Program edukacyjny OWOCE I WARZYWA W SZKOLE

Sprawozdanie z przebiegu działań w ramach programu
„ Owoce i warzywa w szkole” ,
realizowanego w roku szkolnym 2014/2015.

W roku szkolnym 2014/ 2015, już kolejny raz Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, brała udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Jest to program z ramienia Unii Europejskiej, który został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych dzieci, a w szczególności  niewystarczającego spożywania warzyw i owoców.

Wszyscy uczniowie z klas I –III (za zgodą rodziców) uczestniczyli w powyższej akcji. Otrzymywane porcje były nieodpłatne. Dzieciom włączonym do programu udostępniało się;

·świeże owoce ( jabłka, gruszki, truskawki, owoce egzotyczne, sałatki owocowe)

·świeże warzywa ( marchew, paprykę słodką, rzodkiewki)

·soki owocowe, warzywne, owocowo –warzywne.

Dzięki programowi dieta naszych dzieci została wzbogacona o dodatkową porcję witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Poszerzył się także stan ich wiedzy o zdrowym odżywianiu.

Nauczyciele z klas I –III, prowadzili również  zajęcia na temat zasad zdrowego odżywiania się. Do współpracy włączona także rodziców i higienistkę szkolną.

W ramach realizacji programu:

- We wszystkich klasach, odbywały się degustacje przyniesionych owoców i warzyw .

- Odbyły się prowadzone przez nauczycieli pogadanki na temat wpływu częstego spożywania warzyw i owoców na zdrowie człowieka.

- Na szkolnym korytarzu znajdowały się gazetki, informująca uczniów o zdrowym odżywianiu, roli witamin, znaczeniu piramidy żywieniowej.

- Zorganizowano Piknik Rodzinny w kl. II a, na którym wspólnie z rodzicami przygotowano owocowo- warzywny poczęstunek, nie zapominając także o istotnej roli aktywności fizycznej. Rodzice wspólnie z dziećmi rozgrywali mecze piłki siatkowej i uczestniczyli w zabawach ruchowych.

-Odbył się konkurs plastyczny pt. „Owocowo- warzywna rewia mody”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Najlepsze prace w eliminacjach szkolnych nagrodzono upominkami i nagrodami książkowymi. Przesłano je do kolejnego etapu, który rozstrzygnie Agencja Rynku Rolnego w Kielcach

- Uczniowie z klas 0 wspólnie z wychowawcą przygotowali zdrową sałatkę owocowo- warzywną. Podczas zajęć poznawali pozytywny wpływ owoców i warzyw na zdrowie człowieka, a także uczyli się zasad zdrowego odżywiania.

– Uczniowie kl. II a samodzielnie przygotowali składniki i wykonali kanapki , które wspólnie  skonsumowali podczas zajęć.

- Uczniowie kl. II podczas zajęć plastycznych wykonywali piramidę żywienia. Wklejali poszczególne produkty w odpowiednim miejscu piramidy i rozmawiali o ich roli w zdrowym odżywianiu.

-Uczniowie klas II a brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich. Rozwiązywali zagadki o owocach i warzywach ,oraz samodzielnie wymyślali zagadki, zadając je swoim koleżankom i kolegom. Na zajęciach plastycznych rysowano, wyklejano owoce i warzywa,

- W klasach I odbyły się pogadanki z higienistką szkolną , które poruszały tematykę zdrowego odżywiania i konieczności spożywania śniadania.

-w klasach I zostały przeprowadzone zajęcia „Przyrządzanie sałatki owocowej”, „Owoce i warzywa na co dzień” czy „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, na których uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat drzew i krzewów owocowych, przynosili przetwory, smakowali je, rozmawiali o wpływie ruchu na zdrowie człowieka.

- W ramach programu: „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem” , w kl. I odbyły się zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pt.  Aby zdrowym być. Zajęcia poprowadził pedagog szkolny.

- W ramach programu: „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem” , w kl. III wychowawca przeprowadził zajęcia pt.
1.Co to jest zdrowie, co robić, by zdrowym być.

2. Znajdź swój sty, zdrowo żyj.

Efekty uczestnictwa w programie:

uczniowie :

-chętnie spożywają owoce i warzywa oraz piją soki naturalne,

-wiedzą jak ważne są witaminy dla ich rozwoju, oraz w jakich owocach i warzywach je znaleźć,

-wiedzą, jakie produkty szkodzą ich zdrowiu, oraz których produktów powinno być jak najmniej w ich diecie,

-potrafią samodzielnie przygotować kanapki oraz zrobić prostą sałatkę owocową -warzywną,

-owoce i warzywa spożywane były w grupie, wśród rówieśników, co sprzyjało utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów.