UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE „UMIEM PŁYWAĆ”

Zajęcia na basenie

I. ZAŁOŻENIA I CELE PROJEKTU

Realizacja projektu powszechnej nauki pływania daje uczniom możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach sportowych, poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Projekt jest skierowany do dzieci – uczniów klas III szkół podstawowych w Gminie Koprzywnica. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”. Metodycznie zorganizowane i powszechnie dostępne zajęcia „nauki pływania”, są również atrakcyjną propozycją zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych. Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim propozycja skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.

Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, w formie zajęć sportowych dla uczniów, był realizowany od 19.09.2014 do 05 grudnia 2014 roku. Projekt skierowany był wyłącznie do dzieci klas III szkół podstawowych. W zajęciach na pływalni uczestniczyło 15 dzieci w tym 9 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Niedźwicach oraz 6 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu.

Wyjazdy organizowane były po zajęciach lekcyjnych. Każdorazowo trwały dwie godziny przez okres 3 miesięcy (od września do grudnia). Odbyło się 20 jednostek lekcyjnych. Zajęcia odbywały się na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, gdzie dzieci dowożone były autokarem wraz z opiekunami posiadającymi przygotowanie pedagogiczne. Jednocześnie na pływalni zajęcia prowadził instruktor Pan Marcin Sykucki z kwalifikacjami i uprawnieniami do nauki i prowadzenia zajęć z pływania, posiadający wykształcenie pedagogiczne.

Wymienione wcześniej cele zrealizowano w stopniu dobrym i bardzo dobrym. Program rozwijał sprawność fizyczną uczestników i ich uzdolnienia sportowe, a także uatrakcyjniał zajęcia wychowania fizycznego. Dzięki programowi dzieci potrafią w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z różnych akwenów wodnych, potrafią przepłynąć 25 m stylem grzbietowym i kraulem na piersiach.