Nawigacja

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
  • Gminne śniadanie wielkanocne


           W niedzielę, 24 marca 2024 roku w murach naszej szkoły miało miejsce piękne wydarzenie- wielkanocne spotkanie mieszkańców naszej gminy, wielka , otwarta impreza, która była okazją do wspólnego przeżywania radości ze zmartwychwstania Chrystusa Pana. Spotkanie miało też na celu popularyzację tradycji wielkanocnych, zwyczajów i obyczajów lokalnych. W organizację Gminnego Śniadania Wielkanocnego zaangażowali się:  Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica, pani Aleksandra Klubińska, oraz Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich naszej gminy, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy,  a także nasza placówka. 
         Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wzruszający montaż słowno- muzyczny, którego sens stanowiła wielka odpowiedź Boga na odwieczne pytanie człowieka o sens i wymiar ludzkiego istnienia. W ten wyjątkowy, świąteczny klimat wprowadziły zgromadzonych na hali mieszkańców gminy fragmenty wierszy Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego oraz piękne, nostalgiczne pieśni, których treści ukazywały zwycięstwo życia wiecznego nad grzechem, pustką, samotnością i śmiercią. Wzruszające wiersze  i pieśni, piękna scenografia zachwyciły przybyłych na wielkanocne śniadanie  zaproszonych gości. 
               Podczas wielkanocnego spotkania ogłoszono  również  wyniki przeprowadzonych    w szkole konkursów dotyczących  kultywowania  lokalnych tradycji i obyczajów, szczególnie tych związanych z koprzywnickimi bziukami. Konkurs literacki, który nosił tytuł ,,Koprzywnickie Bziuki”- wierszem pisane, ukazał bogactwo naszej lokalnej tradycji     w sposób artystyczny i pełen pasji. Na konkurs wpłynęło wiele wspaniałych prac, które zachwyciły komisję konkursową. Po przemyślanej ocenie jury przyznało nagrody oraz wyróżnienia uczniom, których wiersze szczególnie poruszyły.
    I miejsce w konkursie zajęła Nikola Nasternak z klasy IV a. Praca uczennicy ukazała piękno naszej lokalnej kultury, opisując  w niezwykły sposób koprzywnickie bziuki.
    Na II miejscu znalazł się Miłosz Słowik z klasy IV a. Jego wiersz emanował kreatywnością i pasją, ukazując koprzywnickie tradycje w zupełnie nowym świetle.
    III miejsce przypadło Jakubowi Sarzyńskiemu z klasy V b. Wiersz Jakuba ukazał świat koprzywnickich tradycji w sposób niezwykle przemyślany i artystyczny. 
    Wyróżniono również trzech uczniów- Jana Ziębę z klasy IV a, Kajetana Przybyło z klasy IV a oraz Wiktora Wiatrowskiego z klasy V b, których prace zasłużyły na szczególną uwagę i pochwałę.
    Konkurs plastyczny ,,Koprzywnickie Bziuki” cieszył się wśród uczniów również dużym zainteresowaniem. Dzieci z klas I-VIII wykazały się znajomością tradycji wielkanocnych związanych ze zwyczajem bziukania, który w 2020 roku został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kultury. Na konkurs wpłynęły prace ukazujące różnorodne techniki plastyczne. Wysoki poziom prac odzwierciedlił się w ilości laureatów.
    W kategorii kl. 1-3 
     I  miejsce -  Alicja Skrok z klasy I b,
     II  miejsce ex aequo-  Aleksander Płaza z klasy I a i Wiktoria Ordon z klasy III a
    III miejsce- Martyna Leśniak z klasy II b
    Wyróżnienia otrzymali:
    Julia Dubiel z klasy II b
    Hanna Kołacz z klasy III a
    Michał Niekurzak z klasy II a
    Antoni Wiatrowski z klasy II b
    W kategorii kl. 4-8
    I miejsce ex aequo – Milena Pasik z klasy VI a i Emilia Siwecka z klasy IV b
    II miejsce ex aequo- Julia Ćwiertnia  z klasy IV a i Zygmunt Żyła z klasy V b
    III miejsce ex aequo- Kamila Ćwiertnia z klasy VI c,  Jan Łach z klasy V a i Daria Ostrowska z klasy IV b
    Wyróżnienia przyznano:
    Klarze Dybus z klasy IV b
    Julii Knap z klasy IV b
    Wiktorowi Wiatrowskiemu z klasy V b

    Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych i Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica.
           Do zwyczajów wielkanocnych należy również składanie sobie życzeń. Na zakończenie występu od całej społeczności ZPO  popłynęły do zgromadzonych w hali gości świąteczne życzenia radosnego Alleluja.         
                                                                                                            
       Beata Dębowska, Bożena Grzyb, Agnieszka Kolasińska, Jolanta Ordon, Monika Różyc
                                                                                                              
                                                                                                              
     
     

  • Koncert charytatywny ,,Serca Moc”

                W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko  z drugimi, ale i dla drugich. Te piękne słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II na przemówieniu w UNESCO przyświecały naszej społeczności szkolnej 11 lutego 2024 roku   podczas organizacji koncertu charytatywnego na rzecz chorego chłopca, Maksymiliana Kornackiego, małego mieszkańca naszej gminy. 
    Chłopczyk przyszedł na świat jako wcześniak. Jest pod opieką różnych specjalistów i wymaga intensywnej rehabilitacji. Jest dzielny i cały czas walczy o sprawność.                                         
     Na hasło ,,pomoc”odpowiedziała cała społeczność naszej szkoły, a szlachetne dzieło połączyło wszystkich:  Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica, księży, dyrekcję szkoły, nauczycieli,  pracowników administracji i obsługi, uczniów, rodziców, sponsorów i wszystkich cudownych ludzi, mieszkańców naszej gminy, którym los małego Maksia nie był obojętny.  
    Na tle przepięknej, walentynkowej  scenerii uczniowie recytowali wiersze i śpiewali wzruszające piosenki. Pragnęli, aby za sprawą muzyki w sercach rodziców małego Maksia zagościła nadzieja, na to, że ich synek będzie cieszył się pełnią sił.  Zebranej zaś w murach naszej szkoły publiczności pokazać, że w muzyce i tańcu jest coś szlachetnego, coś co porusza serca i pokazuje, że jest świat, dla którego warto zrobić coś dobrego. 
    W przerwach odbyła się  licytacja różnych voucherów i prezentów przekazanych przez lokalnych przedsiębiorców i instytucje.  
    Jednocześnie każdy gość  mógł zjeść pyszne ciasto, które zostało przygotowane przez rodziców uczniów.  
    Na dzieci czekała puszysta  wata cukrowa, popcorn oraz  malowanie twarzy i fotobudka. Dodatkowo wszyscy zgromadzeni goście mogli wziąć udział w loterii fantowej.
    Frekwencja publiczności podczas niedzielnego koncertu była rekordowa.  Dzięki wszystkim darczyńcom udało się zebrać około 25 tysięcy zł. Pieniądze zasilą fundusz rehabilitacyjny chorego chłopca.                                             Organizatorzy koncertu:  Burmistrz Miasta i Gmina Koprzywnica oraz cała społeczność Zespołu Placówek Oświatowych  w Koprzywnicy składają gorące podziękowania Sponsorom, Przyjaciołom Szkoły, Rodzicom  oraz wszystkim Ludziom dobrej woli za ocen dobroci, życzliwości i ogromnej hojności na rzecz chorego chłopca, Maksymiliana Kornackiego.                                
     Koncert charytatywny ,,Serca Moc”, który odbył się w naszej szkole, pokazał, jak ogromne pokłady miłości, wrażliwości i  współczucia są w sercach mieszkańców naszej gminy. 
    Dziękujemy za zaangażowanie i serce, bo bez Państwa pomocy to szlachetne przedsięwzięcie byłoby niemożliwe. 
                                                                                                  Organizatorzy
     

  • XVIII Konkurs Kolęd i Pastorałek Koprzywnica 2024

     
    W imieniu organizatorów wyrażamy ogromne podziękowanie wszystkim sponsorom, darczyńcom i rodzicom naszych uczniów. 
    Dzięki Państwa dobrej woli, wielkiemu sercu, życzliwości i przychylności oraz wsparciu   po raz kolejny przyłożyli Państwo swoją cegiełkę dobroci do organizacji XVIII Konkursu Kolęd i Pastorałek Koprzywnica 2024
     My wiemy, że „ dobro wraca do człowieka”, a „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. 
     Z całego serca DZIĘKUJEMY
    Serdecznie dziękujemy:
    ⦁    Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koprzywnicy.
    ⦁    Jerzemu Wieczorkowi - Agencji Usługowo-Handlowej „ Jorgo". 
    ⦁    Zofii Kolasińskiej i Maciejowi Kolasińskiemu - Sklep Środków Ochrony Roślin i Przemysłowy.
    ⦁    Barbarze Sarzyńskiej P.P.H.U.Foxbruk. 
    ⦁    Firmie Usługowo - Handlowej AUTO -AGRO-SERWIS Zdzisław Nasternak.
    ⦁    Rodzicom uczniów  Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy za przepyszne ciasto.
    ⦁     Pracownikom Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy za  serdeczną atmosferę.

    18 stycznia 2024 roku na scenie, w gościnnych murach Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy odbył się XVIII Konkurs Kolęd i Pastorałek Koprzywnica 2024 organizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy.. 
    W tym roku na scenie swoje zdolności wokalne zaprezentowali przedstawiciele 13 placówek z całego regionu i sąsiednich gmin, a w gronie 40 wykonawców były grupy śpiewacze, soliści i zespoły muzyczne. 
    Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy reprezentowali:
    Magda Ordon ucz. kl Va
    Emilia Rzepka ucz. kl Va
    Przemysław Krakowiak ucz. kl Vb
    Uczestnikom XVIII edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek Koprzywnica 2024 przysłuchiwali się: Aleksandra Klubińska - burmistrz Koprzywnicy, dyrektorzy placówek oświatowych, placówek kultury, sponsorzy, duchowni, nauczyciele, opiekunowie, rodzice, zaproszeni goście, młodzież i mieszkańcy. 
    Decyzją jury w skład, którego wchodziły panie: Diana Ciecierska – Sudoł,  Natalia Turek i Mirosława Komaniecka  młodych artystów oceniano w 2 kategoriach: solista i zespół. Przygotowany repertuar był niezwykle różnorodny. 
    Wiele śpiewanych przez nas co roku kolęd pochodzi sprzed kilkuset lat. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że bierzemy udział w trwaniu wielowiekowej tradycji, przekazując ją kolejnym pokoleniom. Polskie kolędy i pastorałki to fenomen na światową skalę. To niemal 600 utworów, z których wiele śpiewamy nadal do dnia dzisiejszego!
    Każde wykonanie było niesamowite, jedyne swoim rodzaju i bardzo wzruszające wręcz mistrzowskie. Wszyscy  uczestnicy postawili bardzo, bardzo wysoko poprzeczkę zaprezentowali się równie doskonale jak co roku. Poziom wykonania był tak wysoki, że komisja oceniająca miała niesamowicie trudny orzech do zgryzienia.
    Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców i burzliwych obradach komisja przyznała główne nagrody i wyróżnienia. 
    Na zakończenia był tradycyjne słodki poczęstunek przepysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy oraz sponsorów.
    Wisienką na torcie i niespodzianką dla wszystkich młodych artystów i gości był koncert wokalistki Diany Ciecierskiej z Tarnobrzega, było to uhonorowanie „pełnoletności” Konkursu.

    Lista zwycięzców i wyróżnionych:
    Kategoria Zespół:
    ⦁    I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy - Zespół „ACORD”.

    ⦁    II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy
     trio: Zuzanna Stanowska, Julia Bajgierowicz, Gabierl Mucha.
    ⦁    III miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”    w Sulisławicach: Zespół uczennic z klasy VI.
    Kategoria Solista:
    ⦁    I miejsce: Gabriela Ciepiela – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Osieku

    ⦁    II miejsce:  Katarzyna Roda – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie.

    ⦁    III miejsce: Magda Ordon – Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy.
    Wyróżnienia:
    ⦁    1. Natalia Glibowska - Publiczna Szkoła Podstawowa w Obrazowie.

    ⦁    2. Cezary Staszczak - Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach.

    Dziękujemy opiekunom i rodzicom naszych wspaniałych wykonawców. 
    Do zobaczenia za rok
    Organizatorzy     
     
     

  • Życzenia bożonarodzeniowe

     

                    Informujemy całą społeczność naszej szkoły, iż Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, główny organizator Ogólnopolskiego Konkursu Charytatywnego ,,Ile waży św. Mikołaj”, przesłała na ręce koordynatorów akcji -p. Beaty Dębowskiej i p. Bożeny Grzyb -życzenia z okazji zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia. Nasza szkoła zgłosiła chęć udziału w/w konkursie, którego finał   zaplanowano na dzień 24 stycznia 2024 roku. 
    A oto  treść nadesłanych życzeń:
    ,,Boże Narodzenie to szczególny czas świętowania. Wesoła nowina w osobie Dzieciątka Jezus, rozbrzmiewa w naszych sercach i pobudza do miłości, która odmienia nasze życie.
    Życzymy z całego serca, aby miłość Nowo Narodzonego zagościła szczególnie w Państwa rodzinach, a radość i życzliwość stała się codziennością w nadchodzącym Nowym Roku.

                                                                                   Zarząd, pracownicy i wychowankowie 
                                                                                      Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo
     
     

  • Finał akcji charytatywnej ,,Paczka dla Seniora”

     


        Nasza szkoła to nie tylko placówka, która przekazuje uczniom rzetelną wiedzę, ale buduje również system wartości uniwersalnych tj. dobro, życzliwość, empatię i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Mając to na uwadze, cała społeczność naszej szkoły włączyła się w piękne, przedświąteczne przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół  Osób Niepełnosprawnych ,,Uśmiech Seniora”, działające przy Domu Pomocy Społecznej  w Sandomierzu. Społecznicy przygotowywali paczki dla seniorów zawierające słodycze, kawę, herbatę, kubki, kosmetyki, skarpety czy krzyżówki. Zbiórka w/w przedmiotów odbywała się   w naszej szkole przez trzy  tygodnie, a jej finał zaplanowano na 21 grudnia 2023 r. Tego dnia delegacja uczniów z  klas Va i  VIc pod opieką p. Beaty Dębowskiej i p. Bożeny Grzyb spotkała  się z z podopiecznymi DPS, p. dyrektor Renatą Tańczyk oraz pracownikami ośrodka. Uczniowie  przekazali na ręce pani dyrektor upominki dla seniorów, a podopiecznym  własnoręcznie wykonane na lekcjach plastyki kartki bożonarodzeniowe z życzeniami zdrowych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.  Wzruszenie, a zarazem ogromna radość malowały się na twarzach starszych osób. Za te wszystkie odruchy dobroci,  wspaniałomyślności i szacunku okazywane osobom starszym pani dyrektor gorąco dziękowała całej naszej społeczności szkolnej.                                                           Koordynatorzy akcji  dziękują panu dyrektorowi Mirosławowi Sarzyńskiemu oraz wychowawcom klas za przychylność w sprawie a  rodzicom uczniów za ofiarowane dary. Po ich ilości widać, że nie brakuje w naszej szkole osób dobrej woli i gorących serc. Bez Waszej pomocy, drodzy rodzice, te szlachetne przedsięwzięcia byłyby niemożliwe. 
    Brawa dla wszystkich zaangażowanych!
                                                                                                        Koordynatorzy akcji:
                                                                                                Beata Dębowska, Bożena Grzyb
                                                                             


     

  • Święta tuż, tuż…

     

                   Z Bożym Narodzeniem wiąże się szereg pięknych zwyczajów, które wpisane są nie tylko w polską tradycję ale i w poezję. Uczniowie klasy VIII a znają tradycje związane z tymi pięknymi, rodzinnymi  świętami oraz wiele  wierszy o tematyce bożonarodzeniowej. Zainspirowani na lekcji języka polskiego twórczością naszego polskiego noblisty Czesława Miłosza i jego  wierszem ,,Dar” rozpoczynającym się od słów: ,,Jestem szczęśliwy… postanowili napisać wiersze wpisujące się    w tematykę Świąt Bożego Narodzenia.
    Poezja naszych uczniów to dziecięce wizje o niezwykłości Świąt Bożego Narodzenia. Fragment wiersza uczennicy  klasy VIII a Wiktorii Ślęzak  dedykujemy całej naszej  społeczności szkolnej z życzeniami błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
    ,,Dzień taki szczęśliwy.
    Śnieg zasypał cały świat, czułam radość z zabaw na świeżym powietrzu.
    Wróble przysiadły  na karmniku, zerkając na domy oświetlone blaskiem.
    W te święta nie było rzeczy, której bym pragnęła mieć.
    Nie spotkałam nikogo, komu mogłabym zazdrościć.
    To, co było, zostawiłam za sobą, skupiam się na teraźniejszości.
    Ten rok uważam za udany.
    Czuję się szczęśliwa, myśląc o jutrzejszym dniu.
    Patrząc w niebo, ujrzałam spadającą gwiazdkę”.

  • 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

    12 grudnia,  uczniowie klas 8 gościli wyjątkowego człowieka i wielkiego patriotę, Pana Kazimierza Plachimowicza. Związany z sandomierską solidarnością uczestnik wydarzeń stanu wojennego, podzielił się z uczniami przeżyciami z tamtych czasów. Osobista  refleksja naszego gościa wprawiła wszystkich zebranych w nastrój tamtego smutnego 13 grudnia 1981r. Przywódcy ówczesnego reżimu komunistycznego w ten sposób chcieli zlikwidować wielomilionowy ruch „Solidarnościowy”. W pierwszych dniach stanu wojennego internowano do ośrodków odosobnienia kilka tysięcy działaczy Związku Zawodowego „ Solidarność”, a w więzieniach znalazła się znaczna część, regionalnych działaczy opozycji demokratycznej. Zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie , wprowadzono godzinę milicyjną, korespondencja podlegała cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając tym samym wezwanie pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. Zawieszono działalność, instytucji kultury, organizacji społecznych a także zawieszono zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. W wielu zakładach pracy robotnicy wyrażali swój sprzeciw, organizując strajki, niestety były one brutalnie pacyfikowane przez jednostki MO i ZOMO. 16 grudnia, w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w trakcie kilkugodzinnych walk z górnikami, milicjanci zabili dziewięciu z nich. W trakcie trwania stanu wojennego życie straciło kilkadziesiąt osób. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych. Wspaniała lekcja historii i patriotyzmu na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy.

    Magdalena Komorowska, Aleksandra Sławek, Monika Różyc, Sylwia Marcjan

  • Stypendiada polonistyczna

               Ogólnopolski Projekt Stypendialny Stypendiada Polonistyczna od wielu lat cieszy się  w naszej szkole nieustającym zainteresowaniem uczniów.  Projektowi przyświecają cele: propagowanie czytelnictwa, rozbudzanie motywacji czytania, rozwijanie zainteresowań literackich oraz sprawdzenie znajomości zasad ortografii i umiejętności ich stosowania.                                        

     W edycji 2023/2024 stypendiady 25 uczniów z klas 4-8 wzięło udział w konkursie czytelniczym ,,Kreator” wykazując się znajomością treści wskazanych w regulaminie utworów literackich.                                                   Życzymy uczniom, aby trud i wysiłek włożony w przygotowanie się do tegorocznego konkursu zaowocował. Wyniki poznamy 29 lutego 2024 roku.


