Organizacja pracy świetlicy Pedagog Szkolny

Organizacja pracy

Organizacja pracy świetlicy

Nauczyciele pracujący w świetlicy szkolnej pełnią funkcję opiekuńczo-wychowawczą.

Nasza świetlica zapewnia dzieciom opiekę przed i po zakończonych lekcjach  w godzinach   od 700 -1530. Świetlica szkolna jest ważnym ogniwem szkoły, która na czas nieobecności rodziców zapewnia opiekę dzieciom. Jest miejscem gdzie uczniowie bezpiecznie i atrakcyjnie spędzają czas wolny.

CELE  I ZADANIA ŚWIETLICY

1. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom i młodzieży szkolnej zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce  oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i odpoczynku.

2. Do zadań świetlicy należy również:

• Organizowanie pomocy w  nauce,  tworzenie warunków do nauki własnej
  • przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej
  • Organizowanie gier i zabaw ruchowych
  • Organizowanie zajęć: plastycznych, oraz zajęć opiekuńczych
  • Współdziałanie z  rodzicami i nauczycielami uczniów korzystających ze świetlicy
  • Zapewnienie opieki wychowawczej w czasie lekcji zastępczych
  • Zapewnienie możliwości spożycia ciepłego posiłku

ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY

1.Świetlica organizuje zajęcia w grupie wychowawczej.

2.Jednostka zajęć w grupie wychowawczej wynosi 45 minut.

3.W bieżącym roku szkolnym do świetlicy zapisanych jest ponad 50 uczniów naszej szkoły.

4.Uczniowie zapisani są do świetlicy na podstawie Karty zapisu do świetlicy, wypełnionej przez rodziców/opiekunów uczniów.

5.Świetlica jest czynna  w dni, kiedy odbywają się zajęcia dydaktyczne  w szkole.

6.Czas i godziny pracy dostosowane  są  do faktycznych potrzeb wychowanków i ich rodziców- w roku szkolnym 2017/2018 w godzinach 700-1530.

7.Świetlica realizuje swoje zadania  wg. rocznego planu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej świetlicy, miesięcznych planów oraz dziennego rozkładu zajęć.

8.Świetlica organizuje dożywianie w formie jednodaniowego gorącego posiłku.

9.Posiłki są wydawane na dwóch  przerwach  1035 i 1135.

10.Wpłaty za dożywianie przyjmowane są z góry za dany miesiąc przez wyznaczonego wychowawcę świetlicy.

11.Stawka dzienna za dożywianie dla ucznia  wynosi 3 zł.

12.Za dożywianie płacimy z góry do 10-tego każdego miesiąca.

UCZESTNICY/WYCHOWANKOWIE ŚWIETLICY

1.Do świetlicy szkolnej przyjmowani są wszyscy uczniowie, a w szczególności uczniowie z rodzin niepełnych, wielodzietnych  i wychowawczo zaniedbanych, a także uczniowie dojeżdżający.

2.Do świetlicy przyjmuje się wychowanków :

- na prośbę rodziców lub opiekunów

- na prośbę Rady Pedagogicznej lub Rady Rodziców

- na prośbę samych uczniów

3.Dokumentem  potwierdzającym zgłoszenie ucznia do świetlicy szkolnej jest wypełniona karta zgłoszenia/ zapisu ucznia do świetlicy

4.Wychowankowie świetlicy w zależności od  potrzeb korzystają  ze wszystkich lub z wybranych  zajęć.

5.Prawa i obowiązki wychowanków określone są w  regulaminie dla dzieci korzystających ze świetlicy szkolnej.

6.Korzystanie z usług świetlicy jest bezpłatne.