. w Filharmonii świętokrzyskiej im. Oscara Kolbego w Kielcach.
Wśród pedagogów wyróżnionych odznaczeniami za wybitne dokonania w dziedzinie dydaktycznej i wychowawczej, znalazła się pani Bożena Grzyb nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy. Na wniosek dyrektora szkoły, decyzją prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi deklaracji dokonała wojewoda świętokrzyski pani Bożentyna Pałka- Koruba.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 10.10.2012r. został zorganizowany ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy wyjazd do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach. W wyjeździe tym uczestniczyli uczniowie kl. 5 pod opieką p. B. Grzyb i p. A. Ferry.
Zakład został wybudowany przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki i zrzesza 12 gmin, wśród nich Koprzywnicy.
Podczas odwiedzin uczestniczyliśmy w wykładzie na temat odpadów komunalnych i ich segregacji. Dzieci dowiedziały się, że dzięki takim zakładom i staraniom ludzi może zmniejszyć się góra śmieci, którą sami tworzymy. Pracownik zakładu, który oprowadzał uczniów tłumaczył, gdzie trafiają odpady i co dalej z nimi się dzieje , co to jest recykling oraz dlaczego musimy segregować odpady.
Dzieci miały możliwość dokładnego obejrzenia całego zakładu. Zobaczyły pryzmy na placu dojrzewania kompostu, miejsca do którego ciężarówki przywożą śmieci, a następnie gdzie się je segreguje i przetwarza.
Na koniec wizyty wszystkie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami.
12 października w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy odbyły się coroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Z tej okazji uczniowie klasy V c oraz chór szkolny przygotowali apel by razem z nauczycielami świętować tak ważny dla pedagogów dzień. Na uroczystość przybyli goście: Sekretarz Miasta i Gminy- pani Dorota Kruszec- Nowińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Koprzywnicy- pani Anna Paluch przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców.
Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Teresa Majczak, która powitała gości oraz wręczyła Nagrody Dyrektora dla nauczycieli i pracowników szkoły. Nie obyło się również bez Nagrody Burmistrza, którą wręczyła Sekretarz Miasta i Gminy - p. Dorota Kruszec- Nowińska.
W imieniu wszystkich rodziców przewodnicząca RR p. Agnieszka garnuszek złożyła nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy oraz zawodowych sukcesów.
Po części oficjalnej nastała pora na część artystyczną w wykonaniu naszych uczniów.
Uczniowie ukazali trud pracy nauczycieli w zabawny sposób wplątując pomiędzy słowa skeczu piosenkę na temat robienia, jakże znanych nam pedagogom, awansów zawodowych.
Nad przebiegiem i przygotowaniami do uroczystości czuwały: p. Aleksandra Ferra, p. Bożena Grzyb, p. Monika Różyc, p. Agnieszka Drożdżal- Al- Haj oraz p. Marta Bochyńska.
Aleksandra Ferra
13 października 2012r. w promieniach jesiennego słońca w altance przy kościele św. Floriana w Koprzywnicy odbyło się ognisko. Tradycyjnie już, u progu nowego roku szkolnego uczniowie skupiający się w kilku grupach szkolnych między innymi:
- świetlicy socjoterapeutycznej,
-scholi,
- ministrantów,
- kole misyjnym,
-kole turystycznym
integrują się ze sobą poprzez wspólną zabawę, piosenki i pieczenie kiełbasek.
Tego roku rarytasem była chusta integracyjna, która posłużyła do wielu ciekawych zajęć. Radość na twarzach uczestników była wielka, a po takim ruchu kiełbaski smakowały znakomicie!
Na koniec wszyscy udali się do pobliskiego kościoła na wspólną modlitwę różańcową.
ks. K. Kusztyb, ks. M. Walczak, p. B. Grzyb, p. J. Ordon
Święto Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy
Tegoroczne obchody Święta Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy w 45 rocznicę jej powstania i nadania imienia rozpoczęła Msza święta odprawiona w szkolnej sali gimnastycznej przez proboszcza parafii św. Floriana ks. Jerzego Burka wraz z księżmi wikariuszami: Krystianem Kusztybem i Markiem Walczakiem. Homilię wygłosił ks. K. Kusztyb. Podkreślił jak ważna w życiu młodego człowieka jest edukacja i wychowanie: „Człowiek, aby stać się tym, kim powinien, potrzebuje wychowania oraz kochających i jednocześnie wymagających wychowawców”. We Mszy św. uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Sandomierskiego pan Stanisław Masternak, Burmistrz M i G Koprzywnica pan Marek Jońca, Przewodnicząca Rady M i G Koprzywnica pani Anna Paluch, Wiceprzewodniczący Rady M i G Koprzywnica pan Marek Kubicki, radny pan Kazimierz Kitliński, dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu gminy, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja szkoły, grono nauczycielskie i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym. Uroczystość odbyła się pod hasłem „Dla szkoły miej serce, nie licz lat. Pokochaj to miejsce-mały świat”. Po Mszy św. rozpoczęła się druga część uroczystości, którą rozpoczęła pani dyrektor Teresa Majczak witając zebranych gości, a wśród nich gościa szczególnego. Był nim pan Stanisław Kućmira – inżynier, który przed 45 laty nadzorował budowę szkoły i 6 stycznia 1967 roku przekazał gotowy budynek społeczeństwu. Pani Dyrektor podkreśliła , że koprzywnicka podstawówka to szkoła z tradycjami, gdzie u uczniów kształtowane są postawy umiłowania Ojczyzny, wpajane jest poczucie tożsamości i szacunku dla dorobku minionych pokoleń. Następnie przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty i zapalili znicz przed płytą Patrona szkoły Władysława Jasińskiego. Ważnym punktem obchodów uroczystości 45 rocznicy powstania szkoły było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i od tego momentu stali się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej. W tym podniosłym i ważnym momencie ich życia towarzyszyli im rodzice. W dalszej części uroczystości ślubowanie złożyła pani Elżbieta Beksińska – Kontow, nauczycielka, która w tym roku szkolnym uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. Ślubowanie odebrał Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca. Następnie zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia wygłoszonego przez pana burmistrza. Jako kolejny głos zabrał starosta pan Stanisław Masternak, który dziękując za zaproszenie na obchody święta szkoły przekazał na ręce pani dyrektor życzenia wielu następnych, tak pięknych i budujących jubileuszy oraz wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów uwieńczonych wyróżnieniami i nagrodami, zapisanych na kartach historii Szkoły i w pamięci uczniów. Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły było obejrzenie bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej na temat historii szkoły. Wspomnieniami o pierwszych latach pracy w nowym budynku szkoły podzieliła się z uczestnikami uroczystości pani Maria Kalinowska, emerytowana nauczycielka języka polskiego. W części artystycznej zebrani wysłuchali humorystycznych wierszy i piosenek poświęconych szkolnym wspomnieniom. Z grona zaproszonych gości szczególnie wzruszające było wystąpienie pana Stefana Świerczka ps. „Lew”, który snuł wspomnienia o latach partyzantki, przypomniał bohaterstwo i szlachetność Patrona szkoły Władysława Jasińskiego, zaś na koniec zaśpiewał niezwykle rzewną pieśń pt. ”Modlitwa obozowa”. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała księżom za sprawowaną ofiarę mszy świętej, gościom za przybycie, nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły za pomoc w przygotowaniu uroczystości. Ostatnim akordem odchodów 45 rocznicy powstania koprzywnickiej podstawówki były wspólny obiad, jubileuszowy tort i wspomnienia o czasach minionych snute przy stole w świetlicy szkolnej przez emerytów, gości i nauczycieli.
Ciepłe życzenia nadesłali: posłowie na Sejm RP p. Maria Zuba i p. Krzysztof Lipiec, p. Jan Gałuszka ps. „Mizerny”, p. Mieczysław Korczak ps. „Dentysta”. Świętokrzyski Kurator Oświaty p. Małgorzata Muzoł napisała m. in.: „Przez aktywną działalność na rzecz środowiska Szkoła trwale wpisała się w historię swojego regionu wnosząc wielki wkład w jego rozwój społeczny i kulturalny. Przekazuję słowa uznania dla Grona Pedagogicznego za dotychczasowe osiągnięcia. Na dalsze lata życzę pomyślności w realizacji ambitnych zamierzeń edukacyjnych i wychowawczych”.
Jolanta Bzduch
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa przyszłości”
J. Piłsudski
11 listopada to rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Z tej okazji 9 listopada w Szkole Podstawowej imienia Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, uczniowie klasy V c wraz z chórem szkolnym przygotowali okolicznościowy apel, który przybliżył naszym uczniom tak ważne dla każdego Polaka wydarzenie. Uczniowie słowem oraz piosenkami o tematyce patriotycznej przedstawili krótką lekcję historii, którą nawet najmłodsi uczniowie słuchali z wielkim zaciekawieniem. W tym ważnym dla każdego Polaka dniu cała społeczność szkolna dumnie nosiła na lewej piersi biało-czerwone kotyliony, które symbolizują barwy narodowe.
Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. A. Ferra oraz p. B. Grzyb.
Aleksandra Ferra
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak jak pokazują statystyki prawie ćwierć miliona uczniów w wieku wczesnoszkolnym nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu).Z tego powodu Partnerstwo dla Zdrowia po raz kolejny przeprowadza ogólnopolski program edukacyjny dotyczący roli śniadania w diecie dziecka. Działania skierowane są głównie do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli. Nasza szkoła również włączyła się do tej akcji organizując 8 listopada – Dzień Zdrowego Śniadania. Najmłodsi, a więc uczniowie klas 1-3 w liczbie około 100 osób uczestniczyli w śniadaniu edukacyjnym. W naszej szkole do akcji przyłączyli się również uczniowie klas starszych. Wychowawcy – reżyserzy tej akcji – zapoznali podopiecznych z 12 zasadami zdrowego odżywiania i uświadomili dlaczego odżywianie jest dla nich tak istotne. Jak zawsze w tego typu działaniach szkoła mogła liczyć na współpracę z rodzicami, którzy odegrali wiodącą rolę w organizacji wspólnego śniadania. Na stołach w jesiennej aranżacji królowały smakowite kanapki, kolorowe słupki warzywne i pachnące owoce. Nie zabrakło także soków, jogurtów i ciasta drożdżowego. Jedzenie nie tylko ładnie wyglądało, ale było smaczne i zdrowe. Dzieci w radosnej atmosferze i z apetytem spożywały śniadanie, które dodało im sił i zaopatrzyło w energię na cały dzień. Należy mieć nadzieję, że ta edukacja najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli przyniesie oczekiwane efekty w kwestii prawidłowego żywienia dzieci.
Ewa Dziuba
Nasz szkoła realizuje projekt:
„Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły. „
Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny dla szkół podstawowych .
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Celem kampanii jest zmiana postaw społecznych poprzez podniesienie świadomości i wiedzy uczniów szkół podstawowych na temat problemu ginących gatunków zwierząt - pogłębienie wiedzy na temat wpływu działalności człowieka na świat przyrody oraz zmniejszenie zapotrzebowania na egzotyczne gatunki zwierząt trzymane w warunkach domowych.
Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami jest procederem obejmującym miliony okazów zwierząt i roślin rocznie na całym świecie. Obok degradacji naturalnych siedlisk, jest największym zagrożeniem dla przetrwania ponad 35 tysięcy gatunków. O skali zjawiska świadczy fakt, że jest to trzeci co do wielkości rodzaj nielegalnego handlu po narkotykach i broni, przynoszący zyski rzędu 140 miliardów dolarów rocznie.
Handel zagrożonymi gatunkami dotyczy wszystkich grup zwierząt i roślin.
Zwierzęta odławiane są nielegalnie ze środowiska naturalnego:
- sprzedaje się je żywe jako egzotyczne pupile;
- zabija w celu wytworzenia pamiątek, trofeów myśliwskich, ozdób, wyrobów i leków
tradycyjnej medycyny i żywności.