    Koordynatorami konkursu były p. Beata Dębowska i p. Sylwia Rzepka.

  • Ogłoszenie

          Informujemy, że nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do ogólnopolskiego, charytatywnego  konkursu dla szkół, przedszkoli i burs ,,Ile waży św. Mikołaj?”
    W ramach tej akcji zbieramy bilon, który posłuży do zważenia św. Mikołaja, a następnie zasili konto Fundacji ,,Szczęśliwe Dzieciństwo”. To szlachetne przedsięwzięcie wspomoże fundusz, z którego wypłacane są stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo- wychowawczych prowadzonych przez Fundację.
    Zbiórka bilonu trwać będzie od 01grudnia 2023 r.  do końca stycznia 2024 roku.  Potem pieniądze  zostaną policzone, zważone i odesłane do Organizatora zgodnie z instrukcją.  
    W marcu Organizator ogłosi ranking finałowy i wyłoni zwycięzców nagród specjalnych. Nagroda główna to kwota 5500 zł dla szkoły. 
    Koordynatorem akcji w budynku szkoły podstawowej jest p. Bożena Grzyb, zaś w budynku liceum p. Beata Dębowska. 
           Niech tej szlachetnej akcji przyświecają słowa papieża Franciszka:
    „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”. 
     

  • „Dobroczynność jest najpiękniejszą ozdobą człowieka.” – św. Jan Paweł

    Ogłoszenie

    Podziel się dobrem! W Zespole Placówek Oświatowych  rusza akcja ,,Paczka dla Seniora”

                  Zapraszamy całą społeczność naszej szkoły do włączenia się w piękne, przedświąteczne przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych ,,Uśmiech Seniora”, działające przy Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Społecznicy przygotowują paczki dla seniorów, aby mieszkańcy DPS mogli otrzymać prezenty od Św. Mikołaja.                    
    Słodycze, kawę, herbatę, kubki, kosmetyki, skarpety, krzyżówki to przedmioty, o które proszą organizatorzy akcji ,,Paczka dla Seniora”.
    Zbiórka w/w przedmiotów odbywać się będzie w naszej placówce w dniach od 1 do 15 grudnia 2023 roku.  Koordynatorem  akcji w budynku szkoły podstawowej jest p. Bożena Grzyb, zaś w budynku liceum p. Beata Dębowska. 
    ,,Paczka dla Seniora” wzbogacona zostanie kartkami bożonarodzeniowymi wykonanymi własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły na lekcjach plastyki. 
    Finał akcji zaplanowano na dzień 19 grudnia 2023 roku. Delegacja uczniów uda się tego dnia do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu z życzeniami, kolędą i podarunkami. 
    Za udział w akcji uczniowie zostaną nagrodzeni cząstkowymi, wzorowymi ocenami z zachowania zgodnie z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem o okazywaniu szacunku  osobom starszym. 
                  Wierzymy, że nie zabraknie w naszej szkole osób dobrej woli i gorących serc. 

    Beata Dębowska
    Bożena Grzyb
                                                                                           
     


     

  • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    „…A w co wierzysz? W Polskę wierzę”. Na „ Katechizmie polskiego dziecka” Władysława Bełzy, wychowały się całe pokolenia Polaków. Dlatego właśnie fragment posłużył jako motto obchodów uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy. 10 listopada uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji wychowania patriotycznego. Młodzi wykonawcy przypomnieli wszystkim historię symboli narodowych i  związaną z nimi tradycję, legendę o początkach Polski. Poprzez pamięć i szacunek do przeszłości, budujemy wspólnotę oraz przyszłość. W trakcie spotkania prezentowany był również sztandar szkoły  w obecności którego, wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych artystów, przypomniały wszystkim, iż wspólne świętowanie, to niepowtarzalna okazja do wspomnień, nastroju głębokiego wzruszenia i entuzjazmu, że możemy dziś czcić ten najważniejszy dla każdego Polaka dzień w roku. Wiersze patriotyczne, których również nie zabrakło, wychwalały i pokazywały miłość do ojczyzny, tak bardzo ukochanej przez pokolenia, które przywróciły ją do życia po latach niewoli. Całości obchodów dopełnił a jednocześni ubogacił taniec w wykonaniu młodzieży w dwóch grupach wiekowych. Na zakończenie programu, wybrzmiały głosem uczennicy słowa Hanny Łachockiej: 
    …A w tej naszej ojczyźnie
      wiatr piosenkę nam gwiżdże.
    Szumią kłosy i brzozy, i sosny.
    Lecz najmilszym w niej dźwiękiem
    polska mowa brzmi pięknie,
    słowa, które z tej ziemi wyrosły.
    Na dzień dobry co rano,
    na wieczorne dobranoc
    są przy tobie, dopóki nie uśniesz.
    Niech śpiewają i płyną
    nad rodzinną krainą,
    niech w niej mieszka i spokój, i uśmiech!
                                                                        Bożena Grzyb, Sylwia Marcjan, Mirosław Kępa
                                                               

     

  • Parada Wszystkich Świętych w ZPO w Koprzywnicy

    Nawiązując do Uroczystości I Listopada, z inicjatywy ks. Dariusza Jargieły w naszej szkole odbyło się spotkanie i parada Wszystkich Świętych. Organizację tego wydarzenia rozpoczęli na lekcjach religii nauczyciele - katecheci rozmawiając z uczniami o świętych. Dzieci poznały wiele sylwetek świętych, ich życiorysy oraz atrybuty. Do domu każde z nich otrzymało zadanie wybrania świętego, za którego chce się przebrać. I oto już od rana witały wszystkich w szkole uśmiechnięte buzie rzeszy Aniołów, Matki Bożej, św. Józefa, św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny, św. Jadwigi, św. Klary, św. Franciszka, św. Joanny D'arc, św. Wiktora, św. Maksymiliana Kolbe, św. Łucja, św. Mikołaj i innych. Wszystkie stroje były piękne, starannie dobrane, często wypożyczone bądź uszyte przez Rodziców, za co z serca dziękujemy! Poszczególne klasy rozpoczynały swoją prezentację piosenką, a następnie opowiadały o wybranej postaci świętego. W dalszej kolejności przeparadowali przez długi korytarz szkolny z uśmiechem bo przecież "każdy święty chodzi uśmiechnięty". 
    Uczniowie bardzo radośnie bawili się przy piosenkach, a także uświadomili sobie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości! Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

  • #Szkoła pamięta

                                                                         ,,Stanę na każde Twoje zawołanie Polsko...
                                                                           Dopada kula…
                                                                           Trawa jak włosy dziecka mocno w nią dłoń wtuliłem
                                                                           I dałbyś Boże siłę, by ostatnia myśl prosiła
                                                                           Spraw, bym wybaczył moim wrogom każdą winę...”

