Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Archiwum

Rok szkolny 2009/2010

Ślubowanie klas I 09.10.2009r.

9 października 2009 roku w naszej szkole odbyło się ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH. Uroczystość rozpoczęła z-ca dyr. p. Barbara Miklas witając zaproszonych gości ,wśród których znaleźli się z-ca burmistrza p. Dorota Kruszec- Nowińska, proboszcz parafii pw. Św. Floriana ks. Jerzy Burek, dyrektor przedszkola p. Marta Marczewska, przewodnicząca rady rodziców p Renata Floras. Bardzo serdecznie p. dyrektor powitała także  rodziców uczniów klas pierwszych, wychowawczynie grup”0” wraz z przedszkolakami,  nauczycieli  i uczniów klas I- III naszej szkoły i szkoły filialnej w Sośniczanach. Najcieplejsze słowa skierowała do bohaterów uroczystości PIERWSZAKÓW.
   
Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania złożony przez Siedmiolatki na sztandar szkoły. Zgodnie z tradycją Pierwszaki przystąpiły także do ceremonii pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, którego dokonała z-ca dyrektora p. Barbara Miklas.
   Goście z uwagą i uśmiechem wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas pierwszych pod kierunkiem wychowawczyń:  p. Teresy Kornackiej, p. Iwony Kopeć i p. Elżbiety Kalinowskiej.

Dzień Nauczyciela 14.10.2009r.

Tradycyjnie już w naszej szkole obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. W bieżącym roku także z tej okazji odbyła się uroczysta akademia.W gronie zaproszonych gości, którzy skierowali ciepłe życzenia do nauczycieli,  pracowników obsługi i administracji  znaleźli się: p. burmistrz Marek Jońca, z- ca burmistrza p. Dorota Kruszec- Nowińska, proboszcz parafii pw. Św. Floriana ks. Jerzy Burek, przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Floras .
 
Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze dyrektor szkoły p. Teresa Majczak wręczyła nagrody nauczycielom ,a także pracownikom administracji i obsługi . W roku szkolnym 2008- 2009 otrzymali je:

Elżbieta Beksińska-Kontow

Marta Chamerska

Ewa Dziuba

Agnieszka Drożdżal-Al-Haj

Bożena Grzyb

Jolanta Ordon

Teresa Kornacka

Renata Kaczor-Zwolska

Iwona Krakowiak

Ewa  Jasińska

Wanda Zybała

Zofia Adamczyk

Elżbieta Toś

Spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej było także okazją do pożegnania wieloletniego pracownika obsługi naszej szkoły p.Barbary Sulickiej, która odeszła na emeryturę. Pani dyrektor podziękowała jej za wieloletnią pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły.

Podsumowaniem uroczystości była część artystyczna, w której  uczniowie słowem i piosenką podziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji za trud nauczania i wychowania. Przygotowały ją: p.Agnieszka Kolasińska, p.Magdalena Komorowska i p.Bożena Grzyb.

      Rokrocznie z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywa się spotkanie, którego organizatorami są: burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica p.Marek Jońca i Dom Kultury w Koprzywnicy.
       I w tym roku, w miłej atmosferze spotykali się nauczyciele , pracownicy administracji i obsługi szkół  z terenu gminy Koprzywnica, a także emerytowani pracownicy oświaty, aby uczcić swój dzień.

    Spotkanie jest zawsze okazją do wręczenia nagród Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica najbardziej zasłużonym pracownikom oświaty. Spośród nauczycieli Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy nagrodzone zostały: z- ca dyrektora p.Barbara Miklas i p.Elżbieta Grdeń.

X Jubileuszowy Konkurs Poezji Zbigniewa Kabaty

 

Nazwa szkoły/placówki

SZKOŁA PODSTAWOWA

W KOPRZYWNICY

Imię i nazwisko dyrektora

Teresa Majczak

Dobra praktyka (nazwa programu/działań)

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty

 Ilość uczniów objętych programem/działaniami

60

Odpowiedzialni, organizatorzy i partnerzy

-grono pedagogiczne SP Koprzywnica,

-uczniowie SP Koprzywnica,

-recytatorzy ze:

Szkoły Podstawowej w Gawłuszowicach,

      Szkoły Podstawowej w Sulisławicach,

      Szkoły Podstawowej nr. 9 w Mielcu,

      Publicznej Szkoły Podstawowej

      w Smerdynie,

      Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy,

      Gimnazjum w Gawłuszowicac,   

      Zespołu Szkół w Połańcu.        

-kombatanci „Jędrusie” z całej Polski,

-władze oświatowe,

-powiatowe i gminne władze samorządowe,

-rodzice.

Okres czasowy realizacji dobrej praktyki

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty jest imprezą cykliczną, od 1999r. odbywającą się każdego roku. Przygotowanie i zrealizowanie tej uroczystości trwa każdorazowo około miesiąca.

 

Cel podjętych działań:

 

- rozbudzenie w młodych sercach uczniów patriotyzmu;

- budowanie szacunku dla Ojczyzny, historii;

- popularyzowanie piękna i wartości kultury narodowej;

- wychowanie w duchu umiłowania piękna języka polskiego;

- poprzez treść wierszy poznawanie historii II wojny światowej;

- rozbudzanie zainteresowania czasami opisywanymi przez poetę;

- wychowywanie poprzez  wskazywanie na wzorową postawę obywatelską Zbigniewa Kabaty-żołnierza AK i byłego partyzanta „Jędrusia”;

-umożliwienie uczniom osobistego poznania i wysłuchania wspomnień kombatantów, które sprawiają, że konkurs stał się „żywą” i ciekawą lekcją historii;

-uwypuklenie znaczenia słów zapisanych na sztandarze szkoły”Słowa uczą, przykłady pociągają”. (Verba docent, exempla trahunt)

- integracja szkół noszących imię Władysława Jasińskiego. Przed dziesięciu laty, w pierwszej edycji konkursu wzięli udział tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Wraz z upływem lat dołączyła szkoła w Mielcu, Gawłuszowicach, Połańcu, Sulisławicach i Smerdynie.

 

 

Opis realizacji dobrej praktyki.

 

Przygotowania do zrealizowania zadania zaczynają się kilka miesięcy przed zaplanowanym terminem uroczystości. Na wstępie obejmują poszukiwanie sponsorów, którzy zechcieliby sfinansować nagrody dla uczestników konkursu, następnie opracowanie regulaminu konkursu, wysłanie do poszczególnych szkół noszących imię Wł. Jasińskiego zaproszeń do wzięcia udziału w konkursie oraz przyjęcie i potwierdzenie ich zgłoszeń. 
 Kolejny etap obejmuje dokładne zaplanowanie poszczególnych etapów uroczystości, przygotowanie ciekawej dekoracji, tematycznych wystaw i ekspozycji, które można obejrzeć w przerwie konkursu., wreszcie wyłonienie najlepszych recytatorów i praca z nimi.
Ważnym punktem jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za realizację każdego z zadań związanych z organizacją konkursu.
            Jednym z elementów posiadających walory wychowawcze jest przygotowanie koncertu pieśni partyzanckiej i patriotycznej przez szkolny zespół muzyczny i drużynę zuchową.

Efekty realizacji przedsięwzięć: co zrobiliśmy, korzyści, sukcesy w kontekście:

Uczeń:

Dla recytatorów udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Zbigniewa Kabaty to źródło wielu pozytywnych i pięknych wzruszeń i przeżyć. Tygodnie pracy z nauczycielem nad interpretacją tekstu literackiego pozwala przełamać w sobie nieśmiałość, uwrażliwić się na piękno poezji, nauczyć przeżywania tekstu poetyckiego. Udział w konkursie to również doskonała okazja do wzmocnienia wiary w możliwości i zdolności ucznia, bowiem w konkursie z zasady biorą udział dzieci zdolne, ale nieśmiałe i nieco zamknięte w sobie. Efekty pracy nad tekstem są na ogół dla nich źródłem ogromnej satysfakcji.

Kolegom i koleżankom, obserwującym  konkursowe zmagania, dostarczają one ciekawych przeżyć estetycznych, są okazją do kontaktu ze sztuką, do obcowania z którą nie mają na co dzień zbyt wielu okazji. Poznawanie nielicznych już żyjących byłych partyzantów i rozmowa z nimi sprawia, ze uczniowie zaczynają interesować się historią II wojny światowej, historią Polski.

Rodzice:

Zorganizowanie tak dużej imprezy nie byłoby możliwe bez pomocy rodziców, którzy bywają sponsorami nagród, pomagają w przygotowaniu dekoracji czy poczęstunku. Dzięki tym działaniom współuczestniczą w przygotowaniu wartościowej i ciekawej imprezy, czują, że mają wpływ na organizowanie życia szkoły.

Nauczyciele:

Przy przygotowaniu konkursu każdego roku pracuje kilku nauczycieli. Uczą się oni współpracy, odpowiedzialności. Dzielą pomysłami i integrują. Impreza, która staje się sukcesem i budzi zachwyt wielu osób zawsze jest źródłem radości dla tych, którzy pracowali przy jej przygotowaniu. Uświadamiają sobie wtedy, że ich praca ma sens, ze jest potrzebna, że wiedzę można przekazywać na różny sposób, często atrakcyjniejszy niż tradycyjna lekcja przeprowadzona w szkole.

Dotychczasowy sposób propagowania i upowszechniania:

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty jest bardzo popularny w środowisku Koprzywnicy, cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i mieszkańców. Szczególnie ci ostatni mogli przeczytać o jego przebiegu na łamach lokalnej prasy oraz obejrzeć zdjęcia i gazetki  zamieszczane na ten temat na szkolnym korytarzu. Poza tym propagowaniu tej dobrej praktyki służą opisy zawarte w kronice szkoły czy w szkolnej księdze protokołów Rady Pedagogicznej.

      Artykuły na temat konkursu są  zamieszczane również na łamach prasy ukazującej się w Mielcu, Połańcu, Gawłuszowicach, Sulisławicach i Smerdynie.

 

       

Spotkanie z Panią Elżbietą Graboś 02.12.2009r.

Spotkanie z panią Elżbietą Graboś– konserwatorem zabytków w Kościele św. Floriana w Koprzywnicy,  przybliżyło wiedzę uczniów na temat pracy konserwatora i odrestaurowanych obiektów.

Szukając nowych sposobów dotarcia do młodych ludzi i pragnąc ich zaktywizować, postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły Panią mgr Elżbietę Graboś-konserwatora zabytków sztuki.
Dzisiaj, w dobie ukazywania swych korzeni kulturowych, poprzez tego typu spotkania, uczniowie mogą "odkrywać swoją małą Ojczyznę" i usłyszeć niezwykłe historie związane w tym przypadku z pracami odnawiania kościoła św. Floriana.
Tak więc, 2 grudnia 2009 roku, zainteresowani  historią, sztuką i religią , uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wysłuchali bardzo ciekawego opowiadania, ubogaconego pokazem zdjęć  o pracy konserwatorów zabytków.
  Uczestnicząc w części praktycznej, uczniowie sami  próbowali wykonać pracę konserwatorską-polegającą na położeniu  złota na przyniesionym obiekcie sakralnym w postaci Anioła.
Młodzież naszej szkoły dzięki inicjatywie Pani dyrektor Teresy Majczak, oraz nauczycieli Pani Iwony Snopkowskiej i Jolanty Ordon  miała okazję kształtować rozwój  estetyczny i wrażliwość moralną, nabyła właściwą umiejętność obserwowania i odczytywania  odnowionych obiektów sakralnych ,a przede wszystkim poznała charakter pracy konserwatora zabytków.        

Jasełka Bożonarodzeniowe 22.12.2009r.

BETLEJEM-TO MY SAMI

     Słowa te stały się myślą przewodnią "Jasełek", które odbyły się w dniu 22.12.2009r w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy. Uroczystość uświetnili swą obecnością wspaniali goście: Burmistrz M.iG.Koprzywnica p. Marek Jońca, Sekretarz U.M.i.G. p. Dorota Kruszec-Nowińska, proboszcz parafii św. Floriana ks. Jerzy Burek, przewodniczaca Rady Rodziców p. Renata Floras. Mili goście, wszyscy pracownicy szkoły oraz uczniowie zostali wprowadzeni  w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oglądając widowisko przypominające "Żywą szopkę" .Uczniowie odgrywali postacie biblijne nawiązujące również do wydarzeń czasów współczesnych, które zaakcentował  w naszym przedstawieniu dziadek-najstarszy członek rodziny. Wszystkie te sceny, przeplatane były radosnym śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego, a całość dopełniała prezentacja multimedialna, nawiązująca do scenariusza. Celem przedstawienia było ukazanie miłości, jaką przyniósł wraz ze sobą na Ziemię Jezus, oraz zapewnienie, że ta Miłość trwa nieustannie realizowana przez nas samych.
     Składając życzenia świąteczne i noworoczne pani dyrektor Teresa Majczak powiedziała do zebranych: "...z betlejemskiej szopki bije dziś do nas blask miłości, dobra, prawdy i piękna. Pielęgnujcie te wartości w swoich sercach i nieście w Nowy 2010 Rok".

Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli:
  Jolantę Ordon, Marzannę Łuczak, Bożenę Grzyb, Agnieszkę Kolasińską,  ks. Pawła Paterka,
Martę Chamerską, Martę Bochyńską, Elżbietę Beksińską, Agnieszkę  Drożdżal Al-Haj.

Spotkanie integracyjne 2.09.2009r.

        Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, ale przez to czym dzieli się z innymi”.  Te słowa Jana Pawła II świetnie oddają charakter spotkania, które odbyło się 27 września 2009 r. w Krzcinie. Tego dnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła czynny udział we wspólnych zajęciach i zabawach  z dziećmi niepełnosprawnymi. Spotkanie zostało  zorganizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenie Integracja.
            Integracja jest nowym modelem oświaty, przeciwieństwem oddzielania dzieci zdrowych od niepełnosprawnych.
Jej podstawowym założeniem jest tworzenie takich warunków, w których mogłyby działać dzieci na różnym poziomie intelektualnym i o różnym stopniu sprawności psychofizycznej. Nasza szkoła w sposób szczególny stara się wcielać w życie te założenia i kształtować wśród uczniów  postawy oparte na tolerancji, wrażliwości  i pozytywnym nastawieniu do ludzi„ sprawnych inaczej”. Dlatego właśnie uczniowie i nauczyciele chętnie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. 
         Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy , pod opieką z- cy dyrektor p.  Barbary Miklas i p. Bożeny Grzyb wspólnie z niepełnosprawnymi kolegami  świetnie bawiły się , śpiewały, tańczyły i malowały. Każdy z uczestników imprezy integracyjnej ugruntował  swoje przekonania, że niepełnosprawni są w takim samym stopniu ludźmi jak pełnosprawni, a jakość ich życia, bez względu na rozmiary niepełnosprawności może się realizować w podobnym zakresie.

Magiczna moc tańca, czyli spotkanie z rewią 19.12.2009r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy dn.09.12.09r uczestniczyli w spektaklu,,Rewia na lodzie''zorganizowanym przez absolwentów moskiewskiej Akademii Wychowania Fizycznego.Zespol nosi nazwę ,,Aleko'' a jego opiekunem i trenerem jest Olga Kondraszowa. Podczas spotkania zaprezentowało sie aż 40 wykonawców. Spektakl ten to fantastyczne, baśniowe widowisko oparte na znanej baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena pt ,,Calineczka''.Wyjątkowy taniec na lodzie,przepiekna muzyka,,bogata scenigrafia,kolorowe kostiumy i efekty pirotechniczne sprawiły,że trudno było oderwać wzrok od utalentowanych łyżwiaży prezentujących swoje umiejętnosci.Zjawiskowy i perfekcyjnie przygotowany show zachwycił zarówno dzieci jak i dorosłych.Wielu z nich nabrało ochoty do nauki jazdy na łyżwach.Kto wie,może wyrosną z nich przyszli mistrzowie? Jak przystało na każdą udaną i dobrze wspominaną wycieczkę nie obeszło sie bez wizyty McDonalds.W autokarze panowała miła i radosna atmosfera. Uczniowie chętnie śpiewali ulibione piosenki ,opowiadali dowcipy.Warto wspomnieć, że podczas spektaklu udzielili jako pierwsi wywiadu do lokalnej telewizji.Uczestnicy wrocili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.Mamy nadzieję,że wspomnienia z udanego wyjazdu na dlugą pozostaną w ich pamięci.Glownym organizatorem wyjazdu było Koło Turystyczne i Zespół Muzyczny działający przy szkole wraz z opiekunem p. B.Grzyb.

Manewry obronne

Czujemy się bezpiecznie- próbna akcja ewakuacyjna .

               Niecodzienne wydarzenie miało  miejsce w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy. W ramach ćwiczeń przeprowadzona została próbna akcja ewakuacyjna uczniów i pracowników naszej szkoły na wypadek podłożenia w placówce ładunku wybuchowego. Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie odbyło się z udziałem straży pożarnej , policji, służby zdrowia.
Podczas ewakuacji szkoły uczniowie pod opieką nauczycieli przeprowadzeni zostali do pobliskiej hali sportowej, gdzie z udziałem strażaków i służb medycznych odbyły się ćwiczenia w udzielaniu dzieciom pierwszej pomocy. Akcja zakończyła się odnalezieniem i unieszkodliwieniem ładunku wybuchowego, a społeczność szkolna mogła bezpiecznie wrócić do placówki.
 
Na szczęście całe wydarzenie zostało zaaranżowane i nikomu z nas nie groziło realne niebezpieczeństwo, jednak  świadomość wśród  uczniów i pracowników szkoły, że znajomość podstawowych zasad BHP jest warunkiem odpowiedzialnej pracy  ugruntowała się na dobre.

Mikołajki 06.12.2009r.

Dnia 7 grudnia w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy Samorząd Szkolny zorganizował szkolne Mikołajki. Z okazji tej uczniowie mogli spotkać się ze Świętym Mikołajem, który zawitał do naszej szkoły wraz z pomocnikami i aniołem. Nasz gość przybył do uczniów z podarunkami w postaci jabłek, ale bez rózg się nie obyło! Na wszelki wypadek w każdej klasie pojawiła się symboliczna rózga ku przestrodze dla niegrzecznych uczniów. Święty Mikołaj rozdawał również cukierki podczas przerw, podczas których nie odstępowali go szczególnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

Spotkanie z policją-Słońce na drodze

Nasza szkoło w trosce o bezpieczeństwo swoich uczniów włączyła się do ogólnopolskiej akcji” Słońce na drodze”. Akcja ma na celu podniesienie świadomości dzieci na temat zagrożeń z jakimi mogą  spotkać się na drodze, jako jej użytkownicy. Szkoła zrealizuje specjalne zajęcia edukacyjne, podczas których najmłodsi uczniowie klas I- III dowiadują się jak bezpiecznie poruszać się i być widocznym dla innych, co należy zrobić kiedy zobaczysz wypadek, jak bezpiecznie jeździć na rowerze oraz co musisz zrobić, aby otrzymać kartę rowerową lub motorowerową. 
 
W ramach programu odbyło się spotkanie uczniów z policjantami. Dzieci mogły usłyszeć wiele ciekawych uwag na temat własnego bezpieczeństwa i   uzyskać odpowiedzi na nurtujące je w tej kwestii pytania  Otrzymały także kamizelki odblaskowe, które poprawią ich widoczność na drodze.

Projekt-Pierwsze uczniowskie doświadczenia 04-09.2009r.

Projekt Edukacyjny

Od kwietnia 2009r. szkoła Podstawowa w Koprzywnicy bierze udział w realizacji projektu edukacyjnego” Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Projekt jest współfinansowany przez unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
  Projekt  wykorzystuje teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, który na podst. wieloletnich badań doszedł do wniosku, iż każdy człowiek ma wiele inteligencji. Istota przedsięwzięcia dydaktycznego jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego uczniów rozpoczynających naukę w szkole, poprzez praktyczne działanie dzieci pod kierunkiem nauczyciela.
       Od września 2009 do grudnia klasa IIa pod kierunkiem p. Ewy Dziuby uczestniczyła w zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i zdolności.  Realizacja pierwszego etapu projektu zakończyła się prezentacją efektów pracy uczniów na forum publicznym.  Na pokazie pt. „ Nasza klasa” obecni byli rodzice uczniów kl. IIa, dyrekcja szkoły, a także sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica p. Dorota Kruszec – Nowińska. Uczniowie dzięki udziałowi w tej innowacji pedagogicznej rozwijali własny potencjał intelektualny, budowali motywację do nauki, a także korzystali z bogatego zestawu środków dydaktycznych, jakie w ramach projektu otrzymała szkoła.

Betlemskie Światło Pokoju

 

W dniach 11 – 13 grudnia 2009 r. harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego w Sandomierzu pojechali do Wiednia, już po raz dziewiętnasty po Betlejemskie Światełko Pokoju. Jest to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
       Szkołę Podstawową z Koprzywnicy reprezentowali podczas wyjazdu harcerze z Drużyny Słoneczny Patrol.
 Przesłanie tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: "Wszyscy rodzimy się do służby" - to znaczy, że służba jest przyrodzonym zadaniem i nakazem moralnym każdego człowieka, a ideałem harcerskiego wychowania jest, aby służba była też wolną wolą każdego harcerza.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
     22 grudnia harcerze z koprzywnickiej drużyny  Słoneczny Patrol przekazali Światełko podczas uroczystości szkolnej, a następnie zanieśli je do kościołów, urzędu gminy, banku oraz całej okolicy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 10.01.2010r.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to już cykliczna impreza, która gromadzi również uczniów naszej szkoły. Radosnymi piosenkami młodzi artyści zachęcali do wrzucania datków i licytacji. Ośmioro uczniów naszej szkoły jako wolontariusze zbierali także datki do puszek. 
         We wszystkich imprezach szkolnych i środowiskowych bardzo ważną rolę odgrywał chór szkolny, który przygotował ich muzyczną oprawę. 
 Dzieci ubrane w przepiękne, jednolite stroje miały możliwość zaprezentowania swoich możliwości wokalnych, przyczyniając się tym samym do uświetnienia uroczystości szkolnych i pozaszkolnych oraz wzbogacania życia szkoły i lokalnego środowiska. 
         Praca opiekuńczo-wychowawcza naszej szkoły opiera się także na działalności pozalekcyjnej, która mana celu rozwijanie zainteresowań turystyczno-krajoznawczych, aktywny wypoczynek oraz kulturalne spędzanie czasu wolnego. Zajęcia pozalekcyjne rozwijają talenty, zainteresowania, postawy i umiejętności społeczne oraz organizatorskie, dlatego są doskonałym sposobem wychowania uczniów.