Bardzo ważnym składnikiem tego zjawiska jest m.in. handel żywymi zwierzętami, skórami i częściami dużych kotów, kością słoniową, rogami nosorożców, koralowcami tworzącymi rafy.
Handel ginącymi gatunkami zwierząt na świecie i w Polsce
Głównym zagrożeniem dla przetrwania wielu gatunków zwierząt i roślin jest nielegalne i niekontrolowane odławianie ich z natury. Zwierzętami handluje się z wielu powodów. Kłusownicy polują na dzikie zwierzęta i przemycają je do krajów, gdzie jest na nie popyt.
Transport odbywa się w nieludzkich warunkach, zwierzęta umierają ściśnięte w wymyślnych schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Na jeden przemycony okaz, który można kupić w sklepie, przypada wiele, które nie przeżyły podróży. Dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia w ten sposób do sklepów zoologicznych, na bazary i giełdy całego świata.
Zwierzęta wykorzystuje się także do wytwarzania najdziwniejszych przedmiotów, w tym pamiątek turystycznych, odzieży i akcesoriów, ozdób, instrumentów lub trofeów myśliwskich. Ze zwierząt, w tym tak wspaniałych jak tygrysy, nosorożce i niedźwiedzie produkuje się także leki i kosmetyki. Setki tysięcy zwierząt zagrożonych gatunków są także co roku zabijane po prostu dla mięsa, piór i futra.
ZWIERZĘTA SĄ:
- sprzedawane jako egzotyczne pupile;
- zabijane i przerabiane na mięso i inne produkty spożywcze (np. żółwie, węże,
małpiatki, małpy naczelne, w tym najbliżsi krewni człowieka małpy człowiekowate,
krokodyle, ryby, w tym jesiotry, z których produkuje się kawior);
- przerabiane na wyroby skórzane i futra (duże koty takie jak tygrysy, lamparty, gepardy; jak również zebry, słonie, wilki, krokodyle);
- wykorzystywane do wyrabiania różnego rodzaju ozdób i instrumentów (koralowce,
słonie, nosorożce, żółwie, antylopy i setki innych);
- wykorzystywane do medycyny tradycyjnej (tygrysy, lamparty, nosorożce, piżmowce,
niedźwiedzie).
W Polsce również istnieje problem nielegalnego handlu ginącymi gatunkami zwierząt i roślin i dotyczy wielu gatunków fauny i flory. Polska jako członek Wspólnoty Europejskiej należy jednocześnie do jednego z największych rynków importujących zarówno żywe okazy jak i przedmioty wykonane z gatunków zagrożonych wyginięciem. Wartość tego handlu to miliony euro z legalnych transakcji i znacznie więcej z handlu na czarnym rynku. Co więcej, Polska zajmuje wysokie miejsce w statystykach nielegalnego handlu okazami CITES, a wschodnia granica naszego kraju, jako najdłuższa granica Wspólnoty, jest pierwszą na drodze przemytu z Rosji i Azji. Dodatkowo w ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania hodowlą lub handlem egzotycznymi gatunkami, co znacznie ułatwiają otwarte granice Unii Europejskiej. Podsumowując - Polska stanowi niewątpliwie ważny region na mapie Europy walczącej z handlem ginącymi gatunkami.
Żywe zwierzęta egzotyczne w naszych domach – czy naprawdę musimy je mieć?
Żywe zwierzęta z gatunków chronionych zagrożonych wyginięciem przemycane są do Polski z całego świata, są to zarówno liczne gatunki ptaków (papugi, ptaki drapieżne) jak również gady (żółwie, węże, gekony, legwany), płazy, bezkręgowce a nawet ssaki takie jak małpy i lemury.
Zwierzęta przewożone w tragicznych warunkach, bardzo często giną podczas transportu lub chorują już po przywiezieniu do sklepów zoologicznych. Każde egzotyczne zwierzę, nielegalnie przewiezione do kraju, okupione jest śmiercią setek innych.
Ponieważ zwierzęta z przemytu nie są poddawane kwarantannie, zdarza się że są nosicielami chorób groźnych dla zdrowia i życia ludzi, szczególnie dzieci. Kupowanie egzotycznych zwierząt chronionych gatunków zagraża nie tylko przetrwaniu tych gatunków w naturze, ale również potencjalnym nabywcom. Co więcej, zakup lub sprzedaż takich zwierząt jest niezgodny z prawem i stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przestępstwo stanowi także handel (sprzedaż i kupno) przedmiotów wykonanych z chronionych przez CITES gatunków zwierząt i roślin, jeśli pochodzą z nielegalnych źródeł i nie posiadają odpowiednich dokumentów.
Egzotyczne zwierzęta takie jak papugi, węże i żółwie nie są gatunkami udomowionymi, nawet najlepsza klatka, terrarium czy woliera będą więc tylko sztuczną i kiepską namiastką naturalnych warunków w jakich powinny żyć. Zapewnienie im nawet tej namiastki nie jest łatwe i wymaga dobrej znajomości wymagań danego gatunku. Wiele z nich to gatunki długowieczne, o czym nie pamiętają rodzice lub dzieci kupując malutkiego żółwia lub papugę. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy za 30-40 lat dalej będziemy chcieli opiekować się takim zwierzęciem.
Tradycyjna medycyna azjatycka (TMA)- zagrożenie dla przetrwania wielu gatunków zwierząt
Jak wynika z szacunków, ponad 50 gatunków zwierząt, a w tym 20 gatunków chronionych postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej, zagrożonych jest wyginięciem na skutek używania ich w TMA. Największymi konsumentami i eksporterami TMA są Chiny i Indie.
Przykład tragicznego losu tygrysów i nosorożców dowodzi, jak zgubne są skutki popytu na produkty lecznicze wykonane ze zwierząt. Monitoring rynku1 Warszawy i okolic wykonany przez WWF w 2010 r. wykazał szeroką ofertę tego typu produktów, kierowaną do polskich konsumentów. Wśród nich znalazły się: tłuszcz z niedźwiedzia, plastry zawierające kości lamparta i piżmo, kremy z pijawki lekarskiej oraz tran z węgorza europejskiego.
Jak każdy z nas może chronić ginące gatunki?
Ze względu na fakt, że to popyt kreuje wciąż rosnącą skalę nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami, największą szansę na ograniczenie tego procederu zagrażającego tysiącom gatunków na świecie jest edukacja i zmiana postaw społecznych.
Los ginących gatunków zwierząt zależy od każdego z nas. Istniejące przepisy są dalekie od doskonałości i bardzo trudno jest stwierdzić z całą pewnością czy interesujące nas zwierzę nie pochodzi z przemytu, najlepszą opcją dla przyrody i dla nas jest nie kupowanie egzotycznych zwierząt w sklepach, na bazarach i na giełdach. Egzotyczne gatunki zwierząt powinny przecież żyć tam, gdzie się urodziły.
Podczas zagranicznych podróży należy wystrzegać się nabywania jakichkolwiek pamiątek czy leków wykonanych ze zwierząt. Każda taka pamiątka ma przecież swoją prawdziwą cenę.
Kupując żywe zwierzęta chronionych gatunków:
- mamy swój udział w niszczeniu zagrożonych wyginięciem gatunków
- łamiemy prawo i popełniamy przestępstwo
- wspieramy przemytniczy proceder
- narażamy zdrowie nasze i rodziny
Egzotyczne zwierzęta w domu
Lista gatunków często spotykanych w handlu:
1. MAŁPY
Wszystkie małpy i małpiatki (w tym lemury) są chronione. W sklepach pojawiają się najczęściej kapucynki.
2. GADY
ŻÓŁWIE
Żółw stepowy
Żółw grecki
Żółw egipski
Żółw mauretański
Żółw obrzeżony
JASZCZURKI
Legwan zielony
Kameleony
Szyszkowce
Felsumy (najczęściej spotykana Phelsumia dubia)
Warany (nilowy i stepowy)
Biczogony ( egipski i afrykański )
WĘŻE
Wszystkie pytony, boa i anakondy są chronione
Pyton królewski
Pyton tygrysi
Boa dusiciel
Boa leśny
Boa tęczowy
KROKODYLE
Wszystkie są chronione
Kajman okularowy
3. PTAKI
PAPUGI
Chronione są wszystkie papugi, z wyjątkiem nimfy, papużki falistej
i aleksandretty obrożnej! W naszych sklepach można spotkać:
Afrykanka ognistobrzucha
Modrolotka czerwonoczelna
Rozella królewska
Rozella białolica Żako kongijskie
Lora wielka
Kakadu sinooka
Ary (A. ararauna, A. hiacyntowa, A. zielona, A. żółtoskrzydła
Amazonki (A. kurika, A. kubańska, A. żółtogłowa, A. czerwonoczelna)
Papuga kozia
INNE
Gwarek czczony
Tukany
4. PŁAZY
Aksolotl meksykański
Drzewołazy np. drzewołaz lazurowy, liściołaz paskowany
5. BEZKRĘGOWCE
Ptaszniki z rodzaju Brachypelma sp. - wszystkie są chronione,
ale w sklepach najczęściej można spotkać ptaszniki kędzierzawe,
p. czerwonokolanowe, p. czerwonoodwłokowe
Skorpion cesarski
,,Jedzmy zdrowo: jedzmy warzywa i owoce"
Na przełomie listopada i października bieżącego roku szkolnego, zorganizowany został konkurs plastyczny skierowany dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy, pod hasłem ,,Jedzmy zdrowo: jedzmy warzywa i owoce”.
Celem uczestnictwa uczniów w konkursowych zmaganiach było: zachęcenie dzieci do czynnego zainteresowania się tematyką zdrowego odżywiania, skierowanie uwagi dzieci na konieczność zmian w domowym menu z uwzględnieniem codziennych posiłków złożonych z owoców i warzyw, rozwijanie zdolności manualnych i rozwijanie wyobraźni plastycznej.
W odpowiedzi na nasz apel napłynęły 74 ciekawe i barwne prace wykonane wieloma technikami były, każdy w swoim rodzaju, wyjątkowe i przysporzyły dużego kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzców. Oceniając prace jury brało pod uwagę: zgodność z regulaminem konkursu, walory artystyczne i estetyczne, pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu, zgodność z tematem i dobór odpowiedniej kolorystyki i zapełnienie całej przestrzeni plakatu. Zgłoszone prace zostały wyeksponowane na wystawie w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy a te najlepsze udekorowały świetlicę szkolną.
Ostatecznie przyznano po 3 nagrody w kategoriach: uczniowie kl. I – III i IV - VI.
Wśród laureatów znaleźli się.
Uczniowie kl. I – III
I miejsce – Hubert Lasota ( I a)
II miejsce – Joanna Śliwińska (II a)
III miejsce – Sandra Listopad (III b)
Wyróżnienie: Jakub Milarski (II a), Paweł Simko (II a)
Uczniowie kl. IV – VI
I miejsce – Piotr Kolasiński (VI c)
II miejsce – (V a)
III miejsce – (V a)
Wyróżnienie: Klaudia Kasprzycka (IV b); Anna Tenderenda (VI b); Katarzyna Kitlińska (IV b)
Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu, laureaci konkursu otrzymali drobne upominki. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbyło się na apelu w grudniu. Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu wpłynęło na: odkrycie przez uczestniczące w konkursie dzieci własnych uzdolnień i możliwości, dodanie wiary w siebie, osiągnięcia zadowolenia i sukcesu, podniesienie świadomości na temat zdrowego odżywiania.
Organizatorzy: Drożdżal Al. – Haj Agnieszka
Beksińska - Kontow Elżbieta
W październiku, wykorzystując jesienną, słoneczną pogodę, uczniowie klas czwartych z wychowawcami, wyjechali na jednodniową wycieczkę. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Muzeum Zabawek w Kielcach, atrakcje przyrodnicze Jaskini Raj oraz najstarsze w Polsce drzewo, pomnik przyrody – Dąb Bartek.