             Jesteśmy w miejscowości Łukowiec. Patrzymy z wałów hen w dal. Widzimy biały krzyż, miejsce, które było świadkiem tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się na tym terenie we wrześniu 1939 roku. Opowiadamy uczniom, że w nieistniejącej już wsi Radowąż miała miejsce jedna z pierwszych zbrodni wojennych popełnionych na naszym terenie przez żołnierzy Wermachtu. Dwaj przewoźnicy, Józef Nasternak i Stefan Józefczak, za pomoc w przeprawie oddziałów Wojska Polskiego przez Wisłę zginęli z rąk okupanta. I tak jak w piosence ,,Biały krzyż” powraca pamięć o tych, których już nie ma. 13 września 2013 roku przy kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Łukowcu wmurowano tablicę, upamiętniającą to tragiczne wydarzenie.  Cichym bohaterom Powiśla złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.       
     Przychodzimy tu każdego roku, w ramach akcji #Szkoła pamięta, aby uczniom ZPOw Koprzywnicy przekazywać prawdę o naszych bohaterach, aby zawsze ją pielęgnowali, czcili ich pamięć i pamiętali, że bez udziału i pomocy takich ludzi niejednokrotnie wielkie czyny byłyby niemożliwe. 
                                                                                               

      Beata Dębowska, Sylwia Rzepka
     

         W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa w Koprzywnicy kolejny raz włączyła się do patriotycznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". To akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
    W ramach w.w akcji uczniowie kl. IVa podjęli się utworzenia wystawy -  gazetki ściennej informującej o tematyce uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym celu pozyskali materiały dotyczące historii, zniczy pamięci, symboliki, zasad zachowania się na cmentarzu i obchodów tych świąt w Polsce.
        Uczniowie kl. IVa i IIa z nauczycielami, p. Anną Babiak, p. Małgorzatą Mazur, p. Jolantą Ordon, p. Martą Chamerską odwiedzili i uporządkowali również lokalne miejsca pamięci, oraz poznali związaną z nimi historię. Przez złożenie kwiatów i zniczy oddali hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.  

        W ramach akcji #SzkołaPamięta młodzież przygotowała gazetkę ścienną poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
        Aby opowiedzieć historię życia Witolda Pileckiego, musieliśmy zmierzyć się z pytaniami o to, kim był i jakie wartości kierowały jego życiem. Szukaliśmy odpowiedzi w jego dzieciństwie, procesie wychowania i w wartościach rodzącego się ruchu harcerskiego. Śledziliśmy jego chrzest bojowy na przełomie lat 1918 i 1919 oraz udział w wojnie z bolszewikami.  Podążaliśmy jego szlakiem bojowym w wojnie obronnej i byliśmy z nim, gdy zakładał z mjr. Janem Włodarkiewiczem Tajną Armię Polską w listopadzie 1939 roku. Długo dyskutowaliśmy, czy i jak zmienił go pobyt w obozie koncentracyjnym. Szukaliśmy kontekstów historycznych, dzięki którym moglibyśmy zrozumieć decyzje Witolda Pileckiego. Widzieliśmy w nim przede wszystkim człowieka: męża, ojca, żołnierza, przyjaciela. Staraliśmy się usilnie poznać go bliżej. Ze wspomnień, fotografii, raportów wyłania się niewyraźny zarys postaci - Pilecki nie wyglądał jak bohater. Stał zazwyczaj w drugim szeregu, by „nie rzucać się w oczy”. Kochał Polskę, Boga i swoją rodzinę. W podejmowanych przez siebie decyzjach pozostawał zawsze suwerenny i bezkompromisowy. Wyjątkowość życia Witolda Pileckiego wynika nie z jego przymiotów, ale z wyborów, których dokonywał każdego dnia.
       Witold Pilecki to postać szczególna. Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył go do grupy ,,sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu”. Jego losy można uznać za symbol historyczny – symbol patriotyzmu, odwagi i wierności wyznawanym zasadom.
                                                                                                          Iwona Pruś                                                            
     

        Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. 
    W ramach projektu #Szkoła Pamięta w klasie IV "a" odbyła się niezwykła lekcja języka polskiego poświęcona historii małej ojczyzny i lokalnym bohaterom. Podczas zajęć uczniowie prowadzili ożywioną dyskusję na temat patriotyzmu, próbując zrozumieć, czym jest i w jaki sposób można go wyrazić. Następnie, korzystając ze skanera kodów QR, odtworzyli i zaśpiewali hymn narodowy. Rozpoczęła się również rozmowa na temat postaci wymienionych w hymnie, gdzie uczniowie dowiedzieli się, kim byli i jakie znaczenie mieli dla naszego narodu. W zeszytach umieścili notatki o tych bohaterach, co stanowiło wstęp do rozmów na temat oddziału partyzanckiego "Jędrusie" oraz postaci takich jak Zbigniew Kabata i Władysław Jasiński. 
    Uczniowie mieli również okazję przygotować prezentacje na arkuszach brystolu, prezentując swoje informacje na temat tych wydarzeń. Wszystkie prace były starannie wykonane, ale szczególne wrażenie wywarła praca Kornelii Pyszczek, która poświęciła wiele czasu na zgromadzenie materiałów z Izby Pamięci Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" w pobliskich Sulisławicach. Odwiedziła również pobliski parafialny cmentarz, gdzie są pochowani partyzanci. Zebrany materiał opracowała na dużej makiecie. Hubert Jakubowski odnalazł w domu pamiątki rodzinne z okresu II wojny światowej i opowiedział ich historię. Kolejną niespodzianką była praca Jana Zięby, który opisał i zgromadził zdjęcia szczątek czołgu. Wszystkie te materiały zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu w formie gazetki, którą przygotowała pani Małgorzata Mazur. 
    Uczniowie mieli także okazję do udziału w escape roomie online, podczas którego wirtualnie podróżowali po Polsce, odwiedzając różne miasta i rozwiązując zadania z zakresu historii naszego kraju. To była prawdziwa lekcja historii, która kształtowała postawę patriotyczną uczniów i pomogła im poczuć więź ze swoją małą ojczyzną.

                                                                                                                    Agnieszka Kolasińska
                                                                                                                    Małgorzata Mazur
     

    „Katyń- Golgota Wschodu”, pod takim hasłem, uczniowie kl. 8b zaakcentowali swoje uczestnictwo w akcji #SzkołaPamięta.  Koprzywnica ,na przestrzeni dziejów była świadkiem wielu bolesnych wydarzeń ,w tym dwóch synów tej ziemi straciło życie w lesie katyńskim w 1940 roku.  Podczas lekcji młodzież zapoznała się z historią zbrodni katyńskiej, jej przebiegiem oraz co najważniejsze młodzi mieli okazję zapoznać się z sylwetkami: ppor. Jana Błasiaka i por. Władysława Beksińskiego. Uświadomienie uczniom miejsca zajmowanego przez zbrodnię katyńską we współczesnej pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego, nastąpiło podczas spotkania przy tablicy pamiątkowej, poświęconej dwóm bohaterom, zapalenie zniczy i kilka słów refleksji „ zmarli zobowiązują żyjących”. Na zakończenie akcji ósmoklasiści wykazali się świadomością patriotyczną i przygotowali reportaż w formie gazetki ściennej, który okazał się dopełnieniem całego przedsięwzięcia.
                                                                                           

                                                      Sylwia Marcjan

    27 października nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,,Szkoła pamięta” 2023. Akcja odbywa się w czasie, w którym w sposób szczególny wspominamy i pamiętamy o bliskich z naszych rodzin, ale też o tych, którzy zapisali się na kartach historii ,oddając życie za naszą Ojczyznę. Taką postacią bez wątpienia jest patron naszej szkoły Władysław Jasiński. Chcąc upamiętnić ten dzień uczniowie klasy VII a i VII b przygotowali krótki program o życiu, dokonaniach i ogromnym poświęceniu jednego z najważniejszych dowódców partyzanckich na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Zaśpiewali hymn szkoły ,, Jędrusiów my spadkobiercy”, a delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed tablicą pamiątkową naszego bohatera. Przygotowali również wystawę z ciekawymi informacjami z życia naszego patrona. Do grupy występujących dołączyła również Dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz uczniowie najmłodszych klas wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami. Ten czas spędzony razem wprowadził uczestników w nastrój refleksji i zadumy. Celem akcji  było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pamięci niezwykłej odwagi i  męstwa naszego lokalnego bohatera.
    # ,,Szkoła pamięta”
    Marzanna Urbańska
    Katarzyna Bąk

  • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły-św. Jana Pawła II

                                   24 października odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły- św. Jana Pawła II. Konkurs  zorganizowano dla uczczenia 45.rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Piotrowy tron. Spotkanie z pięknym i mądrym, bo pisanym sercem słowem Jana Pawła II rozpoczęło się o godz. 12:00.  Przesłuchania konkursowe uczniów poprzedziła prezentacja multimedialna przybliżająca najważniejsze momenty pontyfikatu papieża Polaka przygotowana przez p. Piotra Turbaka. Prezentację wzbogaciła  wzruszająca linia melodyczna w wykonaniu uczennicy klasy V a Magdy Ordon. Uczennicę do występu przygotowała p. Marzanna Urbańska. Recytatorzy wystąpili na tle przepięknej dekoracji według pomysłu p. Moniki Różyc. W wykonaniu naszych uczniów usłyszeliśmy niemalże przekrój twórczości poetyckiej Karola Wojtyły- od młodzieńczych wierszy, aż po dojrzałe, refleksyjne utwory z  ,,Tryptyku rzymskiego”.Zapowiedzi uczestników konkursu i prezentowanych utworów dokonała p. Sylwia Rzepka.
     Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej klas VII- VIII zajęła Wiktoria Ślęzak z klasy VIII a, drugie miejsce  przypadło w udziale Michalinie Babiak z klasy VIII b.
    Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej klas IV-VI zajęła Ada Zwolska z klasy VI b, drugie przyznano Hubertowi Kaczorowi z klasy Vb, zaś trzecie miejsce Julii Płanecie z klasy VI a. Komisja przyznała również wyróżnienie. Otrzymała je Magda Ordon z klasy Va. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i piękne dyplomy przygotowane przez p. Materkowską – Fudalę. 
    Występy konkursowe oceniała komisja, w skład której weszli: p. dyrektor Mirosław Sarzyński,  p. wicedyrektor Jolanta Bzduch, p. wicedyrektor Agnieszka Chmielowiec, p. Iwona Pruś, p. Marzanna Urbańska oraz ks. Dariusz Jargiełło. Ogłoszenie wyników odbyło się po prezentacji wszystkich utworów  i dokonaniu oceny przez jury według następujących kryteriów: dobór repertuaru, znajomość tekstów, interpretacja utworu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.            
         W trakcie obrad komisji uczniowie z klas siódmych i ósmych zaśpiewali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II- ,,Barkę” oraz odpowiadali na pytania quizu o życiu i pontyfikacie papieża Polaka przygotowane  przez p. Jolantę Ordon. 
    Pomysłodawcą i animatorem Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Pawła II była p. Beata Dębowska. 
          Organizatorzy konkursu składają wyrazu uznania wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie, podjęty trud i piękne interpretacje. 
    Po zakończonym konkursie uczniowie  podzielili się z nauczycielami swoimi przeżyciami i interpretacją tej trudnej, ale jakże pięknej, bo pisanej sercem poezji papieża Polaka.
     
                                                                                                         Beata Dębowska
       

  • Dyktando Niepodległościowe 2023- etap szkolny

             27 września 2023 roku głośno i dumnie wybrzmiało w naszej szkole XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii”. Jest to projekt, w którym uczestniczą szkoły    z 7 województw i dawnych Kresów. Dyktando jest dwuetapowe: etap szkolny i wojewódzki. Uczniowie z zarejestrowanych do konkursu szkół rywalizują w ramach swojego województwa.                                                                                        W tym wyjątkowym projekcie edukacyjnym nasza szkoła wzięła udział  po raz pierwszy. Udział uczniów w tradycyjnym dyktandzie był nie tylko sprawdzianem znajomości języka polskiego, ale też okazją by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski.  Tekst dyktanda czytała p. Sylwia Rzepka, a nad całością wydarzenia czuwała p. Beata Dębowska- koordynator projektu.  Dyktando pisało 16 uczniów.
    Najlepsze wyniki ( ponad 75%) otrzymali:
    Klasy IV-VI:
    1. Ćwiertniewski Filip
    2. Grzesiak Gabriela
    3. Mendrykowska Katarzyna
    4. Ordon Magda
    5. Ostrowska Karolina
    6. Partyka Ilona
    7. Pasik Milena
    8. Zwolska Ada
    Klasy VII- VIII:
    1. Jarosz Kornelia
    Gratulujemy wysokich wyników uczniom i ich opiekunom: p. Beacie Dębowskiej, p. Magdalenie Komorowskiej, p. Agnieszce Materkowskiej- Fudali i p. Iwonie Pruś. 
    Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego ukaże się na stronie Organizatora 20 października. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!
                                                                                                  Zespół polonistów
     

  • KREDKOBRANIE 2023

    Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, 
    dlatego, aby się wznieść, 
    musimy trzymać się razem.
    Maria Konopnicka

    .                                                                                                                                          

            Już po raz szósty krakowska Fundacja Ignatianum zaprosiła szkoły, instytucje oraz wszystkich ludzi dobrej woli do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji charytatywnej ,,Kredkobranie”.              
       Celem akcji była zbiórka przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych, które trafią na Litwę i Ukrainę- do polskich szkół oraz placówek oświatowych, w których uczą się polskie dzieci  i młodzież. Tegorocznej akcji towarzyszyło hasło ,,Zamieńmy marzenia na pejzaże”.                    
      Do zainicjowanej przez Fundację Ignatianum akcji po raz pierwszy przyłączyła się nasza szkoła. Przez cały wrzesień udało się zebrać 77 artykułów szkolnych i papierniczych. Tym prostym gestem solidarności chcieliśmy pokazać, że pamiętamy i chcemy pomóc  najmłodszemu  pokoleniu Polaków z Kresów.    
        Koordynator akcji na terenie szkoły, Beata Dębowska,  składa gorące podziękowania wszystkim, dyrekcji szkoły za przychylność w sprawie, wychowawcom, uczniom i rodzicom, za udział w akcji i ofiarowane dary.
                                                                                                                              

  • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO  ,, NA SZLAKU CYSTERSKIM”

    REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO 
    ,, NA SZLAKU CYSTERSKIM”

    Postanowienia ogólne
    1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy.
    2. Temat konkursu brzmi: ,,Na szlaku cysterskim”.
    3. Cele konkursu:
    ⦁    popularyzacja wśród uczniów szkoły podstawowej wiedzy na temat spuścizny Cystersów,
    ⦁   inspirowanie uczniów do zgłębiania wiedzy o świętych Bernardzie i Benedykcie, cystersach, których wizerunki widnieją na ścianach i ołtarzach kościoła p.w. Św. Floriana  w Koprzywnicy,
    ⦁    rozwijanie wyobraźni twórczej,
    ⦁    rozwijanie zainteresowań plastycznych,
    ⦁    integracja uczniów i ich rodziców w ramach corocznego pikniku rodzinnego w dawnych ogrodach cysterskich w Koprzywnicy.
                                                                 Zasady uczestnictwa                                                                                       1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego   w Koprzywnicy.          2. Opiekunami uczniów są nauczyciele plastyki, religii i języka polskiego.                                                                                                            

    Przedmiot konkursu i kategorie konkursowe
    1. Przedmiotem konkursu jest stworzenie przez  uczniów pracy plastycznej związanej z postaciami Cystersów oraz działalnością zakonu Cystersów w przeszłości.
    2. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
    a) I kategoria – uczniowie klas I-III ( zilustrowanie wybranego świętego zakonu Cystersów, technika dowolna, format pracy: A4); 


                                

    b) II kategoria – uczniowie klas IV-VIII ( praca plastyczna dotycząca działalności zakonu Cystersów zgodnie z zasadą ,,Módl się i pracuj”, technika dowolna, format pracy A4).
     


    Termin dostarczania prac
    1. Termin ogłoszenia konkursu: 26 maja 223 roku.
    2. Prace konkursowe należy dostarczyć do nauczycieli: p. Bożeny Grzyb i p. Magdaleny Komorowskiej  do dnia 12 czerwca 2023 roku. Prace powinny być opatrzone imieniem   i nazwiskiem uczestnika na odwrocie.

    Zasady oceniania, nagrody

    1. Komisja konkursowa oceni prace w oparciu o następujące kryteria:
    ⦁    zgodność pracy z tematyką konkursu,
    ⦁    oryginalność,
    ⦁    pomysłowość,
    ⦁    inwencja twórcza.
    2. Komisja konkursowa oceni prace i przyzna I, II, III  miejsce w każdej kategorii oraz wyróżnienia.
    3. Dla autorów nagrodzonych prac przewidziane są dyplomy i nagrody, a efekty zostaną opublikowane na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Koprzywnicy oraz zaprezentowane społeczności lokalnej podczas pikniku rodzinnego w dniu 18 czerwca 2023 r.

  • XXI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty

    „Tak bardzo tego pragnę
    ażeby moje słowa,
    ażeby wiersz choć jeden,
    ktoś w pamięci zachował”
    Zbigniew Kabata „Bobo”

    19 maja 2023 roku w murach Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Zespole Placówek Oświatowych w  Koprzywnicy odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty.
    Zbigniew Kabata, pseudonim ,,Bobo” – porucznik Armii Krajowej, żołnierz oddziału partyzanckiego Jędrusie jest niezwykle ważną postacią dla całej społeczności szkolnej. Jego doświadczenia i wojenne życie to żywa lekcja historii spisana w twórczości poetyckiej, która uświadamia młodemu pokoleniu jak wiele zawdzięczamy tym, którzy walczyli w obronie naszej wolności. Z. Kabata jest autorem hymnu koprzywnickiej podstawówki „Jędrusiów my spadkobiercy”. 
    Organizacja konkursu recytatorskiego to już tradycja naszej szkoły wpisana na stałe w kalendarz uroczystości. Jego celem jest integrowanie uczniów szkół noszących imię Władysława Jasińskiego, uczenie patriotyzmu i szacunku dla dokonań minionych pokoleń, oddanie hołdu bohaterom, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie oraz budzenie wrażliwości na piękno języka poetyckiego.
    Preludium do przeżywania zmagań konkursowych stanowił wyjątkowy układ choreograficzny będący hołdem wobec polskich bohaterów narodowych i miłości do naszego kraju. Taniec wprowadził wszystkich obecnych w odpowiedni nastrój. Wykonany został przez grupę dziewcząt przygotowanych przez Panią Annę Wiśniewską. 
    Następnie witając gości Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Pan Mirosław Sarzyński uroczyście dokonał otwarcia zmagań konkursowych.     Zgodnie z regulaminem w konkursie wzięli udział przedstawiciele ze szkół z Sulisławic, Smerdyny, Mielca i Koprzywnicy. 
    Recytatorzy wystąpili na tle przepięknej dekoracji przygotowanej przez p. Monikę Różyc. Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Ogółem wystąpiło 8 uczestników. Wybór najlepszych był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom. Recytatorzy zachwycili słuchaczy interpretacją i dykcją, ujęli zaangażowaniem, oczarowali treścią wygłaszanych utworów. Zaangażowanie w trudną sztukę recytacji oceniło jury w składzie: przewodnicząca p. Teresa Majczak, była dyrektor szkoły, emerytowana nauczycielka historii, inicjatorka konkursu. 
    Skład członków komisji:
    p. Mirosława Komaniecka – Kierownik Miejsko Gminnej Biblioteki  Publicznej w Koprzywnicy
    p. Dariusz Momot – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Władysława Jasińskiego "Jędrusia" w Mielcu.
    p. Wanda Podyma – nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK ,,Jędrusie” w Smerdynie.
    p. Renata Nowińska - dyrektor  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" w Sulisławicach.
    Ciekawych, nowatorskich deklamacji wysłuchali również zaproszeni goście, w gronie których znaleźli się: 
    - zastępca burmistrza  Miasta i Gminy Koprzywnica p. Mirosław Kępa;
    - przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koprzywnica p. Anna Ossowska;
    -  dyrektorzy placówek oświatowych i ośrodków kultury z terenu miasta;
    - p. Maria Praska, córka jednego z „Jędrusiów” Jana Tosia ps.  „Kapciuch”;
    - dyrektorzy oraz nauczyciele z partnerskich szkół;
    - przedstawiciele Rady Rodziców.
    W trakcie obrad komisji na scenie zaprezentowali się w programie taneczno-muzycznym utalentowani uczniowie naszej szkoły przygotowani przez Panią Bożenę Grzyb.
      Po występach ogłoszono wyniki konkursowej rywalizacji. Komisja przyznała następujące miejsca:
    Tytuł Mistrza Recytacji  otrzymała Wiktoria Ślęzak ze szkoły w Koprzywnicy za recytację wiersza pt. ,,Na półwiecze Jędrusiów."
     I miejsce  przyznano Hubertowi Kaczorowi  z Koprzywnicy za wiersz pt. ,,Do młodych.” 
    II miejsce zajął Albert Czuba  ze Smerdyny za recytację wiersza pt. ,,Pomiędzy palami.” 
    III miejsce Julia Kawalec ze Smerdyny za wiersz pt. ,,Staliśmy granatową kompanią.” 
    Wyróżnienie otrzymała Patrycja Sado  z Sulisławic za wiersz pt. ,,Na alei leśnej.” 
    Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Kabaty poprzedzono konkursami szkolnymi. W naszej szkole odbyły się dwa konkursy, które zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszy z nich pt. ,,Laurka dla Zbigniewa Kabaty” przeznaczony dla uczniów  klas I-IV. 
    Oto wyniki konkursu:
    I miejsce   Magdalena Olszewska kl. IV a
    II miejsce   Zuzanna Zwolska kl. IV a
    III miejsce  Wiktoria Ordon kl. II a
    Przyznano również wyróżnienia:
    Julia Ćwiertnia III a
    Martyna Leśniak I b
    Wojciech Jasiński kl. IV b
    Kolejny przeprowadzony konkurs to plastyczny pt. ,,Portret Zbigniewa Kabaty”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas V – VIII.
    Wyniki konkursu kształtują się w następujący sposób:
    I miejsce    Dawid Grela kl. VIII c
    II miejsce   Michalina Babiak kl. VII b 
    III miejsce   Dominik Sendrowicz kl. VI
    Przyznano również  wyróżnienia dla:
    Michała Sucharskiego kl. VII b
    Ilony Partyki kl. V b
    Amelii Praskiej kl. V b
                Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a zaproszeni goście jabłko z pamiątkowym grawerem XXI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Kabaty.
    Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni do wykonania wspólnej pamiątkowej fotografii oraz na poczęstunek.
    Konkurs nie miałby tak bogatej oprawy, gdyby nie hojność sponsorów, w  gronie których znaleźli się: Firma Doradztwa Finansowo- Ubezpieczeniowego PROVIDUS pan Krzysztof Śledź oraz Firma Handlowo- Usługowa ŁUKANT Pan Mateusz Ziarko
    Konkurs to także symbol wspólnej pracy nauczycieli i pracowników :   
    p. Bożeny Grzyb, Jolanty Ordon, p. Agnieszki Kolasińskiej, p. Anny Wiśniewskiej,  p. Anny Kitlińskiej oraz p. Moniki Różyc.
     

  • Konkurs

                                                                                                                                                    

                                                                                                                Wy jesteście moją nadzieją!
                                                                                                                                   Św. Jan Paweł II

    Zaproszenie do udziału w konkursie!

    2 kwietnia 2023 roku będziemy obchodzić 18. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka Papieża Świętego Jana Pawła II.                                        
    Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy do udziału w konkursie plastycznym pt: Jan Paweł II w oczach dzieci.                                      
    Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej dotyczącej postaci Papieża  w sytuacjach oficjalnych, sportowych lub zabawnych.    
    Celem konkursu jest kultywowanie pamięci o Janie Pawle II, odwołanie się do wiedzy o życiu, działalności i nauczaniu naszego Papieża Polaka, który został świętym.
    Format pracy A 4,  technika dowolna.
    Termin nadsyłania prac do 27 marca 2023 roku. 
    Jury w ocenie prac weźmie pod uwagę samodzielność, pomysłowość oraz walory artystyczne. 
    Najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone. 
                                                                                  Życzymy kreatywnych pomysłów.
                                                                                  Organizatorzy: Bożena Grzyb, Jolanta Ordon.  

  • Ogłoszenie

       

             Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023 zbliża się wielkimi krokami. Finał 31. edycji WOŚP zagra w niedzielę 29 stycznia 2023 roku. Mottem przewodnim są słowa: ,,Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.   
          Wolontariuszki  akcji na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy: p. Bożena Grzyb, p. Beata Dębowska, p. Małgorzata Mazur, współpracujące ze sztabem MGOKiS  w Koprzywnicy,  zapraszają całą społeczność szkoły do włączenia się  w akcję poprzez  składanie  w dniach od 18 do 27 stycznia dobrowolnej kwoty do puszki, która w dniu 29 stycznia zasili konto WOŚP. Fundacja Jurka Owsiaka  zbiera w tym roku  pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla chorych na sepsę. Dołóżmy naszą cegiełkę do wielkiego finału, niech wszyscy usłyszą i nasz głos 29 stycznia, do czego gorąco zachęcają organizatorzy.   
                                                                                               p. Bożena Grzyb
                                                                                               p. Beata Dębowska
                                                                                               p. Małgorzata Mazur


     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy
    ul. Szkolna9
    27-660 Koprzywnica
  • 015 8477150

Galeria zdjęć