Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Nasze pierwszaki bezpieczne w drodze do szkoły Krzyż zasługi Z wizytą w zakładzie komunalnym Dzień Edukacji Narodowej Jesienne Ognisko Święto Szkoły Święto Niepodległości Zdrowe śniadanie Nasza szkoła realizuje projekt...... Regulamin konkursu ,,Jedzmy zdrowo: jedzmy warzywa i owoce Regulamin konkursu literackiego Regulamin konkursu na najładniejszą świąteczną kompozycję w klasie Regulamin konkursu -Warto być dobrym człowiekiem Wycieczki klas czwartych Obchody roku Janusza Korczaka Turniej Mikołajowy II Mikołajkowy Turniej Badmintona o Puchar Burmistrza Osieka Regulamin konkursu na wieniec adwentowy Szkolne Jasełka Dyskoteka Andrzejkowa Mikołajki Pasjonaci są wśród nas Pokłosie konkursów Dzień Babci i Dziadka Warsztaty DEUTSCH-WAGEN-TOUR Projekt Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania Bezpieczne ferie Bądźmy bezpieczni w Internecie Koncert akordeonowy Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej Wyjazd na przedstawienie teatralne Warsztaty o tematyce wychowawczej Odznaczenia pracowników Sukces Oli Wieczornica Wyjazd na lodowisko Zuch policjant Rok pieszego Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Spełnione marzenia Konkurs piosenki angielskiej Dzień Wiosny Dzień Ziemi Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej Spotkanie z panem Józefem Myjakiem Pielgrzymka do Sulisławic KOPRZYWNICKI DZIEŃ POEZJI KABATY Sprawozdanie z „Turnieju w piłkę nożną” II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS V–TYCH Konkurs Piosenki Maryjnej w Sulisławicach PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH Wycieczka klas IV do Sandomierza Egzamin na kartę rowerową klas IV Z wizytą u Cystersów FINAŁ AKCJI „WARTO BYĆ DOBRYM CZŁOWIEKIEM” Dzień Dziecka Nasi uczniowie na XXII Międzynarodowym Zlocie Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej Dzień Rodziny w klasie II b PAPIEROSOM MÓWIMY - NIE! „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ” Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w uroczystościach patriotycznych PIKNIK KLASOWY Wyjazd na basen klasy IIIb Zwiedziliśmy Europę Dzień Mamy i Taty Ognisko klasowe III b Piknik cysterski Uroczystości w Gawłuszowicach Wędkowanie nad zalewem WIZYTA HARCERZY Z RZESZOWA Wizyta marynarzy Wycieczka do Kielc i Zagnańska Występ z okazji „ XI Święta Ziemi Koprzywnickiej”. Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Aktualności

Nasza szkoła realizuje projekt......

Nasz szkoła realizuje projekt:

„Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie  się urodziły. „

Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny dla szkół podstawowych .

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Celem kampanii jest zmiana postaw społecznych poprzez podniesienie świadomości i wiedzy uczniów szkół podstawowych na temat problemu ginących gatunków zwierząt - pogłębienie wiedzy na temat wpływu działalności człowieka na świat przyrody oraz zmniejszenie zapotrzebowania na egzotyczne gatunki zwierząt trzymane w warunkach domowych.

Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami jest procederem obejmującym miliony okazów zwierząt i roślin rocznie na całym świecie. Obok degradacji naturalnych siedlisk, jest największym zagrożeniem dla przetrwania ponad 35 tysięcy gatunków. O skali zjawiska świadczy fakt, że jest to trzeci co do wielkości rodzaj nielegalnego handlu po narkotykach i broni, przynoszący zyski rzędu 140 miliardów dolarów rocznie.

Handel zagrożonymi gatunkami dotyczy wszystkich grup zwierząt i roślin.

Zwierzęta odławiane są nielegalnie ze środowiska naturalnego:

- sprzedaje się je żywe jako egzotyczne pupile;

- zabija w celu wytworzenia pamiątek, trofeów myśliwskich, ozdób, wyrobów i leków

tradycyjnej medycyny i żywności.

Bardzo ważnym składnikiem tego zjawiska jest m.in. handel żywymi zwierzętami, skórami i częściami dużych kotów, kością słoniową, rogami nosorożców, koralowcami tworzącymi rafy.

Handel ginącymi gatunkami zwierząt na świecie i w Polsce

Głównym zagrożeniem dla przetrwania wielu gatunków zwierząt i roślin jest nielegalne i niekontrolowane odławianie ich z natury. Zwierzętami handluje się z wielu powodów. Kłusownicy polują na dzikie zwierzęta i przemycają je do krajów, gdzie jest na nie popyt.

Transport odbywa się w nieludzkich warunkach, zwierzęta umierają ściśnięte w wymyślnych schowkach, paczkach, torbach i klatkach. Na jeden przemycony okaz, który można kupić w sklepie, przypada wiele, które nie przeżyły podróży. Dziesiątki tysięcy żywych zwierząt trafia w ten sposób do sklepów zoologicznych, na bazary i giełdy całego świata.

Zwierzęta wykorzystuje się także do wytwarzania najdziwniejszych przedmiotów, w tym pamiątek turystycznych, odzieży i akcesoriów, ozdób, instrumentów lub trofeów myśliwskich. Ze zwierząt, w tym tak wspaniałych jak tygrysy, nosorożce i niedźwiedzie produkuje się także leki i kosmetyki. Setki tysięcy zwierząt zagrożonych gatunków są także co roku zabijane po prostu dla mięsa, piór i futra.

 

ZWIERZĘTA SĄ:

- sprzedawane jako egzotyczne pupile;

- zabijane i przerabiane na mięso i inne produkty spożywcze (np. żółwie, węże,

małpiatki, małpy naczelne, w tym najbliżsi krewni człowieka małpy człowiekowate,

krokodyle, ryby, w tym jesiotry, z których produkuje się kawior);

- przerabiane na wyroby skórzane i futra (duże koty takie jak tygrysy, lamparty, gepardy; jak również zebry, słonie, wilki, krokodyle);

- wykorzystywane do wyrabiania różnego rodzaju ozdób i instrumentów (koralowce,

słonie, nosorożce, żółwie, antylopy i setki innych);

- wykorzystywane do medycyny tradycyjnej (tygrysy, lamparty, nosorożce, piżmowce,

niedźwiedzie).

W Polsce również istnieje problem nielegalnego handlu ginącymi gatunkami zwierząt i roślin i dotyczy wielu gatunków fauny i flory. Polska jako członek Wspólnoty Europejskiej należy jednocześnie do jednego z największych rynków importujących zarówno żywe okazy jak i przedmioty wykonane z gatunków zagrożonych wyginięciem. Wartość tego handlu to miliony euro z legalnych transakcji i znacznie więcej z handlu na czarnym rynku. Co więcej, Polska zajmuje wysokie miejsce w statystykach nielegalnego handlu okazami CITES, a wschodnia granica naszego kraju, jako najdłuższa granica Wspólnoty, jest pierwszą na drodze przemytu z Rosji i Azji. Dodatkowo w ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania hodowlą lub handlem egzotycznymi gatunkami, co znacznie ułatwiają otwarte granice Unii Europejskiej. Podsumowując - Polska stanowi niewątpliwie ważny region na mapie Europy walczącej z handlem ginącymi gatunkami.

Żywe zwierzęta egzotyczne w naszych domach – czy naprawdę musimy je mieć?

Żywe zwierzęta z gatunków chronionych zagrożonych wyginięciem przemycane są do Polski z całego świata, są to zarówno liczne gatunki ptaków (papugi, ptaki drapieżne) jak również gady (żółwie, węże, gekony, legwany), płazy, bezkręgowce a nawet ssaki takie jak małpy i lemury.

Zwierzęta przewożone w tragicznych warunkach, bardzo często giną podczas transportu lub chorują już po przywiezieniu do sklepów zoologicznych. Każde egzotyczne zwierzę, nielegalnie przewiezione do kraju, okupione jest śmiercią setek innych.

Ponieważ zwierzęta z przemytu nie są poddawane kwarantannie, zdarza się że są nosicielami chorób groźnych dla zdrowia i życia ludzi, szczególnie dzieci. Kupowanie egzotycznych zwierząt chronionych gatunków zagraża nie tylko przetrwaniu tych gatunków w naturze, ale również potencjalnym nabywcom. Co więcej, zakup lub sprzedaż takich zwierząt jest niezgodny z prawem i stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przestępstwo stanowi także handel (sprzedaż i kupno) przedmiotów wykonanych z chronionych przez CITES gatunków zwierząt i roślin, jeśli pochodzą z nielegalnych źródeł i nie posiadają odpowiednich dokumentów.

