Władysław Jasiński

Urodził się 18 sierpnia 1909 roku w Sadkowej Górze w powiecie mieleckim. Jego ojciec Piotr był nauczycielem. Władysław uczęszczał do Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Tu właśnie przeżył najpiękniejsze, choć trudne lata młodości. Poznał i pokochał młodzieńczym uczuciem swoją przyszłą żonę Stefanię Antosz. W dniu 28 maja 1929 roku Władysław złożył egzamin dojrzałości.Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. W 1938 r. ukończył studia prawnicze i wraz z rodziną-żoną Stefanią i synkiem Andrzejkiem (ur.w 1937r.) zamieszkał w Tarnobrzegu, gdzie objął funkcję komendanta Związku Młodej Polski.
      Już w pierwszych dniach okupacji Władysław Jasiński przystąpił do organizowania ogniw konspiracyjnych stawiających sobie za cel- prowadzenie walki z niemieckim okupantem. Organizacja, która przejęła nazwę "Odwet" , skupiała w swych szeregach członków Związku Młodej Polski oraz "Wici", także młodzież harcerską i gimnazjalną. Objęła swym zasięgiem teren Polski centralnej i południowej. W swej organizacji Jasiński odszedł od wzorców i regulaminów wojskowych wprowadzając metody i atmosferę harcerską. W 1940 roku Jasiński pod pseudonimem "Kmitas" przystępuje do wydania tajnej gazety "Odwet". "Odwet" był gazetą przynoszącą najświeższe wiadomości ze wszystkich frontów II wojny światowej, a także biuletynem informacyjnym o wydarzeniach politycznych i o życiu w okupowanej Polsce. Jesienią 1940 roku w Koprzywnicy powstała też placówka "Odwetu". W 1941 roku po licznych aresztowaniach członków "Odwetu" Wł. Jasiński zorganizował grupę partyzancką, której zadaniem było paraliżowanie działań administracji okupanta oraz zdobywanie na nim środków materialnych. Wtedy to Wł. Jasiński przyjął pseudonim "Jędruś", który pochodzi od imienia jego czteroletniego syna Andrzeja . Od pseudonimu dowódcy wzięła nazwę grupa partyzancka "Jędrusie" . Jasiński prowadził także działalność charytatywną, polegającą na niesieniu pomocy aresztowanym i ich rodzinom, ludziom ukrywającym się oraz dla jeńców polskich w obozach niemieckich. 9 stycznia 1943 roku Władysław Jasiński wraz z dwoma partyzantami z Koprzywnicy Antonim Tosiem "Antkiem" i Marianem Goryckim "Polikierem" brał udział w niespodziewanej potyczce z niemiecką żandarmerią w Trzciance obok Połańca, gdzie poległ ze swoimi kolegami.
     11 stycznia 1943 roku wszyscy zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu w Sulisławicach. Władysław Jasiński "Jędruś" został pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
    Na pomniku „Jędrusiów” widnieje fragment wiersza „Testament” Ryszarda Kiersnowskiego
            „A gdy dzieci zaponmą, że mieszkały w schronach,
            że widziały dni straszne, ponure i krwawe,
            niechaj tylko to jedno pamiętają o nas,