Ważnym elementem tego wyjazdu była też: integracja grupy, właściwe zachowanie w miejscach publicznych, szacunek dla przyrody i odpowiedzialność za siebie.
Uczniowie z zachwytem podziwiali największe i najstarsze w Polsce drzewo, jego imponujące rozmiary i wiek. Wysłuchali też krótkiej historii z życia dębu, sposobów jego zabezpieczania oraz legend związanych z drzewem.
W Jaskini Raj, młodzi turyści zapoznali się z bogactwem i urodą nacieków skalnych, draperiami na ścianach, obserwowali ślady obecności człowieka sprzed 50 - 60 tysięcy lat, a także szkielety takich zwierząt jak niedźwiedź, żubr, mamut czy piżmowół.
Ostatnim punktem wycieczki było największe i najstarsze w Polsce Muzeum Zabawek w Kielcach.
Dzieci obejrzały zabawki historyczne i ludowe, lalki Barbie, modele samochodów, samolotów i statków, kolejkę elektryczną i lalki teatralne. Zbiór Zabawek Współczesnych obejmuje wyroby nie istniejących już w większości, polskich spółdzielni zabawkarskich, zakładów produkcyjnych, rzemieślników oraz firm zagranicznych. Podczas zwiedzania dzieci mogły dotknąć niektóre zabawki i pobawić się w kąciku zabaw.
Uczniowie pełni wrażeń, nowej wiedzy bezpiecznie wrócili do domu.
W grudniu z okazji Mikołajek uczniowie byli w kinie w Rzeszowie oraz Fabryce Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.
Dzieci w dużym nowoczesnym Multikinie obejrzeli projekcję filmu animowanego w technologii 3D, co wywołało dużo niezapomnianych wrażeń.
Dzieci zwiedziły wystawę szklanych wyrobów dekoracyjnych znanych na całym świecie. Spotkali również Mikołaja rozdającego słodycze. Było dużo śmiechu, radości i zabawy.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Marta Bochyńska i Małgorzata Gawrońska.
OBCHODY ROKU JANUSZA KORCZAKA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOPRZYWNICY
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 "Rokiem Janusza Korczaka". Jest to hołd złożony temu wspaniałemu człowiekowi w 70 rocznicę jego śmierci. Janusz Korczak był wybitnym pedagogiem, publicystą, pisarzem, lekarzem, a przede wszystkim - prekursorem działań na rzecz praw dziecka.
Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy aktywnie włączyła się w obchody Roku Janusz Korczaka. Realizację zadań rozpoczęliśmy od przygotowania gazetek okolicznościowych w klasach i na korytarzach szkolnych. Zapoznawały one uczniów z życiem, działalnością społeczną i twórczością Starego Doktora, a także wprowadzały w zagadnienia związane z prawami dziecka.
W ramach działań podjętych przez nauczycieli i uczniów przeprowadzono wiele ciekawych konkursów, gier i zabaw zręcznościowo- sprawnościowych. Warto wymienić m.in. turniej gier i zabaw zorganizowany dla zuchów z 15 GZ” Przyjaciele Lasu”, działającej przy SP w Koprzywnicy. Mottem turnieju była myśl Korczaka: „ Do zabawy potrzebny towarzysz i natchnienie, więc swoboda”. Warsztaty plastyczne dla uczniów kl. I- III pt. „ Projektowanie okładki do książki pt. Król Maciuś Pierwszy J. Korczaka”, w których wzięły udział dzieci klas pierwszych i trzecich z udziałem zaproszonego gościa –plastyka panią Heleną Pilecką, która poprowadziła zajęcia. Najlepsze prace pokazano na wystawie na korytarzu szkolnym.
Wiele radości uczniom przyniosła szkolna edycja akcji „Cała Polska czyta dzieciom’’ Działania nauczycieli zostały ujęte w projekt pod nazwą „Cała Koprzywnica czyta dzieciom’’ - czytamy fragmenty „Króla Maciusia Pierwszego” Celem przedsięwzięcia było kształtowanie nawyku czytania, rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni dziecka oraz budowanie mocnych więzi emocjonalnych między dorosłym a dzieckiem. Zaproszeni goście czytali wybrane fragmenty książek. Swój czas poświęciły na czytanie dzieciom znane i szanowane osoby z trenu naszej gminy, a mianowicie: Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy pani Alicja Stępień, Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica pan Marek Jońca, Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Medyk’’ w Koprzywnicy pan Marek Majkowski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pani Teresa Majczak.
Ponadto nauczyciele opracowali scenariusze zajęć, które zawierały treści oparte na życiu i twórczości Janusza Korczaka. Tytuły niektórych to: Lubię czytać. Przedstawienie Sylwetki Janusz Korczaka i jego dzieła pt. ”Król Maciuś pierwszy.”, Z telewizorem trzeba rozważnie- „Przygody Króla Maciusia Pierwszego”- oglądamy fragmenty bajki, „ Nasze prawa i obowiązki- Janusz Korczak przyjacielem dzieci. W ramach zajęć dydaktycznych, w poszczególnych klasach edukacji wczesnoszkolnej odbywały się projekcje bajki pt. „Król Maciuś Pierwszy.” Uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie literackim zatytułowanym: „List do Janusza Korczaka.” Celem konkursu było poszerzanie wiadomości o życiu Starego Doktora, a także doskonalenie warsztatu pisarskiego uczniów. Najlepsze listy zostały nagrodzone i wyeksponowane w pracowni polonistycznej. Przeprowadzono również konkurs znajomości treści książek Janusza Korczaka: „ Kajtuś Czarodziej” – kl. IV, „Król Maciuś I” - kl. V, „Józki, Jaśki, Franki” - kl. VI. Konkurs miał na celu rozwijanie pasji czytelniczych naszych uczniów.
Rok Janusza Korczaka podsumowaliśmy uroczystym apelem pt. „Znam swoje prawa i szanuję prawa innych”. W przedstawieniu opartym na kanwie książki „Król Maciuś Pierwszy” przybliżono uczniom prawa dziecka, uwrażliwiono na potrzebę przestrzegania praw innych ludzi, przypomniano najważniejsze wydarzenia z życia Janusza Korczaka.
Działania związane z obchodami Roku Janusza Korczaka w naszej szkole cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów, którzy chętnie uczestniczyli w konkursach plastycznych i literackich, poszerzali wiedzę, rozwijali pasje teatralne, zdobywali cenne nagrody.
J. Bzduch
TURNIEJ MIKOŁAJKOWY
W dniu 07.12.2012r. odbył się turniej Mikołajkowy klas IV-VI. W rywalizacji wzięło udział 4 zespoły z naszej szkoły. Najlepszym z nich okazał się zespół Mikołajów zajmując pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła drużyna FC Barcelona, natomiast trzecie FC Szewce.
Organizatorzy przewidzieli nagrody indywidualne w formie dyplomów:
Najlepszy zawodnik- Solpa Jakub
Król Strzelców- Wiśniewski Dawid
Najlepsze Bramkarz- Cieciura Bartłomiej
Dyplom także otrzymała Misiak Aleksandra jako jedyna zawodniczka w turnieju.
Dnia 10 grudnia 2012 roku, w godz. od 9:00 do 13:30, w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Osieku odbył się II Mikołajkowy Turniej Badmintona o Puchar Burmistrza Osieka.
Badminton jest to sport bardzo dynamiczny. Lotka potrafi osiągać prędkość powyżej 200 km/h. Wbrew pozorom jest to gra błędów, a nie siły. Jeśli idzie ona dobrze, należy przyspieszać zagrania tak, by jak najbardziej zmęczyć przeciwnika. Natomiast jeśli zaczyna iść gorzej, trzeba spowalniać, aby wybić rywala z rytmu. Badminton to fajny sport i świetna zabawa. Uczeń z naszej szkoły Szymon Lubera z kl. V „b” okazał się godnym przeciwnikiem dla kolegów z innych szkół, bo zajął 2 miejsce w kategorii chłopców.
W zawodach uczestniczyło 7 szkół:
Osiek, Koprzywnica, Świniary , Niedźwice, Ossala, Koniemłoty, Długołęka
MALEŃKA MIŁOŚĆ JEST WŚRÓD NAS…
W piątek 21.XII.2012r. do Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy przybyli Szanowni Goście w osobach: p. D. Kruszec – Nowińskiej Sekretarz Miasta i Gminy, p. A. Paluch Przewodniczącej Rady Gminy, p. A. Garnuszek, A. Sabat i W. Wawrzeń przedstawicieli Rady Rodziców oraz sponsorów naszej szkoły p. Marioli Olszewskiej i p. Pawła Ćwiertniewskiego. Nie zabrakło również nauczycieli będących na urlopach zdrowotnych.
Miłych Gości oraz wszystkich zebranych w sali gimnastycznej powitała pani dyr. Teresa Majczak zapraszając do obejrzenia przedstawienia jasełkowego.
Uczniowie klas IV – tych, V – tych i VI – tych pięknie odegrali role Maryi, Józefa, pastuszków, Trzech Króli, Aniołów. Obok tych klasycznych postaci pojawił się również Król Herod, diabeł oraz śmierć.
Podkład muzyczny podkreślał kolejne sceny przedstawienia, w które wplecione były kolędy grane
i wyśpiewywane przez uczniów naszej szkoły. Wspaniałych aktorów nagrodzono gromkimi brawami.
Następnie p. dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Zuchy pod kierunkiem p. Ewy Dziuby przekazały Światełko Betlejemskie. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Szkolnego wręczyli wszystkim drobne upominki z życzeniami.
Organizatorzy
29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Z tej okazji uczniowie przygotowali kącik z wróżbami i przepowiedniami, gdzie można było dowiedzieć się co czeka nas w przyszłości. Wszystko to zaczerpnięte było ze starych tradycji naszych przodków.
Zabawa andrzejkowa obfitowała w różne konkurencje i zabawy. Uczniowie tańczyli z balonami oraz krzesłami, przekładano buty by dowiedzieć się kto pierwszy spotka na swojej drodze ukochaną osobę. Zabawa andrzejkowa upłynęła w radosnej i miłej atmosferze.
Nad przebiegiem zabawy czuwały p. M. Różyc, p. A. Ferra, p. E. Beksińska – Kontow oraz wychowawcy klas.
Ho! Ho! Ho!
6 grudnia to jeden z takich dni, na które czeka każde dziecko. To duże i to małe. Tego dnia do grzecznych dzieci przychodzi Święty Mikołaj i przynosi im prezenty.
Uczniowie klas piątych naszej szkoły dostali w prezencie od Mikołaja wyjazd do kina na film pt. „Asterix i Obelix w służbie Jej Królewskiej Mości”. Po obejrzeniu filmu w wersji 3D uczniowie wraz z opiekunkami udali się do pizzerii. To był udany wyjazd pełen wrażeń.
Dziękujemy Święty Mikołaju za miły prezent i czekamy na Ciebie w przyszłym roku!!!
Maria Kossak- Błajszczak
PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS…
Są wydarzenia w życiu uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, które na długo pozostają w pamięci. Do takich, niewątpliwie należy spotkanie z panem doktorem Jackiem Łabudzkim, które odbyło się 6.02.2013r. Nasz miły Gość urodził się w Krakowie. Lata dzieciństwa spędził w Kazimierzy Wielkiej.
Zaś od 1988 roku jako lekarz pediatra pracuje w Koprzywnicy, gdzie zawsze możemy liczyć na fachową poradę i miły uśmiech. Po ciepłym powitaniu, którego dokonała pani dyr. Teresa Majczak uczniowie poprosili Gościa o przybliżenie pasji, którą się zajmuje.
