Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Archiwum

Rok szkolny 2016/2017

  

     Wakacje to najpiękniejszy czas w życiu szkolnym ucznia. U ich progu wszystkim uczniom, gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły życzymy zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i wszystkiego, co sprawia radość i wywołuje uśmiech.

                                                              Beata Dębowska
                                                            Jolanta Bzduch

Zwiedzamy najbliższą okolicę podczas zajęć z projektu:                                                    
  ,,Kompetencje kluczowe – budujemy od najmłodszych lat”

W ramach projektu ,,Kompetencje kluczowe – budujemy od najmłodszych lat”, dwie grupy uczniów uczestniczących w zajęciach rozwijających z przyrody odkrywały osobliwości przyrodniczo – turystyczne wzdłuż doliny Wisły, w wąwozach sandomierskich oraz na sandomierskiej starówce. Kolejne dwie grupy wędrowały po Górach Pieprzowych, poznając rezerwat przyrody oraz poznawały wąwozy lessowe Koprzywnicy. Uczniowie sami zaplanowali i opracowali wymienione szlaki i informacje o nich. Wcielając się w rolę przewodników turystycznych zachęcali opiekunów i przypadkowych przechodniów do odkrywania prastarego Sandomierza i okolic. 
nauczyciele przyrody: B. Miklas i J. Ordon  

 Klasa IIIc w Krakowie

    29 maja klasa IIIc wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem wyprawy był Krakowski Ogród Zoologiczny założony w 1929 roku. Dzieci miały okazję zobaczyć ponad 1000 sztuk zwierząt, w tym licznie stanowiącą grupę zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem. Na trasie spaceru była żyrafiarnia- pawilon niedawno wybudowany dla żyraf Rothschilda, Egzotarium, w którym wyeksponowane były ryby, płazy i gady. Niemałym zainteresowaniem cieszył się wśród zwiedzających  obiekt dla pingwinów Humboldta, gdzie nieloty miały do dyspozycji kamienistą plażę, basen i sztuczne skały. Kolejnym punktem na mapie Krakowa był największy średniowieczny plac Europy- Rynek Główny będący dziś miejscem organizacji koncertów i ważnych wydarzeń kulturalnych w mieście. Potem uczniowie klasy IIIc zwiedzili jeden z najwspanialszych obiektów architektury sakralnej w Polsce, wybudowany w stylu gotyckim- kościół Mariacki. Ostatnią  atrakcją turystyczną były  zabytkowe Sukiennice, w których dzieci dokonały zakupów odwiedzając stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Wycieczkę  do dawnej stolicy Polski należy zaliczyć do udanych. Była piękna pogoda i miła atmosfera. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę z przyrody i historii.

                                                                                                                     Ewa Dziuba

Wielki sukces naszych uczniów

w  Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”.

 Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik” skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania
 i talenty. Nowatorska formuła, polegająca na przeprowadzeniu doświadczeń, wskazuje na kilka ważnych elementów: uświadamia,
 że wszystko, co dzieje się w naturze ale też w domu, szkole, w środowisku najbliższym każdemu dziecku, da się wyjaśnić w sposób naukowy.

Dzięki takiemu podejściu do nauki uczniowie naszej szkoły w tegorocznej,  X edycji konkursu odnieśli znaczące sukcesy.

Michalina Babiak z kl. I b i Aleksandra Ostrowska z kl. II a,
 zdobyły „Nagrodę główną”, uzyskując 100% zdobytych punktów.

Bartosz Bielski z kl. III a zdobył „ Nagrodę”.

Wyróżnienia otrzymali:

Kornelia Jarosz kl .I b

Jakub Knap kl. I b

Adrianna Lis kl.  I b

Mateusz Syroka kl. I a

Emilia Żurek kl. I b

Konrad Podlewski kl. II c

Kamil Kawecki kl .III a

Kacper Słowik kl. III b

Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

                                                                           Szkolni koordynatorzy

Przyrodnicze i ekologiczne sukcesy naszych uczniów.

Największa satysfakcją w pracy nauczyciela jest sukces jego uczniów. W bieżącym roku po raz pierwszy organizowany był przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty Konkurs Przyrodniczy. Finalistą tego konkursu został uczeń klasy VIb – Kacper Olszewski, który wykazał się bardzo dużym poziomem wiedzy i umiejętności z przyrody. W etapie powiatowym brały udział również dwie uczennice z kl. VIb : Julia Chmiel i Katarzyna Kijania. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Już po raz XI nasza szkoła z brała udział w programie edukacyjnym ,,Zbieramy, segregujemy i przetwarzamy odpady", organizowanym przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki. 5 czerwca w Baćkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród tego konkursu. Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody wykonali wszystkie zadania przewidziane w regulaminie konkursu. Zajęliśmy II miejsce na 43 startujące szkoły, otrzymując w nagrodę aparat cyfrowy. Nagrody otrzymali również uczniowie II pierwszych miejsc w konkursach zorganizowanych według regulaminu EZGDK :Michał Kolasiński i Gabriela Radzim - w konkursie plastycznym ,,Chcemy oddychać świeżym powietrzem", Kacper Olszewski i Katarzyna Kijania - za konkurs wiedzy ,,Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK", Wiktoria Kolasińska i Kacper Bąk  - za największą ilość zebranych baterii. Wszystkim, którzy wspierali działania moje i uczniów, przyczyniając się w ten sposób do otrzymania nagrody serdecznie dziękuję.  

                                                                                                                                     B.Miklas

   ZUCH „POLICJANT”

        Realizując zadania przyjęte w planie pracy na rok harcerski 2016/2017 15 Gromada Zuchowa „Przyjaciele Lasu” wiosną 2017r.   zrealizowała cykl  sprawnościowy pod tytułem „Policjant”. Najważniejsze wymagania, jakimi musi sprostać zuch policjant, to obowiązkowość, odwaga, wrażliwość na ludzką krzywdę. Poza tym taki zuch umie dedukować i jest spostrzegawczy. W trakcie trwania tego cyklu zuchy miały możliwość zdobycia sprawności indywidualnej „Przechodzień”, dzięki której nauczyły się rozpoznawać kilka ważnych znaków drogowych, utrwaliły wiedzę o tym, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę nie narażając własnego zdrowia i nie będąc zagrożeniem dla innych. Sprawność ta kształtuje także zdolność przewidywania i podporządkowywania się przepisom. Realizacja omawianej sprawności zuchowej zakładała także spotkanie z policjantem. Podczas zbiórki, której gościem była dzielnicowy, starszy aspirant pani Krzysztofa Abramczyk, zuchy wiele dowiedziały się o trudnej i odpowiedzialnej pracy funkcjonariusza policji. Policjantka przypomniała o kardynalnych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, przestrzegała również przed zagrożeniami płynącymi z wirtualnego świata. Zuchy po zaliczeniu testu podsumowującego sprawność, otrzymały z rąk drużynowej znaczki sprawności zuchowej „Policjant”. Udział zuchów w tym cyklu sprawnościowym miał za zadanie zapoznać gromadę z niebezpieczną pracą policjanta, wpajać dbałość o bezpieczeństwo i kształtować postawy obywatelskie.

                                                                                  phm. Ewa Dziuba

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

30 maja w naszej szkole uczniowie klas czwartych po długich przygotowaniach przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 40 uczniów. Egzamin przeprowadzili  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu i policjant dzielnicowy Komisariatu Policji w Koprzywnicy.
 Zadaniem każdego ucznia było zaprezentowanie wiedzy dotyczącej zasad ruchu rowerzysty na drodze, znajomości zasad pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania i znajomości znaków drogowych dotyczących rowerzysty, oraz umiejętności praktycznej jazdy na rowerze z poprawnym sygnalizowaniem zamiaru skrętu i sprawdzeniem sytuacji na drodze.
Jest to duża ilość nowych treści do nauczenia się dla dziesięciolatka. Jednak systematyczna nasza ciężka praca, współpraca rodziców i ogromna motywacja do zdobycia uprawnienia samodzielnego poruszania się po drodze dały zadawalający efekt.
            Pierwsza próba odpowiedzialnej wiedzy i umiejętności jazdy na rowerze zakończyły się pozytywnie.
Życzymy, aby każdy samodzielny już wyjazd dziecka na rowerze był prawdziwą przyjemnością i kończył się zawsze bezpiecznie.
                                                                                                           Marta Bochyńska

WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

    W ramach szkolnych obchodów Dnia bez Przemocy w naszej szkole w dniach 16-19 maja odbyła się nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej przez ratowników medycznych PCK Sandomierz w ramach współpracy placówek.
Warsztaty prowadzono w małych grupach-zespołach klasowych przez dwie godziny lekcyjne w każdej grupie. Taka ilość czasu i niewielka grupa uczniów pozwoliły zarówno na przedstawienie teorii jak i przeprowadzenie praktycznych ćwiczeń pod okiem ratowników.
Uczniowie wysłuchali informacji na temat:

- oceny stanu poszkodowanego,

- sposobu ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej,

- sposobu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Uczniowie dowiedzieli się również w czasie warsztatów, że w czasie udzielania pierwszej pomocy należy:

- wezwać fachową pomoc
- dbać o drożność dróg oddechowych
- dbać o komfort termiczny poszkodowanego
- dbać o komfort psychiczny poszkodowanego
- pozostać na miejscu zdarzenia
- kontrolować oddech co 1 minutę
- nie poruszać poszkodowanego bez potrzeby
- nie podawać leków
- nie podawać niczego do jedzenia, do picia.

Uczniom została również zaprezentowana procedura użycia defiblyratora w czasie udzielania pierwszej pomocy.
 Poza wiedzą teoretyczną każdy uczeń pod fachowym okiem ćwiczył poznaną wiedzę praktycznie. Najciekawszym ćwiczeniem dla uczniów okazały się próby resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzone na fantomie.
            Przeprowadzone zajęcia były dla uczniów ciekawą i bardzo pożyteczną  nauką na całe życie, a przede wszystkim uczyły okazywania pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacji potrzeby.

KOLCZASTA PRZYJAŹŃ

   „Kolczasta przyjaźń” - to tytuł widowiska, które zobaczyli uczniowie klas I-III oraz grupy 0 naszej szkoły w poniedziałek 15.05.2017 r . Przedstawienie o  charakterze  profilaktycznym  zostało zaprezentowane przez  Teatr  Inspiracja z Krakowa. Spektakl w swym przesłaniu, nawiązywał  do  tolerancji, szacunku i przyjaźni. Aktorzy ukazali postać Jeżyka, który był wyśmiewany przez mieszkańców lasu, głównie złośliwego i pewnego siebie Tygrysa, ze względu na swoją odmienność związaną z wyglądem. 

W trakcie występu dzieci odkryły, że Jeżyk pomimo tego, że ma kolce, posiada bardzo dużo zalet i umiejętności. Ponadto jego postać promowała potrzebę dbania o higienę osobistą  oraz  zdrowego odżywiania. W końcowej fazie spektaklu Tygrys dostrzegł, że jego „kolczasty kolega” jest miły, uczciwy i zasługuje na szacunek i przyjaźń.
Przedstawienie bardzo podobało się naszym najmłodszym uczniom. Mamy nadzieję, że dzieci zrozumieją potrzebę tolerancji drugiego człowieka.

Wyniki konkursów szkolnych

  W II semestrze r. szk. 2016/2017 obyło się w szkole szereg konkursów wiedzy, plastycznych, artystycznych, językowych.