Patron 11.01.2010r.

„Jędrusiów my spadkobiercy”

 ''Nie zdobi nas mundur, nie chwali nas sztab,
Ni krzyżem z nas żaden znaczony,
Śmierć tylko odznakę bojową nam da,
My szare Odwetu plutony...''

W edukacji szkolnej niezbędne jest kształcenie kulturowe, historyczne, obywatelskie. Dla młodego pokolenia ważny jest dialog z przeszłością, z kulturą swojego narodu, regionu- swojej „małej Ojczyzny”, dialog z innymi, których uznają za wzór do naśladowania. Trzeba znać środowisko lokalne, by kultywować jego dziedzictwo, by angażować się w jego życie. Dlatego też, jak co roku ,uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy upamiętnili swojego patrona w dniu 11 stycznia 2010 roku uroczystym apelem, przypominając Jego walkę o wolność, która mogłaby być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.
   Władysław Jasiński urodził się w wiosce Sadkowa Góra 18 sierpnia 1909 r. w rodzinie nauczycielskiej Piotra Jasińskiego i Marii z Halardzińskich. Średnie wykształcenie zdobył w gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, gdzie uczył jego ojciec. Duży wpływ na kształtowanie się jego charakteru wywarło harcerstwo, szkolna drużyna im. Tadeusza Kościuszki. Przygotowanie wojskowe, tak bardzo mu potem przydatne w partyzantce, otrzymał w hufcu szkolnym przysposobienia wojskowego, który prowadził jego ojciec. Po maturze (28 maja 1928r.) podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ze względu na trudne warunki materialne wkrótce przerwał. Następnie podjął obowiązki nauczyciela w Albinówce na Wileńszczyźnie. Pod wpływem perswazji swojej narzeczonej, również nauczycielki, harcerki z Mielca - Stefanii Antoszówny - oraz rodziny zapisał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w okresie studiów, w roku 1936, wzioł ślub z Antoszówną, która w rok później urodziła synka Andrzeja.
   W 1939 r. już z bratem Stanisławem, przybocznym tarnobrzeskiego hufca harcerzy, w szeregach obrony narodowej,wzioł udział w obronie Tarnobrzegu. Bezpośrednio po wrześniowej klęsce, Jasiński zakłada tajną organizację o nazwie ''Odwet''. Podstawą ''Odwetu'' stali się tarnobrzescy harcerze, którzy nie mogąc pogodzić się z klęską i okupacją, w październiku zawiązali kilka konspiracyjnych ''piątek''.
    Z części Odwetu w 1941 r. została wydzielona grupa dywersyjno- bojowa o nazwie „Jędrusie”, przeprowadziła szereg akcji przeciwko administracji okupacyjnej m.in.: rozbrajanie granatowych policjantów i żandarmów, likwidują zdrajców. Do najbardziej brawurowych akcji należały: uwolnienie więźniów w Opatowie i Mielcu w marcu 1943 r- uwolniono łącznie 191 więźniów.
     Śmierć Wł. Jaśiński- ''Jędrusia'' z rąk Niemców nastąpiła zupełnie niespodziewanie w Trzciance 9 stycznia 1943 roku. Przebywał on tam służbowo, w chacie Wiącków, z dwoma partyzantami. Miejsce jego pobytu zdradził mieszkaniec wsi Tursko Wielkie, którego przyjechali aresztować niemieccy żandarmi z osławionym gestapowcem z Tarnowa Andrzejem Reslerem, popularnie zwanym ''krwawym Jędrusiem''. Chłopu groziła kara śmierci za nielegalny ubój świni. Pragnąc ratować swoje życie zdradził miejsce pobytu ''Jędrusia''. Zaskoczony nagłym pojawieniem się Niemców ''Jędruś'' z dwoma swoimi partyzantami Antonim Tosiem ''Antkiem'' i Marianem Goryckim ''Polikierem'' (obaj pochodzili z Koprzywnicy), usiłowali w ostatniej chwili ratować się ucieczką, ale niestety podczas tej ucieczki ginie wraz ze swoimi towarzyszami. 
    Walka ''Jędrusiów'' trwała aż do ''wyzwolenia''. Kosztowała jeszcze życie niejednego partyzanta. Na cmentarzu w Sulisławicach jest zbiorowa mogiła. Pochowany jest tam harcerz, legendarny ''Jędruś'' i jego dzielni chłopcy.
    Uczniowie naszej szkoły nieustannie kształtują swój  szacunek dla symboli narodowych, sztandaru szkoły, właściwą postawę przy śpiewaniu hymnu szkoły, oddawanie szacunku poległym za ojczyznę jak również szacunek dla patrona szkoły.

Pożegnanie emerytów

W tym roku pożegnaliśmy wieloletniego pracownika obsługi naszej szkoły p. Wandę Zybałę, która odeszła na emeryturę. Pani Wanda z  zaangażowaniem wypełniała swoje obowiązki za co serdecznie podziękowali jej  p.dyrektor Teresa Majczak, pracownicy obsługi i nauczyciele.

Uczniowie zaś swoją wdzięczność wyrazili gromkimi brawami.

Walentynki 14.02.2010r.

Walentynkowe szaleństwo

14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. Nazwa pochodzi od święta Walentego. Oficjalnie święty Walenty stał się patronem zakochanych w 1946 roku za sprawą papieża Aleksandra VI. W Polsce to święto obchodzone jest od niedawna i jest najbardziej romantycznym dniem w całym roku. To wspaniała okazja ku temu, aby powiedzieć ukochanej osobie, co naprawdę czujemy. Dzień Zakochanych to jedyny dzień w roku, gdy sympatię i miłość wyrażają wszyscy i wszędzie, dzieci i dorośli.
                  15 lutego 2010 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy panowała walentynkowa atmosfera. W tym dniu opiekunki Samorządu Uczniowskiego zapewniły uczniom naszej szkoły wiele zabaw i atrakcji. Uczniowie w niezwykle wesoły
i ciekawy sposób obchodzili to święto. Już od rana  wszyscy wysyłali kartki z wyrazami sympatii, korzystając ze specjalnie działającej w tych dniach poczty walentynkowej, która pękała w szwach. Po brzegi wypełniały ją kartki. Na korytarzach pojawiały się gazetki z wierszykami
i aforyzmami o miłości. Nie brakowało też ozdób w postaci serduszek i amorków ze strzałkami.
          Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę walentynkową, w czasie której  dokonano wyborów Miss i Mistera Walentynek. Wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas I- III zwyciężyli Aleksandra Niekurzak i Wojciech Dereń, natomiast ten sam tytuł w kategorii klas IV –VI  przypadł Wiktorii Potyrańskiej i Rafałowi Mazurowi.

W trakcie zabawy uczestnicy spotkania wykazali się zapałem i kreatywnością w doborze stroju.
Najważniejszym efektem spotkania  była integracja, współdziałanie i duże zaangażowanie uczniów w obchody tego święta.

 

Kulig 11.02.2010r.

,,Pędzi kulig niczym błyskawica…”

Zima w tym roku wyjątkowo obfituje w opady śniegu i mroźne dni. Lasy i pola zostały pokryte grubymi ,,czapami” śniegu, co daje efekt idealnej czystości krajobrazu.
Taka zimowa pogoda służy temu, aby na świeżym powietrzu przebywać jak najwięcej.
Zimowe zabawy wśród dzieci i młodzieży zawsze cieszą się wielkim powodzeniem. Jedną z nich jest poruszanie się po śniegu prastarym środkiem lokomocji jakim są sanie – czyli kulig.
    Ponieważ zima nas nie zawiodła i wyjątkowo sprawdziło się ludowe przysłowie: ,,Idzie luty załóż ciepłe buty”,  w dniu 11 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy zostali zaproszeni przez Koło Łowieckie na kulig. Nasi wychowankowie z wielkim entuzjazmem i euforią rezerwowali miejsca, wpisując się na listę uczestników. Nie mogli doczekać się wyjazdu, więc zadawali nieustanne pytania dotyczące stroju oraz sanek. Po dokładnym zaplanowaniu trasy wycieczki, programu
i zapewnieniu bezpieczeństwa ogłoszono szczegóły wyprawy. Rankiem uczniowie, korzystając z zimowych uroków, cieplutko ubrani, w dobrych humorach z wielką ochotą na białe szaleństwo zebrali się na placu szkolnym. Pod opieką nauczycieli ruszyli w umówione miejsce, gdzie czekali na nich rodzice, którzy przygotowali traktory oraz wielkie sanie,
do których miały być dołączone sanki. Rodzice okazali się niezawodni, a kiedy wszystko było gotowe – ruszyliśmy.

            Sanna wiodła ulicą Floriańską, urokliwymi zakątkami pól i uśpionego lasku, skąd roztaczały się widoki zimowej aury. Jadąc, zwróciliśmy uwagę na postawione  na polach budki dla zwierząt. Wiedząc, że zima dla mieszkańców lasów i pól nie jest łaskawa, zatrzymaliśmy się w celu dokarmienia zwierząt, przygotowanym uprzednio ziarnem
i ruszyliśmy dalej po ośnieżonej, nierównej i wyboistej drodze prowadzącej do leśniczówki.

Kiedy wjechaliśmy do pokrytego puchem lasu chłopcy spadali z sanek, wywołując swoim wyglądem salwy śmiechu, gdyż byli podobni do śniegowych bałwanków, brakowało im tylko marchewek.

            Las wyglądał wspaniale… Choinki otulone białym puchem przypominały strojne panie w białych sukniach, a droga była srebrzystym dywanem, wiodącym do ogrodzonej altanki. To był cel naszej wyprawy. Wjechaliśmy na teren domku myśliwskiego, gdzie czekało na nas ognisko oraz wielka gościnność i otwartość gospodarzy – organizatorów tego wspaniałego wydarzenia.

Kiedy już wszyscy poczęstowali się kiełbaskami z grila, przyjechała pani dyrektor Teresa Majczak, która w trosce o swoich uczniów dostarczyła gorącą herbatę oraz pączki przygotowane przez rodziców .

Panowie myśliwi zaskoczyli każdego uczestnika wyprawy bogactwem i atrakcyjnością spotkania, Była to przyjemność połączona z lekcją wiedzy na temat historii, tradycji, kultury
i harmonii życia z przyrodą. Uczniowie dowiedzieli się, że myślistwo daje człowiekowi możliwość obcowania z przyrodą, poznawania tajemnic lasu, odkrywania natury żyjących osobników, podpatrywania życia, którym tętni las. Myśliwy po zachowaniu zwierząt odkrywa wiele tajemnic przyrody, a po roślinności obserwuje zjawiska biologiczne charakterystyczne dla danego środowiska. Nasi wychowankowie mieli możliwość obejrzenia strzelb oraz poroży zwierząt i przyrządów służących do nawoływania zwierzyny. Atrakcją spotkania był mini konkurs wiedzy z pojęć związanych z myślistwem. Na zadawane pytania uczestnicy konkursu odpowiadali wzorowo, co dowodziło, że spotkanie podobało się naszym uczniom. Za poprawne odpowiedzi wszyscy otrzymywali drobne upominki.