Pan doktor jest,, etatowym” medalistą Ogólnopolskich Igrzysk Lekarskich w Zakopanem w lekkiej atletyce, z powodzeniem startuje w maratonach na całym świecie. Ukończył Maraton Piasków na Saharze, w Kalifornii, w Republice Południowej Afryki, oraz biegi z Aten do Sparty.
Ostatnio brał udział w ultra maratonie liczącym 217 km w górach Brazylii.Te wiadomości uczniowie usłyszeli podczas interesującego i barwnego opowiadania przeplatanego pokazem multimedialnym.
Na zakończenie uczniowie podziękowali za spotkanie i niezwykle ciekawe treści.
Tego typu wydarzenie szkolne to żywa lekcja, która zapisze się w pamięci dzieci poszerzając ich wiedzę. Z pewnością zapamiętają receptę na sukces przekazaną od Pana Łabudzkiego „Rzetelna praca, solidna nauka, zdobycie wybranego zawodu daje możliwość spełniania swoich pasji i zainteresowań…”
Organizatorzy:
p. dyr. Barbara Miklas
p. Jolanta Ordon
p. Małgorzata Gawrońska
Pokłosie konkursów
Z okazji Święta Szkoły i 70 rocznicy śmierci Patrona Szkoły odbyły się
w naszej szkole konkursy literackie i poetyckie.
Oto nagrodzone prace.
Szewce, 12.11.2012 r.
Kochana Babciu!
W pierwszych słowach mego listu witam Cię bardzo serdecznie i pytam o Twoje zdrowie. Pewnie dziwisz się, że w dobie Internetu i telefonii komórkowej piszę do Ciebie list w formie papierowej. Chcę Ci w ten sposób opowiedzieć o niezwykłym śnie, który przyśnił mi się kilka dni temu.
W listopadzie obchodziliśmy Święto Szkoły. Przygotowana była wspaniała uroczystość, przybyli liczni goście. W trakcie przygotowań często pojawiało się słowo „Jędrusie”
i nazwisko naszego patrona szkoły-Władysława Jasińskiego. Muszę Ci się przyznać,
że niewiele z tego rozumiałam i czułam pewien niedosyt z powodu braku wiedzy na ten temat. W trakcie akademii obiecałam sobie, że po powrocie do domu usiądę przed komputerem i zdobędę więcej wiadomości o patronie mojej szkoły.
Gdy wróciłam ze szkoły, zjadłam obiad, odrobiłam lekcje, pobawiłam się z Izabelką i tak minęło popołudnie. Wieczorem wzięłam kąpiel i poszłam spać. Zapomniałam o swoim postanowieniu. Zasnęłam głębokim snem.
Po kilku chwilach jakiś głos poprosił mnie, abym ubrała się ciepło i zeszła na dół. Nakazał mi iść przed siebie. Weszłam na plac przy kościele w Sulisławicach. Udałam się do „starego kościółka” i skierowałam swoje kroki do izby pamięci „Jędrusiów”. Tam czekał na mnie jakiś pan. Jego twarz wydała mi się znajoma. Kazał mi usiąść n obok siebie na podłodze. Powiedział, że zna moje myśli i chętnie mi pomoże. Już wiedziałam z kim rozmawiam.
Pan Władysław Jasiński zaczął swoją opowieść.
„Urodziłem się 18 sierpnia 1909 r. w Sadkowej Górze, w powiecie mieleckim. Miałem czterech braci i dwie siostry. Mój ojciec był z zawodu nauczycielem Moje życie podporządkowane było historii, nie było łatwo. Po przeprowadzeniu się do Mielca, gdzie pracował mój ojciec, rozpocząłem naukę w Szkole Ludowej. Nie byłem zbyt pilnym
i wzorowym uczniem. W trakcie nauki w gimnazjum wstąpiłem w szeregi harcerstwa, któremu byłem wierny do końca życia. Na swojej drodze spotkałem wspaniałych przyjaciół, wspólnie zaszczepialiśmy w sobie ducha patriotyzmu. W trakcie nauki w gimnazjum spotkałem wspaniałą dziewczynę- Stefanię Antoszównę , w której się zakochałem . Nasza miłość nie była łatwa. Opuściłem się w nauce, musiałem powtarzać klasę. Ostatecznie osiągnąłem swój cel - poślubiłem Stenię.
W 1929 r. zdałem egzamin dojrzałości w gimnazjum w Mielcu i rozpocząłem studia
na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Później przeniosłem się na wydział prawa. W trakcie nauki często zapadałem na zdrowiu, jednak w 1939 r. uzyskałem dyplom magistra prawa.
Jak już wcześniej wspomniałem, ożeniłem się z moją ukochaną Stenią, później urodził się nasz jedyny synek – Andrzej. Zamieszkaliśmy w Tarnobrzegu. Pracowałem jako nauczyciel w gimnazjum, pełniłem funkcję komendanta Związku Młodej Polski na terenie COP.
Po wybuchu II wojny światowej brałem udział w obronie Tarnobrzega, włączyłem się
w działalność konspiracyjną. Stworzyłem Polską Organizację Powstańczą, wydawaliśmy pismo „Odwet”. Taką samą nazwą posługiwała się moja organizacja. Placówka „Odwetu” powstała także w miejscowości, gdzie znajduje się Twoja szkoła. W 1941r. zorganizowałem grupę partyzancką „Jędrusie”, która przejęła nazwę od imienia mojego syna Andrzeja.
W trakcie naszej działalności przeprowadzaliśmy wiele akcji, mających na celu wyzwolenie naszej ojczyzny i walkę z okupantem .Między innymi zajmowaliśmy niemieckie transporty, pomagaliśmy aresztowanym i ich rodzinom.
Nadszedł rok 1943 – dla mnie tragiczny. Zostałem zdradzony przez swojego rodaka
i zginąłem w potyczce z Niemcami 9 stycznia w Tursku Wielkim. Wraz ze mną polegli Marian Gorycki i Antoni Toś.
Wiesz Aniu z czego jestem dumny i co mnie zaskakuje, a jednocześnie cieszy?
Po pierwsze to, że wspólnie z moimi towarzyszami spoczywamy w mogile „Jędrusiów”, poświęcono nam izbę pamięci oraz fakt, że potomni pamiętają o nas , bo to przecież dla Was walczyliśmy . Ty, jako uczennica, powinnaś być dumna tego, że Twoja szkoła nosi moje imię. Mam prośbę do Ciebie i całego pokolenia. Pamiętajcie o nas – bohaterach, dla których dobro Ojczyzny i rodaków było największą sprawą i zginęliśmy za wolność, aby była prawem”.
Babciu, nawet nie wiesz, jak gwałtownie zerwałam się z łóżka. Nie mogłam długo dojść do siebie, ale w trakcie śniadania poukładałam sobie wszystko w głowie i przepełniona radością ,i dumą wyszłam do szkoły. Na korytarzu skinęłam głową przed portretem pana Jasińskiego. Oddałam w ten sposób cześć patronowi mojej szkoły, którego życie było podporządkowane historii naszego narodu.
Na tym kończę mój list. Teraz pewnie wiesz, dlaczego go napisałam. Jesteś niewiele młodsza od Pana Władysława i chyba lepiej niż moje pokolenie potrafisz zrozumieć pewne fakty i je dogłębnie przemyśleć. Całuję Cię .
Ania
PS
Izabelka ciągle pyta o Ciebie i wypatruje Cię w oknie. Pozdrów Dziadzię.
Anna Wiśniewska kl. IV „a”
I miejsce
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE Ia
Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas,
na każdy smutek mają słodkie rozwiązanie... Kto to?- Babcia i Dziadek.
31 stycznia o godz.10.00 odbyła się w naszej klasie uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jej celem było ukazanie roli i znaczenia babć i dziadków
w funkcjonowaniu rodziny oraz budzenie uczuć miłości, szacunku i wdzięczności dla Nich.
Klasa Ia przygotowała specjalnie na tę okazję program artystyczny. Mali artyści bardzo się postarali. Wiersze, piosenki w ich wykonaniu sprawiły, że na twarzach gości pojawił się uśmiech, ale również wzruszenie i łzy. Nie mogło być inaczej, przecież podziwiali talenty swoich wnucząt.
Po występie dzieci złożyły Babciom i Dziadkom życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki.
Następnie rozpoczęła się słodka część spotkania, każdy miał okazję posmakować pysznych ciast przygotowanych przez rodziców. Wspólny poczęstunek urozmaicały konkursy dla chętnych.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i pozdrawiamy wszystkie Babcie i Dziadków uczniów klasy Ia. Dziękujemy również mamom za pomoc w przygotowaniu tak ważnej dla nas uroczystości.
Wychowawca klasy Ia Barbara Sulicka
WARSZTATY DEUTSCH-WAGEN-TOUR
11 lutego 2013r., w ostatni poniedziałek karnawału, odbyła się w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy nietypowa lekcja języka niemieckiego.
82 uczniów z klas IV, V i VI wzięło udział w warsztatach DWT, które przeprowadziła pani Beata Hadasz, z Instytutu Goethego w Krakowie. Lektorka została zaproszona do szkoły przez nauczycielkę języka niemieckiego panią Marię Kossak-Błajszczak.
Projekt DWT cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Ma na celu promocję nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Jest realizowany m.in. przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej. Głównym sponsorem jest Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Honorowy patronat nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej pani Krystyna Szumilas.
W pierwszej części warsztatów uczniowie uczyli się liczyć do 8 poruszając ręką, biodrem oraz stopą: "eins, zwei, drei, vier, fünf, sechs, sieben, acht", a potem uczyli się zwrotów grzecznościowych: „HALLO”, „DANKE”, „BITTE”, „GUTEN APPETIT”
W kolejnej części warsztatów po zapachu rozpoznawaliśmy cebulę - „die Zwiebel” , czosnek - „ der Knoblauch”, czekoladę – „ die Schokolade”, kakao – „der Kakao”, kawę – „der Kaffee”, cytrynę – „die Zitrone”. Wiele emocji wzbudziło przyporządkowanie puzzli z mapą Niemiec i Polski oraz konkurs zespołowy z piłką, wędrującą z lewej (links) i z prawej (rechts) strony, podawanej górą (oben) oraz dołem (unten). Spotkanie zamieniło się w festiwal barw – poprzez falowanie chusty animacyjnej. Zabawa z chustą była okazją do zapoznania się z nazwami kolorów: „blau, rot, grün, orange, gelb, violett”.
Klasa piąta poznawała też, jak nazywają się kostiumy karnawałowe: „Biene” (pszczoła), czy „die Hexe” (czarownica), a klasa VI tworzyła portret karnawałowy grupy. Nasze portrety pokazywały nie tylko „Augen”(oczy), "Ohren" (uszy) czy „Haare” (włosy), ale także szczegóły stroju karnawałowego takie jak „Hörner” (rogi), „Brille” (okulary) czy „Hut” (kapelusz).
Nie zabrakło też konkursu. Uczniowie przygotowali prace plastyczne o zabytkach w Niemczech. Wszystkie prace były wykonane samodzielnie, Gratuluję. Laureaci otrzymali upominki od Deutsch Wagen Tour i dyplomy.
Dziękuję Dyrekcji szkoły, pracownikom obsługi, oraz wszystkim rodzicom, którzy pomogli przy organizacji spotkania. Życzę wszystkim uczniom sukcesów oraz wytrwałości w nauce języka niemieckiego. To chyba „Jasne, że klar!”
Maria Kossak-Błajszczak
Projekt Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania
W NASZEJ SZKOLE REALIZOWANY JEST PROJEKT
Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania
uczniów klas I-III szkół podstawowych.
We wrześniu 2013 r. rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia w ramach projektu: "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych". Jest on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działanie 9.1. - Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty przez Miasto i Gminę Koprzywnica,
Poddziałanie 9.1.2 –Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup
o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty uczniom z grup
o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Uczestnikami Projektu są uczniowie ze zdiagnozowanymi specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie szczególnie uzdolnieni.
Członkowie zespołu realizującego projekt:
Udane ferie - to bezpieczne ferie.
Pod takim hasłem uczniowie klas IIa wraz z wychowawczynią przygotowali apel, który odbył się 11 stycznia 2013roku. Ferie zimowe to czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Jest to także okazja do beztroskich zabaw na śniegu, jazdy na sankach, łyżwach i nartach. Aby uczniowie bezpiecznie spędzili ferie zimowe muszą pamiętać o pewnym kodeksie postępowania. Uświadamianie niebezpieczeństw, z którymi młody człowiek może się spotkać jest bardzo ważne. Apel był właśnie takim działaniem profilaktycznym dla dzieci, poświęconym zasadom bezpiecznego wypoczynku w domu i na podwórku oraz organizacji zabaw na śniegu. Uczniowie IIa zachęcając wierszem i piosenką swoich kolegów i koleżanki do aktywnego spędzania czasu wolnego nie zapominali również o dokarmianiu zwierząt w czasie zimy.
Ewa Dziuba
BĄDŹMY BEZPIECZNI W INERNECIE- DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Luty to miesiąc, w którym szczególnie dużo uwagi poświęcamy zagadnieniom bezpieczeństwa dzieci w sieci Internet. W lutym obchodzony jest również DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej.
Współpraca naszej szkoły z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) – realizatorami unijnego programu „Safer Internet” jest potwierdzana okolicznościowym zaświadczeniem.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
W roku 2013 DBI obchodziliśmy 5 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela.
Hasło tegorocznych działań brzmi "Serfuję. Respektuję".
Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracamy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.
Rokrocznie nasza szkoła czynnie uczestniczy w obchodach międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu przez włączenie inicjatyw do ogólnopolskiego rejestru.
Incjatywy realizowane przez szkołę są różnorodne- począwszy od zajęć edukacyjnych poprzez gazetki tematyczne, foldery, wykonywane plakaty okolicznościowe techniką grafiki komputerowej, do okolicznościowych apeli wychowawczych. Działaniami edukacyjnymi w tym roku objęci zostali również rodzice na spotkaniach wywiadówkowych.
Przeprowadzona została także prezentacja dla uczniów w oparciu o materiały proponowane przez Fundację.
M.Bochyńska
KONCERT AKORDEONOWY
Dnia 8 marca 2013 roku gościliśmy w naszej szkole Łódzki Duet Akordeonowy w składzie: Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński. Podczas godzinnego występu muzycy zagrali przeboje muzyki klasycznej m.in. utwory Bacha, Mozarta i Moniuszki, „Pociąg” B. Volmera oraz muzyki rozrywkowej.
W repertuarze zespołu był również przegląd polskich tańców ludowych: krakowiaka, mazura, kujawiaka, oberka i poloneza.
Artyści w zabawny i przystępny sposób zaprezentowali zagadki muzyczne, przedstawili budowę i sposób gry na instrumencie. Dobór repertuaru i duża dawka humoru sprawiły, że uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na muzykę, a koncert nie tylko bawił, ale był też wspaniałą lekcją muzyki.
Marzanna Łuczak
Z WIZYTĄ W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SANDOMIERZU…
30.01.2013r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy sandomierskiego Domu Pomocy Społecznej. Podczas wizyty zaprezentowali „Jasełka bożonarodzeniowe”.
Jak się okazało, podopieczni DPS z wielkim zainteresowaniem i ciekawością wyczekiwali naszych „artystów”. Barwne stroje, pięknie wyśpiewane kolędy i pastorałki oraz niezwykle ciekawa inscenizacja, dostarczyły wszystkim wielu łez i wzruszeń. Po przedstawieniu dzieci otrzymały w podziękowaniu słodki poczęstunek. Atmosfera była tak serdeczna,że otrzymaliśmy kolejne zaproszenie.
Takie spotkania kształtują u dzieci i młodzieży humanitarne postawy w zakresie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i gotowości do niesienia pomocy innym, zwłaszcza starszym ludziom.
Jolanta Ordon
Bożena Grzyb
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie ze znanym regionalistą i dziennikarzem Józefem Myjakiem – autorem książki pt. „Legendy i opowieści pocysterskiej Koprzywnicy”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I – VI, którzy brali udział w konkursach: plastycznym
i literackim pod hasłem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
W pierwszej części spotkania nasz gość opowiedział o swojej pracy dziennikarza i autora książek związanych z regionem Sandomierza i Koprzywnicy. Przybliżył także genezę powstania książki pt. „Legendy i opowieści pocysterskiej Koprzywnicy”. Jak powiedział autor, książka oparta jest na wątkach legendowych, krążących od setek lat w przekazach ustnych mieszkańców naszej ziemi. Wiele z nich ma rzeczywisty związek z prawdziwymi faktami. Dlatego tak ważne jest, aby pamięć o tych wydarzeniach przetrwała i dotarła do jak największej liczby czytelników.
W drugiej części gość odpowiadał na pytania zgromadzonej publiczności. Uczniowie pytali Pana Myjaka o najbliższe plany zawodowe oraz o wspomnienia z lat szkolnych.
Na zakończenie spotkania wraz z p. dyrektor Teresą Majczak wręczył nagrody zwycięzcom konkursów oraz podpisywał książki swojego autorstwa.
Marzanna Łuczak
29 maja uczniowie klas szóstych udali się z pieszą pielgrzymką do Sanktuarium Maryjnego
w Sulisławicach. Było to już czwarte spotkanie uczniów kończących szkołę podstawową ze szkół noszących imię Władysława Jasińskiego lub oddziału partyzanckiego „Jędrusie”.
O godz. 8.00 uczniowie pod przewodnictwem księdza Krystiana Kusztyba i pod opieką wychowawców: p. Jolanty Bzduch, p. Agnieszki Kolasińskiej i p. Marzanny Łuczak wyruszyli w drogę. Wspólna modlitwa i śpiew piosenek religijnych sprawiły, że piesza wędrówka upłynęła szybko i bez przeszkód.
Uroczystość w Sulisławicach rozpoczęto mszą świętą sprawowaną przez ks. Proboszcza Sanktuarium oraz ks. Kusztyba z Koprzywnicy. W uroczystej mszy św. sprawowanej w intencji młodzieży wzięły udział poczty sztandarowe ze szkół z Koprzywnicy, Sulisławic, Smerdyny i Mielca oraz dyrektorzy i nauczyciele. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie znajduje się mogiła Władysława Jasińskiego oraz krzyż – pomnik poświęcony poległym partyzantom „Jędrusie”. Po krótkiej pogadance wygłoszonej przez p. dyrektor Teresę Majczak na temat historii „Jędrusiów” delegacje klas złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Pani dyrektor podziękowała ks. Proboszczowi za życzliwość i chęć goszczenia nas w tym miejscu, a wszystkim uczestnikom za przybycie.
W drodze powrotnej uczestnicy pielgrzymki zatrzymali się na smaczny posiłek w domku myśliwskim. Pieczone kiełbaski przygotowane przez rodziców bardzo wszystkim smakowały i dodały sił na dalszą wędrówkę.
Marzanna Łuczak
KOPRZYWNICKI DZIEŃ POEZJI KABATY
„Chcę, by stalą hartowną
moje słowa się stały,
aby z serc skamieniałych
ogień święty krzesały (…)”.
Z. Kabata
7 czerwca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty, nad którym honorowy patronat objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach. Celem konkursu było integrowanie szkół noszących imię Władysława Jasińskiego, uczenie patriotyzmu i szacunku dla dokonań minionych pokoleń, oddanie hołdu bohaterom, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie oraz budzenie wrażliwości na piękno języka poetyckiego. W konkursie wzięli udział recytatorzy ze szkół z Sulisławic, Smerdyny, Gawłuszowic, Połańca, Mielca i Koprzywnicy. Gościnnie w konkursie zaprezentowała się młodzież z Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu.
Licznie przybyli goście- partyzanci, koledzy Zbigniewa Kabaty p,. „Bobo”:
Mieczysław Korczak ps. „Dentysta”, , Jan Gałuszka ps. „Mizerny”, Włodzimierz Gruszczyński ps. „Jach”, a także burmistrz M i G Koprzywnica Marek Jońca wraz z przedstawicielami władz samorządowych, wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Barbara Marzec, dr Tomasz Domański z delegatury IPN w Kielcach, Wojciech Targowski, mecenas Rajmund Aschenbrenner, Jan Wieczorek syn „Chebonsa”, Maria Praska córka Jana Tosia ps. „Kapciuch”, Mirosław Sarzyński dyrektor ZSO im. Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy, Mirosława Komaniecka dyrektor Biblioteki Miejskiej w Koprzywnicy, Alicja Stępień dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy, przedstawiciele instytucji z terenu Koprzywnicy, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół biorących udział w konkursie, przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Garnuszek wraz z członkami rady, nauczyciele i uczniowie z koprzywnickiej podstawówki, sponsorzy, przedstawiciele mediów oraz wielu innych. Zebrani, których powitała inicjatorka i pomysłodawczyni konkursu, dyrektor placówki Teresa Majczak, wysłuchali niepowtarzalnych interpretacji przepięknej poezji Zbigniewa Kabaty. Konkurs poprowadziła Jolanta Bzduch.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce: Aleksandra Bartkowicz klasa V „ Poeta Iwaniuk nazwał mój kraj”, - SP im. Wł. Jasińskiego w Gawłuszowicach
II miejsce: Julia Skrzypczak-kl. V ”Do młodych” - SP im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy
III miejsce: Karolina Klubińska –kl. V-„Polska mowa” S P im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy
Wyróżnienie: Alicja Kubicka kl. VI „Mój kraj”- SP im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach.
Wyróżnienie: Karolina Gromska –„Widma” Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach
Zebrani wysłuchali również koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zuchów z Gromady Zuchowej „Przyjaciele lasu”, którą prowadzi druhna Ewa Dziuba oraz chóru szkolnego pod kierunkiem p. Bożeny Grzyb.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: p. Janusza Witkowskiego, p. Zdzisława Nasternaka, p. Marię Jasińską, p. Pawła Ćwiertniewskiego, p. Radosława Szlichtę, p. Jerzego Wieczorka, Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, p. Ryszarda Janię z Pilkington Automotiv Poland, Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju , mecenasa Rajmunda Aschenbrennera.
Poezja ma ogromną moc, potrafi zachować dla przyszłych pokoleń pamięć o bohaterach, umie dostarczyć niepowtarzalnych wzruszeń, zachwycić swym pięknem. Wiersze profesora Kabaty recytowane w trakcie konkursu spełniły tę rolę, czego wyraz dali goście dzieląc się po konkursie swoimi wrażeniami.
Jolanta Bzduch
W dniu 07.06.2013r. na stadionie sportowym KS „Koprzywianka” odbył się międzyszkolny „Turniej w piłkę nożną” zorganizowany przez naszą szkołę. Do rozgrywek przystąpiło pięć drużyn: trzy ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy i dwie ze Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego w Niedźwicach.
Po zaciekłej i ekscytującej rywalizacji sędziowie wyłonili zwycięzców ogłaszając wyniki rywalizacji.
1 miejsce - Zielone koniczynki ( SP Koprzywnica)
2 miejsce - Bayern ( SP Koprzywnica )
3 miejsce - Niedźwice I
Nagrody indywidualne otrzymali:
Król strzelców - Wiśniewski Dawid kl. VI a ( Zielone koniczynki)
Najlepszy zawodnik turnieju - Duma Mateusz ( Niedźwice I)
Najlepszy bramkarz turnieju – Mianowski Bartłomiej kl. V b ( Bayern)
Wojciech Mrozik
25 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas V –tych. Ponieważ konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem piątoklasistów wyłoniono dwie uczennice, które reprezentowały naszą szkołę. Test eliminacyjny napisało 20 uczniów. Najlepszy wynik uzyskały Wiktoria Oszczudłowska - uczennica klasy V „a” oraz Kornelia Floras – uczennica klasy V„b”. Panie polonistki - Marzanna Łuczak, Agnieszka Kolasińska, Jolanta Bzduch - opracowały zadania konkursowe, wśród których najciekawszy był slalom ortograficzny.
W konkursie, obok reprezentantów naszej szkoły, wzięli udział uczniowie ze szkół w Niedźwicach i Świniarach.
Po bardzo zaciętej i emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Bartłomiej Pawelec SP w Świniarach
II miejsce – Kornelia Floras – SP w Koprzywnicy
III miejsce – Wiktoria Oszczudłowska – SP w Koprzywnicy
Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami.
Jolanta Bzduch
26 maja wszyscy mogliśmy okazywać miłość i wdzięczność naszym kochanym mamom .Natomiast dwa dni później, przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej udali się do Sulisławic na konkurs piosenki Maryjnej, by tam jeszcze raz wyśpiewać naszą miłość wobec Maryi.
W konkursie brali udział uczniowie wszystkich okolicznych szkół.
Konkurs był rozstrzygany w trzech kategoriach wiekowych.
Młodych wykonawców oceniało Jury, które dostrzegło niezwykłe talenty naszych dzieci.
GABRIELA KOZIK, uczennica klasy I A, zaśpiewała piosenkę pt.”Maryja śliczna Pani”, która w kategorii solistów uzyskała III miejsce.
PIOTR KOLASIŃSKI, uczeń klasy VI C piosenką pt.”Łzy Maryi” wyśpiewał
I miejsce w kategorii klas IV-VI.
Zespół dziewczynek w składzie:
Anna Rybik KL.V C
Anna Bulira KL.V C
Wiktoria Zając KL.V C
Anna Wiśniewska KL.IVA
Oliwia Kołacz KL. IVA
zdobył III miejsce w kategorii zespołów.
Wobec tak wielkich talentów wykonawców gratulujemy naszym uczniom zdobytych nagród I dyplomów.
Jolanta Ordon
Bożena Grzyb
PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH
Rok 2013 został ogłoszony przez Policję Rokiem Pieszego. W ramach współpracy nasza szkoła została zaproszona do udziału w zorganizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego i Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z Kuratorium Oświaty „Przeglądzie Małych Form Teatralnych” w Sandomierzu. Naszym zadaniem było przygotowanie przedstawienia na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze jako pieszy i rowerzysta. Na potrzeby przeglądu został utworzony Amatorski Zespół teatralny „8”. W ośmioosobowy skład uczniów wchodzili: Szymon Sykutowski z kl. IV a, Jakub Bieniek z kl. IV a, Gabriela Grądziel z kl. IV b, Małgorzata Kępa z kl. IV b, Karolina Klusek z kl. V a, Wiktoria Oszczudłowska z kl. V a, Weronika Oszczudłowska z kl. V a, Maja Mazurkiewicz z kl. V a. Uczniowie wyćwiczyli przedstawienie według scenariusza opracowanego przez p. Marzannę Łuczak, p. Annę Ostrowską, p.Martę Bochyńską. W konkursie wzięli udział młodzi aktorzy z siedmiu szkół naszego powiatu. Uczniowie z naszej szkoły w ramach przeglądu uzyskali wyróżnienie.
Marta Bochyńska
Anna Ostrowska
Dnia 21 maja 2013 roku uczniowie klas IV wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Sandomierza.
W programie wyjazdu znalazła się wizyta w Muzeum Okręgowym i obejrzenie wystaw na temat zmysłów człowieka "ŚWIAT ZMYSŁÓW", a także o życiu ludzi w dawnych czasach, wykopaliskach archeologicznych z naszego regionu i wystawy biżuterii wykonanej z krzemienia pasiastego oprawionego w srebro.
Uczestniczyliśmy również w rejsie statkiem po Wiśle. Poza tym zwiedziliśmy sandomierską Starówkę i podziemia oraz podziwialiśmy piękno Królewskiego Miasta z Bramy Opatowskiej. W Muzeum Diecezjalnym zachwyciły nas wspaniałe eksponaty, które potrafią wywrzeć na oglądających ogromne wrażenie.
Po " lekcjach historii" wszystkim smakowały pyszne sandomierskie lody.
Pełni wrażeń i zachwytu późnym popołudniem wróciliśmy do naszych domów.
Przygotowania do egzaminu na kartę rowerową zaczęły się już w styczniu 2013 r. Wtedy to uczniowie na lekcjach techniki zaczęli poznawać podstawowe informacje o rowerze i o odpowiedzialnym uczestnictwie w ruchu drogowym jako rowerzysta.Następnie stopniowo omawialiśmy zasady ruchu rowerzysty. Każdy musiał dokładnie poznać obowiązki i zakazy dotyczące rowerzysty w ruchu drogowym. Każdy uczeń w czasie przygotowań poznał znaki drogowe dotyczące rowerzysty i wykazał się ich znajomością w czasie lekcji. Poza tym uczniowie poznali zasady pierszeństwa przejazdu przez skrzyżowania, sygnały w ruchu drogowym, warunki uzyskania karty rowerowej i zasady zachowania szczególnej ostrożności na drodze.
W kwietniu na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie z zaangażowaniem ćwiczyli "ósemkę" , czyli prawidłowe sygnalizowanie i poprawne wykonanie manewru skręcania w lewo i w prawo.
Egzamin odbył się 23 maja w obecności policjantów z miejscowego komisariatu i z komendy policji z Sandomierza. Policjanci sprawdzali w jakim stopniu uczniowie znają zasady i przepisy dotyczące rowerzysty. Goście prowadzili również część praktyczną egzaminu. Ogromne emocje towarzyszyły tego dnia uczniom klas IV. Wyniki egzaminu były zadawalające. Wsród uczniów klas IV-szczęśliwych posiadaczy KARTY ROWEROWEJ tylko jeden uczeń nie zdał egzaminu. Ważne jest to, że w ciągu kilku tygodni uzupełnił wiedzę i zdał w następnym terminie.
Wszyscy uczniowie z ogromnymi emocjami odbierali pierwsze dokumenty uprawniające do poruszania się po drogach publicznych już samodzielnie.
WSZYSTKIM NOWYM UŻYTKOWNIKOM DROGI ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH POWROTÓW DO DOMU.
M. Bochyńska
W dniu 25.06.2013 roku uczniowie klas czwartych ze szkoły podstawowej w Koprzywnicy, wraz z wychowawcami i grupą rodziców uczestniczyli w pikniku na placu przy kościele św. Floriana w Koprzywnicy. W planie przedwakacyjnego spotkania było:
- zwiedzanie zabytkowego kościoła pod kierunkiem doświadczonego przewodnika-pana Jana
- wyjście na wieżę kościelną i obserwacja panoramy okolicy w towarzystwie księdza proboszcza J. Burka
- realizacja zadań projektowych na temat: Nasza rzeka Koprzywianka
- międzyklasowy mecz w piłce nożnej, któremu sędziował doświadczony piłkarz ks. M.Walczak
- grilowanie kiełbasek w towarzystwie wychowawców i rodziców
Uczniowie aktywnie i bezpiecznie spędzili czas, doskonalili umiejętności współpracy w grupie oraz zasady właściwego zachowania w miejscach kultu sakralnego.
uczniami opiekowały się:
p.Marta Bochyńska
p.Małgorzata Gawrońska
W roku szkolnym 2012/13 w naszej szkole została przeprowadzona akcja pt. „Warto być dobrym człowiekiem”. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży. Poprzez dobre działania i zachowania na rzecz innych, nasi uczniowie bardziej się poznawali, otwierali na siebie i integrowali. Dwukrotnie, z każdej klasy, drogą losowania wybierano finalistów akcji, by w trzecim, końcowym losowaniu wyłonić zwycięzcę konkursu.
Karolina Czerwińska uczennica klasy VI c okazała się dobrą, wrażliwą na innych koleżanką
i wygrała rower – główną nagrodę w naszej akcji
„… Nigdy nie pomagałam innym dla zysku i nagrody. Lubię sprawiać radość bliźnim i czynię to z serca, a jeśli wygram rower, to podaruję go mojej siostrze…” – oto słowa szczęśliwej laureatki.
Serdecznie dziękujemy sponsorom głównej nagrody w naszej akcji, panu Pawłowi Ćwiertniewskiemu i Karolowi Zwolskiemu.
Jolanta Ordon
Anna Ostrowska
Dzień Dziecka
W dniu 03.06.2013r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Dziecka”.
Z tej okazji dla naszych uczniów zorganizowaliśmy wiele ciekawych atrakcji. Uroczysty dzień rozpoczął się od wspólnego apelu, podczas którego dyrektor pani Teresa Majczak przekazała wszystkim dzieciom życzenia . Następnie pan Grzegorz Zwolski przedstawił plan dnia oraz kolejność i podział grup na klasy I-III, oraz IV-VI.
W godzinach od 8:30 do 10:00 uczniowie mogli wziąć udział w czterech zajęciach do wyboru. Lubiący tańczyć mogli poszaleć na dyskotece, ci co mieli ochotę pokazać swoje umiejętności artystyczne mogli się wykazać na konkursie „Sport to zdrowie”, natomiast wiedzę o sporcie mogli udowodnić w konkursie „ Co kryje sport”, a tych którzy są zafascynowani piłką nożną można było spotkać na projekcji meczu Borussia Dortmund- Real Madryt w świetlicy szkolnej.
Klasy I-III od 10:00 do 11:00 zmagały się w sali gimnastycznej z następującymi konkurencjami sportowymi:
Po przerwie na posiłek, o godzinie 11:15 rozpoczęły się konkurencje gry w warcaby i kręgle, którym towarzyszyły wielkie emocje i rywalizacja.
Klasy IV-VI od 10:00 do 11:00 brały udział w konkursie warcabowym oraz kręglach.
O godzinie 11:15 odbyły się kolejne konkurencje:
Po zakończeniu zmagań wszystkie klasy zostały zebrane w sali gimnastycznej, aby ukoronować ich osiągnięcia. Nagrody i dyplomy wręczyła dyrektor p.Teresa Majczak w asyście nauczycieli wychowania fizycznego p. Grzegorza Zwolskiego i p.Wojciecha Mrozika.
Wojciech Mrozik
23 maja uczniowie naszej szkoły wyruszyli w podróż do Kołobrzegu na XXII Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Reprezentacja szkoły składała się z 5 uczniów z klas VI oraz opiekuna.
Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w szkolnym internacie, warunki były bardzo dobre. Po półgodzinnym odpoczynku wyruszyliśmy zobaczyć morze. Pogoda nas nie rozpieszczała, było zimno, jednak spacer plażą był dla nas odpoczynkiem po długiej podróży. Oczywiście chłopcy nie zapomnieli o najbliższych zbierając piękne muszelki dla nich.
Do internatu wróciliśmy na obiad.
Około godziny 14 zaczęliśmy zwiedzać bazę dydaktyczną Zespołu Szkół Morskich. Komandor Marek Padjas wytłumaczył nam na podstawie symulatora komputerowego, jak bezpiecznie prowadzić statek. Chłopcy spróbowali swoich sił , ale jak się okazało, nie jest to łatwe.
Późnym popołudniem wybraliśmy się na uroczyste otwarcie XXII Międzynarodowego Zlotu Jungów, któremu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna przygotowana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Ligi Morskiej i Rzecznej. Niedługo po tych uroczystościach przeszliśmy do portu , gdzie czekał na nas statek. Rejs był chyba największym przeżyciem dla uczniów, choć było bardzo zimno i wietrznie, to uśmiech nie znikał z naszych twarzy. Wieczorem wróciliśmy do internatu na kolację oraz nocleg.