 

Konkurs : „Kalendarz o mojej szkole ” – organizator Gazetka Szkolna „Uczniowski Głos

I miejsce  - Weronika Klocek III a

II miejsce – Wiktoria Kolasińska IV a

III miejsce – Patrycja Osuch III a

                    Aleksander Kosiński II c

 

Konkurs plastyczno-językowy: „Portret Królowej Elżbiety II” – organizator – nauczycielki języka angielskiego

 

Kategoria klas I-III

I miejsce – Nikola Sendrowicz III a

                Bartosz Bielski III a

II miejsce - Michał Kolasiński II c

                 Bartosz Bielski III a

III miejsce – Anna Reczek Ia

                Kamil Kawecki III

 

Kategoria klas IV – VI

I miejsce – Karolina Fudala V b

                Patryk Radzim IV a

II miejsce – Anna Starzyńska IV b

                 Klaudia Mazur V a

III miejsce – Jakub Korona IV a

                Bartłomiej Osuch IV a

 

Ogólnopolski Konkurs  z Języka Niemieckiego „SPRACHDOKTOR 2017”

I miejsce w województwie – Michał Żwirek IV b

II miejsce w województwie – Wiktoria Kolasińska IV a

III miejsce w województwie – Patrycja Ostrowska IV b

IV miejsce w województwie – Bartłomiej Żyła IV b

 

I Konkurs Piosenki Angielskiej

I miejsce: Karolina Fudala Vb, “People help the people”

                Dominika Szwed VIb, “White flag”

II miejsce: Gabriela Kozik Va, “Story of my life”

                Katarzyna Ordon Vb, “People help the people”

III miejsce:  Kacper Kowalski, IVa, “Hello”

                 Karolina Kapała, Va, “Still falling for you”

Spektakl edukacyjny "Wyjść poza schemat"

Dnia 15 maja 2017 w naszej szkole odbył się bardzo interesujący spektakl oraz prelekcja „Wyjść poza schemat” przygotowany przez teatr Inspiracja z Krakowa. Program, który skierowany był do uczniów klas IV – VI,  poruszył bardzo ważną i aktualną problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej. Uczniowie mogli uświadomić sobie jak negatywne konsekwencje może wywierać zjawisko cyberprzemocy na kształtowanie osobowości młodego człowieka. W przedstawieniu został zaprezentowany coraz bardziej powszechny wśród nastolatków motyw „kozła ofiarnego”, gdzie młody człowiek pada ofiarą obraźliwych e-maili i SMS-ów, publikowania ośmieszających go informacji i zdjęć.

Celem programu była aktywizacja młodych widzów i wzbudzenie ich reakcji na przedstawione zjawiska, jednocześnie uświadamiając, że zarówno oni jak i ich przyjaciele mogą stać się celem podobnych zachowań. 

   „Wiosna, wiosna, ach to Ty!”  Spring is here.

  

 „Jak co roku od lat

zakwitł wiosną znów świat.”

 

12 maja uczniowie klasy IIIc przedstawili swoim koleżankom i kolegom z klas O-III program artystyczny rozwijający zainteresowania poezją, muzyką, budzący wrażliwość na piękno przyrody. W programie był taniec, wiersze i piosenki traktujące o wiośnie. Scenografię zaprojektowała i w dużej części wykonała pani Agnieszka Drożdżal - Lipiec.

W edukacji wczesnoszkolnej takie spotkanie uczniów z poezją i muzyką ma duże znaczenie dydaktyczne jak i wychowawcze. Poznawanie, recytowanie i inscenizowanie wierszy powoduje,  że dzieci stają się wrażliwe na piękno języka, wyrabiają  smak literacki, rozszerzają swoje horyzonty. Zarówno utwory poetyckie jak i muzyczne kształtują także wyobraźnię i postawę twórczą dzieci.

W scenariuszu uroczystości znalazły się także utwory w języku angielskim. Uczniowie recytowali wiersze o wiośnie, a na koniec przedstawienia zaśpiewali piosenkę, że wiosna jest już z nami.

          Ewa Dziuba i Maria Kossak-Błajszczak

Uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3maja

Apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3Maja wpisany jest w coroczny kalendarz uroczystości szkoły ,dlatego też jest wspaniałą  możliwością ,by uzmysłowić wszystkim ,jak ważną rolę i znaczenie mają słowa : Ojczyzna i Patriotyzm . Głównym celem jest wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego ,historycznego i tradycji narodowych . W dniu 28.04.2017r na sali  gimnastycznej w przepięknej scenografii i kostiumach uczniowie klas IIabc  pod kierunkiem swoich wychowawczyń  zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucji  3 Maja. Mali artyści przedstawili inscenizację ,wiersze i pieśni patriotyczne. Przypomnieli fakty z historii Polski, często zapomniane  i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież . Po zakończeniu występu publiczność nagrodziła wykonawców   gromkimi brawami.

                                                                                                       Bożena Grzyb

Sprawozdanie z Turnieju Wiedzy o  Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

 W dniu 28 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do  Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Oprócz naszej szkoły udział w turnieju wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niedźwicach.

            Turniej wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym składa się z części teoretycznej oraz z części praktycznej.

Część teoretyczna składa się z testu 15 pytań oraz 10 pytań ze skrzyżowań, natomiast część praktyczna to jazda na rowerze po torze przeszkód.

Skala trudności obu części jest dość duża, uczniowie muszą się wykazać bardzo dobrą znajomością przepisów drogowych oraz ponad przeciętną koordynacją ruchową i refleksem podczas jazdy po torze przeszkód.

Szkoła Podstawowa im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy reprezentowana była przez czworo uczniów: Marcelinę Wroczek, Julię Cieciurę, Michała Twaroga oraz Marcina Sabata wszyscy z kl. VIb.

Po bardzo emocjonującym przebiegu turnieju to Szkoła Podstawowa z Koprzywnicy mogła się cieszyć ze zwycięstwa.

            12 maja 2017r. w Szkole Podstawowej nr. 2 w Sandomierzu odbyły się eliminacje turnieju na szczeblu powiatowym. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze ostatecznie zajmując wysokie drugie miejsce.

 Reprezentanci naszej szkoły z kl. VIb osiągnęli niemały sukces i wszyscy liczymy, że będzie to procentować w przyszłości na kolejnych eliminacjach turnieju wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

 

 

 

Prezent dla naszej Planety z okazji Dnia Ziemi

Prezent dla naszej Planety z okazji Dnia Ziemi -

uczniowie klasy VIb wzięli udział w akcji: ,,Sadzimy 1000 drzew na minutę”

19.04.2017r. uczniowie klasy VIb wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzone przez p. leśnika na terenie Nadleśnictwa Staszów – rejon Zawidza. Głównym celem tych zajęć był udział w sadzeniu młodych sadzonek dębu bezszypułkowego w ramach ogólnopolskiej akcji: ,,Sadzimy 1000 drzew na minutę. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób, jakimi narzędziami oraz w jakim celu sadzi się drzewa. Leśniczy opowiedział również jak wygląda pielęgnacja i dbałość o rozwój drzewostanów na terenie Nadleśnictwa Staszów. Dodatkowo po wykonaniu zadania młodzież  otrzymała broszury informacyjne o akcji w której wzięli udział oraz nalepki w kształcie liścia dębu z hasłem ,,Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Terenowa lekcja przyrody usystematyzowała wiedzę uczniów na temat rodzajów drzew oraz poszerzyła ją o umiejętność prawidłowego ich sadzenia. Uczniowie dowiedzieli się również, że lasów w Polsce przybywa i zajmują one blisko 1/3 powierzchni naszego kraju. Leśnicy sadzą rocznie 500 mln drzew. A w tym dniu z okazji Dnia Ziemi, my również przyczyniliśmy się do zwiększenia liczby zasadzonych drzew, które będą produkować tlen niezbędny do życia organizmów na Ziemi, staną się miejscem bytowania wielu z nich, będą też wspomagały ochronę powietrza, wód i gleby przed zanieczyszczeniami. Cieszy fakt, że młode pokolenie naszych uczniów przyczyniło się do zwiększenia lesistości Polski. Na zakończenie zajęć terenowych dzięki uprzejmości pracowników nadleśnictwa uczniowie rozgrzali się wokół ogniska i upiekli kiełbaski, które smakowały wybornie po ciężkiej pracy przy sadzeniu.
W podziękowaniu za udział w akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę” nasza szkoła otrzymała certyfikat.                                                                                

                                                                                                 nauczyciel przyrody: Barbara Miklas

Wycieczka klas drugich – Chęciny – Kielce

 

Dnia 12 kwietnia 2017 roku klasy II  wybrały się na wycieczkę do Kielc. Towarzyszyli nam rodzice. Najpierw odwiedziliśmy w Chęcinach Pierwsze Centrum Neandertalczyka, które znajduje się wśród lasów obok Jaskini Raj. To wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Największe wrażenie na naszych uczniach zrobiła naturalnych rozmiarów replika mamuta (skala 1:1) mierząca 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości. Można było również obejrzeć inscenizację polowań i życia codziennego człowieka neandertalskiego.

Następnie ścieżką wiodącą przez las udaliśmy się do Jaskini Raj. Prawie wszystkie dzieci pierwszy raz wchodziły do jaskini, dlatego towarzyszyło im uczucie zaciekawienia, ale również obawy. Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika i podziwiali piękno tego cudu natury.

Ostatnim punktem programu wycieczki było Centrum Geoedukacji w Kielcach. Dojechaliśmy tam autokarem. Już z daleka uwagę dzieci zwrócił olbrzymi, nowoczesny budynek położony na wzgórzu. Centrum Geoedukacji  to miejsce, gdzie w przystępny sposób przewodnicy przekazują wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Zaciekawienie na buziach naszych dzieci było ogromne. Największą atrakcją okazała się „Podróż do wnętrza Ziemi” – Kapsułą Symulatorem 5D i warsztaty Stwórz sobie pamiątkę, moje pierwsze szlify. Były to warsztaty wstępnej obróbki skał, podczas których uczestnicy poznali tajniki szlifowania i polerowania skał świętokrzyskich. Oszlifowana i wypolerowana samodzielnie skała była dla uczniów pamiątką z wycieczki do Centrum Geoedukacji.

Wycieczka bardzo podobała się dzieciom, wróciły zmęczone, ale pełne wrażeń. Mamy nadzieję, że miejsca, które zobaczyły na długo zostaną w ich pamięci.

Sulicka Barbara

     Wycieczka klas VI do Warszawy

    Wczesnym rankiem 4 kwietnia uczniowie klas szóstych pod opieką p. Dyrektor B. Dębowskiej,  B.  Miklas, T. Majczak oraz grupy rodziców wyruszyła w podróż do stolicy. Przygoda z Warszawą rozpoczęła się na Stadionie Narodowym, miejscu westchnień każdego młodego kibica. Zobaczyliśmy wszystkie ważne miejsca tego potężnego obiektu, zwiedziliśmy szatnię, w której do meczów przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski, sprawdziliśmy niezwykłą akustykę stadionu.

  Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zabytkowej, najstarszej części Warszawy. Idąc spacerem Krakowskim Przedmieściem podziwialiśmy zabytkowe pałace, m.in. Pałac Prezydencki, Pałac Potockich, Pałac Tyszkiewiczów, kamienice, kościoły  św. Krzyża i św. Anny, pomniki  Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, księcia Józefa Poniatowskiego. Zachwyciła nas Warszawska Starówka, mury Zamku Królewskiego oraz dumnie spoglądający z kolumny król Zygmunt III Waza. Na Rynku Starego Miasta czekała na nas warszawska Syrenka. Nie ominęliśmy pomnika „Małego Powstańca” oraz Grobu Nieznanego Żołnierza.

  Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, które jest największym centrum nauki w Polsce i jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Misją centrum jest wyjaśnianie zwykłym ludziom skomplikowanych zjawisk przyrodniczych, pobudzanie ich do myślenia i rozbudzanie w nich ciekawości wobec otaczającego świata. Wszystkie eksponaty i urządzenia  zgrupowane są w sześciu tematycznych galeriach: Świat Ruchu, Człowiek i  środowisko, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, BZZZ! i Re: Generacja. Każdy uczeń znalazł tam dla siebie dziedzinę, która go fascynuje i mógł do woli eksperymentować i poznawać, doskonale się przy tym bawiąc. Wielu opuszczało to miejsce z wypiekami na twarzy. Emocje opadły podczas spaceru po ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, zajmuje powierzchnię ponad 1 ha

   Poznawanie stolicy zakończyło się podziwianiem panoramy miasta z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. Ponieważ pogoda bardzo nam sprzyjała, widoki z tej wysokości zapierały dech w piersiach. Z ogromnym bagażem pozytywnych przeżyć, miłych wrażeń, wielkich odkryć i zdobytej wiedzy, późną porą szczęśliwie dotarliśmy do domu.

                                                                                  

                                                                                                           Wychowawczynie klas VI-tych

 

 

 

„Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek znalazł autentyczne znaczenie istnienia, aby człowiek był pełnią własnego życia:
aby człowiek żył z Boga i w Bogu.”
                                                                                                                     Św. Jan Paweł II

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
Dyrekcja Szkoły składa nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, rodzicom, przyjaciołom szkoły serdeczne życzenia.

Aby Chrystus Zmartwychwstały był zawsze naszą siłą, naszą nadzieją, naszą miłością i naszym życiem. Niech ta moc, płynąca z Jego Zmartwychwstałego Serca rozpala nasze codzienne życie, obejmuje wszystkie troski rodzinne, pomaga w pracy zawodowej i życiu szkolnym, tak prowadzi, abyśmy w każdej chwili naszego życia i w każdym działaniu czuli i ufali, że Bóg jeden jest naszym prawdziwym życiem, gdyż jest Bogiem żywych.

Niech te Święta będą radosne i szczęśliwe!

                                                                          Beata Dębowska
                                                                          Jolanta Bzduch

„BYĆ DOBRYM JAK CHLEB”  -POETYCKI MONTAŻ O ŚW. BRACIE ALBERCIE CHMELOWSKIM

            Słowa św. Brata Alberta: „Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”, wypowiedziane przez Niego samego, stały się mottem montażu poetyckiego poświęconego życiu Brata Alberta Chmielowskiego, przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego pod kierunkiem nauczycieli. Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem św. Brata Alberta, który odszedł do Domu Ojca sto lat temu. Jako młody człowiek brał udział w powstaniu styczniowy. Potem studiował malarstwo. Tworzył dzieła o tematyce religijnej. Jego malarstwo charakteryzowała prostota i naturalność. W 1887 r. za zgodą Albina kard. Dunajewskiego przywdział habit, a rok później złożył śluby zakonne, przyjmując imię Albert i dając początek nowej rodzinie zakonnej. Założył zgromadzenia: Braci Albertynów (1888 r.) i Sióstr Albertynek (1891 r.), które oparte zostały na regule św. Franciszka z Asyżu. Brat Albert zajmował się biednymi i bezdomnymi. Ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych przemieniał w przytuliska. Nie dysponując środkami materialnymi kwestował na utrzymanie ubogich. Oddając się z biegiem czasu coraz pełniej posłudze ubogim, rezygnował stopniowo z malowania obrazów. Służbę na rzecz bezdomnych i nędzarzy uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Dyrektor szkoły, pani Beata Dębowska witając 2 kwietnia 2017 roku w murach szkoły zaproszonych gości, powiedziała m.in. „Uroczystości, które nasza szkoła organizuje w okresie wielkiego postu wpisały się już na stałe w kalendarz szkolny. Ich celem jest nie tylko przybliżenie życia i osiągnięć wybitnej postaci, ale przede wszystkim podziękowanie wszystkim Państwu za rok wspólnej pracy, za podejmowanie działań na rzecz zapewnienia naszym uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, a także podnoszenia jakości kształcenia”. Przejmujące wystąpienia uczniów zachwyciły słuchaczy, uświadomiły, przynajmniej w jakimś stopniu, na czym polega fenomen św. Brata Alberta, o którym św. Jan Paweł II powiedział, iż jest; „Bratem naszego Boga”. W końcowej części uroczystości uczestnicy wzięli udział w licytacji dekoracji świątecznych, przygotowanych przez uczniów i  rodziców, oraz innych cennych przedmiotów podarowanych szkole przez jej dobroczyńców. Licytację przygotowali rodzice uczniów pod kierunkiem Szkolnej Rady Rodziców: pani Magdaleny Bąk, pani Moniki Starzyńskiej, pani Anny Motyl, pani Dorot Knap, pani Ewy Szymoniak, pani Marzeny Dudy. Licytację poprowadzili: pani Monika Starzyńska i pan Paweł Jasiński. W czasie uroczystości odbył się również kiermasz dekoracji świątecznych.

Jolanta Bzduch

35 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

       W dniu 14 grudnia klasy szóste uczestniczyły w specjalnej lekcji historii poświęconej 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zajęcia przeprowadziła nauczycielka historii pani Teresa Majczak.

Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób komuniści sprawowali władzę w Polsce po II wojnie światowej i  jak obywatele wielokrotnie domagali się wprowadzenia do życia publicznego prawdziwej demokracji. Te wyjaśnienia pozwoliły im zrozumieć, dlaczego rządzący  wprowadzili stan wojenny i co ta nowa sytuacja zmieniała w życiu Polaków. Młodzież miała okazję zobaczyć oryginalne gazety informujące o przebiegu tamtych wydarzeń oraz kartki na żywność i paliwo.  Wyobraźnię pobudziły także zdjęcia pokazujące oddziały wojska, milicji oraz czołgi na   ulicach   miast. Zajęcia  dopełniły  osobiste  wspomnienia  Pani  Majczak z  13 grudnia 1981 roku. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszonym tematem i bardzo chętnie wypowiadali  się w trakcie lekcji.

    Zajęcia   obserwowane  były  przez  Dyrekcję szkoły P. Beatę Dębowską i P. Jolantę Bzduch oraz  P. Piotra Turbaka. Na zakończenie  Pani Dyrektor dziękując za ciekawą lekcję historii, zwróciła się do uczniów, by zachowali szacunek dla wszystkich ofiar stanu wojennego.

                                             T. Majczak

PLUSZAKI DLA CHORYCH DZIECI

6 grudnia 2016 roku przedstawiciele uczniów klas drugich, wychowawczyni Bożena Grzyb oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy Jolanta Bzduch uczestniczyli w mikołajkowym spotkaniu z chorymi dziećmi oddziału pediatrycznego sandomierskiego szpitala. Mali pacjenci zostali obdarowani puchatymi pluszakami, dzięki którym również na pewno szybciej wrócą do zdrowia. Ordynator oddziału Jan Józefczuk powiedział, że mikołajkowe akcje to wieloletnia tradycja. Są one rodzajem terapii, ponieważ od rana dzieci przygotowując się do wizyty Mikołaja, ubrały choinkę i tylko o tym rozmawiały. Spotkanie odbyło się w świetlicy oddziału. Każde dziecko otrzymało Pluszaka. Pluszowe prezenty sprawiły małym pacjentom dużo radości. Pani wicedyrektor złożyła dzieciom i ich rodzicom, a także personelowi najcieplejsze życzenia z okazji św. Mikołaja, a także z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Pomysł spotkania mikołajkowego z chorymi dziećmi zrodził się przy okazji szkolnych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, które zainicjowała Bożena Grzyb. Odbyły się one  25 listopada 2016 r. na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy. Aby uczcić Dzień Pluszowego Misia dzieci przygotowała misiową imprezę. Właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia  zorganizowana została w szkole  zbiórka nowych pluszowych maskotek,  dla małych pacjentów oddziału dziecięcego szpitala w Sandomierzu.

MIŚ – BAJKOWY BOHATER

   Spotkania z okazji obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.

 

W tym roku nasza szkoła, ku uciesze młodszych uczniów, włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wielka misiowa impreza, zainicjowana została przez wychowawczynie klas II i była znakomitą okazją, aby przybliżyć uczniom  literaturę, w której bohaterami są misie. Wszystkie dzieci przyniosły z domu ulubione maskotki misiów  i razem z nimi  przeniosły się bajkowy świat” Misiolandii”.
 „ Miś jest zawsze uśmiechnięty i z zabawek najważniejszy”- tak brzmiał przerywnik w zabawie z misiami, która odbyła się 25 listopada 2016 r. na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy.  
 Aby uczcić Dzień Pluszowego Misia  dzieci i misie powitane zostały  piosenką „Pokochaj Pluszowego Misia”, a następnie z prezentacji multimedialnej dowiedziały się o jego historii sięgającej 1902r.
Zobaczyły też najsłynniejsze misie, wysłuchały  wierszy w wykonaniu uczniów klas II oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę „Jadą, jadą misie”.
Frajdą dla dzieci były konkursy : „Wyjadanie miodku” i „Miodowe zgadywanki”. Wszyscy uczestnicy świetnie poradzili sobie z wykonaniem zadań. Nagrodzeni zostali brawami i drobnymi upominkami.
Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród książkowych dla laureatów konkursu plastycznego „Mój przyjaciel miś”.
Impreza zakończyła się życzeniami i piosenką ”Sto lat „ dla misia oraz  słodkim  poczęstunkiem- cukierkowym tortem.
Świętowanie Dnia Misia miało na celu popularyzację czytelnictwa w środowisku szkolnym oraz integrację społeczności uczniowskiej.
                   Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia  zorganizowana została w szkole  zbiórka nowych pluszowych maskotek,  dla małych pacjentów oddziału dziecięcego Szpitala w Sandomierzu. Wszystkie zebrane dary zostaną  przekazane dzieciom 6 grudnia 2016r.

 

List_minister_edukacji_narodowej_do_rodzicow_01.09.15.pdf

 

 

15 stycznia 2015 roku o godz. 16.30 w sali gimnastycznej nasze szkoły odbyło się zebranie dyrekcji szkoły oraz nauczycieli z rodzicami uczniów. Spotkanie poprowadziła p. dyrektor Beata Dębowska wraz z p. pedagog Elżbietą Grdeń, która w ramach partnerskiej współpracy z rodzicami przygotowała prelekcję połączoną z prezentacją multimedialna na temat: „Bezpieczeństwo w sieci. Zjawisko cyberprzemocy”.

Pani dyrektor zapoznała rodziców z działaniami podjętymi przez szkołę w I semestrze oraz efektem tych działań. Zgodnie z koncepcją pracy szkoły odniosła się do następujących obszarów: dydaktyki, wychowania, opieki oraz współpracy z partnerami szkoły. Wszystkie działania podjęte w I semestrze były spójne z programem wychowawczym i profilaktycznym szkoły oraz wynikały z kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2014/2015.

Pani dyrektor zapewniła również rodziców, że wszyscy pracownicy dokładają starań, aby szkoła była dla uczniów miejscem bezpiecznym, a przede wszystkim miejscem, gdzie zdobywają wiedzę z różnych dziedzin życia kulturalnego, rozwijają swoje talenty i zainteresowania, odnoszą sukcesy na miarę swoich możliwości. Szkoła od wielu lat kultywuje i pielęgnuje tradycje patriotyczne związane z osobą patrona szkoły Władysława Jasińskiego, jak również ważne dla Polski rocznice historyczne. Uczniowie przygotowali następujące uroczystości:

  • 75 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
  • 75 rocznicę powstania Armii Krajowej
  • 96 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości
  • 72 rocznicę śmierci Patrona szkoły

Udział uczniów w tych uroczystościach kształtuje ich postawę patriotyczną, uczy szacunku do Ojczyzny i ludzi, którzy oddali życie za jej wolność.

Wyjazdy edukacyjne służyły przede wszystkim zdobywaniu wiedzy różnych dziedzin życia kulturalnego. Były to wycieczki do kina, teatru, jak również wyjazdy turystyczno – krajoznawcze integrujące zespoły klasowe i uczące jak zagospodarować czas wolny uczniów. W dalszej części spotkania pani dyrektor omówiła efekty pracy dydaktycznej szkoły. Poinformowała o licznych sukcesach uczniów w konkursach przedmiotowych, które służyły usystematyzowaniu wiedzy i nauce zdrowej rywalizacji.  Uczniowie klas VI tych przystąpili w grudniu do próbnego sprawdzianu kompetencji.

W dalszej części spotkania pani dyrektor omówiła działania podjęte przez szkołę w związku z realizacją zadań wynikających z kierunków polityki oświatowej państwa dotyczących wspierania dziecka sześcioletniego w szkole podstawowej. Powiedziała, że w szkole odbyły się warsztaty dla rodziców uczniów klas pierwszych na temat:

  • roli rodziców w motywowaniu dzieci do nauki oraz wspierającej roli rodzica dziecka sześcioletniego w szkole podstawowej prowadzonych przez pracownika PPP w Sandomierzu psychologa p. Renatę Ordon.

W ramach  przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole realizowany jest  rządowy program ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła”, którego istotą jest kreowanie klimatu współpracy, wzajemnego szacunku i dialogu między uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Szkoła uczestniczy i organizuje szereg akcji charytatywnych: Góra Grosza, zbiórka plastikowych nakrętek, zbiórka makulatury, akcji „Dar serca”. Akcje te uczą uczniów wrażliwości na potrzeby innych ludzi.

Pani dyrektor poinformowała, że szkoła realizuje następujące programy:

  • Owoce i warzywa w szkole
  • Mleko w szkole
  • Trzymaj formę
  • Umiem pływać
  • Zdrowo żyjesz, wygrywasz
  • Bezpieczna i przyjazna szkoła.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała rodzicom za współpracę, obecność podczas uroczystości szkolnych wyjazdów, konkursów. Dowodzi to, że rodzice nie są tylko biernymi obserwatorami procesu dydaktyczno – wychowawczego, ale aktywnie się w ten proces włączają.

Następnie głos zabrała pani pedagog, która zapoznała rodziców ze zjawiskiem cyberprzemocy oraz przedstawiła zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykład pani Pedagog został zamieszczony na stronie internetowej szkoły w zakładce Dla Rodziców.

 

153 ROCZNICA POTYCZKI POD SPERANDĄ

     26 marca 2017 roku w kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Łukowcu miały miejsce obchody 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i 153. rocznicy potyczki pod Sperandą. Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana sprawowana przez ks. Proboszcza Wiesława Surmę oraz ks. Kanonika Jerzego Rybusińskiego. Następne uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy zaprezentowali program artystyczny o tematyce nawiązującej do wydarzeń rocznicowych przygotowany pod kierunkiem pani dyrektor Beaty Dębowskiej, pani Agnieszki Kolasińskiej oraz pani Magdaleny Komorowskiej. Pani dyrektor, mówiąc o bohaterstwie Polaków walczących o wolną Ojczyznę, podkreśliła: „Należy w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie zapłaciło za niepodległość Ojczyzny. W płaceniu tej ceny byli może rozrzutni, ale rozrzutność ta była zarazem wspaniałomyślnością, bo kryła się w niej odpowiedź na wezwanie, które przyniósł Jezus swoim własnym przykładem, oddając życie za ludzi. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich. To prawda, bo jakże wiele musiało być miłości do ojczyzny w sercach tych, którzy szli na śmierć w imię osobistej i wspólnej wolności.” Na zakończenie przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Ciszycy złożyli wiązanki kwiatów przy obelisku upamiętniającym powstańców walczących pod Sperandą. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, władze samorządowe, radni, dyrekcja szkoły podstawowej, nauczyciele uczniowie i mieszkańcy.

 

Jolanta Bzduch

Ciekawe lekcje historii w klasach I a, II a, II c   

W lutym i marcu 2017 roku uczniów klasy I a, II a i II c odwiedził niezwykły gość pan Jan Ordon.

Pan Jan to znany w naszej miejscowości regionalista, artysta- pasjonat. Przybył wraz ze swoimi rękodziełami wykonanymi z drewna: zaprzęgiem konnym z wozem drabiniastym i miniaturową armatą. Eksponaty od razu pobudziły wyobraźnię uczniów, którzy z wielkim zainteresowaniem i uwagą słuchali pięknych, barwnych opowieści pana Jana o czasach, które są już historią. Dawne życie na wsi, trud rolników, gdy nie było jeszcze ciągników i nowoczesnego sprzętu, a podstawą istnienia gospodarstwa był koń, najbardziej zaciekawiło dzieci.

Pan Jan zachwycił nas również swoją wiedzą historyczną. Opowieści  z czasów II wojny światowej, której był świadkiem, okazały się dla pierwszaków i drugoklasistów niezwykle ciekawe. Nie zabrakło akcentu muzycznego – przyśpiewek i pieśni góralskich w wykonaniu pana Jana.

Potwierdzeniem zainteresowania dzieci była lawina bardzo trafnych pytań, którymi pan Jan został „zasypany”. Odpowiadał na nie z ogromną cierpliwością i powagą, a każde pytanie było dla niego najważniejsze.

W związku,  iż nasz gość odwiedził uczniów kl. I a i kl. II c w

dniu 21 lutego, tj. w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – pan Jan Ordon zachęcał wszystkich do dbałości o język polski. Propagując czytanie zaprezentował legendę pt. ,,O zbójniku Janosiku”, którą uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali.

 Na zakończenie spotkania wystrzeliła miniaturowa armata, a pan Jan Ordon ofiarował szkole eksponowane prace, przekazując je na ręce pani dyrektor  Beaty Dębowskiej z intencją służenia  następnym pokoleniom.


Dziękujemy panu Janowi za bardzo ciekawą lekcję historii!

                                                    Barbara Sulicka, Bożena Grzyb, Marta Chamerska

„KOMPETENCJE KLUCZOWE BUDUJEMY OD NAJMŁODSZYCH LAT”  -PROJEKT UNIJNY

      Szkoła Podstawowa im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy realizuje projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 zatytułowany „Kompetencje kluczowe budujemy od najmłodszych lat” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym projektu jest wzrost efektywności atrakcyjności kształcenia w zakresie rozwijania wśród uczniów, w tym wśród uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez przygotowanie kadry do realizacji zajęć metodami aktywnymi, w tym eksperymentalnymi, przy zastosowaniu narzędzi TIK, co w znaczący sposób podniesie kompetencje nauczycieli. Temu celowi będzie również służyć doposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych i matematycznych w pomoce dydaktyczne oraz w narzędzia TIK oraz w pomoce konieczne do przeprowadzania zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w następujących zajęciach:

  • dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego, matematyki i przyrody;
  • rozwijających zainteresowania i uzdolnienia z języka angielskiego, matematyki
     i przyrody;
  • korekcyjno-kompensacyjnych;
  • doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów klas VI-tych.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli naszej szkoły. Odbywają sie w sześcioosobowych grupach. Uczestniczy w nich łącznie 91 uczniów.

 

                                                                                                       Jolanta Bzduch

Z ŻYCIA ZERÓWKI

         II semestr roku szkolnego 2016/2017 dzieci z oddziału „0” rozpoczęły Uroczystością z okazji Dnia Babci i Dziadka.15lutego 2017 wnuki wierszem, tańcem i piosenką podziękowały babciom i dziadziusiom za miłość i wsparcie. Spotkanie to było przepełnione radością. Pojawiły się też łzy wzruszenia. Dzieci bardzo lubią obcować z przyrodą i dbają o zwierzęta. W związku z tym, niejednokrotnie w okresie zimowym  grupa „0” dokarmiała ptaki.
Zorganizowany został również spacer do lasu, podczas którego „zdróweczka” miała okazję obserwować ptaki oraz rozpoznawać drzewa w ich naturalnym środowisku. Każdy poznał zasady właściwego zachowania się  w lesie oraz dowiedział się, jak dbać o las i jego mieszkańców.
W  czasie spaceru do lasu, czy spacerów na terenie szkoły, dzieci z utęsknieniem szukały pierwszych oznak wiosny.
         17 marca 2017r. przedszkolaki obchodziły „Dzień Świętego Patryka”. Każdy ubrany na zielono chętnie uczestniczył w grach i zabawach. Dzieci na pamiątkę tego dnia otrzymały przewieszki z koniczynką.
         21 marca 2017r. obchodziliśmy I Dzień Wiosny. Aby upamiętnić ten dzień, mali przyrodnicy uzupełniali karty pod hasłem „Obserwujemy wiosnę!”

W kartach tych dzieci rysowały zaobserwowaną pogodę, rośliny, ptaki i inne zwierzęta.

I Konkurs Piosenki Angielskiej

     15 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole I Konkurs Piosenki Angielskiej. Artyści mieli zaśpiewać piosenkę w języku angielskim z podanego repertuaru artysty pochodzącego z Anglii. Jury oceniało śpiew, wymowę angielską, charakteryzację i interpretację. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wokalny i językowy. Ostatecznie miejsca na podium zajęli:

I miejsce: Karolina Fudala Vb, “People help the people”

                Dominika Szwed VIb, “White flag”

II miejsce: Gabriela Kozik Va, “Story of my life”

                Katarzyna Ordon Vb, “People help the people”

III miejsce:  Kacper Kowalski, IVa, “Hello”

                 Karolina Kapała, Va, “Still falling for you”

Gratulujemy odwagi, znajomości języka angielskiego i umiejętności wokalnych.

M. Kossak-Błajszczak, M. Różyc, A. Sławek

Karnawał w Niemczech

   Karnawał to czas zabawy, tańców i parad ulicznych. Na świecie najbardziej znany jest karnawał w Rio de Janerio. W Europie najsłynniejszy obchodzą nasi zachodni sąsiedzi. Kolonia, Bonn, Moguncja i Dusseldorf to miasta, gdzie najhuczniej Niemcy świętują karnawał .

23 lutego 2017r. z klasą  IVa  przenieśliśmy się na ulice Kolonii. Na lekcji języka niemieckiego obchodziliśmy  WEIBERFASTNACHT (babski karnawał).  W  tym dniu w południowych Niemczech rządzą kobiety. Wchodzą do Urzędów Miasta, obcinają mężczyznom krawaty i przejmują symbolicznie władzę w miastach na jeden dzień.  Nie zabrakło na naszej lekcji zaprezentowania tego „babskiego” rytuału. Koleżanki obcięły kolegom papierowe krawaty. Uczniowie poznali także symbole karnawału niemieckiego, kalendarz wydarzeń, a także odpowiedzieli na pytania do quizu o karnawale. Na koniec, ażeby stało się zadość polskiej tradycji, skonsumowaliśmy pyszne pączki.

 

Z karnawałowym pozdrowieniem

Kӧlle Alaaf

Maria Kossak-Błajszczak

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

   Edukacja zdrowotna to proces dydaktyczno-wychowawczy, w którym dzieci i młodzież uczą się jak żyć, aby zachować i doskonalić zdrowie własne i innych ludzi oraz tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu.

W celu zgłębiania wiedzy na temat : Jak dbać o zdrowie?  uczniowie klasy  II b wraz  z wychowawczynią panią  Iwoną Kopeć wybrali się 3 marca 2017r. na wycieczkę do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Medyk”  w  Koprzywnicy.

Pan doktor Dominik Machaj – lekarz pediatra przeprowadził pogadanką na temat: „Co robić, żeby nie chorować? „ i udzielił dzieciom cennych wskazówek.

  • Przypomniał, że dzieci powinny odpowiednio się odżywiać (jeść owoce, warzywa i unikać słodyczy).
  • Zachęcał, by prowadziły aktywny tryb życia – jeździły na rowerze, rolkach, grały w piłkę itp.
  • Podkreślał  wielką rolę  szczepień i codziennej higieny, która wpływa na ochronę zdrowia.

Dzieci  z zainteresowaniem słuchały, a później zadawały dużo pytań,  na które pan doktor wyczerpująco odpowiadał.

Każde dziecko z bliska mogło  zapoznać się z podstawowym sprzętem medycznym używanym w pracy przez lekarzy i pielęgniarki.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a na  zakończenie dzieci otrzymały od pań pielęgniarek medale – naklejki  i kolorowanki.

Była to wspaniała lekcja promująca zdrowy tryb życia, poszerzająca wiedzę na temat zdrowia.

Z życia klasy  IIc

Świąteczne Warsztaty Decoupage

14 grudnia w klasie IIc odbyły się warsztaty Decoupage (techniki ozdabiania) z udziałem rodziców i dzieci. Uczestnicy poznali krok po kroku nową technikę ,którą ozdabiali bańki na choinkę . Każdy wykonał ozdobę choinkową według własnego pomysłu . Uczniowie zamienili się w artystów i z ogromną pasją i zaangażowaniem tworzyli świąteczne cuda pod kierunkiem pani Ireny Guźli.

Pieczenie świątecznych ciasteczek

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy IIc postanowili trochę tego magicznego zapachu wnieść do szkoły .  W miłej atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na słodkie pyszności  i  podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania. Wałkowanie ciasta ,wycinanie pierników z foremek, ozdabianie . Pomysłów na najbardziej udekorowane ciastko było tysiące. Efekty pracy można podziwiać w galerii zdjęć.

Klasowe przedstawienie

Coroczną tradycją klasy jest przygotowanie ,,Jasełek’’ .Dzieci przez kilka tygodni uczyły się  wyznaczonych ról,  oraz tradycyjnych kolęd i pastorałek .Na spotkanie zaproszono najbliższych członków rodziny ,gości i dyrekcję szkoły. Piękna scenografia i kolorowe stroje sprawiły że wszyscy z zainteresowaniem słuchali małych artystów . Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była : Maryja.  św. Józef , malutkie dzieciątko Jezus , aniołowie , trzej królowie i pastuszkowie. Występy dzieci wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości . Zgodnie z tradycją na koniec występów dzieci podzieliły się z najbliższymi białym opłatkiem. Wystawione Jasełka wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój.

Mikołajkowe spotkanie prozdrowotne

6 grudnia w klasie IIc odbyły się warsztaty artystyczno -muzyczno-prozdrowotne  połączone z  degustacją świeżo wyciskanych energetycznych soków .Warsztaty prowadzili Anna i Jacek Przybyszowie .Twórcy idei promowali zdrowy styl życia oraz zachęcali zgromadzonych do popularyzacji spożywania produktów roślinnych, świeżo tłoczonych soków a przy tym ograniczenia słodyczy.

Z wizytą w fabryce bombek choinkowych

30 listopada klasa IIc wybrała się na wycieczkę do fabryki baniek w Staszowie .Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki ,w której produkcja odbywa się ręcznie , a także zapoznanie procesem powstawania ozdób choinkowych . Zwiedzanie   obejmowało cały proces wytwórczy , od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na  sklepowych półkach . Dzieci miały  okazję obejrzeć także różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach . Były to ręczne arcydzieła. Następnie uczestniczyliśmy  w warsztatach plastycznych, dzięki którym  można było wykonać bombkę według własnego pomysłu. Wycieczka była ciekawa i udana.

 

Dzień Babci i Dziadka

W naszej klasie zapraszanie babć i dziadków na uroczystości z okazji ich święta jest tradycją    i na stałe wpisało się w repertuar imprez klasowych . Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci , ale przede wszystkim dla babć i dziadków .To dzień pełen uśmiechów ,wzruszeń , łez i radości. Dnia 21stycznia w klasie IIc odbyła się tu wspaniała impreza . Na wstępie wychowawczyni klasy przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami    i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Następnie  obejrzano program artystyczny przygotowany przez dzieci . Były piosenki , tańce i wiersze. Po występie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Na koniec spotkania wysłuchano koncertu Anny i Jacka Przybyszów , oraz zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Każde dziecko lubi eksperymentować !

 

„Powiedz mi, a zapomnę,

 pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

                                             Konfucjusz

Eksperymenty dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej  podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata.
     Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń, to niezwykle pouczająca przygoda, którą uczniowie klasy II b mogli przeżyć 21.02. 2017r. w Szkole Podstawowej  w Koprzywnicy pod kierunkiem mgr Grzegorza Wacha – nauczyciela fizyki.  
W fascynujący sposób dzieci poznawały tajniki nauki – prawa fizyki tj. magnetyzm, spalanie powietrza, powstawania prądu i inne.
     Młodzi naukowcy byli całkowicie pochłonięci eksperymentami, zwłaszcza tymi, które przypominały magiczne sztuczki. Doświadczali, uczyli się, ale przede wszystkim świetnie się bawili.

           Jest szansa, że w przyszłości nie będą  podchodzili do fizyki jak do jeża.

                                                                          Wychowawczyni:  Iwona  Kopeć

Interkulturowość na lekcjach języków obcych w naszej szkole

Nauka języka obcego w szkole to nie tylko nauka słownictwa, zasad gramatyki czy poprawnej wymowy. To także poznanie kultury, tradycji i zwyczajów danego narodu. Akcenty interkulturowe pomagają uczniom poznać i zrozumieć świat ich rówieśników. Lekcja języka obcego powinna rozwijać świadomość interkulturową. Jest ona  jak okno na  świat, którego zrozumienie ułatwia znajomość języka. Jak wirtualna podróż w nieznane. A język to narzędzie, dzięki któremu świat stoi przed każdym otworem. Marzenia o dalekich podróżach, przyjaciołach w każdym zakątku globu, stają się realne. Jednocześnie bardzo ważne jest utożsamianie się ze swoim narodem, tradycjami, historią i mówienie o tym ludziom z innych krajów.

Uczenie tego wszystkiego to priorytety w naszej pracy. Zarówno na lekcjach języka angielskiego, jak i niemieckiego uczniowie naszej szkoły uczą się o interkulturowości. Odbywają wirtualne wycieczki, poznają tradycje i zwyczaje Wielkiej Brytanii i krajów niemieckojęzycznych (DACHL) wykonując prace plastyczne, artystyczne, biorąc udział w konkursach piosenki, plastycznych, czy artystycznych, ucząc się przy tym języka obcego. To wszystko kształtuje u nich postawę ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Bo jak mówi przysłowie: „Co kraj, to inny zwyczaj”. . I dostarcza dużo zabawy i motywacji do nauki. 

 

Maria Kossak-Błajszczak

Szkolne Walentynki

      14 lutego 2017r. w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy obchodziliśmy Dzień Zakochanych - Walentynki. Tego dnia w szkole królował kolor czerwony. Specjalnie na tę okazję Samorząd Szkolny przygotował skrzynkę w kolorze czerwonym, do której uczniowie przez pierwsze dwie godziny wrzucali kartki dla swoich sympatii. Rolę listonoszy przejęli uczniowie klasy VIb – przewodniczący Samorządu Szkolnego Marcin Sabat wraz z koleżanką Dominiką Bryłą. Następnie uczniowie posegregowali kartki dla poszczególnych klas, które później zostały rozdane. Święto Zakochanych w naszej szkole było dla wszystkich uczniów pełne emocji  i pozytywnych wrażeń.

EDUKACJA PRZYRODNICZA W KL.I,,A”

19 stycznia 2017 r. uczniowie klasy I ,,a’’ z rodzicami i wychowawczynią Martą Chamerską odwiedzili pobliskie lasy w pobliżu Koprzywnicy w celu dokarmienia zwierzyny leśnej. Tegoroczna zima jest wyjątkowo mroźna, więc dzieci wyszły z inicjatywą, aby pomóc leśnym mieszkańcom przetrwać chłodne, mroźne i śnieżne dni.  Jednak zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego, którzy wskażą miejsce gdzie można wyłożyć karmę i  określą co może ją stanowić. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z panem Mieczysława Surowcem – myśliwym z Koła Łowieckiego ,, Ziemia Sandomierska’’.  W mroźne przedpołudnie przybyliśmy  do domku myśliwskiego w Beszycach, gdzie uczestniczyliśmy w edukacji  przyrodniczej nt. ,,Las i jego mieszkańcy zimą. Pomoc udzielana zwierzętom  leśnym zimą.’’ Dzieci uzyskały informację o zwierzętach zamieszkujących okoliczne lasy, o dokarmianiu zwierzyny a także jak należy zachowywać się w lesie. Miały okazję oglądać tropy zwierząt na śniegu, a także dotykać skór i poroży zwierzęcych eksponatów zgromadzonych w leśniczówce. Następnie młodzi przyrodnicy udali się do najbliższego paśnika, gdzie zostawili dużo ziarna, marchwi i innych przysmaków dla małych i dużych mieszkańców lasu. Na zakończenie leśnej wyprawy dzieci zostały zaproszone przez myśliwego pana Andrzeja Florasa pod altanę, gdzie czekały już przygotowane przez rodziców  grillowane kiełbaski i gorąca herbata. Taka lekcja przyrody była bardzo ciekawa i wszystkim się podobała. Dzieci wróciły do szkoły bogatsze o wiedzę związaną z zimowym życiem lasu i przekonane, że choć trochę pomogły zwierzętom leśnym przetrwać ten trudny czas. Żegnając się z panami myśliwymi obiecały, że jeszcze tu wrócą.

     

                                                                                                 Marta Chamerska

 

WIGILIJNE SPOTKANIE IIIc

       Jednym ze sposobów kultywowania tradycji bożonarodzeniowych w szkole jest Klasowa Wigilia.I taką wigilię społeczność szkolna klasy IIIc wraz z rodzicami zorganizowała 20 grudnia 2016r. Wśród  zaproszonych gości byli nauczyciele pracujący na co dzień z uczniami tej klasy, pani dyr. B. Dębowska i pani wicedyrektor J. Bzduch.  
     Wcześniej rodzice i uczniowie w ramach wspólnej pracy wykonali elementy dekoracyjne i przystroili salę lekcyjną tworząc świąteczny klimat. W polskiej tradycji z wigilią nierozerwalnie związana jest choinka, a jej ubieranie to cały rytuał. Przenieśliśmy ten koloryt na grunt klasy. 
      Spotkanie wigilijne rozpoczęła część artystyczna poświęcona tematyce zbliżających się świąt. Dzieci poezją i prozą oraz śpiewem popularnych kolęd i pastorałek polskich przybliżyły zgromadzonym tajemnicę Bożego Narodzenia i wprowadziły w czar najbardziej rodzinnych świąt. Następnie ks. Paweł Sobania  odczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa i poprowadził wspólną modlitwę, zaś pani dyr. Beata Dębowska złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Potem łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie bożonarodzeniowe serdeczności. Spotkanie zakończyło się degustacją potraw wigilijnych przygotowanych przez rodziców. Taka klasowa uroczystość, świąteczna aura i uczestnictwo w niej uczniów, rodziców i nauczycieli stanowi ważny element tworzenia tożsamości klasy.

                                                                                                                     E. Dziuba

 

 

ŚNIADANIE DAJE MOC

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza  szkoła już po raz kolejny 8 listopada  włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W tym roku, uczniowie z klas 0 – III wraz z wychowawcami najpierw z wielkim zaangażowaniem przygotowali, a potem wspólnie spożywali wspólne śniadanie w swoich salach lekcyjnych. W przygotowaniach podobnie jak w latach  ubiegłych, ochoczo wsparli nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na pięknie nakrytych stołach nie zabrakło kolorowych kanapek, owoców i warzyw, soków, twarożków, jogurtów, sałatek ... Jednym słowem było pysznie, zdrowo i kolorowo.
   Wychowawcy przeprowadzili również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe.
      Mamy nadzieję, że to śniadaniowe święto przyczyni się do zwiększanie świadomości naszych uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu wspólnego, śniadaniowego świętowania.

Wychowawcy klas 0-III.

 

 

„Odważnie twórzmy pokój”

    W grudniowe dni skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia symbolu pokoju i pojednania – Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 1991 r. jest to jedno z ważniejszych wydarzeń Związku Harcerstwa Polskiego. Światło niesione rękoma skautów, przybyło do Wiednia, a stamtąd na Słowację. Następnego dnia, po słowackiej stronie Tatr – polscy harcerze odebrali go od skautów słowackich. W tym czasie reprezentanci zuchów i harcerzy z całej Polski przybyli do Zakopanego.
    W tym roku po raz pierwszy tak daleko po BŚP wybrały się zuchy z 15 Gromady Zuchowej „Przyjaciele Lasu”.oczekiwaniu na Światło zuchy się nie nudziły. Wzięliśmy  udział w zlotowym programie: „Szlaku Blasku” – grze miejskiej.

„Szlak Blasku” to gra oparta na współpracy pomiędzy pionami i patrolami. Każdy z patroli przemierzał Zakopane w poszukiwaniu Siedziby Gildii, w których czekały na nich zadania. Zuchy mogły spróbować swoich sił między innymi w rzutach do celu, tworzeniu podkowy z drutu czy nauki techniki wiązania węzła. Gra nawiązywała do tegorocznego hasła BŚP: „Odważnie twórzmy pokój”, a jej algorytm zachęcał patrole do współpracy między sobą. Wieczorem w kinie Sokół brać harcerska obejrzała pełen humoru film pt. „ VaianaSkarb oceanu”. Ten dzień należał do udanych. Było trochę dydaktyki, zabawy i radości z zakupów na Krupówkach. Nazajutrz, 11grudnia w niedzielę nastąpiło przekazanie Światła z udziałem dh. Naczelnik i Naczelnego Kapelana ZHP hm. ks. Wojciech Jurkowskiego  na Głodówce podczas Mszy Świętej. Po  przyjeździe z Zakopanego zuchy przekazały Święty Ogień Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, paniom Beacie Dębowskiej

i Jolancie Bzduch. Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło także do rąk ks. Wiesława Surmy- proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej i ks. Jerzego Burka- proboszcza parafii św. Floriana w Koprzywnicy.

Tegoroczne  hasło: „Odważnie twórzmy pokój” zakłada nie tylko otwarcie się na pokój, który jest darem, ale także dbanie o niego i aktywne jego przekazywanie. Taka  właśnie intencja przyświecała i koprzywnickim zuchom uczestniczącym w tej sztafecie. 

                                                                                             dh. phm.  Ewa Dziuba 

   

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

,, ISKIERECZKA ŻYCZLIWOŚCI ”

21 listopada obchodzony jest   Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ideą tego święta jest promowanie pokoju poprzez okazywanie przyjaznych emocji . Również w naszej szkole nie można było pominąć tej daty.Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od przekazania przez p. wicedyrektor  Jolantę Bzduch ,,Iskiereczki Życzliwości” w łańcuchu życzliwości utworzonym przez całą społeczność szkolną. Wszyscy uczniowie  wraz  z  wychowawcami czynnie zaangażowali  się w obchody tego święta tworząc kolorowe, papierowe łańcuchy ze swoimi imionami  i kartki z  serdecznymi  życzeniami a efekty wspólnej pracy zostały  wyeksponowane na ,, Drzewku Życzliwości”. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się słoneczka, tematyczne przysłowia, wierszyki przypominające o potrzebie codziennego uśmiechania się, miłych gestach i słowach. Uczniowie klas piątych wykonali transparenty i  zachęcali do życzliwości nie tylko od święta podczas happeningu na szkolnych korytarzach. Wspaniałym upominkiem i wyrazem życzliwości uczniów klas szóstych  wobec najmłodszych dzieci naszej szkoły (oddziału zerowego i  pierwszaków) było obdarowanie ich  wykonanymi własnoręcznie pod kierunkiem p. Marty Bochyńskiej   maskotkami. Najmłodsi  z wdzięcznością podziękowali  szóstoklasistom  szczerymi  uśmiechami! Mandarynka symbolem życzliwości - ,,Chętnie się z Tobą podzielę’’- z takim przesłaniem członkowie Samorządu Szkolnego  z koszami pełnymi słodkich owoców częstowali i składali życzenia nauczycielom, uczniom  i pracownikom szkoły.

Mamy nadzieję, że podjęte wspólne działania, aby życzliwość na stale zagościła w naszych relacjach , uczynkach i  słowach nie zostaną bezowocne.

 

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W STASZOWIE

      W dniu 30.11.2016r dzieci z klas II abc Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pod opieką wychowawczyń odbyły wycieczkę autokarową do fabryki bombek choinkowych w  Staszowie .Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki ,w której produkcja bombek odbywa się ręcznie .Na miejscu dzieci miały okazję prześledzić cały cykl produkcji od szklanej rurki do produktu finalnego-kolorowej błyszczącej bombki ,która może przybierać rożne kształty. Uczestniczyły również w warsztatach plastycznych ,na których samodzielnie zdobiły bombkę według własnego pomysłu ,którą jako pamiątkę zabrały ze sobą Później udaliśmy się na zakupy  do przyzakładowego sklepu. Każdy znalazł coś dla siebie. Jedni kupili wielkie kule, a inni wybrali zabawne bałwanki, dzwonki i choinki. Z wycieczki dzieci wróciły bardzo zadowolone. Już czekają na święta…

                           Bożena Grzyb

 

 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY 

    13 stycznia w  sali gimnastycznej zgromadzili się wspaniali goście oraz cała społeczność szkolna, by uczcić 74-tą rocznicę śmierci Patrona Władysława Jasińskiego. Dyrektor P. Beata Dębowska powitała  Burmistrza  M i G   Koprzywnica   P. Marka Jońcę,  Proboszcza   Parafii  św.Floriana ks. Jerzego Burka, oficera sandomierskiej jednostki WP płka K. Oszczudłowskiego, radnych, dyrektorów    placówek   oświatowych,   kulturalnych   i   instytucji z   terenu   miasta,    przyjaciół i sponsorów szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców oraz emerytowanych nauczycieli. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor podkreśliła, jak zaszczytne jest dla nas imię tak wielkiego bohatera. Przypomniała zebranym, że 9 stycznia pół wieku temu oddano do użytku nowy budynek szkoły, zapowiadając uczczenie tego faktu w listopadzie, kiedy to przypadnie 50-ta rocznica nadania imienia Wł. Jasińskiego 

    Święto rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez Proboszcza J. Burka i ks. J. Rybusińskiego.W dalszej części zebrani obejrzeli program artystyczny, do którego autorski scenariusz opracowała p. T. Majczak.  Uczniowie klas szóstych przedstawili w nim postać Patrona i Jego niezwykłe dokonania oraz historię szkoły od czasu budowy po dzień dzisiejszy. Integralną częścią przedstawienia  była  prezentacja  zdjęć  zaczerpniętych  z  kronik  szkolnych,  którą   przygotowała p. B. Miklas. Częścią muzyczną zajęła się p. A. Kolasińska, a przygotowani przez nią soliści i chór pięknie wyśpiewali  tematyczne pieśni i piosenki, które stały się dopełnieniem akademii. Wicedyrektor P. J. Bzduch poinformowała gości o śmierci Pana Jana Gałuszki „Mizernego”, partyzanta z oddziału „Jędrusie”, żołnierza   Armii   Krajowej,  w  którego  pożegnaniu w Krakowie

2 stycznia brała udział delegacja szkoły wraz ze sztandarem. Pan Burmistrz dziękując za zaproszenie zwrócił uwagę na walory wychowawcze uroczystości kształtujące patriotyczne postawy młodego pokolenia.

      Dekorację przygotowały p. E. Tenderenda i p. M. Różyc.

BRONI NAS BOŻA MIŁOŚĆ-SZKOLNE JASEŁKA

 Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są Jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. W naszej szkole odbyły się one tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki, 22 grudnia 2016r. Ta uroczystość, jest inna niż pozostałe, dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń. W tym roku szkolnym w cieniu choinki pojawiły się biblijne postacie związane z przyjściem Boga na świat.
Tuż obok nich oglądaliśmy ludzi ze współczesnego świata (rodzice, dziadkowie, dzieci), błądzących i szukających sensu życia. Każdy z nich odnalazł go w sobie, przyjmując narodzone dobro. To była bardzo mądra i głęboka część artystyczna, skłaniała do refleksji i zatrzymania się na chwilę w tym, „zabieganym” świecie.
Nie zabrakło pięknych kolęd i pastorałek wykonanych przez chór szkolny. Przesłanie tegorocznych Jasełek można by było streścić takimi słowami:

Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę,
Zawsze wtedy jest  Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie,
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

 

I tym przesłaniem,  w trwającym właśnie roku brata Alberta Chmielowskiego uczniowie naszej szkoły podzielili się z zaproszonymi Gośćmi , Nauczycielami, Pracownikami szkoły oraz wszystkimi obecnymi na tej pięknej uroczystości. Następnie szlachetną Misję dzielenia się dobrocią i miłością zanieśli do pobliskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego , oraz 8 stycznia 2017 roku  do wiernych w kościele św. Floriana w Koprzywnicy.    

Z ŻYCIA ZERÓWKI

 

W oddziale przedszkolnym bardzo dużo się dzieje. Dzieci znają się już 4 miesiące i nadal się poznają.

 W drugim tygodniu nauki przedszkolaki zwiedzały szkołę, poznały niektórych pracowników i dowiedziały się na czym polega ich praca.

W ciągu roku szkolnego dzieci z grupy „0”  uczestniczyły w wielu ciekawych wydarzeniach szkoły takich jak  np.: „Dzień Życzliwości”, „Dzień Pluszowego Misia”, teatr „Oskar- smok, który zgubił się w mieście”, występ iluzjonisty.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych, a także brały  udział w wielu doświadczeniach (np. badanie właściwości wody, mieszanie farb i powstawanie nowych kolorów, obsługa urządzeń elektrycznych tj. sokowirówka, blender) .

W ciągu roku szkolnego 2016/2017 przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w akcji „Śniadanie daje moc”. 8listopada 2016r.  mamy przygotowały dla swoich pociech smakowite kanapki i półmiski z owocami. Dzieci, pod nadzorem wychowawczyni, wykonały własnoręcznie sok jabłkowo-marchwiowy.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem w naszej grupie była, zorganizowana 24 listopada 2016r.,  zabawa andrzejkowa. Tego dnia każde dziecko przybyło do szkoły w pięknym i kolorowym stroju. Nie zabrakło księżniczek, wróżek czy pirata. Andrzejkowy dzień przepełniony był wieloma wróżbami i zabawami. Najwięcej śmiechu dostarczył taniec w parach z balonem.

6 grudnia dzieci z grupy „0” odwiedził „święty, który rozdaje prezenty” czyli św. Mikołaj. Zeróweczka  wspólnie zaprezentowała wiersz i piosenki o św. Mikołaju. Każdy otrzymał wspaniały upominek.

13 grudnia 2016 r. nasza grupa w towarzystwie klasy I wybrała się do Domu Katolickiego w Sandomierzu na przedstawienie „Piękna i Bestia”. Przedstawienie bardzo się podobało. Każdy siedział cichutko i oglądał spektakl z wypiekami na twarzy.

Ostatnim z wydarzeń zamykających rok 2016 było spotkanie wigilijne w naszej grupie. Spotkanie rozpoczęło się montażem słowno- muzycznym. Każde dziecko w stroju aniołka zaprezentowało swój wierszyk,  a wszyscy wspólnie śpiewali kolędy, najpiękniej jak potrafili. Występ został nagrodzony oklaskami. Wszyscy- i mali, i duzi-podzielili się opłatkiem, życząc sobie zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw, które spożywamy podczas wigilijnej wieczerzy.

Wszystkim zebranym uczestnikom  towarzyszyła rodzinna i życzliwa atmosfera.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        R. T.

JAN GAŁUSZKA...ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ

   W dniu 24 grudnia 2016 r. , w wieku 94 lat, odszedł na Wieczną Wartę śp. Jan Gałuszka „Mizerny”, były partyzant oddziału „Jędrusie”, żołnierz Armii Krajowej.
2 stycznia 2017 r. delegacja naszej szkoły wraz ze sztandarem wzięła udział w ostatnim pożegnaniu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W  skład  delegacji  weszli:  Dyrektor  p. Beata Dębowska, p. Teresa Majczak oraz uczniowie Klaudia Grębowiec, Estera Rutkowska, Hubert Bokwa i Maciej Bokwa.

   Pan Gałuszka był społecznikiem, przyjacielem młodzieży, człowiekiem wielkiego serca. Wśród wielu wartości jakie promował najważniejszy był patriotyzm. Pomimo sędziwego wieku nigdy nie okazywał słabości fizycznej. Obecny był na uroczystościach państwowych, szkolnych, rocznicowych i rajdach harcerskich w różnych częściach Polski. Swoją postawą dawał świadectwo, przede    wszystkim   młodym  ludziom,  niezłomności  charakteru,  wytrwałości,   wewnętrznej siły i odpowiedzialności.

   W naszej szkole gościł co najmniej 15 razy podczas konkursu poezji profesora Zbigniewa Kabaty, który tak jak On był partyzantem „Jędrusiem”. 5 lat temu, kiedy z uczestnikami konkursu zwiedzaliśmy Koprzywnicę, wszedł na wieżę kościoła p.w. św. Floriana, aby wspólnie ze wszystkimi  podziwiać  panoramę  naszego miasteczka. Przyjeżdżał zawsze pierwszy, uśmiechnięty i pogodny. Zawsze niestrudzony.

 

                                                                                                Cześć Jego Pamięci!

                                                                                                     Teresa Majczak

 

ŻYCZENIA ZDROWIA, POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA I SPOKOJU, RADOŚCI, SATYSFAKCJI

I  ZADOWOLENIA ZE WSZYSTKICH PODJĘTYCH ZOBOWIĄZAŃ, SPEŁNIENIA PLANÓW I MARZEŃ

NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY, RODZICOM, UCZNIOM
 I WSZYSTKIM ODWIEDZAJĄCYM  TĘ  STRONĘ
 ŻYCZY  W  NOWYM ROKU 2017

DYREKCJA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. WŁADYSŁAWA  JASIŃSKIEGO

W KOPRZYWNICY

WOJENKO, WOJENKO..."

    16 września 2016 roku w Kieleckim Centrum Kultury odbył się koncert „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani... W hołdzie bohaterom II wojny światowej”, który obejrzało  i usłyszało na żywo pięcioro uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem panią Teresą Majczak.

 Zgromadzonych w sali widowiskowej uczniów z wielu szkół województwa świętokrzyskiego powitał Kurator Oświaty pan Kazimierz Mądzik, który powiedział, że koncert jest formą przypomnienia o niezłomności i odwadze polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej , a jego ideą przewodnią – budowa świadomego i odpowiedzialnego patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży za pomocą interaktywnego połączenia muzyki i historii.

Koncert przygotowany został w ramach programu historyczno-edukacyjnego, prezentującego treści historyczne związane z II wojną światową w oprawie muzycznej utworów śpiewanych przez Wojsko Polskie i oddziały partyzanckie w latach 1939–1947.  Dzięki odpowiednio dobranemu repertuarowi stanowił on spójną opowieść słowno-muzyczną, wykonywaną na scenie przez młodych muzyków ze Stowarzyszenia PASSIONART.

 BEZPIECZEŃSTWO Z PASJĄ

„Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, lecz bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym.”

K. Neyman

Bezpieczeństwo odgrywa fundamentalną rolę w życiu każdego człowieka. Zabezpieczenie tej elementarnej potrzeby dziecka stało się w ostatnich latach jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed współczesnymi placówkami oświatowymi. Poczucie bezpieczeństwa lub jego brak odgrywa szczególną rolę na wczesnym etapie rozwoju i edukacji młodego człowieka jakim jest szkoła podstawowa. Zasady postępowania w nagłych wypadkach powinien znać każdy, nawet kilkuletnie dzieci, ponieważ zdarza się, że to właśnie one są jedynymi świadkami niebezpiecznych sytuacji. Warto więc od najmłodszych lat uczyć prawidłowego zachowania, bo nigdy nie wiemy czy nasze życie nie będzie kiedyś zależało właśnie od wiedzy jaką wpoimy naszym pociechom!

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom i oczekiwaniom podejmujemy szereg działań wychowawczych i profilaktycznych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom naszej szkoły.

Dnia 16 września 20016 roku nasi wychowankowie wzięli udział w wykładach połączonych z pokazem multimedialnym z zakresu BHP. Poprowadził je pan Maciej Kolasiński wykładowca szkoleń w zakresie BHP i PPOŻ. Poruszył on wiele ważnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Między innymi omówił miejsca bezpiecznej i niebezpiecznej zabawy. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy np. w sytuacji gdy zauważą u kolegi lub koleżanki krwotok z nosa, jeżeli ktoś z rówieśników oparzy się, gdy ktoś zasłabnie, przemoknie, wychłodzi organizm, jak zachować się podczas burzy lub wichury, gdy pojawi się nieznany pies lub pszczoły i szerszenie, co mają zrobić gdy się zgubią lub gdy zauważą ogień w swoim domu. Dzieci mogły również zapoznać się ze sposobem ewakuacji z budynku szkolnego w razie zagrożenia oraz obowiązującymi znakami ewakuacyjnymi.

Bezpieczeństwo było, jest i będzie priorytetem, dlatego musimy poświęcać mu jak najwięcej naszej uwagi.

                                                                                                                                                             Barbara Sulicka

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM POWIŚLA

 

18 września 2016 roku o godz. 10.00 w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Łukowcu została odprawiona msza święta w 77. rocznicę śmierci z rąk niemieckiego okupanta cichych bohaterów Powiśla- Stefana Józefczaka i Józefa Nasternaka. W tym dniu przypadła również trzecia rocznica wmurowania tablicy upamiętniającej tamto wydarzenie. Tablica została usytuowana przy kościele w Łukowcu. Rangę uroczystości podkreślał udział pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, Zespołu Szkół im. Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy, Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica. Uroczystość zgromadziła, poza mieszkańcami Łukowca, licznie przybyłą rodzinę zamordowanych, władze samorządowe, radnych Rady Miejskiej, dyrekcje szkół, nauczycieli oraz uczniów.  Mszę św. odprawił i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Wiesław Surma. W homilii podkreślił, jak ważne w procesie kształtowania młodych ludzi jest wpajanie wartości patriotycznych. Wyraził wdzięczność panu burmistrzowi Markowj Jońcy za starania w celu upamiętnienia bohaterskiej śmierci przewoźników i radość z obecności na mszy św. dzieci i młodzieży, która będzie w przyszłości pielęgnować pamięć o bohaterach. Przypomniał również okoliczności śmierci przewoźników. Po mszy św. głos zabrała pani dyrektor Beata Dębowska, która zaprosiła uczestników na drugą część uroczystości. Podkreśliła: „Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas Polaków, dla nasze pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc, w którym od 77. lat powracają wspomnienia najtragiczniejszych momentów w tysiącletniej historii Polski. I chociaż od tamtych wydarzeń minęło 77 lat wciąż pamiętamy miejsca , które kojarzą nam się z aktem poświęcenia dla obrony kraju. A jedno z takich miejsc jest w Łukowcu. We wrześniu 1939 roku we wsi Radowąż miała miejsce jedna z pierwszych zbrodni wojennych popełnionych na naszym terenie przez żołnierzy Wehrmachtu. Dwaj przewoźnicy Stefan Józefczak i Józef Nasternak za pomoc w przeprawie oddziałów Wojska Polskiego przez Wisłę zginęli z rąk okupanta. 15 września 2013 roku w murach tej świątyni odbyła się uroczysta msza święta w intencji rozstrzelanych przewoźników, a następnie odsłonięcie tablicy upamiętniającej ich ciche bohaterstwo. Dzisiejsza nasza obecność i pamięć o ludziach, którzy służbę dla Ojczyzny uznali za pierwszy, największy i święty obowiązek jest okazją do refleksji nad wartościami dumy narodowej, poczucia przynależności i odpowiedzialności za swój kraj”. Uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów. Następnie głos zabrała pani Dorota Kruszec – Nowińska, która w imieniu burmistrza Koprzywnicy pana Marka Jońcy powitała uczestników uroczystości. W dalszej części zebrani wysłuchali wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Ostatnim akordem odchodów rocznicowych była modlitwa przy tablicy pamięci oraz złożenie kwiatów.

Wnuk jednego z przewoźników-pan Janusz Błachowicz podziękował księdzu proboszczowi, władzom samorządowym, radnym oraz dyrekcjom szkół, nauczycielom, uczniom i mieszkańcom Łukowca za udział w uroczystości, za pamięć o bohaterach, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

                                                                                                             J. Bzduch

ŚWIĘTO DRZEWA

W dniu Święta Drzewa nie siedź w domu – wyjdź i posadź drzewo.

Już po raz 14 w Polsce 10 października obchodzone jest Święto Drzewa. Klub Gaja, organizując tegoroczne „Święto Drzewa – wśród pól”, zachęca mieszkańców z terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych. Krajobraz jest naszym dziedzictwem kulturowym, a zadrzewienia śródpolne stanowią jego ważny element i służą zwierzętom oraz lepszym plonom. Każde posadzone drzewo lub krzew, to nie tylko ratunek dla naszej Planety, ale i piękno w czystej postaci  Nasza szkoła z inicjatywy nauczycieli przyrody również włącza się w tą akcję. W tym dniu uczniowie klas VI wraz z p. dyrektor Beatą Dębowską posadzili trzmielinę złocistą. „krzew  – ku pamięci rocznika uczniów z 2004 roku”.

 

wychowawcy klas VI

 

AKCJA POPRAWY  BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS PRZERWY
 ,, CZERWONA KARTKA”.

 

Akcja obejmuje  uczniów klas I-III naszej szkoły przez cały rok  szkolny 2016/2017

Wchodzi w życie z dniem 1.10.2016r.

GŁÓWNY CEL: Akcja ma na celu:

  • przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom jakie mogą występować
    w szkole i jej otoczeniu, a w szczególności  podczas przerw,
  • propagowanie i wspieranie zdrowego stylu życia.

Cele szczegółowe:

1. Przestrzeganie norm i zasad zawartych w Statucie Szkoły (prawa
i obowiązki ucznia), Programie Wychowawczym i Profilaktycznym Szkoły .

2.Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na przerwach.

3. Ograniczenie liczby wypadków w szkole.

4.Zmniejszanie przejawów agresji.

5.Kształtowanie postaw życzliwości wobec drugiego człowieka, stosowania podstawowych zwrotów grzecznościowych, eliminowanie wulgaryzmów.

Działanie skierowane do uczniów:

·pogadanki służące wdrażaniu zasad i norm zawartych w Statucie Szkoły oraz Programie Wychowawczym Szkoły;

·dostępność praw i obowiązków ucznia na gazetce ,na korytarzu szkolnym;

· zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego poruszania się po korytarzach szkolnych

· realizacja szkolnego programu „   Bezpieczna i przyjazna szkoła”

·zapoznanie uczniów z regulaminem przerw i zasadami programu „ Czerwona kartka”

· reagowanie na wszelkie przejawy naruszenia zasad zachowania na przerwach;


Działanie skierowane do rodziców:

·zapoznanie ze Statutem Szkoły, Programem Wychowawczym Szkoły i Programem Profilaktycznym oraz regulaminem programu ,,Czerwona kartka”

·współpraca z rodzicami;

Działanie skierowane do nauczycieli:

· przestrzeganie norm i zasad zawartych w Statucie Szkoły (prawa i obowiązki ucznia)

·realizacja zadań wynikających z Programu Wychowawczego i Programu Profilaktycznego Szkoły;

· realizacja zadań wynikających z programu wychowawczego,, Bezpieczna i przyjazna szkoła”,

· przestrzeganie regulaminu dyżurów oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia;


Uczniowie w trakcie przerw muszą się zachowywać zgodnie z „Regulaminem zachowania  na przerwie”

 

Regulamin zachowania podczas przerw

DROGI UCZNIU

1. Na korytarz szkolny nie wychodź przed godz. 7.30. Jeżeli jesteś w szkole wcześniej, oczekujesz na świetlicy szkolnej.

2. Jeśli przychodzisz na drugą i trzecią godzinę lekcyjną, oczekuj na rozpoczęcie zajęć w świetlicy szkolnej.

3. Po wejściu do szkoły masz obowiązek zejść do szatni, zmienić obuwie  i zostawić wierzchnie okrycie .

4. Wszelkie cenne przedmioty są pozostawione w szatni na Twoją wyłączną odpowiedzialność.

5. Ustawiaj plecak w szeregu przed salą lekcyjną .

6.Nie korzystaj z telefonu komórkowego i innych urządzeń multimedialnych.

7. Nie biegaj! Pamiętaj nie jesteś sam. Możesz przewrócić, popchnąć kolegę.

8. Nie krzycz!- hałas nie pozwala wypocząć na przerwie.

9. Zadbaj o czystość wokół siebie! Nie przechodź obojętnie obok leżących papierków! Wrzuć je do kosza!

10. Nie przebywaj niepotrzebnie w toalecie! Twój kolega chce również z niej skorzystać. Zachowaj czystość w łazience. Szanuj pracę pań sprzątaczek.

11. Nie wychodź do sklepiku  i poza teren szkoły.

12. Nie używaj wulgarnych słów, staraj się opanować emocje.

13. Gdy masz problem podejdź do nauczyciela dyżurującego- on Ci pomoże.

14. Baw się tak, abyś Ty i Twoi koledzy byli bezpieczni, poradź się wychowawcy.

15. Idź do biblioteki- wypożycz książkę.

16. Zjedz drugie śniadanie- doda Ci sił, lepiej się poczujesz, poprawi Ci humor.

17. Zatrzymaj się, gdy usłyszysz dzwonek, nie krzycz i nie piszcz na jego odgłos.

Po zakończeniu jego brzmienia podejdź i ustaw się pod klasą.

18. Po ostatniej lekcji w danym dniu zejdź do szatni, spokojnie ubierz się i opuść szkołę. Gdy oczekujesz na autobus, lub rodziców, udaj się na świetlicę.

 

SANKCJE

Jeżeli uczeń nie przestrzega regulaminu zachowania podczas przerw, otrzymuje czerwoną kartkę od nauczyciela dyżurującego. W momencie otrzymania czerwonej kartki przez ucznia,  u którego zachowanie naruszało zasady „Regulaminu zachowania na przerwie” , nauczyciel zobowiązuje go do uspokojenia się.

Czerwone opisane kartki tj.(imię i nazwisko ucznia, data, klasa, podpis nauczyciel) nauczyciel wrzuca do skrzynki „ Czerwona kartka” umieszczonej na parterze i I – szym piętrze.

NAGRODY

Co miesiąc zespół nauczycieli wychowawców klas I-III będzie podliczał kartki i na ich podstawie wyłaniał uczniów, którzy najczęściej łamali zasady regulaminu zachowania na przerwie. Klasa , których uczniowie otrzymają najniższą ilość czerwonych kartek otrzymają dyplom wyróżnienia z rąk pani dyrektor podczas apelu.

Apele odbywać się będą raz w miesiącu . Celem apeli będzie informowanie uczniów   o niewłaściwych zachowaniach, jakie miały miejsce w danym miesiącu. 

 

  1. Rodzaje konsekwencji w zależności od ilości otrzymanych czerwonych kartek w ciągu miesiąca.

Lp.

Liczba czerwonych kartek

Rodzaj konsekwencji

1.

1-2

Upomnienie ustne wychowawcy
  w rozmowie bezpośredniej          
  z uczniem.

2.

3

Upomnienie wychowawcy na forum klasy.

3.

4

Wpisanie uwagi do zeszytu uwag.

4.

5-7

Uczeń telefonicznie powiadamia rodziców o swoim zachowaniu.

5.

8-9

Rozmowa dyscyplinująca w gabinecie pedagoga szkolnego..

6.

10

Napisanie informacji  dla rodzica osytuacji zaistniałej w szkole w zeszycie kontaktów.

7.

11

Prace społeczno – użyteczne na rzecz szkoły.

8.

12

Pisemne powiadomienie rodziców przez wychowawcę w formie oficjalnego pisma ze szkoły.

9.

13 i więcej

Rozmowa dyrektora szkoły  z uczniem w obecności rodzica.

 

 

Jeżeli negatywne zachowania  i związane z nimi konsekwencje zapisane w punktach od 1 do 6 będą się powtarzały w kolejnych miesiącach podjęte zostaną działania od punktu 7.

CAŁA POLSKA CZYTA "QUO VADIS" HENRYKA SIENKIEWICZA

21.09.2016 roku po raz trzeci odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, w którym uczestniczyli uczniowie klas V i VI
oraz zaproszeni goście: pani Mirosława Komaniecka dyrektor Biblioteki Miejskiej
w Koprzywnicy, pani Anna Adamczak pracownik Biblioteki Miejskiej
Koprzywnicy oraz pani Stanisława Gawrońska emerytowana nauczycielka języka polskiego z naszej szkoły.

Spotkanie otworzyła pani dyrektor Beata Dębowska, która przedstawiła genezę utworu. Przypomniała, że pomysł napisania powieści zrodził się przypadkowo, gdy do Sienkiewicza przybyła delegacja górali z Zakopanego z prośbą o to, by wygłosił odczyt okolicznościowy. W Zakopanem miał być zbudowany kościół i tym odczytem Sienkiewicz miał zapoczątkować zbiórkę pieniędzy na ten cel. Opowiedział wówczas legendę związaną z pewnym kościołem, zasłyszaną podczas pobytu we Włoszech. Głosi ona, że podczas ucieczki św. Piotra z Rzymu ukazał mu się Chrystus i gdy go zapytał dokąd idzie, odpowiedział, że wraca do Rzymu, żeby go ponownie ukrzyżowali. W tym miejscu i na tej drodze na prośbę papieża Klemensa VIII wybudowano niewielki kościół.

W czasie lekcji otwartej uczniowie przedstawili biografię i twórczość Henryka Sienkiewicza, oraz obejrzeli najciekawsze fragmenty filmu, a następnie odbyło
się czytanie ,, Quo vadis ”. Każdy fragment lektury poprzedzony był teledyskiem związanym z powieścią, najciekawszym urywkiem filmu lub prezentacją multimedialną dotyczącą utworu, profesjonalnie przygotowaną przez panią Magdalenę Komorowską i ks. Pawła Sobanię. Akcja została przeprowadzona
w odpowiednio przygotowanej antycznej scenerii, o którą zadbała pani Agnieszka Kolasińska, pani Magdalena Komorowska i pani Monika Różyc. Dopełnieniem scenografii były piękne stroje nawiązujące do mody epoki.

Narodowe Czytanie to już piąta edycja akcji, która ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i wzmacnianie w ten sposób narodowej tożsamości
i narodowej dumy. Dzięki zorganizowaniu akcji, której scenariusz opracowała pani Magdalena Komorowska, uczniowie mogli zobaczyć w jak wyjątkowy sposób Sienkiewicz pokazał życie ludzi epoki starożytności i narodziny chrześcijaństwa. Na zakończenie pani dyrektor dodała, że tak jak wszyscy ludzie wiedzą, że Polakiem jest papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa tak też wszyscy znają książkę „Quo vadis”, bo doczekała się tłumaczenia na 130 języków.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    14 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła pani dyrektor Beata Dębowska, która przypomniała, że święto zostało ustanowione w dniu powołania przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Zadaniem Komisji było zreformowanie systemu tak, by służył kształtowaniu charakterów i zdobywaniu wiedzy przez ówczesną młodzież.
Szkoła musi się nieustannie przeobrażać, by wychodzić naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości. Powinna być blisko uczniów i nauczycieli, a przede wszystkim wychowywać i uczyć twórczego myślenia, przekazywać wiedzę i wpajać wartości. Podkreśliła, że Dzień Komisji Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich tych, którzy tworzą społeczność szkolną i mają na nią wpływ, dlatego to zaszczyt spotkać się w takim dniu z partnerami szkoły, przyjaciółmi, nauczycielami, rodzicami i uczniami spotkać się dziś. Świętowanie uprzyjemnił zebranym montaż słowno – muzyczny przygotowany przez wychowawczynie klas III p. Ewę Dziubę, p. Elżbietę Kalinowską, p. Anetę Skolak oraz  p. Agnieszkę Kolasińską.
Pani dyrektor przyjęła również ślubowanie od nauczyciela p. Piotra Turbaka, który w tym roku uzyskał tytuł nauczyciela mianowanego, a następnie wręczyła nagrody.  
W tym roku otrzymali je:

nauczyciele:

Pani Renata Kaczor-Zwolska

 pani Monika Różyc

 pani Teresa Majczak

 pani Barbara Miklas

 pani Magdalena Komorowska

 pani Ewa Tenderenda

 pani Agnieszka Kolasińska

 ks. Paweł Sobania

pracownicy administracji i obsługi:

pani Ewa Jasińska

 pani Joanna Kitlińska

 pani Dorota Rynkowska

 pani Agnieszka Wieczorek

 pan Stanisław Kornacki

Pani sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica wręczyła również nagrody burmistrza, które w tym roku otrzymały p. dyrektor Beata Dębowska i p. wicedyrektor Jolanta Bzduch.
Srebrne medale za długoletnią służbę w roku szkolnym 2016/2017 otrzymali: dyrektor szkoły oraz nauczyciele: pani Elżbieta Grdeń oraz pan Grzegorz Zwolski.
Na koniec Pani dyrektor życzyła, aby szkoła była miejscem pozytywnych doświadczeń, które pozwolą później dzieciom wkroczyć w dorosłe życie, a nauczycielom czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Podkreśliła, że wierzy, iż bycie nauczycielem to zaszczyt i misja, a bycie uczniem to przywilej doświadczania, eksperymentowania i realizacji marzeń. Podziękowała za tę radość, którą każdego dnia nauczyciele pozostawiają w murach tej szkoły.

                                                              M. Komorowska

 

Duży czyta małemu” w klasie I b

Czytanie to mądry sposób spędzania czasu z dzieckiem i najlepsza inwestycja  w jego przyszłość. Wszak nie ma nic piękniejszego niż dorosły wprowadzający dziecko w świat fikcji literackiej, w świat marzeń, które stają się fundamentem dla budowania piękniejszej przyszłości.

 Doskonale wiedzą o tym rodzice uczniów,  angażujący się w program „ Duży czyta małemu”, który w bieżącym roku szkolnym realizujemy w klasie I b. Mamusie i tatusiowie czytają swoim pociechom baśnie, bajki terapeutyczne, opowiadania, wiersze, a wszystko po to, aby promować czytelnictwo, budować więzi między rodzicem, a dzieckiem, rozbudzać wyobraźnię i rozwój intelektualny dzieci.Wspólnie z p. Dorotą Knap przenieśliśmy się do lasu, w którym mieszka Bratek . Razem z p. Grażyną Jarosz, p. Katarzyną Bąk i p. Anną Babiak pomagaliśmy Czerwonemu Kapturkowi w problemach z wilkiem. Następni rodzice przygotowują już kolejne czytelnicze niespodzianki dla swoich milusińskich, a dzieci z niecierpliwością oczekują spotkań z  literackimi bohaterami.

                                                                                              Wychowawczyni kl. I „b”

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu dziecka jak i jego rodziców. Ogromne przeżycie dla dzieci stanowi także pierwsza szkolna uroczystość-Ślubowanie Pierwszoklasistów. To ważne wydarzenie dla 31 pierwszaków miało miejsce w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy 27 października 2016 r. W tym roku szkolnym do ślubowania przystąpiły dwie klasy pierwsze – I ,,a’’ pod opieką Marty Chamerskiej i  I ,,b’’ pod opieką Renaty Kaczor-Zwolskiej. Na tą uroczystość przybyli zaproszeni goście: p. Dorota Kruszec-Nowińska-zastępca burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica, ks. Jerzy Burek-proboszcz parafii p.w. św. Floriana w Koprzywnicy, p. Aleksandra Klubińska –przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koprzywnica, p. Paweł Jasiński –przewodniczący Komisji Oświaty, p. Marta Marczewska- dyrektor Przedszkola ,,Pod Sosnami” wraz z wychowawczyniami –p. Ewą Kornacką i p. Grażyną Milarską. Obecni byli także rodzice uczniów klas pierwszych, nauczyciele i uczniowie kl.0-III. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Beata Dębowska, która przybliżyła istotę tego wyjątkowego ceremoniału, a także skierowała kilka ciepłych zdań pod adresem pierwszoklasistów. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi w programie artystycznym. Występy dzieci spotkały się z ciepłym przyjęciem widowni, a mali artyści byli nagradzani gromkimi brawami. Gdy dzieci pomyślnie zdały pierwszy egzamin z wiedzy o symbolach narodowych, zasadach ruchu drogowego, a także zasadach kulturalnego życia wśród rówieśników nastąpił najważniejszy moment uroczystości- Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia. Słowa przysięgi uczniowie złożyli na sztandar szkoły, a tradycyjnego pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem dokonała p. dyrektor Beata Dębowska. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty od zaproszonych gości. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był czas na pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Włączając się do akcji sadzenia i ochrony zadrzewień w środowisku lokalnym oraz na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, jakim było ślubowanie, pierwszoklasiści wraz z wychowawczyniami, p. dyrektor Beatą Dębowską i p. w-ce dyrektor Jolantą Bzduch  posadzili na placu szkolnym swoje, symboliczne drzewo – brzozę.

                                                                    Marta Chamerska

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

16 września 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy pod opieką nauczycieli wzięli udział w sprzątaniu najbliższej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do tegorocznej  akcji sprzątania świata, która przebiegała pod hasłem:  "Podaj dalej...Drugie życie odpadów" W tym roku w Polsce akcja skupiała się na zawracaniu przedmiotów i odpadów z drogi na wysypiska. Dlatego promowane i inicjowane były i będą działania, dzięki którym rzeczy można „podać dalej”, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami, to świadomie dać im szansę na „drugie życie”, oddając je do zbiórki selektywnej. Nasi najmłodsi uczniowie porządkowali  boisko szkolne oraz najbliższe uliczki prowadzące do szkoły, natomiast starsi sprzątali ulicę Sportową, i teren  pobliskiego lasu wokół cmentarza. Po zakończeniu akcji zgromadzone worki ze śmieciami  zostały odebrane przez  Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki. 

                                                                                                          B. Miklas

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

        Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 poprzedziły Msze Św.w kościele pod wezwaniem św. Floriana oraz w kościele Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. Ze względu na gruntowny remont sali gimnastycznej, nie było możliwości, aby uroczystość odbyła się w murach naszej szkoły . Dzięki uprzejmości Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących, nowy rok szkolny zainaugurowaliśmy w sąsiadującej hali sportowej. O godz.9.15 wypełniła się  ona uczniami i rodzicami. Uśmiechy na twarzach, głośne powitania i okrzyki dowodziły, że wszyscy z zapałem i nadziejami wracają do pracy.

     Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego  i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Beata Dębowska, która powitała wszystkich zgromadzonych- gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. W  okolicznościowym przemówieniu pani dyrektor podkreśliła  bohaterską postawę naszych rodaków, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swoje życie w czasie II wojny światowej, abyśmy dziś mogli żyć w niepodległym kraju. Na zakończenie złożyła  życzenia efektywnej pracy w bieżącym roku szkolnym wszystkim nauczycielom i dzieciom

       Inaugurację uświetniły również okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości i życzenia skierowane do braci szkolnej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
      Następnie pani wicedyrektor Jolanta Bzduch przekazała  informacje dotyczące organizacji pracy szkoły, zwróciła  uwagę na bezpieczeństwo uczniów i życzyła sukcesów w nauce i pracy.

      Po zakończeniu wszyscy uczniowie w towarzystwie rodziców i pod opieką wychowawców udali się do sal lekcyjnych.

 

Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym.                                                              

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć