Nauczanie interdyscyplinarne-realizacja projektu IPNI

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu

„Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.

Podstawowe informacje o projekcie:

1. Konkurs na projekt został rozpisany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (MEN);
  2. Projekt jest w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Kapitał Ludzki);
  3. W projekcie bierze udział wybranych 50 szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego; 200 nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych oraz 4000 uczniów klas IV;
  4. Projekt jest realizowany od 01.07.2012 do 31.09.2015;
  5. Zajęcia w oparciu o Innowacyjny Program Nauczania Interdyscyplinarnego odbywać się będą w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w szkole;
  6. Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia w ramach II etatu edukacyjnego w zakresie przyrody, matematyki, zajęć komputerowych i zajęć technicznych w 50 SP z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego poprzez opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego;
  7. Powyższe cele będą realizowane poprzez:
    - udział nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych w szkoleniach w ramach których przeszkoleni zostaną w zakresie obsługi zakupionego w projekcie wyposażenia do prowadzenia zajęć oraz  przygotowani  do prowadzenia zajęć w oparciu o IPNI, w tym z wykorzystaniem metody projektów i metody przewodniego tekstu;
    - opracowanie i wdrożenie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego (IPNI).
  8. Dla potrzeb projektu dla każdej szkoły zostanie zakupiony niezbędny sprzęt i oprzyrządowanie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, technicznych i informatycznych.(wartość pomocy ok. 45 tys. zł)

Jesteśmy przekonani, że Projekt przyczyni się m.in. do:

• uatrakcyjnienia zajęć szkolnych poprzez wprowadzenie ćwiczeń interdyscyplinarnych;
  • poprawy wyniku sprawdzianu zewnętrznego poprzez wdrożenie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego;
  • uzupełnienia bazy szkolnej o sprzęt i oprzyrządowanie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych;
  • podniesienia kwalifikacji nauczycieli dotyczących umiejętności prowadzenia zajęć metodami aktywizującymi, głównie metodą projektów i metodą przewodniego tekstu  oraz  z zakresu obsługi  wyposażenia do prowadzenia zajęć i  przygotowania  do prowadzenia zajęć w oparciu o innowacyjny program nauczania interdyscyplinarnego.

PROGRAM NAUCZANIA INNOWACYJNEGO

W roku szkolnym 2013/14 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację innowacyjnego programu  pod nazwą„Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”- IPNI. W bieżącym roku szkolnym projekt realizowany jest w klasach IV i V.

Celem szczegółowym projektu jest wzrost umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce wśród uczniów, w szczególności w zakresie praktycznego zastosowania matematyki i informatyki w wyjaśnianiu zjawisk przyrodniczych oraz zagadnień technicznych. Innowacyjność Projektu polega na: wzmocnieniu części praktycznej (ćwiczenia i eksperymenty) w kształceniu 4 przedmiotów (matematyka, przyroda, zajęcia komputerowe i zajęcia techniczne) poprzez zastosowanie nowoczesnych narzędzi pomiarowych i realizacji ćwiczeń i eksperymentów w formie interdyscyplinarnej. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Kapitał Ludzki).

Za realizacje tego projektu w naszej szkole odpowiedzialni są: p. Barbara Miklas – nauczyciel przyrody, przedmiotu wiodącego w projekcie, - p. Marta Bochyńska – nauczyciel zajęć komputerowych i technicznych - p. Ewa Tenderenda – nauczyciel matematyki.

Tematyka zajęć często realizowana jest z wykorzystaniem Interfejsu Cobra 4  oraz licznych modułów, za pomocą których uczniowie mogą mierzyć m.in. poszczególne składniki pogody. Sprzęt ten umożliwia automatyczne zapisywanie poszczególnych pomiarów oraz wykonywanie różnych wykresów w komputerze. Uczniowie klas IV i V wykonują liczne doświadczenia np. wpływ zanieczyszczeń środowiska na kiełkowanie nasion, czas rozkładu substancji w glebie czy projekty np. „W dolinie rzeki Koprzywianki”, ,,Wycieczka po Warszawie”, ,,Piękna nasza Polska cała”. Podczas zajęć uczniowie doskonalą umiejętności współdziałania w grupiepracując z wykorzystaniem metody projektów, metody przewodniego tekstu czy robią analizy tematyczne metodą SWOT.

B. Miklas