Bezpieczna droga do szkoły

Wychowanie komunikacyjne stanowi niezbędny element nowoczesnego modelu edukacji. Uczestnictwo w ruchu drogowym to praktyczny sprawdzian wiadomości, postaw, umiejętności i przygotowania do funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim, którego najwyższą wartością jest poszanowanie wiedzy, prawa, zdrowia i życia.
Dlatego od  października 2011 roku w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy rozpoczęła się realizacja projektu pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, który potrwa do maja 2012 roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.
Projekt ten powstał w odpowiedzi na zbadane potrzeby edukacyjne placówki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i realizowany w partnerstwie z firmą miliTar z siedzibą
w Grębowie. Skierowany jest do wszystkich uczniów klas I –VI, a także Grona Pedagogicznego.
Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa chłopców i dziewcząt oraz atrakcyjności oferty edukacyjnej placówki w zakresie wychowania komunikacyjnego.
            W ramach projektu prowadzone są bezpłatne zajęcia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z instruktorem nauki jazdy dostosowane do wieku i dojrzałości uczestników.
Ponadto uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach z ratownikiem medycznym.
Ich celem było poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy i właściwego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu. W kwietniu 2012 roku planowane są zajęcia z policjantem i strażakiem.
             Realizując zajęcia w ramach projektu mamy na celu rozwój wyobraźni, logicznego myślenia, pracy w grupie i indywidualnej, spostrzegawczości, sprawności motorycznej, umiejętności bezpiecznego reagowania oraz udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na drogach.

Marzanna Łuczak

Agnieszka Kolasińska