Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy. Pozwólmy zwierzętom żyć tam gdzie się urodziły. Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania Bezpieczna droga do szkoły Moda na czytanie Innowacja pedagogiczna-SEGREGUJSZ, WIĘC ZYSKUJESZ Nauczanie interdyscyplinarne-realizacja projektu IPNI PROGRAM EDUKACYJNY „ TRZYMAJ FORMĘ”. Program edukacyjny OWOCE I WARZYWA W SZKOLE Nie Pal Przy Mnie, Proszę UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE „UMIEM PŁYWAĆ” Realizujemy projekt ,,Kompetencje kluczowe – budujemy od najmłodszych lat” Rządowy projekt "Aktywna tablica"

Innowacje pedagogiczne

Moda na czytanie

,,Nie trzeba wielkich mieć bibliotek, by przyjacielem książki zostać”

                                                                                                                H. Łochocka.

Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować, czytając dziecku dla przyjemności. Jednak ważną rzeczą jest to, aby czytanie kojarzyło się z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.
          
Obserwując ciągły spadek czytelnictwa i mniejsze sięganie uczniów po lekturę, nauczyciele bibliotekarze podejmowali wiele różnych działań mających na celu podniesienie stanu czytelnictwa, gdyż zadaniem biblioteki jest rozbudzenie  zainteresowania dzieci literaturą.  
           Już w maju – w ramach obchodów Światowego Dnia Książki - został przygotowany apel i przeprowadzono konkurs pod hasłem „Moja własna książka”. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a poziom prac wysoki, dlatego też postanowiono kontynuować te działania poprzez realizację projektu pt. „Moda na czytanie”.
         
Celem głównym  projektu ogłoszonego przez Urząd Gminy w ramach  Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich było zapoznanie dzieci z literaturą, rozbudzanie motywacji do samodzielnego sięgania po książki oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.  

Projekt skierowany był do uczniów klas II-V Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy w liczbie około 50 osób. Grupa została wybrana na podstawie wywiadów i rozmów z wychowawcami oraz indywidualnych obserwacji i kart czytelnika z ubiegłego roku szkolnego. Do projektu zostali zakwalifikowani najlepsi czytelnicy, zwycięzcy konkursów czytelniczych oraz uczniowie mający trudności w nauce, z ubogich i patologicznych rodzin, gdzie kontakt z książką jest znikomy, gdyż dzieci te nie mają wsparcia ze strony rodziców i opiekunów.

Realizując zadania objęte projektem  zainicjowano zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów oraz pedagogizację rodziców pt. „Rola czytelnictwa w edukacji szkolnej”.

Wzbogacono także księgozbiór biblioteczny poprzez zakup nowych książek i prenumeratę czasopism m. in . "Victor Junior"i „Kumpel”. W ich doborze  kierowano się  tematyką dostosowaną do wieku uczniów i ich zainteresowań.
     Warsztat pracy bibliotekarza wspomaga miesięcznik nauczycieli bibliotekarzypt. „Biblioteka w szkole’’

            Mając na uwadze nie tylko ofertę czytelniczą, ale także atrakcyjność samego miejsca, jakim jest biblioteka, w ramach realizacji projektu odnowiono jedno pomieszczenie biblioteki  i zakupiono nowe biurko.
            Jednak największą atrakcją dla uczestników projektu była wizyta w Centrum Bajki w Pacanowie.
Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów.To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także i dorosłych.  Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat”  utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Odwiedzając ECB dzieci i dorośli znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek.

Realizacja projektu nie była działaniem jednorazowym, chcąc utrwalić w dzieciach nawyk sięgania po książki i podnosić stan czytelnictwa nauczyciele bibliotekarze nieustannie podejmują i podejmować będą szereg działań promujących czytanie. Pierwszym krokiem  do osiągnięcia zamierzonego celu było uroczyste podsumowanie projektu, które odbyło się 22.10.2010 roku. Efekty pracy uczestników projektu można było podziwiać na przedstawieniach „Świat baśni Andersena” i „Księżniczka na ziarnku grochu”. Licznie zgromadzeni goście byli pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej oraz kunsztu artystycznego małych aktorów.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

P. Marek Jońca – burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica, Stanisław Baska – koordynator regionalny PPWOW, Anna Mianowska – koordynator gminny PPWOW, Agnieszka Szczucińska – dyrektor biura LGD w Sandomierzu, p. Alicja Stępień – dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy, ks. Jerzy Burek – proboszcz parafii pw. św. Floriana w Koprzywnicy, p. Agnieszka Garnuszek – przewodnicząca Rady Rodziców, p. Krystyna Piątek – dyrektor ZSO w Koprzywnicy, p. Marta Marczewska – dyrektor przedszkola w Koprzywnicy, p. Jolanta Struska – reprezentująca Szkołę Podstawową w Gnieszowicach,
p. Krzysztof Chmielowiec – dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwicach.

Przybyły także delegacje uczniów z okolicznych szkół.
 

                                                                                               Agnieszka Kolasińska

                                                                                                Marzanna Łuczak

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć