Już po raz drugi Szkoła Podstawowa im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy uczestniczyła w realizacji programu „Nie pal przy mnie proszę”. Jest to program profilaktyki antytytoniowej adresowany do dzieci, a inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.
Program ma charakter profilaktyczny kształtujący u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, ale przede wszystkim mający na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Program edukacji antytytoniowej wiąże się z treściami zawartymi w Szkolnym Programie Profilaktyki. Był on realizowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klas II i III od stycznia 2013r. do czerwca 2013roku. Obejmował uczniów klas II i III w liczbie 86. W lutym 2013r. wychowawcy na spotkaniach zapoznali rodziców z założeniami i planowanymi działaniami w zakresie realizacji programu.
Na szkolnym korytarzu przy współpracy dzieci i koordynatorów projektów „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz „Nie pal przy mnie, proszę” powstała gazetka poświęcona tematyce antytytoniowej.
W ramach programu zrealizowano zajęcia warsztatowe metodami aktywizującymi. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt.”Legalny narkotyk – nikotyna”. Pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadanki dotyczące kampanii antytytoniowej oraz zdrowego stylu życia. Pedagog szkolny zorganizowała warsztaty mające na celu uczenie dzieci postaw asertywnych.
W maju w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt.”Nie pal przy mnie, proszę” propagujący zdrowy styl życia wolny od dymu tytoniowego. Szkoła w tym miejscu zaznaczyła swoją współpracę z Domem Kultury w Koprzywnicy. Jury pod przewodnictwem artysty plastyka pani Heleny Pileckiej wyłoniło zwycięzców. W szkole miała miejsce wystawa pokonkursowa wieńcząca działania artystyczne dzieci. Podsumowaniem realizacji programów profilaktycznych skierowanych do uczniów naszej szkoły był apel pt.”Przy mnie nie pal!” przygotowany przez uczniów klasy II a i IV b. Inscenizacja ta poruszała problem biernego palenia dotykającego dzieci.
W tym roku szkolnym programem objęte były dzieci z klas II i III. Myślę jednak, że należy włączyć także klasy pierwsze, ponieważ są to nowi, znaczący adresaci projektu. Wnioskiem na przyszłość jest dołożenie starań, by rodzice brali większy udział w realizacji tych działań. Ważnym partnerem w takiej kampanii prozdrowotnej winni być lekarze. Może uda się Państwowej Inspekcji Sanitarnej zorganizować spotkanie lekarzy (specjalistów) z dziećmi i ich rodzicami.
Ewa Dziuba