            Zmoczeni, zmęczeni, ale w dobrych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Do szkoły dotarliśmy około godziny 14.00
Zdaniem uczniów był to bardzo udany dzień. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń. Pozwoliła na aktywny zimowy wypoczynek, a przede wszystkim była żywą lekcją przyrody.
Spotkanie sprzyjało budowaniu dobrej, koleżeńskiej atmosfery.

             Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie składają serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu w składzie:                             Zygmunt Kubicki – prezes koła

                                          Andrzej Sieciarski – łowczy koła

                                          Mieczysław Surowiec – podłowczy koła

                                          Franciszek Sieciarski – weteran koła

                                          Stefan Broda – lekarz – członek koła

                                          Władysław Durda – członek koła

                                           Stanisław Pawlik – członek koła

                                          Zygmunt Jarecki – kierownik grupy                              

za wspaniałe zajęcia edukacyjne.

                                                                                 Agnieszka Kolasińska

       Bożena Grzyb
Małgorzata Gawrońska

Dzień Kobiet 08.03.2010r.

     „Być kobietą, być kobietą…”

 

Kobieta  ma siłę, która zdumiewa, przezwycięża trudności, dźwiga ciężary, uśmiecha kiedy chce krzyczeć, śpiewa, kiedy chce płakać, płacze kiedy jest szczęśliwa i śmieje się kiedy jest zdenerwowana.
Święto kobiet istniało już w starożytnym Rzymie. Tego dnia kobiety otrzymywały od swoich mężów podarki oraz obdarzane były miłością i uwagą. To właśnie w Dzień Kobiet mężczyźni prześcigają się w pomysłach jak zaimponować kobiecie, kupują kwiaty, prezenty, składają życzenia, a tym samym nie pozwalają na to aby to święto zostało zapomniane.
Jak co roku w naszej szkole także nie zapomniano o tym święcie i tradycyjnie 8 marca odbyła się akademia pod hasłem  „Być kobitą, być kobietą”. W

 

przedstawieniu udział wzięli chłopcy z klas III – VI, wcielając się w role mężczyzn i kobiet z różnych epok. I tak oto w zabawny sposób zaprezentowała się Ewa, kobieta z epoki kamienia łupanego, kobieta z epoki starożytnej, dama, indianka oraz kobieta współczesna. Całość była przeplatana piosenkami w wykonaniu naszych małych artystów.

Uroczystość została przygotowana przez p. Elżbietę Beksińską-Kontov, p.Aleksandrę Ferrę oraz p.Monikę Różyc

Wyjazdy-wycieczki

Najbardziej lubianymi przez uczniów formami tych zajęć  są wycieczki i wyjazdy. W I semestrze były to:

Wycieczka piesza do Sulisławic – miejsca znanego ze słynnego obrazu Matki Boskiej Sulisławskiej oraz działalności oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i miejsca spoczynku naszego patrona.

Święto pieczonego ziemniaka w Błoniu - impreza integrująca dzieci i rodziców w wyremontowanym parku. Wspólne ognisko, zabawy na świeżym powietrzu były doskonałą rozrywką i miłym spędzeniem wolnego czasu.

Wycieczki do kina na filmy: „Magiczne drzewo” i „Opowieść Wigilijna”. Wycieczka do Fabryki Bombek w Nowej Dębie – dzieci mogły zapoznać się z produkcją i zdobieniem baniek oraz miały możliwość zakupu bombek ze swoim imieniem.

Magiczna moc tańca, czyli Moskiewska Rewia na Lodzie – dzieci z zachwytem obejrzały w Dębicy baśniowe widowisko oparte na znanej baśni autorstwa H. Ch. Andersena.

Mikołajki z Majką Jeżowską– uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w koncercie mikołajkowym z artystką, podczas którego promowała ona swój album „Rytm i melodia”. Spotkanie z Majką sprawiło wszystkim dużo radości i dostarczyło wielu wzruszeń.

Dzień Babci i Dziadka 21-22.01.2010r.

W piątek 19.02. 2010 r. odbyła się uroczystość Dnia  Babci i Dziadka, przygotowana przez dzieci z grupy „0”. Zaproszonych gości przywitała wychowawczyni grupy, składając najserdeczniejsze życzenia.
    Przedszkolaki pięknie wystrojone, zaprezentowały swoje  umiejętności i zdolności artystyczne, wokalne i taneczne. Dziadkowie gorąco oklaskiwali wnuczęta a niejednemu z nich zakręciła się łza w oku. Wnuczęta swoim występem chciały podziękować babciom i dziadkom za opiekę, opowiadanie bajek, śpiewanie kołysanek oraz przytulanie i pocieszanie, kiedy mają zły humor.
    Wiele radości gościom sprawiły laurki i „drzewka szczęścia” własnoręcznie wykonane przez wnuczęta. Ukoronowaniem uroczystości był wspólny taniec przedszkolaków i ich dziadków.

Słodkim punktem spotkania było  ciastko i herbatka przygotowane były przez rodziców.

Renata Turbak

Zabawa choinkowa 16.01.2010r.

W dniu 16 stycznia 2010 roku w naszej szkole odbyła się, długo przez wszystkich przedszkolaków oczekiwana Zabawa Choinkowa.
Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki (m.in. „Biały walczyk”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Kaczuchy” i wiele innych) ,wszystkie dzieci z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Z radością brały udział w zabawach: taniec z balonikami, jak najszybsze nawijanie wstążeczki na długopis, chusteczka).
Niespodzianką był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzieci z niechęcią, ale zadowolone opuszczały salę zabaw.

 

Renata Turbak

Pierwszy Dzień Wiosny 22.03.2010r.

22 marca 2010r. odbyły się w naszej szkole obchody Pierwszego Dnia Wiosny.

Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w przebraniach związanych z wiosną lub kolorowych wiosennych strojach.

Szkolne powitanie wiosny odbyło się na sali gimnastycznej.

Każda klasa przedstawiła skecz związany z wiosną, co wprawiło wszystkich w wesoły nastrój. Występujący uczniowie nagradzani byli gromkimi brawami.

Przeprowadzono również konkurs na  „radosne przebranie wiosenne” w dwóch kategoriach klas 0-III oraz IV-VI.

Jury w składzie :

                Pani  wicedyrektor Barbara Miklas

                                               Monika Różyc

                                                Elżbieta Beksińska-Kontow

                                               Jakub Masternak-przedstawiciel samorządu uczniowskiego

                                               Katarzyna Baran- przedstawiciel samorządu uczniowskiego

wyłoniło zwycięzców konkursu.

W kategorii klas 0-III byli to Gabriela Podkowa, Wiktoria Misiak, Dominik Chuchnowski,

W kategorii klas IV-VI  byli to  Przemysław Sabat, Martyna Żwirek, Sebastian Skrzypczak.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki.

Był to miły dzień radości i zabawy, zwłaszcza, że był to dzień „bez jedynki”.

 

Znakowanie rowerów 08.04.2010r.

     8 kwietnia 2010 roku na placu szkolnym odbyło sie znakowanie rowerów. Akcja, której celem jest zwiększenie zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą została zorganizowana u nas po raz pierwszy.
Organizatorami akcji był Komisariat Policji w Koprzywnicy i Dyrekcja Szkoły Podstawowej.
Chętnym uczniom, którzy tego dnia przyprowadzili swoje rowery do oznakowania poza oznakowaniem roweru i wpisaniem do rejestru rowerów znakowanych policja rozdała również okolicznościowe upominki.
  Akcja cieszyła się zainteresowaniem, co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo rowerów i zachęci innych właścicieli do oznakowania swoich pojazdów jednośladowych.

Jak zapowiadają organizatorzy akkcja ta będzie rokrocznie powtarzana.

Dzień Ziemi 22.04.2010r.

„Ziemia nie jest własnością człowieka,

To człowiek należy do Ziemi …”

 

Takie było motto apelu, który odbył się w naszej szkole dnia 21 kwietnia 2010 roku z okazji Światowego Dnia Ziemi. Główne cele uroczystości to uwrażliwienie uczniów na:

- źródła i skutki zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego,

- konieczność segregacji odpadów,

- zagrożenia środowiska wynikające z rozwoju przemysłu i bezmyślnych działań człowieka,

- uświadomienie sobie współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,

- prezentowanie postaw i szacunku do przyrody.

Apel rozpoczął się piosenką pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, a następnie poprzez deklamowane wiersze, krótką inscenizację pt. „Ziemia u lekarza”, teatrzyk śmieciowy pt. „Smutna Ziemia” oraz bajkę ekologiczną pt. „Królewna śmieszka i ekoludki” słuchacze mogli przekonać się jakie zagrożenia dla środowiska ma bezmyślna działalność człowieka. Na zakończenie apelu, prowadzący poddali do rozważenia wszystkich pewną propozycję: „Chcielibyśmy, aby Dzień Ziemi był czczony konkretną pracą dla Niej. Aby świętująca młodzież zamiast deptać i łamać co pod but w czasie przemarszu padnie, przysporzyła Ziemi zieleni, której coraz mniej, a nam samym tak bardzo potrzeba. Kochani młodzi, dorośli, najmłodsi, najstarsi! Sadźmy razem drzewa, krzewy, kwiaty z różnych okazji: Dnia Ziemi, corocznych urodzin, pasowania na ucznia, ukończenia Szkoły Podstawowej. Posadzone drzewka będą chroniły nas przed spalinami, oczyszczą skażone powietrze, uczynią nasze środowisko nie tylko piękniejszym, ale i przyjemniejszym”. Apel przygotowali uczniowie klasy III „a” i IV „b” pod kierunkiem wychowawców.

mgr R.Kaczor-Zwolska, mgr M.Gawrońska

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja udała się do Katania, by oddać hołd tysiącom polskich obywateli pomordowanych 1940 roku przez NKWD.W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród ofiar byli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka, parlamentarzyści, politycy, przedstawiciele polskich sił zbrojnych, duchowni, działacze sportowi, przedstawiciele rodzin katyńskich, załoga samolotu oraz pracownicy BOR. Po tej największej we współczesnej historii tragedii, która dotknęła naród polski została ogłoszona żałoba narodowa. W związku z tym w naszej szkole przez cały tydzień odbywały się apele, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie klas 0-VI. Codzienne krótkie poranne spotkania rozpoczynały się odśpiewaniem hymnu państwowego modlitwą w intencji ofiar katastrofy oraz ich rodzin. Każdego dnia w czasie apelu harcerze pełnili wartę przy portrecie patrona szkoły oraz zdjęciu pary prezydenckiej, gdzie uczniowie składali kwiaty i zapalali znicz.