Egzotyczne zwierzęta takie jak papugi, węże i żółwie nie są gatunkami udomowionymi, nawet najlepsza klatka, terrarium czy woliera będą więc tylko sztuczną i kiepską namiastką naturalnych warunków w jakich powinny żyć. Zapewnienie im nawet tej namiastki nie jest łatwe i wymaga dobrej znajomości wymagań danego gatunku. Wiele z nich to gatunki długowieczne, o czym nie pamiętają rodzice lub dzieci kupując malutkiego żółwia lub papugę. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy za 30-40 lat dalej będziemy chcieli opiekować się takim zwierzęciem.

Tradycyjna medycyna azjatycka (TMA)- zagrożenie dla przetrwania wielu gatunków zwierząt

Jak wynika z szacunków, ponad 50 gatunków zwierząt, a w tym 20 gatunków chronionych postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej, zagrożonych jest wyginięciem na skutek używania ich w TMA. Największymi konsumentami i eksporterami TMA są Chiny i Indie.

Przykład tragicznego losu tygrysów i nosorożców dowodzi, jak zgubne są skutki popytu na produkty lecznicze wykonane ze zwierząt. Monitoring rynku1 Warszawy i okolic wykonany przez WWF w 2010 r. wykazał szeroką ofertę tego typu produktów, kierowaną do polskich konsumentów. Wśród nich znalazły się: tłuszcz z niedźwiedzia, plastry zawierające kości lamparta i piżmo, kremy z pijawki lekarskiej oraz tran z węgorza europejskiego.

Jak każdy z nas może chronić ginące gatunki?

Ze względu na fakt, że to popyt kreuje wciąż rosnącą skalę nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami, największą szansę na ograniczenie tego procederu zagrażającego tysiącom gatunków na świecie jest edukacja i zmiana postaw społecznych.

Los ginących gatunków zwierząt zależy od każdego z nas. Istniejące przepisy są dalekie od doskonałości i bardzo trudno jest stwierdzić z całą pewnością czy interesujące nas zwierzę nie pochodzi z przemytu, najlepszą opcją dla przyrody i dla nas jest nie kupowanie egzotycznych zwierząt w sklepach, na bazarach i na giełdach. Egzotyczne gatunki zwierząt powinny przecież żyć tam, gdzie się urodziły.

Podczas zagranicznych podróży należy wystrzegać się nabywania jakichkolwiek pamiątek czy leków wykonanych ze zwierząt. Każda taka pamiątka ma przecież swoją prawdziwą cenę.

Kupując żywe zwierzęta chronionych gatunków:

- mamy swój udział w niszczeniu zagrożonych wyginięciem gatunków

- łamiemy prawo i popełniamy przestępstwo

- wspieramy przemytniczy proceder

- narażamy zdrowie nasze i rodziny

Egzotyczne zwierzęta w domu

Lista gatunków często spotykanych w handlu:

1. MAŁPY

Wszystkie małpy i małpiatki (w tym lemury) są chronione. W sklepach pojawiają się najczęściej kapucynki.

2. GADY

ŻÓŁWIE

Żółw stepowy

Żółw grecki

Żółw egipski

Żółw mauretański

Żółw obrzeżony

JASZCZURKI

Legwan zielony

Kameleony

Szyszkowce

Felsumy (najczęściej spotykana Phelsumia dubia)

Warany (nilowy i stepowy)

Biczogony ( egipski i afrykański )

WĘŻE

Wszystkie pytony, boa i anakondy są chronione

Pyton królewski

Pyton tygrysi

Boa dusiciel

Boa leśny

Boa tęczowy

KROKODYLE

Wszystkie są chronione

Kajman okularowy

3. PTAKI

PAPUGI

Chronione są wszystkie papugi, z wyjątkiem nimfy, papużki falistej

i aleksandretty obrożnej! W naszych sklepach można spotkać:

Afrykanka ognistobrzucha

Modrolotka czerwonoczelna

Rozella królewska

Rozella białolica Żako kongijskie

Lora wielka

Kakadu sinooka

Ary (A. ararauna, A. hiacyntowa, A. zielona, A. żółtoskrzydła

Amazonki (A. kurika, A. kubańska, A. żółtogłowa, A. czerwonoczelna)

Papuga kozia

INNE

Gwarek czczony

Tukany

4. PŁAZY

Aksolotl meksykański

Drzewołazy np. drzewołaz lazurowy, liściołaz paskowany

5. BEZKRĘGOWCE

Ptaszniki z rodzaju Brachypelma sp. - wszystkie są chronione,

ale w sklepach najczęściej można spotkać ptaszniki kędzierzawe,

p. czerwonokolanowe, p. czerwonoodwłokowe

Skorpion cesarski

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477100

Galeria zdjęć