Kolejny dzień naszego pobytu w Kołobrzegu rozpoczął się podniesieniem bandery na placu apelowym przy Zespole Szkół Morskich. Zaraz po tym wyruszyliśmy do portu jachtowego na rozgrywki sportowe. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce w torze przeszkód. Chłopcy zdobyli umiejętność wiązania węzłów żeglarskich.
Kolejnym punktem była uroczystość nadania imienia portowi jachtowemu „ Marina Solna”, przy tej okazji mogliśmy zobaczyć Kompanię Honorową Zespołu Szkół Morskich.
O godzinie 14 wróciliśmy na obiad. Po nim mieliśmy czas wolny , który oczywiście spędziliśmy nad morzem. Tak się zakończył drugi dzień naszej morskiej przygody.
Niedziela była czasem naszego powrotu do domu. Przed odjazdem zwiedziliśmy piękny Kołobrzeg. Byliśmy między innymi w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie odbyło się zakończenie XXII Międzynarodowego Zlotu Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów zlotu dyplom oraz mały upominek.
Nasz pobyt w Kołobrzegu dobiegł końca, ale to, co zobaczyliśmy, na długo pozostanie w naszej pamięci.
Opiekun grupy Piotr Turbak
18 czerwca 2013 roku uczniowie klasy II b gościli w szkole swoich rodziców z okazji ich wspólnego święta. Piosenkami i wierszami dzieci chciały podziękować kochanym mamusiom i tatusiom za trudy wychowania i w taki sposób wyrazić swą miłość. Wraz z życzeniami wręczyły samodzielnie wykonane laurki.
Wielką niespodzianką dla rodziców było przedstawienie bajki pt. ,,Kopciuszek” , przygotowane specjalnie na tę okazję. Rodzice z dumą i wzruszeniem patrzyli na swe pociechy, podziwiając ich grę aktorską . Niektóre dzieci poruszały się po scenie z wielką swobodą, jakby się na niej urodziły. Inne, bardziej nieśmiałe odczuwały jeszcze tremę. Zdarzyły się niewielkie wpadki, które tylko wywołały śmiech publiczności. Wszystkich zachwycały również piękne stroje małych aktorów, nie gorsze od prawdziwych teatralnych. Patrząc na twarze przybyłych rodziców widać było, że uroczystość dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Po spektaklu rodzice mogli wymieniać się wrażeniami podczas słodkiego poczęstunku.
Przedstawienie ,,Kopciuszka” uczniowie klasy II b pokazali także swoim kolegom z klas I-III, podczas którego otrzymali wielkie brawa. Inscenizacja podobała się na pewno, bo nawet największe wiercipięty z klas pierwszych siedziały spokojnie, a nauczyciele gratulowali małym artystom wspaniałych zdolności aktorskich.
wychowawca – Elżbieta Kalinowska
W roku szkolnym 2012/2013 w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy były realizowane dwa programy profilaktyki antytytoniowej adresowane do dzieci i młodzieży, a inicjowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji. Program pod nazwą „Nie pal przy mnie, proszę” był realizowany przez uczniów klas II i III, zaś program „Znajdź właściwe rozwiązanie” był skierowany do uczniów klas IV-VI. Podsumowaniem szeregu działań tych projektów był apel pt.”Przy mnie nie pal!” przygotowany przez dzieci z klasy II a i uczniów klasy IV b. Poprzez humorystyczne scenki z Dinusiem, parą palących kocurów i mądry lekarzem, szkolni widzowie śledzili niebezpieczne skutki palenia papierosów. Dowiedzieli się równie o pochodzeniu tytoniu, składzie dymu papierosowego i jego niszczących skutkach. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody dla zwycięzców dwóch konkursów plastycznych pt.:
• „Nie pal przy mnie, proszę” – zorganizowany w klasach II – III,
• „Nałogom NIE” – zorganizowany w klasach IV – VI.
Odbiorcami apelu oprócz społeczności szkolnej byli również zaproszeni rodzice.
Ewa Dziuba i Małgorzata Gawrońska
Już po raz drugi Szkoła Podstawowa im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy uczestniczyła w realizacji programu „Nie pal przy mnie proszę”. Jest to program profilaktyki antytytoniowej adresowany do dzieci, a inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.
Program ma charakter profilaktyczny kształtujący u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, ale przede wszystkim mający na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Program edukacji antytytoniowej wiąże się z treściami zawartymi w Szkolnym Programie Profilaktyki. Był on realizowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klas II i III od stycznia 2013r. do czerwca 2013roku. Obejmował uczniów klas II i III w liczbie 86. W lutym 2013r. wychowawcy na spotkaniach zapoznali rodziców z założeniami i planowanymi działaniami w zakresie realizacji programu.
Na szkolnym korytarzu przy współpracy dzieci i koordynatorów projektów „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz „Nie pal przy mnie, proszę” powstała gazetka poświęcona tematyce antytytoniowej.
W ramach programu zrealizowano zajęcia warsztatowe metodami aktywizującymi. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt.”Legalny narkotyk – nikotyna”. Pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadanki dotyczące kampanii antytytoniowej oraz zdrowego stylu życia. Pedagog szkolny zorganizowała warsztaty mające na celu uczenie dzieci postaw asertywnych.
W maju w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt.”Nie pal przy mnie, proszę” propagujący zdrowy styl życia wolny od dymu tytoniowego. Szkoła w tym miejscu zaznaczyła swoją współpracę z Domem Kultury w Koprzywnicy. Jury pod przewodnictwem artysty plastyka pani Heleny Pileckiej wyłoniło zwycięzców. W szkole miała miejsce wystawa pokonkursowa wieńcząca działania artystyczne dzieci. Podsumowaniem realizacji programów profilaktycznych skierowanych do uczniów naszej szkoły był apel pt.”Przy mnie nie pal!” przygotowany przez uczniów klasy II a i IV b. Inscenizacja ta poruszała problem biernego palenia dotykającego dzieci.
W tym roku szkolnym programem objęte były dzieci z klas II i III. Myślę jednak, że należy włączyć także klasy pierwsze, ponieważ są to nowi, znaczący adresaci projektu. Wnioskiem na przyszłość jest dołożenie starań, by rodzice brali większy udział w realizacji tych działań. Ważnym partnerem w takiej kampanii prozdrowotnej winni być lekarze. Może uda się Państwowej Inspekcji Sanitarnej zorganizować spotkanie lekarzy (specjalistów) z dziećmi i ich rodzicami.
Ewa Dziuba
Udział uczniów
Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w uroczystościach patriotycznych
Uczniowie naszej szkoły systematycznie uczestniczą w różnorodnych uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Koprzywnicy lub parafię św. Floriana w Koprzywnicy.
14 kwietnia 2013 roku poczet sztandarowy naszej szkoły oraz delegacją uczniów wzięła udział w uroczystej mszy św. odprawionej w kościele św. Floriana w intencji polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 roku, 47 mieszkańców Koprzywnicy, działaczy ruchu oporu rozstrzelanych przez hitlerowców pod murem w 1943 roku oraz ofiar katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Po mszy św. uczniowie złożyli kwiaty na płycie upamiętniającej bohaterstwo partyzantów z oddziału „Jędrusie”, a następnie wraz z uczestnikami uroczystości udali się na miejsce straceń.
3 maja 2013 roku poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział we mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po mszy św. uczniowie wzięli udział w przemarszu pod obelisk prezydencki, gdzie przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty. Wartę honorową przy obelisku pełniły zuchy z Gromady Zuchowej „Przyjaciele lasu”, którą prowadzi druhna Ewa Dziuba
Opiekę nad pocztami sprawowała p. J. Bzduch.
Uczniowie Vc wraz z wychowawczynią p . M. Kossak-Błajszczak i rodzicem p. A. Malecką spędzili przedostatni dzień roku szkolnego na pikniku klasowym, zorganizowanym przy parafii św. Floriana w Koprzywnicy. Ksiądz proboszcz Jerzy Burek pokazał nam panoramę Koprzywnicy z wieży kościelnej. Piekliśmy kiełbaski przy ognisku, a następnie rozegraliśmy mecz w siatkówkę. Niektórzy uczniowie, którzy mieszkają już 12 lat w Koprzywnicy, byli po raz pierwszy na wieży kościelnej. Także podczas pikniku uczniowie poznali kolejny skrawek swojej małej Ojczyzny i do tego jeszcze się wspaniale bawili.
Maria Kossak-Błajszczak
26 czerwca 2013 r. uczniowie klasy III b z wychowawczynią p. Martą Chamerską i rodzicami odbyli wycieczkę na basen do Sandomierza. Rodzice włączyli się w organizację wycieczki, sprawowując opiekę nad dziećmi . Dla niektórych dzieci był to pierwszy wyjazd na basen i pierwsze oswajanie z wodą. Zjeżdżalnia cieszyła się dużym powodzeniem i była przez wszystkich oblegana. Ci, którzy potrafili pływać, próbowali swych sił na małym basenie.
Zajęcia na pływalni były inną, ciekawą formą wychowania fizycznego. Dzieci miło, aktywnie oraz bezpiecznie spędziły dzień na zabawie i pływaniu relaksacyjnym na basenie.
Wychowawca: Marta Chamerska
Zwiedziliśmy Europę
W dniach od 13-21 maja siedmioro uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem, wybrało się na wycieczkę zagraniczną do Parlamentu Europejskiego ufundowaną przez europosła pana Pawła Zalewskiego. W tym gronie znaleźli się uczniowie, którzy w ostatnim roku nauki uzyskali najwyższą średnią z przedmiotów nauczania, wzorowe zachowanie, oraz godnie reprezentowali naszą szkołę w środowisku lokalnym, rozsławiając jej imię poprzez udział w licznych konkursach. Byli to: Agnieszka Krala, Michalina Papka, Michał Ordon, Jakub Garnuszek, Piotr Kolasiński, Nadia Komorowska
i Wiktoria Misiak. Opiekunką grupy była pani Agnieszka Kolasińska.
Autokar wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki wyruszył z Warszawy. Nasi uczniowie dołączyli do grupy wycieczkowej około godziny 19.00. Rano 14 maja dotarliśmy do malowniczo położonego w belgijskich Ardenach Polskiego Ośrodka Wakacyjnego „Millenium” Centre Polonais de Vacances w Combain – la- Tour, gdzie po zakwaterowaniu odbyła się wspólna kolacja, podczas której uczestnicy wycieczki mogli się lepiej poznać.
W tym roku uczestnicy odwiedzili aż pięć państw: BELGIĘ – w której m.in. odwiedzili Brukselę wraz z Parlamentem Europejskim oraz Brugię, LUKSEMBURG, FRANCJĘ – miasto Reims, w którym zwiedziliśmy Katedrę Notre Dame, HOLANDIĘ z miastem Maastricht, NIEMCY–z pięknym Berlinem.
Do Koprzywnicy uczniowie wrócili wraz z opiekunką 21 czerwca około godziny 8.00. Wszystkim bardzo podobał się wyjazd i mimo męczącej podróży dotarli do domów w znakomitych humorach. Wycieczka dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci.
Panu posłowi serdecznie dziękujemy za zafundowanie nam niezapomnianych przeżyć
Chcąc podziękować za trudy wychowania swoim rodzicom, uczniowie klasy III b przygotowali pod kierunkiem p. Marty Chamerskiej imprezę klasową – Dzień Mamy i Taty. Uroczystość odbyła się 27 czerwca 2013 r. w godzinach popołudniowych. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty recytatorskie i wokalne w programie słowno-muzycznym. Były chwile wzruszenia, podziękowania, życzenia, laurki i kwiaty. Po przedstawieniu rodzice miło spędzili czas przy kawie i ciastku.
Wychowawca: Marta Chamerska
5 czerwca 2013 r. uczniowie klasy III b udali się na wycieczkę do pobliskiego kościoła parafialnego św. Floriana i klasztoru w Koprzywnicy. Uczniowie mieli okazję zapoznania się z historią tych zabytkowych obiektów, słuchając opowieści przewodnika pana Jana Burka. Następnie ks. Krystian Kusztyb wraz z p. Martą Chamerską zaprowadzili chętne i odważne dzieci na wieżę kościelną, z której można było podziwiać piękne krajobrazy Koprzywnicy. Po zejściu z wieży kościelnej przyszedł czas na wspólne zabawy i ognisko, które było przygotowane pod opieką rodziców. Po zjedzeniu kiełbasek upieczonych przy ognisku, uczniowie wraz z wychowawcą wrócili do szkoły.
Wychowawca: Marta Chamerska
9 czerwca 2013 roku na terenie ogrodu pocysterskiego przy kościele św. Floriana odbył się IV Piknik Cysterski - ,,W cieniu cysterskiej jabłoni”. Przyciągnął on nie tylko mieszkańców Koprzywnicy i okolic, ale również wielu turystów.
Na wszystkich czekało tam mnóstwo atrakcji. Jedną z nich była możliwość zwiedzania klasztoru i zajrzenia do miejsc na co dzień niedostępnych dla "zwykłych śmiertelników”. Chętni mogli wziąć udział w grze terenowej pod hasłem: "Szukajmy skarbu cysterskiego”.
Były również rozgrywki sportowe oraz występy wokalne dzieci i młodzieży. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu naszych uczniów, których występ wokalny i taneczny przygotowała pani Bożena Grzyb.
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie kulinarnym "Tradycja zapisana w smaku”, na którym prezentowane i oceniane były wypieki. Do konkursu zgłoszone były znakomite ciasteczka „amoniaczki” oraz ciasto drożdżowe z kruszonką. Stoisko kulinarne przygotowały panie Elżbieta Kalinowska i Agnieszka Kolasińska z pomocą kilku mam uczniów klasy V b. Na naszym stoisku można było skosztować nie tylko wypieków konkursowych, ale także wiele innych tradycyjnych ciast. Były tam drożdżówki, szarlotka, ciasto z truskawkami, babka, a nawet bułeczki z kaszą. Wszystko było tak smaczne, że w krótkim czasie zniknęło ze stołu.
E. Kalinowska
Każdego roku przedstawiciele naszej szkoły uczestniczą w uroczystości święta Szkoły Podstawowej w Gawłuszowicach noszącej również imię Władysława Jasińskiego. Tegoroczne obchody odbyły się 30 kwietnia w 25-tą rocznice nadania imienia. W skład delegacji reprezentującej naszą społeczność weszli: dyrektor pani Teresa Majczak, wicedyrektor pani Barbara Miklas oraz uczniowie stanowiący poczet sztandarowy , a także Wiktoria Oszczudłowska i Piotr Kolasiński, którzy wystąpili w koncercie pieśni partyzanckiej i patriotycznej. W programie obchodów była także Msza Św. oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu gospodarzy. Wśród gości znaleźli się byli „Jędrusie”: Jan Gałuszka „Mizerny” i Stefan Świerczek „Lew”.
Po raz kolejny Koło Wędkarskie w Koprzywnicy zorganizowało w dniu 1 czerwca specjalne zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka. W tej atrakcyjnej imprezie udział wzięło kilkunastu uczniów, w tym także dziewczynki. Pomimo dżdżystej aury dzieci w asyście swoich rodziców lub starszego rodzeństwa cierpliwie wpatrywały się w spławiki unoszące się w wodzie koprzywnickiego zalewu. Po upływie wyznaczonego czasu wszystkie złowione ryby zostały oficjalnie zważone, po czym ogłoszono wyniki. Wręczenia zwycięzcom pucharów , dyplomów oraz atrakcyjnych nagród rzeczowych ufundowanych przez Koło Wędkarskie w Koprzywnicy dokonali sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica pani D. Kruszec-Nowińska, prezes KW pan Z. Batogowski oraz dyrektor naszej szkoły pani T. Majczak. Dla wszystkich uczestników zawodów upieczono kiełbaski na grilu, które przy chłodnej i mokrej pogodzie bardzo smakowały.
W dniu 21 czerwca w godzinach popołudniowych przybyła do naszej szkoły grupa harcerzy z drużyny im. Władysława Jasińskiego z Rzeszowa pod opieką druha Jacka Kocana. Celem odwiedzin była chęć nawiązania współpracy oraz złożenie przyrzeczenia przez czwórkę harcerzy. Podczas wizyty goście dowiedzieli się o istnieniu „Rodziny szkół Jędrusiowych”, co bardzo ich zainteresowało. Z uwagą wysłuchali informacji o odbywającym się u nas już od 14 lat konkursie poezji jednego z Jędrusiów- Z. Kabaty. W sobotę zwiedzili Sandomierz, a po południu udali się pieszo do Sulisławic. Tam przy mogile patrona drużyny odbyła się ceremonia złożenia przyrzeczenia harcerskiego. Wizyta zakończyła się 22 czerwca w niedzielę. Gościom towarzyszyły dyrektor Teresa Majczak i wicedyrektor Barbara Miklas.
29 kwietnia gościli w naszej szkole przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej z Kołobrzegu. Dzień wcześniej otwierali uroczyście sezon spływów na Wiśle w Ulanowie. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas VI-tych. Z uwagą wysłuchali pogadanki komandora Marka Padjasa o pracy na morzu. Dowiedzieli się także wielu szczegółów o szkołach kształcących przyszłych marynarzy. Bardzo ciekawy był pokaz wiązania morskich węzłów. Na koniec tego niezwykłego spotkania otrzymaliśmy zaproszenie na „Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej”, który od wielu lat odbywa się w Kołobrzegu.
19 czerwca 2013r. klasy III a i III b uczestniczyły w wycieczce do Kielc. Program obejmował zwiedzanie Muzeum Zabawy i Zabawek, projekcję filmu w 3D w kinie, zwiedzanie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz zwiedzanie pomnika przyrody Dębu Bartka w Zagnańsku.
W najstarszym i największym muzeum zabawek w Polsce dzieci mogły zobaczyć kilka tysięcy eksponatów. Uczniowie obejrzeli kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Chłopcy byli bardzo zaciekawieni kolekcją samochodów i modelami pojazdów historycznych wykonanymi przez ich rówieśników. Dziewczynki natomiast zachwyciły się lalką z XVIII w. i lalkami, którymi bawiły się ich babcie i prababcie.
W planetarium i obserwatorium astronomicznym dzieci uczestniczyły w seansie, w czasie którego zapoznały się z wyglądem nocnego nieba- nazwami gwiazdozbiorów Nieba Północnego, mogły śledzić ruchy gwiazd, planet, Słońca i Księżyca. Uczniowie mogli także zaobserwować zjawisko zaćmienia Słońca i Księżyca. Korzystając z dobrej pogody dzieci prowadziły obserwacje astronomiczne- przez teleskop oglądały Słońce. Na koniec zwiedzania obserwatorium uczniowie zapoznali się z wystawą meteorytów.
W kinie Helios w Kielcach dzieci uczestniczyły w seansie filmowym w technologii 3D pt. „ Tajemnice Zielonego Królestwa”. Projekcja filmowa zapewniła dawkę zabawy i wiedzy przyrodniczej.
Ostatnim punktem wycieczki było udanie się do Zagnańska, gdzie znajduje się najstarszy pomnik przyrody – Dąb Bartek. Dzieci miały możliwość zrobienia zdjęć i wysłuchania historii tego drzewa, którą opowiedział im przewodnik.
Wycieczka do Kielc była bardzo udana. Służyła integracji, rozrywce i poznaniu ciekawych zakątków województwa świętokrzyskiego.
M. Chamerska
Nasza szkoła rokrocznie włącza się w organizację imprezy środowiskowej pod nazwą ” Święto Ziemi Koprzywnickiej” w dniach 3-4 maja. Nauczyciel wychowania fizycznego p. Grzegorz Zwolski współuczestniczył w przygotowaniu i sędziowaniu zawodnikom uczestniczącym w X Biegu Jędrusiów. Prezentowaliśmy również swoje talenty przed lokalną społecznością. W drugim dniu obchodów, który poświęcony jest tradycyjnie strażakom, gromada zuchowa „ Przyjaciele lasu” wyśpiewała utwór wokalny pt.
” Orkiestra”. Umundurowane zuchy przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych pokazały również elementy musztry paradnej. W dalszej części wystąpili uczniowie kl. III a śpiewając piosenkę pt. ” Warto żyć” . W rytm piosenki pląsały pary , które w barwnych strojach tańczyły rumbę. Uczennice z klas IV i V zatańczyły taniec dyskotekowy, a Piotr Kolasiński brawurowo wykonał utwór pt. „Orkiestry dęte”.
Występujący otrzymali gromkie oklaski od publiczności i słodkie podarunki od organizatorów. Do występu dzieci przygotowały: p. Ewa Dziuba, p. Bożena Grzyb oraz p. Renata Kaczor-Zwolska.
Podczas imprezy promowaliśmy szkołę w środowisku lokalnym rozdając ulotki informujące o sukcesach i dokonaniach naszych nauczycieli i uczniów.
R. Kaczor-Zwolska
,,Jest taka wdzięczność kiedy chcesz dziękować”
Dnia 28 czerwca po ciężkiej i wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów dzień zakończenia roku szkolnego. Chwilę tę, tradycyjnie poprzedziła msza św. odprawiona dla całej społeczności szkolnej. Po wspólnej modlitwie wszyscy uczniowie przybyli do szkoły na oficjalną część uroczystości, która odbyła się w obecności zaproszonych gości.
Pani dyrektor Teresa Majczak powitała wszystkich przybyłych, po czym szóstoklasiści słowem i piosenką podziękowali za wspólne lata nauki i wychowania. Przekazali też symbole szkoły młodszym kolegom z klasy piątej oraz wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.
Rodzice żegnających się uczniów również skierowali do zebranych pedagogów miłe słowa podziękowania, a w dowód wdzięczności zostały wręczone wiązanki kwiatów. Była to bardzo wzruszająca chwila dla wszystkich zebranych, popłynęły łzy. .
Zakończenie roku szkolnego to nie tylko czas pożegnań, ale także czas docenienia wszystkich sukcesów uczniów, którzy brali udział w licznych konkursach, turniejach i zawodach. Pani dyrektor Teresa Majczak wręczyła nagrody i wyróżnienia za szczególne i bardzo dobre wyniki w nauce. Odczytała również nazwiska uczniów klas I-III wyróżniających się w nauce i zachowaniu. Wśród tych wyróżnień szczególnie ważne są nadawane przez Radę Pedagogiczną honorowe tytuły "DUMA SZKOŁY", "PRZYJACIEL NAUKI" i "NADZIEJA SZKOŁY". Rodzicom uczniów z klas VI, którzy otrzymali tytuł "DUMA SZKOŁY" zostały wręczone listy gratulacyjne. Za aktywną pracę na rzecz szkoły wielu rodziców odebrało pisemne podziękowania na forum.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili: sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec- Nowińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Cała uroczystość miała miły i podniosły charakter, pełen oczekiwania na wakacyjny odpoczynek. Uczniowie po krótkich spotkaniach z wychowawcami w klasie z radością rozpoczęli wakacje.
Absolwenci opuścili szkołę ze świadomością, że zamykają pierwszy ważny okres w swoim życiu i otwierają nową kartę.
Życzymy im oczywiście tylko wysokich i bezpiecznych lotów.
Wychowawczynie: Jolanta Bzduch, Agnieszka Kolasińska, Marzanna Łuczak