Wszyscy nauczyciele i uczniowie swą postawą i strojem podkreślali łączność w żałobie po tak wielkiej tragedii.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja 29-03.05.2010r

Tegoroczne obchody 219-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały niezwykle uroczysty i podniosły charakter. 29 maja uczniowie klasy VI c z paniami: Jolantą Bzduch i Bożeną Grzyb przedstawili montaż słowno-muzyczny nawiązujący do wydarzeń, które rozegrały się 3 maja 1791 roku. Przypomnieli ówczesną sytuację polityczną Polski, okoliczności i skutki uchwalenia pierwszej w Europie, tak postępowej Konstytucji.
     3 maja o 12.00 w kościele pod wezwaniem św. Floriana w Koprzywnicy została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Kapłan, w słowie Bożym, podkreślił rolę patriotyzmu w życiu, szczególnie młodych ludzi. Mówił o Ojczyźnie i o konieczności troski o nią. We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe, dzieci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy.
  Druga część rocznicowych obchodów odbyła się pod murem przy Urzędzie Miasta i Gminy w Koprzywnicy, gdzie w 1941 roku Niemcy rozstrzelali 47 Polaków. W asyście orkiestry uczestnicy mszy świętej przeszli pod płytę, upamiętniającą tamto wydarzenie, przy której wartę honorową pełnili harcerze. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty, zaś proboszcz parafii p.w. św. Floriana ks. Jerzy Burek odmówił modlitwę za zmarłych. Później głos zabrał Poseł na Sejm p. Marek Kwitek. W swoim wystąpieniu nawiązał do czasów drugiej wojny światowej, do Katynia- miejsca kaźni 20 tysięcy polskich oficerów, a także do ostatnich, tragicznych wydarzeń, w których zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z towarzyszącymi mu osobami. W dalszej części uroczystości burmistrz miasta i gminy p. Marek Jońca wraz z posłem M. Kwitkiem odznaczyli p. Marię Praską za opiekę nad miejscami pamięci w Koprzywnicy.
         Na zakończenie uroczystości zebrani wysłuchali przejmującego programu artystycznego o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, wystąpili:
Michał Przewłocki klasa VIc "Ojczyzna"; autor nieznany,
Łukasz Czerwiński klasa VIc "Partyzant"; Z. Kabata,
Bartosz Wołek klasa VIb "Guziki"; Z. Herbert,
Dawid Kozioł klasa VIc "Koprzywnica" M.Gawlikowska,
Aleksandra Krupa Va konferansjerka,
Michał Klusek IVb ,
Emilka Lichocka IVb "Ojczyzna",
Skład pocztu sztandarowego: Tomasz Twaróg kl.VIc
                                               Katarzyna Materkowska  kl.VIc
                                               Weronika Materkowska kl.VIc.
Warta harcerzy; Aneta Macias kl.Va, Magdalena Partyka kl.VIa, Weronika Kopeć kl.IVa, Ola Witas kl.Va, Paulina Kopeć klVIb, Karol Bednarz kl.IVa.

Część artystyczną opracowały p.J.Bzduch, p.D.Juda.  
Wizualnym akcentem części artystycznej były transparenty, na których widniały hasła: „Bóg, honor, ojczyzna”, „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, „Naród bez pamięci ginie”.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były pięknie przygotowaną lekcją historii i patriotyzmu i na długo zostaną w pamięci mieszkańców Koprzywnicy.

Konkurs piosenki partyzanckiej w Gawłuszowicach 30.04.2010r.

Partyzanckie śpiewanie w Gawłuszowicach
 Tradycją Szkoły Podstawowej w Gawłuszowicach jest rokroczne organizowanie Międzyszkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej iPartyzanckiej. Celem tego konkursu jest ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych i integracja szkół noszących imię Władysława Jasińskiego. Pieśni patriotyczne stają się coraz bardziej ,,historią'' szczególnie dla kolejnych młodych pokoleń Polaków. Tegoroczny konkurs odbył się 30 kwietnia. W tym dniu szkoła w Gawłuszowicach świętowała kolejną ,bo już 22 rocznicę nadania imienia Władysława Jasińskiego. Uroczystość rozpoczęto prezentacją multimedialną na temat płaskorzeźby ,,Bitwa pod Grunwaldem'', która od niedawna znajduje się w tej szkole. Następnie odbył się konkurs pieśni, w którym uczestniczyli uczniowie z zaproszonych szkół: Mielca, Sulisławic i Koprzywnicy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. II b i przedstawiciele zespołu muzycznego, którzy do Gawłuszowic przyjechali pod opieką p. dyrektor Teresy Majczak, p.Marty Chamerskiej i p. Bożeny Grzyb. Młodzi artyści wystąpili w dwóch kategoriach: soliści i zespoły-w trzech grupach wiekowych- klasy I-III, IV-VI i gimnazjum. Występy oceniało profesjonalne jury z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. W kategorii
 kl. I-III uczniowie z kl. II b piosenką  ,,Serce w plecaku'' wyśpiewali wyróżnienie. Klasę II b reprezentowali: Anna Tenderenda, Michał Tenderenda, Jakub Garnuszek,Wiktoria Swatek i Aleksandra Niekurzak. Uczniów do konkursu przygotowała p.Marta Chamerska. W kategorii  kl. IV-VI reprezentacja zespołu muzycznego w składzie:Paulina Gdaniec, Karolina Kołodziej,Joanna Mianowska,Aleksandra Podlewska i Michał Klusek piosenką  ,,Polskie kwiaty'' też wyśpiewali wyróżnienie, gdyż w kategorii zespoły jury przyznało tylko wyróżnienia. W kategorii soliści jury przyznało miejsca i tak I miejsce przypadło Emilii Lichockiej uczennicy kl IV a ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Wszyscy występujący otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
 Uczniów do konkursu przygotowała p. Bożena Grzyb. Podczas obrad jury mogliśmy obejrzeć uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gawłuszowicach, podczas której recytowano wiersze Zbigniewa Kabaty, Feliksa Konarskiego, Zbigniewa Herberta i Marii Konopnickiej ,oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście- ,,Jędrusie" a byli nimi:p. Jan Gałuszka, p. Stefan Świerczek i p. Mieczysław Korczak .

  Pani dyrektor Teresa Majczak złożyła zebranym propozycję, aby uczniowie kl VI z zaprzyjaźnionych szkół ,,Jędrusiowych" spotykali się pod koniec roku szkolnego na mszy świętej dziękczynnej w  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Akcentem kończącym spotkanie byłby hołd oddany ,,Jędrusiom" leżącym na tamtejszym cmentarzu. Inicjatywa p.dyrektor została pozytywnie przyjęta przez zaprzyjaźnione szkoły. Spotkanie w Gawłuszowicach przebiegło w miłej atmosferze. Było okazją do zaprezentowania talentów uczniów, rozmów i wymiany doświadczeń. Cieszymy się  sukcesami naszych wychowanków.

Egzamin na kartę rowerową

Szkoła ucząc i wychowując uczniów przygotowuje ich do samodzielnego funkcjonowania w środowisku i społeczeństwie. Realizując to zadanie również uczy jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym.
Początkowo w klasach I-III jest to przygotowanie do uczestnictwa jako pieszy, natomiast w klasie IV uczniowie uczą się jak samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta.
Dla ucznia w wieku 10 lat nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga dużo pracy i przygotowania. Jednak przy pomocy nauczycieli jest to możliwe i osiągalne. Uczniowie są przygotowywani do części teoretycznej na przedmiocie technika przez szereg lekcji. Na lekcjach, pod kierunkiem nauczyciela poznają:
-podstawowe pojęcia z ruchu drogowego,
-przepisy dotyczące rowerzysty-jego prawa i obowiązki,
-obowiązkowe wyposażenie roweru,
-sposób wykonania manewrów,
-zasady pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania,
-znaczenie pionowych i poziomych znaków drogowych.
    Do praktycznej części egzaminu, który polega na przejechaniu "ósemki" z umiejętnością sygnalizowania manewrów, przygowywani są uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego.
Długotrwała i systematyczna praca z uczniami pozwala na wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego poruszania się po drodze jako rowerzysta.
     Dnia 21 maja uczniowie klas IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Potwierdzając swoje przygotowanie pomyślnie zdali egzamin i po otrzymaniu karty rowerowej- którą zgodnie z ustawą wydaje dyrektor szkoły-będą mogli samodzielnie poruszać się rowerem po drodze.
   Wszystkim życzymy dużo rozwagi na drodze i bezpiecznej jazdy.

Spotkanie z europosłem

"Młodzi ludzie mogą i muszą brać udział w budowie nowej Europy, wnosząc wkład swych aspiracji i ideałów, nauki i pracy, twórczości i wielkodusznego oddania”
                                                                                                                                 Jan Paweł II

 

14 maja to pamiętna data w życiu społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć europosła – pana Pawła Zalewskiego.
Nasz gość to eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego. Jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej, wiceprzewodniczącym Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, członkiem Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. To także wybitny znawca spraw międzynarodowych i ceniony komentator polskiej polityki zagranicznej. Uczestnikami spotkania byli także: Dorota Kruszec Nowińska – sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Koprzywnicy, Agnieszka Szczucińska – Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego Lokalnej Grupy Działania, Renata Floras – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły.
  Chcąc w pełni przygotować się do spotkania z tak wybitną postacią, nasi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o państwach Unii Europejskiej oraz poznali działalność
i osiągnięcia pana Pawła Zalewskiego. 
            Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Teresa Majczak, która powitała zgromadzonych gości. Następnie wszyscy obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną o Unii Europejskiej, Belgii i działalności politycznej naszego gościa.  Ten element prezentacji okazał się dla niego wielkim zaskoczeniem i miłą niespodzianką.
Z kolei głos zabrał pan Paweł Zalewski, który w bardzo ciekawy i zabawny sposób przybliżył zebranym trudną tematykę Unii Europejskiej i działalność Parlamentu Europejskiego. Uczniowie byli bardzo zainteresowani podejmowanymi tematami. Mimo młodego wieku są bowiem świadomi tego, że zagadnienia poruszane w europarlamencie mają wielki wpływ na losy naszego kraju. Ciekawi byli jak wygląda życie w Brukseli i praca europosła, a panująca atmosfera spowodowała, że dzieci wprost „zasypywały” gościa bardzo dojrzałymi jak na swój wiek pytaniami. 
            Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o państwach Unii Europejskiej. Konkurs odbył się w styczniu i cieszył się wśród naszych uczniów ogromną popularnością. Wielu z nich osiągnęło wysokie wyniki, co jest dowodem ogromnego zainteresowania tematyką unijną.

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce – Aleksandra Łuczak – kl. IV „b”
                   Zuzanna Ćwik -  kl. V „a”

II miejsce – Wiktoria Surowiec – kl. IV „b”,
                   Michał Nowiński – kl. IV „a”,
                   Krzysztof Nowiński – kl. VI „c”

III miejsce –  Katarzyna Materkowska – kl. VI „c”.

Zwycięzcy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody, które zostały pozyskane przez organizatorów dzięki współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej oraz Punktem Informacji Europejskiej w Warszawie.
            Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny o Belgii. Było to bardzo barwne przedstawienie, z którego zebrani mogli się dowiedzieć wielu ciekawych informacji o tym pięknym kraju. Wszyscy ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeli taniec pochodzących z Belgii Smerfów, a podsumowaniem przedstawienia była degustacja specjałów kuchni belgijskiej – czekolady, pralin i gofrów. 
            To był bardzo ważny dzień dla naszych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jesteśmy dumni, że to właśnie nam – spadkobiercom „Jędrusiów” przyszło gościć wybitnego europarlamentarzystę. Spotkanie na długo pozostanie nam w pamięci, ponieważ była to wspaniała lekcja integracji z Unią Europejską. Mamy nadzieję, że ta wizytą nie była ostatnią i dlatego od razu zaprosiliśmy pana posła na następną.

 

Marzanna Łuczak

Agnieszka Kolasińska

           

Sztuka na kółkach-udział w projekcie

ORA ET LABORA 

Reguła św. Benedykta to zbiór przepisów normujących życie mnichów, zredagowanych przez Benedykta z Nursji ok. 540 roku na Monte Cassino w oparciu o Pismo Święte, dzieła ojców kościoła oraz doświadczenia monastycyzmu wschodniego i zachodniego. Formuła módl się i pracuj jest mottem i dewizą przewodnią zakonów benedyktyńskich, cystersów, kamedułów i innych. Do dewizy świętego Benedykta cystersi dodali jeszcze trzeci człon et legere (czytać). Sam święty Benedykt zalecał swoim mnichom czytanie Pisma Świętego w ciągu dnia, tzw. lectio divina. Dzień św. Benedykta to także święto czytania. On sam patronuje uczniom, nauczycielom i wydawcom.
    W myśl tej dewizy, dnia 07.05.2010 roku, uczniowie klasy IV ,,a” Szkoły Podstawowej imienia Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z zakresu sztuki i kultury. Zajęcia ,,Sztuki na kółkach” odbyły się w kościele  św. Floriana w Koprzywnicy. Zostały zorganizowane przez  krakowski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Studio Plenerowania, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie prowadziły panie Katarzyna Wydra i Barbara  Łepkowska, które są historykami sztuki. Znakiem rozpoznawczym projektu została Mona Lisa na hulajnodze, co-jak wyjaśniały organizatorki-ma podkreślić mobilny charakter przedsięwzięcia oraz przekonać, że nie taka sztuka poważna i niedostępna, jak często się ją maluje.
           Główną ideą spotkania było uświadomienie tego, że ze sztuką można obcować nie tylko w galeriach, muzeach, w dużych miastach, ale również w małych miejscowościach otoczonych bogatą historią bezcennych zabytków. Uczestnicy spotkania otrzymali specjalne karty zadań, które miały zachęcić do uważnego rozglądania się po zabytku. Dzieci bawiąc się w detektywów sztuki tworzyły listę siedmiu cudów naszego kościoła. Stwierdziły, że będzie to: cysterski kościół, romański kościół, barokowe wyposażenie, nagrobek Skotnickich, kaplica św. Walentego i relikwie. Najwięcej entuzjazmu wywołało poszukiwanie atrybutów świętych. Trzeba było odnaleźć m.in. klucze, miecz czy różę. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rysowali ornamenty i plan budynku kościoła, a rozpoznając cechy stylu gotyckiego i barokowego wykazali się dobrą znajomością historii, sztuki i religii. Bez najmniejszego problemu nazywali elementy budowy architektonicznej kościoła i wskazywali wizerunki świętych. Dowiedzieli się także co oznaczają skróty INRI i IHS.
      Dzieci były zachwycone sposobem i pomysłowością przeprowadzenia zajęć. Ich zadowolenie wyrażone było radością na twarzach oraz wypowiedziami: ,, Mieliśmy wielkie szczęście, że to właśnie nasza klasa mogła wziąć udział w spotkaniu”, ,,Było fajnie”, ,,Muzeum przyjechało do nas”.
Takie zajęcia w plenerze to rzadka okazja dlatego też uczniowie zaprosili do powtórnego odwiedzenia Koprzywnicy. 

Agnieszka Kolasińska

Dzień Mamy i Taty

Dzień Mamy i Taty w grupie „0”

Corocznie 26 maja obchodzony jest Dzień Matki, a 23 czerwca- Dzień Ojca . Dlatego też dnia 2 czerwca 2010 odbyła się uroczystość przygotowana dla rodziców dzieci z grupy „0”. Z okazji Dnia Mamy i Taty w sali, w której zwykle bawią i uczą się przedszkolaki, pojawili się ich najbliżsi. Z niecierpliwością oczekiwali na wyjście przejętych skarbów. Młodzi estradowcy również podekscytowani  oczekiwali na swoją ważną prezentację.
Dzieci, dziękując, wyrażając szacunek i miłość wobec rodziców, wystąpiły w ciekawym programie artystycznym. Przedszkolaki przedstawiły krótkie przedstawienie pt. „Bajka z życzeniami”, w której mogły wcielić się w postaci z różnych bajek. Pod czujnym okiem wychowawczyni, tańczyły, śpiewały i recytowały ciepłe słowa w stronę jakże wyjątkowej publiczności. Niektórym mamom kręciły się łzy w oczach, tatusiowie zaś dziarsko dopingowali swoich synów i córki. Występy bardzo podobały się gościom, o czym świadczyły gromkie brawa i podziękowania. Uwieńczeniem występów był wspólny taniec dzieci i rodziców przy piosence pt. „Tyle słońca w całym mieście”. Po występie młodzi artyści wręczyli najważniejszym osobom w ich życiu własnoręcznie wykonane upominki: kolorowe laurki, postacie mamy i taty wykonane techniką  collage oraz kwiatki z brystolu. Uściskom nie było końca. Nagrodą dla wszystkich był poczęstunek. Kosztowano więc ciasta, a rodzice mogli ożywić się nieco tradycyjną kawą.

Renata Turbak

Dzień Dziecka

Dzień dziecka w grupie „0”

Dzień Dziecka w grupie „0” był wyjątkowy. Zapoczątkował go uroczysty apel z życzeniami od dyrekcji. Po powrocie do sali dzieci znalazły na stoliczkach upominki. Zachwytom i radości nie było końca. Tego dnia zorganizowany został konkurs na najładniej wykonaną pracę plastyczną oraz „Małe zawody sportowe”. Dzieci mogły rywalizować ze sobą w miłej atmosferze podczas wyścigu z numerami, czy wyścigu z woreczkami.

Renata Turbak

 

Dzień Dziecka klas starszych

Dzień Dziecka, który odbył się w dniu 01.06.2010r. został zorganizowany w formie rywalizacji klas w zawodach sportowych.

Zmagania zostały podzielone na dwie grupy:

- klasy I - III

Dyscypliny:
* zawody drużynowe w pokonywaniu przeszkód
*przeciąganie liny „siłacz”,
*rzut do celu „snajper”,
*hula-hop „kręciołka”

- klasy IV – VI

Dyscypliny:
*zawody drużynowe w pokonywaniu przeszkód
*przeciąganie liny „siłacz”
*rzut do celu „snajper”,
*skok wzwyż „skoczek”

W  jednej, jak i w drugiej grupie rywalizacja była ogromna i emocjonująca, gdyż każda klasa dążyła do zdobycia jak najwyższego wyniku i zwycięstwa. Konkurencja klas  była ogromna i wyrównana, ale jak to w sporcie bywa, musi być zwycięzca. Doping publiczności był fantastyczny.

W grupie klas I-III na podium stanęli:

Zawody drużynowe - I miejsce zdobyła klasa III a
Przeciąganie  liny „siłacz” - I miejsce zdobyła  klasa III b
Rzut do celu „snajper”  - I miejsce zdobyła klasa II b
Hula-hop  „kręciołka”- I miejsce zdobyła Aleksandra Wołek.

W grupie klas IV-VI najlepszymi okazali się :

Zawody drużynowe- I miejsce zdobyła klasa VI c
Przeciąganie  liny „siłacz” - I miejsce zdobyła  klasa VI c
Rzut do celu „snajper” - I miejsce zdobyła klasa VI a
Skok wzwyż „skoczek”- I miejsce Puchar Dyrektora Szkoły zdobył Wiktor Nasternak z klasy VI c.

Wszyscy zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami oraz słodkimi upominkami. Najbardziej aktywnych uczestników zabawy spotkała miła niespodzianka, a mianowicie chwila dyrektorowania na fotelu za biurkiem Pani Dyrektor.
Zaszczyt ten i przyjemność otrzymali uczniowie :

Wojciech Dereń z klasy III a  oraz Łukasz Bryła z klasy V a .

 

Pielgrzymka do Sulisławic

         Miarą wartości społeczeństwa jest szacunek oddawany dokonaniom minionych pokoleń. Patron Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy, Władysław Jasiński, był człowiekiem, dla którego „Bóg, honor, ojczyzna” były najwyższym dobrem. Dlatego więc pani dyrektor Teresa Majczak zaprosiła na wspólne spotkanie do Sulisławie uczniów klas szóstych- kończących szkołę podstawową- ze szkół noszących imię Władysława Jasińskiego lub oddziału partyzanckiego „Jędrusie” z Mielca, Smerdyny, Sulisławie i Gawłuszowic, by przy mogile patrona oddać hołd żołnierzom, którzy w czasie II wojny światowej złożyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w Sanktuarium w Sulisławicach, którą sprawowali ks. Proboszcz Sanktuarium, ks. M. Mazur, ks. P. Paterek z Koprzywnicy, ojciec Michał z Mielca. We mszy świętej sprawowanej w intencji młodzieży, poza szóstoklasistami, wzięły udział poczty sztandarowe z zaproszonych szkół, dyrektorzy i nauczyciele. Po mszy św. uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się mogiła Władysława Jasińskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wysłuchaniu pogadanki na temat historii Jędrusiów, wygłoszonej przez panią dyrektor Teresę Majczak, delegacje klas złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Pani dyrektor podziękowała ks. Proboszczowi M. Mazurowi za ogromną życzliwość, a wszystkim uczestnikom mszy św. za przybycie.

         Ponieważ pogoda się poprawiła, uczniowie ze szkoły w Koprzywnicy wraz z katechetami: p. Jolantą Ordon, ks. Pawłem Paterkiem i wychowawczyniami: p. Martą Bochyńską, p. Jolantą Bzduch i p. Magdaleną Komorowską, wrócili pieszo do domu. W czasie pielgrzymowania młodzież modliła się śpiewając pieśni religijne. W domku myśliwskim rodzice przygotowali dla wszystkich pieczone kiełbaski i napoje, więc pielgrzymi z chęcią się posilili.

         Czerwcowe pielgrzymowanie klas szóstych „rodziny szkół Jędrusiowych” do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach oraz wspólna modlitwa dziękczynna za lata nauki w szkole podstawowej, stanie się tradycją dla kolejnych pokoleń uczniów.

 

                                                                                                                                                                        J. Bzduch

X Konkurs Poezji Zbigniewa Kabaty

11 czerwca 2010 roku w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty. Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach. Pierwsza to uczniowie klas IV-VI ze Szkół Podstawowych w Koprzywnicy, Smerdynie i Sulisławicach. Ze względu na powódź nie przyjechali uczniowie z Mielca i Gawłuszowic. Druga- uczniowie Gimnazjum z Sulisławie oraz Liceów z Połańca i Sandomierza. Ogółem wystąpiło 11 uczestników, którzy byli oceniani za dykcję, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

W pierwszej kategorii zwyciężyli:

 

I miejsce - Zuzanna Pawłowska ze szkoły w Smerdynie

II miejsce - Magdalena Bzduch ze szkoły w Koprzywnicy

III miejsce – Ilona Obonia ze szkoły w Smerdynie.

W drugiej kategorii nagrody wywalczyli:

 

I miejsce – Aleksandra Smardz z liceum z Sandomierza

II miejsce – Milena Sygnet z gimnazjum z Sulisławie

III miejsce – Paweł Gospodarczyk z liceum z Sandomierza

 

Poza konkursem wystąpili: Jakub Tworek i Tomasz Kowal z I Liceum w Sandomierzu. Warto wspomnieć, że uczniowie z tej szkoły wzięli udział w konkursie, ponieważ Zbigniew Kabata jest honorowym obywatelem tego miasta.

Ciekawych, nowatorskich deklamacji wysłuchali, poza gospodarzami, zaproszeni goście, w gronie których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, księża, dyrektorzy szkół, nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do recytacji, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji. Na tych informacjach można by zakończyć relację z konkursu, ale każdy, kto 11 czerwca znalazł się w sali gimnastycznej koprzywnickiej podstawówki, uznałby, iż jest ona niepełna, ponieważ nie oddaje tej szczególnej, wyjątkowej aury towarzyszącej od lat konkursowi, którego pomysł zrodził się 11 lat temu w sercup. dyrektor Teresy Majczak. Miał on na celu integrowanie szkół noszących imię Władysława Jasińskiego, uczenie patriotyzmu i szacunku dla dokonań minionych pokoleń, oddanie hołdu bohaterom, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie. Ten cel został osiągnięty! Co więcej, dla gości i gospodarzy konkurs stał się szczególnym wydarzeniem kulturalno – patriotycznym. Symbolem zaangażowania i twórczej pracy wielu osób. M.in. pana Leszka Kalinowskiego, pani Marii Jasińskiej, którzy życzliwością i pomocą materialną wspierali panią dyrektor T. Majczak. W ostatnich latach do grona sponsorów dołączyli: p. Marek Jońca-burmistrz Koprzywnicy, p. Arkadiusz Gołaj, p. Mariola Korytnica, p. Henryk Napieracz. Konkurs to także symbol wspólnej pracy nauczycieli i pracowników koprzywnickiej podstawówki: p. Eli Beksińskiej – Kontow, p. Agnieszki Drożdżal, p. Moniki Różyc, p. Wojtka Mrozika, p. Tomka Oszczudłowskiego, p. Joli Bzduch, p. Bożeny Grzyb, p. Ewy Dziuby, p. Ewy Tenderendy, p. Iwony Snopkowskiej, p. Leszka Stylskiego.

Konkurs to także, a może przede wszystkim łzy wzruszenia na twarzach honorowych gości, byłych partyzantów z oddziału „Jędruś”, którzy w coraz szczuplejszym gronie, ze względu na podeszły wiek, przybywają w czerwcu do Koprzywnicy. Szczególnie poruszająca była chwila, kiedy tuż po wręczeniu nagród, głos zabrali kolejno: p. Jan Gałuszko ps. „Mizerny”, p. Włodzimierz Gruszczyński ps. „Jach” oraz p. Stefan Świerczek ps. „Lew”. Czcigodni goście są kolegami Z. Kabaty. Razem walczyli w młodości, także za naszą wolność. W ciepłych słowach wyrazili wdzięczność za to, że mogli spotkać się z młodzieżą, która pamięta o ich dokonaniach, okazuje szacunek oraz podziw.

Przed nami kolejne ciekawe wydarzenia, ale Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty jest wyjątkowym wydarzeniem, jest bowiem spotkaniem przeszłości z teraźniejszością w scenerii lasu i polnych, czerwonych maków. Jest dowodem na to, że szacunek dla tych, którzy miłują wolność i ojczyznę to nie puste słowa.

 

                                                                                                                                                                           J. Bzduch

Szkoła bez przemocy

UCZESTNICZYMY  W  KAMPANII SPOŁECZNEJ

 „ SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”

 

Dnia 22.06.2010 w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy odbył się szkolny Dzień bez Przemocy ,który jest PROGRAMEM SPOŁECZNYM DZIENNIKÓW REGIONALNYCH, FUNDACJI ORANGE  oraz WYDAWNICTWA PEDAGOGICZNEGO OPERON.

   Celem tego Programu jest przeciwdziałanie agresji w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i  narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałoby to zjawisko.
   Szkoła Podstawowa po raz pierwszy w roku szkolnym 2009/2010 przystąpiła do tego programu.  W ramach zadań programu odbył się dzień walki z przemocą. Ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają  się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
   Scenariusz imprezy został opracowany i przygotowany przez p. Elżbietę Beksińską-Kontowi Annę Ostrowską.

Wykonano następujące przedsięwzięcia:

  • Konkurs plastyczny pod hasłem „STOP PRZEMOCY!”
  • Zajęcia z wychowawcą- pogadanki, prelekcje na temat agresji, przemocy;
  • Spotkanie z policjantem, które miało na celu uświadomienie istoty problemu przemocy w środowisku szkolnym;
  • Warsztaty plastyczne pod hasłem ”PRZEŁAM PRZEMOC”;
  • Festiwal piosenki „DZIŚ PRZEMOCY MÓWMY –NIE!”;
  • Marsz ulicami Koprzywnicy „RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”.

Organizatorzy mieli możliwość wykazania się umiejętnością planowania i organizowania, poszerzenia wiedzy z zakresu profilaktyki, monitorowanie zdolności i zainteresowań uczniów.
Projekt ten był niezwykle ważny dla naszej szkoły. Uczniowie dowiedzieli się o skutkach agresji i  przemocy w środowisku szkolnym oraz uczyli się i nabywali umiejętności życiowe.Cała akcja uświadomiła społeczności szkolnej, że nic nie usprawiedliwia przemocy i nie można być wobec niej biernym. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć „nie”.
   Dla Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy była to promocja instytucji na szczeblu gminnym, podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz integracja ze środowiskiem lokalnym.
   Tak przygotowane przedsięwzięcie osiągnęło swój cel i należy organizować jak najwięcej takich imprez, które budują zabezpieczenie przed zachowaniami ryzykownymi.

                                                                                                                                     Elżbieta Beksińska-Kontow
                                                                                                                                     Anna Ostrowska

Projekt klasy I a

 

9 czerwca 2010r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy odbyła się uroczysta prezentacja efektów pracy uczniów klasy Ia, uczestniczącej w II Etapie Projektu Edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Spoleczny i budżet państwa.

W uroczystości  udział wzięli: przedstawiciel organu prowadzącego, dyrekcja szkoły, nauczyciele klas I – III i licznie przybyli rodzice.

Uczniowie wraz z wychowawczynią Panią mgr Iwoną Kopeć przygotowali przedstawienie pt. “Dzieci Świata”.

       W programie artystycznym znalazły się wiersze ukazujące najważniejsze ciekawostki związane z wybranymi krajami, piosenki i tańce.

Prezentacja efektów pracy łączyła ze sobą różne rodzaje aktywności uczniów z wykorzystaniem środków dydaktycznych otrzymanych w ramach Projektu.

Dzieci wykazały się wrażliwością na muzykę, pięknymi układami tanecznymi, umiejętnościami sprawnościowymi oraz gry na instrumentach perkusyjnych. Miały również możliwość zaprezentowania swoich umiejętnościami odgrywania dramy i recytacji wierszy.

Prezentacja ta pokazała, że każde dziecko jest zdolne, a rolą nas dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać.

Za swój występ uczniowie otrzymali gromkie brawa i podziękowania.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy pokazu otrzymali wykonane przez uczniów kartki wraz z życzeniami. Natomiast uczniowie - -uczestnicy Projektu otrzymali - pacynki "Myszki", które są symbolem udziału w Projekcie.

Spotkanie umilił poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Zajęcia w ramach realizowanego Projektu, dostarczyły dzieciom wiele okazji do radości, zabawy i pozytywnych emocji. Pozwoliły lepiej poznać i zrozumieć otaczający je świat przyrody, a szczególnie samego siebie. Jestem bardzo wdzięczna rodzicom za to, że wspomagali działalność dzieci wnosząc pomoc w przygotowaniu zajęć.

Kończąc projekt, jestem przekonana, że "Pierwsze uczniowskie doświadczenia" pomogą dzieciom pewniej kroczyć po "wielorakich ścieżkach" wiedzy i w przyszłości przyniosą im wiele sukcesów.

 

                                                                                                                                                                              Iwona Kopeć

 

Dzień książki

 

    2 czerwca w ramach obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich odbył się w naszej szkole apel pod hasłem: „Książka czeka na Ciebie – znajdź ją!”.Apel został przygotowany przez uczniów klasy IV „a” pod kierunkiem bibliotekarzy:
p. A. Kolasińskiej i p. M. Łuczak.
            Na początku uczniowie przedstawili krótką historię Światowego Dnia Książki. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja
ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.
Gospodarzem tegorocznych obchodów jest Hiszpania, a hasło brzmi: „Książka czeka
na Ciebie – znajdź ją”.
Następnie uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili zasady wzorowego czytelnika.

Kulminacyjnym punktem apelu było rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem: „Moja własna książka”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II-VI i cieszył się dużym zainteresowaniem. Zadaniem uczniów było napisanie swojej własnej książki. Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach.

Wyniki konkursu:

- w kategorii klas II-III:

I miejsce – Jakub Garnuszek – kl. III”b”

II miejsce – Anastazja Maśloch – kl. III”a”

III miejsce – Bartosz Mianowski – kl. II”a”

Wyróżnienie – Julia

- w kategorii klas IV-VI:

I miejsce – Magdalena Bzduch – kl. VI”c”, Joanna Mianowska – kl. IV”a”

II miejsce – Sabina Materkowska – kl. IV”a”, Izabela Maśloch – kl. IV”a”

III miejsce – Zuzanna Ćwik – kl. V”a”, Klaudia Klubińska – kl.V”a”

            Uzupełnieniem apelu była dekoracja w postaci książek napisanych przez uczniów
oraz cytatów o książkach.

                                                                                                                                         Marzanna Łuczak

                                                                                                                                        Agnieszka Kolasińska

Gramatyka inaczej

W czerwcu uczniowie klas IV - tych - VI - tych uczestniczyli w niebywałym spektaklu teatralnym- "Gramatyka inaczej". Artyści z teatru edukacyjnego w ten niecodzienny sposób, poprzez sztukę, przybliżyli uczniom zagadnienia związane z budowa zdania, częściami mowy, częściami zdania. Atutem spektaklu była jego nowatorskość i oryginalność. Artyści nawiązali żywy kontakt z publicznością, a publiczność była zachwycona pomysłowością. Z pewnością spektakl zainspiruje nauczycieli polonistów do ciekawego przeprowadzania lekcji gramatyki.

 Jolanta Bzduch.

Wyjazdowy Dzień Dziecka

A jeżeli masz dziecko najszczęśliwszy z ludzi,

Które jest jako motyl i ptaszek i kwiat…

Spójrz w oczy swego dziecka,

w sercu ci się zbudzi radość,

której nie zaćmi najsmutniejszy świat.

Julian Ejsmond

 

   Dzień Dziecka- to radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. W Polsce obchodzi się je 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. W innych krajach dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia w 1959 roku Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.
Obchody tego święta mają na celu uświadomić i przypomnieć, że dziecko nie jest przedmiotem i ma prawo do życia, ochrony i pomocy gwarantowanej Deklaracją Praw Dziecka, której preambuła głosiła: ,,Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”

W myśl deklaracji grupa 42 uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy miała możliwość uczestnictwa w festynie, który odbył się w kieleckiej hali sportowej. Zabawa dla dzieci powstała dzięki inicjatywie Caritas Polska. W organizację Festynu włączyło się Kuratorium Oświaty w Kielcach.  Patronat  honorowy nad imprezą objęli : bp Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Festyn ,,Bądźmy razem”  rozpoczął się w godzinach przedpołudniowych. Na naszych uczniów czekała wspaniała feta. Dzieci miło spędziły czas bawiąc się, ze znanym z telewizji Panem Yapą, który wystąpił w towarzystwie Różowej Pantery. Niezwykłą niespodzianką okazał się występ zespołu ,,Dzieci z Brodą”. Jak się okazało, zespół cieszył się wielką popularnością. Dzieci były zadowolone, że mają okazję wspólnej zabawy  z rówieśnikami  i osobistego poznania członków zespołu  Udało nam się nawet zdobyć pamiątkowe autografy oraz zdjęcie  z Joszkiem Brodą.
Korzystając ze swobody ruchu  i wspaniałej atmosfery spotkania, nasi uczniowie aktywnie brali udział w licznych zabawach i konkursach, w których zdobywali cenne nagrody oraz pamiątkowe puchary.Poza tym, co działo się na scenie dzieci miały możliwość przeprowadzania wywiadów radiowych z dorosłymi, a o swoim dzieciństwie opowiedzieli m. in. pani kurator Małgorzata Muzoł, bp Marian Florczak i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Atrakcją były konkurencje sprawnościowe z udziałem mistrzów Polski- zawodników Vive Targi Kielce.
    Dzieci w długiej kolejce czekały, by zrobić sobie odcisk palców. Kartki z odciskami linii papilarnych pociechy mogły zabrać do domów. Również tłoczno było przy policyjnym motocyklu. Nie tylko chłopcy pragnęli zasiąść za kierownicą yamahy. Dziewczęta kilkakrotnie wsiadały na mtocykl, by zrobić sobie zdjęcie na policyjnej maszynie.
    Niesamowitej frajdy dostarczyło dzieciom Muzeum Zabaw i Zabawek, które przygotowało liczne  konkursy i turnieje gier dawnych i zapomnianych m.in. chodzenie na szczudłach, gra w serso, pchanie obręczy, budowanie z klocków, gra w kręgle, skakanie na maksiskakance, gra w kółko i krzyżyk, gra w plenerowe warcaby, domino, bierki, klasy, kapsle itp. Ochotnicy chętnie ustawiali się w długie kolejki aby wziąć udział w dawnych ale zapomnianych zabawach. Uczniowie byli zdziwieni, że tak proste i banalne zabawy mogą wnieść wiele radości, ale przede wszystkim dostarczyć relaksu.  
   Święto dzieci nie mogło odbyć się bez słodyczy. Przysmakom nie było końca. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia, każdy uczestnik imprezy otrzymał upominek. Zabawa trwała do 1830.
    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Kolasińska, Magdalena Komorowska, Agnieszka Drożdżal i Monika Różyc.
    Podsumowując całe spotkanie, nasi uczniowie stwierdzili, że fajnie jest być dzieckiem i brać udział w takich imprezach.
   Wielkie podziękowania skierować należy do pani kurator Małgorzaty Muzoł, która zaprosiła dzieci z naszej szkoły do udziału w tej pięknej zabawie oraz do pani dyrektor Teresy Majczak, która wystarała się o środki na sfinansowanie transportu uczniów do Kielc.

Agnieszka Kolasińska

 

Wyjazdowy Dzień Dziecka

A jeżeli masz dziecko najszczęśliwszy z ludzi,

Które jest jako motyl i ptaszek i kwiat…

Spójrz w oczy swego dziecka,

w sercu ci się zbudzi radość,

której nie zaćmi najsmutniejszy świat.

Julian Ejsmond

 

   Dzień Dziecka- to radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. W Polsce obchodzi się je 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. W innych krajach dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia w 1959 roku Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.
Obchody tego święta mają na celu uświadomić i przypomnieć, że dziecko nie jest przedmiotem i ma prawo do życia, ochrony i pomocy gwarantowanej Deklaracją Praw Dziecka, której preambuła głosiła: ,,Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”

W myśl deklaracji grupa 42 uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy miała możliwość uczestnictwa w festynie, który odbył się w kieleckiej hali sportowej. Zabawa dla dzieci powstała dzięki inicjatywie Caritas Polska. W organizację Festynu włączyło się Kuratorium Oświaty w Kielcach.  Patronat  honorowy nad imprezą objęli : bp Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Festyn ,,Bądźmy razem”  rozpoczął się w godzinach przedpołudniowych. Na naszych uczniów czekała wspaniała feta. Dzieci miło spędziły czas bawiąc się, ze znanym z telewizji Panem Yapą, który wystąpił w towarzystwie Różowej Pantery. Niezwykłą niespodzianką okazał się występ zespołu ,,Dzieci z Brodą”. Jak się okazało, zespół cieszył się wielką popularnością. Dzieci były zadowolone, że mają okazję wspólnej zabawy  z rówieśnikami  i osobistego poznania członków zespołu  Udało nam się nawet zdobyć pamiątkowe autografy oraz zdjęcie  z Joszkiem Brodą.
Korzystając ze swobody ruchu  i wspaniałej atmosfery spotkania, nasi uczniowie aktywnie brali udział w licznych zabawach i konkursach, w których zdobywali cenne nagrody oraz pamiątkowe puchary.Poza tym, co działo się na scenie dzieci miały możliwość przeprowadzania wywiadów radiowych z dorosłymi, a o swoim dzieciństwie opowiedzieli m. in. pani kurator Małgorzata Muzoł, bp Marian Florczak i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Atrakcją były konkurencje sprawnościowe z udziałem mistrzów Polski- zawodników Vive Targi Kielce.
    Dzieci w długiej kolejce czekały, by zrobić sobie odcisk palców. Kartki z odciskami linii papilarnych pociechy mogły zabrać do domów. Również tłoczno było przy policyjnym motocyklu. Nie tylko chłopcy pragnęli zasiąść za kierownicą yamahy. Dziewczęta kilkakrotnie wsiadały na mtocykl, by zrobić sobie zdjęcie na policyjnej maszynie.
    Niesamowitej frajdy dostarczyło dzieciom Muzeum Zabaw i Zabawek, które przygotowało liczne  konkursy i turnieje gier dawnych i zapomnianych m.in. chodzenie na szczudłach, gra w serso, pchanie obręczy, budowanie z klocków, gra w kręgle, skakanie na maksiskakance, gra w kółko i krzyżyk, gra w plenerowe warcaby, domino, bierki, klasy, kapsle itp. Ochotnicy chętnie ustawiali się w długie kolejki aby wziąć udział w dawnych ale zapomnianych zabawach. Uczniowie byli zdziwieni, że tak proste i banalne zabawy mogą wnieść wiele radości, ale przede wszystkim dostarczyć relaksu.  
   Święto dzieci nie mogło odbyć się bez słodyczy. Przysmakom nie było końca. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia, każdy uczestnik imprezy otrzymał upominek. Zabawa trwała do 1830.
    Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Kolasińska, Magdalena Komorowska, Agnieszka Drożdżal i Monika Różyc.
    Podsumowując całe spotkanie, nasi uczniowie stwierdzili, że fajnie jest być dzieckiem i brać udział w takich imprezach.
   Wielkie podziękowania skierować należy do pani kurator Małgorzaty Muzoł, która zaprosiła dzieci z naszej szkoły do udziału w tej pięknej zabawie oraz do pani dyrektor Teresy Majczak, która wystarała się o środki na sfinansowanie transportu uczniów do Kielc.

Agnieszka Kolasińska

 

Nasze sukcesy

W dniach 26.05-28.05.2010 roku uczniowie Szkoły Podstawowej W Koprzywnicy brali udział w trzydniowym cyklu międzyszkolnych konkursów związanych z II wojną światową, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK ,,Jędrusie” w Smerdynie. Konkurs podzielony był na trzy kategorie. 26 maja miał miejsce konkurs recytatorski pt. ,, Strofy o ojczyźnie” oraz ,, Międzyszkolny konkurs pieśni patriotycznej: ,,Dla mojej Ojczyzny”, natomiast 27 maja konkurs plastyczny pod hasłem:,, II wojna światowa”. 28.05.2010 odbyło się podsumowanie trzydniowej imprezy, rozstrzygnięcie konkursów i rozdanie nagród. Nasi uczniowie, którzy odnieśli sukcesy i zajęli czołowe miejsca w konkursach uczestniczyli wraz z panią dyrektor Teresą Majczak w zakończeniu uroczystości.

     W konkursie recytatorskim uczniowie Aleksandra Witas z klasy Va i Robert Ura z klasy VIa zajęli I miejsce w kategorii klas IV-VI, natomiast w kategorii klas I-III I miejsce zajął Michał Ordon z klasy III b, a miejsce III Wiktoria Swatek z klasy III b.

     W konkursie muzycznym I miejsce zajął Michał Klusek z klasy IVb, a miejsce II Emilia Lichocka z klasy IVb. W konkursie plastycznym nasi uczniowie również odnieśli sukcesy.

     I miejsce zajął Radosław Mazurkiewicz z klasy Vc, II miejsce zajęła Anna Nowińska, z klasy Va, a miejsce III Paulina Kopeć  klasy VIb.

    Cieszymy się, że kolejna szkoła wzięła z nas przykład i organizuje konkursy o tematyce związanej z oddziałem partyzanckim „Jędrusie” bo to wspaniała lekcja patriotyzmu i sposób na integrację uczniów różnych szkół. Tego rodzaju konkursy rozwijają zainteresowania współczesną historią naszej małej ojczyzny oraz są wspaniałą okazją do spotkania z członkami oddziału „Jędrusie”, którzy walczyli o wolność naszego kraju i chętnie dzielą się z dziećmi swoimi przeżyciami i wspomnieniami z II wojny światowej.  

Konkurs piosenki Maryjnej

MATKA! -ileż ciepła i treści zawiera to słowo! To właśnie w sercu Maryi, tak jak w sercach naszych ziemskich mam, zawsze znajdujemy pocieszenie i siłę. Niedaleko nas, w Sulisławicach, bije serce matczyne i zaprasza wszystkich do siebie.
Dlatego też , Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie , z wielką radością przyjęli zaproszenie do udziału w II Gminnym Konkursie Piosenki Maryjnej, która miała miejsce 27 maja w tamtejszej Szkole Podstawowej.Atmosfera towarzysząca śpiewom i pląsom, potęgowała umocnienie więzi koleżeńskich, które wytworzyły się pomiędzy wszystkimi tam obecnymi.W rezultacie I MIEJSCE wyśpiewała sobie nasza uzdolniona Emilka Lichocka z klasy IV. Bardzo wdzięcznie śpiewała również druga solistka: Aleksandra Cieciura z klasy III.Jury zwróciło też uwagę na dwie grupy śpiewające; klasy I - III;Karolina Klusek, Wiktor Fudala, Radosław Pałys, Małgorzata Kępa, Anna Wiśniewska oraz klasy IV - VI ; Martyna Żwirek, Wiktoria Surowiec, Michał Klusek, Aleksandra Podlewska , Sabina Materkowska,którzy otrzymali wyróznienia.Miłe wspomnienia i radość  pozostały w naszej pamięci, za które serdecznie dziękujemy Organizatorom , zapewniając jednocześnie , ze zawsze chętnie skorzystamy z takich zaproszeń!

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć