PROGRAM EDUKACYJNY „ TRZYMAJ FORMĘ”.

Zespół 1- żywienie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym- zbilansowana dieta.

p. Miklas, p. Gawrońska

Zespół 2 – Aktywność fizyczna

p. Ferra, p. Mrozik

Zespól 3 – Wybrane elementy edukacji

p. Bochyńska, p. Tenderenda, p. Drożdżal

Wychowawcy klas V, VI wybierają po 3 uczniów ze swoich klas ( w sumie 15 uczniów).

Listopad, Grudzień

p. Drożdżal- konkurs na ulotkę informacyjną „ zasady prawidłowego żywiena” ( regulamin, komisja)

p. Tenderenda – plakat ze szkolnym hasłem „ Trzymaj formę, bądź aktywny” zachęcający do aktywności fizycznej.

p. Tenderenda- ankieta wśród uczniów nt. zdrowego odżywiania i aktywności sportowej.
Gazetka + propozycje co można zmienić w diecie uczniów wynikającej z ankiety

p. Mrozik oraz uczniowie przygotowują zestaw ćwiczeń na gimnastykę śródlekcyjną

( wymiana między klasami na każdej lekcji)

p. Ferra- Nordic Walking, Aerobik, zajęcia z Pilatesu

Styczeń

p. Miklas- tworzenie menu dla osób z otyłością, nadwagą oraz niedoborem masy ciała.

p. Mrozik, p. Ferra – Konkurs Plastyczny „ Moja rodzina trzyma formę”.

Luty

p. Mrozik wraz z uczniami robią gazetkę na temat „ Aktywny wypoczynek podczas ferii zimowych”
oraz przeprowadza z klasami pogadankę.

p. Bochyńska – „Piramida żywieniowa” – plakat- wykonanie przez uczniów

Marzec

Nauczyciele wychowawcy wraz z lekarzem przeprowadzają pogadankę na temat chorób takich jak bulimia, anoreksja.

Od marca do czerwca raz w miesiącu klasy losują kolor i jedzą posiłek składający się głównie z tego koloru oraz mają strój w tym kolorze.

Nauczyciele j. obcych robią z uczniami przepis w języku niemieckim oraz angielskim na smaczny posiłek.

Przepisy chroniące konsumenta

p. Bochyńska, p.Tenderenda - gazetka na temat  informacji na etykietach produktów, jak czytać etykiety produktów żywnościowych, reklamy skierowane do dzieci i młodzieży.

p. Miklas, p. Gawrońska – liczenie kalorii oraz wspólne obliczanie BMI.
Zasady zdrowego żywienia (np. 10 zasad)

Maj

Aktywne przerwy – uczniowie klas V-VI organizują zajęcia np. z gimnastyki , hula-hop,
skakanki na przerwach.

p. Miklas, p. Gawrońska- Mówię Nie Napojom Energetycznym- wykonanie plakatów przez uczniów

Podsumowanie programu, prezentacja multimedialna

Każda klasa przygotowuje prosty układ taneczny/ bądź zestaw ćwiczeń– nie dłuższy niż 4 min przy akompaniamencie muzycznym- KONKURS

Rozgrywki sportowe oraz propozycje zdrowych posiłków.