"Młodzi ludzie mogą i muszą brać udział w budowie nowej Europy, wnosząc wkład swych aspiracji i ideałów, nauki i pracy, twórczości i wielkodusznego oddania”
Jan Paweł II
14 maja to pamiętna data w życiu społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć europosła – pana Pawła Zalewskiego.
Nasz gość to eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego. Jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej, wiceprzewodniczącym Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, członkiem Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. To także wybitny znawca spraw międzynarodowych i ceniony komentator polskiej polityki zagranicznej. Uczestnikami spotkania byli także: Dorota Kruszec Nowińska – sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Koprzywnicy, Agnieszka Szczucińska – Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego Lokalnej Grupy Działania, Renata Floras – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły.
Chcąc w pełni przygotować się do spotkania z tak wybitną postacią, nasi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o państwach Unii Europejskiej oraz poznali działalność
i osiągnięcia pana Pawła Zalewskiego.
Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Teresa Majczak, która powitała zgromadzonych gości. Następnie wszyscy obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną o Unii Europejskiej, Belgii i działalności politycznej naszego gościa. Ten element prezentacji okazał się dla niego wielkim zaskoczeniem i miłą niespodzianką.
Z kolei głos zabrał pan Paweł Zalewski, który w bardzo ciekawy i zabawny sposób przybliżył zebranym trudną tematykę Unii Europejskiej i działalność Parlamentu Europejskiego. Uczniowie byli bardzo zainteresowani podejmowanymi tematami. Mimo młodego wieku są bowiem świadomi tego, że zagadnienia poruszane w europarlamencie mają wielki wpływ na losy naszego kraju. Ciekawi byli jak wygląda życie w Brukseli i praca europosła, a panująca atmosfera spowodowała, że dzieci wprost „zasypywały” gościa bardzo dojrzałymi jak na swój wiek pytaniami.
Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o państwach Unii Europejskiej. Konkurs odbył się w styczniu i cieszył się wśród naszych uczniów ogromną popularnością. Wielu z nich osiągnęło wysokie wyniki, co jest dowodem ogromnego zainteresowania tematyką unijną.
Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Aleksandra Łuczak – kl. IV „b”
Zuzanna Ćwik - kl. V „a”
II miejsce – Wiktoria Surowiec – kl. IV „b”,
Michał Nowiński – kl. IV „a”,
Krzysztof Nowiński – kl. VI „c”
III miejsce – Katarzyna Materkowska – kl. VI „c”.
Zwycięzcy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody, które zostały pozyskane przez organizatorów dzięki współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej oraz Punktem Informacji Europejskiej w Warszawie.
Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny o Belgii. Było to bardzo barwne przedstawienie, z którego zebrani mogli się dowiedzieć wielu ciekawych informacji o tym pięknym kraju. Wszyscy ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeli taniec pochodzących z Belgii Smerfów, a podsumowaniem przedstawienia była degustacja specjałów kuchni belgijskiej – czekolady, pralin i gofrów.
To był bardzo ważny dzień dla naszych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jesteśmy dumni, że to właśnie nam – spadkobiercom „Jędrusiów” przyszło gościć wybitnego europarlamentarzystę. Spotkanie na długo pozostanie nam w pamięci, ponieważ była to wspaniała lekcja integracji z Unią Europejską. Mamy nadzieję, że ta wizytą nie była ostatnią i dlatego od razu zaprosiliśmy pana posła na następną.
Marzanna Łuczak
Agnieszka Kolasińska